Vraaggesprekken met vermoorde Chileense ex-generaal Prats openbaar gemaakt: GAULLISTEN VERLIEZEN TERREIN Arafat gast in Egypte Ex-minister van India Krisjna Menon overleden Verenigde Staten hebben hand in politieke crisis Breznjev bij viering 25 jaar DDR ze weer I I wakker krijgen" re „We moeten I o Zalman Shazar overleden 99 II «a. J CHRISTEN-DEMOCRAAT: „PRESSIE AMBASSADEUR” „Ontspanningspolitiek belangrijk” achtergrond ly 4b» i MAANDAG 7 OKTOBER 1974 BINNENLAND-BUITENLAND ;sen Waakzaarrt Bommeldingen Districten Volksstemming Energie (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN In de nu twee weken durende campagne voor de al gemene verkiezingen op aanstaande donderdag 10 oktober ligt de regerende Labourpartij nog steeds hoewel iets teruglopend op de conservatieve oppositie voor. De opinie-onderzoeken lopen uit een van 4,5 tot 9,8 percent in het voordeel van Labour. Het aantal kiezers dat tot nu toe zijn keus niet heeft kunnen bepalen, is echter bijzonder groot. Fakkeloptocht Jasje uit DEN HAAG (ANP) De Chris- ten-Democratische partijen in Wesb-Duitsland en Italië hebben clandestien grote geldbedragen Chili binnengesmokkeld om de staatsgreep tegen wijlen president Allende te ondersteunen. Deze en andere opmerkingen komen van de vorige week in Argentinië vermoor de Chileense generaal Prats, voor malig opperbevelhebber van de strijdkrachten in Chili en minister van Binnenlandse Zaken tijdens het bewind van Allende. Ik J geld voor staatsgreep tegen Allende een i (Van onze redacteur in Rome) Labours i (Van onze redacteur in Bonn) BONN De Russische partijleider Leo nid Breznjev heeft de verhouding tus sen de Bondsrepubliek en socialistische staten in Oost-Europa een belangrijk ele ment genoemd in de ontspanningspoli- tiek. Breznjev noemde de verdragen tus sen de DDR en de Bondsrepubliek „een onderpand voor een, ook in de toekomst, succesvolle vredespolitiek”. NEW DELHI. (Reuter) De Indiase ex-minister van Defensie Krisjna Menon is zaterdag op 77-jarige leeftijd in New Delhi overleden. Krisjna Menon was zo wel in India als op het internationale politieke toneel een zeer omstreden poli ticus. schiet zeek- >laats Jgens n de j, via een sweer le bij erdag met ta in Malta Cairo emier uur van politici. Erst moeten tal van onderhan- delingen tussen beide staten op positieve wijze zijn beëindigd, aldus de regerings woordvoerder. Op tien september, de dag vóór de coup, verzocht Merino de Amerikaanse vlooteenheden zich buiten de Chileense wateren te houden, maar vooraj waak zaam in de buurt te blijven, aldus Car los Prats. Prats is voor zijn dood enkele malen uitvoerig geïnterviewd door Marlise Si mons, correspondente voor de Vara in Latijns-Amerika. Toen werd met Prats afgesproken dat de inhoud van de ge sprekken niet openbaar zou worden ge maakt „omdat dat zeker mijn dood zou betekenen”. mensen te arresteren, omdat hij niet beschuldigd wilde worden van onder drukking. Toen Prats president Allende drie dagen voor de coup vertelde dat de opstand in feite op gang was gezet zou Allende dat niet hebben geloofd. Op acht september verklaarde Allende nog aldus Prats, dat hij eerst wilde gevolg van het Britse districtenkies stelsel, waarbij alleen die kandidaat in het parlement komt die in zijn eigen district de meeste stemmen op zich verenigde. Uit de laatste briefwisseling die Marli se Simons met Prats voerde- bleek dat de generaal op 4 september midden in de nacht is gewaarschuwd dat hij zou wor den vermoord. Hij zegde toen een eerder toegezegd interview af, met als reden „dat ik vanwege belangrijke gebeurte- onderhandelen en dat hij een volksstem ming wilde waarbij het volk zou kunnen beslissen over zijn toekomst. 20 percent van de veertig miljoen stemmen die aanstaande donderdag worden uitgebracht. De Amerikaanse ambassade in Rome gaf dit weekeinde toe dat dit gesprek had plaatsgevonden maar ontkende de woorden van de ambassadeur. Volpe zelf viert op dit moment vakantie in de Caraïbische Zee. Daarnaast was er tijdens het bezoek van president Leone vorige week aan Amerika, door Washington sterk op aan gedrongen dat Italië zich toch vooral sterk en beter zou wapenen tegen het communisme. Met name minister Kissin ger zou de Italiaanse president en diens minister van Buitenlandse Zaken, Aldo Moro, hebben ingepeperd zeker niét te veel toe te geven aan de communisten, de op één na grootste partij in Italië. Italië werd dit weekeinde opnieuw opgeschrikt door bommeldingen. Vrijdag werd in het toilet van een trein die zou worden ingezet op de drukke spoorlijn tussen Milaan en Genua, 2,5 kilo trotyl gevonden. n de inga. irge- ’vdA aan één dan van tij- van Onder de eregasten bevond zich Jas- ser Arafat, de leider van de Palestijnse verzetsbeweging (links op de foto, naast president Sadat, rechts de Egyptische militaire opperbevelhebber maarschalk Ismail). korte rheid zaca- OP- con- niet be- be- naar t tot ehou- i het rance deine st-la- aatsje tegen ichul- een rrest, staat ngens ot dit vens- n. (Van onze redacteur in Parijs) ROME De Verenigde Staten zouden de hand hebben gehad in de nieuwste poli tieke crisis in Italië. De linkse christen-democraat Carlo Donat Cattin verklaarde dat de Amerikaanse ambassadeur John Volpe enkele weken geleden voorstelde dat er vroegtijdige verkiezingen in Italië zouden moeten worden gehouden, waarna een nieuwe regeringscoalitie aan de macht zou kunnen komen waarvan de socialisten geen deel zouden uitmaken. Onduidelijk is intussen of memoires van Prats, waarin hij de gebeurtenissen in Chili tijdens de coup beschreef, gered zijn of door Chileense agenten buitge maakt zijn, aldus het Vara-programma. voor ’ewe- er- i hef- ir dat ,jbj- Zo konden de liberalen in februari weliswaar zes miljoen stemmen op zich verenigen en het toch niet ver der brengen dan veertien zetels, ter wijl de Labourpartij met het dubbele aantal stemmen in dat zelfde parle ment met niet minder dan 301 zetels vertegenwoordigd was. Voor het eerste heeft Fiat, de grootste automobielfabrikant van Europa, beslo ten om 76.000 man minder uren te laten werken, voorlopig tot 1 januari 1975. Men zal de produktie van auto’s met 200.000 verminderen, terwijl de toezeg ging van de staat om meer publieke transportmiddelen te mogen bouwen en landbouwmachines nog niet is nageko men. Ook gisteren is opnieuw duidelijk ge worden dat de regeringsmeerderheid overal terrein aan de linkse oppositie heeft moeten afstaan. Zonder dat de winst van twee zetels voor de oppositie nu veel gewicht in de weegschaal zal kunnen werpen, vormen de uitslagen van deze tussentijdse verkiezingen voor president Giscard d’Estaing toch onte genzegelijk een teken aan de wand. Zo werd het gevaar bezworen dat de communisten, aldus de Amerikaanse ambassadeur hun macht zijdelings zou- DERGELIJKE voor een buiten staander vreemde resultaten zijn het Premier Wilson spreidt een onge breidelde energie aan de dag, maar ikort tter- i de ian”. per- I eren- 1 lopen issing hoof- com- heb- ichets ichets G.S. orgen vond. partij I werd ;e in- voor ir te- noods n) de xdale 0 als n de oerde ivond ver- voor üd is De Chinees-Indiase crisis in 1962 kost te hem zijn ministerspost. Later weiger de de Congrespartij Krisjna Menon een plaats op de kandidatenlijst voor het parlement te geven maar hij werd in 1969 toch als onafhankelijk lid gekozen. De strijdkrachten toonden hun hoofd zakelijk uit de Sovjet-Unie afkomstige wapentuig, waaronder 36 luchtdoel- raketten van het type SAM-6 die een jaar geleden de Israëlische luchtmacht grote verliezen toebrachten. 1 za- ssum I •nstig staan peel- Gisteravond hielden honderdduizend leden van de communistische jeugdbe weging in de DDR. de FDJ, een fakkel optocht in Oost-Berlyn. oven, aren. I hij eteen Rot- PARIJS. Bij de tweede ronde van de tussentijdse verkiezingen die gisteren in vier Franse kiesdistricten moesten worden gehouden, hebben de beide oud- ministers van president Pompidou, Fon tanet en Lecat, hun Kamerzetels respec- tieveljk aan een socialist en een linkse radicaal moeten afstaan. Nu Prats is vermoord heeft het Vara- radioprogramma enkele belangrijke fei ten uit de interviews met géneraal ‘Prats zaterdag bekendgemaakt. Volgens Prats waren er tientallen aanwijzingen dat de Verenigde Staten direkt met de coup Chili te maken hadden. Twee christen democraten, Juan de Dios Cramona en Andres Zaldivar (twee van de belang rijkste opponenten van Allende en gangmakers van de staatsgreep) vertrok ken drie maanden voor de coup naar de VS. Hun vliegtickets waren aldus Prats betaald door de regering van de Ver enigde Staten. Volgens Prats heeft de Amerikaanse International Telegraph and Telefon Company (ITT) twee maanden voor de coup tijdens een ontmoeting met Chi leense industriëlen in Argentinië 400-000 dollar geschonken om de staking van vrachtwagenchauffeurs in Chili te fi nancieren. De Chileense admiraal Toribo Merino zorgde vlak voor de staatsgreep voor rechtstreekse kontakten met de Ameri kaanse marine-attaché in de stad Valpa raiso. Twee andere gaullistische ex-minis- ters, Guena en Torre, hadden‘meer ge luk en zij zullen, ofschoon hun danhang toch ook een flinke knauw bleek te hebben gekregen, hun vroegere plaatsen in de Nationale Vergadering weer mogen innemen. De door de opinieonderzoeken voorspelde zege voor Labour draagt bovendien voor deze partij de ongun stige factor in zich dat vele Labour- aanhangers nu zullen denken dat het allemaal wel in kannen en kruiken is, als gevolg waarvan ze op de verkiezingsdag rustig thuis bljjven zit ten. nissen moet blijven zwijgen”. De Chi leense ambassade traineerde Prats’ aan vraag voor een paspoort, waarmee hij Argentinië zou kunnen verlaten, voor hij vermoord zou worden. I Shneur Zalman Shazar, die van 1963 tot 1973 president van Israel is geweest (de derde president), is zaterdag over leden. Shazar is één dag voor zijn 85ste verjaardag gestorven. Shazar werd op 6 oktober 1889 in het Russische Mir ge boren en heette oorspronkelijk Shneur Zalman Roebasjov. Hij studeerde filo sofie en geschiedenis en vestigde zich in 1924 in Palestina, waar hij zich aansloot bij de Mapai. Hij had een groot aandeel in de organisatie van de socialistische beweging. Shazar is van 1949 tot 1950 minister van Onderwijs geweest. Een week eerder hadden oud-premier Messmer, en zijn voormalige minister voor Industrie; Guichard, hun verkie zingsstrijd ai in de eerste ronde gewon nen. „Europese Christen-democraten gaven Hij speelde een belangrijke rol in de strijd voor onafhankelijkheid van India en was een actief propagandist voor een marxistisch socialisme. Met grootscheepse parades hebben Egypte en Syrië gisteren de oktober- oorlog van vorig jaar herdacht. In Israel was het een gewone dag, al waren er bij zondere veiligheidsmaatregelen getrof fen. In augustus van dit jaar verloren twintig mensen het leven door een ex plosie in de exprestrein van Rome naar München tussen Florence en Bologne. OUD-PREMIER Heath zet zijn campagne voort in de nieuwe stijl die zijn adviseurs voor hem hebben uit gedacht. Hij trekt zijn jasje uit en discussieert op ongekend milde toon en te midden van zijn gehoor gezeten over de verkiezingsthema’s van zijn partij. In Egypte werd een indrukwekkende parade gehouden in de naar wijlen presi dent Nasser genoemde voorstad van Cairo. „De inhoud ervan is zo belangrijk dat men ze in geen geval tot een politieke speelbal mag maken”, aldus de Russi sche partijleider. Breznjev sprak voor 3800 geestdriftige Oostduitse communisten in de Seelen- bindefhalle in Oost-Berlijn, waar giste ren het politieke hoogtepunt plaatsvond van de viering van het 25-jarig bestaan van de DDR. De Russische partijleider ontving uit handen van partijleider Erich Honecker de hoogste onderschei ding van de DDR, de Karl Marx-orde. Honecker noemde in zijn feestrede de verdragen, die zijn land met de Bondsrepubliek heeft afgesloten, een voorwaarde om op de weg van normali sering van de betrekkingen tussen beide landen verdere positieve resultaten te bereiken. Ook Honecker zag in een verdere normalisering niet alleen een postief element voor de beide Duitse staten, maar ook voor de voortgang van het ontspanningsproces in Europa. De Oostduitse partijleider onderstfeepte nog eens de band met de Sovjet-Unie. „De overwinning op en de bevrijding van het nationaal socialisme en het groeien van de DDR zijn zonder dit bondgenootschap ondenkbaar”, aldus Honecker. Het zogenoemde sociale contract blijft in het centrum van de belang stelling staan, hoewel Wilson en zijn verkiezingskandidaten het de laatste dagen wat achter de coulissen probe ren te werken, nu iedere dag meer blijkt dat het in feite al gestorven was voor het goed en wel op gang kwam. Het spreekt dan ook vanzelf dat liberale leider Thorpe in zijn verkie- zingstournee blijft hameren op de noodzaak van kiesrechtshervormingen en de invoering van het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging (zoals dat in ons land bestaat). Zijn doel is het tweepartijensysteem te doorbreken om coalities mógelijk te maken, die naar zijn mening in een crisisperiode als de huidige beter te gen de moeilijkheden opgewassen zijn. Verder blijft Thorpe speculeren op het onbehagen bij vele kiezers voor zowel de persoon van Labourleider Wilson als van de conservatieve lei der Heath. Thorpe blijft rekenen op ondanks de opinieonderzoeken is hij niet helemaal zeker van zijn zaak. Labour moet het hebben van een grote "opkomst, maar de door het gehele land duidelijk voelbare verve ling met dit tweede verkiezingsspek- takel binnen een half jaar kan de partij toch nog aan de ondergang helpen. Wilsons thema’s de afgelopen week waren voornamelijk de „duiste re machinaties van de conservatie ven” die afgelopen winter het land in duisternis en koude hebben gedom peld, en zijn eigen „heldenrol” bij het oplossen van het probleeem, om nog maar niet te spreken van zijn „schit terende staat van dienst” in de afge lopen zes maanden dat Labour over een minderheidsregering beschikt. De ware stemming over deze ui terst saaie verkiezingen worden over- rigens goed geschetst door een spot prent in het zondagsblad de Observer: De samen op een verkiezings- platform staande Thorpe, Heath en Wilson zeggen tegen elkaar, terwijl ze vertwijfeld op hun ingeslapen gehoor staren: „Het enige waar we voor moeten zorgen, is dat we ze tegen aanstaande donderdag weer allemaal wakker gekregen hebben”. naak doen ge- reke- Isnog beta- leden m de hting Opinieonderzoeken hebben echter de laatstè jaren zo dikwijls naast de roos geschoten, dat hun aanzien is gedaald. Vooral oppositieleider Heath herinnerde zich zijn eclatante over winning in de verkiezingen van 1970, terwijl de opinieonderzoekers een overwinning voor de toenmalige La- bourregering Wilson hadden voor speld. Ook bij de verkiezingen van afge lopen februari vergisten de koffiedik kijkers zich. Ze voorspelden een overwinning voor de toenmalige pre mier Heath. En hoewel de conservatie, ven de meeste stemmen op zich vere nigden, kreeg de Labourpartij de meeste zetels. Ook werden er plannen bekend van een poging om bommen tot ontploffing te brengen in het voetbalstadion van Genua. In Napels, waar een hevig» brand woedde in de fabriek van afwas machines van Ignis, zou de brand zijn aangestoken door extremisten. den versterken en de aandrang om hen in de toekomst op te nemen in een regeringscoalitie zou afnemen. Toch ziet men in politieke kringen in Rome geen heil in vervroegde verkiezin gen. De partners van een centrum-rege- ring zouden misschien onvoldoende steun krijgen van de kiezers, zeker nu de economische omstandigheden zo slecht zijn. Vandaag is het precies 25 jaar geleden dat de DDR werd gesticht. Dit feit werd met een grote parade van de „Volks Armee” gevierd, die werd afgenomen door Honecker en Breznjev. In Bonn heeft de Westduitse rege ringswoordvoerder, Klaus Bölling, naar aanleiding van het bekértd worden van een briefwisseling tussen de Westduitse kanselier Helmut’ Schmidt en de Oost duitse partijleider, Erich Honecker, be- lundgemaakt dat voorlopig niet wordt gedacht aan een ontmoeting tussen beide De conservatieven hebben een drastische verlaging van de rente op hypotheken (als remedie tegen de woningnood) in het vooruitzicht ge steld. Bovendien zouden iedere zes maanden de pensioenen aan het gel dende prijspeil moeten worden aan gepast; en dan is de partij met grote felheid gekant tegen de verregaande nationalisatieplannen van linkervleugel Tony Benn. Heath blijft hameren op zijn plan om, als hij de verkiezingen gewonnen heeft, experts van andere politieke richtingen in zijn kabinet op te ne men. Zijn doel is een kabinet van „nationale eenheid”, maar zijn roep om een dergelijke constructie wordt steeds minder luid naarmate premier Wilson categorisch blijft verklaren dat Labour niet aan een coalitie denkt. De uitspraken van de liberalen blijven te vaag dan dat Heath zich hierop in zijn plannen voor nationale eenheid kan beroepen. aan bur- Hij ming De meest schuldige man iif het "Chili- drama was, aldus Prats, ex-president Eduardo Frei. Frei en zijn Amerikaanse raadgevers hadden besloten, aldus Prats dat Allende uit de weg moest worden geruimd, waarna enkele maanden later „vrije verkiezingen” zouden moeten wor den gehouden om Frei aan de macht te helpen. Prats vertelde de Vara-correspondente dat hij regelmatig had geprobeerd Frei van dit voor Chili rampzalige plan af te brengen. Maar Frei had Prats op onbe schofte manier te woord gestaan met de boodschap: „Eerst de arbeiders te ont wapenen, waarna verder gepraat zou kunnen worden”. Uit de vraaggesprekken met Prats blijkt verder dat de regering-Allende al lang voor de coup op de hoogte was van de voorbereidingen voor de staatsgreep. Allende zou echter geweigerd hebben Die min of meer rechtstreekse inmen ging van Amerika wordt nu natuurlijk door de socialisten en de communisten benut tijdens de crisis. Het versterkt de opinie die in die partijen leeft.dat de christen-democraten nu eigenlijk liever niet aan een coalitie links van het centrum willen deelnemen. - 4 w»

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3