NCW: Ongewijzigd prijsbeleid onaanvaardbaar NMB stopt met reisbureau bedrijven tar CABALLERO Strijd om inspraak spitst zich toe Papierfabrikanten aangeklaagd ll itlfr I f HAVENSTAKING OP Christelijk Nationaal Vakverbond: ARUBA DUURT VOORT Dan moet jewel goed zijn. een miljoen gulden aan prijzen En de verst gedraaide. Want Caballero is zonder opschepperij de meest gerookte sigaret. Wegens „verkapte prijsverhoging” 14 ECONOMIE 1974 OKTOBER 1 DINSDAG Tegenstrijdig elke week te winnen in onze puzzelaktie NIJMEGEN De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW), mr. P. M. H. van Boven, heeft vandaag verklaard dat de werkgevers bereid zijn tot het sluiten van een centraal akkoord voor 1975 mits in de discussies daarover hun volgende eisen aan de orde komen: s CIGARETTES 3 3 Lapmiddel (ADVERTENTIE) Werkgevers stellen voorwaarden ADVERTENTIE) doorberekening van de sterk gestegen kosten van rente en afschrijvingen; volledige doorberekening van extra gelijk waardige behandeling van lonen en prijzen; kosten, verbonden aan het minimumloon en aan gelijke beloning van mannen en vrouwen; investeringen beschikbare geld zal worden besteed. over dat De heer Spijkers vindt een centraal loonbeleid verkeerd, omdat de vak bondsleden daarin veel te weinig in breng hebben. Ze kunnen hun eigen situatie niet werkelijk beïnvloeden en zo kan vervreemding ontstaan tussen de leden'en de vakbond. „Het is heel begrijpelijk dat in zo’n systeem de mensen niet naar vergaderingen van de bond komen, want de grote lijnen en vaak zelfs de kleine liggen toch al vast. De betrokkenheid gaat verloren als de mensen geen werke lijke invloed hebben”, aldus de heer Spijkers. De vakbeweging heeft de laatste jaren een centraal akkoord afgesloten omdat zij via dat akkoord en haar urgentieprogram maatschappelijke en economische doelstellingen probeert te verwezenlijken. Maar volgens de heer Spijkers beperkt een centraal akkoord niet alleen de macht van de werkgevers, maar ook de medezeg genschap van de werknemers. De vakcentrales zullen zich volgens de heer Spijkers door de toenemende democratisering veel meer gaan rich ten op het bewerkstelligen van maat schappelijke veranderingen die voor de mensen aan de basis ruimte scheppen om over hun eigen situatie te beslissen. Uit de kringen van de vakbeweging komen te veel tegenstrijdige uitspraken en verlangens naar voren. Wat wil men eigenlijk? Wil men de belangen van de mensen in de ondernemingen dienen of wil men zich gaan inzetten om de macht in onze samenleving in handen te bren gen van de factor arbeid, met voorbij zien van andere groeperingen?”, aldus mr. Van Boven. Volgens Van Boven stellen regering en vakbeweging de opbouwende houding van de werkgevers in een centraal over leg op de proef. Het NW legde naar zijn oordeel een tijdbom onder dat over leg, door samen met de overheid greep te willen verkrijgen op de investerings beslissingen en door te pleiten voor de instelling van een winstoverhevelings- fonds. „De vakbeweging kan weten, dat wij beide verlangens zullen moeten af wijzen”. De werkgevers willen niet praten over invloed van overheid en vakbe weging op de investeringen, over „af roming” van grote winsten en over verdere verkleining van inkomens verschillen. „Een lapmiddel” en „een handen binder voor het streven naar demo cratisering”. Deze mening over een centraal (foon)akkoord geeft de heer P. Spijkers in „Ruim Zicht”, het offi ciële orgaan van het Nederlands Ka tholiek Vakbond. Een nivellering die voor de samenle ving onontbeerlijke stimulansen doodt, wijst het verbond af. „Beter gezegd: moeten wij afwijzen omwille van die samenleving zelf. Een alternatief is de dood van de vrije ondernemingsgewijze produktie in ons- land. Een van de be staansgronden van ons'verbond is de wil van onze leden om dat te voorkomen”, aldus de NCW-voorzitter, die vindt dat er veerkracht nodig is om het stelsel van de vrije ondernemingsgewijze pro duktie overeind te houden, „omdat er tegen dit stelsel wordt aangebeukt”. ORANJESTAD. De staking van Arubaanse havenarbeiders is gisteren de derde dag ingegaan. De werknemers leg den zaterdag het werk neer omdatzij vonden dat zij niet voldoende waren geraadpleegd door het bestuur van de vakbond bij de cao-onderhandelingen. Mr. Van Boven: „Van ons uitgangs punt uit kiezen wij voor het eerste. Ik vrees echter dat zelfs het tweede uiterst moeilijk haalbaar zal zijn”. Hij ver klaarde ook: „Ons verbond is bereid zijn maatschappeli j ke verantwoorden j kheid voor ’75 te dragen. Kabinet en vakbewe ging maken het ons echter bepaald niet makkelijk”. „Men zou mogen verwachten dat de werkgevers al het mogelijke zou den doen om de niet meer te stuiten verdere democratisering van de maatschappij in onderling overleg zo goed mogelijk te regelen. Zij kiezen echter blijkbaar nog steeds voor hardnekkig verzet tegen alle veran deringen, waardoor hun eigen machtspositie kan worden aangetast”. Het CNV, vindt dat deze houding „alleen maar kan leiden tot felle maatschappelijke en politieke strijd die de onderlinge verhoudingen niet ten goede komt”. Caballero, de best gedraaide sigaret van’t land. extra mogelijkheid voor gevaifen waarin behoud van werkgelegenheid in het geding is. Hogere winst Furness. De geconsolideer de nettowinst van Furness NV over het eerste halfjaar van 1974 is, verge leken met dezelfde periode van 1973, gestegen van f 4,9 miljoen tot f 5,6 miljoen. De raad van bestuur ver wacht dat de nettowinst over 1974 die van het voorgaande boekjaar 7,7 miljoen) met circa 20 percent zal overtreffen. Het interimdividend over 1974 is vastgesteld op, naar keuze van aandeelhouder, 3 in contanten of of f 0,80 in aandelen uit de agiore- reserve. Het interimdividend over 1973 bedroeg naar keuze 3 in contanten of 0,80 in aandelen uit de agriore- serve. AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Middenstandsbank, die enige ja ren geleden met de verkoop van vakan- tie-reizen is begonnen heeft besloten de ze activiteit met ingang van 31 maart 1975 te staken, zo heeft de bank mede gedeeld. De NMB vindt, dat de groeimogelijk heden in de reizenmarkt nu niet meer zodanig zijn, d„t in de komende jaren het merendeel van de verkooppunten een kostendekkende omzet kan bereiken. Hieruit is de conclusie getrokken dat het beter is met deze dienstverlening te stoppen. Voor de nog steeds toenemende perso neelsbezetting van de bank heeft deze ontwikkeling geen consequenties, daar de reizenverkoop doorgaans een deel taak voor de medewerkers was. Boekin gen voor de lopende winterprogramma’s van FIT, Hotelplan en Long Range Tra vel zal de bank normaal accepteren. Bij navraag bij de Algemene Bank Nederland en de Amrobank bleek, dat de reisbureau-activiteiten van deze ban ken normaal door zullen gaan. Ook de Rabobank, die onlangs niet als lid is geaccepteeerd van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaus, heeft bij deze beslissing aangetekend haar werkzaamheden op dit gebied te zullen voortzetten. toeslag verschuldigd is op papier bene den een gewicht van 90 gram, in plaats van 80 gram. Deze toeslag komt neer op een prijsverhoging van 10 percent. De NOTU als één der belangrijkste grootverbruikers van papier protes teert krachtig tegen deze maatregelen, die zij in strijd met de geldende con tracten, de Prijzenbeschikking Goederen en Diensten en de omstandigheden acht. De NOTU wil dat in de toekomst alle bij de fabricage, handel en gebruik van papier betrokken partijen constructief en intensief overleg voeren. De moeilijkheden, waarin du Neder landse tijdschriftenuitgevers zich door de prijsverhoging van papier in het af gelopen jaar (gemiddeld ongeveer 55 percent) bevinden, zijn door de genoem de maatregelen alleen nog maar groter geworden, aldus het NOTU-bestuur. Door de actie van de havenarbeiders is de ondertekening van een nieuwe cao uitgesteld. De Oude liep af op 12 juli. De vrachtschepen „Aristoteles” en „Paleme- des” van de KNSM die in de haven van Oranjestad lagen met een lading voor Aruba, hebben weer zee gekozen. Zij I zijn niet gelost. ten Concern halfjaar 1974 met circa gestegen van bijna 30 miljoen tot 35,1 miljoen. Voor het gehele jaar verwacht de directie, conform de me dedeling in het jaarverslag over 1973, een stijging van de omzet met onge veer 18 percent. Na afschrijvingen en vennootschapsbelasting resteerde over het eerste halfjaar van 1974 een net towinst van 1,59 miljoen tegen f 1,11 miljoen over de eerste zes maanden van 1973, aldus een medede ling van het bedrijf. De directie hand haaft haar in het jaarverslag 1973 uitgesproken verwachting, over geheel 1974 onvoorziene om standigheden voorbehouden een zelfde of iets hogere nettowinst per aandeel kan worden bereikt (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het bestuur van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift Uitgevers (NOTU) heeft zich bij de Eco nomische Controle Dienst beklaagd over de door papierfabrikanten en papier- groothandelaren gewijzigde leverings voorwaarden. In feite komen deze vol gens de NOTU neer op een gehele of gedeeltelijke intrekking van de kwan- tum-korting, wat volgens haar neerkomt op een „verkapte prijsverhoging”. De gewijzigde voorwaarden voor de levering van papier zijn, aldus de NO TU, eenzijdig door de papiergroothandel, vlak vóór 1 augustus, vastgesteld. Voorts is bekendgemaakt dat een verhoging van het basis-gramgewicht heeft plaatsge vonden. In het tijdschrift „Drukkerswe reld” is meegedeeld dat thans reeds een UTRECHT. „De werkgevers gaan met hun karde opstelling lijn recht in tegen de maatschappelijke ontwikkeling”. Dit heeft het Christe lijk Nationaal Vakverbond verklaard in zjjn officiële orgaan „De Gids”. Het CNV constateert dat de strijd om zeggenschap en winstverdefing zich toespitst. Volgens het CNV kan noch de overheid, noch de vakbeweging lan ger aanvaarden dat de overgrote meerheid van de bevolking nauwe lijks of geen invloed heeft op de beslissingen waarvan de toekomstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in hoge mate afhankelijk is. Juist nu de werkloosheid zo onrustbarend snel groeit vindt het CNV het van het grootste belang, dat alle betrokkenen samen uitmaken waaraan het voor Het NCW zegt een ongewijzigd prijs beleid („knellende prijsbeheersing”. noemde Van Boven het) niet te kunnen aanvaarden. „Wij k'unnen een ongewij zigd beleid niet accepteren”, aldus de voorzitter van het NCW, naar wiens oordeel er twee soorten centrale akkoor den dankbaar zijn: één vanuit het har moniemodel („samen op weg naar een toekomst die ons samen voor ogen staat”)’ en één als een soort wapenstil stand („dat partijen op zijn best de gelegenheid geeft op herbezinning' over de toekomst”). Hogere winst Wegener. De geconsoli deerde omzet van Wegener’s Couran- NV is in het eerste 17 percent Lux* grill AS. Dnegnll-mogeltjk heden: op hot toas- tot (oa pint vlees en vnj.unn het dunton du spit (hp en tolk du)<>n.vm de |M-iuKiii(H.itn<in MulTi'tt f 135,— Luxe grill A0, Bedegrdbcdk Doidenlegcztns trojfcnjgbees gnll mot 3 gnll-mo m pupiti-muui gelijkheden on 8 tinto hulpstukken Knp**Htm v.in2 l-tppi'nf<w|<')i|i* <182,- '2

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15