De Spinola worstelt om greep op land te behouden k Smallenbroek al jong actief in politiek Regeringsrapport toont aan: VERBETERING TE ZIEN IN DE BRITSE ECONOMIE Positief bulletin over Aanslag op Israëlische gezondheid Betty Ford autobus voorkomen Bombardement op Ulster mislukte Schmidt poogde Giscard gerust te stellen Castro trekt Stemmenwinst van leer voor tegen Ford Venezolaans consulaat Santo Domingo omsingeld socialisten „Nieuwe golf van terreur” Hond met kater r Chinese atoomduikboot Frankrijk: MAANDAG 1 30 SEPTEMBER 1974 BINNEN» EN BUITENLAND Soares Karabijnen i Portugese democratie wankelde St (Vervolg van pagina 1) it van d Q Gisteravond, toen deze controle, zij (Van onze redacteur in Parijs) om zijn (Van onze redacteur in Parijs) Gijzelaars vrezen voor hun leven ge- De leider van de groep, Radhames 1 1 et ‘1 t SS n >n Er waren geruchten over het vinden van karabijnen met een telescoop-vizier in de nabijheid van het presidentiële paleis. Een ervan zou op de woning van de linkse premier Goncalves gericht ge weest zijn. Volgens andere berichten zouden de premier en generaal Carval ho, de militaire gouverneur van Lissa bon, enige uren onder scherp militair toezicht hebben gestaan of zelfs onder arrest hebben verkeerd. Soldaten doorzochten auto’s even buiten Lissabon in het afgelopen weekeinde. Zij hadden de taak overgenomen van gewapende burgers. r 1 Alexander, de Sint Bernhardhond, had een kater na een verjaardagsfuif je dat door 800 leerlingen van de Eisenhower lagere school in Everett in de Ameri kaanse staat Washington voor hem werd gegeven. Niets wjjst erop dat de Dominicaanse regering zal ingaan op de eisen van de bezetters, een losprijs van een miljoen LONDEN (Reuter). In de ernstige economische situatie waarvoor Engeland zich al maanden geplaatst ziet, zijn dui delijk tekenen van verbetering te con stateren. In de vroege ochtend was een bom ontploft in een autobus die Arabische arbeiders uit de bezette strook van Gaza naar Tel Aviv bracht. Volgens Israëli sche gegevens werd een passagier ge- nergens militairen. De poorten van de kazernes waren gesloten. Naar gisteren in Lissabon verluidde, zouden in verband met de spanningen drie hoge officieren van de militaire junta willen aftreden. Het zou gaan om de luchtmachtgeneraal Galvao De Melo, zijn collega Digo Neto en de legergene raal Jaime Silverio Marques. Als zij terugtreden zou generaal De Spinola zijn voornaamste steun in de junta verlie zen. de de verbeterd. De Conservatieven verwijten haar echter dat zij misleidende statistie ken publiceert. grens pro- A1 jong was hij actief in de politiek: in 1929 was hij een der oprichters van de Arja (Anti-Revolutionaire Jongeren Afdeling). In Elburg werd hij in 1939 gekozen tot lid van de gemeenteraad. Hij kreeg de functie van wethouder en waarnemend burgemeester. Hij maakte de oorlogsdagen in 1940 mee als reserve-officier. In 1941 ging hij terug naar zijn geboorteplaats Assen. Een bevordering tot inspecteur in Zwol le ging niet door, omdat hij weigerde de jodenverklaring te tekenen. In 1942 be sloot hij onder te duiken om zich in de illegale AR-partij aan het actieve verzet te wijden. Als lid van de Trouw-groep reisde hij onder verschillende namen door het hele land: 12 januari 1945 werd hij gearres- NIEUW DELHI (DPA). Hoge mili taire deskundigen in Nieuw Delhi gelo ven dat China bezig is met de bouw van zijn eerste atoomduikboot, uitgerust met intercontinentale raketten. een een 0 a Jt tl e r r 0 1 B 5T re le le 5, e s 1, o n, it e e n Het consulaat is omsingeld door Do minicaanse militairen. Op de daken van gebouwen in de nabijheid zijn scherp schutters geposteerd. De bezetters zijn gewapend met handgranaten en machine pistolen. In het kabinet Cals in 1965 trad hij op als minister van Binnenlandse Zaken. Zijn beleid in de affaire van de Amster damse politie (het ontslag van hoofd commissaris Van der Molen) ontmoette veel kritiek. Op 13 juli 1966 veroorzaakte hij een aanrijding. Er ontstond nogal wat ru moer, toen bleek dat hij was doorgere den, hoewel hij de volgende morgen contact opnam met de eigenaar van de auto. Naar aanleiding van deze zaak nam hij het besluit ontslag aan te vra gen als minister. In 1967 volgde zijn benoeming tot lid van de Raad van State. PARIJS. In een persoonlijke brief heeft de Westduitse bondskanselier Hel muth Schmidt president Giscard d’Es- taing verzekerd dat het geenszins zijn bedoeling is de toekomst van de Europe se landbouwpolitiek op het spel te zet ten. Na de weigering van de regering in Bonn de 5-percents prijsverhoging voor landbouwartikelen die de Westduitse minister van landbouw Ertl op 20 sep tember in Brussel eerst in beginsel aan vaardde voor haar rekening te ne men, had kanselier Schmidt eerst al tweemaal president Giscard opgebeld om zijn standpunt nader uiteen te zetten. Dit wordt gezegd in een rapport, gister avond gepubliceerd in het maandblad Economie Assessment dat wordt uitgege ven door de afdeling voorlichting van het Britse ministerie van financiën. Het rapport maakt melding van „een aan zienlijke vermindering van het tekort op Het Indiase persbureau UNI meldt, onder aanhaling van genoemde deskun digen, dat deze onderzeeër binnen vijf jaar in de vaart zal zijn. Met het oog op de kosten zou China niet meer dan drie van deze „prestige-vaartuigen” willen bouwen. het in verslapte vorm, nog voortduurde, hadden de militairen deze taak zo goed als geheel overgenomen. Bij de strubbe lingen zijn zaterdag twee doden geval len, bij pogingen om de wegversperrin gen te doorbreken. Onze redacteur in Lissabon heeft zaterdag en gisteren urenlang door de stad gereden en gecon stateerd dat het overal kalm was. De mensen zaten op de caféterrassen. Be halve aan de rand van Lissabon, zag hij PARIJS. Bij de tussentijdse verkie zingen van gisteren zijn slechts twee van de zes gaullistische oud-ministers erin geslaagd hun kamerzetel te herove ren. Zo werd oud-premier Pierre Mess mer in zijn kiesdistrict van de Moezel herkozen, terwijl ook de vroegere minis ter van industrie, baron Guichard, in Bretagne zijn zetel herwon die hij ai sinds jaren bezette. JERUZALEM (DPA, UPI). In Jeru zalem is gisteren in een autobus een bom ontdekt, die bijtijds onschadelijk kon worden gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de Israëlische politie bekend gemaakt. De helse machine kwam echter ergens in een weiland terecht. Van de mortier granaten raakte er slechts een de leger post. overigens zonder dat iemand werd getroffen. Het sportvliegtuig maakte la ter een noodlanding aan de Ierse kant van de grens, toen de brandstof opraak te. De twee kapers verdwenen daarop. Links vreesde dat deze demonstratie, waarvoor De Spinola en ook de voorlo pige regering hun toestemming hadden verleend, het sein zou worden voor een rechtse staatsgreep. Om een gewelddadi ge confrontatie tussen links en rechts te voorkomen, besloten president De Spino la en de Beweging der Strijdkrachten, die hierover afzonderlijke verklaringen voor de radio aflegden, twee uur voor dat de demonstratie zou beginnen deze af te gelasten. In het weekeinde trokken Israëlische militairen over de grens van Libanon waar zij voertuigen aanhielden en naar wapens zochten. Volgens Israëlische mi litaire kringen gebeurde dit op de weg die op ongeveer een kilometer evenwij dig met de grens loopt. de uitvoering van een rechtse samen zwering tegen de voorlopige regering. Niemand wist wie deze demonstratie had georganiseerd. Geen enkele politieke partij eiste de verantwoordelijkheid er voor op. „Hoewel de president de de monstratie had willen laten doorgaan, heeft het volk dat niet gewild.” Soares zei verder dat sinds enkele weken reac tionaire krachten de kop hebben opge stoken; dat zij steeds arroganter worden en dat zij over zeer veel geld beschik ken. Overigens ziet Soares geen enkele reden om president De Spinola blanco volmachten te geven. Volgens anderen zou De Spinola, die door deze affaire een feitelijke neder laag heeft geleden, nog slechts in naam president zijn, nu de linkse elementen in de regering de overhand hebben gekre gen. In elk geval worstelt de gematigde De Spinola thans om zijn greep op het land te behouden, nu hij zich plotseling geplaatst ziet tegenover scherpe ver deeldheid en een reactionaire poging om zich van het nieuwe regime te ontdoen. Castro’s toespraak viel samen met de aanwezigheid in Havanna van de Ameri kaanse senatoren Jacob Javits en Clai borne Pell, die willen nagaan of er mogelijkheden bestaan de betrekkingen tussen Cuba en Amerika wat te ontdooi en. De Cubaanse premier stelde de Ame rikaanse centrale inlichtingendienst CIA verantwoordelijk voor de dood van de Chileense president Salvador Allende. Castro betuigde Venezuela steun in het verzet tegen de Amerikaanse pogingen tot verlaging van de olieprijzen, en deed een beroep op dat land zijn olierijkdom te gebruiken om een hoofdrol te spelen in de bevrijding van Latijns-Amerika van Amerikaanse invloed. Castro riep de Latijns-Amerikaanse landen op, de organisatie van Ameri kaanse staten op te doeken en een andere groep te vormen zonder de VS. SANTO DOMINGO (Reuter, DPA).— De zeven gijzelaars die sinds vrijdag door 23 stadsguerrillastrijders in het consulaat van Venezuela in Santo Do mingo worden vastgehouden worden ge kweld door honger en dorst en z(j vre zen voor hun elven. Intussen heeft de politie de echtgenote van Mendes en een van zijn broers Een van de gijzelaars, de consulaatse- cretaresse Ambrosina Ares, slaagde er zaterdagavond in een telefoongesprek met haar vader te voeren. Ze zei daarin dat de gijzelaars voor hun leven vrezen. Deze hadden maar mondjesmaat te eten en te drinken gekregen. Doordat de Dominicaanse autoriteiten de stroom- en watertoevoer hebben afgesneden zit het consultaat zqnder elektriciteit en water. maakten van het Mendes, kaapte i n 1970 een vliegtuig waarmee hij naar Cuba uitweek. Na zijn vrijwillige terugkeer werd hij in de Verenigde Staten tot een langdurige ge vangenisstraf veroordeeld. Hij profiteer de echter van een amnestie en kwam na twee jaar op vrije voeten. (Van onze redactie buitenland) LISSABON In Lissabon en de rest van Portugal was het gisteren rustig na een weekeinde van grote verwarring, culminerend in geruchten over een door de links-gerichte Beweging der Strijdkrachten verijdelde poging tot een staatsgreep van ultrarechts. Gisteren deelde de Beweging der Strijdkrachten mee dat de nodige maatregelen tot het behoud van de democratie waren genomen en dat de autoriteiten de toestand volkomen meester waren. Deze mededeling over radio en televisie volgde op. een bespreking van president De Spinola met de Raad van State, het hoogste adviserende orgaan in het land, en met vertegenwoordigers van de Be weging der Strijdkrachten. Volgens officiële berichten zijn 238 personen die het oude bewind van presi dent Caetano steunden, gearresteerd. De crisis ontstond door een zaterdag op het plein voor het presidentiële paleis te houden massale demonstratie. Deze de monstratie, ten behoeve van De Spinola, zou in hoofdzaak zijn uitgegaan van het Portugese legioen en van de fascistische Volkspartij voor Nationale Actie, die voor de april-coup Portugals enige wet telijk toegestane politieke partij was. De gebouwen van deze organisaties werden later door politie en militairen in beslag genomen. In een uitzending van de Israëlische radio sprak de minister van voorlichting Aharon Jarif van een „nieuwe golf van terreur-activiteiten”. Het Israëlische ka binet heeft met het oog hierop de on langs gepensioneerde generaal-majoor Rechavam Zeevi benoemd tot gevol machtigde voor de bestrijding van bet terrorisme. Generaal Zeevi is een beken de militaire leider. Naar de eerste cijfers te oordelen, hebben de linkse partijen, en speciaal de socialisten, die hun stemmenaantal soms zelfs verdubbeld zagen, aanzienlijke winsten geboekt. Het is dan ook waar schijnlijk dat in de vier resterende dis tricten, waar komende zondag de bevol king naar de stembus gaat, de gaullisti sche kandidaten een of meer kamerze tels aan een socialistische concurrent zullen moeten afstaan. Gisteren is al wel gebleken dat de tegenkandidaat voor het presidentschap, Francois Mitterrand, die zich de o verwinning destijds op nog geen percent na zag ontglippen, zijn positie sterk heeft verbeterd. WASHINGTON (AFP-Reuter). Me vrouw Betty Ford heeft een „redelijk goede” nacht gehad nadat zaterdag in een drie uur durende operatie haar rechterborst was afgezet waarin een kankergezwel was ontdekt. Dit is giste ren bekendgemaakt door het marinehos- pitaal te Bethesda in de staat Maryland. BELFAST (Reuter). De Ierse politie heeft twee mannen aangehouden naar aanleiding van een mislukte poging om met een gekaapt sportvliegtuig een Brit se legerpost in Noord-Ierland te bom barderen. WASSENAAR. (ANP). De gisteren overleden heer Smallenbroek volgde een opleiding registratie en notariaat. Zjjn ambteljjke loopbaan begon hij als surnumerair bij de Registratie en Do meinen. de handelsbalans”. De export is sterk gestegen en de import is in geringe mate gedaald. Volgens het rapport zijn de prijzen door de bank genomen in augus tus vrijwel niet gestegen en herstelt de industriële produktie zich. Onder de gijzelaars bevindt zich het hoofd van de Amerikaanse voorlich tingsdienst in Santo Domingo, de 48- jarige Barbara Hutchison. De Dominicaanse ambassadeur in Ja maica, Carlos Novel, heeft laten weten dat hij naar Santo Domingo zal gaan om zich aan te bieden als plaatsvervanger voor de gijzelaars. Het is niet bekend of de bezetters het aanbod willen aanvaar den. onder huisarrest geplaatst. De guerrilla strijders behoren tot de linkse beweging van de 12e januari, genoemd naar een vuurgevecht op die datum in 1972 waar bij militairen een tiental guerrilla’s doodschoten. Eén van hun eisen is de vrijlating van de leider van de bewe ging, Plinio Matos. In de loop van gisteren maakte de regering van de Dominicaanse republiek bekend dat zij niet van plan is op de eisen in te gaan. Van Amerikaanse zijde is nog niet gereageerd op de eis dat de Verenigde Staten een miljoen dollar moeten betalen voor Barbara Hutchison. Goncalves, die de leider was van de staatsgreep tegen het regime-Caetano op 25 april van dit jaar, had grote druk op De Spinola uitgeoefend om de demon stratie te verbieden, maar de president hield het been stijf en gaf vrijdag zijn toestemming ervoor. Toen links zich te gen de demonstratie bleef verzetten, kwam de Beweging der Strijdkrachten in actie, die de officiële radio overnam om haar veroordeling uit te spreken over de groeiende activiteiten van perso nen die betrekking onderhouden met de meest reactionaire kringen. Zij maakte de genoemde 238 arrestaties bekend en troepen kwamen de burgers bij de con trole op de invalswegen van de stad assisteren. Onze redacteur in Londen meldt dat de Labour-partij aan het einde van de eerste verkiezingsweek volgens een Gal- lup-onderzoek 5 percent voor ligt op de Conservatieven. Aan het begin van de campagne lag Labour 8 percent voor. dollar en de vrijlating van 37 politieke gevangenen. De leider v an de groep stadsguerrillastrijders, Radhames Men des, heeft gedreigd het gebouw met de gijzelaars in de lucht te laten vliegen als de eisen niet worden ingewilligd. Het ultimatum, dat de bezetters hadden ge steld op zaterdag 12 uur verstreek ech ter zonder dat er iets gebeurde. In Damascus, de hoofdstad van Syrië, maakte het Palestijnse persbureau WA FA bekend, dat deze gelukte aanslag het werk van Palestijnse commando’s was. Zij hadden een tijdbom in de autobus geplaatst die bij aankomst in Tel Aviv had moeten ontploffen. Doordat de bus pech ,<reeg, explodeerde de helse machi ne onderweg. Volgens het Palestijnse bericht kwamen daarbij verscheidene Is raëliërs om het leven. De komende tien dagen verwacht men in de tweede acte van dit drama in drie bedrijven dramatisch tonen. Dit weekeinde kondigden de veranderin gen zich al aan met felle uitvallen van Heath tegen Labour en tegen haar zgn. sociale contract. De vakbondsleden zou den volgens dit contract niet meer loonsverhoging vragen dan voor inflatie correctie nodig is. Maar in feite is het contract al dood. De laatste breuk kwam van de werknemers in de Ford-fabrie- ken, die looneisen stelden voordat de periode waarbinnen zij dat niet zouden doen verlopen was, en in staking gingen. De bekendmaking betekent een krachtige stimulans voor pemier Wilsons Labour-partij in de campagne voor de komende verkiezingen op 10 oktober. De Labour-partij stelt dat de toestand in Engeland onder haar bewind enigszins is dood, terwijl verscheidene inzittenden werden gewond. In 1945 kreeg hij zitting in het nood- parlement, dat tot 3 juni 1946 optrad. Bij de uitbreiding van de staten-gene- raal in 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer, sinds 1964 als fractievoorzitter. Hij was voorzitter van de ARP. Een van de gijzelaars slaagde er zater dag in te ontsnappen. Het was Japanner, die via een raampje in toilet naar buiten wist te komen. De bezetters hebben om een arts vraagd omdat zich in het consulaat een gewonde zou bevinden. Zij zeiden niet of het om een van hun groep of een gijzelaar ging. Over het aantal gijzelaars en hun identiteit bestaat onzekerheid. Gesproken wordt van zeven tot elf personen, onder wie de Venezolaanse consul, de vice- consul, twee secretaressen, een Spaanse priester en een kind. Eerder had het „democratische volks, front voor de bevrijding van Palestina” meegedeeld dat leden van deze organisa tie zaterdag een Israëlische patrouille in het bezette deel van Syrië in een hin derlaag hadden gelokt, waardoor vijf Israëliërs sneuvelden. teerd en als „Todeskandidat” in Amster dam opgesloten. Hij werd in 1947 tot lid van Gedeputeerde Staten van Drente gekozen. Volgens het bulletin hebben zich geen ongewone problemen voorgedaan. Ver wacht wordt dat de 56-jarige presidents vrouw tien dagen in het hospitaal zal moeten blijven. President Ford die gisterochtend zijn vrouw bezocht, verklaarde dat „alles zeer goed verlopen is”. „Wij hebben geluk gehad dat het kankergezwel bij tijds is ontdekt”. De president die volgens zijn pro gramma gisteren de Braziliaanse minis ter van Buitenlandse zaken, Antonio Azerdo da Silveria, ontving, heeft een reis van drie dagen in de komende week naar San Francisco en de staat Utah afgezegd. In zijn plaats gaat nu Nelson Rockefeller die is voorgedragen voor het vice-presidentschap. Een bezorgde president Ford arriveert bij het Bethesda-ziekenhuis vrouw te bezoeken. Vier gemaskerde mannen zich zaterdagavond meester toestel dat op een vliegveld nabij de grens stond. De piloot, een Brit die in de tweede wereldoorlog bombardements- vluchten had uitgevoerd, werd gedwon gen met twee van de mannen die vier zelfgemaakte bommen bij zich hadden, naar een juist over de grens gelegen post van het Britse leger te vliegen. Terwijl tezelfdertijd ongeveer 20 leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) deze post over de beschoten met mortiergranaten, beerden de kapers van het sportvliegtuig tevergeefs een bom op het kamp te gooien. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Mario Soares, die voor het bij wonen van de vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg is, heeft in een verklaring gezegd dat Portugese democratie versterkt uit jongste crisis te voorschijn is gekomen. De demonstratie was door socialisten en communisten ontraden, omdat zij deze als een voorwendsel beschouwden voor HAVANNA (UPI). De Cubaanse premier Fidel Castro heeft zaterdag avond kritiek geleverd op president Ford om diens rechtvaardiging van de Ameri kaanse inmenging in Latijns-Amerika. In een toespraak tot een menigte op het Plein van de revolutie in Havanna riep Castro voorts de landen van de derde wereld op, de oliestaten in de kracht proef met de VS te steunen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3