Tekort op begroting Amsterdam Sterke stijging aantal doden door geweld Niet meer uitstellen! amro bank fgj Els Riemers met je spaarboekje. Consumentenbond: Er zijn wel goede valhelmen te krijgen o cEll(Èffl ditmig], Ehrlichman „zal geen blad voor de mond nemen” „gedrukt” —Ju PRINSELIJK PAAR BEZOCHT EEG-HOOFDKWARTIER 1 2 NU AL 94 Voorzitter Bouteflika beslist over stemrecht Uitbreiding centra hartchirurgie BINNEN- EN BUITENLAND 1974 OKTOBER (Vervolg van pagina 1) Timmerman Ehrlichman Andere naam over WEERRAPPORTEN Niet in orde L Sif C CQ Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ófwel 7|%. thans gebleken, dat er een grote spreiding bestaat in de kwaliteit van vele merken en men heeft dus kans een goede helm te kopen. In de consumentengids noemt de bond een aantal merken, waarvan hij zegt, dat men de grootste kans op een goede helm heeft, als men deze merken aanschaft. DEN HAAG (ANP) De bromfietser die nog geen helm heeft, doet er goed aan, niet te wachten tot 1 fe bruari 1975, de nieuwe datum waarop de draagplicht wordt ingevoerd, maar nu reeds een helm te kopen. Dit zegt de Consumentenbond in een nabeschouwing zijn valhelmenonderzoek. Het is de bond eerst g dï st; DINSDAG 1 Watergate-proces begint (Van een onzer verslaggevers) DO minister stuur VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: (ADVERTENTIE) Afnemend buiig en vrij koud. nw de vier De voormalige minister van justitie John Mitchell, en later de leider van de w n n no w n 12 13 13 12 14 13 13 13 12 12 10 25 21 14 15 13 12 10 13 14 12 12 12 9 22 28 22 4 2 1 1 2 6 4 2 8 4 1 18 11 3 9 4 5 uur uur uur uur 3 7 1 7 0 19 2 0.6 1 1 1 0 0 o 3 0 1 4 2 3 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0.5 0 0 0 0 werd samen met Nixon een advocaten praktijk waaruit hij nog steeds een in komen heeft, ook al is zijn naam ver dwenen uit de firmanaam. kunnen oordeel laten testen. Niet „fout” niet terecht n w ozo z zzw ono ver. zzo zw zzw w zo n z o w zzw w zo o zw nno ozo nnw zw 16 14 7 22 23 23 12 20 12 13 20 10 5 5 15 4 4 1 6 12 8 4 10 4 3 15 10 3 8 4 11 14 20 18 12 0 0.3 1 0 M5 O •as Een rechtbank in Rome heeft giste ren een Israëlische man en een vrouw veroordeeld tot een boete van meer dan driehonderdduizend gulden wegens het binnensmokkelen van diamanten en an dere juwelen. De opgelegde boete is tweemaal het bedrag dat aan invoer rechten verschuldigd was. De in beslag genomen juwelen met een waarde van meer dan een half miljoen gulden zijn verbeurd verklaard. WASHINGTON Bob Halde man, een van de belangrijkste be>- klaagden in het Watergate-proces, dat morgen begint, heeft zich na zijn vertrek uit het Witte Huis met zijn gezin teruggetrokken in een villa van zijn schoonvader in Cali fornia. Hij is niet onbemiddeld en schijnt een inkomen te hebben uit beleggingen. Maar net zoals in het geval van Ehrlichman, is een fonds opgericht waarin bewonderaars van deze twee „Duitse doggen”, zoals ze in hun hoogtijdagen werden ge noemd, geld kunnen storten om de fenomenale advocatenkosten te be talen. Deze worden voor elk geschat op een kleine miljoen gulden. a. SS ES De kerncentrale in Borssele is giste ren niet zoals eerder was aangekon- digd weer in gebruik genomen. Nadat vorige week maandag een defect was ontdekt aan de apparatuur, werden gis teren in een deel van de centrale haar scheurtjes ontdekt in de ondersteuning van een turbine. Het lassen van de scheurtjes zal een week duren. Ironisch genoeg zijn de bijdragen aan zienlijk teruggelopen na het aftreden van Nixon. Nixons verdwijning als pre sident heeft ook de klad gebracht in een boek dat Haldeman onder de voorlopige titel „Inside” (Van binnen) was begon nen. Het proces wordt gehouden in de gro te ceremoniële rechtszaal op de zesde verdieping van het federale rechtsge- bouw. De jury, gedaagden, advocaten en rechter Sirica zullen beschikken over plastic koptelefoons om mee te luisteren naar de Witte Huis-geluidsbanden die Si rica voor het proces heeft geselecteerd. Daarin was hij van plan geweest om de achtergronden uiteen te zetten van zulke episodes als de invasie van Cam bodja, de moeilijkheden tussen het Witte Huis en het Pentagon en zijn stroeve relaties met Henry Kissinger. Voor het aftreden van Nixon waren er drie uitgevers die belangstelling ervoor toonden tegen een vraagprijs van 2,5 miljoen gulden, maar nu Nixon zelf leurt met zijn eigen boek tegen een prijs van 6.5 miljoen gulden, komt Haldeman er niet meer aan te pas. toelatingsnummer betekent, ook al is het merk hetzelfde, dat het om een andere helm gaat. Het aantal gewonden door geweld was in 1974 tot dusverre 260. Deze cijfers komen naar voren uit een optelling van de cijfers in ANP-berichten. Van de 94 doden door misdrijf waren er 65 mannen en 29 vrouwen. De stijging van het aantal delicten tegen het leven zal als de trend zich in het laatste kwartaal van 1974 voortzet een toeneming ten opzichte van 1973 betekenen van rond 20 percent. Een delegatie van leden van beide Kamers van de Staten-Generaal is giste ren naar Tokio vertrokken om daar deel te nemen aan een conferentie van de interparlementaire unie. Weer In binnen* en buitenland Uit het antwoord blijkt, dat het be- van het Catharinaziekenhuis in Eindhoven een formele aanvraag bij het departement zal indienen voor een her vatting van de hartchirurgie in dat zie kenhuis. De aanvraag zal om advies gezonden worden aan de gezondheids raad. De Liga van Rode-Kruisverenigin- gen in Genève heeft gisteren met klem een bericht van het Amerikaanse blad Newsweek tegengesproken dat het Hon- durese leger een groot deel van de hulpgoederen voor slachtoffers van de orkaan Fifi en de overstromingen ach terhoudt. De hoge prijs voor oud papier heeft ertoe geleid dat de opslagruimten van handel en industrie in ons land vol zijn. De papierfabrieken krijgen meer oud papier aangeboden dan ze kunnen ver werken. Minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de regering thans over onvoldoende gegevens beschikt om een gefundeerd oordeel te geven over de vraag in hoeverre de Amerikaanse mi nister Kissinger betrokken is geweest bij de Amerikaanse maatregelen als reactie op de nationalisering van belangen van de VS in Chili. Van der Stoel zegt in antwoord op vragen van Kamerleden dat men wel mag aannemen dat Kissin ger op de hoogte is geweest van de CIA- activiteiten in Chili. De ministers van Defensie, Binnen landse Zaken en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne hebben het Korps Mo biele Colonnes uitgebreid met een een heid die bestemd is om in bijzondere omstandigheden te worden ingezet bij de nood-drinkwatervooiziening. Prins Bernhard zal als inspecteur- generaal van de krijgsmacht morgen in de Trip van Zoudtlandtkazeme in Breda een nieuw opleidingscentrum voor be roepsofficieren van de Landmacht in gebruik stellen. AMSTERDAM. Door de overeen stemming, die in principe met de rege ring is bereikt over de regeling van enkele slepende zaken, heeft Amsterdam meer lucht gekregen in zijn financiële situatie. Het begrotingstekort, dat dit jaar nog 226 miljoen bedroeg, kon hierdoor voor 1975 worden „gedrukt” tot 98 mln. Het heeft er echter de schijn van dat de positie van de hoofdstad florissanter is afgeschilderd dan zij in wezen is. Zo is het geraamde tekort van het open baar vervoer 152 mln) alvast naar Den Haag geschoven, hoewel het rijk pas in 1976 de volledige tekorten van de negen gemeentelijke vervoerbedrijven gaat overnemen. Voor 1974 en 1975 komt er nog een regeling, maar het is nog allesbehalve zeker dat die even gunstig zal zijn. Bovendien zijn de kosten voor de aanleg van de metro en de vrije trambanen op ondubbelzinnige wijze uit de hand gelopen en is het nog maar de vraag of het rijk ook de calculatiefouten wil betalen. De tekorten van 1967 t.m. 1973 worden door het rijk overgenomen. Het gaat om een bedrag van 875 mln. Voorts zullen de kosten voor de academische taak van President Frandjieh van Libanon heeft gisteren het ontslag van het 22 leden tellende kabinet van premier Solh aanvaard. De regering-Solh zal de lo pende zaken blijven behandelen tot er een nieuw kabinet is. De Provinciale Gelderse Elektrici teitsmaatschappij PGEM zal de uit spraak van de Hoge Raad over het afsluiten van zgn. „Kalkarweigeraars” van de elektriciteitsvoorzieningen af wachten alvorens maatregelen te nemen tegen Gelderse elektriciteitsverbruikers die de Kalkarheffing niet willen betalen. Onbekenden hebben gisterochtend vroeg in Tilburg een vrachtwagen met 18.000 flessen wijn gestolen. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 70 mille. Doordat werklieden zich vergisten in de kabel die moest worden gerepareerd, is het telefoonverkeer tussen Zuid-Ne- derland en het district Utrecht gisteren een deel van de middag gestoord ge weest. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren begonnen aan een tweedaags bezoek aan de Europese Gemeenschappen in Brus sel. Op de foto prins en prinses bij een bezoek aan het EEG-hoofdkwartier in gezelschap van de vaste vertegenwoordiger van Nederland in de Europese Gemeenschap, ambassadeur Sassen (links) en de voorzitter van de Europese Commissie, Ortoli. Een van de grootste en gevaarlijkste belemmeringen voor de scheepvaart door de Rijn tussen de mondingen van de Neckar en de Main, de zgn. „drempel van Nackenheim" is uit de weg geruimd. In bijna twee jaar tijd werd de 1,6 km lange rotsformatie onder de wijnplaats Nierstein geslecht. Vandaag is de tot 120 meter verbrede vaargeul officieel geo pend. De geringste diepte bij laag water is nu 2,7 meter. Dat was voor de „opera tie” 1.5 meter. ROBERT MARDIAN was in de perio- de-Nixon een van de onderministers van justitie, die gehoopt had onder-directeur van de herverkiezingscommissie te wor den een post die echter aan de veel jongere en onbekwamere Jeb Magruder werd toegewezen, die overigens in het Watergate-proces als getuige-a-charge zou optreden. Mardian, die als timmerman zijn loop baan begon, staat nu met zijn broer aan het hoofd van een aannemersbedrijf dat een kapitaal heeft van 60 miljoen gul den. Kennet Parkinson was een van de advocaten van de herverkiezingscommis sie die aanvankelijk Magruder het ad vies gaf om meineed te plegen. Hij beriep zich erop dat hij misleid was door zijn eigen medewerkers en supe rieuren en dat Mitchell en Mardian misbruik van hem maakten door hem onvoldoende in te lichten. Het is nu zeker dat president Nixon, die als getuige gedaagd is, door zijn ziekte in ieder geval voorlopig niet als getuige zal optreden. Het is een factor die talrijke juridische complicaties kan oplevereh, want de advocaten van Ehr lichman en Haldeman zullen zeker pro beren het proces niet ontvankelijk te laten verklaren omdat de kroongetuige niet verhoord kan worden. u •O? 5 o Tot dusver zijn de stoffelijke resten geborgen van ongeveer 100 bewoners van een arbeiderswijk van de Columbiaanse stad Medellin. De stad werd in het weekeinde door een grondverschuiving getroffen. Nieuwe verschuivingen wor den gevreesd. DEN HAAG (ANP) —Het aantal do den door geweldmisdrijven in de drie kwartalen die thans van 1974 zijn ver streken, is het jaarcijfer van vorig jaar dicht genaderd. Tot en met september van dit jaar zijn 94 mensen door het toedoen van anderen om het leven geko men (verkeersongelukken buiten be schouwing gelaten). In het hele vorige jaar waren dit er ongeveer honderd. De korpschef van de Eindhovense gemeentepolitie, hoofdcommissaris J.O- dekerke, heeft gisteren een dringend be roep op de burgerij gedaan mee te helpen het hoge criminaliteitscijfer te drukken. Hij noemde met name de hou ding van het publiek met betrekking tot het toenemend agressief gedrag aan de nonchalante kant. „Terwijl men zich verschrikkelijk druk maakt over allerlei milieuproblemen, vergeet men tegelij kertijd dat de groeiende criminaliteit ook tot de milieuvervuilende activiteiten gerekend moet worden”, zei hij. Hij heeft nog enige tijd na zijn ont slag uit het Witte Huis een praktijk uitgeoefend totdat hij door de orde van de advocaten in de staat tijdelijk werd geschorst. Ehrlichman is geen rijk man. Zijn vrouw heeft sinds enige tijd er een baan bij genomen als adviseur voor familieconcerten van het symfonie-or- kest van Seattle. Ehrlichman heëft al een proces achter de rug wegens zijn aandeel in de in braak in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg die de geheime Pen- tagonstudie openbaar maakte. Hij werd daarvoor al veroordeeld tot een gevan genisstraf van 20 maanden tot vijf jaar, en is daartegen in hoger beroep gegaan. Hij heeft trouwens zijn handen vol met processen, want er zijn door verschillende organisaties en personen in totaal zeven tien processen tegen hem aangespannen. Vrienden van Ehrlichman hebben ge zegd dat hij, nu de kans op gratie door het aftreden van Nixon verspeeld is, ook geen reden meer ziet om de ex-president in bescherming te nemen en geen blad voor zijn mond zal nemen. Het blijft de vraag in hoeverre hij werkelijk een boekje open kan doen zonder zichzelf nog verder strafrechtelijk te belasten. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimum tempe- ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 per cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. herverkiezingscommissie van Nixon, is sinds enkele maanden verhuisd naar een geheim adres in New York, waar hij onder een andere naam woont. De resultaten van het onderzoek, dat de minister van Verkeer en Waterstaat heeft laten instellen naar de mate, waarin vele in Nederland verkochte merken aan het NL-keur voldoen en naar de oorzaken van het niet-voldoen, noemt de Consumentenbond „bedroe vend”, ook al is dit „uitermate verhul lend” gepubliceerd. Pers en radio hebben gemeld, dat volgens het onderzoek van de minister veel meer helmen voldoende bescher ming zouden bieden dan door ANWB en Consumentenbond zou zijn beweerd. De kwestie waarover de ANWB en de Con sumentenbond aan de bel trokken was echter een andere namelijk of van NL- keur voorziene helmen aan de hiervoor geldende eisen voldoen en of zij dus de door dit keur gegarandeerde bescher ming wel bieden. Uit de geluidsbanden bleek dat hij inderdaad opdracht heeft gegeven tot de inbraak, en dat Nixon en zijn handlan gers eerst het plan hadden om hem in het drama op te offeren aan een proces om het Amerikaanse volk daarmee het gevoel te geven dat met de veroordeling van zo’n hoge functionaris de bodem van de Watergateput was bereikt. In april werd Mitchell (en de ex- minister van Financiën Maurice Stans) vrijgesproken in het Vesco-Proces de affaire van de aandelenzwendelaar die geprobeerd zou hebben om Mitchell en Stans te gebruiken om strafvervolging te ontlopen. Sindsdien is Mitchell vrijwel niet meer in het openbaar gezien. Hij zorgt voor zijn dochter Marty, nadat Martha Mitchell hem verliet. Mitchell had voordat hij In antwoord op vragen van het KVP- kamerlid mevrouw Cornelissen zegt de staatssecretaris, dat verwacht mag wor den dat als gevolg van de totstandko ming van een overeenkomst tussen de academische ziekenhuizen en zieken fondsen over een apart tarief voor hart operaties de toename van het aantal open hartoperaties in positieve zin zal worden beïnvloed. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) meent, dat nitbreiding van de hartchirurgische ca paciteit primair gerealiseerd moet wor den door vergroting van de capaciteit der thans functionerende centra. Op de ze wijze immers worden de thans be schikbare voorzieningen en mankracht het meest efficiënt benut. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca onbewolkt Istanboel Las Palmas zw. bew. Tel Avlv Tunis Ook John Ehrlichman, de arrogante tegenhanger van Haldeman, heeft zich teruggetrokken in een villa in de staat Washington, waar hij vroeger advocaat was. het Binnengasthuis alsmede van de Ned. Opera stichting en het Amsterdams Philharmonisch Orkest geheel of ten dele worden vergoed. Maar ook de Amsterdammer moet volgend jaar dieper in zijn beurs tasten. Het water wordt 15,7 pet. duurder en de tarieven voor elektriciteit alsmede tram en bus gaan beide met 10 pet omhoog. Maar daarvoor mag hij meedoen aan de feesten van 700 jaar Amsterdam, waar voor ruim zeven miljoen is uitgetrokken. Dat is ongeveer een tientje per inwo ner. merk had omdat zijn geweest zou zijn (immers als het bij de Consumentenbond fout ging, was het merk in ieder geval niet geheel in orde), maar zijn oordeel „goed” zou bij een grotere steekproef wel eens anders kun nen uitvallen. Het overheidsonderzoek van 550 helmen waarbij de Consu mentenbond aanwezig is geweest heeft dat uitgewezen. Bij enkele merken werden slechte exemplaren gevonden waar de Consumentenbond alleen goede had. Uiteraard is het omgekeerde ook voorgekomen, maar dit vindt de Consu mentenbond geen argument om zijn ei gen ongunstige bevindingen te negeren. De Consumentenbond beperkt zijn ad vies tot de door hem zelf onderzochte helmen en houdt daarbij rekening met de bevindingen die het onderzoek van de overheid ten aanzien hiervan opleverde. Alleen helmen die er in beide onderzoe ken redelijk uit kwamen, worden ge noemd. Aldus komt de Consumenten bond tot de volgende conclusie: Als u al een helm heeft, draag hem dan en ook als die nu niet zo goed beoordeeld wordt koop pas een nieu we, als er een betere waarborg is, dat ieder exemplaar aan het NL-keur vol doet. Als u nog geen helm heeft, wacht dan niet tot 1 februari 1975, de nieuwe datum waarop de draagplicht wordt in gevoerd, maar koop een helm rekening houdend met het navolgende: de groot ste kans op een goede helm heeft men met Di. W.S. V310, gevolgd door Nolan V 236, Stadium V342, en 344, AGV X72 „Passo” V322, Eurocap V007 (in maten 55 tot en met 60) en Shoei S-14 V215. De Di. W.S. V310 en Nolan V236 zijn inte- graalhelmen. Met beide is het overige verkeer goed te horen, maar ook beide zijn voor brildragers niet ideaal. De andere helmen zijn jethelmen. Het over ige verkeer is hier minder goed mee te horen. AGV kan brildragers problemen geven. Voor de kinderhelmen kan de Consu mentenbond niet tot een koopadvies ko men. Met nadruk wijst de Consumenten bond erop, dat deze beoordelingen alleen gelden voor de uitvoeringen met de vermelde toelatingsnummers. Een ander nw w zw nno n onbewolkt windstil half bew. w Dit is volgens de Consumentenbond voor het merendeel van de merken nog steeds niet in orde, zelfs niet op basis van de cijfers van het door de minister ingestelde onderzoek. Daarbij is het de Consumentenbond bekend, dat het rap port van dit onderzoek diverse lancunes vertoont. Met name heeft het zich be perkt tot de schokdemping; de penetra- tieproef en de beproeving van de kin band bleven achterwege. Dit laatste ter wijl bekend is dat bij diverse helmen de kinbandbevestiging duidelijk te kort schoot. Het grote probleem bij het geven van een verantwoord koopadvies, aldus de Consumentenbond, is de eerst thans ge bleken grote spreiding in de kwaliteit van vele mefken, die door de fabrikan ten zelf kennelijk moeilijk is te contro leren. Bovendien heeft het systeem van periodieke herkeuringen voor het NL- merk niet voorkomen, dat „afgekeurde” partijen op de markt zijn gekomen. De Consumentenbond liet zelf schokdemping onderzoeken op exemplaren en vond een helm pas zeer goed als alle exemplaren in alle proeven een gunstige uitkomst haalden. De Con sumentenbond vindt, nu hij weet, dat de herkeuring geen sluitend systeem is, dat hij voor een goede informatie aan de consument beter meer exemplaren per Amsterdam half bew. mist mist mist mist regenbui onweer mist onweer mist licht bew. half bew. zw. bew. mist regen licht bew. geh. bew. mist regen regen mist WOENSDAG 2 OKTOBER Hoog water 4.00 uur en 16.18 Laag water 12.11 uur en WOENSDAG 2 OKTOBER Zon op 6.42 uur onder 18.16 Maan op 18.12 uur onder 7.51 De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente V Lissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen onbewolkt onbewolkt mist mist half bew. windstil onbewolkt licht bew. windstil zw. bew. licht bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. mist windstil zw. bew. geh. bew. onbewolkt

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2