SOMBERE GEGEVENS OVER ONTWIKKELING IN BINNENSTAD Verkeerswethouder zal metro niet verdedigen HUIB RIETHOF GELOOFT IN BINNENSTAD ZONDER AUTO’S NIEUWMARKT LEEFT NOG Vrouwen Films (1) Jl Borobudur Films (2) „Als de bom barst, gaan we dit verdedigen” J 1 V R IJ D A G 4 OKTOBER 1974 7" ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLINGa/ HOEWEL de strategie voor de sloop van 120 woningen in de Nieuwmarktbuurt enkele maanden geleden al werd uitgestippeld, is het nog steeds onduidelijk wanneer de gemeente dit lastigste metrokarwei begint. De beslissing hierover is en kele keren uitgesteld en ook nu weer zal er een raadsdebat eind oktober aan vooraf gaan. Het zoveelste. En opnieuw zullen de emoties hoog oplaaien. Hoewel nog allerminst zeker is dat de regering de gepeperde metrorekening zal willen betalen, twijfelt niemand er meer aan dat de oostlijn naar het Centraal Station wordt afgebouwd. Al is het alleen maar om van het gedonder af te zijn. A DE KOMISCHE KLUCHT voor een beperkte groep heren in een onge remd streven naar macht, zoals oppositieleider Jacobse (VVD) te Amster damse wethoudersverkiezing noemde, heeft er in ieder geval wel voor ge zorgd dat de zich zelf anarchist noemende Roel van Duyn (PPR) en de spreekbuis van actiegroepen Huib Riethof (PSP) sinds een paar weken niet meer van het Prinsenhof zijn weg te slaan. Ondanks de moeite die Han Lammers daarvoor aanvankelijk had gedaan. Het nieuwe, alterna tieve bloed in het Mokumse stadsbestuur heeft nogal wat hoge ambte naren een hogere bloeddruk bezorgd, maar verder is de „schade” beperkt gebleven. Wel is duidelijk geworden dat de politieke kameleon Van Duyn in het college van B. en W., waar hij zijn energiepolitiek van windmolens en zonenergie wil verkopen, heel wat minder goed is gevallen dan Riethof die als jager op beleggers (Het gat aan de Amstel) furore maakte en nu als verkeerswethouder voor de twijfelachtige taak staat de metro te verdedi gen. Dat doet-ie dan ook niet. W o’r. Amsterdam moet z’n hart vasthouden V buiten-parlementaire at hl I w Deze hebben alles met de publieksfunctie van het centrum van de hoofdstad te maken, waar- AMSTERDAM moet oppassen dat het niet de grootste dooie stad aan de Zuiderzee wordt, want met de ontwikkeling van de binnenstad gaat het helemaal fout. Tot deze conclusie komt de stichting Amsterdam City in een nog geheim rapport, dat volgende week aan burgemeester Samkalden wordt aangeboden. niet gambiëerd. Er is me zelfs verweten dat ik dit zo lang heb opengehouden. Tot in juni toe- Ik zag dit niet als een reële mogelijkheid voor de PSP. Er zijn bezwaren want je bent minder vrij. Aan de andere kant is de PSP helemaal voorbereid vdor het functioneren binnen B. en W. met de bedoeling een socialis tisch alternatief te realiseren. Het wet houderschap is hiervoor een heel goed middel.” Beeldje voor Beeldje heet de ten toonstelling, die van 5 oktober tot 10 november in het Stedelijk Museum te zien is en geheel is gewijd aan de Nederlandse teken- en poppenfilms. Striphelden als Mickey Mouse, Do nald Duck en Bambi ontbreken dan ook, maar verder valt er genoeg te zien. voor 3500 bedrijven, musea en der gelijke wer den ondervraagd. GAAT HET zo slecht in het hartje van Am sterdam? De onderzoekers menen van wel. Den Haag en Rotterdam zijn de hoofdstad, die nog steeds de naam heeft, als winkelcentra royaal Daardoor brokkelen verschillende functies van de nu nog multifunctionele city af. Hoe komt dat? Meest gehoorde klacht: de slechte bereikbaarheid. De toegangswegen zijn over belast en het openbaar vervoer biedt onvol doende oplossingen, „De bereikbaarheid van de binnenstad is structureel zo slecht, dat met niet met zoveel woorden zegt beseft ook Riethof dat hij Lammers niet te nadruk kelijk voor de voeten moet lopen. Soli dariteit in het hoofdstedelijke linkse kamp is immers een belangrijk punt. Toch kan het bijna niet anders of er moeten zich in het college straks buigen- of-barsten-situaties voordoen uitgaande van de ideologische meningsverschillen. Komt het college straks regelmatig met een minderheidsstandpunt in omstreden kwesties? Veel voorkomend „behang” op de slooppanden in de Nieuwmarkt: een spot prent van Amsterdams meest besproken politicus, uitgegeven door de Vrije Zeef drukker. Amsterdam City aan de volgende punten vol- doen: Met de stichting een raad van overleg vor men. die de uitwerking van de plannen bespreekt en begeleidt. Het feit dat vrouwen met behulp van de telefoon hun vier-murenisolement kunnen doorbreken, betekent vaak het begin van een bewustwordings proces als vrouw. De oorzaak van de problematiek blijkt in de meeste ge vallen terug te brengen tot onmacht zich op eigen kracht aan het benau wende traditionele rolpatroon dat de maatschappij zowel de vrouwen als mannen oplegt te ontworste len”. De bellende vrouwen zijn van 9 tot 12 uur ’s morgens en ’s avonds behalve in het weekend bereik baar op 020-250150). Het rapport, dat „Amsterdam denk om je hart” heet en ook als pocket op de markt komt, is een analyse van drs. H. W. ter Hart, weten schappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam, aan de hand van gegevens die door het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf en de verkeersdeskundigen Goudappel en Coffeng op tafel zijn gebracht. Nu staat het vast dat de PSP en PPR het op een aantal fundamentele punten oneens zijn om het door de PvdA en CPN uitgestippelde beleid. Tot dusver hebben zij zich fors afgezet tegen zaken als de metro, city-vorming, beleggers en de zandspuiters in het westelijk haven gebied. KLARE TAAL. Maar wat moet er nu ge beuren? Wil Amsterdam een internationale stad bljjven, dan moet de gemeente volgens Ten bate van de restauratie van de Borobudur wordt er op 17 oktober een kulturele avond gehouden in het Tropenmuseum. Henk van Ulsen draagt die avond Indonesische poëzie voor, Suryaputra en zijn groep voe ren dansen op en Bert Garthoff ver telt over dit zeldzaam monument. incidentele maatregelen niets, wat zelfs maar op een goede oplossing lijkt, kan worden be reikt”. Wil de ondernemer nog iets doen, dan moet hjj weten dat de city een toekomst heeft. Aanvaardt Amsterdam deze consequenties niet, dan kiest het in feite voor een bekrom pen toekomst, ontdaan van de historische faam en betekenis, dan mag niemand er zich straks over beklagen dat de financiële en inspiratie bronnen opdrogen. Het is makkelijk om van die binnenstad een monument te maken, maar dan krijg je wel een ruïne, waarin de metro alleen nog maar een tragische rol zal spelen. „The point of no return is dicht genaderd of is al gepasseerd”, wordt gezegd. „Dat ligt vrij moeilijk. Dan krijg je meteen de verwijten van de oppositie over je heen. Ik verwacht daarom dat de neiging van de betrokken partijen om bij voorbaat wat in de slikken erg groot zal worden.’’ Hoe vindt hij de huidige Amsterdamse situatie? De publieksfunctie heeft, zo wordt gesteld, een kwijnende situatie bereikt mede doordat het stadsbestuur geen overzicht heeft van de problemen en incidentele maatregelen als het afsluiten van een straat en vrijmaken van een trambaan lapmiddelen zijn gebleken. Vooral in economisch opzicht wordt de noodklok geluid, wat niet zo vreemd is omdat de stichting vooral een club van ondernemers is. Maar zij stelt dat de afbrokkeling van de economie ook het kultureel en sociaal klimaat zal aantasten. Zolang er geen totaalplan is, mag er niets gebeuren dat ingrijpt in het centrum en de aanvoerwegen daar naar toe. HIJ VERTELT dat er van buitenaf nogal druk op de PSP is uitgeoefend om deze kans aan te grijpen. „Het klinkt een beetje Nixon-achtig’ maar we heb ben veel reacties gehad. Ook van ge meentelijke diensten en projectgroepen- Die zeiden: Jullie moeten het doen.” Op korte termijn uitspreken welke funda mentele voorwaarden er moeten komen en deze vastleggen in een totaalplan voor het centrum, dat een leidraad moet zijn voor andere plannen. 8® fep In Artis zijn onlangs 17 boa con strictors geboren. De beestjes waren bij de geboorte 30 cm lang en worden vier tot vijf meter. Door de ver bouwing van het reptielenhuis zijn ze nog niet voor het publiek te zien. Overigens zou het een primeur voor Artis zijn als de diertjes in leven zouden kunnen worden gehouden. Hoe ziet Riethof het wethouderschap? „Het verschil tussen een heel actief raadslid en een wethouder is niet zo groot wat betreft de techniek om dingen gedaan te krijgen- Nieuw is wel dat je veel meer bij de uitvoering betrokken bent. Ik vind dat dit met meer raadsle den het geval moet zijn en dat ze toegang moeten hebben tot ambtelijke informatie. Het is een soort rolverdeling. Ik zie de raad niet als een toneelstuk, maar uiteindelijk beslist hij ook over veranderingen in de stad die zich buiten de raad om af spelen. Ik ga zeker probe ren om als wethouder anders op te treden dan sommige wethouders in het verleden.” Is hij geaccepteerd? „Ja, dat weet ik wel zeker. Ik heb dit Vrijdagnacht om kwart over twaalf wordt in het Leidsepleintheater een voorpremière gegeven van de Ame rikaanse film „The paper chase”, waarvan de acteur John Houseman een Oscar overhield. Op zichzelf niets bijzonders ware het niet dat de op brengst van deze voorstelling naar de in geldnood verkerende stichting Rechtswinkel in Amsterdam gaat. „Er gebeurt te weinig maar ik denk dat dit ook heeft te maken met de hele economische situatie, de toenemende werkloosheid- Maar de actie aan het eind van de zestiger jaren had toch een luxe, ietwat elitair karakter. Men liet teveel na om zaken aan te sluiten op de belangenbehartiging voor een massa mensen. Er zou veel meer kunnen ge beuren. Dat voel ik echt wel als een opdracht. Ik verwacht dat het gemeente bestuur een nieuwe paraplu-functie gaat vervullen tussen de doorwerking van het maatschappelijk systeem en het leven van de mensen zelf. Dat kan er toe leiden dat het gemeentebestuur gaat voorop lopen bij de bescherming van slachtoffers van dat systeem. En ook om voor Amsterdam in economisch opzicht nieuwe openingen te maken.” DE TOLERANTIE van Amsterdam zuigt nogal wat probleemgevallen aan. Zadelt de stad zich op die manier niet nog eens met extra problemen op? „Amsterdam zit niet te springen om die mensen hier te krijgen- Dat is ook niet de schuld van Amsterdam. Het is gewoon de enige humane politiek en dit verwijt moet daarom worden terugge speeld naar die plaatsen, waar geen humaan beleid wordt gevoerd. Dat geldt voor de jongeren, maar ook voor de Surinamers. Het is niet de schuld van Amsterdam dat er in Suriname werk loosheid is, maar we laten ons ook niet voorschrijven wat we met de Surina mers moeten doen. Daarover zal nog een hele forse discussie gevoerd moeten worden.” w gepasseerd en verder is het omzetverloop zo gekelderd dat zelfs het prijsindexcijfer niet is bijgehouden. Er is dus sprake van een achter uitgang, wat ook blijkt uit de „schrikbarende” leegstand (10 pet) en het feit dat de Kalver- straat alleen nog voor speculanten interessant is, en vooral was. Want de Bolhoeden Brigade loopt niet zo hard meer. Opvallend is de af wachtende houding van de ondernemers, die ook nauwelijks of geen investeringen meer doen. M3 CPN-pamflet voor, waarin staat dat de metro belangrijk is voor de werkgele genheid en dat de Nieuwmarktbewoners, voornamelijk kraakgezinnen, een andere woning moeten krijgen alsmede een ver huispremie. Juist hier is het vertrouwen in de gemeentelijke politici tot onder het nul punt gezakt. Ook de toezegging dat er nieuwe woningen komen, wordt met de nodige korrels zout genomen. Men vreest een snelweg over de metrobuis en ver dere city-vorming. Met andere woorden: banken en kantoren. Zoals aan de Wi- bautstraat. De actiegroep blijkt goed geïnformeerd over nog geheime plannen. Ambtelijke stukken zijn als rijpe vruch ten uit de lucht komen vallen. „De hele Anthoniebreestraat moet straks verlegd worden en de Koninklijke Academie wil uitbreiden waarbij de Halve Hoogstraat tegen de grond zou moeten. Rond het Rembrandthuis zijn ze al bezig de men sen eruit te gooien en de Bond van Nederlandse Architecten onderhandelt over een gigantisch bouwplan bij de metro-uitgang op het Waterlooplein.” Geruchten, gissingen, maar alles anders dan vertrouwen. Een woordvoerder zegt: „Ze denken dat ze er straks vanaf zijn, maar dan begint het pas. De miljard- investering betekent dat er jaarlijks 100 miljoen aan rente en aflossing op tafel moet komen en de exploitatielasten zul len in de honderden miljoen lopen.” Het wijkcentrum d’Oude Stadt (lees Nieuwmarkt) organiseert op 15 oktober een congres in Krasnapolsky over een leefbare binnenstad. Wethouder Lam mers en minister Westerterp zijn daar voor uitgenodigd. Of ze zullen verschij nen is nog de vraag. Over de Nieuw markt (lees Metro) is immers al te veel gepraat. Tiny Hofman: „Het gaat niet alleen om de metro maar om de hele leefbaar heid in de binnenstad. Daar duiken steeds meer randfiguren op die de boel onveilig maken. De bewoners voelen zich bedreigd. Ik ken hier een café, waar taxichauffeurs elkaar pitsolen en patronen toespelen. Let maar op: Je krijgt hier straks Ierse toestanden. Ik heb er slapeloze nachten van”. (Even later) „Het rijk heeft nu 31 miljoen gegeven voor de metro, maar wat is dat nou op het hele tekort? Het is net genoeg om een orgel te kopen, waarop Lammers zijn verdriet kan uitspelen.” De Stichting Vrouwen Bellen Vrouwen bestaat een jaar en in die tijd kregen de Amsterdamse vrijwil ligsters, die voornamelijk uit de emancipatiebeweging voortkomen, bijna 4.000 telefoontjes uit het hele land. De problemen varieerden van beroepskeuze, praatgroepen tot abor tus, relatieproblemen met kinderen en huwelijkstragiek. „Opvallend was”, aldus de stichting, „dat ze nooit eer der met iemand over hun moeilijkhe den hadden kunnen of durven praten. Riethof is wethouder van verkeersza ken en qua opinie nogal verwant met de actiegroepen „Amsterdam Autovrij”. Hoewel de proef om de binnenstad voor het autoverkeer, dat daar niet direct hoort, af te sluiten door een desbetref fende werkgroep uiterst sceptisch is be oordeeld, gelooft Riethof er wel in. „En”, zegt hij „ik heb aanwijzingen dat men er zelf ook wel in gelooft. Goed, de conclusies van die groep waren negatief maar er zaten ook dingen in die ontzet tend meevielen. Zoals bijvoorbeeld de kosten. Daarom geloof ik dat we vol gend jaar al toch met die proef kunnen beginnen.” Riethof, die het in zijn eigen partij met zijn keuze erg lastig heeft gehad en nog moeite heeft aan zijn nieuwe werk omgeving te wennen, gelooft niet dat kibbelpartijen in het progressieve kamp tot een breuk in het college zullen leiden. Rekening houden met een goede bereik baarheid van de city per auto, fiets en openbaar vervoer. Hoe stelt hij zich nu op ten opzichte van buiten-parlementaire groepen „Daar blijf ik in geloven. Op dat punt ga ik gewoon zo door en natuurlijk zullen daar wel conflicten uit voortko men, maar daar ben ik niet bang voor. Als het maar een frisse politieke dis cussie blijft, is het aanvaardbaar OVER DE formatie van Han Lammers van het Amsterdamse „kabinet” waarbij het er lang naar uitzag dat de PvdA- yoorman er in zou slagen de „lastige” PPR en PSP buiten de deur te houden, is Riethof kort. „Dat schrijf ik nog wel eens in mijn memoires.” Hoewel hij het Amsterdams alternatieve wethouders: Van Duyn en Riethof. Riethof is er niet kapot van. Hij zegt: „De metro is een vrije kwestie in het akkoord en dat blijft zo. Deze metro, daar zijn we tegen en we blijven vier kant achter de acties in de Nieuwmarkt buurt staan.” (Over de beleggers) „Ons standpunt is dat beleggers geen invloed mogen hebben op de besteding van het geld. Die lijn wordt aangehouden. In 1972 stond ik daarin nog alleen, maar nu allang niet meer- Een gegeven moment wilde Publieke Werken een belangrijk gebouw in de binnenstad het blok tussen Raadhuisstraat en Spuistraat waar nu de universiteit gaat bouwen aan Caransa in beheer geven. Dat heb ben wij in de commissie verijdeld. Op dit punt is de zaak dus nu in beweging.” Aan de redding van Ruigoord wil Riethof niet bijdragen. „Als het weste lijk havengebied is volgespoten”, legt hij uit, „heeft het immers weinig zin om Ruigoord te laten zitten als een soort elitair kunstclubje. Het is natuurlijk wel zo dat ik voor deze kunstenaars bij Lammers een nieuw kerkje in Amster dam zal vragen waar ze aan de slag kunnen.” Gezien de positieve uitlatingen van minister Westerterp (Verkeer en Water staat) gelooft niemand meer op het Prinsenhof dat Amsterdam zich aan dit avontuur een buil kan vallen, maar daarmee is dan ook alles wel gezegd. Ondanks een aangemoedigd proces van verpaupering, waardoor de buurt getuige de open gaten, blinde muren en bouw vallen al jaren voor Pampus ligt, leeft de Nieuwmarkt nog. Ondanks de bestuurlijke dreunen is het verzet niet in elkaar geklapt. De actiegroep heeft aangekondigd zich hardhandig te weer te zullen stellen bij elke uitzetting en daarbij de steun te hebben van andere Amsterdammers. Grootspraak? De grimmige stemming onder de bewoners, die talrijke krotten opknapten, wat geitenhokken in elkaar timmerden, passanten een broodje metro voorschotelden en het door de gemeente onklaar gemaakte café ’t Hoekje tot actiecentrum maar nu onder de naam Het Hoekje Om verhieven, duidt daar niet op. Maar de Activiste Tiny Hofman, getrouwd met vishandelaar Hannes, geeft wel toe dat ze soms murw is. „Je gaat er mooi aan kapot. Ik wou dat ik een paar oogkleppen op kon zetten, want soms kan ik er niet meer tegen op. Tot het einde zullen we blijven praten, maar als de bom barst, gaan we dit verdedigen.” Vloekennd leest ze een HOI

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25