kreeg vlekkeloze opvoering Greetje Kauffeld in Jazzcorner BEWERKING VAN DRIE STUKKEN VAN THOMAS ASSELIJN betalen „Kaukasische Kreidekreis Takmee dieinol „Spijtoptant” moet Rembrandt 'ÖPJOENI kuipers HEDEXX> STJO van Red Band natuurlijk «F „DE UILENBOOM” Toneelgroep als vuurpijl: kort maar hevig Oostduitse acteurs speelden Bertolt Brecht 11 oktober 20.15 u. veroorzaakt geen maagklachten. IJ 1974 DINSDAG 8 OKTOBER KUNST 13 door Jac. Heijer (Van onze kunstredactie) raat 61, in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. De lege maag verdraagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opge nomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed. En effektief! Elke vorm van hoofdpijn maakt ons het leven lastig. Gelukkig is er Hedex. Speciaal ontwikkeld om hoofdpijn te bestrijden. Maar Hedex tabletten hebben nog een prettige eigenschap. De aktieve pijnverdrijvende stof RED BAND PIANO SPELEN VRIJDAGAVOND Muziekhandel ALPHENAAR Santpoort ARNHEM Precies op de dag af 25 jaar nadat in Oost-Duitsland de Duitse Democratische Republiek werd gesticht, is voor het eerst een toneelgezelschap uit de DDR in Nederland opgetreden. Aan de be moeiingen van het Nederlandse Centrum van het Internationale Theater Instituut, dat zich daar lange tijd zeer voor heeft ingespan nen, is het te danken dat het Deut sche National Theater uit Weimar deze week een tournee door ons land maakt; maandagavond is die begonnen met een opvoering van „Der kaukasische Kreidekreis” van Bertolt Brecht in de Stadsschouw burg van Arnhem, een opvoering die door het talrijke publiek met enthousiasme is ontvangen. initiatief het stuk wordt uitge bracht, gokt op 110 voorstellingen. De uitkopen worden gefinancieerd door de gesubsidieerde schouwbur gen. F* ^ZIJLSTRAAT 97| TEL: 310181^ (Van onze kunstredactie) de Petri, Roelant (ADVERTENTIE) Ton Lutz laat Jan Klaaszen uit eeuw herleven de zeventiende (ADVERTENTIE) The Family uit elkaar jde eg g- i\) Onze driemaandelijkse cursus be gint weer. U kunt nog inschrijven. Binnen drie maanden leren wij u' op muzikaal en technisch verant woorde wijze de grondbeginselen van het pianospel. U weet dan of u wel of geen aan leg heeft voor pianospelen en of u het wel of niet zult leren. bent u welkom op onze oriëntatie- avond in ons leslokaal op de eerste etage van ons bedrijf Kruisweg 47, Haarlem, aanvang 20.15 uur. KRUISWEG 45-47 HAARLEM Tel. 023 - 32 02 44 - 32 00 32 - Van Asselijn (afkomstig uit Dieppe) zijn vooral de blijspelen bekend gewor den. Hij schreef in 1682 „Ja. Klaasz of de gewaande dienstmaaght”, uat onmid dellijk verboden werd omdat er teveel toespelingen in zaten op bestaande per sonen en toestanden. In 1684 volgde „Kraambedt of kandeelmaal van Zaartje Jans” en een jaar later „Echtscheiding van Jan Klaasz en Zaartje Jans”. Ze werden opgevoerd in de rederijkerska mer, waaraan Asselijn verbonden was. meer dan 450 jaren gastvrijheid op niveau In onze stoeterij onbeperkte mo gelijkheden voor recepties, diners en feesten voor besloten gezel schappen. Binnen afzienbare tijd ook in „HET CHALET” voormalig verblijf van Keizerin Sissi van Oostenrijk- Uw gastheer Jan G. Westerhoven Hedex, het nieuwe middel bij hoofd pij n. Specialiteiten Restaurant Auberge vanouds Ton Lutz loopt al jaren rond met het idee de stukken van Asselijn op te voeren. Hij is expert op het gebied van het 17e eeuwse Nederlands toneel. Hij herontdekte „Min in ’t Lazarushuys” van Focquenbroch, regisseerde „Moortje” en „De Spaanse Brabander” van Breero en „Warenar” van P. C. Hooft. Hij heeft de drie stukken van Asselijn danig inge kort. Voor- en tussenspelen zullen im- proviserenderwijs tot stand komen om de commedia-dell’arte-achtige delen aan elkaar te knopen. Lutz vindt de produktie minder ge schikt voor zij n^ eigen gezelschap, Zuide lijk Toneel Globe, omdat het zo Amster dams is. André van den Heuvel, die met Kitty Jansen groot succes boekte met „Trijntje Cornelis” van Huyghens, liep ook rond met ideeën over Asselijn. Am- Ton Lutz ziet in de trilogie van Asse lijn meer dan een blijspel. Hij consta teert „de genadeloze egocentrische, al leen aan zichzelf-denkers-mentaliteit van bijna alle dramatische personen, de benauwde angst voor de mening van andere mensen, de afgunst, de liefde loosheid, de zuinigheid, het winstbejag, de quasi-eer van de familie, het domine rende gelijk van de oudere generatie, de befaamde misstap van het jonge meisje, de hoereerderij, de oplichting maken van de glimlach eerder een grimlach”. De stichting Asselijn voorziet behalve avondvoorstellingen ook matinees voor scholen en verenigingen. Het WIKOR, dat schoolvoorstellingen organiseert, is van plan de speeltekst uit te geven voor scholieren. ZWOLLE. (ANP) Zaterdag heeft minister van Doorn (CRM) in Zwolle het Celecentrum officieel geopend. Het complex bestaat uit zes gerestaureerde panden in het oudste deel van Zwolle, waarin een educatief en een creatief centrum is ondergebracht. Een van de huizen is in gebruik als atelier van de beeldhouwer Titus Leeser en in een ander is een poppentheater gevestigd. Het centrum ontleent zijn naam aan de middeleeuwse Zwolse pedagoog Johan Cele, die in een van de gerestaureerde huizen woonde. Het ligt in de bedoeling in de toekomst nog een groot aantal aangrenzende huizen te restaureren. De restauratie van dit deel van het celecen trum heeft 1.500.000 gekost. AMSTERDAM. Ton Lutz is gisteren begonnen aan de repetities van „Jan Klaaszen in ’t Kattegat” naar drie blijspelen van de Amster damse boekbinder en rederijker Thomas Asselijn (1620-1701). Het wordt uitgebracht door de stichting Asselijn in een vrije, maar gesub sidieerd^ ^produktie. De stad Am sterdam geeft een garantie-subsidie voor drie weken spelen in Carré en CRM heeft een reissubsidie beloofd voor optredens in het hele land. André van den Heuvel, op wiens AMSTERDAM. Toneelgroep The Family ligt uit elkaar. Het bestuur en de directie hebben gisteren besloten het nog geen drie jaar oude gezelschap per 1 december op te heffen. Nieuwe stukken worden niet meer ingestudeerd, maar de lopende verplichtingen worden tot 1 de cember nagekomen. Dit sprookjesdrama met een politiek tintje, zoals men „Der kaukasische Krei dekreis” enigszins oneerbiedig zou kun nen noemen (want het verdient eerbied als een van Brecht’s knapste en mense lijkste stukken) is in Nederland voor het eerst geé'peeld als bijdrage aan het Hol land Festival van 1961 en vier jaar geleden nog door de toneelgroep Thea ter. Men zal zich dus misschien herinne ren dat het gaat over het keukenmeisje Grusche, dat met grote zelfopoffering het leven redt van een kind dat door zijn moeder in de steek is gelaten. Die moeder was de vrouw van een gouver neur die bij een opstand in' de Geor- gische Kaukasus is vermoord, en vluch tend voor de opstandelingen heeft zij inderhaast wel haar juwelen maar niet haar zoontje meegenomen. Deze week ziet het programma van de Jazzcorner er als volgt uit. Donderdaga vond het kwartet van Bert Nieborg vrijdagavond gevolgd door Martin Haak en zijn kwartet, waarvan congavirtuoos Neppie Noya weer deel uitmaakt. Zater dagavond het befaamde kwintet van de Haagse pianist Rob Agerbeek, bestaande uit Dick Vennik op tenorsaxofoon; Eric Ineke op drums; Klaas Wit, trompet en trombone en Rob Langereis bas. Musici oude stijl en modern zijn elke zondagmiddag vanaf 16 uur welkom voor het spelen van sessions Als vast begeleidingsensemble speelt het trio van Jan de Bas (piano) met Joop Brakel op bas en Hans Blink op drums. Zondagavond tenslotte het trio van Jazzcorner-eigenaar Hans Keune (piano) met Joop Brakel op bas en Tjalling Hoogerhuis slagwerk. succes, maar het publiek wilde niet zo snel komen. Twee, drie weken geleden tekende de definitieve kloof in het gezelschap zich af. Men moest beginnen aan „Bezoek uur”, dat Harry Mulisch voor de groep had geschreven, Huib Broos wilde het mét de schrijver regisseren, maar kon een groot deel van de spelers niet over tuigen. Verder stond voor dit seizoen op het programma „Section 9”, een Engels stuk dat Brine zou regisseren en tot slot „The Saloon”, dat Lodewijk de Boer nog moet schrijven, met Ellen Vogel in de hoofdrol. Lodewijk de Boer regisseert op het ogenblik de hele Family-serie in Düssel dorf. Der Spiegel schreef over hem: „Am liebsten würde er sich als den Scharlatan des hollandischen Theaters bezeichnen”. De Boer beschouwde zijn groep als een echte familie: als ook maar één familielid niet mee zou willen, dan was dat al een reden om ergens mee te stoppen. Misschien was de groep te redden geweest, als men voldoende geschikte middelen had gevonden. Dat Lodewijk de Boer uitsluitend stukken aan de lopende band had kunnen schrij ven op het lijf van de spelers, was een onmogelijkheid. Bovendien heeft De Boer zich altijd opgesteld als één van de leden van the Family; een autoritaire vaderfiguur die strubbelingen gladstrijkt, heeft hij beslist niet willen zijn. The Family is als gezelschap een vuurpijl geweest, kort en hevig. Hoewel Lodewijk de Boer al bij Studio en de Nieuwe Komedie zijn manier van' spelen en groepswerk introduceerde, kon die speeltrant pas bij The Family voor'mas saal publiek als een bom inslaan. Die speeltrant is onhollands fel en ongegê- neerd, maar een voorwaarde is een on verbrekelijk groepsverband. Gudrun Volkmar (links) als Grusche en Hannes Radloff als Simon in „Der Kau kasische Kreidekreis”. 60 rollen van het stuk vervullen. Voor het merendeel spelen zij figuren die boven de werkelijkheid uitgeheven zijn, maar soms wel karikaturen van de wer kelijkheid vormen en daardoor want Brecht is nu eenmaal Brecht de toeschouwer in sprookjestaal duidelijk maakt welke maatschappelijke visie zij belichamen. Het onbetwiste middelpunt van dit schitterende ensemble vormt, althans in deze voorstelling, Gudrun Volkmar, die vah het keukenmeisje Grusche een in de meest perfecte eenvoud fenomena le en onvergefelijke creatie heeft ge maakt. Van de anderen moet vooral Manfred Heine worden genoemd, wiens spel als de corrupte dronkelap van een rechter de tweede helft van het stuk volkomen beheerst. Een speciale vermel ding verdient Jens Uwe Guenther, die als de zanger de moeilijke muziek van Paul Dessau feilloos overbracht. Als totaal was het een vlekkeloze opvoering, die ook een lust voor het oog was en die het stormachtige applaus van de stampvolle zaal (er waren heel veel middelbare scholieren onder de toe schouwers) ten volle verdiende. SIMON KOSTER. Verkrijgbaar bij drogist en apotheek sterdam viert bovendien z’n 700-jarig bestaan en zo vond iedereen elkaar. De première is op 1 januari in Carré. Van den Heuvel heeft een veelbelo vende bezetting bij elkaar gekregen, veel groter dan een doorsnee-vrije produktie zich kan permitteren. Van den Heuvel en Kitty Jansen spelen uiteraard mee, terwijl men voor de titelrol Wim van der Grijn strikte. Hij speelt Jan Klaas zen, een Nederlandse versie van de alou de Arlecchino uit de Europese toneeltra ditie. Wiesje Bouwmeester doet ook mee en verder nog elf andere acteurs. Negen spelers vervullen naast de zes hoofdrol len verschillende figuren. In totaal zul len 41 „verschijningen” het toneel bevol ken, waarvoor Lutz’ vaste ontwerper Nicolaas Wijnberg het beeld uitdacht. Het stuk speelt nabij het Kattegat, dus de ronde Lutherse kerk aldaar is een punt van herkenning voor de Amster dammers. HAARLEM. De bekende zangeres Greetje Kauffeld is voor het eerst sedert lange tijd weer in Haarlem te beluiste ren. Vanavond treedt ze op in jazzcafé At the Jazzcorner, Spaarne 104. Ze laat zich tijdens haar optreden, dat om streeks 22 uur begint, begeleiden door een trio bestaande uit Cees Slinger, pia no; Rob Langereis, bas en John Engels, drums. In een communiqué zegt men: „Na kennis te hebben genomen van de uitge breide besprekingen en analyses binnen de groep is het bestuur tot de conclusie gekomen, dat persoonlijke en artistieke zienswijzen van alle betrokkenen tot onoplosbare problemen hebben geleid, die onverenigbaar bleken te zijn met de onvermijdelijke produktiedwang”. Het tot iedere prijs in stand houden van dit gezelschap zou tot „artistiek onverant woorde resultaten leiden”, aldus direc tie en bestuur. The Family is uiteengespat omdat het niet wilde klikken tussen een deel van de werkers van het eerste uur en de mensen die er later bij gekomen zijn. Zonder dat er grote ruzies zijn geweest is er een sfeer gegroeid, waarin men elkaar niet meer vertrouwde. In de kan tine bleef men aan twee tafeltjes zitten, zegt een ooggetuige. In zekere zin kan men zeggen, dat The Family gestorven is aan het feno menale succes dat de groep behaalde nog voor ze officieel bestond. Een deel van dé „oude hap” wilde de manier van spelen, dat ten grondslag lag aan dat succes, handhaven. In het seizoen ’72-’73 schreef en regis seerde Lodewijk de Boer The Family, een vervolgstuk in vier delen over de lotgevallen van een asociaal stel van twee broers en een zusje. De Boer voer de de serie uit onder de vleugels van het toenmalig Amsterdams Toneel. Voor naamste spelers: Gees Linnebank, Huib Broos, Martine Crefcoeur, Cocki Boon- stra en Wim Kouwenhoven. De serie had een succes bij publiek en critici als de laatste jaren ooit een stuk gehad heeft; werd dan ook een film van gemaakt de groep kreeg de Prijs van Het is daarom jammer dat het experi ment van The Familie niet gelukt is. Waar de spelers heen zullen gaan, zo halverwege het seizoen is niet bekend. Ze hebben een goede naam bij het publiek gekregen, dus het merendeel zal zijn weg wel vinden. Mogelijk dat hun ervaring bij The Family uitstraalt in andere gezelschappen, voorzover ze daar kansen krijgen. Wat Lodewijk de Boer betreft, het is duidelijk dat het Neder lands toneel hem niet mag noch zal willen verliezen. We zullen nog genoeg van hem horen, of hij zich nu een charlatan vindt of niet. kern van met Paula Petri, Roelant Radier en Henk Votèl met wie De Boer bij .de Nieuwe Komedie had gewerkt en Hans Kemna van Globe, die ook als zakelijk leider zou optreden. Het eerste seizoen op eigen benen begon slecht. Stanley Eveling. die een stuk zou schrijven, was niet klaar. Max Stafford Clark die het ‘zou regisseren ging onverrichterzake terug naar Enge land. Lodewijk de Boer schreef hals over kop een vijfde vervolg: „The Fami ly in Heaven”, waarin vooral Petri, Votèl en Radier aan hun trekken kwa men. Toen zijn volgens insiders de moei lijkheden begonnen. Het stuk kreeg voor een groot deel een andere stijl van spelen (meer gestileerd) dan de felrealis tische manier van de eerste vier delen. De kleine groep werd geen eenheid, temeer niet omdat het stuk geen succes was. De problemen bleven zich opstapelen: Hugo Claus zou een stuk met The Fami ly doen, maar hij zegde af. In twee weken tijd schreef Dimitri Frenkel Frank een gelegenheidswerkje voor The Family, „As you lijk it”, dat een flop werd. Gees Linnebank moest het séizoen redden met „Krapps laatste band” en „Niet ik” van Samuel Beckett, geregis seerd door Adrian Brine. Een artistiek er en Kritiek 1973. Besloten werd om het seizoen ’73-’74 door te gaan als apart gezelschap. De vijf spelers werd uitgebreid Grusche trotseert allerlei gevaren, vervolgingen en ontberingen ter wille van het kind en het is dan ook logisch dat, als de gouverneursweduwe na de opstand terugkeert en om materiële rede nen weer aanspraak op het kind maakt, de rechter het niet aan haar, maar aan Grusche toekent. Dit verhaal ontleend aan een oud Chinees toneelspel, laat Brecht door een volkszanger gebruiken als een gelijkenis ter oplossing van een geschil over irrigatie tussen twee heden daagse landbouwcollectieven in de Soy- jet-Unie, een moderne raamhandeling die slecht bij de rest van het stuk past en dan ook bij veel opvoeringen wordt weggelaten. Dit is ook het geval bij de opvoering door het Nationaal Theater uit Weimar, die trouwens nog veel meer afwijkingen van de oorspronkelijke tekst bevat om dat ze uitgaat van de toneelbewerking van het Berliner Ensemble, het gezel schap dat eerst jarenlang door Brecht en na diens dood door zijn weduwe Helene Weigel is geleid. In deze bewerking, die dus vermoedelijk van Brecht stamt, loopt de rol van de volkszanger als een soort commentator door het hele stuk en krijgt hij veel van wat vroeger dialoog is geweest, te zeggen of te zingen. Het stuk is daardoor in sterke mate gesti leerd en nog verder aan de werkelijk heid onttrokken dan het eerst al was, zodat het ook nog meer dan vroeger een sprookjesspel is geworden. Onder de regie van Fritz Bennewitz, die zelf aan het Berliner Ensemble ver bonden is geweest, beheerst dat sprook jeselement de hele opvoering. Niet al leen de prachtige kostuums en de simpe le decors van Franz Havemann zijn daarop afgestemd, maar ook het spel van de acteurs en actrices die de circa w LONDEN (Reuter). Bij de Londense kunsthandel Sothebys hangt een „Zelf portret van Rembrandt”, dat door de koper niet meer begeerd wordt, zo is vrijdag voor het Hof van beroep in Londen verklaard. Het schilderij, dat eigendom is geweest van de stiefzoon van Napoleon en later van een groothertog van Rusland, werd in maart vorig jaar op de veiling van Sootheby voor ongeveer 585.000 gulden verkocht aan de Londenaar Lewis We ber. De heer Weber zegt nu, dat hij het schilderij, niet meer wil hebben. Een kunstkenner had verklaard, dat het werk een vervalsing was en Weber wei gert Sotheby te betalen. De meeste des kundigen hebben het werk authentiek genoemd,- maar professor Horst Gerson is de enige, die volhoudt dat er vele vreemde trekken aan zijn. In april had een rechter van het Hooggerechtshof verklaard, dat Weber moet betalen aan de Nederlandse fami lie, die het werk ter veiling had aange boden en vrijdag heeft het Hof van beroep deze uitspraak bevestigd. RDAM-C.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13