Afrikaanse kunst-, cultuur en gebruiksvoorwerpen in Animalfarm Grootste domheid c Samen met de kinderen van strips Jeugdbowlen Bedrijfsdirecteur bij de PW benoemd kastje «en de vrije tijd besteden Expositie I - Jsfil J GOEDE VERWACHTINGEN BIJ ESTEL-PARTNERS - ONDANKS PROBLEMEN VERZAMELWOEDE VAN WERELDREIZIGER RESULTEERT IN EXPOSITIE CURSUS VOOR OUDERS i Hengelaars openden FRIES TONEEL IN DE SCHOUW wintercompetitie metnico scheepmaker L”;. 'flÉ 1 r Overuren c I c o z< v: Museumstukken Gereedschappen Milieu Erts-leveranciers willen prijs verhogen (Van een onzer verslaggevers) bij (Van een onzer verslaggevers) is een, circa museumstukken. Een het van aan de mens. Dit wél in overleg met de Ondernemingsraad en de bedrijfsarts. De tien best geplaatsten waren: 1. J. Smeets, 276 cm.; 2. A. Kools, 209 cm.; 3. W. de Vos jr., 186 cm.; 4. G. Berkhout, 158 cm.; 5. I. de Vries, 144 cm.; 6. K. Koelewijn, 125 cm.; 7. J. C. Beliën, 121 cm.; 8. O. Otte, 117 cm.; 9. A. Jongbloed, 101 cm.; 10. A. Schaper, 98 cm. van waaronder P< ge Z< ne de de g« ris de kt gc m gr m he er he ar za bl lil 8 C V V SC w pi H Pi Pi ve m H. de ne za zi. ve ti< S] ov ijl le de R< hi w in le vi ki be st< kt re tv bt V( te m la bi VJ va hc m Vi V; er mi sp de d' Z v; di h' dt ee di ti ze g< V di gi instrumenten kunt maken waar geluid uitkomt. In deze cursus kan men ook ideeën op doen voor feestjes met de kinderen, zingen met de kinderen, enzo voort. de gemeente Dortmund, welke huizen wenste te bouwen in de directe nabij heid van een fabriekscomplex. Door de rechter werd Hoesch in het gelijk ge steld. Overigens heeft Hoesch ook woning- bouwplannen, namelijk in de omgeving van Kleef, voor personeel werkzaam bij Estel./ Wat het milieu tenslotte nog betreft: In Dortmund is een afdeling „Ergono mie” opgericht, welke tot taak heeft de juiste maatregelen te treffen voor een aanpssing van de arbeidsomstandigheden IJMUIDEN. Het kopen van erts, als grondstof voor de productie van staal, is bij Hoogovens’ partner Hoesch op dit moment een zeer ernstig besproken on derwerp zo vernamen wij in Dort mund, waar de Raad van Bestuur van deze Estel-partner zetelt. En naar ver wacht mag worden niet alleen bij Hoesch, maar ook in Estel-verband. De belangrijkste erts-leveranciers Brazilië, Zweden en Australië namelijk hebben bij monde van de Zweden bericht, dat zij de grondstoffenprijs met maar liefst vijftig percent wensen te verhogen. In eerste instantie is daar een duidelijk afwijzend standpunt tegen ingenomen omdat een dergelijke ingrijpende verho ging drastisch zal inwerken op de gehele conjunctuur. HEEMSKERK. In het winterpro- gramma van het buurthuis „De Zand- kraai” zijn nieuw de cursussen voor ouders van schoolgaande kinderen, die er op zijn gericht de mogelijkheden te verbreden om samen met de kinderen de vrije tijd te besteden met speciale akti- viteiten. Een bijkomend aspect van deze cur sussen is, dat men elkaar als ouders van schoolgaande kinderen ontmoet en iian is er nooit gebrek aan gespreksstof, want dan wil er nog wel eens wat meer aan de orde komen. De staf van het buurt huis wil dan best de gelegenheid bieden om wat na te praten, want men han teert geen strak cursusschema. Beide cursussen duren tien avonden en de kosten van elk der cursussen zijn voor de hele duur bepaald op vijfen twintig gulden. kers kunnen dan tevens van de gelegen heid gebruik maken, de collectie van de „Animal Farm” te bekijken, waaronder zich deels door Van Vianen gevangen tropische vissen, reptielen, roof- en knaagdieren bevinden de VMF (Verenigde Machine Fabrieken) op 1 januari 1969 in dienst op de afde ling materiaal-beheer bij Werkspoor Amsterdam. Een jaar later stapte hij over naar het constructiebureau gastur bines en nam daarna het management bij Werkspoor Rotterdam op zich. Het ziekteverzuim bij Hoesch bedraagt 7.5 percent. Bij Hoogovens is dat getal 10.5 percent. In Dortmund kon men ons niet verklaren waarom daar minder zie ken zijn, dan bij Hoogovens. Wél wist men te vertellen, dat als gevolg van het verloop onder de arbei ders, er maandelijk 600 bij het Arbeids bureau moeten worden aangetrokken. Geschoold personeel is hier ook moeilijk aan te trekken, terwijl een tweede moei lijkheid wordt gevormd door de steeds mindere bereidheid om in ploegendienst te lopen. (Van een onzer verslaggeefsters) Hoogovens. Bij overwerkpercentage tien Hoogovens: twee percent. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn daar rond 4,5 miljoen overuren gemaakt, hetgeen gelijk staat met in doorsnee de produktie van 2150 man. VELSEN-NOORD. Zaterdagavond 12 oktober komt „de Fryske toanlelstif- ting” Tryater uit Leeuwarden naar De Schouw om een voorstelling te verzor gen van „Hwa wurdt beppe” van Jan de Vries. De regie van dit blijspel is in handen van Jack Dixon. Tryater is dit seizoen versterkt met de befaamde Akke Radsma. Leden van Us Memmetael heb ben, evenals leden van de diverse Friese zusterverenigingen korting op de toe gangsprijs. Inlichtingen omtrent kaart verkoop bij de heer Wagt, Woekerven 26 t» Heemskerk. Tel. 02510-36951. IJMUIDEN. „Dat zou de groot ste domheid zijn, die je maar kunt bedenken” was de reactie van de Raad van Bestuur van Hoesch op onze vraag of er enige waarheid schuilt in de bij Hoogovens geuite De expositie is het tastbare resultaat van de verzamelwoede van Beverwijker Kees van Vianen, die tijdens zijn maan denlange zwerftochten over het Afrikaan se continent talloze inheemse voorwer pen bijeen heeft weten te garen. De spreuk: „Wie verre reizen doet, kan veel verhalen”, doet ook bij globetrotter Van Vianen opgeld. Aan elk collectie-onder- deeltje is voor hem een belangwekkende reisherinnering verbonden, waarover hij de bezoeker graag en veel vertelt. „Kijk”, zegt Kees dan, nagenietend wijzend op een prachtig gebeeldhouwde opslagpot, „die pot daar, die hoge met dat knoppie erop die heb ik in een dorpje geruild tegen mijn colbertje. Kom ik na maanden thuis, was ik mijn colbert kwijt, was ik gelijk ook die pot kwijt: mijn moeder vond ’m zq prachtig. Die Westafrikaanse luipaarderitanden in die andere vitrine, die zijn naar mijn schatting toch wel zo’n driehonderd jaar oud. Heb ik ergens als ketting gekocht, ze uit elkaar gepeuterd en als losse tanden het land uitgevoerd. Anders had ik nooit toesteming gekregen, ze mee naar Holland te nemen”. - De expositie omvat meer van dat soort museumstukken. Een ervan is een, circa CASTRICUM. Van 8 tot en met 18 oktober zal in het dorpshuis „De Kern” aan de Verlegde Overtoom 15 in Castri- cum een tentoonstelling over strips wor den gehouden van Nederlandse teke naars. De tentoonstelling geeft een overzicht gepubliceerde Nederlandse strips, amusementsstrips, maat schappij-kritische en curieuze strips. De expositie wordt georganiseerd door de Culturele Werkgroep Castricum in sa menwerking met de Bibliotheek. Ter begeleiding van de striptentoon- stelling is een informatiekrant samenge steld, waarin van zoveel mogelijk Ne derlandse striptekenaars de meest ele mentaire gegevens worden vermeld, met een voorbeeld van hun werk. De tentoonstelling valt samen met de bibliotheekweek. In het kader hiervan wordt op 11 oktober een lezing gegeven over strips door de schrijver Rudolf Geel, eveneens in „De Kern” (aanvang 20 00 uur). De tentoonstelling is van 8 tot en met 18 oktober elke middag voor publiek geopend van 15.00 tot 17.00 uur. arbeidsomstandigheden aan de mens. Dit van het geluid. Hoesch namelijk bestaat uit een aantal fabrieken her en der over de stad verspreid, hetgeen meer proble men geeft dan een aantal industrieën geconcentreerd op één groot terrein. Niet alleen het lawaai, maar uiteraard ook de luchtverontreiniging heeft de aandacht. Voor verdere maatregelen te gen die luchtverontreiniging zal 90 tot 100 miljoen Duitse Marken geïnvesteerd moeten worden. Verder wordt men bij Hoesch nog geconfronteerd met een pro bleem dat Hoogovens niet kent: de vijfenzeventig centimeter hoog jacht- symbool, een uit hout vervaardigde vrou wenfiguur getooid met antilopehorens. Door Kees in ’67 in een dorpje in de binnenlanden van- Mali op de kop getikt. Ook de collectie dansmaskers omvat exemplaren, die zeker niet zouden mis staan in de Afrikazaal van welk museum voor land- en volkenkunde dan ook. Op de tentoonstelling zijn ook voor werpen van meer recente datum opge nomen: koperen en stenen gebruiksvoor werpen uit Marokko (parfumverstuivers, bouchets, riemen) en in andere landen vervaardigde houten maskers, waarop het uitdijen van de toeristenstroom duidelijk zijn stempel heeft gedrukt. Kees heeft geen enkele moeite de kitsch vande kunst te onderscheiden: „Tien jaar gele den”, zo merkt hij op, „was er in de binnenlanden van Afrika nog geen han del. Wanneer je nu door een dorpje loopt, komen de mensen al met speciaal voor de toeristen gemaakte produkten op je af. Je kan nog wel wat ruilhandel plegen, maar het neemt al verder af”. Wereldreiziger Van Vianen is dan ook voornemens, zieh tijdens zijn komende zwerftochten vooral te gaan toeleggen op het verzamelen van authentieke ge reedschappen, die men tegen een veel ge makkelijker te hanteren westers' zakmes nog wel eens wil afstaan. Over een jaar of vijf, zes)'wil Van Vianen die primitie ve houweéltjes, polijststeentjes en wat dies meer zij in een nieuwe expositie onderbrengen. Tol* en met 13 oktober kan men de grotendeels met deze gereedschappen en een dosis engelengeduld vervaardigde kunst- en cultuurvoorwerpen in „Ani ma! Farm” bewonderen, dagelijks van 13 tot 17 uur en op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 19 tot 21 uur. Bezoe- Op 10 oktober begint er een avondcur sus handenarbeid met kinderen, onder leiding van Marianne Bruggeman. Zij zal de ouders verschillende eenvoudige technieken leren om met papier, verf, klei en velerlei waardeloze materialen die in elk huishouden beschikbaar zijn, leuke dingen te doen waar de kinderen plezier in kunnen hebben. Op 15 oktober begint men met een cursus (op donderdagmorgen) muziek maken met de kinderen, onder leiding van Trudy de Valk. Deze cursus is vooral ook bestemd voor ouders die geen instrument bespelen of op andere wijze muziek tot hun hobby hebben gemaakt. De bedoeling is de ouders te leren hoe je ook muziek kan maken met voorwerpen die iedereen in huis heeft en hoe je zelf VELSEN. Zaterdag hebben acht entwintig leden van de hengelsportvere- niging „Velsen” zich naar de Ringvaart van de Haarlemmermeer begeven, om hier een aanvang te maken met de wintercompetitie. Door de harde wind, de regen èn de sterke stroming waren de resultaten slechts matig, zodat in totaal slechts 117 vissen werden gevan gen, met een gezamenlijke lengte van 2112 cm. HEEMSKERK. De Nederlandse Bowling en Kegel Federatie heeft on langs met steun van het CRM een actie gestart om het jeugdbowlen in Neder land te stimuleren. De schooljeugd heeft hierdoor onlangs reeds kennis gemaakt met dit balspel. De animo was van dien aard, dat in Heemskerk een afdeling jeugdbowlen is opgericht. De jéugd komt onder leiding van twee damesleden van de Bowling Bond „Kennemerland”. Bei de dames, Janny Kamsteeg en Nel van den Berg zullen de jeugdige spelers(sters) de fijne kneepjes van het spel leren. De leeftijd is gesteld van 12 tot 16 jaar. Elke zaterdag, eenmaal in de veertien dagen, kunnen de jongens en 1 meisjes, die zich hebben opgegeven, spelen van half drie tot vier uur. De kosten bedra gen anderhalve gulden per uur. Men kan zich opgeven bij F. Broertjes, J. Monnetstraat 190. Telefoon 34694. opmerking, als zouden er plannen bestaan om de Koudbandwalserij op te heffen en de halffabrikanten naar Hoesch te zenden. „De export van de gewalste dukten vanuit IJmuiden is juist In een dorpje in de binnenlanden van Mali vond de Beverwijkse wereldreizi ger dit jachtsymbool, een uit hout ge beitelde vrouwenfiguur getooid met antilopehorens. Niettemin is men bij Hoesch vol goede toekomstverwachtingen. In het eerste half jaar is de totale omzet gestegen met 4,5 miljard Duitse Marken, hetgeen een stijging betekent van 31 percent. De orderportefeuille is goed en tot het einde van het jaar kan in alle fabrieken volop worden gewerkt. Er wordt dan ook hard gewerkt naar een uitbreiding van de ruwstaalcapaciteit tot 7 miljoen ton, waarvoor 400 miljoen gulden is geïnves teerd. De filosofie bij Hoesch is, dat de wereldbevolking steeds blijft toenemen en daarmee ook het staalverbruik, het geen bepaalde verwachtingen geeft. Allerminst wordt daarbij over hoofd gezien het grote probleem tekorten aan erts en kolen. Daarom wordt bij alle uitbreidingsprogramma’s ook ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat als gevolg van die tekorten de plannen voor bepaalde uit breidingen getemporiseerd moeten wor den. Toch wenst men de traditionele groei te laten doorgaan, ondanks hiet gebrek aan monetair evenwicht in de wereld. Bij Estel maakt men zich op korte termijn nog geen grote zorgen over de erts-leveringen. Op langere termijn ech ter wei. VELSEN-NOORD. Stork Plaatwel- lerij in Velsen-Noord heeft naast direc teur G. Hiemstra, nu ook een bedrijfs-directeur gekregen in de per soon van de heer ir. L. P. van der Steen, wiens benoeming dezer dagen is aange- kondigd. De heer Van der Steen zal als be drijfsdirecteur de tegenwoordige direc teur bijstaan waardoor hij zijn huidige functie als het hoofd van de service-unit van Stork-Werkspoor in Amsterdam zal verlaten. De nieuwe directeur, die inmiddels aan het Velsens bedrijf kennis maakte met de ondernemingsraad en het lei dinggevend kader, kwam als staflid bij Van de investeringen wordt een niet onaanzienlijk bedrag bestemd voor de’ verbetering van het milieu. Voor dit doel is tussen 1966 en 1972 inmiddels 220 miljoen Duitse Marken besteed. Dat is tien percent van alle investeringen in die periode. Bij Hoesch verwacht men, dat deze investeringen in de toekomst belangrijk zullen toenemen en stijgen tot twintig percent van het totaal der investeringen. In Dortmund heeft men als grootste probleem het zogenoemde „indammen” voortschrijdende woningbouw. Teneinde toekomstige moeilijkheden te vermijden is nog onlangs een proces gevoerd tegen (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Handgeweven kameelharen kleden, kunstig ge sneden beeldjes en n^askers, primi tieve gereedschappen, fraai beschil derde keramiek kettingen, python>- huiden en grillig gevormde berg kristallen een veelheid van Afri kaanse kunst-, cultuur-- en ge bruiksvoorwerpen, de één wat waardevoller dan de andere, is sinds gisteravond gratis te bezich tigen op de zolderetage van de Beverwijkse „Animalfarm” aan het Willem-Alexanderplantsoen. Met drie Nederlandse en één Vlaamse spelserie bewees de televisie dit Week einde alle eer aan eigen bodem. Een van die Nederlandse series, „Centraal Station” van' Hans Keuls, was bovendien een gezamenlijke produktie van KRO en BRT met een Belgisch-Nederlandse re gisseur (Paul Cammermans), die met het zwierige gebaar dat Belgen soms ten toon kunnen spreiden Amerikaanse se ries als „Cannon” proberen te overtroe ven met een ingewikkelde achtervolging door Brussel. Ik mag wel hopen dat de KRO verzekerd was tegen het doodrij den van toevallige passanten, want re cente achtervolgingen van autodieven door politiewagens hebben wel bewezen dat ongelukken daarbij in een klein hoekje zitten. Ik heb van genoemd tv-spel van Hans Keuls overigens te weinig gezien om er een waarde-oordeel over te kunnen uit spreken, omdat eerst „1 op zondag” en daarna „De Wolvenman” er een te grote hap uit hadden genomen. Van die twee de aflevering van „De Wolvenman” kreeg ik het, na mijn eerste hoopvolle berichtgeving die ik overigens nog steeds niet in trek, toch wel een beetje be nauwd. Hoofdpersoon Otto Atsma (zijn naam lijkt zozeer op astma dat ik het daarvan misschien benauwd krijg) spreekt wel erg veel in zichzelf, wat misschien iets met zijn leeftijd te maken heeft maar ook aan onhandigheid van schrijver Dick Walda kan liggen, die hem toneeltechnisch gezien, te veel aan zijn eigen lot overlaat. Dick Walda moet er bovendien voor oppassen (maar die raad komt waar schijnlijk te laat) dat zijn verhaal niet verzandt in niets. Buuf heeft een rat op de trap gezien, er komt een nieuwe huurder, Qtto wordt op zijn oude dag als „wachter” ontslagenHet lijken allemaal kruimelgebeurtenissen, terwijl het laatste toch iets zeer emotioneels is. In de speeltuin kwam dat er ook wel uit, toen Otto die vuile bloedzuiger van de gemeente uit zijn hok zette, maar thuis zette deze mededeling toch weinig zoden aan de dijk. Niet dat er a la Louis Bouwmeester met rollende ogen een drama van gemaakt had moeten worden, maar dit ontslag had toch wel een beetje meer reliëf aan de dialogen tus- sen Mary Smithuyzen en Piet Hendriks kunnen geven. Ik geloof dat de jeugdserie „Q en Q” kwalitatief nog de beste was van alle Nederlandstalige series, ik zal u daar nog nader over berichten. Er zijn im mers nog zo veel programma’s die ge noemd - moeten worden. Berend Boude- wijn was bijvoorbeeld weer terug,nu elke veertien dagen samengaand met de BRT. Oranje tegen de Rode Duivels, de dagen van weleer komen via de BB- kwis weer terug! Een nieuwigheid was dat de winnaars aan het slot aan een van drie bellekoorden mochten trekken. Trokken ze aan het juiste koord dan werden zij niet alleen bedolven door confetti maar mochten de volgende keer ook weer terugkomen als deelnemer! Omdat de duivel altijd op een grote hoop schijt, trokken ze natuurlijk aan het juiste koord, hoewel ik, als doorge fourneerd tv-criticus, in zo’n geval de boze gedachte niet van me kan afschud den dat het in alle drie gevallen confetti zou hebben geregend, zeker deze eerste keer. De VARA probeerde inmiddels op Ne derland II nog zo veel mogelijk kijkers van Berend af te troggelen via een illusionistenshow, gepresenteerd door Frans Halsema. Er zaten goede nummers in, en het zag er bij elkaar perfect uit, maar de grootste illusionist zat zaterdag avond nu eenmaal bij de KRO. „Een groot uur: U” van Koos Postema kon me ook niet erg imponeren. Koos sprak langdurig met de schrijfster Marie Loui se Doudars de la Gree, wier toneelstuk „Het fenomeen” over Van Meegeren door de meeste critici is weggesabeld. Na dit gesprek kwam nog een even lang gesprek met acteur Henk van Ulsen. Wat voor zin heeft het nu om stom metje te spelen en net te doen alsof dit •een heel “bijzonder stuk is, tenzij je je als presentator louter als beleefde gast heer opstélt in ruil voor de begooche ling van enkele miljoenen kijkers. Het moet mogelijk zijn een tussenweg te vinden tussen net doen alsof je neus bloedt, en je gasten kritisch te lijf gaan. Ik weet zeker dat bijvoorbeeld David Frost zo’n tussenweg zou hebben bewan deld, ten voordele van zijn programma. „1 op zondag” tenslotte maakte de indruk van een zondagmiddagprogram- ma op de zondagavond. Veel weinigzeg gende interviewtjes (de doem van de Nederlandse televisie) en een in scène gezette f lauwekul-dui velsuitdri j ving, waarvan de zin (en trouwens ook de onzin) me een beetje ontging. Een overzicht van de door globetrotter Kees van Vianen bijeengebrachte Afri kaanse kunst- en cultuurvoorwerpen, uitgestald op de zolderetage van de Beverwijkse „Animalfarm” aan het Willem-Alexanderplantsoen. pro- -- -onze kracht” zo deelde men mee. Bo vendien wordt door Hoogovens 75 percent van het koudgewalste pro- dukt geëxporteerd In de fabrieken van Hoesch wordt aanzienlijk meer overgewerkt dan bij Hoesch bedraagt het percent, F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4