Pele neemt weer eens afscheid TOM OKKER KOOS TEGENSTANDERS VIER TENNISPROFS VERDELEN EEN TON Voetbal en korfbal afgelast KORTSNOJ VERRASTE Snel herstel Karpov SPORWBBH Hermens weg bij Quick Nijmegen Jan van Beveren speelt niet India wil niet tegen Z.-Afrika Merckx blijft bij Italiaanse werkgever Cruyff en „Nees” toch naar Parijs I I |F i I SPORT 19 74 13 ZATERDAG 28 SEPTEMBER :ar Sponsor il 1 1 il L ff tv WH i SANTOS (Sid-ANP). (Van onze sportredactie) -s Hermens'. vertrokken. Pele: weer carnaval. Tom Okker bezorgde drie collega’s een leuke schnabbel in zijn vaderland. I ff Analyse: Karpov: winst. Tb8 Kickers van de AMRO Bank wordt niet ont huld, maar afgaande op het prij zengeld is er niet op een paar mille meer of minder gekeken. is iep op. de ijn ?rt EINDHOVEN. Jan van Beveren die zaterdagavond afwezig was bij de thuis wedstrijd tegen Go Ahead Eagles, ont breekt ook morgen weer bij PSV dat dan in Rotterdam tegen Excelsior moet spelen. De dokter heeft hem opnieuw een week rust voorgeschreven. leidde zijn team naar de eerste plaats tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico. In München de afgelopen zomer verscheen hij alleen nog maar als publiciteitsman op de tribune. ze gemerkt dat het schadelijk is voor de recettes als je zoveel uitzendingen ver zorgt. De finale was daar de laatste keer lang niet uitverkocht. Als de mensen elke dag tennis gezien hebben op de tv, is de behoefte gewoon minder groot om er ook zelf naar te gaan kijken”. Kortsnoj zag geen kans compensatie voor de pion te krijgen en toen hij nog slechts 10 minuten op de klok had zag hij zich genoodzaakt op goed geluk er nog meer materiaal tegen aan te gooien om zijn aanval enigszins gaande te hou den. Karpov had weinig moeite om alles wat op een dreiging leek af te weren en op de 31e zet overschreed Kortsnoj nog De heer J. M. Hamstra, hoofd van de afdeling voorlichting en pubüic relations van de KNVB stelde:: „Ik ier ot; us, is het len- eris 'oor zijn het de ks- de :iet: den ode Bij lem de erd en oen tel- lei- fan ;uz, Neeskens: toch Parijs? )en ar- der ens ner er eek is die nu ts »t g- n rè), a- ju- ie d }t t, t, „Voor mij is er nooit de toezegging geweest dat ik zou lopen. Zeker niet op de 1500 meter, waarop ik stond opgesteld”, werpt Hermens tegen. „Bij Quick weten ze dat ik niets voor dergelijke wedstrijden voel. Dit jaar heb ik aan zo’n competitiewedstrijd één keer meegedaan omdat die voor mij een goede test was. Toen ik me ibij Quick aanmeldde, wist men dat ik mijn eigen plan zou trekken. Het is dat de KNAU een atleet verplicht lid te zijn van een vereniging, anders had ik me nooit aangemeld”, aldus de nu clubloze Nijmegenaar. Van Beveren liep 14 dagen geleden in de wedstrijd Sparta-PSV een onschuldig ogende blessure op. De weerslag daarvan ondervond hij in de buurt van de lies, waaraan hij vorig seizoen tweemaal werd geopereerd. Dat ging gepaard met een lange uitschakeling en daardoor zij» de doktoren en de PSV-doelman zelf uiterst voorzichtig geworden. maken van zijn programma. Merckx zal het grootste deel van zijn knechtenleger, dat hij zelf onder contract heeft, hand haven. Hij bereikte voor 1975 al een akkoord met Rosiers, Bruijère, Spruyt, De Schoenmaker, Van Schil, Janssens, Delcroix en Mintj ens. Zondag na de wedstrijd FC SantosCorinthians Sao Paulo (de club van Rivelino), neemt Edson Arantes do Nascimento oftewel Pele afscheid van de voetbal- arena. De „Zwarte Parel” uit Santos zegt door zijn zakelijke werkzaamhe den geen tijd meer te hebben voor de training. De afgelopen twee jaar heb ben hem dusdanig uitgeput, dat hij nu wil stoppen met voetbal. In totaal zijn er zo’n 20.00 kaarten beschikbaar voor deze week proftennis. Roffel. „Als we er maar 10.000 zouden verkopen, zou dat in sportief en finan cieel opzicht een fiasco betekenen”. Ter vergelijking: in Rotterdam passeerden zo’n 40.000 mensen de kassa’s. De en treeprijzen voor het AMRO-circuit zijn dan ook nogal gepeperd: vanaf 12.50. Roffel: „Voor minder kan het echt niet. Net als circussen zit je met het enige probleem van de vermakelijkheidsbelas ting”. Men kan zich afvragen waarom de banken het opeens een nuttige bezigheid achten om zulke forse bedragen te pom pen in de toch al uitpuilende portefeuil les der tennis vedetten. Roffel: „Wat be treft de AMRO geloof ik niet dat het ze alleen om de publiciteit gaat. Dan zou den ze met goedkopere middelen veel meer effect kunnen bereiken. Dit hele initiatief is uit liefde voor de tennissport geboren en die factor speelt ook bij de sponsor wel degelijk mee”. Vergeleken met het Rotterdamse toer nooi is de afwezigheid van tv-camera’s opvallend. Alleen op de laatste dag zal de NOS vanuit Groningen een uitzending verzorgen. Roffel: „Men begint er van terug te komen om overal die tv maar toe te laten. Ook in Rotterdam hebben In Brazilië is Pele een levende legende. Toen hij in 1969 zijn 1000ste competitie doelpunt scoorde, vierde in Rio de hele stad op straat feest, werden postzegels van hem uitgege ven en gedenktekens voor hem opge richt. De man die op zijn tiende jaar pinda’s stal om zich een paar voet balschoenen te kunnen aanschaffen, bezit nu naar schatting 120 miljoen gulden. met zondag wordt in Heerenveen NEW DELHI (Reuter). India heeft bij voorbaat geweigerd tegen Zuid-Afri- ka te spelen in de finale van het toer nooi om de Davis Cup. „Indien Zuid- Afrika zich voor de eindstrijd plaatst1 zullen we niet spelen”, verklaarde de secretaris van de Indiase Lawntennis Associatie, de heer Khanna in New Del- 4 In het vervolg van de partij leek Kortsnoj trouwens door zijn openings- keuze zelf meer verrast dan zijn tegen stander, want na slechts vier nogal voor de hand liggende zetten nadat de beken de paden verlaten waren had hij bijna al zijn bedenktijd verbruikt. De Russi sche partij staat bekend als een solide opening, maar niet in de vorm die Kortsnoj koos. Hij speelde een variant die vroeger favoriet was bij de Ameri kaanse aanvalsspeler Marschall, waar zwart een pion moet offeren in ruil voor enige aanvalskansen. DEN HAAG (ANP). De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- amateurcompetitie en de jeugdelftallen betaald voetbal V"or vandaag afgelast. Ook alle afdelingen van de KNVB heb ben de wedstrijden voor vandaag afge last. BRUSSEL. Eddy Merckx zal zijn laatste wielerjaren bij zijn huidige werkgever Molteni slijten. Aanvankelijk wilde deze Italiaanse sponsor stoppen, maar begin september veranderden on verwacht de plannen. Intussen had Merckx een voorlopig akkoord met een Spaansa firma welk aanbod hij liet schieten nu Molteni op de markt blijft. De hernieuwde overeen komst loopt twee jaar, aan het eind van welke periode Merckx zo goed als zeker zal stoppen met de wielersport. Net als in het verleden krijgt hij van Molteni de volledige vrijheid bij het in verloren stelling de kwaliteit. Karpov staat nu met 2-0 voor, en met alle respect voor zijn grote bekwaamheden moet toch gezegd worden dat dit meer aan Kortsnoj ligt dan aan hem. In de tweede partij behoefde Karpov, nadat de bekende paden verlaten waren slechts twee goede zetten te doen om een duide lijk gewonnen stelling te bereiken en in deze 6e partij heeft Kortsnoj werkelijk zelfmoord gepleegd. Na de hoogstaande 5e partij van deze match is dit een anti climax. De 7e partij wordt maandag gespeeld. ARNHEM. Het afgelopen zondag al sluimerende conflict tussen de Nij meegse topatleet Jos Hermens en zijn vereniging Quick is tot een uitbar sting gekomen. De veelvoudig natio naal recordhouder op de lange af standen besloot eind van deze week dan ook zijn lidmaatschap van Quick op staande voet te beëindigen. De initiatiefnemers S. Roffel en F. Steur kwamen dit jaar in Rotterdam door een gesprek met Tom Okker op het idee van een eigen prof-circuit, geheet onafhankelijk van de bekende WCT- competitie. Roffel: „Het grote probleem is dat je een belangrijke sponsor moet zien te vinden, anders kun je het wel vergeten. Deze topspelers krtfg je alleen naar Nederland als je grote bedragen te bieden hebt. Het heeft wel even geduurd voordat we zo’n sponsor hadden gevon den. We dacbten eerst dat de AMRO niet geïnteresseerd was, omdat ze ook al het ’t Melkhuisje had gesteund”. In Rotterdam konden destijds 32 spe lers een prijzengeld van 137.000 onder elkaar verdelen. Voor Tom Okker, Nikki Pilic, Cliff Drysdale en Tony Roche is de komende week de honorering nog aanzienlijk royaler. Zij spelen voor een prijzengeld van een ton: de winnaar vangt 50 mille (in Rotterdam was het de helft), nummer twee 25 mille en de laatste twee nog altijd 12.500. Vorste lijke bedragen voor Europa zelfs uniek hoog waarvoor de vedetten ui teraard volgaarne bereid waren een weekje uit Amerika over te komen. Het interessantste aspect van het nieu we prof-toernooi is, dat het zich niet alleen in de Randstad afspeelt, maar dat ook in de provincie wordt gespeeld. Dinsdag a.s. vindt de start in Kerkrade (Rodahal) waarna tot en achtereenvolgens gespeeld Haarlem (Kennemerhal), (Thialf), Arnhem (Rijnhal), Rotterdam (Ahoyhal) en Groningen (Martinihal). De direct aanleiding was de afwe zigheid van Jos Hermens, toen afge lopen zondag in Leiden de competi- tiefinale van de eerste klasse werd gehouden. Quick had Hermens in de competitieploeg opgenomen, maar de Nijmegenaar voelde er niets voor in actie te komen. „Het minste wat Jos had kunnen doen was een telefoontje plegen, waarin hij had kunnen be danken voor de plaats in de competi- tieploeg”, is de mening van Quick- voorzitter Jan de Boer. „Hoewel ik weet dat het moeilijk is, wil ik proberen persoonlijk lid van de KNAU te worden. Lukt dat niet, dan laat ik de zaak maar zo. Ik zie dan wel wat er van komt. Ik voel er echter niets voor om door een vereniging op het matje geroepen te worden om te verklaren waarom ik niet aan de start ben gekomen”, vindt Jos Hermens, die maandag in Zeist door dr. Strikwerda een slijnmbeurs onder de voet laat wegnemen, het geen hem op een gedwongen rustpe riode van zeker twee maanden komt te staan. Initiatiefnemer S. Roffel uit Rozen burg zegt over die opzet: „We willen het gewoon eens proberen in de provincie. Bij demonstratiewedstrijden van Okker en Riessen in plaatsen als Venlo en Harderwijk is al eens gebleken dat de belangstelling groot is. Ik vind het leuk dat we het de mensen in de provincie kunnen aanbieden. Kijk, ik ben zelf een Groninger van origine en ik zou het destijds ook geweldig hebben gevonden als er zoiets in mijn stad werd georgani seerd”. ment gelijk eindigen, zijn de onderlinge resultaten doorslaggevend. Zijn ook die gelijk, dan beslist het set- of eventueel het game-gemiddelde. Wordt het AMRO-circuit een geslaagd evenement, dan is de kans groot dat het een jaarlijks terugkerend toernooi wordt. Roffel: „De eerste voorbereidin gen zijn daarvoor al getroffen”. na de 10. Lh4 ....0-0. Een niet kan DEN HAAG (ANP). Volgens het Franse sportdagblad l'Equipe zullen Johan Neeskens en Johan Cruijff niet op 9 oktober in het Nederlands elf tal spelen tegen Zwitserland. Het Spaans-Nederlands tweetal zou op die dag uitkomen in de ontmoeting te Parijs van CF Barcelona tegen een regionale Franse selectieploeg. heb schriftelijk contact gehad met de heer Ferran van de Franse sport pers. Hij beweerde dat al sinds vier maanden was afgesproken dat Barce lona met Cruijff en Neeskens naar Parijs zou komen, maar dat liegt hij. Wij stellen ons op het standpunt dat Cruijff en Neeskens, gezien onze overeenkomst, op 9 oktober ónmoge lijk in Parijs kunnen spelen. Van die brief hebben wij een afschrift naar de F.ranse voetbalbond gezonden en de bond gevraagd pogingen te doen de datum van de wedstrijd in Parijs te verschuiven. Verder weet ik van niets.” Ook het Koninklijk Nederlands Korf- balverbond heeft de wedstrijden, die voor vandaag en morgen waren vastge steld in de districten Noord-West (1), Zuid-West (2), Oost (3) en Zuid (5) afge last. Een zelfde beslissing is genomen voor de wedstrijden die op het program ma stonden voor de onder deze distric ten ressorterende afdelingen. De terreinkeuring voor de wedstrijden in de hoofdklasse, de overgangsklasse en de reserve-hoofdklasse, het district Noord (4) en de tot dit district behoren de afdelingen zal voor het komende weekeinde worden overgelaten aan de verenigingen en de consuls. MOSKOU (Reuter-Tass). De zesde party van de kandidatenmatch tussen Karpov en Kortsnoj is na 31 zetten gewonnen door Karpov. Kortsnoj ver- rastte door de Russische verdediging te kiezen, waardoor hij nu na zijn derde partij met zwart al even zo vele ver schillende verdedigingssystemen heeft beproefd. In het verleden heeft een der gelijke tactiek in dit soort matches meestal weinig succes opgeleverd. Men vond er meestal meer baat bij een of twee verdedigingen goed te beheersen dan een groter aantal gebrekkig. 12. Db3 zwart. 11. Pb l-d2 Kg8-h8. Wit dreigde 12. Pe4: Fe4: 13. Le4: met pionwinst. Hoewel tot hier alle zetten die gedaan zijn in de openingsboekjes te vinden zijn had Karpov hier al 50 minuten en Kortsnoj nog veel langer nagedacht. In het vervolg ztl Kortsnoj het nog bonter maken 12. h2-h3, Lg4-h5. 13. Dbxb7. Nu wit een tempo heeft gewonnen wil hij wel de pion nemen. 13. .Tf8-f6, 14. Db7-b3 Tf6-g6, 15. Ld3-e2 Le7- h4. Na deze zet, waarover Kortsnoj bijna een uur nadacht, had hij nog slechts tien'minuten bedenktijd. Dat is in een zo vroeg stadium werkelijk ongelofelijk en duidt wel op een zeer slechte openingsvoorbereiding. De partij verliep verder als volgt: 16. Tel-fl Lh5xf3. 17. Pd2xf3 Lh4xf2, schaak, 18. Tflxf2 Pe4xf2, 19 Kglxf2 Dd8-d6, 20. Pf3-g5 Ta8-f8. 21. Db3-a3 Dd6-d8, 22. Lcl-f4 h7-h6, 23. Pg5-f3 Tf8- e8, 24. Le2-d3 Te8-e4, 25. g2-g3 Tg6-f6, 26. Da3- C5 g7-g5, 27. Pf3xg5 h6xg5, 28 Lf4xg5 Te4-e6, 29. Tal-el Dd8-g8, 30. h3-h4 Tf6-g6. 31. Telxe6. zwart overschreed de tijd. de Zuidafrikaan Cliff Drysdale (33) die hij in Rotterdam en op Wimbledon klopte, de Australiër Tony Roche (29) en de grillige Joegoslaaf Nikki Pili (35). Okker ontmoet in Kerkrade Roche, in Haarlem Drysdale en in Heerenveen Pi lic. Daarna zal voor de volgende dagen een nieuwe volgorde worden samenge steld. Als twee deelnemers in het klasse- (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Het Nederland se bankwezen heeft zich dit jaar met grote overgave op het profes sionele toptennis gestort. In maart j.l. sponsorde de Algemene Bank Nederland in Rotterdam het toer nooi van het Amerikaanse World Championship Tennis (WCT) en volgende week neemt de AMRO Bank eveneens een week proften nis voor haar rekening. De ABN steunde het Rotterdamse toernooi met ongeveer een ton, de bijdrage aanval voor 13. Dc2 Tg6 met Kg8-h8. Wit dreigde 12. Pe4: Fe4: L’Equipe citeert een telegram, waarvan ook een foto is afgedrukt, van Barcelona, dat luidt: „Bevestigen onze deelneming aan wedstrijd op 9 oktober in Parijs. Aanwezige spelers: Cruijff en Neeskens stop. Groeten. Futbol Club Barcelona.” Het telegram was gezonden aan de federatie van Franse sportjournalisten, die de wed strijd in het Parc des Princes ver slaan. Jan Huybregts, de secretaris van het betaalde voetbal echter zei dat secretaris-penningmeester Henk Burgwal van de KNVB maandag met de manager van Barcelona, de heer Caraben, een sluitende afspraak had gemaakt over het spelen van Cruijff en Neeskens in Rotterdam op 9 okto ber. „In onze overeenkomst met Bar celona”, voegde Huybregts er aan toe, „staat bovendien dat beide spelers beschikbaar zijn voor het Nederlands elftal tenzij Barcelona verplichtingen heeft, opgelegd door de Spaanse voet balbond pf de Europese Voetbal Unie”. Jan Raas heeft als tiende Nederlan der getekend voor de Raleigh-ploeg van Peter Post. Uitslagen Bundesliga: Kickers Of fenbachWuppertaler SV 3-1. FC Kai serslauternTennis Borrusia Berlijn 4- 0. Bulgarije heeft na de eerste dag in het Davis Cup-duel tegen Turkije een 2- 0 voorsprong. Engeland plaatste zich in de derde ronde door een 3-0 zege op Iran. Monaco nam op de eerste dag een 2-0 voorsprong op Nigeria. Henny Peels uit Eindhoven is mili tair wielerkampioen geworden. Nederland heeft in de vierde ronde van de Schaakolympiade (dames) met 1- 1 gelijk gespeeld tegen Roemenië. Het tafeltennisrteam van Tempo Team speelt de eerste ronde om de Europa Cup tegen PSV Dusseldorf. Wit: Karpov-zwartKortsnoj. 1. e2-e4 e7-e5. 2. pgl-f3 Pg8-f6, een verrassing, want de Russische opening die Kortsnoj hier kiest is weinig populair en Kortsnoj speelt het bijna nooit In het verleden heeft Petrosian het Russisch nog wel een paar keer in belangrij ke partijen aangewend, steeds met goede resultaten. 3. Pf3xe5 d7-d6, 4. Pe5-f3 Pf6xe4, 5. d2-d4. Spassky speelde tegen Petrosian twee maal het eindspel na 5. de2 De7 6.d3 Pf6 7. De7:, maar bereikte daarin niets. 5. .d6-d5. Zo ontstaat de klassieke hoofdvariant van deze opening. In zijn match met Fischer nam Petrosian met succes een terughoudender op stelling in met 5. .Pf6 6. Ld3 Le7. 6. Lfl-d3 Lf8-e7, 7. 0-0 Pb8-c6, 8. Tfl-el Lc8-g4. Met zijn 5e zet heeft zwart laten zien dat hij zijn paard in ieder geval op e4 wil handhaven, en dit Is de enige manier daartoe. 9.C2-C3 f7-f5. Nu dreigde wit met 10. Le4: eén pion te winnen. De zwarte opstelling is ambitieus, maar een beetje wankel. 10. Ddl-b3. Vroeger werd hier wel 10. c4 gespeeld, een tempover lies dat na zwarts laatste verzwakkende zet gerechtvaardigd werd geacht, maar Maroczy afkomstige aanvalszet krijgt zwart dan goed £pel. 10. bekend pionoffer, dat wit beter aannemen, wegens het vervolg: 11. Db7: Tf6 Gelet op zijn afscheid drie jaar geleden van het nationale elftal na de wedstrijd tegen Joegoslavië, belooft het een typisch Zuidamerikaans scheiden te worden. Toen brak het 140.000 man tellende publiek „en masse” in tranen uit onder uitroepen als „blijf toch Pele”. Maar de koning van het voetbal was na 95 doelpunten en veertien jaar in het nationale elftail niet te vermurwen. De internationale roem begon voor Pele in 1958 tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Zweden. Ondermeer door zijn zes treffers van het 17-jarige voetbalwon der werd zijn land voor het eerst wereldkampioen. De kranten over troffen elkaar in superlatieven en iedereen keek uit naar de wereld kampioenschappen in 1962 in Chili. Pele werd echter in de voorronden door een gescheurde spier uitgescha keld. In 1966 verscheen hij wel op het eindtoemooi, maar reeds in de eerste wedstrijd tegen Bulgarije werd hij „vakkundig” voor de rest van de wedstrijdenreeks uitgeschakeld. In 1970 schitterde hij nog eenmaal en In sportief opzicht bevat het prof- circuit van volgende week een element dat niet gebruikelgk is in de tennissport: het spelen volgens een competitie-sy- steem. Roffel: „Volgens het normale af- valsysteem kan een speler zich nooit herstellen van een off-day. Dat is hier wèl mogefijk”. Een nadeel zal echter kunnen zijn, dat de spelers de beslissing tot de laatste dag uitstellen, opdat de spanning gegarandeerd blijft. Een bij wielerzesdaagsen al algemeen aanvaarde praktijk. Roffel: „Deze spelers zijn erg aan elkaar gewaagd, zodat de kans groot is dat de spanning er in blijft. Maar het is zeker niet ondenkbeeldig dat de beslis sing nog vóór Groningen valt. Deze mensen hebben zo’n professionele instel ling dat ze er zeker niet met de pet naar zullen gooien, ik vraag me trouwens af of het publiek een vroegtijdige beslissing wel zo vervelend zou vinden. Dat prij zengeld is voor de mensen minder be langrijk dan de geboden sport”. Okker heeft zelf de hand gehad in de samenstelling van de groep. Het is dan ook niet verwonderlijk dat bepaalde angstgegners, zoals de sterk serverende Amerikanen, ontbreken. Ook al zijn de vier nogal bedaagde deelnemers over hun hoogtepunt heen, toch behoren zij nog wel tot de beste tenrïissers ter wereld. Okker start als favoriet om de eenvoudige reden dat hij het afgelopen jaar betere resultaten heeft geboekt dan

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13