Schap van vier wijze mannen benoemd Agenda enqland Voorzieningen liftinstallaties POLITIE VOORLICHTING Zo gaai dat, meneer Cor Coster. Je werkt je hele leven hard om er knap bij te lopen. En dan blijkt opeens dat House nu al pakken transfereert vanaf f.169.50 Twaalfjarige jongen stal bromfiets Minister Pronk spreekt tijdens viering KGIJ J gr DE POLITIE NODIGT JE UIT VOOR ’N PERSOONLIJK GESPREK. 3 Bouwen in Neksloot house Veremgmgsmeuws mE (fe Biemij Een rijk gevoel voor een klein prijsje. metnico scheepmaker Grote Houtstraat 96 Haarlem Tot ziens? 18 OKTOBER 1974 WILDSEIZOEN 11 oktober 20.15 u. 13 1974 PLAATSELIJK NIEUWS OKTOBER DONDERDAG 1 0 Royeren Onbetrouwbaar Viermanschap Velsen-IJmuiden dan alles te weten komen over verdiensten, over het werk, variabele werktijden,promotie- kansen,opleiding,en watje zelfverder w nog belangrijk vindt. Wijk aan Zee 1 Wie nou eens wat meer wil weten over een toekomst als politieman komt deze week een kopje koffie drinken met de politie. In een praatje van man- tot-man kun je (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De paleisrevo lutie binnen de afdeling Beverwijk van de VVD schijnt te zijn bedwon gen. De kanonnen, die op het eigen politieke fort waren gericht, heb ben niet gebulderd, want de leden, die de VVD-bijeenkomst woensdag avond in De Opgang bijwoonden, brachten ze tot zwijgen. Er werd een positief punt gescoord, zo meende de heer F. Korthals Altes, algemeen secretaris van de VVD, want de dertig leden benoemden een neutraal viermanschap, dat vriendelijk, doch beslist werd ver zocht de eenheid in de partij weer te herstellen en rustig te koersen naar een algemene ledenvergade ring in februari volgend jaar. Tij dens deze vergadering dan wordt het nieuwe bestuur gekozen. Velsen-Noord PIANO SPELEN VRIJDAGAVOND Muziekhandel ALPHENAAR op vrijdag 11 oktober in IJmuiden, in het Hoofdbureau van Politie, Tiberiusplein 1, van 19.00 tot 21.00 uur. V elsen-I Jmuiden Beverwijk Heemskerk Beverwijk Heemskerk VVD DROOGDE TRANEN (ADVERTENTIE) Minister Pronk in Beverwijk. de „Zang (Van een onzer verslaggeefsters) 20 Ge- ADVERTENTIE) 110 Huygens- GEMEENTEPOUnE HEEMSKERK. Er zijn bij het ge meentebestuur de laatste tijd nogal wat klachten binnen gekomen over storingen van de liftinstallaties in de flats aan de Jan Ligthartstraat. Donderdag 10 oktober Moriaan, Dorpsduinen. 20 u. vergade ring Dorpsraad. Vrijdag 11 oktober Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Woensdagmorgen heeft een bewoner van de Scheiberglaan bij de politie Velsen aangifte gedaan van de diefstal van een brommer. Later op de dag werd een 12-jarige jongen, die op de bromfiets rondreed, aangehouden. O verveen - Tel. 023-2412 66 OPENING Reserveer tijdig voor ons Kerst- menu. SEIZOENRESTAURANT Dertig VVD-leden haalde de kanon nen, waarmee in de afgelopen maanden heel wat is geschoten, naar de munitie- loodsen terug. Het kruit in de VVD lijkt nu toch wel wat nat te zijn geworden. De toekomst zaf moeten uitwijzen of de tranen van woede, die dit jaar in de VVD rijkelijk zijn geplengd voorgoed zijn opgedroogd of dat ze dermate diepe groeven in het gelaat van de VVD afdeling veroorzaakten, dat ze eens weer boven komen. Er is inmiddels een onderzoek inge steld naar de mogelijkheden voor verbe tering en er zullen nu op korte termijn voorzieningen worden getroffen. B. en W. zullen aan de raad vragen hiervoor een bedrag van ƒ15.000,- beschikbaar te stellen. functie van ad-interim secretaris te be danken. Hij vond de uitspraken van Koster emotioneel. „Ik weet dat sommi ge mensen mij niet mogen.” Badhuizen, Snelliusstraat, geopend van 13 tot 2 uur; Doodweg, Velsen-Noord, geopend van 13 tot 21 uur. Sporthal „Zeewijk”, 19-23 uur: Volley- balcompetitie. Fideliusgebouw, Willemsbeekweg, 19.30 uur: damclub „IJmuiden.” PEN-jeugdcentrum, Kanaalstraat, u.: „Hobo String Band.” Naar aanleiding van deze klachten zullen ook de liftinstallaties in de ande re Heemskerkse flats worden onderzocht en zo mogelijk verbeterd. De Statencentrale Haarfem-Velsen van de VVD, tot nog toe de instelling, die na het bedanken van voorzitter Arie Klomp en de bestuursleden Siem van Son uit Wijk aan Zee en W. J. van der Zon, de dagelijkse leiding van de afdeling op zich had genomen, draagt sinds woens dagavond die leiding over aan het vier manschap, dat bestaat uit Th. W. de Vries, voorzitter; D. van der Kroeff, TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const. Huygens- straat). Expositie „Een schoon milieu begint thuis”; geopend tot 20 oktober dagelijks (ook in het weekend) van 14 tot 17 uur en op woensdag- en vrijdagavond van 20 tot 21.30 uur. Vrijdag 11 oktober Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 15.30-17.30 en 19-21.30 u. Onze driemaandelijkse cursus begint weer. U kunt nog inschrijven. Binnen drie maanden leren wij u op muzikaal en technisch verantwoorde wijze de grondbeginselen van het pianospel. U weet dan of u wel of geen aanleg heeft voor pianospelen en of u het wel of niet zult leren. bent u welkom op onze oriëntatie- avond in ons leslokaal op de eerste etage van ons bedrijf Kruisweg 47, Haarlem, aanvang 20.15 uur. KRUISWEG 45 - 47 HAARLEM Tel. 023 - 32 02 44 - 32 00 32 Om de kijkers te bewijzen dat het inderdaad de kant op gaat van één gebeurtenis die van alle kanten wordt bekeken, hadden NOS en NCRV beslo ten allebei tegelijk een dergelijk pro gramma uit te zenden. De NOS kwam met „Pueblo”, een, gedramatiseerde re constructie van de „kidnapping”, door Noord-Korea van een Amerikaans spio- nageschip, en de NCRV dus met Harme- len. Ik heb na afloop daarvan nog even de journalist opgebeld van wie ik mij herinnerde dat hij als eerste op de plaats van de ramp aanwezig was. Hij had op 8 januari 1962 de ramp- trein uit Rotterdam laten gaan, omdat hij dan had moeten overstappen, en had een trein naar Hilversum genomen, die tien minuten later vertrok. Bij Woerden ging die niet verder, hij hoorde daar dat er bij Harmelen een ongeluk gebeurd was, maar dat er geen slachtoffers te betreuren vielen. Door zijn beroepsin stinct gedreven (hij werkte toen voor AVRO-actualiteiten) liep hij erheen, kwam er omstreeks half tien aan, hielp de eerste brancard dragen, meldde Hil versum dat er van een grote ramp sprake was en dat men er beter aan deed een nationaal rouwprogramma uit te zenden, en arriveerde ten slotte, na nog enige tijd hulp te hebben verleend, in Hilversum. Te loven valt intussen dat men zich niet beperkt heeft tot het ongeluk-sec, maar ook gekeken heeft naar de maatre gelen die nadien genomen zijn om de trein te beveiligen, de hulp efficiënter te maken en dergelijke. Gewezen werd nog op de mogelijkheid aan Medic Alert- kaart met medische gegevens aan te schaffen, wat weer de vraag opwierp of zulke identiteitskaarten wenselijk zijn in een democratie. partij is nog nooit groot geworden met onderling geruzie en gekonkel.” Uitvoerig ging hij in op het feit waar om hij het hoofdbestuur van de VVD had geschreven, dat secretaris Docter zijn functie niet naar behoren had ver vuld en maar beter vervangen kon wor den. Het is er nooit van gekomen, want de afdeling Beverwijk bereikte dit schrijven van Korthals Altes aan het hoofdbestuur nimmer. Korthals Altes schreef de brief, toen hij na een onder zoek tot de conclusie was gekomen, dat de in onze krant door Docter geuite gedachten dat er tijdens een ledenverga dering in maart over de kandidaatstel ling voor de gemeenteraadsverkiezingen met stembriefjes zou zijn geknoeid, niet juist waren. De tijd stond even stil”, een serie waarin de treinramp bij Harmelen op 8 januari 1962 het spits moest afbijten, kan een interessante reeks worden. De belangstelling van de televisie gaat de laatste tijd steeds meer uit naar het uitdiepen van eenmalige gebeurtenissen, in plaats van naar de grotere algemene series over „de Tweede Wereldoorlog”, „De tijd van Hendrik de achtste”, enzo voort. In Engeland wordt ook al enkele jaren met succes het maandblad „Head lines” uitgegeven, waarin speciale hoog te- of dieptepunten uit het verleden nog eens worden opgehaald: een trein ramp, een boksgevecht, een beruchte moord, etc. HEEMSKERK. De dienst gemeen tewerken legt op het ogenblik de laatste hand aan de definitieve tekening van het plan Neksloot. Deze kan dan in de ambtefijke commissie worden besproken en dan zullen B. en W. zich er over buigen. Alle toekomstige bewoners van Nek sloot is de gelegenheid geboden voor inspraak. Aanvankelijk zou men een honderdtal vertegenwoordigers van de bewoners uitnodigen, maar dat vond men later toch te beperkt. De Gemeen schapsraad heeft de inspraakprocedure begeleid. Het een en ander heeft wel tot een vertraging van ongeveer drie maanden geleid, maar men hoopt daarmee te hebben voorkomen, dat er nu nog aller lei bezwaarschriften tegen het plan wor den ingediend. De bedoeling is het plan nu in de raadsvergadering van december te kun nen vaststellen en onvoorziene omstan digheden voorbehouden zou dan in het voorjaar met de bouw kunnen worden begonnen, in aansluiting op de bouw in Zuidbroek. De wil om over veertien dagen op nieuw in de WD-beerput te roeren was niet groot: 14 om 12 en 1 blanco. Een inderhaast ingelaste pauze werd benut om snel een ander voorstel in elkaar te draaien. Een voorstel, dat het beter deed: iedereen stemde er mee in een driemanschap te benoemen (later met een vierde man uitgebreid), dat voorlo pig tot februari de leiding van de afde ling op zich zou nemen. „Uw afdeling zal och op eigen benen uw eigen boon tjes moeten doppen”, vertrouwde Kort hals Altes de eensgezinde vergadering toe. Korthals Altes vond de score positief: een schap van vier wijze mannen, dat de zware taak op zich krijgt de anti- en pro-krachten te bundelen. gulden en over de eerste hulp bij lukken hoorde, vroeg ik met toch af of dit een reëel gemiddelde was van de gemoedstoestand van slachtoffers en nabestaanden, of het niet een ietwat rooskleurige selectie was. In de bijeenkomst kreeg Docter van Frans Koster, tot dat moment nog be stuurslid, flink over zijn vel. Hij noemde hem onbetrouwbaar en een man die iedere bestuurswisseling overleefde door steeds een reuzenzwaai te maken. Kort hals Altes verzocht Koster het woord onbetrouwbaar terug te nemen, maar Koster wilde dat niet. De ruzie liep zo hoog op, dat Korthals Altes Koster het woord ontnam. Koster verving toen on betrouwbaar door politiek onbetrouw baar en adviseerde Docter als lid van de VVD-Beverwijk te bedanken. Korthals Altes noemde de mate van schuld van diverse bestuursleden volkomen onbe langrijk en Docter verklaarde voor de DONDERDAG 10 OKTOBER Velserbad, Briniostraat, 16.30-17.30 uur: gemengd zwemmen. Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 uur volwassenen en tie ners; Willemsbeekweg: 14.30-17.30 uur jeugd en tieners; Wijkerstraat, Velsen- Noord: 19-21.30 uur volwassenen, tieners en jeugd; Zeewijkplein, IJmuiden-West: 19.30- 21.30 uur volwassenen en jeugd. Gymnastiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, 20 uur: les en conditie training boksclub „De Rang.” In den Abeel”, Abelenstraat 20 uur: repetitie „V.A.T.” Stadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring gemeenteraad. VRIJDAG 11 OKTOBER Velserbad, Briniostraat, 6.30-8; 12.15- 13.15; 16-45-18 en 19.30-21 uur; gemengd zwemmen. Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19.30-(1.30 uur vol wassenen en tieners; Willemsbeekweg: 15.30- 17.30 uur jeugd en tieners; Wüste- laan, Santpoort: 19-21.30 uur volwasse nen, tieners en jeugd; Wijkerstraatweg, Velsen-Noord; Zeewijkplein, IJmuiden- West: 14.30-17.30 uur volwassenen, tie ners en jeugd. BEVERWIJK. Minister drs. J. Pronk van ontwikkelingswerk zal in de viering van de Kritische Gemeente IJ- mond zaterdagavond 12 oktober in de Vredevorstkerk een rede houden. In zijn toespraak zal hij nader ingaan op de speelruimte, die er bestaat tussen zijn eigen fundamentele inzichten en de te verwezenlijken mogelijkheden binnen het beleid van de regering Den üyl. Het zijn met name de opvattingen die drs. Pronk heeft over de internationale ontwikkelingssamenwerking en de rol die zijn land daarin kan spelen, die van hem een veelgevraagd geïnterviewde en spreker op openbare bijeenkomsten heb ben gemaakt. De kollekte tijdens de viering zaterdag wordt gehouden voor de Mondlane- Stichting, die steun verleent aan de opbouw van Angola, Mozambique en Guinee-Bissau. De Wereldwinkel Beverwijk zal aan wezig zijn met de nodige informatie over de aktiviteiten van deze stichting en met verdere gegevens over de toe stand in de voormalige Portugese kolo niën. In de viering zal ook een aantal gasten aanwezig zijn van de Maranatha- parochie uit Tilburg. De volgende dag zullen leden van de KGIJ de viering van de Maranatha-parochie in Tilburg bij- wonen, waar toespraken zullen worden gehouden door Vicaris H. W. J. Kuipers van het bisdom Haarlem en door Jan Ruij ter van de Kritische Gemeente IJ- mond. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „In Tirol hangen de slipjes aan Alpen” 19.30 u.: „55 dagen in Peking”. Luxor Theater (Breestraat) 18.45 en 21.15 u.: „The stlng”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Be verwijk, tel. 02510-25120. Animal Farm (Willem Alexanderplantsoen). Expositie Afrikaanse kunst en cultuur bijeen gebracht door Kees van Vianen; geopend tot en met 13 oktober dagelijks van 13 tot 17 uur en op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 19 tot 22 uur. MUZIEK Vredevorstkerk (Laan der Nederlanden 152). Opera-concert door de koren „Zang en Vriendschap” en „Bel Canto”. DIVERSEN Stadskantoor (Pres. Kennedyplein). 19.30 u. openbare raadsvergadering. Het is daar in De Opgang natuurlijk tot persoonlijke botsingen gekomen. Daarvoor was de spanning binnen de afdeling te groot om te verwachten, dat er zand ovér het verleden was gegooid. Vooral ad-interim secretaris J. C. Docter kreeg het zwaar te verduren, voorname lijk van de heren Frans Koster en Lindeman. Koster stelde voorzitter Kor- hals Altes voor om Docter als lid van de Beverwijkse afdeling te schrappen en Lindeman wilde Docter zelfs laten roye ren. Op geen van beide voorstellen ging Korthals Altes in. Hij kreeg de vergade ring na de pauze zover, dat er in rustig vaarwater verder kon worden gediscus sieerd. Hij zag de samenklontering van politiek geïnteresseerde personen niet als een vergadering, zoals ad-interim-secre- taris Docter in de door Frans Koster aangevochten convocatie, wel had ge steld. „Wij gaan hier niet praten of dit nu wel of niet een vergadering van de afdeling is”, aldus Korthals Altes. „Dat is niet belangrijk op dit moment. Aan formalistisch gehakketak heb ik geen behoefte en daar komt de WD zelf ook geen stap verder mee. Een politieke Niet dat ik naar dit soort drama’s zit te verlangen maar bij zoveel doden en zoveel gewonden (96 doden, 57 gewon den) moeten er grotere drama’s achter dit ongeluk schuilen dan dat van de vrouw die haar man verloor en eigenlijk alleen maar dankbaar was voor het feit, dat hij hun zoontje toen niet had meege nomen. Toen ik alle tevredenheidsbetui- gingen over de spoorwegen, over de afkoopsom van 70.000 gulden voor de weduwen, over de vergoeding van 200 onge- even secretaris; W. van Leening, penning meester en J. Fennema. De Vries is een politieke nieuwkomer, evenals Fennema en Van Leening. Van der Kroeff was in een eerdere tijdsperiode secretaris van de afdeling. Hij woont momenteel in Amsterdam. Zijn besluit om een bijzondere leden vergadering uit te schrijven en de rechtsgeldigheid van die vergadering verdedigde hij fel. De heer Smit wilde een nieuwe vergadering uit laten schrij ven opdat meer leden van de afdeling over de resolutie en de te nemen nood zakelijke besluiten konden oordelen. Lindeman zag er niets in en zei te willen doorzetten. Ook Eiff schaarde zich achter die mening en Korthals Al tes besloot een voorstel te doen: over veertien dagen opnieuw bij elkaar ko men (de vergadering zou door het hoofdbestuur moeten worden uitgeschre ven) om dan een tijdelijk bestuur te kiezen, dat tot de algemene ledenverga dering in februari de zaken zou beharti gen. Dat zijn natuurlijk kleine manke mentjes vergeleken bij het grote onder werp. Een belangrijker punt van kritiek lijkt me, dat de pretentie dat we te zien zouden krijgen hoe in die ene seconde menig leven een dramatische wending kreeg, niet werd waargemaakt. We heb ben hele programma’s gezien over gezin - nen waarin een kind door een auto- ongeluk omkwam en het trauma dat die dood veroorzaakt, en we hebben ook gezien hoe één ogenblik van onbedacht zaamheid in het verkeer iemand levens lang invalide en daardoor kapot kan maken. Donderdag 10 oktober Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Vrijdag 11 oktober Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. opend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Slof. C. H. Moensstraat 20 u. kien- avond voor Leger des Heils. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 u.; Kingsford Smithstraat 110 a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u. Om één uur had de NCRV Radiokrant uitzending, Gerard Hoek zei echter dat ze hem niet nodig hadden omdat Her man Felderhof ter plaatse was. Deze meldde evenwel dat hij nog nooit zoiets gezien had en niet in staat was een woord uit te brengen, waarop ze deze eerste ooggetuige toch maar interview den. Later, in december, kreeg hij er nog de Prijs van de Actualiteit voor van de NCRV Radiokrant, een bedrag van 500 gulden. Geen wonder dus dat ik ietwat verbaasd was dat de uitgebreide equipe van de NCRV geen enkel gebruik had gemaakt van deze man, noch als ooggetuige, noch als medewerker, terwijl hij (Gerard van den Berg) toch presenta tor en medewerker van de NCRV Is. Er was veel werk aan dit programma besteed, veel overlevenden kwamen hun ervaringen vertellen, daarbij geïnter viewd door eer ernstige (Elly Verbiest) en een opgewekte interviewster (Toos Scheffers). Iets te opgewekt, vond ik af en toe. Ik vond het ook niet helemaal in orde dat bij het „herhalen” van het NTS-joumaal over de ramp gesugge reerd werd dat Henk Teeuw („dan nu het overige nieuws” in 1962 in dat journaal zat, terwijl aan zijn haardos te zien was dat hij zijn tekst nu had uitgesproken. Donderdag 10 oktober Lichtboei, Maasstraat. 20 u. ledenver gadering PvdA. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Vrijdag 11 oktober Jansheeren, Kerkweg 20 u. personeels vereniging gemeente Heemskerk. Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 15.30-17.30 u. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: „The Stlng". Stadsschouwburg, vrijdag 20 uur: concert Velsens operakoor „Bel Canto” en „Zang en Vriendschap”. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14-17 uur. Noordelijk Koetshuis, vrijdag 20.15 uur: con cert Jeanne de Croos en Danielle Dechene. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag Oude Raadhuis, Vesen-Zuid, donderdag 20 tot 22 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. Voor groepen en scho len na telefonische afspraak 023-320788-378034.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13