André Vandernoot Kostelijke sfeer in prentkunst van Adriaan van Ostade concert Haagse Comedie met Goldoni in Velsen Concertgebouworkest brengt Russen tot lange ovaties Zweedse auteurs op nominatie voor Nobelprijs TELEFUNKEN leidde populair klassiek Ér F NAPO B.V. "Wat biedt Mercedes-Benz nu eigenlijk meer?" Uw Kunstgebit voelt U de gehele dag niet! J iry 1 STICHTINGSRAAD-CONCERT VAN NPO Klein maar fijn in Teylers Museum De kunstdiefstallen Cheek-to-cheek op een tango van Malando. MARDON ELECTRONICS radio's. Morele Herbewapening wil meer zendtijd Siemens inbouwapparatuur bij HSR „DE UILENBOOM” Henny Orri door ziekte in hoofdrol vervangen 1 I 13 OKTOBER DINSDAG 1 974 KUNST 1 ■mmmhi En hoe zou zo'n meeslepend stuk muziek beter tot zijn recht komen dan op een Telefunken radio? Kijk en luister eens bij uw winkelier. En ontdek dat de Telefunken collectie loopt van portable tot werelden tvanger. Ife g 1 bl Mercedes-Benz zuinig van huis vit TELEFUNKEN Nijverheidsweg 15, HAARLEM. Tel. 023-323240/319245 HAARLEM Adriaan van Os tade, levende van 1610-1685, be hoort (met zijn broer Isaac) tot de lange serie van beroemde beelden de kunstenaars die hier hebben ge woond. Het is dan ook verblijdend dat een andere kunstenaar, Wy brand Hendriks, die aan het eind van de achttiende eeuw kastelein van Teylers Museum is geweest, zijn best heeft gedaan om een com plete verzameling van de etsen van Adriaan van Ostade aan te leggen. Hoe goed hem dat is gelukt, bewijst de vitrine-expositie, nu in dat mu seum te zien. - in Italië HAARLEM Getrouw aan een in de loop der jaren opgebouwde traditie heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest maandag avond het nieuwe muziekseizoen geopend met het zogenoemde Stich- tingsraadconcert, dat in tegenwoor digheid van genodigden uit over heidskringen, gemeentebesturen uit de provincie Noord-Holland en vele andere belangstellenden in het Haarlemse Concertgebouw werd gegeven. «ijl tig L SB 'Ml (ADVERTENTIE) - vertolking wèl demonstraties HEIN STEEHOUWER Plezierig vermaak in Venetiaanse tweeling (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) VELSEN.De Haagse Comedie heeft gisteren haar publiek in de Velsense schouwburg kostelijk vermaakt met een voorstelling van „De Venetiaanse twee ling”. Carlo Goldoni schreef dit blijspel in 1747 voor de acteur D’Arbes, die in de dubbelrol van de titel twee kanten van zijn karakter kon gebruiken. „Nu eens heeft ze, ALLE TYPEN Barrevoetestraat 8 Haarlem DEN HAAG (ANP). De Nederlandse Stichting voor Morele Herbewapening gaat b(j minister Van Doorn (CRM) op. nieuw zendtijd voor radio en televisie aanvragen. Zij meent dat door het verle nen van zendtijd door de minister aan de stichting Symbiose een nieuwe situatie is ontstaan, nadat in 1972 de mini-omroe- pen inclusief Morele Herbewapening hun eigen zendtijd verloren. Blijkbaar geeft minister Van Doorn een ruimere of althans andere uitleg aan de Omroepwet dan zijn voorgangers. Ne Nederlandse Stichting voor Morele Herbewapening weet zich bij een nieuwe aanvrage gesteund door het indertijd uit. gebrachte advies van de Omroepraad. Dè raad adviseerde weliswaar Morele Her bewapening geen eigen zendtijd te geven, maar verbond daaraan de voorwaarde dat de NOS gelegenheid zou bieden om met eigen boodschap en informatie aan bod te komen. Aan dit advies heeft de NOS nooit gevolg willen geven, aldus de stich ting. Hij doet dat hier op nog een manier, want behalve 36 etsen vinden we hier ook een aantal aquarellen in de stijl van die tijd, eigenlijk dus tekeningen in waterverf, waarin de pentekening méér is dan aanvulling. Het ging Van Ostade om het weergeven van een voorstelling boven het verkrijgen van een schilder achtig „aquarel-effect”, zoals we dat nu kennen. In dit werk is een uitvoerige Het is een kleine tentoonstelling, maar wel een om je enige uren geheel in te kunnen verliezen als je ook maar enige liefde hebt voor oude prentkunst. Keukenkiezers met oog voor perfektie ontdekken Siemens, bekend van radio en televisie, neemt in de markt van keukeninbouwapparatuur een belangrijke plaats in. Technisch perfekt is het in- of onderbouw- fornuis met zijn handige uitrijdbare ovenwagen. In alle glorie staan zij, ingebouwd en wel, te flonkeren in dekeuken- toonzaal van HSR. buitenlands orkest zelden of nooit mee hebben gemaakt. Zij bieden de orkestle den regelmatig excursies aan. Hans Speth, voorzitter van de vereni ging van musici van het Concertgebouw orkest: „ik ben getroffen door de hart verwarmende reacties van het Russische publiek. Ze overtreffen al mijn ver wachtingen. Ik ben in het buitenland langzamerhand/ wel iets gewend, maar dit heb ik niet vaak meegemaakt”. De Eerste symfonie van Brahms die maandagavond in Leningrad na de pauze op het programma stond, kreeg zoveel Russische bijval, dat een toegift niet kon uitblijven: de Zesde Slavische dans van Dvorak. De drie programma’s van het Concertgebouworkest in de Sovjet-Unie omvatten werken van Schubert, Bruck ner, Weber, Ravel, Beethoven, Mendels sohn, Brahms, Roussel en Otto Ketting. „De dans in de herberg”, een van de etsen van Adriaan van Ostade. Guido de Moor heeft als de ene helft van de tweeling, die hij speelt, zeker iets levendigs, iets stralends en toont met een haast brutale zelfverzekerdheid zich inderdaad een man van de wereld. Maar een boerenkinkel heeft hij echt niet in zich. Om toch aan de opzet van Goldoni te voldoen, gebruikt hij enige toneel- trucs: hij zet zijn benen krom, loopt sjokkend, trekt zijn wenkbrauwen op om iets onnozels in zijn ogen te leggen en praat op kinderlijke toon. Maar „heel natuurlijk” is het niet, laat staan dat hij er geen weet van zou hebben, dat hij pummelachtig staat te doen. Met dezelf de brutale zelfverzekerheid speelt De Moor ook de domme helft van de twee ling. Niet dat ik geen bewondering heb voor de technische behendigheid van De Moor, maar een creatie, die helemaal van hemzelf is (zoals die allereerste tweeling van D’Arbes geweest moet zijn) is het niet geworden. Evenmin is deze voorstelling het soort toneel geworden, waarvoor Goldoni schreef, een soort to neel waarin elke speler zijn desnoods kleine, maar specifiek eigen talent kon laten schitteren. Dit genre is niet uitge storven, getuige het Werktheater, maar STOCKHOLM. De Nobelprijs voor letterkunde die donderdag wordt be kendgemaakt, wordt toegekend aan de Zweedse schrijvers Harry Martinsson en Eyvind Johnsson. Dit heeft de Zweedse omroep van welingelichte kringen in Stockholm vernomen. Andere namen die voor de ruim een half miljoen Zweedse kronen (ongeveer 300.000) grote prijs worden genoemd, zijn die van de Britse schrijver Graham Greene en de auteur V.S. Naipaul uit Trinidad. De 70-jarige Martinsson maakt sinds 1949 deel uit van de Zweedse academie van letterkunde. Een van zijn bekendste romans is „Als de brandnetels bloeien”. Hij heeft ook gedichten gepubliceerd. Werken van de 74-jarige Johnsson zijn in verscheidene talen vertaald. Een van zijn eerste boeken, „Een roman over Olof”, had veel succes in Zweden. Hij is sinds 1957 lid van de Zweedse Academie van letterkunde. Bij de uitreiking van de Nobelprijzen in Stockholm zal de verbannen Russi sche schrijver Alexander Solsjenitsyn de prijs in ontvangst nemen die hem in 1970 werd toegekend. Op 9 oktober wordt de winnaar be kend van de prijs voor economie. Daar na volgen de prijzen voor natuurkunde, scheeikunde en medicijnen. meer dan 450 jaren gastvrijheid op niveau In onze stoeterij onbeperkte mo gelijkheden voor recepties, diners en feesten voor besloten gezel schappen. Binnen afzienbare tijd ook in „HET CHALET” voormalig verblijf van Keizerin Sissi van Oostenrijk- Uw gastheer Jan G. Westerhoven Specialiteiten Restaurant Auberge vanouds Santpoort Adriaan van Ostade heeft in vijftig etsen het boerse dorpsleven in de omge ving van Haarlem vastgelegd. Van veel van die etsen zijn meer versies bekend, de zogenaamde staten. Een ets werd afgedrukt, daarna werd de koperplaat opnieuw bewerkt. Er werd vaak aan toegevoegd, soms verbeterd en zo kan een andere staat soms zelfs een sterk afwijkend beeld vertonen. Teylers kan zich gelukkig prijzen, dat het over het algemeen beschikt over prachtige druk ken. Ze zijn afkomstig van een veiling in 1798 van het bezit van Jan Danser Ni j man, waar Wybrand Hendriks de hoogste bieder was. De serie omvat zowel kleine portretjes Het Nederlandse orkest is zondag na drie concerten in Moskou in Leningrad aangekomen, waar maandag het eerste concert van eveneens een serie van drie ten gehore is gebracht voor een uitver kochte zaal. Donderdag keert het gezel schap naar Nederland terug. Na afloop van de concerten staan muziekliefhebbers buite te applaudisse ren. Zij vragen handtekeningen en wui ven de bussen met de Nederlandse musi ci na. De Russische organisatoren verze keren, dat zij zo’n succes voor een was D’Arbes de meest lachende, meest stralende, meest levendige man van de wereld; dan weer deed hij in zijn hou ding uitdrukking en praten denken aan een onnozele hals, een boerenkinkel en die veranderingen deden zich heel natuurlijk en zonder dat hij er zelf van wist bij hem voor”. Aldus Goldoni in zijn memoires, die geciteerd worden in het informatieve programmablad. Informaties worden u gaarne verstrekt doof: ARNHEM (ANP). Trees van der Donck zal de rol overnemen van Henny Orri in de satirische comedie „President op drift” van F. Scott-Fitzgerald, die is uitgebracht door Toneelgroep Theater. Henny Orri, die de rol van Charlotte Frost nu een week heeft gespeeld, werd het weekeinde zodanig ziek, dat zij voor lopig niet meer zal kunnen spelen. Om dat de rol van Charlotte Frost een van de hoofdrollen is, zal het verschillende repetitiedagen vergen tot Trees van der Donck zich de rol heeft eigen gemaakt en het stuk wederom gespeeld zal wor den, aldus Toneelgroep Theater. tekening in zwarte inkt de basis van de prent, eigenlijk min of meer met kleur ingevuld. Ook dit soort werk is aanste kelijk gedaan. Ook nu weer kostelijke voorstellingen, die je als miniaturen lang zou willen bekijken om telkens weer nieuwe details te vinden. Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het speciale moderne poeder - ’s morgens een weinig op de plaat gestrooid-houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen on aangename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Bij apotheken en drogis terijen. f. 2,83. Regisseur Jules Royaards heeft deze tekorten wellicht aangevoeld, in ieder geval was hij zich bewust dat Goldoni’s tekst en situaties na 200 jaar nogal versleten zijn. Hij laat het blijspel dan ook niet recht toe recht aan spelen. Hij prikt voortdurend, gelukkig niet in over- dreve mate, door de toneelsituatie heen. De spelers wenden zich op gezette tijden tot de mensen achter de coulissen om hen uit te foeteren als de pistoolschoten te vroeg komen of het kloppen op de deur; de souffleur breekt uit zijn nep- hokje om de spelers te vermanen, een figurantje begint tussen de bedrijven door opeens te goochelen en men rent nogal eens de zaal in, waarbij De Moor dan deze of gene toeschouwster recht streeks aanspreekt. Op die manier ontstaat er een gezelli ge verstandhouding tussen spelers en publiek in de trant van: we weten allemaal dat we te maken hebben met een ouderwets spel, maar we hebben er allemaal lol in. Dat levert als de zaal een beetje mee wil zoals gisteren in Velsen een erg plezierige avond op. Temeer omdat iedereen goed en kundig speelt (er is een juweel van een Pancra- zio van Eric van Ingen te zien), de muziek van Jurriaan Andriessen verru- kelijk is en de aankleding van Wiek en Noordhoek Hegt fleurig genoeg. JAC HEIJER Daarbij komt, dat hij een bijzonder knappe etser was met vaak een voor keur voor een Rembrandtiek gebruik van licht en donker. In de donkere hoeken van zijn interieurs suggereert hij van alles, daarmee relief gevende aan het tafereel, dat zich in het lichte mid den van zijn prenten afspeelt. Maar zijn eenvoudiger opgezette landschapjes en de kleine figuurtjes, zoals speellieden en ander „rondtrekkend volk” zijn ook bij zonder innemend op kleine etsjes over gebracht, soms ter grootte van een flin ke postzegel. Hij beheerste zowel de miniatuur als het grote blad, dat om een schilderachtiger opzet vroeg. Men weet eigenlijk niet wat men het meest moet bewonderen, de techniek van Van Osta de of zijn typerende instelling ten aan zien van de voorstellingen die hij heeft nagelaten als voortreffelijke bronnen voor de studie van het dorpsleven. Hij is daarin een uitstekende verteller, die de kijker meesleept. ROME (Reuter). In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in Italië uit particuliere woningen, kerken en musea in totaal 4.594 kunstwerken gestolen. Dit heeft het departement voor oudheden en schone kunsten maandag in Rome be kendgemaakt. Vooral particuliere verzamelaars moesten het ontgelden. Van hen kregen 167 ongewenst bezoek waarbij in het geheel 2.280 kunstwerken verdwenen. Voorts meldden 138 kerden dat er die ven aan het werk waren geweest. Het minst in de belangstelling van de kunst- dieven waren de plaatselijke en nationa le musea. van Velsen werd door hem aan de aanwezigen voorgesteld. De heer Ree horst sprak zijn dank uit voor het ver trouwen, dat het College van Gedepu teerde Staten heeft getoond in hem te stellen door hem tot voorzitter van het orkestbestuur te benoemen. In het or kest zag hij een prachtig instrument als element in de ontwikkeling van de cul tuurpolitiek en hij dacht ook aan de educatieve en recreatieve taken, die het ensemble zou kunnen verrichten. „Geen radio- of T.V.-uitzending en geen gram mofoonplaat kan geven wat een goed concert kan bieden”, zo besloot de voor zitter. De waarheid van deze stelling zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest stellig in de komende maanden willen bewijzen als een overtuigende bestaans motivering. De dirigent André Vandernoot was op deze avond de leiding toevertrouwd. Hij had tot taak met het orkest een pro gramma van zeer bekend geworden wer ken ten gehore te brengen, te weten de Ouverture, die Richard Wagner schreef voor zijn opera „Rienzi”, het Pianocon cert in a kleine terts opus 54 van Robert Schumann en voorts de vijfde Symfonie opus 67 van Ludwig van Beethoven. Voor de vertolking van de solo-partij van Schumanns concert had men de medewerking verkregen van de Italiaan se pianiste Maria Tipo, die met haar optreden haar Haarlemse, zelfs haar Noordhollandse debuut maakte. Het is interessant te lezen, wat Schu mann betreffende zijn concert aan Clara Wieck, zijn latere echtgenote, in januari 1839 uit Wenen schrijft: ich kann kein Konzert schreiben für die Virtuosen, ich muss auf etwas anderes sinnen. Dit „et- was anderes” werd het beroemde piano concert, dat nu door Maria Tipo ge speeld werd met een interpretatie, die een sterk contrast vormde met wat Schumann krachtens zijn uitspraak be doelde. In haar vertolking wèl demonstraties van ongebreidelde virtuositeit, wèl het streven naar geweldige klankuitbarstin- gen met emotioneel lijkende onrust en stuwingen, wèl de dynamische schaal vergroting, die een belemmering werd voor klankschoonheid of verinnerlijkte uitdrukking. Het kwam mij voor, dat deze pianiste voor een ander, meer bij haar muzikale gerichtheid passende concert haar zeer persoonlijke vertolkingstrant zeker ade quaat zal kunnen benutten, ook voor wat de bewogenheids-accenten betreft, die nu het karakter van Schumanns muziek vertekenden. André Vandernoot toonde een verras send groot begrip voor de intenties van de pianiste en zo kon men, de exactheid buiten beschouwing latend, naar de geest een grote eenheid van solo-spel en begeleiding constateren. De dirigent had aan de voordracht van het pianoconcert een romantisch geladen uitvoering van Wagners ouver ture vooraf doen gaan. Na de pauze kreeg een gespannen vertolking van Beethovens symfonie de treffende reflex van de betekenissen, die in de loop der tijden het wezen van deze psychologisch benaderbare muziek zijn gaan bepalen met als meest aanvaarde karakteristiek: strijd en overwinning. P. ZWAANSWIJK. LENINGRAD (ANP). Het Concert gebouworkest heeft bij zjjn concerten in de Sovjet-Unie tot dusver veel waarde ring geoogst: het publiek reageert met langdurig gescandeerd handgeklap en ovaties, een bewijs van zeer hoge appre ciatie. Deze komt ook tot uiting in de toegangsprijzen. De duurste plaats bij de concerten kost vijf roebel, normaal is de prijs twee roebel. van boeren en buitenlui, ook figuren en evenzeer complete prenten met het menselijk bedrijf in herbergen en rond boerderijen. Van Ostade beschikte over een uitnemend observatie- en inlevings vermogen. Hij bezag dat boerse leven met een mild oog voor de zonnige kant ervan. De nadruk ligt vaak op het humoristische, dat toch niet spotziek wordt, integendeel. Een kort welkomstwoord werd gespro ken. door de vice-voorzitter van het orkestbestuur, de heer D. J. A. Geluk, oud-wethouder van de gemeente Haar lem, die daarbij de overleden voorzitter, de heer W. Mensink herdacht. De nieuwe voorzitter van het orkest bestuur drs. J. Reehorst, burgemeester er is vrijwel geen schrijver die er nog voor schrijft en ons repertoire-toneel biedt de meeste spelers weinig of geen gelegenheid werkelijk eigen talent aan te boren en te ontwikkelen. ‘l.'7 '1® ■7! 5 j iS 1 -- JA - wh -1 F r- - .4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13