Ressel vervangt Rep tegen Zwitserland n Joop Brand AZ wekt jaloezie op Haan opnieuw libero in Nederlands elftal Apartsheidspolitiek bemoeilijkt zaken doen Dortmund wil sport WON verloor kort geding Karstens krijgt geen steun van Maurice de Muer Voor duel met Magdeburg BAYERN WIL SNEL HEEN EN WEER Agostini aan dood ontsnapt Zoltan Varga Cliff Drysdale wil niet langer Zuidafrikaan zijn SPORTIEF F' irï; i KI DINSDAG 8 OKTOBER 1974 SPORT 17 6 Houtwerk HAARLEM. Afgelopen zondag kwam AZ’67 in de uitwedstrijd tegen FC Amsterdam opnieuw niet aan het maken van doelpunten toe. Het elftal van trainer Joop Brand heeft tot nu toe maar twee doelpunten in vijf wedstrijden gemaakt en dat lijkt regelrecht in tegenstelling tot het pro gressieve aankoopbeleid van de Alkmaarse. ver eniging, die, het is bekend, in vijf seizoenen naar de vaderlandse voetbaltop wil doorstoten. Brands problemen liggen in de spits. Adrie Hoogesteger is tot het einde van dit jaar uitgeschakeld met een rugblessure en ook Eef Mulders, die te snel lijkt afgeschilderd als een „miskoop”, heeft uitgerekend last van zijn rug. Het heeft in eerste instantie zelfs tot een klein meningsverschil met de heren Mole naar geleid want Brand wilde de blessureproble- men niet afwachten, maar ging op zoek in het bui tenland (in Zweden naar Gustavsson) om de AZ- aanval te versterken. Een transfer die vooral af ketste op de onwil van de grote geldschieters achter AZ, de gebroeders Molenaar, die oordeelden, dat Brand aan het begin van dit seizoen alle faciliteiten heeft gehad om te versterken en nu niet opnieuw moet beginnen! E5 F 'I jfe=9 ■Mi Drost en Israel worden in de gaten gehouden (Van onze sportredactie) en Is?ü Wim Jansen: voorstopper Nederlandse (Van onze sportredactie) ;chts es 2 .vaar ene- aat- de oor- cen- ver- per- Cliff Drysdale (hier met Okker) heeft zijn Zuidafrikaanse nationaliteit opge geven. dacht onder de top. Vooral daarom ben ik niet ontevreden. Maar waar de HAARLEM. Wanneer Gerben Kar stens in beroep gaat tegen zijn diskwali ficatie als winnaar van de klassieker Tours-Parijs, hoeft hij niet te rekenen op de steun van zijn Franse ploegleider Maurice de Muer. Waar Karstens heeft laten weten dat hij bij de dopingcontro le De Muer optrommelde om wat scheve zaken recht te zetten, heeft de BIC- ploegleider zich nu gedistantieerd van het gebeuren bij dat onderzoek. Daarom moet je er een beetje reke ning mee houden dat er over AZ altijd meer gepraat wordt dan over een andere club.” Knobel hierover: „Ik zal zo snel mo gelijk naar een andere oplossing zoeken. Ik volg iedereen nauwlettend en het is niet ondenkbeeldig dat Rinus Israël als hij zo speelt als nu of nog beter, de Knobel ontkent bij herhaling dat het niet- selecteren van PSV’ers, die voor de oefen interland tegen Zweden een maand ge- stuur. Knobel meende dat het niet on denkbaar is dat de NEC’er Jan Peters een deel van de wedstrijd zal kunnen meemaken. in de maar Waa, Nico delijk ■Ipunt wed- Bert eken- eusde steeg ad de bren- ■f uit- lal en ■tende irg de it tijd ;ands- rust prong ig jn et jn in a- snel arna verd S 2 rug- was Is in jeter .1. In Alli- ;e 3. loeg, raai- npo- isten 1 de iVater- V 3-3. ictoria mdlust is 4-5, 3 C i, DTS el 4-2, an de ts het Imati- over- Han vorige in, die er en mten- ONTARIO (SID).— Giacomo Agostini, de veelvoudige Italiaanse wereldkampi oen motorrennen, is bij wedstrijden in Ontario aan de dood ontsnapt. Tijdens de race werd Agostini door een naast hem rijdende concurrent geraakt. De Italiaan girrg met zijn machine aan het slingeren en kwam tegen een vangrail terecht. Zijn Yamaha werd volledig ver nield doch Agostini kwam met de schrik vrij. heeft •edden it iets i aan- >b Bijl ix na- reke- isulta- V. d. iskerk tegen ngete- t van zorpen iks 2x ar tijd k door uiter- In het Franse sportdagblad l’Equipe haalt hij fors uit tegen de berichten die suggereren dat hij Karstens dekt. „Ik heb zijn gedrag nooit goedgekeurd”, al dus De Muer. „Het bedrog (Karstens zou via een truc niet zijn eigen urine ingele verd hebben, red.) is bewezen”, zegt de ploegleider, „en ik kan niet anders dan die uitspraak van de commissarissen res pecteren. Als ploegleider kan en mag ik een dergelijk bedrog niet toestaan. Het zou de doodsteek voor de wielersport betekenen”. derde door d op- ilaats. n de ■akter it op- van zelfs heeft nogen ■egen: I.K.V. itloos. r dan lingen Gerhard Aigner, het Westduitse UEFA bestuurslid, staat nog sceptisch tegen over het plan van Bayern. „De UEFA wil geen precedenten scheppen. Volgens de reglementen moet een club 24 uur voor aanvang van de wedstrijd aanwezig Ün”. Vorig seizoen beschikte de UEFA ook afwijzend op een dergelijk verzoek Naar aanleiding van het opzienbaren de Nederlandse optreden de laatste week in de beroepswielrennerij, publiceerde l’Equipe een spotprent waarop Roy Schuiten en Gerben Karstens zijn afge- beeld. „Hollandais volants” (de vliegende Hollanders) heet het werkstuk dat Schuiten afbeeldt als een vrolijk wieken de engel en waarop Karstens (in draf tempo) prijkt met een grote spuit in de linkerhand en een nepartik'el voor de vreemde urinestraal in de rechterhand. Met de opstelling van Wim van Hane- gem op het middenveld blijkt de Feye- nOorder erg snel te zijn genezen van zijn enkelblesure, die hem vorige week in moeilijkheden bracht met zijn clubbe- naam AZ valt is veel jaloezie. Het loopt hier lekker, er wordt aanval lend gevoetbald en er komt veel pu bliek. Dat wekt scheve ogen op. ‘standpunt ingenomen ten aanzien van de apartheidspolitiek in Zuid Afrika. Cliff Drysdale, die bekend is om zijn dubbel- handige backhand, is de bekendste Zuid afrikaanse tennisprof. Hij bereikte in 1965 en 1966 de halve finales van de Wimbledonkampioenschappen en speelde afgelopen week met Okker, Pilic en Roche in Nederland. MÜNCHEN (SID). FC Bayern, de houder van de Europese beker voor landskampioenen, wil voor zijn wed strijd tegen FC Magdeburg (Oost-Duits- land), die op 6 november wordt ge speeld, op een dag heen en weer reizen. De Westduitse kampioen wil daartoe een speciaal verzoek richten aan de UEFA. „Het is beter voor onze spelers. Waarom wij dit van plan zijn gaat alleen de club aan.” Volgens Franklin, de voorzitter van de Zuidafrikaanse tennisbond, reist Drysda le nu op een Engels paspoort omdat zijn moeder van Engelse afkomst is. „Er is geen sprake van dat Drysdale niet loyaal is ten opzichte van Zuid Afrika. Hij heeft zijn stap uit louter zakelijke overwegingen gedaan”. De realiteit lijkt echter anders, De Japanse autoriteiten hebben Drysdale verplicht te tonen dat hij zijn Zuidafrikaanse nationaliteit op geeft voordat zij hem een nieuw visum voor Japan wilden geven. De laatste maanden heeft Japan een scherper Joop Brand: „Ik vind toch dat ik naar de toekomst moet kijken en dan ben ik echt niet pessimistisch. Je ziet de kansen die wij iedere wedstrijd krijgen. Het is echter niet verwon derlijk dat een doelman als Geilman vorige week een negen tegen ons kreeg en bij FC Amsterdam staat nog altijd een zekere Jongbloed in het doel, Die is niet ten onrechte gekozen in het Nederlands elftal. Voor het zelfde geld hadden we nu al acht, negen punten gehad en dan is AZ opeens een wereldploeg.” Toch wilde je opnieuw versterken. Brand: „Je kent mijn ongeduld een beetje. Wat mij betreft wil ik dit jaar wel doorstoten. Maar we hebben in feite al een reuzensprong gemaakt. De grote klap is pas over drie jaar gepland. Het moet een beetje geleide lijk gaan. AZ is van een elftal dat vorig seizoen de competitie inging om zich hoe dan ook te redden van degradatie nu opeens een elftal dat min of meer een plaats wordt toege leden op aandrang van hun bestuur bedankten voor de eer, zou berusten op rancune zijnerzijds. Argumenten voor de afwezigheid van de Eindhovenaren zijn voor Knobel: „Er zijn een stuk of drie spelers van de huidige groep van 22 die nooit, ook' niet bij het wereldkampi oenschap, een reële kans hebben gehad Vooral Ressel krijgt nu een unieke kans in zijn eigen stad. Het is een reële kans en niet voor één keertje. Datzelfde geldt voor Notten, die een mogelijkheid op zijn eigen plaats krijgt. Een tweede overweging is, dat men weet dat Kees Rijvers (trainer PSV-red) een groot te genstander is van het selecteren van mensen alleen als ze toevallig nodig zijn. Daarom heb ik zijn spelers niet uitgeno digd, omdat het oneerlijk zou zijn ten opzichte van de mensen van PSV” waarbij Knobel meedeelt dat hij nog vóór de volgende ontmoeting in de voor ronde van het Europees kampioenschap over vijf weken tegen Italië met Rijvers zal gaan praten. beiden nog eens doorgesproken en de bondscoach heeft daarin Kraays fiat ge kregen om Haan, bij gebrek aan beter, als laatste man op te stellen. Feyenoord maakt zich nu al zorgen om die twee punten die het bij PSV heeft laten liggen. Als je al dit soort kleine zaken incalculeert dan kom ik tot de conclusie dat het team niet heeft gefaald. Verre van dat zelfs.’* Hoe bekijkt Brand zijn spitspro bleem. Brand: „Iedereen roept nu wel dat Bobby Vosmaer geen rechtsbuiten is maar bij Haarlem heeft hij op die positie een vaste plaats in het elftal veroverd. We kunnen in bepaalde wedstrijden ook 4-4-2 spelen waar door Bobby weer naar het midden veld verhuist. In Vredenburg en Kist hebben we twee goede spitsen. Het houtwerk heeft ook in de weg ge staan. Verdedigend is er geen enkel probleem. We hebben namelijk wel de minste doelpunten tegen. Maar ik heb goede hoop dat die produktie vanzelf in orde komt. Er wordt ten slotte te goed gevoetbald om op dit punt twijfels te hebben. Maar nog maals: Het gaat een heleboel mensen AZ te goed. Iedereen probeert de boel uit te spelen. Maar iedereen vergeet dat ik na vijf wedstrijden nu wel drie punten meer heb dan vorig sei zoen. Van Twente heb ik vorig jaar verloren. Nu hebben we een punt gepakt. Dat is echt niet zo’n geringe prestatie omdat de topclubs 98 per cent van de punten moeten halen om landskampioen te kunnen worden. AMSTERDAM. Borussia Dortmund heeft Ajax benaderd over de overgang van Zoltan Varga naar de club die uitkomt in de tweede liga noord. Vol gens Jaap van Praag was er nog geen overeenstemming bereikt. Berichten uit Duitse bron melden echter dat de be sprekingen, die maandag in Amsterdam tussen vertegenwoordigers van Borussia en voorzitter Van Praag alsmede tech nisch directeur Hans Kraay zijn gevoerd, zijn afgerond. Varga, die op 7 november 1973 door Ajax werd gecontracteerd, zou reeds vandaag deelnerfien aan de trai ning van de Borussen. De thans 29- jarige ex-Hongaar maakte deel uit van het nationale team dat uitkwam op de Olympische spelen van 1968 in Mexico. Hij reisde toen niet mee terug naar zijn geboorteland. Hij speelde van 1970 tot 1972 voor Hertha BSC, raakte betrokken bij het Bundesligaschandaal en ging over naar Aberdeen. Daarna contracteer de Ajax hem. Barry Hulshof} trhint iedere dag voluit met Ajax mee om te proberen of hij - als alles naar wens verloopt tenminste - de eerste wedstrijd van Ajax tegen Feyenoord (27 oktober) in Rotterdam toch kan halen. Het ligt in de bedoeling dat hij zijn rentree op 20 oktober tegen Roda JC maakt. Hier is Hulshoff in duel met nummer 10 Piet Keizer. Opstelling: Doel: Jongbloed Achter: Suurbier, Jansen, Haan Krol; Midden: De Jong Notten en Van Ha- negem; Voor: Ressel, Geels en Rensenbrink. Wisselspelers: Piet Schrijvers, Johnny Rep (beiden Ajax), Dick Schneider (Fey enoord), Jan Peters (NEC) en Cees van lersel (FC Twente). De wedstrijd wordt geleid door de Hongaarse scheidsrechter Somlai. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Marton en Neuber. JOHANNESBURG (Reuter) Cliff Drysdale heeft zqn Zuidafrikaanse na tionaliteit opgegeven. Bien Franklin maakte bekend dat de Zuidafrikaanse tennisbond een brief van de 33-jarige Drysdale had gekregen waarin deze me dedeelde dat hij zijn paspoort bjj de Zuidafrikaanse consul in New Orleans had ingeleverd en deze verzocht het ongeldig te verklaren. Drysdale, die in de Verenigde Staten woont, heeft de stap genomen omdat zijn Zuidafrikaanse paspoort hem moeilijkheden bezorgt in bepaalde landen, waar h(j voor zaken moet komen. Of Knobel tegen die tijd van plan zal zijn Eindhovenaren in de selectie op te nemen, laat hij voorlopig in het midden, omdat hij liever vooruit kijkt naar het duel met Zwitserland. Ook wenst hij zich niet uit te spreken over het feit of Van de Kerkhof op dit moment een betere keus zou zijn dan Ressel. „Daaro ver kunnen de meningen verschillen”. Door de afwezigheid van Johan Cruyff zal de Ajacied Geels woensdag in het centrum van de aanval opereren. De Barcelonaspeler voetbalt woensdag met zijn pfoeg tgen een Franse selectie en aan de onwil van het Barcelonabestuur om Cruyff naar Nederland te laten vertrekken, kan de bondscoach ook wei nig doen. In deze kwestie blijkt weer de onmacht van he KNVB-bestuur. Se- cretaris-penningmeester Burgwal en voorzitter Hogewoning van het sectiebe- stuur betaald voetbal schuiven elkaar de verwijten in de schoenen na Burgwals mislukte missie van vorige week om Cruijff „Neeskens is geblesseerd” alsnog Tos te weken. John Newcombe heeft het internationale tennistoernooi van Honoloeloe gewonnen. Hij verdiende daarmee een bedrag van 130.000 gulden. De tiende partij tussen Karpov en Korts- noj is uitgesteld Leroy Walker is benoemd tot hoofdatle- tiekcoach van het Amerikaanse team voor de Olympische spelen in Montreal. De eerste speeldag in de Italiaanse voet balcompetitie heeft 32.000 minder betalende bezoekers opgeleverd. van Bayern München. De club wilde toen ook op een dag heen en weer reizen voor de wedstrijd tegen Dynamo Dresden. Raymond Goethals heeft maandag in Brussel de selectie van zestien spelers bekend gemaakt waaruit hij het Belgi sche elftal zal samenstellen dat zaterdag in het Heizelstadion in Brussel een in terlandwedstrijd tegen Frankrijk speelt. De selectie is: Broos (Anderlecht), Coeck (Anderlecht), Devrindt (Lokeren), Dockx (Anderlecht), Henrotay (Stan dard), Lambert (Club Brugge), Leonard (Mechelen), Martens en Teugels (beiden RWD Molenbeek), Piot (Standard), Van Binst (Anderlecht), Van den Daele (An derlecht), Van der Eist (Anderlecht), Van Himst (Anderlecht), Van Moer (Standard) en Verheyen (Anderlecht). Ausputzersplaats inneemt”. Als de Twentenaar Epi Drost ter sprake komt: „Ook die wordt nauwlettend gevolgd. Hij groeit weer naar het niveau van de oude Epi”. Het zijn krasse uitspraken van de bondscoach, die echter niet al leen kampt met problemen in de verde diging. Opmerkelijk is immers dat Kno bel de Feyenoorder Peter Ressel als rechterspits heeft opgesteld. De Rotter dammer speelde tegen Zweden bijna het gehele duel mee en maakte in Finland de 90 minuten vol zonder een grote indruk achter te laten. Met het uit vorm zijn van de Ajacied Rep heeft Knobel uit twee minderen de beste moeten kie zen, omdat hij de PSV-gegadigden voor Oranje onder wie rechtsbuiten René van de Kerkhof niet voor zijn selectie wenste uit te nodigen. ROTTERDAM. Het spelen van Wim Jansen als voorstopper en de ver vanging van Johnny Rep zqn wel de interessantste nieuwtjes, waarmee bondscoach George Knobel maandag bij de bekendmaking van het Nederlandse elftal kwam. Geheel onverwacht is de keus van Jansen van de oefenmeester niet, gezien de mislukking van het expe riment met de Feyenoorders Schneidei en De Jong tijdens de laatste interland tegen Finland. Zolang Knobef door om standigheden niet kan beschikken over de beste centrale verdedigers die in Ne derland te vinden zijn, blijft het voor hem schipperen. Zo zal Arie Haan woensdag weer aantreden als libero, na dat hij tegen Finland op verzoek van Ajax-trainer Kraay niet in de laatste lijn was opgesteld. In een zaterdag ge houden gesprek tussen Knobel en Kraay zijn de standpunten en problemen van Daarom maakt Brand nu van de nood een deugd. Afgelopen zondag probeerde hq Bobby Vosmeer uit als rechtsbuiten. Een vondst die de eerste keer dat Brand dit bij Haarlem deed drie doelpunten tegen Go Ahead Eag les opleverde. Brand moet tenslotte wat. Hij realiseert zich ook dat de sleutel tot het maken van doelpunten in het beziten van goede vleugelspit sen ligt. Polen en Nederland hebben dat tijdens de wereldkampioenschap pen in West-Duitsland onderstreept, vaderlandse topclubs als Feyenoord, Ajax, PSV en FC Twente bewijzen dit wekelijks in de competitie. Een elftal als AZ, dat momenteel een beetje vleugellam is, is daardoor ex tra gehandicapt. UTRECHT. De Vereniging Voetbal Oefenmeesters Nederland, de WON, heeft het kort geding tege nde Konink lijke Nederlandse Voetbalbond, de KNVB, verloren. De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. Van Dijk, oordeelde maandag dat de KNVB een licentie aan de Joegoslavi sche trainer Ned Belstovic om als oefen- meester-B op te treden, niet ten onrech te heeft afgegeven, zoals de WON had gesteld. Volgens de WON had de Joe goslaaf, die trainer is van Vitesse, niet het juiste diploma om voor deze licentie in aanmerking te komen. Verder had Bulstovic het hoogste Duitse trainersdi- ploma gehaald, terwijl het bondsbestuur, en niet de sectie betaald voetbal, zoals de WON dacht de licentie heeft afgege ven. Omdat hierdoor verscheidene gronden voor de eis wegvielen, stuuurde mr. Van Dijk de partijen naar huis om eventueel met een nieuwe dagvaarding terug te komen. Dat deed de WON op 26 sep tember. Op die datum werden vragen aan de orde gesteld als: mocht de KNVB de licentie afgeven wie heeft de licentie afgegeven en zijn de werkloze Neder landse trainers hierdoor gedupeerd. Op de verschillende punten oordeelde mr. van Dijk dat de KNVB geen wan prestatie heeft geleverd tegenover de WON en dat er geen sprake is geweest van onrechtmatige daden door de KNVB. 'j 4i'/L X *1 u -i-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17