De Spinola neemt aan vooravond betoging alle macht in handen Rijk wellicht aansprakelijk Nederlandse meisjes Vrouw van Ford in ziekenhuis Mogelijk meer Staatsbedrijven ^Spaardeposito's Nu gijzeling in Santo Domingo DRY WAY hairspray voor mannen De ideale hairspray die het haar soepel en ’losjes’ in model houdt. Tijgerbalsem /paarbank bekennen in Israel’ Van Meegeren Verloedering I Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Puzzelaktie181 mille in één week VOLGENS AMBASSADE IN DEN HAAG AGENDA pagina 7 Enkele buien gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken a mart nedertand Voor ouderwetse kwaliteit en ouderwetse w service Intêrimr tlasrigue zo apart... C7v° |j tl BESTRALINGSFOUTEN BOERENKROP E. H. C. O. b.v. BERÊNDSEN B.V. Fa. HARTOG voor de moderne man IBBflBBBflBBBflBBBBSBflaBBflBBBBB' LUCHTVAARTHELDEN IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L.’Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Explosieve sfeer in Portugal (Van onze parlementsredactie) EDISONSTRAAT 4 Deze krant bestaat uit IJmuiden Telefoon 1 55 44 achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten 7 Radio en televisie 9 Strips 9 slecht, dat Economie 11 Sport 12, 13 vd^«n1)okt't Weersverwachting van het KNMI, geldig tot vanavond: ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 64e jaargang nummer 277 gebrek aan zal worden Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 In het communiqué zei de voorlopige regering dat op wegen naar de hoofdstad wegversperringen waren opgericht om wagens met betogers op weg naar Lissa- verhuizingen ook Ehgeland van Utrecht Oplossing puzzel no. 1 Goed begonnen is half gewonnen. Weekhoofdprijzen Nabokov: Het verschil tussen mens en dier is ons bewustzijn dat wij ons van ons zijn bewust zijn. De volledige trekkingslijst ligt op onze kantoren ter inzage. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij DRY WAY VAN SILVIKRIN SANTO DOMINGO (UPI). Drieën twintig linkse terroristen die vrijdag een tiental mensen gegijzeld hebben in het Venezolaanse consulaat in Santo Do mingo, hebben vrijdag gedreigd op het middaguur te zullen beginnen de gijze laars dood te schieten wanneer hun eisen niet worden ingewilligd. De terroristen willen vrijlating van 38 politieke gevangenen alsmede 1 miljoen dollar van de Amerikaanse regering in ruil voor de 47-jarige Barbara Hutchi son, directrice van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Santo Domingo, de belangrijkste gegijzelde. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI WASHINGTON (AP). Betty Ford, de echtgenote van de Amerikaanse pre sident is gisteren opgenomen in een ziekenhuis van de Amerikaanse marine in Washington. Zij zal vandaag worden geopereerd. Dan zal kunnen worden vastgesteld of zij lijdt aan borstkanker. Begnesweg. H’lem. tel 32 IS 14 en 32 18 05 Wij zijn gespecialiscer I n: door geheel Europa o.o als volgt zijn geweest: De meisjes heb ben in de Arabische landen die zij bezocht hebben contact gehad met alle mogelijke leden van de Palestijnse com- mando-organisaties. Zij hebben een brief meegekregen, waarschijnlijk in het Ara bisch gesteld, en deze brief is bij het uitvoerige veiligheidsonderzoek aan de Allenbybrug, waar zij Israël binnenkwa men, gevonden. Deze brief bevatte voor hen belastend materiaal, dat blijkt ook uit de reactie van hun verdedigster. Waarschijnlijk was deze brief bestemd voor inmiddels gearresteerde Nederlan der, die zij zouden gaan opzoeken. Ver volgens heeft de politie de man aange houden, dat was tien dagen later. Het ligt verder voor de hand dat de meisjes verklaren dat zij de inhoud van deze brief niet gekend hebben. Ambassadeur Jongejans vertelde, dat de drie vanuit hun gevangenis brieven hebben kunnen sturen naar hun familie leden in Nederland, in bijzijn van een vertegenwoordiger van de ambassade en dat daarbij door de Israëlische autoritei ten geen enkele dwang is uitgeoefend. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post 1 141, Losse nummers 50 ct. DEN HAAG. Het kabinet heeft mi nister Boersma van Sociale Zaken op dracht gegeven te onderzoeken of speci aal op te richten overheidsbedrijven en overheidsdeelnemingen in bestaande on dernemingen een bijdrage kunnen zijn in de bestrijding van de structurele werkloosheid. In de vervolgnota over de werkloosheidsbestrijding zou de minister daarover zijn opvattingen moeten uit eenzetten. De opbrengst van de eerste puzzel (van 14 september) voor het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds ter be strijding van de kanker, was niet minder dan 181.324 gulden en drie cent. In de extra-prij zenpot zit na de eerste week nu reeds een bedrag van 5000 gulden en 81 cent. Peugeot 104: Mevr. Nibbeling, Di- dam. Philips videocassetterecorder: G. SnijdewindBiesenberger, Venlo; Philips kleurentelevisie: J. Geurtsen, Twello; Olga springboxkbmbinatie: E. Staal-Abbring. Haren (Gr.); Bau- knecht vaatwasautomaat: D. Y. Bak ker—van Dijk, Rijssen; Waardebon van f 1000.- van Witteveen: C. H. P. Rombouts, Prinsenbeek; Erres diep- vrieskist: A. Poot. Berkel en Roden rijs; Sunflower zeilboot: G. Mielen, Zaandam; Peugeot damesbromfiets Mej. T. Idsenga, Rijswijk; Petri foto camera: A. H. Dat, Tilburg; Singer naaimachine: G. van Hout, Eindhoven (E.D.); Conti TS autobanden: G. van Os, Blaricum. Weekprijzen in ons verschijnings- gebied: Pinguïn wedstrijdvoetbal, N. Heesemans. Borneostraat 26, Haarlem, f 30,- levensmiddelen Vivo, J. C. T. van Maanen, Karei van Manderstraat 47, Haarlem. Birdy tafelgarnituur Mej. G. M. de Koning, Mariastraat, 32 Hillegom, C. H. Hooreman, Rolland- straat 62. Haarlem. Als men een kleurrijk verpakt potje tijgerbalsem koopt, heeft men er geen idee van, wat voor een handelsimperium daar achter steekt. Een Chinese drogist vond het mid deltje, dat een reputatie heeft die minstens zo hecht is als die van de haarlemmerolie, uit. Hij ging het in het groot verkopen samen met zijn zonen. De familie werd schat rijk. In Singapore, waar de familie het neorme bedrijf vestigde, wilde men de mensheid iets waardevols schenken. Het werd een „tuin der betutteling”, een merkwaardig park kennemerlaan 38 IJmuiden, tel: 13781. Wisselend bewolkt met en kele buien, matige tot krach tige wind uit west tot noord west. Middagtemperaturen rond 13 graden. De verloedering van karakteristieke Nederlandse steden en woonkernen ten gevolge van een onmatige, oneerbiedige betonblokbouw is> al ver gevorderd. Nu steeds meer Nederlanders in de zomer vakantie hun heil in het binnenland feoeken, ontdekken velen van hen met ontsteltenis hoeveel moois er in ons land al onder de slopershamer teloor is ge gaan en hoeveel lelijks ervoor in de plaats is gekomen. Toch lijkt de onbe heerste zucht van stadsbestuurders tot optrekking van barbaarse bombast zijn hoogtepunt voorbij te zijn, niet het minst onder dwang van een actieve oppositie die de hemeltergende vernie ling bij de hoogste landelijke instanties aan de schandpaal sloeg. Kort geleden nog heeft de Kroon een stadsplan ver nietigd dat een van de grootste steden in het zuiden des lands, Eindhoven, dreigde om te zetten in een soort namaak-New York. Toch was dit plan voor een groot deel al door de Noordbrabantse Gedepu teerden gefiatteerd. Als men het oordeel van de Kroon over dit plan leest, vraagt men zich met verbazing af hoe stadsbestuurders die nog enige liefde voor de charme van hun woonplaats hebben overgehouden, zich hebben kunnen laten overdonderen door een pfen als dit, dat niet alleen een geheel stadscentrum onbewoonbaar en ongenietbaar zou maken maar bovendien tevoren al een exploitatietekort van 120 miljoen beloofde. Wat bezielt zulke ste denbouwers, zulke bestuurders, zulke volksvertegenwoordigers? Is het een ziekte, een wraak op het verleden, een modewaan, of alleen maar een totaal gebrek aan smaak? De Kroon heeft een dikke streep ge haald door alle pretpaleizen, parkeerga rages, kantorenflats, winkelruimten en andere dienstruimten die op het graf van een oud, maar gezellig stadscentrum op elkaar zouden worden gestapeld. El ders in den lande, zoals ook in Haarlem, vooral in Utrecht en in het bijzonder in Leiden, is de ommekeer in het denken te laat gekomen om de Kroon de gelegen heid te geven de burger te beschermen tegen vernieling van zijn stedelijk erf goed. In Haarlem is het achteraf nog meegevallen, onder meer door het tijdige ingrijpen van een binnenkomende vreemdeling, thans burgemeester van Haarlem, mr. De Gou. Andere steden mogen zich gewaarschuwd weten: de burgerij kan méér dan vroeger op de Kroon rekenen, de bestuurders kunnen weten dat onmatigheid en respect voor het verleden afgestraft. En de economie is zó moderne verloedering onrendabel wordt. Dat is dan een geluk bij een ongeluk. tot 11/1) Overal waar Pim Sierks, onze nationale lucht- vaart-held, zijn fraaie snor laat zien, ontstaan er opgewonden toestand) es. Mensen gaan met de auto naast hem rijden. Men bedelt bij hem om een hand tekening. Wanneer hij zich als de captain meldt via de boordmicrofoon beginnen de passagiers spontaan te applaudisseren. En hij vindt zich bepaald geen held. Hij is wel bang, dat men nu wellicht elders in de wereld een beroep gaat doen op de Sierks- dB f bemanning, als er ergens weer een gijzeling komt. LISSABON (AFP, UPI, Reuter) Generaal De Spinola heeft van nacht, na een kabinetsvergadering van vier uur, alle macht in handen genomen, omdat een proSpinola-betoging, die vandaag voor het presi dentiële paleis in Lissabon zou worden gehouden, dreigt uit te groeien tot een gewelddadige confrontatie tussen rechts en links. Tegen midder nacht verdween de nationale radio uit de lucht; de lokalen zouden door leger en politie zijn bezet. Tegen drie uur werden de uitzendingen hervat met de voorlezing van een regeringscommuniqué. Daarin waarschuwde de regering de bevolking tegen incidenten bij de betoging, die „tot bloed vergieten en burgeroorlog kunnen leiden”. Volgens onbevestigde berich ten zijn premier generaal Vasco Goncalves en de militaire gouverneur van Lissabon, Otelo Saraiva Carvalho, gearresteerd. bon tege nte houden. Zij eiste onmiddel lijke verwijdering van die wegversper ringen en zei vastbesloten alle nodige maatregelen ter handhaving van de orde te zullen nemen. De versperringen zou den het werk zijn van linkse partijen. In Lissabon was het de afgelopen nacht kalm. In Oporto hebben linkse betogers vrij dagavond de zetel van de liberale partij geplunderd. De meubelen werden door de ramen gegooid, alle documenten wer den op straat verbrand. Bij de uitvals wegen gingen groepen mensen staan om te verhinderen dat auto’s naar Lissabon zouden vertrekken. Donderdagavond was het al tot een incident gekomen tijdens een stierenge vecht, dat door De Spinola, Goncalves en andere ministers werd bijgewond. Tij dens het toejuichen van De Spinola werd plotseling „Ultramar” geschreeuwd, de naam van Portugals koloniale macht in Afrika. „Fascisten”, klonk het daarna en een muziekkorps begon een commu nistisch strijdlied te spelen. Na het stie rengevecht raakten linkse en rechtse betogers slaags. Binnen de regering zou verdeeld hebben geheerst over de vraag, of de betoging van vandaag moest wor den afgelast. Er lijkt een groeiende kloof te ontstaan tussen de conservatie ve De Spinola en belangrijke radicale stromingen aan de top. waarbij het de- kolonisatiebeleid een overheersende rol speelt. „Rechts” is ontevreden over de wijze waarop de onafhankelijkheid van Gui- nee-Bissao en Mozambique is geregeld. De Spinola had altijd eerst een volks stemming gewild inplaats van over dracht aan een groepering. Hij heeft daarom al gezegd, persoonlijk te willen deelnemen aan de onderhandelingen voor Angola. (Van onze Haègse redactie) DEN HAAG. De kans bestaat dat van rijkswege schadevergoedingen moe ten worden uitgekeerd in de gevallen van schadelijke bestraling, die in de radiotherapeutische afdeling van het Academisch Ziekenhuis Utrecht zijn voorgekomen. In een aantal van deze gevallen is intussen het bewijs al gele verd. Verwacht wordt dat er meer zul len volgen en dat het uiteindelijk om vele miljoenen guldens zal gaan. Deskundigen vergelijken deze affaire enigszins met die van het meisje uit Putten, bij wie men jaren geleden ver geten had radiumnaalden te verwijde ren. In deze indertijd geruchtmakende affaire heeft het rijk de schadevergoeding uitgekeerd. Er wordt ook op gewezen dat het in het Utrechtse geval om han delingen van rijksambtenaren gaat, mensen in dienst van een rijksuniversi teit. President Antonio de Spinola neemt tij dens het stierengevecht, vóór het inci dent, toejuichingen in ontvangst. Tweede van links premier Gongalves, rechts generaal Galvao de Melo. Het blijkt nu tevens dat de aanklacht anders is dan eerst werd gemeld: niet lidmaatschap van een vijandelijke orga nisatie waarvan de twee meisjes oor spronkelijk werden beschuldigd, maar „een missie vervullen in dienst van een vijandige organisatie”. Het zelfde geldt voor de derde verdachte, de enige man, die niet zoals eerder gemeld is, van sabotageactiviteiten beschuldigd wordt. De gang van zaken zal waarschijnlijk Han van Mee geren blijft on sterfelijk als fe nomeen. De schil derij enver valser wordt nu zelf ook weer vervalst. Zo gaat dat. In Til burg wordt een expositie over het werk van Van Meegeren gehou den. Hein Stee houwer bekeek het werk van de man daar en schreef erover in Erbij. Waarbjj hij ook de rol van de zogeheten kunst kenners en -des kundigen onder de loep nam. Zij kon niet zeggen of de meisjes enige beschuldiging, die tegen hen is ingebracht bekend hebben. Zij noemde het schandalig dat de Israëlische politie twaalf dagen lang vertegenwoordigers van de Nederlandse ambassade hebben verboden de meisjes, en de later gear resteerde Nederlander te bezoeken. Van de zijde van de Nederlandse ambassade in Jeruzalem wordt vernomen dat het inderdaad lang heeft geduurd voor zij toestemming kreeg om de drie gearres teerden te bezoeken. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. De drie Nederlan ders die in Israël gevangen zitten, zou den op een missie voor een Palestijnse terreurorganisatie zijn geweest. Zij zou den een brief bij zich hebben gehad met instructies hoe bommen en andere ex- plosieven vervaardigd moeten worden, een brief die afkomstig zou zijn van leden van Palestijnse organisaties en die bestemd zou zijn voor leden van terreur organisaties in Israël of de bezette ge bieden. Dit blijkt uit een verklaring van de Israëlische ambassade in Den Haag. Volgens de ambassade hebben de twee meisjes van het drietal bekend, maar hun raadsvrouw, Felicia Langer, heeft dit ontkend. as S

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1