Grotere werkloosheid onder winkelbedienden MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF: INKOMENS OMLAAG Weer meer werklozen bedrijven dtew KIP wil ruim 100 mensen ontslaan Antwoord: Caballero-rokers komen overal. Hoe zou ’t komen, dat Caballero de enige sigaret is die je overal kunt krijgen? „Russen verkeerd ingelicht over graanaanbod” De lichtgewicht Singer Starlet ff een miljoen gulden aan prijzen Kissinger 14 DINSDAG 8 OKTOBER 1974 ECONOMIE - *1 Hoge kosten o Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! 3 De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,*— En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor f 349,— A Zestienjarigen uit het ziekenfonds: Krachtig protest van vakbonden over „gehannes (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) 5W* 7 NVV-Jongerencontact (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) Caballero bruin o a verlaagt D t te e n i 5 5 I 5 I I O t oor ien van heeft haar af gestoten. pensatie te vinden. In de sector voe- dings- en genotmiddelen zijn de bruto winsten in 1973 sterk teruggelopen door de verhoogde concurrentie. De Ziekenfondsraad gaat met zijn naar de mening van de vakbeweging overigens terechte constatering, dat de voor werkzaamheden beschikbare tijd van deze jongeren niet door studie in beslag wordt genomen, lijnrecht in te gen de uitleg van de regering. Aangezien de 15-jarigen automatisch met hun ou ders meeverzekerd zijn, worden per 1 oktober allen de 16-jarigen en hun ou- ■K>e ders het slachtoffer van dit staaltje van wanbeleid, aldus de vakbeweging. o 5 5 O 5 '0 0 0 O I 0 1 o 0b 0 ei ber, de ?en ge- zan tan zen er- de ran ede len een ge- ;ies aar ter r ?o- je- De «e- die ig” in nd, I; JjnH 0 2 S :3 O i in- oen are >ei- er- are rri- gne oor ten •ie- en lij- zan re de dus trie. f ’•or WASHINGTON (ANP). Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, is het heel goed mogelijk dat de Verenigde Staten de Sovjet-Unie verkeerd hebben ingelicht over de hoeveelheid graan die kan wor den geleverd. Hij legde gisteren op een persconferentie in Washington uit waar om de verkoop van drie miljoen ton graan ter waarde van 500 miljoen dollar aan de Sovjet-Unie niet kan doorgaan en merkte op dat er kennelijk sprake is van een „misverstand tussen bureaucra tieën”. President Ford heeft tijdens het week einde twee Amerikaanse exportfirma’s, Cook Industries en Continental Grain, gelast hun graanverkoop aan de Sovjet- Unie te annuleren. Hij is bang dat de binnenlandse voorziening in gevaar komt nu de oogst van dit jaar klein is uitge vallen als gevolg van droogte en vorst. Kissinger deelde mee dat de Amerikaan se minister van financiën, William Si mon, naar Moskou zal gaan om over de graanleveranties te praten. Hij zei goede hoop te hebben dat een bevredigende oplossing wordt gevonden. De kinderen beschikken op geen enkele manier meer over eigen inkomen. Dezelf de ouders worden nu ook nog eens op hoge kosen gejaagd, omdat zij voor hun kinderen de premie van de vrijwillige verzekering moeten betalen. Een gevolg van de nieuwe regeling is, dat voor de ouders van deze werkloze schoolverlaters de compensatie van het gezinsinkomen op grond van de loonder ving ten gevolge van de gedeeltelijke leerplicht volledig te niet wordt gedaan. Structuurwijziging. In verband met het onlangs verworven 9O.-pctbelang in de Amerikaanse Indian Head gaat Thys- sen-Bornemisza-Group NV haar struc tuur wijzigen. Er wordt een nieuwe maatschappij Thyssen-Bornemisza op gericht, die zal worden belast met coördinatie en de leiding van de Euro pese en Amerikaanse belangen. Uit een rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf blijkt dat de invoering van het wettelijk minimum jeugdloon en de ver hogingen van het wettelijk minimum loon in de detailhandel tot zeer sterke loonstijgingen hebben geleid. Daartegen over geeft de ontwikkeling van de omzet geen mogelijkheid hiervoor com- Gelijke winst Metaverpa. NV Metaverpa (verpakkingsmachines en materialen) heeft in de eerste helft van dit jaar een omzetvergroting van 24 pet ge boekt ten opzichte van de eerste helft van 1973. De directie rekent op een even grote winst ais vorig jaar. Herbeleggingen. Beleggingsmaatschappij Obam NV heeft een bescheiden begin gemaakt met de herbelegging en wel door aankopen in de VS, voornamelijk in de olie-service-industrie, zo is op de jaarvergadering meegedeeld. De ontwikkeling van de horecasector is als gevolg van autoloze zondagen Jessel stoot KNSM-aandelen af. De Brit se groot-aandeelhouder van KNSM- Group, Jessel Securities, pakket aandelen KNSM Met de KNSM is overeengekomen het belang van 37 pet, te verkopen aan een met de KNSM geaffilieerde instel ling. Met dit akkoord is een einde gekomen aan een periode waarin het KNSM-bestuur op voet van oorlog leefde met de grootaandeelhouder. DEN HAAG Zestienjarigen die van school zijn, kunnen niet meer verplicht in het ziekenfonds; zij moeten een vrijwillige verzekering slui ten. Dit is een gevolg van het kabinetsbesluit, dat deze leeftijdsgroep van schoolverlaters evenals de 16-jarigen geen bijstand meer krijgen. Het NVV-Jongerencontact is over deze gang van zaken verbijsterd en protesteert fel tegen „het gehannes met 16-jarigen”. tijdens de energiecrisis bijzonder teleur stellend geweest. De ontwikkeling in 1974 ziet ernaar uit dat nog geen volle dig herstel hiervan mogelijk is. Ook blijkt dat de kostenfactor in de ver voerssector sterk zal stijgen als gevolg van de energiecrisis. Het ministerie van CRM gaf hieraan de uitleg dat deze jongeren als leerling worden beschouwd. Daarmee gaat het volgens het NVV voorbij aan het feit, dat de 15- en 16-jarigen het grootste deel van de werkweek beschikbaar zijn voor arbeid. Het jongerencontact en het overlegorgaan van de vakbeweging heb ben hiertegen fel geprotesteerd. Minder winst bij Nutricia. De nettowinst van NV Verenigde Bedrijven Nutricia is in de eerste zes vierweekse perioden van dit jaar ten opzichte van vorig jaar gedaald van 4,76 miljoen gulden tot 4,66 miljoen gulden. De omzet steeg van 141,1 mln tot 151,2 miljoen. Voorgesteld wordt een onveranderd contant interimdividend van een gul den. Nutricia verwacht gezien de hui dige ontwikkelingen een lager resul taat over 1974 dan over 1973. De premie (van /65 tot f 108) treft juist de vele ouders van deze groep jongeren die financieel net boven de bijstandsnormen zitten bijzonder zwaar, meent de vakbeweging. Als de regering het besluit, de partieel-leerplichtigen voor de Bijstandswet als leerling te beschouwen, niet snel intrekt, zullen straks ook de 17-jarigen en hun ouders een zware financiële klap krijgen als voor deze ’eeftijdsgroep de gedeeltelijke leerplicht wordt ingevoerd. De vakbon den eisen dan ook dat het kabinet zijn besluit ongedaan maakt. Vb HOOGEVEEN (ANP). Opnieuw sullen er binnenkort produktiemedewer- kers en beambten worden ontslagen bij KIP-kampeerwagens. Bij het Geweste lijk Arbeidsbureau is een aanvraag inge diend om ontslag voor 116 personeelsle den. Het betreft hier 110 produktiemede- werkers en 6 beambten. Onder hen be vindt zich een aantal dat ouder is dan jaar. Begin januari van dit jaar werd tr bij het caravanbedrijf nog gewerkt Met 560 mensen. Dit aantal is nu gehal veerd. Verwacht wordt dat de produktie met deze werknemers voortgezet kan worden. Voor het komende seizoen rekent men °P een produktie van 5000 caravans. In het boekjaar 1973/1974 werden er nog 5400 kampeerwagens op de markt ge bracht. in bruin café s. 4 HaBahui: Uit een circulaire van de Ziekenfonds raad blijkt dat 16-jarige schoolverlaters, die geen bijstand meer krijgen als zij niet aan het werk kunnen komen, per 1 oktober een vrijwillige verzekering btf de ziekenfondsen moeten afsluiten. In tegen stelling tot het kabinet, beschouwt de Ziekenfondsraad deze gedeeltelijk leer plichtige jongeren namelijk wel als werknemers. KVT verlaagt dividend. Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken NV stelt voor over het boekjaar 1973/1974 een dividend uit te keren van 15 pet of drie gulden per aandeel van twintig gulden nominaal waarvan 2 pet uit de dividendreserve (vorig jaar was dat 22,5 pet of vier gulden vijftig). Het NVV-Jongerencontact meent: „Het is volstrekt ontoelaatbaar en onbe grijpelijk dat juist deze regering op een verschrikkelijk onzorgvuldige manier ontspringt met de belangen van een groep die tot de minst draagkrachtigen kan worden gerekend. Deze niet onaan zienlijke groep gedeeltelijk leerplichtige schoolverlaters, die niet aan de slag kan komen, werd het recht ontnomen op grond van de formele redenering dat de ouders van deze kinderen sedert enkele jaren aanspraak kunnen maken op kin derbijslag”. DEN HAAG. Het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuinbouw gaat het in 1974 nog slechter dan tot nu toe werd verwacht Dit is de indruk van het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf en het Landbouw Economisch Instituut. In een aantal sec toren zullen de inkomens dalen met als gevolg een grotere werkloosheid onder winkelbedienden. De belangrijkste oor zaak is de sterke loonstijging in 1973 en de verwachte stijging voor dit jaar. Vooral de detailhandel moet de klappen opvangen. De resultaten in de landbouw verto nen een gevarieerd beeld. Het gemiddel de arbeidsinkomen van de ondernemers van gepachte akkerbouwbedrijven is in het noordelijk zeekleigebied (Groningen) met ongeveer f 10.000 gestegen in het boekjaar 1973-1974. In het zuidwestelijk zeekleigebied (Zeeland en West-Brabant) daalde dit inkomen voor deze onderne mers met maar liefst 24.000 In de overige gebieden bleef het inkomen van de akkerbouwers vrijwel gelijk aan voorgaande jaren. Het arbeidsinkomen van de onderne mers op de grotere weidebedrijven en de gemengde bedrijven met overwegend rundveehouderij daalde met ongeveer f 5000. Op de kleinere bedrijven bedroeg deze daling ongeveer 3000. De. op brengst van rundvlees en kalveren daal de met ongeveer 15 percent ètf* dë-1 krachtvoerprijzen stegen met 15 percent. De opbrengsten waren hier onvoldoende om de grote kostenstijgingen op te van gen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het aantal werklo zen is in september met 2300 gestegen tot de recordhoogte van 158.600 Het aantal vacatures daalde met 3700 tot 70.700, wat eveneens een laagterecord betekent. In de derde week van septem ber was nog sprake van 260 lopende vergunningen voor werktijdverkorting, waarbij 10.700 werknemers waren be trokken. Dit is 200 vergunningen en 2400 werknemers meer dan een maand eerder het geval was. De stijgende aanvraag om arbeidstijdverkorting komt vooral uit de Gelderse en Limburgse metaalnijverheid. In de eerste acht maanden van dit jaar staan 15 percent meer werkloze mannen bij de arbeidsbureaus ingeschre ven dan in de eerste acht maanden van 1973. Het aantal werkloze mannen, niet voor het seizoen gecorrigeerd, daalde in september licht in Groningen, Overijssel, Gelderland, Utrecht en Zeeland, en steeg in de overige provincies. Met uitzonde ring van Drenthe steeg het aantal werk loze vrouwen in alle provincies. <z

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15