Tweehonderd ontslagen Rassenrei in Boston Ford uitgejouwd d /./A Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AMSTERDAMS COLLEGE VINDT ONTWERP TE DUUR 'tips ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN KAMER BEGONNEN Nieuwe structuren AGENDA Enkele opklaringen 59.50 nljman Haarlem 023-319309 115.- 71 VRACHTAUTO’S; 64 BEKEURINGEN Telefoonbeantwoorders 79.50 198.- 19.75 Ik' (Van onze redactie economie) ZAANDAM In Haarlemmermeer nde Deze krant bestaat uit pagina 4 i ’n houtmarkt 21 in. perspex lichtbakken neon licbtreklames •oest. lektie) alsu et s. ffS IJmuider Courant DINSDAG 8 OKTOBER 1974 64e jaargang nummer 285 Confucius: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. BRUYNZEEL KRIMPT IN n (Van onze streekredactie) De Weense architect Wilhelm Holzbauer met burgemeester Samkalden het stadhuisplan. de maquette voor van Bekroond stadhuisplan vrijwel van de baan Twee jaar geleden gaf de Amster- I IIEllllllllllllIlBIHIllilll (Advertenties) (Van onze parlementsredactie) 2 achttien pagina’s eigen ontwerpstudio voor GEN. CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Haarlem - Haarlem Schalkwijk Bloemendaal - IJmuiden Telefoon 31 46 50 fijn te kombi- neren met de nieuwe rokkenmode 1 Een demonstrante wordt in Boston op gebracht. nadat een zijn 71 KOOP vanaf 485,— HUUR vanaf 20,p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 /anltalr.morkt voor verdien het telver/ MAR KT-VOOR DEEL SPHINX closetpot wit incl. B.T.W. ƒ39,50 Vergierdeweq 250 hk. Vondelweg HaanemN. Tel. 370496 Geopend: ma. t/m vrij. 12-6 uur. Zaterdags 9-6 uur Overdress japon in bloem motieven in olijfgroen en brique Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 319245 - ^imanbv een interim-nota waarin het vraagstuk wel wordt geanalyseerd, maar geen aan duiding voor een oplossing is te vinden”, aldus Wiegel. Hij concludeerde dat het kabinet in gebreke blijft de werkloosheid funda menteel aan te pakken. „Na een jaar socialistische vertoning kunnen de toe schouwers zien waar het spel op uit draait”, zo riep hij uit. Ook de sterke stijging van de over heidsuitgaven kon Wiegels goedkeuring niet wegdragen. De extra aardgasbaten moeten naar zijn mening besteed wor den in de particuliere sector, het be drijfsleven en de zelfstandige onderne mers. Dat het kabinet voorrang geeft aan stijging van de overheidsuitgaven, is geen economische maar en onverant woorde, zuivere politieke keuze. Honderden politie-agenten zijn ingezet tegen blanke herrieschoppers di e een neger hadden mishandeld. Negen de monstranten werden aangehouden. Ver scheidene mensen liepen verwondingen op. Hoewel fractieleider Van Thjjn van de Partij van de Arbeid, die na Wiegel aan het woord kwam, sprak van een „kabi netsbeleid dat er wezen mag” heeft ook de grootste regeringspartij tamelijk veel kritiek op diverse beleidsonderdelen. Van Thyn toonde zich het meest bezorgd over de aanpak van de werkloosheid'. Fel hekelde Wiegel wat hij noemde de dreigementen van de vakbeweging aan het parlement om de afroming van one venredige winsten te aanvaarden. Voor een onderdeel van het kabinets beleid had Wiegel enkele woorden van waardering: de aangekondigde verster king van de politie in het licht van het toegenomen geweld en de terreur. Wiegel kondigde alvast een motie aan om de regering te bewegen met boeren en middenstanders op korte termijn overleg te plegen om hun inkomensach terstand weg te werken. 4 van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar £123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, Kunst Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport 2 3 3 7 13 7 9 9 15 14 16, 17 Suède jasje met echt bont beeldschoon speciale prijs Nieuwe mode pakje in bloemmotieven soepele tricot is helemaal in damse gemeenteraad met 27 tegen 16 stemmen zijn goedkeuring aan de bouw van het stadhuis, waarmee de Oostenrijker een internationale prijs vraag had gewonnen. Wethouder Han Lammers van Publieke Werken, die een 'grotere invloed in het nieuwe college van B. en W. heeft gekregen, behoorde toen tot de tegenstanders. De kosten van het nieuwe stadhuis, waarvoor Holzbauer een jaar lang in Amsterdam bivakkeerde om, zijn plan uit te werken, werden in 1972 ge raamd op 130 miljoen maar volgens ingewijden zou dit bedrag thans bij lange na niet meer genoeg zijn. Begin vorig jaar zorgde het provin ciaal bestuur van Noord-Holland reeds voor een geduchte streep door de Amsterdamse rekening door het krediet voor de bouw niet goed te In tien gevallen werden technische gebreken geconstateerd, in veertien gevallen deugde de belasting niet en dertien chauffeurs konden geen rijbe wijs of ke nekenbewijs tonen. Eén wagen werd in beslaggenomen omdat hij een vals kenteken had; deze wa gen was bovendien niet verzekerd. Het rijtijdenboekje klopte in ruim 22 gevallen niet. In sommige gevallen werden meer dan een verbaal per wagen opgemaakt. Volgens de politie is er sprake van een verontrustende situatie. Eerdere ëontrole-acties in de Haarlemmermeer (er wordt regelma tig om de drie, vier maanden een dergelijke actie gehouden} leverden beduidend minder overtredingen op. BURLINGTON (Reuter en AP). President Ford van de Verenigde Sta ten is gisteravond in Burlington in de Amerikaanse staat Vermont door onge veer 500 jongeren uitgejouwd toen hij daar aankwam om een diner bij te wonen voor republikeinse kandidaten voor de komende Congresverkiezingen. Hier en daar een bui, maar ook opklaringen. Matige, aan de kust krachtige wind uit noord tot noordoost. Minimumtemperatu ren rond 3, maximumtempera turen omstreeks 11 graden. keuren. G.S. noemden het Amster damse besluit prematuur in verband met de optredende loon- en prijsstij gingen. De hoofdstad moest, zo werd gesteld, eerst maar eens voor een sluitende begroting zorgen. Sindsdien heeft Amsterdam de Weense bouw meester aan het lijntje gehouden. Het stadsbestuur is er nog wel van overtuigd dat er een nieuw stadhuis moet komen, aangezien de accommo datie aan het Prinsenhof ongeschikt is om „inhoud te geven aan de stede lijke democratie”. Het is nog ondui delijk wie voor het ontwerp moet zorgen: Publieke Werken of een par ticuliere architect Volgens het meer jarenplan zou in 1976 met de bouw begonnen moeten worden, maar het is volgens onze zegsman twijfelachtig of dat zal gebeuren. BOSTON (DPA). De wekenlange spanning in Bostan ais gevolg van de gerechtelijk bevolen integratie van zwarte en blanke scholieren heeft zich gisteren in hevige rassenrellen ontladen. De demonstranten droegen spandoeken met opschriften als „kwijtschelding voor de onschuldige, niet voor de machtige” en „gelijke berechting voor allen”. Op andere spandoeken werd beëindiging van de Amerikaanse steun aan de Zuidviet- namese president Thieu geëist en meer regeringshulp voor arme Amerikanen. Julie Eisenhower, dochter van de voormalige president Nixon, heeft giste ren gezegd dat ze zou willen zien dat haar vader als, reizend ambassadeur gaat dienen. „Het zou echt een tragedie zijn als van zijn begaafdheid om met buiten landse leiders samen te werken en zijn ervaring in de wereldpolitiek geen ge bruik zou worden gemaakt”, aldus Julie in het televisieprogramma de Mike Douglas-show. In een communiqué deelt de directie van Bruynzeel mee dat als gevolg van de sterke teruggang in de Westeuropese bouwnijverheid met name in de wo ningbouw de produktie in haar bedrij ven aangepast zal moeten worden aan een niveau dat meer in overeenstem ming is met de huidige en verwachte afzetmogelijkheden. Daarmee gepaard gaande, zullen op allerlei terreinen be zuinigingsmaatregelen genomen moeten worden om onvermijdelijke kostenstij gingen zo goed mogelijk te compenseren. Uitgangspunt zal zijn, dat het poten tieel van het bedrijf zowel technisch als administratief en commercieel onaange tast blijft. Met de vakorganisaties heeft overleg over het pakket te nemen maat regelen plaast gevonden en de onderne mingsraad is ingelicht. Hoewel aan het behoud van de werk gelegenheid de hoogste prioriteit wordt gegeven, zal er desondanks, aldus de directie, een vermindering van de perso neelsbezetting moeten worden doorge voerd. In de produktieafdelingen zal de noodzakelijke aanpassing van de perso neelsbezetting zich overwegend kunnen voltrekken via natuurlijk verloop, onder meer door het niet verlengen van een aantal contracten met buitenlandse werknemers. In de indirecte sfeer zal in Nederland verdeeld over diverse vestigingsplaatsen, door opheffing van functies die deels verband houdt met in fasen door te voeren reorganisatiemaatregelen, een personeelsvermindering van 150 tot 200 personen doorgevoerd moeten worden, in een tijdsbestek van één jaar, aldus Bruynzeel. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft vanmiddag een begin gemaakt met de algemene beschouwingen over de troonrede en de miljoenenota van het kabinet-Den Uyl. VVD-fractieleider Wiegel, die als eerste het woord voerde, spaarde het kabinet niet. Zijn conclusie was, dat onbekwaamheid in het beleid de boventoon voert en dat het kabinet daarom maar beter kan verdwijnen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het is vrij wel zeker dat het bekroonde ont werp van de Weense architect Wilhelm Holzbauer voor het nieuwe Amsterdamse stadhuis op het Waterlooplein niet zal worden uitgevoerd. B. en W. van de hoofdstad zouden het plan te kostbaar vinden. Er wordt nu ge dacht aan een veel eenvoudiger opzet, maar het staat nog aller minst vast dat ook dit nieuwe stadhuis op de „vlooienmarkt” komt te staan. fijn te kombi- neren met de echte Franse Silky-look kblpullover Men beantwoorde goed met goedheid, kwaad met gerechtig heid Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. van Washington om de inflatie krachtiger aan te pakken wijzen ook niet in de richting van een beleid dat uitgaat van een gevaar voor economische ineenstorting. President Ford meent blijkbaar zelfs dat het Ame rikaanse bedrijfsleven nog een flinke aderlating kan doorstaan, want zijn plannen tot bestrijding van de werkloos heid steunen voornamelijk op verhoging van de vennootschapsbelasting. Het is wel duidelijk dat over de gehele geïn dustrialiseerde wereld een categorie van de beroepsbevolking overcompleet wordt. Structureel hebben de mechanisatie, de eomputorisatie en de verfijning van pro- duktieprocessen veel spierkracht en her senwerk uitgespaard, zonder dat de kos tenbesparingen daarvan opwogen tegen het totaal aan sociale lasten, loonsverho gingen en verhoogde energiekosten. In deze structurele mallemolen moet gestreefd worden naar een nieuw even wicht. dat onherroepelijk arbeidstijdver korting, bevordering van nieuwe beroe men, herscholing, geografische verplaat sing van arbeidskrachten en verlaging van pensioenleeftijden noodzakelijk zal maken. Het is een karwei waaraan orga nisaties van werkgevers, werknemers, plus de overheid en de wetenschappen de komende decennia samen de handen vol zullen hebben. HUIIIIIUIBUMIHIIIIIIIII De onrustbarende stijging van de werkloosheid in Nederland heeft diepere oorzaken dan alleen maar een afneming van de industriële bedrijvigheid en een algehele vertraging in de economische groei. Dat is iets waarover deskundigen het wel eens lijken te zijn. Ware de werkloosheidsstijging een afspiegeling van de economische teruggang, dan zou Nederland onder een recessie lijden die sterk zou lijken op een malaise. Dat is geenszins het geval. Er is zelfs enige optimisme te bespeuren in de eco nomische sector, een optimisme dat dezer dagen nog door minister Duisenberg werd gevoed naar aanleiding van 'diens contacten met collegea-ministers van andere landen. De voornemens Bruynzeel in Zaandam gaat in een tijdsbestek van één jaar 150 tot 200 personeels leden, werkzaam in diverse vesti gingsplaatsen, ontslaan. Met de vakorganisaties is overeenstem ming bereikt over een ontslagrege- ling voor de betrokken personeels leden, waarvoor vergunning zal worden aangevraagd. Van Thijn verklaarde zich een fel te genstander van de door de Liberalen gepropageerde verbetering van het on dernemingsklimaat zonder overheidsbe moeienissen. Daarmee zat hij duidelijk op de lijn van de vakcentrales, die tijdens de be sprekingen over het centraal akkoord de afroming van winsten van welvarer.de bedrijven tot breekpunt hebben ge maakt. „Als ons economische systeem niet meer garant staat voor volledige werk gelegenheid, dan kan de overheid niet anders doen dan ingrijpen in de concur rentieverhoudingen”, aldus de PvdA-frac- citevoorzitter. Hij pleitte voor een lande lijke overkoepeling van aanbestedingen en overheidsopdrachten op het terrein van openbaar vervoer, stadsvernieuwing, milieubeheer, enz. Ook de investeringen van overheidsbedrijven moeten bij de coördinatie worden betrokken. Wiegel valt kabinet aan op werkloosheidsbeleid De kritiek van Wiegel richtte zich vooral op het beleid ten aanzien van de sterk stijgende werkloosheid, de positie van zelfstandigen en boeren, en de ver slechtering van het ondernemingskli maat. De werkloosheid is naar de me ning van Wiegel onaanvaardbaar toege nomen. „Gezien de ferme taal van de PvdA, toen ze nog in de oppositie zat, had men mogen verwachten dat dit kabinet met een duidelijke visie was gekomen hoe het de werkloosheid zou aanpakken. Maar waar komt het kabinet mee? Met HAARLEMMERMEER. Bij controle op het vrachtvervoer gisteren in Haarlemmermeer vrachtwagens aangehouden, waarbij 64 processen-verbaal werden opge maakt. J. jA Lil

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1