:n Kunst is aan de BOEIEND BEELDVERHAAL Amstel te betalen ia AMSTERDAMSE HAVEN Balie Pfann „JE BENT DIRECTEUR VAN EEN MILJARDENBEDRIJF Ruimtevaart Werkloos Zaken tal Koopavond MP jk Leners worden op aantrekkelijke manier eigenaar HH i o nrv\ ui DONDERDAG 1 0 OKTOBER 1974 len. HET IDEE van schilder-beeld- houwer-fotograaf Pieter Kooistra om kunstwerken uit te lenen was achteraf bezien helemaal niet zo dwaas als velen dachten: nu, negen tien jaar, nadat hij op de fiets zijn doeken aan de man bracht, loopt de Stichting Beeldende Kunst immers als een trein en is iedereen blij. Het publiek dat voor 15 gulden per maand een schilderij in huis kan krijgen, de kunstenaar en in feite ook de overheid. DE HOOGLERAAR predikt dat het met Amsterdam fout gaat. Pro fessor sinds een half jaar dr. Arie Pais, ooit een topper in de rijen van de hoofdstedelijke PvdA, maar na zijn politieke ommezwaai in 1962 VVD-raadslid, schuift een belangrijk deel van de schuld hier voor in de schoenen van wethouder Lammers. „Lammers vind ik een fraseur, een grote babbelaar. Het is voor hem en voor de stad een ramp, dat hij te vroeg wethouder is ge worden. Het gaat om de kwaliteit van een wethouder. Je bent direc teur van een miljardenbedrijf en daarvoor is een gedegen bestuur lijke ervaring en vakkennis nodig. Als dat geen voorwaarde meer is, krijg je een situatie als in Amster dam. Dat het mogelijk is dat er tel kens weer een nieuwe stoethaspel op een wethoudersstoel klimt”. Even later zegt de hoogleraar: „Ze kunnen het niet. De politieke frase, de verpakking, verdringt voor een groot deel de kennis van zaken. Dat is ook de reden waarom Lam mers zo omhoog is geschoten”. AAN HET begin van de vorige eeuw zat de Amsterdamse haven helemaal vast. De handelslieden teerden op een roemrijk verleden, maar dat was dan ook wel alles. De signalen van een nieuwe tijd zagen zij niet en smalend werd over het dobbelspel van de andere mogend heden gesproken. Tenslotte was Indië goed voor winstgevende pro- dukten. at Ha-IM |HH De hoogleraar kan Lammers wel schieten n PROF. A. PAIS 4 nering „Ik ben hoogleraar en dat betekent, dat het universitaire werk voor mij op de eerste tweede en derde plaats komt. Als geïnteresseerd burger blaas ik dan ook nog mijn partijtje in de politiek mee. Ik ben een actief raadslid, al zeg ik het zelf. Verdere gemeentelijke ambitie heb ik niet meer”. ken een liedt s de and. icteut twel Wat voor publiek heeft de SBK? „De leners zijn voornamelijk jongeren. De middengroep, die zich nog wil motive ren. De gewone man kun je, dat is nu wel duidelijk geworden, ook op deze manier moeilijk bereiken. En de oude ren? Die komen wel kijken, maar ne men meestal niets mee omdat ze hun huis al vol met allerlei dingen hebben hangen”. Maar het getij keerdq, de scheepswer ven leden armoe en de hoofdstad, die ook toen al in Den Haag weinig in de melk had te brokken, vreesde de con currentie van de haven in Den Helder die immers niet dicht kon vriezen. De komst van het Noordzeekanaal veran derde alles. Over wat er daarna gebeur de heeft journalist Evert Werkman in het door Unie Boek uitgegeven „Amster dam, beeld van een haven 1870-1940” een boekje opengedaan. De kop van de Handelskade in 1896. Op de voorgrond het marineschip Mataran. OP EEN BIJEENKOMST van de Amsterdamse Jonge Balie over stadsver nieuwing is wethouder Lammers van leer getrokken tegen advocaten die, ter wijl er een beschermd huurrecht is, huiseigenaren helpen om met allerlei ma nieren huurders hun huis uit te krijgen. „Intimidatie”, aldus Lammers, die meent dat de advocaat aan de kant van de slachtoffers van sociale rechts ongelijkheid moet staan. Hij voorspelde voorts dat de hoofdstad in 1980 circa 680.000 inwoners zal tellen. Dat zijn er dan 100.000 minder dan nu. VORIGE WEEK is op 63-jarige Dat „beeld” moet men letterlijk ne men, want grafisch ontwerper Hylke van der Harst heeft uit de archieven een schat aan fotomateriaal verzameld. Het graven van een kanaal naar IJ-muiden („What’s in the name”) had ongeveer net zoveel voeten in de aarde als nu de metro. Het duurde zo lang, dat een kronikeur cynisch voorstelde alle plan nen en rapporten hierover te bundelen en deze aan de schippers ter lezing te geven, die dagenlang voor de rede van' Den Helder zaten te nietsen. Toen bleek dat het allemaal 32 miljoen had gekost, werd het de bestuurders wit om de neus. Goghmuseum en het Stedelijk in het bestuur heeft, groeit steeds meer uit tot een professionele organisatie. Aan de Amstel kampt men echter met ruimte gebrek en er is nu een plan om de bovenste drie etages bij de expositie ruimte te trekken. De hiervoor noodza kelijke verbouwing kost drie ton. HET MOET echt niet de sfeer van een galerie of een museum hebben, maar gewoon een winkel zijn. Het liefst zou den we er nog de ramen uithalen”. Die publieksfunctie wordt binnenkort uitge breid door middel van een rijdende „kunstbibliotheek”, waarmee men de be volking in de Amsterdamse wijken wil bereiken. „Je merkt dan”, zegt Kooistra, „dat veel mensen hun oren niet kunnen geloven als ze horen, dat ze voor een krats een echt schilderij in huis kunnen hebben”. 'en ndi« izitl Hij meent ook dat er van een „ade quaat economisch beleid” de laatste ja- ren geen sprake is geweest. „Het feit dat men maatregelen wil doorvoeren zonder dat men zich daarbij rekenschap geeft van de gevolgen voor de werkgelegen heid en het bedrijfsleven, is een teken aan de wand. En met de industriegebie den in het westelijk havengebied gaat het ook niet goed. Dat is meer een proeftuin voor biologen. Ik heb al in 1967 gezegd dat we niet in de eerste plaats op de petro-chemie moesten mik ken, maar dat we er vooral ook andere vormen van bedrijvigheid moeten heb ben”. moeten doen. Het gezelschap bestaat behalve uit wethouder Sinnige (Fi nanciën) en gemeentesecretaris Mor ren ook uit wethouder Lammers. Dit ondanks het feit dat in dezelfde peri ode in Den Haag de kwestie van de metro-centen aan de orde komt. Me- tro-opposanten vonden dat een vrolij ke zaak omdat dan zo dachten zij verkeerswethouder Riethof, die ook al niets van het stadsspoor wil weten, de zaak zou moeten verdedi gen. Zij juichten echter te vroeg want Lammers nam pas zijn Moskou-re- tourtje in ontvangst nadat hij van de Vaste Kamercommissie de verzeke ring had gekregen, dat Amsterdam niet op de geplande hoorzitting hoeft te verschijnen. dende oliehaven en het schip de „Jan Pieterszoon Coen” van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, die voor de ha ven van IJmuiden tot zinken werd ge bracht en de toegang tot Amsterdam zou blokkeren „Het tot zinken brengen van de Jan Pieterszoon Coen was voor Ne derland en voor Amsterdam meer dan een incident in oorlogstijd. Niemand zal het op dat moment hebben beseft, maar het moest juist dat schip zijn, dat ge noemd was naar de grondlegger van het koloniale rijk, dat nu met name voor Amsterdam het einde van een tijdperk markeerde”, aldus Werkman aan het slot van dit boeiende boek. op enaar, It :hte Maar het heeft lang geduurd voordat de SBK kon worden wat het nu is: een drukke winkel aan de Amstel 34, vlakbij de Munt, met een klantenkring van 2500 particulieren en bedrijven en zo’n 330 kunstenaars, die voor een aanvulling van de collectie zorgen. Die bestaat in middels uit 4600 aquarellen, tekeningen, gouaches, plastieken, objekten, wandkle den, keramiek, foto’s en ga zo maar door. Dergelijke uitleengalleries zijn er in middels ook in Haarlem, Goes, Zwolle, Tilburg, Nijmegen en Arnhem en er staan er nog meer - onder andere in Zaandam en Hilversum - op stapel Toch is het zo dat het publiek uit het hele land nog naar het herenhuis aan de Amstel komt aangezien de keuze hier het grootst is. Ook de kwaliteit van het werk is verbeterd, wat blijkt uit het feit dat slechts twee percent niet wordt uitgeleend tegen een kwart in de begin periode. De praktijk heeft uitgewezen dat de lener vaak koper wordt omdat hij zich tijdens de leenperiode - die varieert van drie tot zes maanden - aan het kunst- „Die greep glipt weg. Je ziet het aan een aantal zaken. Het begint al bij de openbare orde. Jacobse (fractieleider van de WD) heeft een tijd geleden er al op gewezen dat we moesten oppassen niet het heroinecentrum van Europa te wor den. Samkalden noemde dat een half jaar terug nog een indianenverhaal. Ik wil geen angstpsychose kweken, want noem me maar eens een wereldstad waar alles gaat volgens de tien geboden, maar je moet kijken naar de ontwikke ling. Het gaat in versneld tempo de verkeerde kant op”. Pais, die aan de universiteit van Am sterdam micro economie en algemene theorie doceert, geldt om zijn scherpe tong als een gevreesd debater. Reden waarom hij nogal eens in de clinch raakte met but-gemeester Samkalden. Niettemin heeft hij grote waardering voor de intellectuele kwaliteiten van Amsterdams eerste burger. „Maar Sam kalden is lid van PvdA en dat vergeet hij geen moment”. Er zijn mensen die Boodschappen doen bij de SBK. werk is gaan hechten. En het kopen is aantrekkelijk gemaakt omdat driekwart van het leentarief op een spaarsaldo komt, dat automatisch groeit tot een kooptegoed. Wat het lenen in feite nog veel goedkoper maakt. De prijzen van de collectie variëren nogal, maar over de hele linie vliegen ze bepaald niet de pan uit. Een commissie van kunstenaars zorgt er voor dat ze redelijk zijn. Is het een gericht publiek dat hier komt? Kooistra: „Lang niet altijd. Er zijn er een hoop-die er tegen aan leunen en via ons gaan ze zich meer in kunst verdiepen. De laatste tijd hebben we meer contact met de galeries. Die be schouwen ons niet als concurrent, want ze krijgen later veel mensen die het bij ons geleerd hebben. Bovendien wijken onze prijzen nauwelijks af van die van de kunsthandel”. De kosten van het apparaat - er zijn acht man in dienst - worden voor 122 mille gesubsidieerd door gemeente en provincie. „Maar daar staat tegenover”, aldus Kooistra, „dat we er voor zorgen dat zo’n 450.000 gulden door verkoop en huurvergoedingen in de zakken van de kunstenaars komt”. De SBK, die sinds kort ook de directeuren van het Van Lammers nu al zijn opvolger tippen. Pais: „Ik zou Amsterdam toch wel iets beters toewensen”. Wie dan wel? „Den Uyl is straks weer in de markt en als de PvdA dan nog regeert, zou Duisenberg dan premier kunnen worden”. Na vier jaar oppositie is de WD, nu samen met de CDA, in Amsterdam op nieuw aan de kant gezet. Is dat niet frustrerend? „Het is misplaatst hooghartig van de PvdA en zijn bondgenoten om één op de zes Amsterdammers onmondig te ver klaren. Nu de CDA er nog bij is geko men, is het één op drie. Ik vraag me af waar men de hoogmoed vandaan durft te halen om dat te doen. Als er nu nog een duidelijk program was, zou je zeg gen: misschien daaromMaar dat is voornamelijk een aaneenschakeling van vrome wensen. Voor zover de inhoud verschilt ’t maar weinig met dat van de VVD”, aldus Pais, die het wethouders- spel „een verkapte baantj esjagerij van de meest platte soort” noemt. De ver wachting dat de VVD en CDA nu eens gezind op het Prinsenhof het zware geschut in stelling zullen brengen, is volgens Pais nogal voorbarig. „Ik vind dat de confessionelen het principieel de mocratisch beginsel hebben losgelaten, omdat ze bereid waren te marchanderen met een evenredige vertegenwoordiging in het dagelijks bestuur van de stad. Dat geeft een scherpe kloof tussen de VVD en hen”. De steun die de liberalen tijdens de metrodebatten aan de bewoners van de Nieuwmarkt beloofden, kwam nogal on wezenlijk over. Het is niet zo moeilijk zo een politiek suksesje te oogsten. Pais ontkent dat dit de drijfveer was en zet zich in een uitvoerig betoog tegen de metroplannen af. Concludeert dat de raad is voorgelicht op een manier, die de toets van de kritiek niet kan doorstaan. En meent dat het een van de beste oplossingen („Er zit al 250 miljoen in de grond”) nu is om een snelle tramlijn pilsjes als gekruide moppen tapt, is nu ook op de plaat te beluisteren. Zijn elpee Lachen-Gderen-Brullen, door Dureco uitgebracht, bevat naast moppen ook een drietal tunes die doorBerry Zand Scholten zijn ge schreven. Hij verzorgde tevens de produktie van de plaat. nteit .Irijke is de DAT VERANDERDE toen de nieuwe weg naar zee wel degelijk nieuwe be drijvigheid en welvaart aantrok. In de periode van 1870 tot 1910 steeg het inwonertal van 270.000 naar 574.000. Er was weer werk in de haven, maar de DE STICHTING Jongeren Werk groep Ruimtevaart organiseert samen met de Nederlandse Vereniging voor Raketonderzoek een tentoonstelling met als thema Jeugd en Ruimtevaart. Op de expositie, die van 7 oktober tot 30 november in het Ned. Instituut voor Nijverheid en Techniek aan de Rozengracht 224 wordt gehouden, krijgt de bezoeker een veelzijdig beeld te zien van wat jongeren op ruimtevaartgebied doen. sociale toestanden leken nergens op. Bootwerkers moesten soms twee tot drie dagen zonder pauze schepen lossen. Dat leidde in 1900 tot de eerste „februarista king”. Uiteindelijk zouden de reders, die elkaar ook nog eens vliegen probeerden af te vangen, het spel verliezen. De KNSM zat toen nog in de volksbuurt Kattenburg en voor de directie waren de acties van de „onruststokers” aanleiding om het bedrijf naar de Levantkade te verplaatsen. In de Eerste Wereldoorlog leden de rederijen forse verliezen en heerste er grote werkloosheid in de haven, maar de aandeelhouders merkten daar niets van: zij kregen een dividend van 10 tot 40 percent uitgekeerd. De laatste beelden betreffen de bran- Pais was vier jaar geleden wethouders- kandidaat. Zou hij die post nu nog ambiëren? van het Waterlooplein over de Gelderse- kade naar het Centraal Station te reali seren. Vindt hij dat het stadsbestuur vol doende greep heeft op de gang van zaken in de hoofdstad? LOU POLAK, 150 kilo meetorsende Mokummer, die in zijn café 401 in de DIRECTEUR E. F. J. Lujjff van het arbeidsbureau in Amsterdam is uiterst somber over de stijgende werkloosheid in de hoofdstad. „Als het zo doorgaat zal in januari 1975 tegen de vijf percent van de mannelijke beroepsbevolking werkloos zijn”, zei hjj. Op het ogenblik telt Amsterdam 9.388 werkloze mannen en 2.658 vrouwen. Dat is meer dan ooit. Onder hen bevonden zich 2.000 rijks genoten, wat betekent dat één op de zeven Surinamers en Antillianen geen werk heeft. Daar komt bij dat de „harde kern” van de mannelijke werklozen (bijna 9.000) uiterst moeilijk is te plaatsen. leeftijd de Amsterdamse boekhande laar H. D. Pfann overleden. Hij was eigenaar van antiquariaten in het ge restaureerde Arti et Amicitae, de Ou- demanhuispoort en nog andere filia len in de binnenstad. De naam Pfann kreeg bekendheid door zijn vader, die zestig jaar geleden met een boek- kraampje op het Amstelveld stond. EEN AMSTERDAMSE delegatie onder leiding van burgemeester Sam kalden vertrekt volgende week naar Moskou. Het is de bedoeling dat er tijdens het vierdaags bezoek met de Russen over de problemen van grote steden wordt gepraat, maar er zal en dat is geheim gehouden ook worden onderhandeld over zaken, die V "'i/r HET IS nog helemaal niet zo zeker dat er op 1 januari een eind komt aan de donderdagse koopavond in Amsterdam. Weliswaar is de meer derheid van de winkeliers tegen voortzetting hiervan en hebben B. en W. zich op het (voorlopige) standpunt gesteld, dat zij er ook wel vanaf willen, maar er zijn aanwijzingen dat het stadsbestuur elke mogelijkheid zal aangrijpen om de koopavond te behouden. Men vindt dat het centrum van een „wereldstad” ook ’s avonds levendig moet zijn en dat is er de laatste jaren niet beter op geworden. Vandaar. ri tóe p-, f W fed _:;h

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15