Kwestie vluchtelingen blijft heet hangijzer Bemanning BESPREKINGEN OP CYPRUS HERVAT atoomschip Colda Meir in tranen DE AFFAIRE-WATERGATE Postuum Nixon en Ford Bezoek Ford aan Japan Kern wapenbepe rking op bredere basis voor Portugezen Het blijft gisten op de Balkan Onderzoek naar electriciteit uit golfslag huwelijk in Indonesië 250.000 GULDEN AAN PRIJZEN Bio-tex KLEUREN FESTIVAL geëvacueerd in twijfel „Verkiezingsles” vg n s I a n q*Rv ^--e-n--^aak. ?emaakt „Afspraak tussen W.O.EEN ECHTE KAREL APPEL ALS HOOFDPRIJS IN HET F Na eis vakbond I Besprekingen Giscard met Ford en Breznjev iss I DINSDAG 8 OKTOBER 1974 3 BINNENLAND-BUITENLAND (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) In de wolken 1.^ H Ontbreekt F '1 Vijfde colonne Margriet Libelle Viva Story Prinses pag. 122-123 pag. 10-11 pag. 90-91 pag. 24-25 pag. 46-47 ATHENE De onderhandelingen tussen de Grieks-Cyprische leider Klerides en de Turks-Cyprische voorman Denktash zijn gisteren weer voortgezet na een onderbreking die was te wijten aan het feit dat Kle rides’ positie onduidelijk was geworden, ook in Denktash’ ogen. Onder handelde hij als staatshoofd met compleet eigen initiatief of als tijdelijk leider die moest rekening houden met de wensen van de verdreven Ma karios? Alles wat je moetweten omtewinnen staat opde Bio-tex verpakkingen en inde damesbladen van deze week: O (Van onze redactrice in Wenen) WENEN Onder de opper vlakte blijft het gisten op de Balkan. Grote manoeuvres van het Warschaupact in Zuid-Hon- garije „oefenen” een invasie in Joego-SIavië. Grote manoeu vres in het noorden van Joego- SIavië oefenen” de verdediging tegen een aanval vanuit ’t noor den. Belgrado stelt Moskou scherpe voorwaarden voor een Joegoslavische deelneming aan de Europese topconferentie in Warschau op 16 oktober. t - - 93 I i .j, CI.Ü (ADVERTENTlêyJ Af I n (Van onze redacteur in Wahsington) (Van onze redacteur in Washington) (Van onze redacteur in Parijs) LONDEN(DPA). De Britse regering heeft een bedrag van zestigduizend pond ter beschikking gesteld van de Universi- teit van Edinburgh in Schotland, voor een onderzoek naar de mogelijkheid van het winnen van electriciteit uit golfslag. et ie veroordeeld nauwelijks steun van die bevolking geniet. Premier Kakuei Tanaka riep gisteren zijn naaste medewerkers en functiona rissen van het ministerie van buiten landse zaken bij zich om zich te beraden over eventuele acties van de politieke oppositie en linkse organisaties. genstanders van Tito, Joegoslaven die na de breuk van Joego-Sïavië met de Kominform in 1948 het land hebben moeten verlaten. Via de Russische, Hongaarse en Tsjechische ambassades in Belgrado werd in Montenegro een „kominformistische” verzetscel opge zet. In april werd deze door de Joe goslavische contraspionage opgerold. Tito’s kroonprins Kardelj reisde naar Moskou met de opdracht de zaak in stilte met partijleider Breznjev in het reine te brengen. Pas toen dat niet lukte, maakte Tito vorige maand het schandaal aan de wereld bekend. 1. s ijn ao- uit ter ;en :nd eze la- ond een ten, rast en :ien t is de den het bij onk lat- i de art- hoe iek. n e g ir id ie :d ig ;ent nge me- Hij jers >in- t te G. in Ej de en d- ak er aat uw Zij la- sel die Hi ep ;ste cht irse eel cht er- de- ge- en p- sls ïkt lis it- iet a e e s n r tr a if it len in to en co d iet m- 2t n le n is e- se ti le et 5 te ge et rn ►e- tot rs. li lt- s t Jt,- Ig tn ft et s- et President Eisenhower in zijn tijd werd in 1960 gedwongen van een bezoek aan Japan af te zien, naar aanleiding van heftige anti-Amerikaanse betogingen te gen de vernieuwing van het Ameri- kaans-Japanse verdrag van vriendschap. Makarios na zijn terugkeer zijn handen in onschuld zal wassen en de schuld voor deze capitulatie aan hem zal geven („Klerides heeft mijn vertrouwen be schaamd”). Hij weet ook dat de overgro te meerderheid van de Grieks-Cyprioten hunkert naar de terugkeer van de aarts bisschop en dat hij zelf die eigenlijk nog nooit de staatsgreep die hem indi rect aan de macht heeft gebracht heeft maar deze weigerde het in behandeling te nemen en zei dat niet hij, maar het ministerie van justitie en de rechtspraak daarover dienden te beslissen. Rechter John Sirica is nog steeds be zig om met de advocaten van de gedaag den in het Watergateproces een jury samen te stellen. Men schat dat deze wellicht tegen het eind van deze week zijn beslag zal hebben gekregen, al is het nu weer de vraag of president Ford donderdag al voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden kan verschij nen wanneer er nog geen jury gekozen is omdat zijn getuigenis de vele juryle den zou kunnen bevooroordelen. TOKIO (DPA). Het eerste Japanse schip met kernaandrijving, de „Moetsoe”. dat al zes weken in de Stille Oceaan drijft met een lekkende kernreactor, dreigt nu helemaal aan zijn lot te wor den overgelaten. De Japanse vakbond van zeevarenden heeft de onmiddellijke evacuatie van de bemanning geëist om dat de opvarenden de uitputting nabij zouden zijn. Gisteren zouden 43 zeelie den van boord worden gehaald, en van daag nog 19. De bemanning telt in totaal 65 man. In regeringskringen werd gevreesd dat de affaire van invloed zou kunnen zijn op het komende bezoek van president Gerald Ford aan Japan en. zou kunnen ting van het kernwapenarsenaal. Op een Met militaire steunpunten overal in het land krijgt ook een „vijfde colon ne” bij een eventuele invasie een vitale betekenis. Emigrantenorganisa ties in de Oekraine en in Praag, maar ook in West-Europa werden inge- schakeld. De Russische geheime dienst KGB kon putten uit een im mens reservoir van vluchtelingen, te- Volgens Salter bedragen de kosten voor tien dergelijke installaties ongeveer 200 miljoen pond sterling. Een stad van riiddengrootte zou erdoor van stroom Worden voorzien. Het weekblad Newsweek dat deze fei ten bekendmaakte, zegt verder dat presi dent Ford verslag van deze gesprekken zou uitbrengen voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden waar hij donderdag persoonlijk de vragen van commissieleden zou beantwoorden over de achtergronden van zijn gratieverle ning. Si TOKIO (Reuter). In Japan is gis teren grote politieke beroering ontstaan over de verklaring van een Amerikaanse admiraal in ruste, dat schepen van de Amerikaanse marine kernwapens mee voeren tijdens bezoeken aan Japanse havens. Denktash en Klerides wensen natuur lijk geen van beiden de terugkeer van Makarios. Denktash noemde hem on langs „een figuur die in de wolken leeft” en de Grieks-Cyprische regering noemt hem niet eens meer bij zijn presidentiële titulatuur maar bij zijn kerkelijke (Zij ne Gelukzaligheid). Maar ook Makarios wil onder de gegeven omstandigheden nog niet naar Cyprus terug omdat hij vindt dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de staatsgreep en onder hen kan stilzwijgend ook Klerides worden gerekend zelf maar de wrange vruchten daarvan moeten plukken. Zo lang Klerides deze vruchten niet wil plukken, blijven de onderhandelingen van ondergeschikte betekenis. JAKARTA (Reuter). In het afge lopen weekeinde zijn in Tan jong Karang op Zuid-Sumatra twee jonge mensen postuum in de echt verbonden, zo be richt het persagentschap Antara. De jon gen en het meisje waren vijf dagen voor hun huwelijk bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Temidden van huilende gasten werd het huwelijk bo ven de kisten gesloten, waarna in een graf de bijzetting plaatshad. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Vier Portugese functio narissen gaan in Engeland het verkie zingssysteem bestuderen- Donderdag gaan ze kijken op welke manier er gestemd wordt en hoe de stemmen wor den geteld, zulks ter voorbereiding van de eerste vrije verkiezingen in Portugal in 50 jaar, die in maart zullen plaatsvin den. wereldopinie bewust attent gemaakt op het potentiële gevaar van Moskou. Voor de Russen is het strategisch befang van Joego-SIavië de laatste maanden om twee reden hoog op de lijst van prioriteiten komen te staan. Diverse Arabische landen hebben partijleider Breznjev een blauwtje la ten lopen. De noodzaak van nieuwe militaire steunpunten in het oostelij ke deel van de Adriatische Zee is voor Moskou daardoor dringender dan ooit. Door het conflict rondom Cyprus en het uittreden van Griekenland uit de militaire organisatie van de NAVO is het evenwicht in dit gebied wankel geworden: een unieke kans voor de Russen om hun invloedssfeer uit te breiden. Allemaal redenen voor het verdubbelde wantrouwen waarmee men in het Kremlin Tito’s „eigen weg naar het socialisme” gadeslaat. Daarbij komt dat er voor voorbe reidende maatregelen slechts weinig tijd overblijft. De grijze maarschalk aan wiens moed en visie Joego-SIavië zijn onafhankelijkheid te danken heeft, wordt volgende lente 83. Zijn gezondheid is broos. Een fysieke in zinking van enkele maanden geleden heeft vriend en vijand eraan herin nerd hoe dun de levensdraad is die dit veelvolkerenrijk met zijn nationa listische hartstochten nog bijeen houdt. Als Tito vandaag of morgen wordt geveld, is het gevaar van een burgeroorlog allerminst denkbeeldig Na de veroordeling van 32 Stalinis tische verzetsstrijders in de Joegosla vische deelrepubliek Montenegro en na de uitwijzing van drie Oosteurope- se diplomaten uit Belgrado doen bei de partijen hun best de controverse niet nog verder op de spits te drijven. De diplomaten zullen op „verzoek” van hun eigen regering en niet op bevel van de Joegoslavische regering het land verlaten. Moskou wil de ontspanning in Europa en de veilig heid sconferentie in Genève niet in gevaar brengen. Ondergrondse activi teiten in andere landen passen nu eenmaal niet bij het „image” dat de Russen zich zo graag zouden willen aanmeten. Aan de andere kant heeft president Tito geen belang bij een chronisch conflict, al heeft hij de Pas nadat Makarios vorige week een verklaring had afgegeven waarin hij de bevolking opriep niet langer te demon streren ten gunste van zijn spoedige terugkeer en te kennen gaf dat hij het volste vertrouwen had in het beleid van Klerides, kon de laatste zijn dreiging om af te treden, intrekken, waardoor de onderhandelingen met Denktash ook weer konden worden hervat. Het blijft niettemin onwaarschijnlijk dat deze op korte termijn meer zullen opleveren dan wat verdere vooruitgang aangaande de uitwisseling van gevan genen en andere details op humanitair gebied. De grote kwestie van de terug keer van vluchtelingen blijft een heet hangijzer. Niet alleen de positie van Klerides is onduidelijk, ook vice-presi dent Denktash weet niet waar hij aan toe is, zolang er geen nieuwe Turkse regering is. Denktash heeft er immers nooit een geheim van gemaakt dat hij geen beslui ten kan nemen buiten ruggespraak met Ankara. En het is Ankara dat steeds meer rechtstreekse controle uitoefent in het door de Turken veroverde gebied van Cyprus. Turks geld wordt daar nu in circulatie gebracht, een Turks televi sienet werd geïnstalleerd, terwijl Turkse militairen zijn gemobiliseerd bij het bin nenhalen van de oogst van Grieks-Cy prische fruit- en olijfbomen. Een Turkse organisatie is in het leven geroepen voor de exploitatie van talloze, voorheen Grieks-Cyprische, hotels in het volgende toeristenseizoen. Met het geld heeft professor Stephen Salter de armslag gekregen om te pogen uit de roterende beweging van het water energie te halen. Op 16 kilometer voor de westkust van de Hebriden ten noor den van Schotland zullen betonnen golf brekers in zee neergelaten worden met turbinemotoren die de bewegingen van de golven omzetten in electriciteit. De gewraakte verklaring was door admiraal-b.d. Gene Larocque, voormalig commandant van de Amerikaanse ze vende vloot, afgelegd ten overstaan van een congrescommissie in Washington. Hij zei toen dat Amerikaanse marine schepen die Japanse havens aandeden, niet eerst hun kernwapens uitlaadden. Krachtens het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag moeten de Verenigde Staten Japan raadplegen alvorens kern wapens in het land in te voeren. WASHINGTON Al een week voor dat ex-president Nixon aftrad zou Nixons topmedewerker, generaal Alexander Haig, op 1 augustus een ge sprek met toen nog vice-president Ge rald Ford over een mogelijke gratiever lening hebben gehad. Ford zou dat ver zoek de volgende dag hebben afgewezen in een gesprek met Nixons advocaat St. Clair, waarna deze Ford ingelicht zou hebben dat bewijsmateriaal zou worden onthuld dat Nixon zou dwingen om af te treden. Op die dag wil het Kremlin voorbe reid zijn. De logische consequentie: sinds het begin van dit jaar hebben de Russen Tito een aantal militaire concessies afgedwongen. Bij Zabljak werd een militair vliegveld aangelegd voor Russische transportmachines van het type Antonov. Met behulp van Russi sche experts en Russische kredieten werden tussen Split en Sestanonvac en bij Hercegnovi aan de Adriatische Zee werven en bunkers ten behoeve van de Russische vloot in de Middel landse Zee gebouwd. Bij Rogoznica werd een Russische kustbatterii geïn stalleerd. Bij Valjevo in Servië werd een ondergrondse commandocentrale voor de Russische legerstaf ingericht Nog vorige week liep een Russisch smaldeel de haven van Split binnen, volgens officiële versie voor een on officieel en „vriendschappelijk” be zoek. In werkelijkheid diende dit be zoek om de bestaande havenfacilitei ten te testen en nieuwe eisen op tafel te leggen. Het enige wat nog ontbreekt is een Turkse meerderheid in dit gebied. Dit is het onderhandelingsdoel waar Denktash namens Ankara naar moet stre ven. En dat betekent dat er meer Tur ken uit het zuiden naar het noorden moeten komen ook de tienduizend vluchtelingen op de Britse basis Episkopi en dat er weinig of geen Grieks- Cyprioten naar het noorden mogen te rugkeren. Zo’n feitelijke voltrekking van de geografische verdeling van het eiland, zelfs wanneer zij in federaal gewaad wordt gestoken, kan ook door Klerides niet worden geaccepteerd. Hij weet dat o Het verslag van Newsweek vermeldt niet dat Ford, nadat hij van advocaat St. Clair hoorde dat Nixon zou moeten aftreden, van gedachten veranderde nog voordat Nixon aftrad, zodat er in feite 1. -„j zou zijn om Nixon vrijuit te laten gaan voordat Ford president werd. Deze gang van zaken zou een parallel opleveren met de ma nier waarop de voormalige vice-presi dent Spiro Agnew pas aftrad nadat hij de verzekering had gekregen dat hij geen gevangenisstraf zou krijgen door het aannemen van steekpenningen. De kwestie van de gratieverlening kwam verder opnieuw aan de orde in een stuk van de advocaten van Charles Colson, gericht aan de rechtbank van John Sirica. Daarin stelden zij, dat de gratieverlening aan Nixon het principe van gelijke berechtiging aantastte wan neer ondergeschikten die in opdracht van de president hadden gehandeld, wel veroordeeld worden. Colson, aldus de petitie had rechtstreeks van Nixon op dracht gekregen voor het op touw zetten van de lastercampagne tegen Daniel Els berg, die de geheime rapporten voor studie openbaar maakte, en waarvoor hij een jaar gevangenisstraf kreeg. Colson diende verleden week al een gratieverzoek in bij president Ford Een rechtbank in de Schotse stad Edinburgh heeft gisteren een 34-jarige verpleegster tot levenslange gevangenis straf veroordeeld omdat ze een 80-jarige vrouw een voortijdige dood had bezorgd door het toedienen van een dodelijke dosis insuline. De verpleegster was werk zaam op de ziekenafdeling van een ver zorgingshuis in Glasgow. Tijdens het pro ces,dat twee weken duurde, stelde zij on schuldig te zijn. Ze verzekerde de rechter dat euthanasie - het pijnloos do den van ongeneeslijke zieken - volledig tegen haar principes is. niet uitwijken omdat het Moetsoe gerepareerd kan worden. Intussen heeft Moskou de druk van buiten voelbaar verhoogd. De Russi sche troepen in Hongarije zijn aan zienlijk versterkt. Ook' in Bulgarije zijn sinds 6°"’ '■^ntember herhaalde lijk Russische troepenversterkingen gearriveerd. Grootscheepse manoeu vres zorgen voor een extra intimida tie. On het noiitieke vlak dreigt vol gende week de communistische top conferentie in Warschau. Joego-SIavië toont b’tter weinig enthousiasme. De reden: in Warschau moet de vijfde wereldconferentie van de communis tische partijen worden voorbereid. Op die wereldtop moet over China de ideologische staf worden gebroken. Belgrado weigert mee te spelen. Wie vandaag Mao kritiseert, kan morgen Tito veroordelen, luidt de redenering Gescholden wordt er over China, be doeld wordt tegelijkertijd ook Joego- SIavië. In Belgrado en in Moskou. Ex-premier Golda Meir van Israel ken haar tranen niet bedwingen tijdens de begrafenis gisteren in Jeruzalem van ex-president Zalman Shazar, die zater dag overleed. Links van Golda Meir de huidige premier, Jitzak Rabin. Kissinger zei dat de onderhandelingen een verlengstuk waren van de gesprek ken die ex-president Nixon en de Russi sche leider Breznjev in juli hadden ge voerd en waarin toen werd overeengeko men dat strategische kernproeven tot 150 kiloton waren toegestaan. Over proeven voor niet-militaire doeleinden werd toen nog geen akkoord bereikt. De huidige onderhandelingen streven ernaar, aldus Kissinger, om definities vast te stellen voor proeven van militai re en vredelievende aard. Diplomaten in Washington zijn echter sceptisch. Zij zijn van mening dat de voorwaarden van de Nixon-Breznjev-overeenkomst proeven van welke omvang ook moge lijk maken onder het mom dat ze voor niet-strategische doeleinden dienden. Kissinger, die binnenkort weer begint aan een reeks bezoeken aan het Midden oosten, ontkende verder dat hij gesprek ken zou hebben met Palestijnse leiders. PARIJS. Ruim een half jaar na zijn installatie in het Elysée zal het Franse staatshoofd Valery Giscard d’Es- taing in december, zowel met de Russi sche partijleider Leonid Breznjev als met de Amerikaanse president Gerald Ford persoonlijk kennismaken. Nadat al eerder bekend was dat Breznjev op 7 december in het kader van de periodieke Frans-Russische topgesprekken een be zoek aan Parijs zou brengen, werd giste ren wereldkundig gemaakt dat Giscard de Amerikaanse president tussen 14 en 16 december in Martinique hoopt te verwelkomen. De vissers van Moetsoe in Noord- Japan, de thuishaven van het schip, weigeren het atoomschip toe te laten uit vrees voor radio-actieve besmetting. Naar andere havens kan het atoomschip uitwijken omdat het alleen in Een hunner, Jasser Arafat, heeft zijn bezoek aan Cairo verlengd en zou in de Egyptische hoofdstad zijn wanneer Kis singer daar aankomt. Verleden week werd bericht dat beiden elkaar in het geheim zouden ontmoeten. WASHINGTON. Bijzondere onder handelingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn begonnen om een bredere basis te vinden voor een over eenkomst over een wederzijdse beper- leiden tot anti-Amerikaaöse betogingen;. persconferentie' zei minister Henry Kis singer dat geprobeerd werd een afspraak te maken over proeven met wapens van meer dan 150 kiloton.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3