Blanke revolte in Angola verwacht VN-VERGADERING WEIGERT GELOOFSBRIEVEN Z-AFRIK A Tsjoe op banket Dode taal Katja uitvoering opgelegd vonnis” „Strafrechter niet zeker van „Samenwerking tussen Europa en Afrika nog niet ideaal Voorzitter Bouteflika beslist over stemrecht Hulp aan Honduras komt op gang Lekkere drop van Langenberg if® 3 BINNENLAND-BUITENLAND 1974 OKTOBER DINSDAG 1 Niet lang „Logisch gevolg” Veiligheidsraad (2b soorten!) Volk Gods Overzicht Afrikaans I- it n CIA-agenten Angola Jeugd i 5 E f» f Portugese junta meer 1 dan gehalveerd t 1 (Van onze speciale verslaggevers) 5 e van (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) de orde Bisschoppensynode stelt evangelisatie aan (Van onze redacteur in Rome) leerd. ROTTERDAM (ANP) De strafrechter in Nederland krjjgt het steeds moeiljjker. H(j kan in volkomen vrijheid die straf of maatregel opleggen, die hem het meest ge past voorkomt. Maar hjj weet lang niet altijd zeker of die straf ook wordt uitgevoerd. In toenemende mate wordt de opgelegde strafmaatregel niet of op andere wijze ten uitvoer gebracht dan de rechter voorschreef. Hierdoor ontstaat een situatie, waarbij de onafhankelijkheid van de strafrechter en zijn verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap in het gedrang komt. DE AFRIKAANSE verslaggever, mon seigneur Sangu uit Tanzania, wees erop De Algemene Vergadering besloot met 125 stemmen voor, één tegen en negen tend met arde He. •eide iste- deel 1 de sten /an inse het ring 'or- at is Verwacht wordt nu dat de Beweging der Strijdkrachten nog enkele harde ac ties zal trachten te ondernemen. Men zou op het punt staan de zogenaamde „junta van nationale redding” geheel terzijde te schuiven met het doel een revolutionaire raad te vormen, waarin de belangrijkste bij de staatsgreep be trokken officieren zitting zullen nemen. Aan de ontknoping van het dagen Volgens waarnemers is de wiskundige Da Costa Gomes, die chef van de gene rale staf gebleven is, geen lang leven als president beschoren. onthoudingen de Veiligheidsraad te vra gen de toekomstige betrekkingen tussen Zuid-Afrika en de Verenigde Naties na der te bestuderen. Alleen Zuid-Afrika stemde tegen. n in *erd, -Ne- eren ge- te- uw lan het in- is er- lag rde len on 22 >lh lo er Iten- imer over een - de mi- it bij actie van ’t in leden ssin- CIA- :ste oor de pel nd. km lats 120 ;eo- iter ira- in- sm lad rn- de de :h- >t e h ;i ft m n. id ti- id o- n- re de e e in da e- in ig ie •ici- uit- het ars” af men kers den. PEKING (AFP). Premier Tsjoe En Lai van China, die maandenlang ziek is geweest, heeft maandag het woord ge voerd op een banket in Peking ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de volksrepubliek. De meer dan vierduizend genodigden brachten hem een ovatie die 50 seconden duurde. Tsjoe is 76 jaar. Op korte termijn betekenen deze be sluiten waarschijnlijk geen aantasting van Zuid-Afrika’s rechten bij de VN. Het is vrijwel uitgesloten dat de Veilig heidsraad Zuid-Afrika’s rechten bij de VN zal willen beperken. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, die elk een veto-recht hebben in de Veiligheids raad, behoren tot de leden die zich van stemming onthielden inzake de resolutie voor de verwijzing van de kwestie naar de Veiligheidsraad. Theoretisch is het mogelijk een lid staat die voortdurend de beginselen van het VN-handvest schendt, uit te stoten of te schorsen. Bij de tegenstemmers waren de lidsta ten van de EEG en de Verenigde Staten. Het is nog niet duidelijk welke prakti sche gevolgen dit besluit heeft omdat de voorzitter van de Algemene Vergadering deze uitspraak moet interpreteren. Vorig jaar besliste de toenmalige voorzitter Leopoldo Benites uit Ecuador dat het spreek- en stemrecht van Zuid-Afrika door dit besluit niet werd aangetast. Maar het is denkbaar dat de huidige voorzitter Bouteflika uit Algerije tot een andere conclusie komt. Voor de stemming had de Zuidafri- kaanse ambassadeur Botha gezegd dat de Algemene Vergadering met zo’n be sluit een daad van confrontatie zou stellen in een tijdperk van ontspanning. Zuid-Afrika wil van zijn kant onvrucht- NEW YORK (REUTER EN AFP). De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren de geloofs brieven van de Zuidafrikaanse delegatie geweigerd. Met 98 stemmen voor, 23 tegen en 14 onthoudingen nam de verga dering de aanbeveling van de commissie voor de geloofsbrieven over om het mandaat van de Zuidafrikaanse delega tie niet te erkennen. ROME De bisschoppensynode is druk in de weer om een beeld te schetsen van de huidige situatie in de rooms-katholieke kerk. Nadat eerst monseigneur Lorscheider vorige week een algemeen beeld van de totale kerk had gegeven, kwamen afgelopen zaterdag vjjf bisschoppen de situatie in vjjf werelddelen toelichten en gisteren be gonnen tenslotte bisschoppen van afzonderlijke landen de situatie voor hun eigen land uiteen te zetten. Ze zullen daarmee tot overmorgen doorgaan. Men gaat voor lopig niet verder dan het aan de orde stellen van de problemen die de evangelisatie ondervindt. Oplossingen hoopt men in de loop van deze synode te vinden. LISSABON-MADRID De 60-jarige generaal Francisco da Costa Gomes nam gistermiddag zoals gemeld het ambt van president van Por tugal over na een chaotisch weekeinde, dat zijn climax bereikte met het aftreden van zijn voorganger, generaal Antonio de Spinola. Dit zei mr. J. Reuder, president van de rechtbank in Rotterdam, gisteren tijdens de installatie van mr. J. van Loo als rechter. Hij was> blij iemand gevonden te hebben, die de uiterst ondankbare taak van strafrechter, op zijn schouders wilde nemen. De rechter kan er moeilijk vrede mee mes, tegen reactionaire manoeeuvres en complotten”. HET EUROPESE overzicht van mon seigneur Etchegaray was, ondanks zijn Franse hoffelijkheid, een ongemakkelijk stuk voor Rome. „De kerk verlaat maar moeilijk haar clericale status om naar een nieuwe openheid te groeien”, zo zei hij. denkt dat monseigneur Etchegaray de kerk van het tegenhouden van vernieu wing beschuldigt. DEN HAAG. Uit alle delen van de wereld is de laatste dagen de hulpverle ning voor het door de orkaan Fifi ge troffen Honduras, op gang gekomen. gelisatie in de vorm van bevrijding van de mens. Uit bijna alle overzichten die tot dusver zijn gegeven, blijkt dat men in de verschillende landen deze sociale kant van de verkondiging niet onderge schikt wil zien aan de loutere prediking. Monseigneur Etchegaray van Marseil- De machtsovername duidt op een ver schuiving naar links, naar een verster king van de positie van de Beweging der Strijdkrachten, die door jonge, progres sieve officieren wordt geleid en door de linkse regeringspartijen wordt gesteund. Het was deze organisatie die op 25 april van dit jaar een staatsgreep uitvoerde en het fascistische regime, dat bijna vijftig jaar had standgehouden, verjoeg. staatshoofd zou de huidige politieke ont wikkeling tot een totale anarchie leiden en onder zulke omstandigheden nam hij liever afscheid van de politiek. Zijn laat ste wanhoopspoging alsnog een knuppel in het hoenderhok te gooien, schijnt ove rigens uitsluitend averechts te hebben gewerkt. Uit al deze overzichten valt nu al te concluderen, dat drie onderwerpen op deze synode een grote rol gaan spelen. Het zijn de jeugd, de kleine gemeen schappen en het evangelisch heil in de vorm van sociale bevrijding. Er zijn dezer dagen in Rome woorden gesproken, die nogal nieuw klinken. Het revolutionaire ligt alleen in het feit dat ze in Rome gesproken worden. Of van deze woorden nog iets rest als de paus zoals gebruikelijk als vrucht van de synode een document opstelt, valt te bezien. Etchegaray vervolgde: „De synode zal een teken van oecumenisme moeten stel len”. Sommigen menen dat hij hiermee bedoelde dat de rooms-katholieke kerk zich na deze synode moet melden als lid van de wereldraad van kerken. De Etchegaray begon met te zeggen, dat hem uit de verslagen van de Euro pese bisschoppenconferentie was geble ken, dat men nu eist, dat de kerk zich van haar interne zaken afkeert en zich wendt tot Christus en de mensen. De naar binnengekeerde kerk van nu is een obstakel voor het evangelie. Zij verteert zichzelf in narcisme. Kardinaal Krol, namens de Verenigde Staten sprekend, beleed het Amerikaan se vertrouwen in de jeugd, die zo dik wijls als slecht wordt afgeschilderd. Hij wees op de pinkstergroepen onder de jeugd, de belangstelling voor religieuze zaken en hogescholen, de belangstelling voor mystiek, de vredeskorpsen, enz. De hand Gods is in de jeugd herkenbaar en die moeten we grijpen”, zo zei hij. Monseigneur Scvorc uit Joego-Slavië belichtte de toestand in een communis tisch geregeerd land. Hij herinnerde er aan dat godsdienstige verenigingen in zijn land niet mogen bestaan, dat een dialoog met het van staatswege gepous seerde atheïsme onmogelijk is (ook al omdat er geen geschoolde mensen van rooms-katholieke zijde voor aanwezig zijn), dat de contacten met de orthodoxe kerken miniem zijn en met de islam geheel ontbreken, maar hij achtte dit toch geen onoverkomelijke hinderniMMB voor evangelisatie. hebben, dat de tenuitvoerlegging van zijn vonnis in belangrijke mate afhanke lijk is van de bereidheid van de admini stratie om daaraan gevolg te geven, zei de heer Reuder. Ook de veroordeelde zelf ontrekt zich steeds meer aan de straf door ontvluchting. De hoofdofficier van justitie, mr. J. de Jong, meende dat de geloofwaardig heid van de huidige strafrechtspleging in ernstige mate is aangetast. Dit komt volgens hem, omdat de aandacht bij de straftoemeting te zeer gericht is op de persoonlijke omstandigheden van de da der en zijn aanpassing aan de samenle ving. Tegelijkertijd wordt er te weinig aandacht besteed aan de slachtoffers. Vele mensen zijn z.l. terecht ongerust over de te lichte straffen. Ook de politie raakt verbitterd, omdat zij met een on derbezet recherche-apparaat de stijgende criminaliteit moet bestrijden. Door de in 1973 beperkte bevoegdheden met betrek king tot de opsporing is een sluitende bewijslevering in bepaalde gevallen niet meer mogelijk. Ook de manier waarop de straffen ten uitvoer worden gelegd maakt de straf rechtspleging minder geloofwaardig. Het duurt thans gemiddeld tien maanden voordat de straf wordt ondergaan. De achterstand is groot. De officier noemde het een „bespottelijke” situatie, dat ter wijl er 4.000 vonnissen nog moeten wor den uitgevoerd een aantal strafinrichtin gen als gevolg van bezuiniging leeg staan en gedeelten van andere gestichten bij gebrek aan personeel niet gebruikt kunnen worden. „Wat blijft er van de preventieve werking van de straf over, als de veroordeelde vrijwel zeker weet dat hij kan ontvluchten, omdat de be veiliging van de gevangenissen over het algemeen volstrekt tekort schiet?”, zo vroeg hij zich verder nog af. De Latijns-Amerikaanse bisschop Pi- ronio benadrukte, dat de volken van dit werelddeel het heil dat het evangelie moet brengen, daar vooral zien als soci ale bevrijding; en dat behoeft in dat land geen betoog. „Het doel van de evangelisatie is bevrijding uit de zonde”, zo zei hij, „dus ook uit dat wat uit de zonde voortkomt.” De sociale misstan den, zo mag men aanvullen. Gistermorgen begonnen dus de afzon derlijke bisschoppen de toestand van de kerk in hun eigen land toe te lichten. Er kwamen er vijftien aan het woord. Kar dinaal Höffner van Keulen opende de rij. Hij was van mening dat de natura listische denkwijze van de moderne sa menleving en de materialistische instel ling van de mensen, de kerk in West- Duitsland groter schade hebben toege bracht dan destijds het nationaal-socia- lisme heeft gedaan. De aanvallen van destijds hadden zelfs een intensere geloofsbeleving tot gevolg. Om de grote vervreemding van de kerk, die in Duitsland opdringt te beteugelen, zag ook hij veel heil in de opbouw van kleine gemeenschappen. Wel vond deze kardinaal dat deze groepen zich niet in ontkrachtende kritiek mogen begeven, wat een vreemde zaak is als men be- A1 meer dan twintig Nationale Rode Kruis-verenigingen hebben hulp in de vorm van mensen en-of geld en goede ren naar het Rode Kruis van Honduras gestuurd. Er werden verleden week vanuit Ne derland al 3000 dekens naar het getrof fen gebied verstuurd. Gisteren is per KLM een zending medicijnen via Pana ma naar Honduras gevlogen, die een waarde van ruim f 20.000 vertegen woordigt. In dit hulppakket zaten onder meer 1.250.000 waterzuiveringstabletten voor evenzovele liters water. Daarnaast werden medicamenten tegen typhus, darmaandoeningen en longontsteking ge stuurd. Verdere hulpzendingen zullen binnen kort vanuit Nederland naar het getrof fen gebied gaan. Op het door het Neder landse Rode Kruis opengestelde giro nummer 22.000 (ten name van Hondu ras) is inmiddels al ruim 125.000 bin nengekomen. ROME. Het synodereglement wil, dat alle bischoppen een spreek beurt in het Latjjn vervullen. Bij uitzondering mag men zich van zijn eigen taai bedienen. Nu is bij vele bisschoppen, die de Latijnse les al jaren achter zich hebben, de kennis van deze dode taal zeer bedroevend. Zo hoort men bisschoppen uit Zuid-Amerika, Afrika en Azië dan ook lustig Spaans of Frans spreken. Voor sommige bisschoppen, die de mo derne talen niet machtig zijn en wier taal door niemand wordt ver staan bijvoorbeeld het Tsje chisch is het dan noodzakelijk om in hemelsnaam maar Latijn te spreken. Monseigneur Tomasek van Praag deed dit bijvoorbeeld. Nie mand heeft zijn Latijn verstaan! Inmiddels zijn politieke waarnemers in Zuid-Afrika van mening dat het te rugtreden van De Spinola als president een blanke revolte in Angola tot gevolg kan hebben. Veel blanke Angolezen en gematigde Afrikanen vrezen dat zij door Portugal aan de Afrikaanse bevrij dingsbewegingen zullen worden „ver kocht”, nu De Spinola, di ehun de nodige waarborgen gaf, staatshoofd-af is. De Angolese junta stelde gisteren perscen- suur in. In Angola, dat vijf miljoen inwoners telt, wonen 400.000 blanken. De omstan digheid dat er tussen de drie Angolese bevrijdingsbewegingen grote rivaliteit bestaat, maakt de mogelijkheid van een blanke opstand nog groter. In vrijwel alle landen is er onder de j«ugd een zucht naar geestelijke verdie- die zich dikwijls uit in belangstel- De ontwikkelingen in Portugal worden in het buurland Spanje uiteraard zorg vuldig gadegeslagen. De Spaanse staats radio en televisie bleven De Spinola „de militair met het grootste prestige in Por tugal” noemen en onderstreepten zijn verwijzing naar de totale anarchie. De meer liberale Spaanse kranten daarentegen staken hun geestdrift voor „de overwinning van het verenigde Por tugese volk tegen de fascisten” niet on der stoelen of banken. De Spaanse avondkrant „Telexpres” schreef onder meer: „Na deze mislukte rechtse putsch in Lissabon is de macht van de vooruitstrevende officieren en de linkse partijen versterkt. Dit is een kri tiek moment, want de ondergang van de Spinola-mythe en de frustratie die zich nu meester maakt van de democra tische conservatieven in Portugal, kun nen de Portugese toekomst kreupel laten lopen door een verlamd rechterbeen. De ze omstandigheid is misschien de reden waarom het Iberisch schiereiland de laatste tijd een stortvloed van CIA- agenten schijnt te ontvangen. Zoals u ongetwijfeld weet, is het Iberisch schier eiland een stukje land, door de Pyre neeën van Europa afgescheiden, waarop zowel Spanje als Portugal liggen. Het is moeilijk te geloven dat de CIA-agenten komen pootjebaden aan de Costa del Sol of aan de Portugese Algarve”. Op de achtergrond heeft hij weliswaar een bemiddelende rol gespeeld bij span ningen tussen linkse en rechtse groepe ringen, maar hij blijft een vriend van De Spinola en een man van de „ouwe hap”, die onder het totalitaire regime van Caetano ook reeds chef van de gene rale staf was. De manier waarop De Spinola af scheid nam als president, veroorzaakte een storm van verontwaardiging in pro gressieve militaire en politieke kringen. „Het kwam praktisch neer op een op roep aan het adres van de reactionairen in de strijdkrachten en aan dat van de overgebleven aanhangers van het Sala- zar-systeem”, zo verzekerde een Portu gese hoofdredacteur. De Portugese regering liet dan ook weten dat er van de toespraak van De Spinola geen officiële versie zal worden uitgegeven. Volgens het afgetreden verhuld gebleven drama is een weekein de van grote spanning en onrust vooraf gegaan. Het begon zoals bekend is met plannen voor een massa-betoging van behoudende groeperingen ten gunste van De Spinola, die zelf min of meer recht streeks had opgeroepen tot een mani festatie van „de zwijgende meerderheid”. De zeven leden tellende „junta van nationale redding” is inmiddels meer dan gehalveerd. Niet alleen generaal De Spinola ligt eruit, maar ook de als conservatief geschetste generaals Manuel Diogo Neto, Jaime Silverio Marques en Carlos Galvao de Melo. Volgens radiobe richten is de laatste zelfs gearresteerd. Onder „reactionaire elementen”al dus dezelfde radioberichtenzouden in totaal 238 arrestaties zijn verricht. De gevangenen, onder wie zich ministers van het regime-Caetano zouden bevin den, zijn overgebracht naar Fort Caxias, dat tientallen jaren als politieke gevan genis is gebruikt. MONSEIGNEUR Marty van Parijs, die zei dat evangelisatie een opgave was voor het gehele volk Gods, wees toch drie kringen aan die op bijzondere wijze aan dit werk kunnen deelnemen: de jeugd, de wereld van arbeid en arbeiders én de werkers in het openbare leven, zowel politiek, sociaal, wetenschappelijk als cultureel. Druk van Amerikaanse zijde heeft een poging van Zuid-Afrika verijdeld een zetef te verwerven in het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds. Gis teren trof de raad van gouverneurs voor bereidingen voor de verkiezing van een nieuw leidinggevend college. Ie, die de toestand van de kerk in Europa schilderde, zei zelfs dat er geen ander teken is om getuigenis af te leggen van het geloof. Men weet echter uit de openingstoespraak van de paus, dat Rome de sociale kant van de evan gelisatie duidelijk ondergeordend aan de prediking wil zien. PRESIDENT DA COSTA GOMES VAN PORTUGAL „De positie van generaal De Spinola aan het hoofd van het land”, aldus deze verklaring, „was onhoudbaar geworden na de volledige mislukking van de ma nifestatie van de zwijgende meerder heid, de volledige ontmanteling van een De communistische partij van Portu gal heeft in een verklaring het ontslag De Spinola „een logisch gevolg” genoemd van de politieke crisis van de afgelopen dagen. bare confrontatie vervangen door vruchtbare samenwerking, aldus Botha. Hij waarschuwde dat verwerping van de Zuidafrikaanse geloofsbrieven een ge vaarlijk precedent zou zijn. dat de samenwerking tussen de oude kerk in Europa en de jonge kerken in Afrika nog niet ideaal is. Nog steeds ervaren deze jongen kerken ,nu zij zelf standig zjjn geworden, iets van de vroe gere paternalistische houding toen zij vanuit Europa werden bestuurd. ling voor de mystiek der oosterse gods diensten. Zelfs druggebruik willen som mige bisschoppen zien als een hang naar het bovenzinnelijke. Hoe kan de kerk met haar evangelische boodschap aan sluiting vinden bij de jeugd? Als zeer positief voor de evangelisatie beschouwen vele bisschoppen het ont staan van kleine gemeenschappen, zoals bijvoorbeeld in Brazilië; vooral dus in landen waar een groot priestertekort is. Deze groepen men moet ze wel on derscheiden van onze basisgemeenten ontstaan meestal spontaan en richten zich wel dikwijls op een speciaal en soms zelfs sociaal doel. Steeds zoeken zij naar geestelijke in spiratie. Niet alleen in Latijns-Amerika, maar ook in Afrika komen ze veelvuldig voor. Deze groepen, zo vinden vele bis- schoppeh, zijn een machtig middel om een nieuwe geest in de kerk los te slaan. Een derde onderwerp dat waarschijn lijk de synode zal beheersen, is de evan- Portugese socialisten en communisten hebben gisteravond in Lissabon een de monstratie gehouden om aan de nieuwe president Da Costa Gomes steun te ver lenen. OPMERKELIJK is, dat in alle panora ma’s, die tot dusver over werelddelen cn landen zijn gegeven, nadrukkelijk de jeugd als zeer positief wordt gesigna- contra-revolutionair netwerk, waarbij direct of indirect enkele figuren van het oude regime, uit de financiële wereld en uit het huidige staatsapparaat betrokken waren, en na de grote overwinning van de Beweging der Strijdkrachten en van de democratische volkskrachten”. „De communistische partij ziet in het ontslag van generaal De Spinola een positieve ontwikkeling, die verhelderend werkt in de politieke situatie en die voorwaarden schept voor een vooruit gang van het proces van democratisering en dekolonisatie”. De partij roept op tot waakzaamheid, want „het facisme en de reactionairen hebben weliswaar een slag gekregen, maar zijn nog niet verslagen”. De Communisten en de democratische beweging hebben voorts in pamfletten de bevolking opgeroepen met een beto ging hun steun te betuigen, „aan de Beweging van de Strijdkrachten, aan premier Vasco Goncalves, aan de voorlo pige regering en aan de nieuwe presi dent, generaal Fransisco da Costa Go- #w,-’ ’•pr

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3