Velsen-Noord start weer met speelgoedactie naar volwaardige theatergroep Huisdieren van kleuters te Toren steigers Bejaardenkoor mikt op succes Expositie amateur- fotografen 3 Jury-lof voor Velsens koor I „De Geelvinck” gast bij „de Boskabouter” Huiswerk maken in De Zandkraai Hauser Orkater nu uitgegroeid Uitgevaren visserijschepen i in Stampvolle schouwburg genoot uitbundig „En vanavond krijgt-ie nog meer groente” IK PLAATSELIJK NIEUWS 1974 5 OKTOBER ZATERDAG Fr Moeilijkheden Platvis ills sill |fi ISH pWa- - - Li" 1 IJMUIDEN Tijdens de afge lopen week is de aanvoer voor alle partijen allerminst tegengevallen, hetgeen dus zowel de verse vis als de haring betreft. Daarbij is de pech van één schip er nog de oor zaak van geweest dat de markt op donderdag van extra rondvis kon worden voorzien. Dit was de KW 101 „Nestor”, waarvan de net ten maandag tijdens het uitzetten in de schroef zijn gedraaid, zodat sleephulp moest worden ingeroe pen. VELSEN Aanhoudend en ge scandeerd applaus en uitermate geestdriftige uitroepen vormden vrijdagavond voor de mensen van theater/muziekgroep Hauser Or kater de welverdiende beloning voor een uitbundig maar tevens op merkelijk vakkundig showoptreden. Voor eigen publiek mag dit laatste optreden zeker als het meest succes volle worden gekenmerkt. Na vele omzwervingen die een royale thea terervaring en professionele bij stand hebben opgeleverd, was de Hausergroep nu voor een voorstel ling in de stamp volle Velsense stadsschouwburg. Zij was daar op uitnodiging van het bureau voor Cultureel Jongeren Paspoort af deling Velsen. 1 K IS 70 feuï losplank 3e- (Van onze correspondent) ein. ns- sns- KO VAN LEEUWEN. ms- tat- •aat (Van een onzer verslaggeefsters) KW. ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) Het weer SE» (Van onze correspondent) CONSTRUCTORS IJMUIDEN. Donderdag 12 septem ber. Hektrawler Willy KW. 141. Vrijdag 16 september. Hektrawler Tet- man Hette KW. 74, Jan Maria KW. 1 MT. Croline VL. 90. Dinsdag 1 oktober. Hektrawler Zee haan IJM. 57, MT. Robert IJM. 30, MK. Eben Haezer IJM. 23, Limanda KW. 33, Hoe fijn het was Hauser Orkater weer eens in Velsen te hebben, liet het pu bliek maar al te graag merken. Verdiend door het gezelschap, dat het zich niet gemakkelijk maakte. NA HET NODIGE overleg kreeg uit- eindelijk de VL 131 „Petronella” van de visserij-maatschappij „Vfaardingen” de opdracht de KW 101 vast te maken en vervolgens binnen te brengen. Na een nogal moeilijke reis, waarbij de sleepka bel niet minder dan viermaal is gebro ken, kon men eindelijk woensdag tegen het middaguur de pieren ronden en de „Nestor” aan een havensleper overdra gen. tak a’s tan an de '1st Woensdag 25 september. MT. Rean IJM. 29, Robert IJM. 30 1 okt. binnen), Petronella VL. 131, ML. Nestor KW. 101, MK. Drie Gebroeders IJM. 20, Willem Adriana KW. 25, Pieter Gijsbertha KW. 175. Donderdag 26 september. MT. Haarlem IJM. 9, MK. En Avant KW. 210. VOOR DIT KARWEI bestond bij de overige schepen echter weinig enthousi- eze ten ket ien een lOl- per dat kte ent or- Ive eer B- ander tot ran ran m- *er ■nd □e- len □er ien jen de os- 230 ten □or 72 de en uk. 55 ■38, ek- ene len ein 15- len 00- een ing ten oed igt, tvel rdt □de teit ’’OP, 10 hte ivie de ent aat u., 44: u„ tel- I ith- tje >p- en. al ier, ry- i al het In de s. u. irps kei, bos vat na- nig de eer. ien de er ler ing er- sg g ELSEN. Werelddierendag is een gebeuren dat vooral voor scholen een uitstekende aanleiding is om de leerlin gen nog eens met het wel en wee van de dieren te confronteren. De klassen bezoeken de dierentuin of een kinder- VELSEN. Het Kennemer Vrouwen koor uit Velsen heeft deze week op het Nationale Zangconcours in Nijmegen een eerste prijs - met lof van de jury - behaald in de afdeling superieur. Het Kennemer Vrouwenkoor zingt on der leiding van Olga Ongena. boerderij en voor sommige kinderen be tekent dat vaak een eerste kennismaking met bepaalde diersoorten. Voorzitter E. Sanders sprak over de behaalde resultaten zijn tevredenheid uit tijdens een deze week gehouden verga dering. Hij zei dat het koor, onder de voortreffelijke leiding van Jeanne van Asselt, sinds de oprichting tot opmerke lijke resultaten is gekomen. Maar, zo sprak hij, wil het koor met deze succes sen doorgaan dan moeten de leden hard doorwerken en trouw de repetities bij- wonen. Verder zei hij dat het koor, ondanks het groot aantal leden van vierenvijftig mannen en vrouwen, nog extra krachten kan gebruiken. Het bejaardenkoor heeft vooral behoefte aan mannenstemmen. Hij kondigde aan dat „De Geelvinck” contact zal opnemen met de Federatie Bejaardenbeleid voor een financiële bij stand, nu de dirigente een hogere toelage in het vooruitzicht is gesteld. Donderdag 19 september. MT. Ursinus VL. 1, Anita VL. 34. Vrijdag 20 september. Mt. Elly VL. 73. Maandag 23 september. MT. Francina KW. 153. Dinsdag 24 september. MT. Jacob KW. 55. Tip aan tekenaars, construc teurs, specialisten, cost estimators, planning-engineers, computer personeel (systeem- analisten en programmeurs) die aan verandering van werk kring denken. B Die expositie wordt gehouden in de openbare bibliotheek van 2 tot 15 no vember gedurende de openingstijden van de bibliotheek. Leden van de vereniging geven op gezette tijden demonstraties en ook worden er foto’s geëxposeerd die vijftig jaren geleden zijn vervaardigd met de primitieve apparatuur uit die dagen. Donderdag 10 oktober aanstaande wordt daarom begonnen met een gezelli ge kienavond in de Meerpaal. Jong en oud kunnen er rond de klok van acht uur ’s avonds terecht. Er zijn veel prij zen beschikbaar. De toegangsprijs be draagt een gulden. Kinderen half geld. Kleuterschool „De Boskabouter” uit de Casembrootstraat in IJmuiden is één van de vele scholen die vrijdag de kinderboerderij in Velserbeek bezocht. Maar het werd groot feest toen de kleuters ’s middags hun eigen huisdier mee naar school mochten nemen om aan de klasgenootjes voor te stellen. Een groot konijn, een kanariepiet, een cavia, een kom vol vissen, alles werd broeder lijk naast elkaar gezet. Alleen de poes Moortje vertoonde vluchtneigingen. „De kinderen vinden dit natuurlijk prachtig”, vertelt leidster Ineke Wijd- oogen, „maar we hebben het expres tot de kleine dieren beperkt want als je al die honden en katten in de school krijgt, wordt het natuurlijk een grote puin hoop”. Vandaar dat de poes Moortje van Sylvia als enige van haar soort rond loopt. Een andere gast is de cavia van Bert- je, die op deze dierendag de bak van zijn dier met een kleurige strik heeft versierd. „En vanavond krijgt-ie nog meer groente”, zegt Bert, terwijl hij trots met zijn bezit voor de fotograaf poseert. Dierendag is niet de enige dag waarop er op de school dieren aanwezig zijn. Bij bijzondere gelegenheden neemt een kind wel eens een of ander dier mee. Een DIT WAS OVERIGENS de tweede sleep van deze week, omdat kort daar voor ook de IJM 207 was binnengelopen, met aan de tros de IJM 209, waarvan de hoofdmotor onklaar was geraakt. Een en ander met als gevolg een ruimere voor ziening van de donderdagmarkt. Op deze wijze kon de vrijdagmarkt enigszins worden ontlast, waar een ieder wel mee gebaat is geweest. Het heeft weinig zin lang uit te wei den over wat Hauser Orkater precies doet. Het is gewoon een kakelbont pro gramma van musici en acteurs/cabare- tiers. Mensen die uit liefhebberij zijn begonnen en door keihard werken een programma konden laten uitgroeien dat niet alleen algemeen hoge waarderings cijfers oogst, maar dat platgetreden pa den van anderen links of rechts met rust heeft gelaten. De muzikanten van de groep munten elk voor zich uit, de acteurs doen daar voor in kwaliteit niet onder. Maar steeds duidelijker wordt het dat de scheidings lijn tussen muziekmakers en theeaterma- kers in de groep gaat vervagen. Dat er naar eikaars kunnen een overvloeiing optreedt. Het gedeelte van het gezelschap van Lees voor u een eventueel besluit neemt even aandachtig de Badger advertentie op pagina g. The World of Processing is the World of Badger asme. Zij moesten immers assisteren op het moment dat men in verband met de zondag juist een dag op non-actief was geweest, terwijl ook de beloning voor het binnenbrengen van een schip als te gering moet worden beschouwd, om de animo hiervoor te stimuleren. De reders zijn namelijk onderling verzekerd en hebben daarbij hetgeen van hun kant ook weer niet onbegrijpelijk is de beloning zo laag mogelijk gehouden. Bo vendien was er geen sprake van een noodgeval, anders zou geenvissersman hebben geaarzeld de „Nestor” te hulp te snellen. ongeveer twaalf mensen, dat door de groep zelf „het theatrale drietal ge noemd wordt, is ongeveer drie of vier jaar geleden al experimenterend en zoe kend begonnen bij het Witte Tejater in Velsen. Een groepje oprechte theaterlief- hebbers, dat ondanks - of misschien wel dankzij - vele afkeurende geluiden uit behoudende theaterkringen, toch door zette. Over Hauser Orkater is in deze krant al veel geschreven. Zelf heb ik ze vanaf het prille begin gevolgd en vrijdagavond mogen constateren dat er nu een groep is ontstaan die ook voor de toekomst verwachtingen wekt. Moge het „slijk der aarde” hen daarbij niet in de weg staan. In elk geval, ik heb heerlijk genoten. Van het gehele programma. Rustig werd DE HARING KON opnieuw uitste kend worden verkocht, zodat de allerbeste soorten bijna 35 per bak noteerden, uiteraard wel afhankelijk van de kwaliteit. In ieder geval mag volgen de week alleen nog maar haring in verpakte toestand worden aangevoerd. Dit zal waarschijnlijk wel met enige moeilijkheden gaan gepaard, omdat de leveranciers van haringkisten niet aan de vraag kunnen voldoen. Zij zijn na melijk niet al te bereid om hun machi nes op het fabriceren van bakken over te schakelen, want ook zij weten dat de mogelijkheid bestaat dat het voor Ne derland toegestane kwantum wel eens voor vol kan worden verklaard. De vas te klanten van het Staatsvissershavenbe- drijf hebben bijna vijfduizend plastic bakken in huur verworven, maar ook hier is de voorraad kisten aan een maximum gebonden, zodat van deze zij de niet veel meer kan worden verwacht. DE WIJTING WAS iets, redelijker in prijs, doordat de kotters hiervan behoor lijke partijen hebben aangevoerd, hoe wel hier toch nog gemiddeld 35 per premiekist voor werd betaald. Deze ka beljauw-, schelvis- en wijtingprijzen hebben zich verder de gehele week kun nen handhaven. De kotter KW 226 was bijzonder gelukkig met een trek kleine schelvis van een hoeveelheid, welke te groot bleek om zelf te strippen, zodat deze vis ongestript werd binnengebracht. Toch heeft de handel hier nog voldoende brood in gezien om deze dichte „piepers” af te nemen voor rond 45 per bak. DE AANVOER VAN platvis had iets ruimer kunnen zijn, maar men is hier zo langzamerhand wel aan een dergelijk tekort gewend. Op deze manier viel bij do prijsvorming weinig verandering TOCH HEEFT DE lossing deze week slechts weinig moeilijkheden opgeleverd, vooral omdat door een aantal reders steeds meer wordt omgezien naar los- singsmogelijkheden met eigen middelen, met daaraan verbonden het eigen perso neel. De grote toeloop van kotters voor de maandagmarkt noodzaakte de leiding van de vislosregeling deze dag slechts een trawler voor lossing aan te nemen. De tweede trawler, de VL 110, met onder meer bijna drieduizend stuks stijve ka beljauw aan boord, werd in eerste in stantie door eigen personeel onder han den genomen en pas later met behulp van de vislosregeling leeggehaald. Het bleek een mogelijkheid, welke door alle partijen tot een goed einde werd ge bracht. het ingezet en allengs groeide het naar de climax vol kolderieke fratsen. En bij elk programmaonderdeel bleek weer de voortreffelijke uitbouw. Voelbaar is nu ook een onmiskenbare regie, al kon ik daar in het programmaboekje niets over vinden. Prachtig was de muziek, waarbij een werk als „Sunday” haast onvergete lijk lijkt. duif bijvoorbeeld en er is zelfs wel eens een haan ’s ochtends op visite geweest. De school zelf heeft een aquarium. Ineke Wijdoogen: „Vroeger hadden we ook een konijn en een paar cavia’s, maar die beesten gingen half dood om dat er constant mee werd gesleept. Dan gingen de kinderen dat beest „leren zwemmen” in het aquarium. Of ze ver stopten hem. Op een keer hadden ze hem in een pop verstopt: het been van de pop gehaald, cavia erin, het been er weer aan en de pop in de wieg. En dan maar lachen als juf zich wild zoekt. Dus dat kon gewoon niet meer”. De ervaring leert ook dat voor de meeste kinderen de sensatie van een nieuw dier in de klas er gauw af is. Ineke: „Even is het leuk. Vandaar dat ze zo’n bezoek aan de kinderboerderij zo leuk vinden. Ze hadden brood meegeno men om de beesten te voeren. Een kind had zelfs een hele bos wortelen bij zich. Nou, dan hebben ze echt geen last van de regen, hoor. Dan amuseren ze zich wel”. Op kleuterschool „De Boskabouter” mochten de kinderen ter ere van de dierendag een huisdier mee naar school nemen. Samen met leidster Ineke Wijd oogen bekijken de kinderen enkele die ren die voor deze gelegenheid broeder lijk naast elkaar zijn gezet. Vrijdag 27 september. MT. Voorbode VL. 103, Bets en Gerda VL. 112. Maandag 30 september. Hektrawler Rijnmond V KW. 42, Rijnmond VI KW. 135, Schout Velthuys KW. 49, MT. Proti- nus IJM. 154, Meyert Menno IJM. 209, Wiron II IJM. 211, Ora et Labora KW. 51, Albatros KW 87, Brittenburg KW. 121, Marry Martin KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152, Onderneming III SCH. 117, Liesje en Rutger VL. 153, ML. Michiel KW. 167, MK. Maarten Cornelia IJM. 44, Klaart je IJM. 94, Swift IJM. 154, Wiron VII IJM. 207, Janny Jacoba KW. 4, Alida KW. 22, Pieter Jacob KW. 24, Ada KW. 29, Limanda KW. 33, Rose Marie KW. 34, Pelikaan KW. 88, Johan na Helena KW. 106; Wilma KW. 113, Marry Jacob KW. 117, Tiny KW. 145, Gijsbert Marina KW. 150, Cornelia KW. 174, Valk KW. 185, Elly KW. 187, Alida Jacob KW. 195, Yvonne Yoland KW. 206. Jana KW. 213, Agatha KW. 214, Arie Jacob KW. 221, Jacob Senior KW. 226, Marco WR. 32, Dieuwina WR. 45, Leen- dert Jan SCH. 256. VELSEN-NOORD. De commissie Velsen-Noord van de Vara-speelgoedac- tie gaat er, nu het laatste jaarkwartaal is aangebroken, weer flink tegen aan om een groot bedrag aan geld bij elkaar te krijgen. Dit geld zal wederom gebruikt worden om de kinderen van huize „Casa Carmelli” en Vogelenzang een gezellig Sinterklaasfeest aan te bieden. De toren van de Engelmunduskerk in Oud-Velsen is in de steigers gezet voor een restauratie. Een van de werkzaam heden wordt het opnieuw aanbrengen van het torenhaantje dat anderhalf jaar geleden door een sterke storm van zijn plaats werd geblazen. Maar voordat het koperen beest weer in volle glorie boven het dorp zal pronken moet eerst nog de spits van de toren worden rechtgezet. Daarna zullen de vier wijzerplaten onder handen worden genomen. In de loop der tijden is de beschildering aan getast en ook moet er op de platen een nieuwe verlichting worden aangebracht. Al met al zal de stoere toren van deze eeuwenoude kerk geruime tijd in de steigers staan om later des te mooier het dorpsbeeld van Oud-Velsen te kunnen beheersen. de prijsvorming waar te nemen. Dinsdag 17 september. Hektrawler Hendrika Johanna KW. 81, Holland KW. 123. HEEMSKERK. Voor veel kinderen is het moeilijk thuis huiswerk te maken. Daar kunnen allerlei redenen voor zijn. Het gezin is te druk. Er is weinig ruimte. Er is te veel afleiding. Het kind kan zich zonder toezicht moeilijk con centreren. Het kan geen hulp krijgen bij het maken van het huiswerk. Het kan moeilijk wennen aan een vaste tijd en stelt het huiswerk uit tot het te laat is. Het kind vindt het prettiger om samen met andere kinderen te werken. Er is niemand thuis als het kind thuis komt Vaak moeten kinderen die nog maar kort op een school voor voortgezet on derwijs zitten ook leren hoe zij hun huiswerk het beste kunnen indelen en wat de beste aanpak is. Om al die redenen en nog vele andere is aan de staf van het buurthuis „De Zandkraai” gebleken, dat er behoefte is aan een plaats waar de kinderen onder goede leiding en met hulp hun huiswerk kunnen maken. Het buurthuis kan de ruimte ter be schikking stellen en ook voor die goede leiding zorgen en aangezien de eerste rapporten in aantocht zijn begint men met zo’n „huiswerkklas” voor twaalf- en dertienjarigen (brugklassen) op vier mid dagen in de week, van drie tot vijf uur. Er wordt een grote pot thee gezet en er is leiding aanwezig. Mocht het aantal kinderen dat zich hiervoor aanmeldt groot worden, dan zou de staf van het buurthuis graag een beroep doen op „huiswerkmoeders” om te komen helpen. Degenen die hun diensten aan willen bieden gelieven zich nu reeds even in verbinding te stellen met het buurthuis, opdat men eventueel tijdig een beroep op deze medewerking kan doen. De kinderen kunnen zich van nu af in het buurthuis aanmelden. Als zij twee middagen in de week hun huiswerk in „De Zandkraai” willen maken kost dat f 2.50 per maand. Komen zij vier mid dagen per week dan bedragen de kosten 5. Banen bij Badger NIET IN HET minst door schipper Van Duy ven voorde en zijn mannen, die hun vangst zagen beloond met een be somming van ruim 60.000. Een derge lijk hoge opbrengst is mogelijk gewor den, doordat er voor hun kabeljauw een enorme belangstelling bleek te bestaan. Vandaar dat voor een regel grote kabel jauw grif van 212 tot f 194 werd betaald en voor een halve regel van 158 tot 140. Daarbjj noteerden de kisten kabeljauw van f 294 tot 268. Ook de grote schelvis werd gretig afge nomen voor 120 per bak, terwijl zelfs de allerkleinste soorten niet goedkoper dan 80 zijn geweest. BEVERWIJK. De Beverwijkse Amateur Fotografen Vereniging gaat op 2 november het 50-jarig bestaan herden ken. Burgemeester J. G. S. Bruinsma zal dan de tentoonstelling openen die vijftig jaren fotografie in beeld brengt. VELSEN-NOORD. Het Algemeen Bejaardenkoor „De Geelvinck” in Vel sen-Noord zal ook volgend jaar deelnemen aan het Vara-bejaardencon- cours. Dit jaar behaalde het koor in dit concours een tweede prijs in de afdeling met 296 punten. Een succes dat het koor in de wacht sleepte, was een eerste prijs tijdens een koorfes- tival in Apeldoorn. ENGINEERS Solea KW. 180, Hans KW. 189, Anna Lydia KW. 145, Anna Hendrika 215, Arco KW. 217. Hektrawler Rijn mond IV KW. 85, Cornelis den Duik KW. 144, MT. Ada VL. 7, Michiel Jan VL. 110. Woensdag 2 oktober. Hektrawler Rijn mond I KW. 15, Elisabet Christina. KW. 41, MK. Amsterdam IJM. 45, ex Riekelt UK. 245, Leendert IJM. 50, Limanda KW. 33, Solea KW. 180. ■’w -y

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5