Elke dag vrolijk op pad om goed te kunnen doen L. P. Meulenberg nam afscheid als bondsbestuurder College vraagt krediet voor nieuw archief Carillonklanken Bejaard paar aangereden 152. in REGENJASSEN Vertrouwde vraagbaak voor elk bondslid Kosten: honderdveertigduizend gulden Kort IJmondnieuws Een vonkje originaliteit verrast meer dan de allerduurste gouden brorlie. Geef een sieraad van Rob Sipkes, Haarlems Edelsmid. V R IJ D A G 4 OKTOBER PLAATSELIJK NIEUWS 9 1974 door Ton Kors Jr. Betrouwbaar Sloop HERENMODE VELSEN-NOORD „We heb ben een zware strop, want de pa- pierprijs is van een kwartje terug gelopen naar twaalf cent de kilo. En ik heb hier meer dan vier ton in mijn schuurtje liggen. Dat scheelt de helft”, zegt Hendrik Hekman teleurgesteld. In de stra ten van Velsen-Noord en Bever wijk is hij een bekende verschij ning. Dagelijks rijdt hij zwaar ge bogen op zijn fiets door de wijken, met achter zich zijn aanhangwagen die altijd volgestouwd zit met sta pels oude kranten. Meer dan twee- honderdvijftig kilo zeult Hendrik in één keer mee naar huis. „Ik ben eens thuis gekomen met eén hoe veelheid die door mijn vrouw op driehonderdenvijftig kilo werd ge wogen. Maar dat redt ik niet meer in één keer”, zegt Hendrik. On danks dat hij vijfenzeventig is, gaat hij nog elke dag op pad. In de afge lopen twaalf jaar verzamelde hij zo’n 1,4 miljoen kilo. Maar wie denkt dat Hendrik dat bedrag in eigen zak stak, zit er naast, want in huize Hekman worden geregeld girootjes uitgeschreven met hon derd, tweehonderd gulden voor allerlei stichtingen, instellingen en verenigingen die dat geld goed kunnen gebruiken. Ijl Het oud papier van Hendrik en Zwaantje 5i een (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Lange Nieuwstraat hoek Marktplein zwart met bontkraag en wintervoering het slaapkamerraam riep: Wegwezen, ik spaar zelf voor de volleybal. Ja, er zijn nou zoveel verenigingen die de leden laten inzamelen, maar er blijft nog genoeg voor me over hoor”, zegt hij op vertrouwelijke toon. leidt op dit moment het bureau oud archief, dat functioneert binnen de orga nisatie van de zevende afdeling. HENDRIK EN ZWAANTJE „we willen er geen cent beter van worden” op hun leeftijd nog sinic IJmuiden - Telefoon 1 23 48 De heer Meulenberg is een bekend figuur in IJmuiden. Hij is werkzaam bij de Woningstichting Yejsen maar daar naast heeft hij bijna al zijn vrije tijd *an bondswerk gewijd. Vanaf 1953 was VELSEN. Het college van B. en W. gaat de gemeenteraad een krediet vra gen van ruim honderdveertigduizend gulden voor de bouw van een nieuwe archiefruimte. De huidige ruimte voor het archief in de kelder van het stadhuis voldoet niet aan de wettelijk gestelde eisen. Boven dien vraagt de verbouwing van deze ruimte veel meer geld dat de inrichting van een nieuwe archiefbewaarplaats in het souterrain van het stadhuis. VELSEN. Het programma dat door beiaardier Hein de Ligt zaterdag van 4 tot 5 uur ’s middags op het Velsense stadhuiscarillon ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt. 1. Rondeau M. v.d. Gheijn. 2. a. ’t Ros beijaard, b. Daar was een wuf die spon, c. Komt vrienden in het ronde. 3. Detto del cücü F. Gasparini. 4. Ie kleine suite voor beiard Leen ’t Hart- 5. a. J’ai du bon tabac, b. Dans le jardin de mon père, c. O, ma tendre musette. 6. He kleine suite voor beiaard Leen ’t Hart. 7. a. Bascarolle Jac. Offenbach, b. Ritmen dans Staf Nees, c. Wals voor beiaard Joh. Worp. 8. Improvisatie Hein de Ligt. de scheidende secretaris een vertrouwde vraagbaak voor elk bondslid dat proble men had op te lossen. In die jaren was hij namelijk elke maandag te vinden achter zijn bureau in gebouw Velserduin waar hij het spreekuur leidde van het sociaal adviesbureau van het N.V.V., waarbij de Algemene Bond van Ambte naren is aangesloten. Sinds 1967 maakt de heer Meulenberg ook deel uit van de commissie voor de Wet Sociale Werkvoorziening. De schei dende secretaris is 64 jaar en zal het laatste jaar voor zijn pensionering ad vies blijven geven en zijn opvolgers in de diverse maatschappelijke functies die hij bekleedde inwerken. Voorzitter A. de Vries van de Algeme ne Bond van Ambtenaren sprak donder dagavond lovende woorden tot de heer Meulenberg en bood namens de afde- een bungalowtje kunnen zetten. Dat wil len we niet, we zijn niet veeleisend' Hendrik tenslotte: „Misschien verdienen we op deze manier wel een andere bungalow, voor later”. twaalf jaar aan iedereen gegeven. Het vergeelde schrift vermeldt keurig de na men: Rode Kruis, Medisch Comité Viet nam, de Macht van het Kleine, Biafra, Leprabestrijding en ga zo maar door. „Het is zelfs zo dat als we weer een duizendje op de bank hebben, want het geld is nooit in huis, we eerst eens na moeten denken, wie er nu weer aan de beurt is”. Zwaantje: „We willen niemand voortrekken, hoor”. Het college vindt deze uitgave verant woord omdat alleen bij de uitvoering van dit plan de archiefbescheiden af doende zijn beschermd tegen brand, wa teroverlast en calamiteiten van buiten af. Met de nieuwe bewaarplaats kan de toenemende papierstroom de eerste vijf tig tot honderd jaar worden opgevangen. Momenteel zijn in de kelder van het stadhuis ondergebracht het secretaris archief en diverse gedeponeerde archie ven, waaronder die van de Nederlands Hervormde Gemeene van Velsen, de Roomskatholieke Engelmundusparochie te Driehuis, de polder „De Velserbroek”, de voormalige R.H.B, de Technische School te Velsen, de gemeentelijke school voor visserij en scheepvaart en de maatschappij „De Breesaap”. De raad wordt eveneens gevraagd een speciale gemeentelijke archief verorde ning te aanvaarden. Voorts wordt voor gesteld Siebe Rolle te benoemen tot ar chivaris van de gemeente. De heer Rolle IJMUIDEN. In gebouw Velserduin is donderdagavond in gezelschap van zijn echtgenote de heer L. P. Meulen berg gehuldigd in verband met het feit dat hij afscheid nam als 2e secretaris van de Algemene Bond van Ambtena ren. Ruim tien jaar geleden werd de heer Meulenberg lid van het afdelings bestuur van de bond, waarvoor hij zich steeds op voorbeeldige wijze heeft inge zet. Reden voor de andere bestuursleden om hun medewerker eens in het zonne tje te zetten. DIEFSTAL. Bij een inbraak is uit een woning aan de Driehuizerkerkweg (Driehuis) een geldbedrag verdewenen van elfhonderd gulden. Uit een in de Deutzstraat in IJmuiden geparkeerde personenauto is een radio ontvreemd. Hendrik heeft dagen dat hij zeshonderd derd kilo naar huis sleept. En vroeger kwam het regelmatig voor dat hij dui zend kilo meebracht. „Maar dat kan ik niet meer hoor. Daar wordt ik te oud voor. Als ik er nu zeshonderd heb, zeg ik tegen mezelf: Hendrik, je hebt het wel weer gehad voor vandaag”. Zwaan tje beaamt dat en vertelt dat haar taak bestaat uit het sorteren van het papier en het wegen. „Dat sorteren is eigenlijk niet meer nodig, maar we halen er nog steeds de tijdschriften uit. En het we gen is een secuur werkje, maar we doen het goed en we zijn betrouwbaar”. „Ja”, zegt Hendri, „de opkoper hoeft de partijen nooit na te wegen en hij is nog nooit één cent aan ons tekort gekomen”. Met kwieke pas gaat hij voor, naar het schuurtje. Op het plaatsje achter zijn huis ligt onder een zeil een stapel kranten van vijfhonderd kilo, keurig ge bundeld in pakjes. Achter in de tuin tegen het hek van de torenhoge electri- citeitscentrale staat zijn schuur, tot de nok toe vol met papier. „Dat is ongeveer vier en een halve ton”. En op de vraag hoe lang hij daarover heeft gedaan, zegt hij na enig peinzen „Niet langer dan een dag of tien” Voorzitter A de Vries van de Algemene Bond van Ambtenaren schudt zijn schei dende tweede secretaris de hand. Op de achtergrond de penningmeester van de plaatselijke afdeling met de klok die de heer en mevrouw Meulenberg als blijk van waardering werd overhandigd. IJMUIDEN. Op een zebrapad in de De Noostraat zijn gisteren een bejaarde man en een vrouw aangereden. Een 65- jarige automobilist die vanuit de Zout- manstraat kwam, had het paar niet gezien. De 73-jarige vrouw kreeg ver moedelijk een hersenschudding. De man, 71 jaar, kwam met de schrik vrij. Hendrik en Zwaantje Hekman hebben het geld nooit voor zichzelf willen hou den. „Dat is niet nodig”, vindt Hendrik. „Ik heb mijn a..o.w. en mijn pensioen van Hoogovens. Zwaantje heeft ook nog pensioentje. We hebben het nog nooit zo goed gehad. Nee, zelf hebben we het niet nodig We zijn blij dat we nu nog wat voor anderen kunnen doen”. En dan Zwaantje weer: „De mensen zeg gen wel eens: „Je had van dat geld best ling Velsen een fraaie wandklok aan. Districtsbestuurder A. J. Haan was er ook en getuigde eveneens van de vele verdiensten die de heer Meulenberg op zijn naam heeft staan. Hendrik Hekman is een vrolijke man. Vanachter zijn dikke brilleglazen kijkt hij je vriendelijk aan met grote blije ogen. Zijn grote werkhanden zijn niet stil bij het praten en terwijl Hendrik vertelt, kauwt hij smakelijk op zijn pruim. Vrouw Zwaantje - zit er ook al lachend bij en als er gevraagd wordt waarom beiden zich zo druk maken, zegt zij: „Ach, 4we moe ten toch wat te doen hebben, we kunnen niet stil zitten.” Toch wel een beetje trots laat ze een vergeeld schrift zien waarin precies staat opgetekend wanneer en aan welke instantie een geldbedrag is overgemaakt. Op 8 december 1962 ging bij Hendrik en Zwaantje de eerste postwissel de deur uit. „Ja, dat was voor de kerk, ik weet het nog goed. Tachtig gulden. Zo is het allemaal begonnen”, vertelt Hendrik. „Mijn vrouw spaarde kranten. Als ze een flinke hoeveelheid had, brachten we ze wég. Elke keer kon ze dan een tientje aan de kerk geven. En toen ik er zo bezig zag, zei ik tegen haar: Ik zal je helpen. Ik heb toen mijn eerste karretje gemaakt, waarmee ik begonnen ben” Duizenden kilometers heeft Hendrik met zijn karretje afgelegd. En bij dui zenden gezinnen is hij binnen geweest, in de schuurtjes. Hij was zo’n trouwe verschijning dat hij op het laatst zonder toestemming de schuurtjes in dook om de oude kranten weg te halen. „Maar daar komt verandering in”, zegt Hendrik een beetje spijtig. „Laatst haalde ik bij een mevrouw wat papier weg ,toen ze uit Weer binnen vertelt hij dat zijn schuurtje met de uitbreiding van de centrale nauwelijks gered kon worden voor de sloop. „Ik hoorde dat alle op- stalletjes wegmoesten en toen heb ik vlug naar de burgemeester geschreven. Ik heb verteld waarvoor ik mijn schuur nodig had. Het was goed dat ie bleef staan. Maar ja, op de dag van de sloop zag ik er zo’n grote bulldozer op af schuiven. Ik ben er pal voor gaan staan, met die brief in mijn hand. Nou, toen is dat ding met een grote boog voorbij gegaan”. Blij vertelt Hendrik Hekman over de koninklijke onderscheiding die hij kreeg toen hij zijn eerste twintigduizend gul den bereikt had. „We hebben in deze De huldiging, die tot het middernach telijk uur duurde, droeg een geanimeerd karakter. Ook de dames van de be- stuursleden waren aanwezig en allen hieven met oprechte gevoelens van dankbaarheid het glas op hun mede bestuurslid. BU-. Alkmaar: Schoutenstraat 3, tussen Langestraat en Laat. Haarlem: Warmoesstraat 2, tussen Anegang en Oude St. Bavo.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5