KERNKAMP OVER NIEUWE BUITENSPEL-RICHTLIJN: GESTRAFTE KARSTENS: BEROEP Okker te sterk voor Pilic GLIJPARTIJ VAN PROFTENNISSERS Enkelblessure van Neeskens vrij ernstig Veel winnaars in sporttoto SPORTWM Schorsingen een miljoen gulden aan prijzen „IK GA IN Heineken trekt zich terug als sponsor van boksgala’s n I K ng r ive f PLANNEN GESTAGNEERD DOOR TEGENWERKING NBB 750 VRUDAG 26 n .W 99 8 SPORT (Van onze sportredactie) Gerben Karstens: diskwalificatie. i. (Van onze sportredactie) voorko- Tony Roche: weer winst. (Van onze sportredactie) prijs jr- ifd EPSIE K - -J Dat is nu moeilijk te zeggen. Daar voor zijn we er nog te kort mee bezig. Over een maand of twee kunnen we dat beter bekijken”. et a- Voorzitter Kernkamp acht de tijd nog te kort om een oordeel te kunnen geven over het effect van de nieuwe maatregel. „Nee, dat gaan we aan het eind van het seizoen weer bekijken. Nogmaals, de voornaamste reden was het voor komen van gedonder op de tribunes en ik hoop dat dat werkt”, aldus de ex-FC Utrecht-voorzitter. Wij vroegen enkele internationale scheidsrechters naar hun mening over de nieuwe regel: Een bedrag van 163.622,- gaat naar de jackpot van lotto no. 6. Volgens de verwachting zal dat niet het geval zijn en staat Neeskens een week of drie aan de kant. Toto: inleg a- ie it. in ;n If- et iS. ir- ie n- et d- moeten en zich voor te bereiden op de Olympische spelen van 1976 in Montreal. De bedoeling was om amateurs en profs op één programma te laten boksen, waarbij dan de wedstrijden van de be roepsboksers als de trekpleisters moesten fungeren. s a wij over deze zaak stuurden. Maar wanneer de competitie eenmaal aan de gang is en er hebben zich wat situaties voorgedaan, dan komen de kritieken pas los”. In Barcelona heeft Johan Crpyff gis teravond voor de tweede maal in zijn carrière de Gouden Bal in ontvangst mogen nemen. Het edelmetalen voor werp is het stoffelijke bewijs van de verkiezing tot voetballer van het jaar in Europa. De uitreiking van de on derscheiding, die is ingesteld door het blad „France Football", vond plaats in aanwezigheid van een groot aantal genodigden. Op bovenstaande foto: Johan Cruyff tijdens een dankwoord na het in ontvangst nemen van de Gouden Bal. DEN HAAG (ANP) Lotto nummer vijf van afgelopen zondag heeft geen winnaars opgelevcrd van de eerste en tweede prijs. De toto van dat weekeinde (no. 5) leverde daarentegen vele duizen den winnaars op. Zoveel, dat de derde prijs, elf goed, niet eens wordt uitge keerd. De winnaars van de eerste ontvangen slechts 300 gulden. BARCELONA. De blessure die Johan Neeskens woensdagavond in de Europa Cup-wedstrijd FC Barcelona- Voest Linz opliep, bljjkt van tamelijk ernstige aard te zijn. Röntgenfoto’s van de getroffen rechterenkel van de middenvelder moeten duidelijk ma ken of Neeskens zondag voor zijn club in het veld zal kunnen komen. Naarmate de avond vorderde, werd de baan steeds vochtiger. In het Thialf- IJsstadion waren op dinsdagavond laat de koelmachines uitgegaan, zodat de on dergrond te weinig tijd had gekregen om te drogen. De gevolgen waren voor de spelers catastrofaal. De loop van de bal werd beïnvloed door volkomen onbere kenbare baaneffecten, terwijl bovendien het gedeelte achter de baseline verrader lijk glad werd. Op het spel van Tom Okker hadden de slechte omstandigheden de minste invloed. Met zijn grote wendbaarheid was hij op de gladde baan duidelijk in het voordeel tegenover de wat stramme Pilic. Toch slaagde de Joegoslaaf erin tot 5-5 in de eerste set gelijke tred te houden. Pas toen doorbrak Okker en won vervolgens met 7-5. Okker leek in de tweede set soepel op de eindzege af te stevenen, maar zag zich plotseling geconfronteerd met een fu rieus vechtende Pilic. In de tie-break kwam Okker zelfs op een 4-2 achter stand te staan, maar met enkele sterke opslagen wist hij toch nog de set en daarmee de eindzege te grijpen (7-6). Tony Roche, vóór Okker de leider in het algemeen klassement, had het giste ren niet gemakkelijk tegen Cliff Drys dale die weliswaar nogal mat van start ging (4-6), maar in de tweede set sterk terugkwam (7-6). In de beslissende reeks gaven de conditie en de vechtersmentali- teit van Roche de doorslag: 6-3. Het ziet er na de uitslagen van giste ren steeds meer naar uit dat de strijd om de hoofdprijs van f 50.000 zich zal toespitsen tussen Okker en Roche. De stand na drie dagen (gewonnen partijen, verloren partijen setsaldo): 1. Roche 3,0 (6-2), 2. Okker 2,1 (4-2) 3. Drysdale 1,2 (3-4), 4 Pilic 0,3 (1-6). Als antwoord op die mededeling veer- klaarde sportpaleis-directeur Harry Hof meester dat hij juist uit die districten van verschillende verenigingen alle me dewerking toegezegd had gekregen. Hof meester: „De brief van de NBB met de weigering verdere medewerking te ver lenen is bij ons ingeslagen als een bom. Verschillende bestuursleden van de bond hebben ons een paar maal verzekerd dat er niets aan de hand was en dat er alleen een paar technische problemen moesten worden opgelost. De onbe trouwbare toezeggingen van de boksbond hebben ons nu genoodzaakt de sponsor te adviseren zich terug te trekken. Door het wegvallen van Heineken zijn alle andere gala’s op losse schroeven komen te staan. De avond van 14 oktober waar Rudi Lubbers de hoofdpartij bokst tegen de Argentijn Peralta gaat in elk geval door”. Donderdagmiddag bleek dat verschil lende districten van de NBB weigerden hun boksers voor het teamkader, waaruit de ploeg voor Montreal moet worden samengesteld, beschikbaar te stellen. NBB-voorzitter Hans Hofman: „De dis tricten Noord- en Zuid-Holland en Zuid hebben ons medegedeeld dat zij niet zullen meewerken”. daan zou hebben aan de bepalingen waaronder dit onderzoek plaatsvindt. Gerben Karstens: „Ze hebben het recht niet mij te deklasseren. Ik heb mijn urine reglementair ingeleverd. Ik laat het er niet bij zitten. Ik zal contact opnemen met mijn ploegleider De Muer en in beroep gaan. Ze maken er een puinhoop van”. Nadat de „Karst” zijn plasje had ge daan, verzocht de dienstdoende arts hem voor de tweede maal een staal urine in te leveren- Karstens weigerde. „Ik heb ge plast en daarmee basta”, reageerde hij. De arts wees Karstens op de mogelijk heid dat bij niet-voldoen aan het ver zoek hij ais „positief” zou kunnen wor den voorgedragen. Gerben bleef bij zijn weigering. De leiding van de Italiaanse ploeg Filotex waarvan Francesco Moser deel uitmaakt, deponeerde vervolgens bij de Franse wielerbond een klacht op basis van mogelijke malversaties bij de inleve ring van Karstens urine. Deze klacht, ge voegd bij het rapport van de arts, leidde tot deklassering. Opvallend feit: Kar stens zou bij het urineren een drink, kruikje bij zich hebben gehad. De arts veronderstelde daarom dat Karstens in eerste instantie wellicht de urine van „een ander” zou hebben afgedragen. CHARLES CORVER: „In onze ver gadering van 30 augustus met de scheidsrechterscommissie is duidelijk genoeg uitgelegd waar het om gaat. Er kan volgens mij dus geen misver stand meer over bestaan. Wat wel blijft is natuurlijk het verschil in interpretatie. Ieder mens kan een be paalde situatie natuurlijk anders zien. Net als bijvoorbeeld hard spel. Voor de een is daar veel sneller sprake van dan voor de ander. De nieuwe richt lijnen kunnen uitstekend functione ren, wanneer je twee goede grens rechters bij je hebt. Maar dat gold vroeger ook al. In de praktijk bete kent het voor mij dat ik de wedstrijd op een ietwat andere manier volg. Ik zorg ervoor dat ik wat van de bui tenspellijn afblijf. Het staat zo vreemd wanneer je er met je neus opstaat en het dan nog aan je grens rechter moet gaan vragen”. AMSTERDAM. Net als vorig seizoen bij de Invoering van de gele en rode kaarten, is er een storm opgestoken bij de introductie van de nieuwe richtlijnen van de KNVB-scheidsrechterscommissie, waarin de nieuwe verhou ding tussen de scheidsrechters en hun linesmen wordt geregeld bij het vast stellen van buitenspel, een niet onbelangrijk onderdeel van het voetbalspel. Een verkeerd beoordeelde buitenspelsituatie mondt maar al te vaak uit in een doelpunt met alle gevolgen vandien. Hoewel het nieuwe seizoen pas vijf weken oud is, hebben zich al verschillende situaties voorgedaan, die mede door de verwarring rond de nieuwe regels tot chaotische taferelen leiden. Lotto: Aantal deelnemers 782.011, in leg f 2.682.225,- prijzenbedrag 1.355.222. Voor de eerste en tweede prijs zijn geen winnaars. Het bedrag voor die prijzen is volgens reglement opgedeeld in de reste rende prijsklassen en de jackpot. Derde prijs: 45 winnaars die elk 7500,- ont vangen; vierde prijs: 3048 winnaars die elk 130,- ontvangen; vijfde prijs: 3501 winnaars die elk 110,- ontvangen. DEN HAAG (ANP).— De tuchtcom- missie betaald voetbal kreeg gisteravond met de namen van slechts twee eredivi- siespelers te maken. Leen v.d. Merkt (FC Amsterdam) werd voor één duel geschorst en kreeg een boete van 200 gulden. Mladen Ramljak van Feyenoord kreeg een boete van 200 gulden, terwijl hem de mogelijkheid van verweer werd geboden tegen de omzetting van een voorwaardelijke schorsing van één wed strijd in een onvoorwaardelijke. Van eerste divisieclub FC Amersfoort werden maar liefst drie spelers (Middel koop, Peters en Ramselaar) geschorst van wie Peters voor twee duels. (Van onze sportredactie) PARIJS-PRINSENBEEK. De Fran se wielerbond heeft Gerben Karstens, afgelopen zondag winnaar van Tours- Parijs, gediskwalificeerd. De Italiaan Francesco Moser, als tweede aan de finish in Versailles gearriveerd, werd tot winnaar van de Franse herfstklassieker uitgeroepen. Kernkamp: „Verschillende interpretaties hou je altijd, omdat iedereen een bepaalde situatie nu eenmaal anders beoordeelt. Het is in de voetballerij niet mogelijk iets wetmatig vast te leggen. Toch is de nieuwe richtlijn in feite erg simpel. We hebben afgesproken dat het accent meer op de grensrechters komt te liggen, omdat die er bij het beoordelen van een buitenspelsituatie vaak beter voorstaan. Het komt er dus gewoon op neer dat de scheidsrechter het advies van de grensrechter op moet volgen tenzij, en hier komen dan weer de onvermijdelijke uitzonderingen, de grensrechter een grove fout maakt. En dan praat ik niet over een verschil van een metertje, maar over, zoals wij dat noemen, een black out. Dat hij bijvoorbeeld een verdediger helemaal over het hoofd ziet. In zo’n geval is het duidelijk dat de scheidsrechter corrigerend op moet treden”. De enorme eindhoofdprijs in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Een sta-caravan van Belmont, type Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan, die werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele zithoek, een gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra Nevada sta-caravan moet U zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde |van 12.350,-ter beschikking heeft gesteld. LEO VAN DER KROFT: „Voor mij is het advies van mijn grensrechters voor 95 percent bindend. Alleen wan. neer de voordeelregel duidelijk van toepassing is, of de grensrechter een black out heeft, dan mogen wij nog ingrijpen. Dat is volgens mij duidelijk genoeg. Wanneer er nu nog onduide lijkheid over bestaat, komt dat omdat die door anderen gecreëerd wordt. Er wordt nu eenmaal veel over gepraat, maar dat was vroeger met de buiten spelregel altijd al zo. Het feit blijft natuurlijk dat je met mensen te ma ken hebt, waardoor het onmogelijk wordt zo’n regel waterdicht te ma ken. Of ik er zelf gelukkig mee ben? I Hoewel de scheidsrechterscommissie er op de vergadering van 30 augustus, toen de richtlijnen werden gepresenteerd, alle onduidelijkheden uit de weg geruimd scheen te hebben, bleek op de eerste vijf voetbalzondagen al dat de nieuwe maatregel zowel door de arbiters als door de toeschouwers vaak ver schillend wordt uitgelegd. De diskwalificatie van Karstens is niet gebaseerd op een voor hem negatief resultaat van de dopingcontrole, maar op het feit dat de BIC-rijder niet vol- Eind augustus lanceerde de directie van het sportpaleis het plan om met medewerking van een sponsor (Heine ken) een serie van acht tot tien boksga- la’s te organiseren in Ahoy. Op die gala’s, waarvan de eerste op 23 septem ber werd gehouden, zouden de Neder landse amteurboksers de gelegenheid krijgen om sterke tegenstanders te ont- „Duidelijkheid voor het publiek” HEERENVEEN. De proftennissers hebben donderdagavond in Heerenveen, op de helft van hun toernee door Neder land, geen spektakel kunnen bieden. Be halve de publieke belangstelling slechts 1600 van de beschikbare 3700 plaatsen waren verkocht was ook het spelpeil aan de matige kant. Dat kon de spelers overigens in geen enkel opzicht verweten worden. De omstandigheden, waaronder zjj moesten spelen, waren dermate ongunstig dat goed spel niet mogeljjk was. JAN KEIZER: „Voor mij maakt die nieuwe richtlijn in de praktijk weinig uit. Ik ging altijd al af op de beslis singen van mijn grensrechters. Vooral in buitenlandse wedstrijden voerde ik dat al ver door. Maar het is natuur lijk een goede zaak dat er nu duide lijke richtlijnen voor zijn gekomen. De onvermijdelijke discussies zijn intussen losgebarsten en lang niet altijd dragen die tot de duidelijkheid bij. Mr. Kernkamp, omstreden voorzitter van de scheidsrechterscommissie: „Wanneer er bij een vereniging een tactische of technische ingreep plaatsvindt, dan praat daar niemand over, maar zodra wij met een wijziging komen barsten de commentaren los. En toch gaat het hier zuiver om een technische aanpassing”. Aanleiding tot het invoeren van de nieuwe richtlijnen was de verwarring die er op de tribunes vaak ontstond bij het al dan niet vaststellen van buitenspel. Kernkamp: „Het is vooral in het vorige seizoen meerdere keren voorgekomen dat er rotzooi onder het publiek ontstond, wanneer bijvoorbeeld de grensrechter voor buitenspel vlagde, terwijl de scheidsrechter liet doorspelen. Dat heeft voor ons bijzonder zwaar gewogen. Dit onderwerp was de laatste jaren zo nu en dan al eens ter sprake gekomen, maar pas na het vorige seizoen zijn we ook bij de clubs gaan infor meren. Toen we daar dezelfde geluiden hoorden, zijn we met de scheidsrechters rond de tafel gaan zitten en uiteindelijk zijn daar die richtlijnen uitgekomen. Voor het definitief was hebben we bovendien nog bij onze Duitse collega’s ge ïnformeerd, omdat men daar deze richtlijnen al langer hanteert. Het vreemde is echter dat geen enkele club een reactie liet horen op het rondschrijven dat De uitslag van toto en lotto is: Aantal deelnemers: 341.981, 928.102, prijzenbedrag: 440.848, het bedrag van de derde prijs wordt toege voegd in gelijke delen aan de eerste en tweede prijs. Eerste prijs: 825 winnaars die elk 300 ontvangen. Tweede prijs: 13.625 winnaars die elk 13 ontvangen. Twee dagen na de eerste Heineken- gala deelde het bestuur van de Neder landse Boks Bond de promotors Hof meester en Rühling alsmede de directies van het Sportpaleis Ahoy en Heineken mee dat de NBB geen medewerking meer zou verlenen aan de overige ge plande gala’s. De bond voerde daarvoor verschillende redenen aan. De NBB was van mening dat men de medewerking niet kon verantwoorden ten opzichte van de ledenvergadering, het ministerie van CRM, het NOC en de NSF. De laatste drie instanties hadden reeds fi nanciële medewerking toegezegd in ver band met de voorbereiding op de Olym pische Spelen. Bovendien had de NBB bezwaar tegen het feit dat het een z.g- evenementen-sponsoring betrof, dus al leen de wedstrijden in het sportpaleis Ahoy. De NBB was van mening dat daardoor andere wedstrijdorganisatoren zouden worden benadeeld. ROTTERDAM (ANP).— De activitei ten van de bierbrouwerij Heineken als sponsor van de bokssport hebben een kort leven gehad. Donderdag heeft de brouwerij besloten niet langer als spon sor op te treden. Het concern heeft dat gedaan op advies van de directie van het Sportpaleis Ahoy* omdat het niet moge lijk bleek de ruim een maand geleden gelanceerde plannen tot uitvoering te brengen omdat de Nederlandse Boks Bond niet bereid is zijn medewerking te verlenen. Het is alleen jammer dat ér in de pers nu weer zo abnormaal veel aan dacht aan is geschonken. Die ene beslissing is weer uit het hele pakket gelicht en daar wordt onzinnig veel over gepraat en geschreven. Dat is trouwens van toepassing op bijna al les wat over de scheidsrechterij in Nederland wordt gepubliceerd. De manier waarop scheidsrechters wor den gekritiseerd en vaak gewoon be ledigd, gaat alle proporties te buiten”. De tenniswedstrijd tussen Nederland en Noorwegen voor de eerste ronde van het toernooi om de Koning Gustaafbeker is defi nitief vastgesteld op 26 en 27 oktober is Oslo. Chelsea heeft zijn manager Dave Sexton de laan uitgestuurd in verband met de povere competitle-resultaten van de Londense club. Bij de tweede divisieclub Millwall nam mana ger Benny Fenton uit eigen beweging ontslag. De Zwitserse club Grasshoppers plaatste zich ondanks een 2-1 nederlaag tegen Panathi- nalkos in Athene voor de tweede ronde van de UEFA Cup. Grasshoppers had de eerste ontmoeting met 2-0 gewonnen. De achtste partij van de tweekamp Kar- pov-Kortsnoj, die woensdag op dt 41ste zet was afgebroken, is na 5 zetten in remise geëindigd. Karpov behoudt de leiding met 2-0. Het Nederlandse dames-schaakteam is tij dens de Olympiade in het Columbiaanse Me dellin op de vijfde plaats geëindigd. De laatste ontmoeting, tegen Bulgarije, werd met 114-14 verloren. Pele heeft woensdagavond in Santos, in het stadion waar hij achttien jaar geleden zijn carrière begon, zijn afscheidswedstrljd gespeeld. Na 20 minuten verliet hij onder uitbundige toejuichingen het veld. De loting voor de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker vindt zondag in Dordrecht plaats. De Zweedse club Atvidaberg plaatste zich gisteravond voor de tweede ronde van het Europa-cuptoernooi voor landskampioenen door 3-1 winst op Universitatea Craiova CRoem.). De Zweden verloren de eerste wed- ■MJd met 1-2. THEO BOOSTEN: „Ik ben zelf ie mand die altijd zeer serieus met zijn grensrechters omgaat. Voor de wed strijd neem ik alles even met die knapen door. Dat voorkomt misver standen. Dat er desondanks weleens meningsverschillen kunnen men spreekt voor zich. Ik had het dit seizoen al een keer in een situatie dat ik buitenspel constateerde, terwijl mijn grensrechter niet vlagde. Achter af hebben we daarover gepraat en toen kreeg ik gelijk dat ik ingegrepen had. In feite is er door de nieuwe richtlijnen weinig veranderd aan de situatie zoals die was. Je moet alleen meer op je grensrechter letten. Het is een zeer logische regel, maar ik heb de indruk dat er weer van een mug een olifant wordt gemaakt. De richt lijn is gemaakt om het publiek meer duidelijkheid te geven en ik geloof zeker dat dat het geval is”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27