Tony Roche tot eigen verrassing winnaar van AMRO-proftennistoernooi OKKER KWAM EEN GAME TEKORT Herhaling is waarschijnlijk Racewedstrijden op Zandvoort moeten aantrekkelijker worden SPORTIEF DOMME PECH JAN LAMMERS Oostenrijker Koinigg verongelukt op Watkins Glen Titelstrijd FITTIPALDI: WERELDTITEL estafettes VAN GEMERT GAAT DOOR een miljoen gulden aan prijzen OLGA springbox, ’n superbed Hockeyselectie voor wedstrijd tegen België tegenvaller I BÉ it s A 14 J i Verwarrend /B wa ar in ?e- ese aes er- SPORT te: (Van onze sportredactie) internationaal De Australiër Tony Roche won het prof-tenniscircuit, ondanks een nederlaag gisteren tegen Tom Okker. :ee. geschonken. (Van onze sportredactie) L zijn geëindigd. In dat geval had het betere setgemiddelde van Okker in het hele toernooi hem toch nog de eindzege In het begin van de wedstrijd deed zich een ongeluk voor, dat de Oostenrij ker Helmuth Koinigg het leven kostte. In de achtste ronde schoot hij van de baan, maar zijn ongeluk bleef vrijwel onopgemerkt, doordat iedereen zich con centreerde op het laatste gevecht om de wereldtitel. Pas tegen het einde van de wedstrijd werd bekendgemaakt dat er een ongeluk had plaatsgevonden op vrij wel dezelfde plaats waar de Fransman Beltoise vrijdag tijdens de training werd uitgeschakeld. Koinigg schoot tegen de vangrail en schoof er onderdoor. Hij is Met ingang van het WK 1978 zal bij het wereldkampioenschap handbal een promotie- en degradatiesysteem worden toegepast. Er komt éen A-groep van 16 landen, waaruit er vier degraderen. Vier ploegen uit de B-groep promoveren dan. De eindstand in het wereldkampioen schap is: 1. Fittipaldi 55 pnt.; 2. Regaz- zoni 52 punte; 3. Scheckter 45; 4. Lauda 38; 5. Petersson 35. De strijd op Watkins Glen heeft de meer dan 100.000 toeschouwers al snel een antwoord gegeven op de vraag wie wereldkampioen zou worden. In de eer ste ronden bleek dat Clay Regazzoni moeilijkheden met zijn Ferrari had. Na een redelijk goede start verloor hij snel terrein op Fittipaldi en in de negende ronde van bijna 5'/z kilometer kwam hij in negende positie door. Enkele ronden later stopte de Zwitser aan de pits om zijn voorwielen te laten verwisselen. De negende partij van de tweekamp Karpov-Kortsnoj is na 42 zetten in re mise geëindigd. De stand in de match, die om vijf winstpartijen gaat, blijft 2-0 in het voordeel van Karpov. Brochures en inlich tingen: Olga L.M.F. b.v. Leiden, postbus 16, tel. 01710-42341 Groswallstadt een ge- het rda VB ren ker >ser tot een het jui- age cht. er aan te iten fan ivas 'as- een erd erd lit- de uk- een na LS- de id- le- ïd- tap zal ms 'en en, tot in in DEN HAAG. (ANP)— Het blijft suk kelen met de Nederlandse estafettekam- pioenschappen. Elk jaar heeft de KNAXJ de grootste problemen om deze wedstrij den in het overladen wedstrijdschema in te passen. Dit seizoen vormde daarop geen uitzondering. Omdat de wedstrijden uiteindelijk in het eerste weekeinde van oktober waren terecht gekomen, een tijd waarin de meeste atleten het wel voor gezien houden, viel er ook weinig van te verwachten. vermoedelijk op de plaats van het onge luk overleden. Het is het tweede dodelij ke ongeluk in twee jaar op Watkins Glen. Vorig jaar kwam de Fransman Franqois Ce vert tijdens de trainingen om het leven. Wie de gelukkige winnaars zullen worden, weten we nog niet.maar het staat wel vast dat zij binnenkort met meer plezier aan hun bed denken dan ooit tevoren! Wat een luxe, wat een komfort, wat een ruimte. Een Olga springbox domineert de hele slaapkamer. Prachtig om te zien, heerlijk om op te sla pen. Kompleet met matras, hoofdbord, sluimerrol en 2 sierkussens. Een fantas tische prijs om te winnen! Verkoopprijs f. 1100,-. GRONINGEN Hoe zeer het AMRO-proftenniscircuit vooral in sportief opzicht ook geslaagd kon worden genoemd, de ontknoping in Groningen verliep zondag toch wel op een uiterst knullige manier. Na de laatste partij tussen Tom Okker en de Aus traliër Tony Roche heerste even grote verwarring over de afloop van het toernooi. Voor wie was nu de eerste plaats en daarmee de hoofdprijs van 50.000 De Belg Jacques Rogge heeft op de Braassem de wedstrijdenreeks in de Finn-klasse gewonnen. Boudewijn Bink horst werd eerste in de Laser-klasse. Van dat moment had Fittipaldi eigen lijk alleen nog maar te maken met de Zuidafrikaan Jody Scheckter. De Brazi liaan zorgde ervoor in het spoor van de Zuidafrikaan te blijven en bemoeide zich in het geheel niet met de strijd om de ereplaatsen. Ronde na ronde kwamen Reutemann, Hunt en Pace in deze volg orde door. WATKINS GLEN (SID-AFP-Reuter). Voor de tweede keer sinds 1972 heeft de Braziliaan Emerson Fittipaldi de we reldtitel der coureurs veroverd. De Bra ziliaan eindigde op de vierde plaats in de Grote Prijs van de Verenigde Staten te Watkins Gfen. Het was meer dan vol doende voor hem, want zijn enige bela gers voor het begin van deze vijftiende en laatste wedstrijd meetellend voor het kampioenschap, Regazzoni en Scheckter, staakten de strijd. De wedstrijd werd gewonnen door de Argentijn Carlos Reutemann. Myrna van der Hoeven (Olympia’48), die in 1968 de finale van de 400 meter dames bij de Olympische Spelen in Mexico Stad haalde, kwam ook weer in actie. De Haagse koestert echter geen plannen voor een terugkeer. Zij wilde alleen op de 4x400 meter starten om haar club te helpen. De voornaamste uitslagen: 4x100 me ter: 1. Ada 49,1, 4x200 mtr.: 1. Sagitta l. 44.0; 4x400 m: 1. Sagitta 4.02.2; 4x800 meter: 1. Ada 9.29.6 Heren: 4x100 meter: 1. AVR 43,5; 4x200 m: 1. AAC 1.30.0, 4x100 m: AVR 3.26.1, 4x800 m: CIKO ’66 7.51.0, 4x500: 1. Ciko’66 16.23.8. Meisjes: 4x100 meter: 1. ADA 50,6. Jongens: 4x100 m.: l.VAAC 43,1; 4x400 m. : 1. AAC 3.29.7; 2. DEM 3.32.5, 4x800 m.: 1. Sprint 8.22.7. De uitslag: 1. Reutemann (Arg.) Brab ham; 2. Pace (Braz.) Brabham; 3. Hunt (Eng.) Hesketh; 4. Fittipaldi (Braz.) McLaren. Door de slechte weersomstandigheden liet op de sintelbaan aan de Zuidlaren- straat een groot deel van de ingeschre ven ploegen verstek gaan. Aardig was eigenlijk alleen het slotnummer, de 4x800 meter bij de heren, waar CIKO’66, VLTC en Sparta aan elkaar gewaagd waren. CIKO’66 veroverde de titel dank zij Haico Scharn, die als laatste loper Philip Smits (VLTC) op de laatste hon derd meter terugwees. Zaterdags had Haico Scharn als slotloper van de 4x1500 meter ook de titel voor CIKO’66 vero verd. Je kunt echter niet alles hebben. Zelfs niet in de racerij. Nadat het er even had uitgezien dat Slotemakers pupil Jan Lammers, die bij de toerwagens groep 1 tot 10.000 gulden met zijn Simca maar een zesde plaats nodig had om kampioen te worden, onbedreigd naar een over winning zou rijden, kwam Lammers in de tiende ronde plotseling met pech in de Tarzan-bocht tot stilstand. Een trieste zaak voor de 18-jarige coureur die één seizoen eerder nog was gehuldigd als Nederlands jongste kampioen. Henk Bökenkamp volgde hem nu als titelhou der op. Een verzachting voor Slotemaker was wel dat een derde coryfee uit zijn stal, namelijk Cees van Dongen, in de kleinere Simca-klasse wel kampioen werd. Drysdale faalde evenwel hopeloos te gen Pilic. „Ik was te vermoeid”, zei hij later, „ik had nog van mijn grootmoeder verloren”. Nadat Drysdale met een 2-6- 0-6 nederlaag het veld had moeten rui- meen stond voor Okker vast dat hij met royale cijfers van Roche moest winnen. DEN HAAG (ANP). De selectie voor het Nederlandse herenteam, dat zondag in het Wagenerstadion te Am stelveen voor de 68ste maal tegen België uitkomt, bestaat uit de volgende spelers: Sikking (HTCC), Kooreman (HGC), Ta- miniau (Tilburg), Kaanders (HTCC), Kranenberg (Amsterdam), Hans Kruize (HCKZ), Frans Spits (Amsterdam), Leef- ers (HGC), Litjens (Kampong) en Ties Kruize (HCKZ), aangevuld met Doyer (HCKZ) en Pierik (Hattem). Frans Spits (120 interlands) speelt zijn afscheidswedstrijd. Zo overweegt de CENAV om het aan tal klassen en wedstrijden volgend sei zoen op één racemiddag te beperken, waardoor er wat minder kampioenen en wat spectaculairder wedstrijden uit de bus komen. Gistermiddag was de strijd snel beslist. Vooral in de grote toerwa gens Groep I waar Rob Slotemaker de overwinning min of meer in de schoot geworpen kreeg toen Fred Frankenhout al in de eerste ronde moest afhaken. Slotemaker speelde daarna nog wel een spelletje met Robert Coronel (later ge diskwalificeerd), wiens BMW uiteindelijk Tineke Bartels uit Hooge Mierde is zondag in haar woonplaats Nederlands kampioene military geworden. Het draaide allemaal om één gegeven: als twee spelers met hetzelfde aantal gewonnen partijen op de eerste plaats eindigden en dat was hier het geval dan gaven de onderlinge resultaten de doorslag. In Kerkrade won Roche met 6-4, 6-2 van Okker, in Groningen verloor hjj met 2-6, 6-7. Roche’s game- saldo was daardoor precies één game (6 tegen 5) gunstiger- Had Okker die twee de set met 7-5 gewonnen, dat zou beider game-saldo gelijk zijn geweest en dan had het setgemiddelde van het hele toernooi in Okkers voordeel de doorslag gegeven. Door een onjuiste voorlichting werd deze toch nogal ingewikkelde rege ling nodeloos verwarrend gemaakt. In feite werd Okker door de Zuidafri kaan Cliff Drysdale van de hoofdprijs „beroofd”. De noodlottige invloed van Drysdale voltrok zich in twee fasen. Nadat Roche zaterdagavond in Rotter dam Pilic had geklopt (7-5, 6-3) be dwong Drysdale in drie sets (6-4, 3-6, 6- 4 Tom Okker. Als Drysdale zondag ook nog van Pilic had gewonnen, dan zou hij met Okker en Roche op de eerste plaats DUBBELDAM. Arie van Gemert zal mogelijk op de voetbalvelden terug keren. De arbiter uit Dubbeldam, die vorig weekeinde een „ongelukkige” AjaxFC Twente floot, zegt de laatste dagen zoveel positieve reacties van vele mensen in het land te hebben ontvan gen, dat hij een eventueel besluit om te stoppen nog niet kan nemen. Vrijdag middag heeft Van Gemert overigens van zijn arts te horen gekregen dat zijn rugklachten van de laatste maanden een „kwestie van zenuwen” is en geen belet sel hoeven te zijn om normaal verder te scheidsrechteren. De gemeente Haarlem, die er ieder seizoen via de sportbonden een gewoonte van maakt om de kampioenen van Ne derland die uit deze gemeente komen gezamenlijk te huldigen, hoeft dit jaar geen uitnodiging naar Han Akersloot te sturen. De Haarlemmer die een dergelij ke invitatie nóóit gekregen heeft hoewel hij hiervoor toch al het record van vier achtereenvolgende nationale titels heeft behaald was van het begin af aan kans loos tegen de snelle Porsche van Sie- wertsen. Siewertsen vocht uiteindelijk een tweestrijd met Huub Vermeulen in zijn voordeel uit en onttroonde daarmee Akersloot die het volgend seizoen alleen als coureur voor de NMB, die nog een jaar blijft sponsoren, doorgaat. Uitslagen: Formule Ford, 12 ronden is 50,7 km: 1 Van Kampen, Royale Hurricane, 20.51,2 is 145.861 km. Toerwagens groep 1: 12 ronden is 50,7 km. 22.500,- tot 35.000,-. 1 Slotemaker, Chevro let Camaro 23.21,4 is 130,251 km. 15.000-22.500: 1 Rosman, Alfa Romeo 2000, 10.000,- tot 15.000,-: 1 Post, Opel Ascona, 24.44,2 is 122.968 km. Toerwagens: 15 ronden is 63,4 km: boven 1300 cc: 1 Siebertsen, Porsche Carrera, 24.51,8 is 152,898 km: 1150-1300 cc: 1 Tjan, Datsun Coupe. 14 ronden in 25.22,9 is 139,828 km. 1000- 1150 cc: 1 Loek Vermeulen, Simca 100 r, 13 ronden in 25.48,9 is 127,736 km. Tot 100 cc: 1 Verzijlbergen, Flat Abarth, 13 ronden in 26.30.5 is 124.393 km. Formule veewagen (12 ronden is 50,7 km): 1 Van Ginniken op Kaimann 20.29,5 (gem. 148.423 km p-u), Toerwagens groep 1 (tot 8000 gulden) 12 ronden is 70,5 km. 1 Krijnen Simca Rallye 1 25.30,9 (gem. 119,150 km p.u.). Toerwagens groep 1 (8000-100000 gulden) 12 ronden is 50,7 km. 1 Boekenkamp Simca Rallye 2 24.36,7 is 123.625 km p-u). Ford Escort Mexico race: 1 Ros de Giaxa de Salvi met Ford Escort Mexico 25.48.6 (119.923 km per uur). Jam Lammers lijkt hier nog naar een onbedreigde overwinning te rijden. Henk Bökenkamp (36), de latere Nederlandse kampioen die van Lammers pech kon profiteren, rijdt hier nog als tweede. Tonny Zwaanenburg (50) is derde. nooit zo snel kon gaan als Slotemakers Camaro, maar de Zandvoorter werd vrij eenvoudig kampioen. Barbara Graas uit Wormerveer is Nederlands damkampioene geworden. Met Eefje Nieuwenhuizen vertegenwoor digt zij Nederland tijdens het wereld kampioenschap in Amsterdam, in de cember. De Westduitse club heeft in Arnhem de finale van zaalhandbaltoernooi wonnen. Raak Swift werd met 9-8 ver slagen. Jan Pulles van PSV heeft in Maas, tricht een nationale loop over vijftien kilometer gewonnen. Zijn clubgenoot Cor Vriend was in Barendrecht de sterkste in een wedstrijd over tien En gelse mijlen. „Ik heb het gewonnen!”, riep Okker tot tweemaal toe verheugd uit. Ook voor Roche was er geen twijfel hij be schouwde Okker als eindoverwinnaar na zijn verlies in twee sets (2-6, 6-7). Enke le minuten later werd hun evenwel duidelijk gemaakt dat de enige rechtma tige winnaar van dit proftoernooi toch Tony Roche heette. Voor Okker was er dan ook alle reden om sip kijkend naar de kleedkamer af te druipen. „Ik dacht dat ik gewonnen had omdat 7-6 mij voldoende leek. Nu blijkt dat ik het toernooi wel gewonnen zou hebben als ik de tweede set met 7-5 in mijn voordeel had beslist. Je kunt dus wel nagaan hoe ik me voel: ik heb bij 6-5 nota bene vier matchpunten gehad en ze niet benut”. Die ene game scheelde Tom Okker inderdaad het lieve bedrag van 25.000, die hij nu voor zijn tweede plaats kreeg. Ook voor Roche was dat een verbazing wekkende ontwikkeling: „Men heeft mij de regeling tevoren wel uitgelegd, maar ik heb het kennelijk niet goed begrepen. Ik heb me er tijdens mijn partij verder niet mee bezig gehouden. Dat zou mijn concentratie teveel hebben geschaad”. Het mag dan merkwaardig zijn dat twee van dergelijke topspelers zich tevo ren zó slecht informeren over hun kan sen, de situatie wordt wat begrijpelijker als men de slechte voorlichting door de toernooi-organisatie in aanmerking neemt. Roche en Okker werden kort vóór hun partij nog over hup kansen ingelicht door hoofdscheidsrechter Eric Savalle. Het was echter diezelfde Savalle die vijf minuten later de 1500 toeschou wers in de niet uitverkochte Evenemen tenhal een verkeerde voorstelling van zaken gaf. (Van onze sportrrdactie) ZANDVOORT. De CENAV, de maatschappij die het circuit van Zand voort exploiteert, zal zich voor het ko mende autorensportseizoen beraden over een aantal maatregelen, die de wedstrij den op Zandvoort aantrekkelijker moe ten maken. Het is natuurlijk een voort vloeisel uit het geringe aantal toeschou wers dat de organisatie dit seizoen ge trokken heeft. Ook gistermiddag, tijdens de slotraces (die tenslotte nog zes natio nale kampioenen moesten opleveren), zaten er niet meer dan een paar hon derd op de natte tribunes, hoewel dit onder de barre weersomstandigheden en gezien het late tijdstip in het seizoen ook weer niet zo verwonderlijk was. Alarmerend voor de CENAV was echter wel dat een altijd lucratieve wedstrijd als de Formule 5000 dit seizoen financieel gezien een fiasco was.. Alleen de Grand Prix liep, zowel sportief als fi nancieel gezien, erg goed. Na driekwart van de wedstrijd verliet ook Fittipaldi’s laatst overgebleven con current het parcours. Vóór Scheckter verdween, hadden ook Ick’x (lichte bot sing met de vangrail), Hulme (pech), Donohue (achterwiel ophanging), An dretti (benzinetoevoer), Merzario en Lauda de strijd moeten staken. Tegen het eiiïi van de wedstrijd ver drong Carlos Pace James Hunt van de tweede plaats. Met Reutemann en Pace in eerste positie werd het een dubbele overwinning voor de Brabham BT 44C Fords. Okker wist wat hem te doen stond: hij nam alle risisico’s van de wereld op de te zachte baan door scherp te serveren en steeds weer naar het net op te lopen. Dat va banque-speiletje was zeker in de eerste helft (6-2) succesvol, al werd Okker nogal geholpen door een incident met een lijnrechter dat Roche volledig uit zijn concentratie bracht. De Austra liër was zelfs zo teleurgesteld dat hij zijn racket woedend wegzwiepte en daarbij per ongeluk een persfotograaf aan het hoofd verwondde. In de tweede set kreeg Roche meer vat op het spel van zijn tegenstander. Hij wist zijn service-game vast te hou den en moest pas wijken in de tie-break. Dat hij bij een 6-5 achterstand drie matchpunten overleefde die Okker de partij, en toernooizege hadden kunnen opleveren, pleit voor de vechtersmenta- liteit van de Australiër. Het AMRO-toernooi zal volgend jaar wel eens een herhaling kunnen beleven. In totaal zijn 13.000 mensen de kassa’s gepasseerd en dat wordt door de organi satoren bevredigend genoemd. Wel vond men het zeer teleurstellend dat het hoofdbestuur van de Nederlandse tennis bond nooit acte de présence gaf en invitaties daartoe zelfs onbeantwoord liet- foikeS/.,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15