Met gerichte propaganda zaak zeer hoog op 2 Auto rijdt van weg in D’66’er dient Oude Rijn één dode aanklacht in Moeilijkheden in Soedan-detachement leiden tot terugsturen van kapitein tegen politie I MIR-leider in Chili gedood „NEDERLANDS-ARABISCHE BETREKKINGEN BETER” „KVP en AR nemen de A c I SIGAREN VOOR MEVROUW DEN UYL A „c i Drees jr. over benoeming v. d. Louw: Verkeersslachtoffers afgelopen weekeinde ANDRIESSEN WENST LASTENVERLICHTING BEDRIJFSLEVEN Van der Stoel, terug uit New York: is s DYNAMIETSCHIP IN DE GROND GEBOORD M MAANDAG 7 OKTOBER 1974 2 BÏNNENLAND-BÜITENLAND Thomassen „Volle democratie” Drees WEERRAPPORTEN 8S- C CQ 6 4 1 Elke Fleurop bestelling is 'gegarandeerd' goed. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! 9» DS ’70 wil onder nieuwe naam Ik sluit niet uit dat ze nog liever (Van onze parlementsredactie) een Drees jr. tijdens zijn toespraak zaterdag op de partijraad van DS’70 in Apeldoorn. DD zo 'ctj VOORUITIZICHTEN VOOR WOENSDAG: half bew. DINSDAG 8 OKTOBER INIfRUORfl GILSE-RIJEN (ANP). —KV P-frac- tieleidcr in de Tweede Kamer mr. An- driessen zal de regering de komende week tijdens de algemene beschouwin gen in de Kamer vragen de lasten voor het bedrijfsleven te verlichten om zo de werkgelegenheid meer veilig te stellen. Andriessen zei dit zaterdag in Gilze- Rijen tijdens een demonstratieve bijeen komst van het CDA (Christen Demo cratische Appel). In de toekomst zal DS’70 proberen door meer gerichte propaganda het ver loren gegane terrein terug te winnen. Men wil zich daartoe in de presentatie beperken tot enkele hoofdpunten zoals Deze nieuwe middenpartij, waarvan DS’70 de kern zou moeten vormen, zou zich in haar presentatie moeten beper ken tot een aantal duidelijk herkenbare verkiezingsonderwerpen. DS’70-voorzitter De Brauw verklaarde zaterdag in Apel doorn bij de presentatie van het Strate gierapport van DS’70, dat men uitdruk kelijk besloten heeft tot voortbestaan van de partij. n z zo zzo 18 12 15 12 11 13 11 10 11 24 9 18 8 13 20.15 15.45 uur uur In militaire kringen wordt gesproken van een ’botsing van karakters’. De be velhebber der Nederlandse landstrijd krachten is op de hoogte gesteld van het gebeurde. Er zal over de kwestie rapport worden uitgebracht. Het ontbreken van tien militairen op het avondappèl in het basiskamp El De 19-jarige Fokke Engelsma uit Ak- kru mis zaterdagnacht bij een verkeers ongeluk in de Friese gemeente Rauwer- derhem om het leven gekomen. De door hem bestuurde personenauto reed na een inhaalmanoeuvre tegen een boom. Zaterdagavond laat is in de gemeente Harmelen een personenauto door onver klaarbare oorzaak van de weg geraakt en in de Oude Rijn terechtgekomen. Een van de vier inzittenden, de 28-jarige Ronald Dekkers uit; Montfoort, geraakte onder het voertuig en kwam om het leven. „Een echte ruzie met de majoor is er niet geweest. Wel waren er wat zaken die ons beiden prikkelbaar hebben ge maakt”, zo verklaarde een teleurgestelde kapitein Verweij dit weekeinde. Ook omtrent het tenu van de militairen be stonden meningsverschillen. Mevrouw L. den Uyl heeft zaterdag in Amsterdam het zesde congres van de Association International des Journalis tes de la Presse Feminine et Familiale geopend. Hier ontvangt zij uit handen van voorzitster Mila Contini een kistje sigaren. De 4-jarige Martijn Geerts uit Wijhe is gisteren dodelijk gewond geraakt toen hij in Twello (gem. Voorst) spelender wijs de weg opliep en aangereden werd door een personenauto. Hij overleed in een ziekenhuis in Deventer. nalatigheid van de betrokken korporaal (een technisch specialist) bij de detache- mentscommandant, die echter liet weten „er niets aan te zullen doen”. Pas later schijnt de korporaal toch op het matje te zijn geroepen. Overigens zijn bij Majoor Helmholt enkele klachten van de commissionor (te vergelijken met onze commissaris der Koningin) in El Fasher binnen gekomen. Onder meer zouden Nederlandse militai ren in onvoldoende tenu aan het „stap pen” zijn geweest. In het Spaanse Algeciras is zaterdag een Nederlands paar aangehouden met in zijn bezit 72 kilo hasj uit Ceuta in Noord-Afrika. De door drie partijen gevoerde be sprekingen over terugkeer van de be zette Franse oceaanstomer France naar Le Havre zijn gisteren opgeschort tot dinsdag. De France wordt bezet gehou den uit protest tegen de plannen het schip uit de vaart te nemen. De France ligt afgemeerd ter hoogte van de kleine Normapdische havenplaats St. Vaast-la- Hougue. led w< op I ni< ser sta m< tie ser oni su< Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven z nnw o w nnw zzo w zzw zzo w zo w zzo n 6 7 5 7 1 7 12 4 4 6 13 8 -0 11 5 6 8 10 4 3 4 13 24 21 12 (Van onze Haagse redactie) da me Ar do I rir aa eei ka du hei gec te W cl C st A ar v< ck m st V2 be Sh tol (d< lec ve 6 boi Zo so; 19. bij in be me sp< set Oo bir rer va vai on Er dir de Bo VOl sei lar be vei po: sta hei Oo eei OVI na de on M3 «1 "w e5 10 0 10 10 9 2 5 6 9 0 0 0 11 0.2 0.1 0 0 0.2 0 0 6 0 0 0 1 0 7 7 0 0 2 0 1 0 o o 12 APELDOORN Het hoofdbestuur van DS’70 wil de naam van die partij veranderen in Democratische Sociale Partij (DSP). Onder deze naam zou DS’70 moeten proberen een grote middenpartij te worden waarin be paalde groepen VVD’ers, D’66’ers, CDA’ers, PvdA’ers en JOVD’ers zich kunnen herkennen. Volgens DS’70-fractievoorzitter dr. W. Drees ontwijkt het kabinet-Den Uyl de grote problemen. Op het eerste gezicht wekken de meerjarenplannen voor de rijksuitgaven en een stortvloed van no ta’s de indruk dat het kabinet de voor naamste problemen aanpakt, maar dit valt tegen”, aldus Drees op de bijeen komst van de partijraad van DS’70. Een van de belangrijkste taken die er volgens het hoofdbestuur van DS’70 voor de nieuwe middenpartij liggen, is het bevorderen van 'de „volle democratie”. Daaronder verstaat men een zodanige maatschappij, dat belanghebbenden in allerlei sectoren direct bij de besluitvor ming betrokken worden. Over de voorstellen van het hoofdbe stuur in de strategiecommissie zal het DS’70-congres aan het eind van dit jaar moeten beslissen. Ook zal daar een nieu we naam gekozen moeten worden. De strategiecommissie heeft zelf ook vier mogelijke namen naar voren gebracht welke het congres eventueel kan over nemen: Democratische Partij, Sociaal Democratische Partij, Partij van de Toe komst, of: gewoon DS’70. Het hoofdbestuur pleit er echter zeer voor om de partij Democratische Sociale Partij te noemen. Hierdoor zal men namelijk eindelijk af zijn van het veelal verkeerd gebruikte woord „socialistisch” aldus het hoofdbestuur. De zeventig dagen geleden in de Argentijnse stad Cordoba ontvoerde bankdirecteur Leon Brill is gisteravond vrijgelaten. Volgens familieleden ver keert hij in goede gezondeid. Of voor zijn vrijlating een losgeld is betaald is niet bekend. In de gemeente Berlikum (Fr) is gister avond bij een frontale botsing tussen twee personenauto’s de 34-jarige A. Groen uit Leeuwarden om het leven gekomen. De vrouw van de heer Groen en de bestuurder van de andere auto raakten licht gewond. Over de oorzaak Vrij koud met nu en dan buien. Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimum tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Hoog water Laag water DINSDAG 8 OKTOBER (ADVERTENTIE „In vind dat er onderweg marsdiscipli ne moet zijn. Gebeurt dat niet, dan wordt het zeker in dit land, een rotzooi tje”. Aldus kapitein Verweij, die stelt weliswaar niet gemakkelijk voor zijn jongens te zijn, maar wel eerlijk. „Het is jammer dat het zo is gelopen, maar spijt heb ik er niet van.” Fasher schijnt de druppel te zijn ge weest die de emmer deed overlopen. Kapitein Verweij, die het appel afnam, werd verteld dat de afwezigen met de majoor in de bar zaten, hegeen bleek te kloppen. De kapitein maakte hier over aan het adres van de majoor een opmerking, en moest de volgende ochtend (23 septem ber) bij zijn meerdere komen. Hij kreeg te horen dat hij naar Nederland terug kon gaan. Drie dagen later stond hij op Schiphol. Kort daarna is overste Beekman, de commandant van het 105e transportba- taljon in Nunspeet waar kapitein Verweij commandant is van de 108 transportcompagnie naar El Fasher geweest om eens een kijkje te nemen. Volgens de Legervoorlichtingsdienst in Den Haag zou de zaak Verweij daar niets mee te maken hebben gehad. Andriessen waarschuwde de regering, dat de grote bemoeienis die zij wil bij de investering van het bedrijfsleven, bij het CDA zeer grote argwaan zal ont moeten”. uur uur De commandant van het transportpe loton wenste dat de militairen hun ge- vechtspak onderweg en in de bezochte nederzettingen aanhielden, maar de ma joor dacht daar anders over. Wanneer men ging passagieren in El Fasher drong kapitein Verweij erop aan het tropente nu aan te trekken. Majoor Helmholt zei dat men ook in burger mocht gaan' Tijdens een transport ontdekte de ka pitein dat op een truck geen druppel water aanwezig was, hetgeen op deze ritten (met overdag temperaturen tot 50 graden celsius) een eerste vereiste is. Hij meldde deze naar zijn zeggen ernstige DEN HAAG (ANP). De betrekkin gen tussen Nederland en de Arabische landen zijn „zeer aanzienlijk” verbeterd, aldus heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, verklaard- Hij zei dit zaterdag na terugkeer uit New York waar hij, ter gelegenheid van de algemene vergadering van de Vere nigde Naties, met zeven Arabische mi nisters heeft gesproken. Het conflict tussen directie en per soneel van'het bejaardentehuis Beeren- donek in Venlo is tijdens het afgelopen weekeinde mogelijk tot een oplossing I gebracht doordat bestuur, directie, hoof den van afdelingen en de bewonerscom missie van het tehuis zich akkoord heb ben verklaard met een structuurschets voor de toekomstige opbouw. De schets werd door een in opdracht van G.S. ingestelde commissie gemaakt. Bij een korte maar felle brand za terdag in een bovenwoning in Bussum zijn vijf personen min of meer ernstig gewond geraakt. De brand zou ontstaan zijn doordat kinderen met vuur speel den. Weer In binnen- en buitenland z z zzw zo z zzo zzw zo zw zzo wnw De Brauw heeft er alle vertrouwen in dat een duidelijk geprofileerd DS’70 (on der een andere naam) weer tot groei kan komen. Hij verwijst daarbij naar het verkiezingssucces van 1971, toen DS’70 als betrekkelijk onbekende partij meteen acht zetels kreeg na een verkie- zingsactie op één onderwerp: bezuini ging. Volgens de DS’70-voorzitter heeft zijn partij veel aanhang verloren doordat men besloot met het kabinet-Biesheuvel mee te doen. „Door het samengaan met confessionelen en WD werd afbreuk gedaan aan de mogelijkheid een beeld van de eigen partij naar buiten te bren gen. Deelneming betekende een onver mijdelijk compromitteren met de ge voerde halfslachtige politiek”, aldus De Brauw. DEN HAAG (ANP)- Tussen enkele officieren van het detachement Neder landse militairen, dat op het ogenblik voedseltransporten uitvoert in de Afri kaanse staat Soedan, zijn de afgelopen weken ernstige meningsverschillen ont staan. De moeilijkheden liepen zo hoog op, zo is thans bekend geworden, dat de commandant, de 48-jarige majoor P. A. Helmholt, zijn plaatsvervangend de- tachementscommandant en tevens com mandant van het transportpeloton, de 32-jarige kapitein Nico Verweij, eind september naar Nederland terugstuurde. APELDOORN. DS’70-leider Drees is van mening dat KVP en ARP alles zullen doen om de benoeming van PvdA-voorzitter André van der Louw tot burgemeester van Rotterdam tegen te houden. „KVP en ARP nemen deze zaak zeer hoog op. Ze zullen zich zeker niet laten inpakken. Een 28-jarige kelner is gistermorgen in Heerlen levensgevaarlijk gewond, toen hij jzich mengde in een schietpartij waarbij een vrouw in haar been werd getroffen. De schutter, een 44-jarige in woner van Heerlen, is gearresteerd. Het Rotterdamse adviesbureau voor public relations DSP maakt bezwaar te gen het gebruik van (en zal desnoods een kort geding niet uit de weg gaan) de afkorting DSP (Democratisch Sociale Partij) door de politieke party DS’70 als eventuele nieuwe naam. SANTIAGO. (Reuter) Miguel Enri quez, een van de leiders van de linksre- volutionaire MIR-beweging in Chili, is zaterdag in een vuurgevecht met de politie doodgeschoten. Enriquez stond boven aan de lijst van „gezochte personen”, die de junta na de staatsgreep van september 1973 uitvaar digde. De MIR heeft sinds de staatsgreep geprobeerd zich ondergronds te reorga niseren voot een guerrilla tegen het militair bewind. Van Enriquez was sinds de staatsgreep niets meer vernomen. Bij het vuurgevecht zouden nog twee mensen zijn gewond. Er zijn daarna verscheidene arrestaties verricht. De 68-jarige mevrouw B. Kloosterman is gisteravond om het leven gekomen toen zij in haar woonplaats Drogeham (gem. Achtkarspelen, Fr) door een mo torrijwiel werd aangereden. In het Groningse Oosterbroek is de 60-jarige mevrouw B. Tonkens-Blik uit Noordbroek om het leven gekomen. Zij, reed gisteravond met haar auto, zonder voorrang te verlenen aan een andere auto, dé kruising rijksweg 42-rijksweg 33 op. Door de botsing slingerden zij en haar 63-jarige echtgenoot K. Tonkens uit de auto. De vrouw overleed ter plaatse, de man werd zwaar gewond. „Ik hoop dat Van der Louw op korte termijn wordt benoemd, want zekerheid lijkt me een goed ding. Een lange vaca ture, het hier weggaan zonder dat de op volger er is, zonder dat ik verdere con tacten met hem heb gehad, is nou niet de fijnste methode, dacht ik”. Dit zei zaterdagmiddag de binnenkort vertrekkende burgemeester van Rotter dam, de heer W. Thomassen, in de VARA-radiorubriek „In de Rode Haan”. |DDC van de botsing was vanmorgen nog niets bekend. Dat is pas echt nieuws: hond schiet jager dood. Het moet het afgelopen week einde .gebeurd zijn in de Beierse plaats Buch am Horst, bij Bayreuth. Volgens de politie sprong de hond achterin de auto bij zijn baas en raakte daarbij, via een trekkerriem, de trekker van een geweer dat op de bank lag. Het geweer ging af. Hét schot trof de jager, die bij het voorportier stond, in het hart. o. .SS es 7 7 7 8 6 6 7 8 7 6 5 19 9 4 Niemand, woont te ver om ’n bloemetje te sturen. Fieurop/latertlora Nederland Gegarandeerd goed! Ban op 6.52 uur onder 18.03 Maan op 22.55 uur onder 14.15 DEN HAAG. De vice-voorzitter van de Rotterdamse afdeling van D’66, Rob Peul, heeft twee klachten tegen de Haagse politie bij de offi cier van justitie ingediend. De ene klacht is dat hij is mishandeld door agenten „die met de gummiknuppel op mij hebben ingeslagen” en de andere is dat hij „zich in eer en goede naam voelt aangetast” door uitlatingen van de politie. In het ochtendgloren van donder dag op vrijdag liep de 37-jarige Peul jr. in de residentie toen hij zich; na een avondje uit geweest te zijn met een vriendin, niet goed voelde wor dend Hij hield een politieauto aan en vroeg de agenten hem naar het zie kenhuis te brengen. De agenten wei gerden en reden weg. Even later kwamen ze terug en rekenden Peul in wegens openbare dronkenschap. De vice-voorzitter van D’66 voelde zich inmiddels weer beter en was zó verbolgen over deze handelwijze van de agenten dat hij zich niet gevanke lijk liet wegvoeren. Zijn verzet werk-' te averechts. Met behulp vannög enkele agenten werd Peul jr. in de cel gedreven. Volgens hemzelf nadat de gummi knuppel was getrokken. („Een gemeen tearts heeft dat kunnen constateren aan de aard van mijn verwondin gen”. volgens de Haagse agenten na dat Peul jr. zich „zeer obstinaat” had gedragen. Peul zegt niet dronken te zijn ge weest. Hij zou in alle verwikkelingen ook een bedrag van vijfhonderd gul den zijn kwijtgeraakt. „terugkomen” Premier ,D om Mintoff van Malta heeft gisteren zijn bezoek aan Cairo afgesloten. Met de Egyptische premier heeft hij een onderhoud van twee uur over de mogelijkheid tot uitbreiding van de wederzijdse betrekkingen gehad. In het Amerikaanse plaatsje Greensboro is de strafvervolging tegen een 13-jarige van verkrachting beschul digde jongen ingetrokken wegens een honderd jaar geleden geveld arrest, waarin de Hoge Raad van de staat North Carolina bepaalde, dat jongens onder de 15 jaar niet in staat zijn tot dit misdrijf. De aanklacht had tot levens lange gevangenisstraf kunnen leiden. De Eindhovense raadcommissie voor beroep- en bezwaarschriften wil gewe tensbezwaarde Kalkarweigeraars er kennen. De commissie vindt dat de hef fing wel moet worden gestort, maar dat men het geld moet gebruiken voor lieu-vriendelijke” doeleinden. M C w - «kj 5 Et» 13 13 13 12 13 12 13 12 12 12 8 „Met handhaving van de traditionele vriendschapsbanden met Israel is een nieuwe bladzijde in de Nederlands-Ara- bische betrekkingen opgeslagen”, ver klaarde Van der Stoel. De „aanzienlijke verbetering” van de betrekkingen na een De heer Thomassen herinnerde er aan dat er wel meer rumoer rond een bur gemeestersbenoeming is geweest. Hij memoreerde in dit geval de benoeming van de heer Van der Lee in Eindhoven, waar aanvankelijk moeilijkheden waren, maar nauwelijks ten tonele werd hij aanvaard en de verhouding lag meteen goed. Ditzelfde verwacht hij ook in Rot terdam, zo zei hij. inflatiebestrijding, schaarstepolitiek, in komenspolitiek, overheidsbezuinigingen en der gelijke. Het Tweede-Kamerlid Berger zal belast worden met het leggen van contacten met groepen, partijen of individuen die voor DS’70 interessant kunnei zijn. Omdat tot de gerechtelijke uitspraak i niet vaststaat welk bestuur tot het doen van betalingen namens de NVSH ge rechtigd is, zijn alle bank- en giroreke ningen van deze vereniging vooralsnog geblokkeerd. Daardoor is de salarisbeta ling aan het personeel in moeilijkheden gekomen, aldus een mededeling van de van de NVSH losgekoppelde stichting Direkte Hulpverlening. sombere” periode, is, het gevolg van „het wegnemen van een groot aantal misverstanden over het Nederlandse standpunt”. „De Arabische regeringen beseffen dat de Nederlandse vriendschap met Israel geen beletsel vormt voor vriendschappe lijke betrekkingen tussen Nederland en de Arabische staten”. Minister Van der Stoel, die in New York heeft gesproken met zijn collega’s uit Egypte, Syrië, de Libanon, Jordanië, Saoedi-Arabië, Algerije en Soedan (en Israel), sloot de mogelijkheid niet uit dat hij de eerstkomende maanden bezoeken zal brengen aan, mogelijk, Israel, Egypte en Saoedi-Arabië. regenbui regen regen regen regenbui Den Helder geh. bew. zw. bew. regen onweer regen regen licht bew. windstil 25 zw. bew. mist regen geh. bew. regen regen zw. bew. half bew. 7.51 uur en 3.23 uur en Zaterdagmorgen is de 27-jarige A. B. W. Dolphijn uit Ruurlo met zijn bestel auto tegen een boom gereden en daarbij op slag gedood. Bij het nemen van een bocht in de Varsseveldseweg in Halle (gemeente Zelhem) raakte de bestuurder van de weg. Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca onbewolkt windstil 28 n politieke zelfmoord zullen plegen dan genoegen nemen met de benoeming van Van der Louw”, zei Drees zaterdag tij dens een partijraadsvergadering van DS’70 in Apeldoorn. De fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kapier, dr. R. J. H. Kruisinga. vindt het wel juist dat de nieuwe burge meester van Rotterdam uit de PvdA voort zal komen, maar acht het aan vechtbaar dat de PvdA slechts met één kandidaat komt. Hij zei dit zaterdagmiddag in vraaggesprek. RENNES (AFP en DPA). De Franse marine heeft gisteren na enige vergeefse pogingen het uitgebrande Cyprische vrachtschip „Ammersee". dat met een lading van 150 ton dynamiet aan boord verlaten voor de kust van Bretagne dreef, tot zinken gebracht. Het 420 ton metende vrachtschip, dat met zijn in Bordeaux aan boord geno men gevaarlijke lading op weg was naar Koeweit, raakte vrijdagavond in het Ka naal in brand. De vijf bemanningsleden werden door een Oostenrijks schip aan boord genomen. De „Ammersee” dreef daarna stuurloos bij de Britse Kanaalei landen Jersey en Guernsey en voitnde zo een gevaar voor de scheepvaart. Op de Tbornerweg in de gemeente Thorn (L) is zaterdagmorgen vroeg een bestuurder van een personenauto in een bocht rechtuit gereden en tegen een boom gebotst. Een inzittende, de 25- jarige J. Caris uit Hunzei, werd ernstig gewond dat hij ter plaatse is overleden. De werkgelegenheid zal voor mijn partij, de KVP, tijdens de algemene beschouwingen de grootste prioriteit hebben, aldus mr. Andriessen. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen half bew. licht bew. geh. bew. windstil 18 regen w 10 zw. bew. windstil 20 onbewolkt nw 24 zw. bew. windstil 20 half bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. onbewolkt windstil 18 18 12 12 8 zw. bew. zw. bew. onbewolkt geh. bew. Las Palmas licht bew. n 32 Tel Avlv mist windstil 27 Tnnis half bew. w 22

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2