LASTENVERLICHTING GEVRAAGD Bekeuring voor Joan Kennedy Van der Louw wordt weer blijft grote bioscoop kans maken Italië kan rekenen op een hete herfst I -1 „Kant en klaar” failliet Rembrandt’ B I Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MOGELIJK EEN MILJOEN WERKLOZEN Geen Dennendal 3,25 Plaatselijk buien morris See morris before you buy Bakkerij KLOOSTER AGENDA pagina 13 Sinterklaas 16 november in Amsterdam KINDERDAG 10 OKTOBER 1974 Rijden onder invloed f e U» Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist 2 3 3 GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL. 023-3129 92 i suède, nappa, regenkleding, lamsvacht- jassen, spencers en bontmantels. Geef eens een boeket BONBONS van HAZENBERG en u steelt er harten mee Vrijdag en zaterdag R E K L A M E De gehele ütü kollektie. Sedert 1840^ f IJmuider Courant 64e jaargang nummer 287 Democritos Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. Waterbronnen in Tegemoetkoming van Velsen dicht na kabinet verwacht olie-alarm (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze parlementsredactie) In contacten die er deze week ge- (Van onze redacteur in Rome) (Zie verder pagina 29) Britten stemmen vandaag Het echtpaar Wilson gaat zijn stem uitbrengen. ADVERTENTIES 3,— Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Premier Den Uyl deed tijdens de alge mene beschouwingen in de Tweede Ka mer gisteren nog wat correspondentie af. Het geweld van gisteren voor de poor ten van Fiat in Turijn is een voorbode voor de arbeidsonrust die in Italië kan ontstaan als men niet vlug de huidige regeringscrisis oplost en snel naar nieu we economische maatregelen zoekt. De vakbonden hebben een harde lijn uitgezet. vond open. Een uur later kan men de eerste uitslagen verwachten. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het waterbedrijf van Velsen heeft vijf drinkwaterbronnen aan de J. P. Coenstraat in verband met een dreigende vervuiling door stookolie stil gelegd. Uit een grote olietank op hon derd meter afstand van deze bronnen en dicht bij de hoge watertoren is de afge lopen maanden ongeveer tienduizend li ter stookolie de grond in gedruppeld. Hoewel door experts nog egen olie in het drinkwater uit deze bronnen is aange troffen heeft men het zekere voor het onzekere genomen door de pompen stil te leggen. De drinkwatervoorziening van Velsen komt door deze maatregel niet in gevaar, doordat de gemeente nog over andere bronnen beschikt. waren onbezet wegens overlijden van de leden). De 635 Britse districten zijn zo ver deeld: Engeland 516, Schotland 71, Wales 36, Noord-Ierland 12. (Zie verder pagina 3) Wiegel liet weten dat zijn partij te gen Van der Louw is omdat die te weinig ervaring zou hebben. De VVD-leider heeft al aangekondigd Den Uyl vandaag tijdens de beant woording van de regering in de Tweede Kamer uit te lokken tot een uitspraak over deze zaak. SPECULAASBROKKEN Het 2e pak voor HALVE PRIJS Doe mee aan onze MARSEPEIN. BOETSEERWEDSTRIJD Vraag naar een deelnameformulier 5 MOORKOPPEN rijk gevuld met slagroom van 3,75 voor Ze zijn er weer: onze echte BOTERSTAVEN met zuivere amandelspijs per stuk Iedere woensdag speculaas-reklame 250 gram van 2,voor1,75 Lange Nieuwstraat 779 - IJmuiden Telefoon 1 51 89 Geen onrecht doen is onvoldoen de; men moet aeen onrecht willen doen. weest zijn tussen minister-presi dent Den Uyl en de Rotterdamse PvdA zouden de Rotterdammers opnieuw hun uitdrukkelijke voor keur voor de PvdA-voorzitter heb ben uitgesproken. Ook voor Den Uyl zou Van der Louw nog steeds de enige kandidaat zijn. Beweringen dat de benoeming van Van der Louw grote spanningen tussen d e christen-democraten en de socialisten teweeg zal brengen, worden door de linkse ministers in het kabinet lachend weggewuifd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De christen democratische fracties in de Twee de Kamer rekenden er vanmorgen op dat het kabinet-Den Uyl akr- koord zou gaan met de door hen geëiste lastenverlichting van en kele honderden miljoenen guldens voor 1975. Zowel KVP’er Notenr- boom als ARP’er Schouten drongen gisteren sterk aan op een vermin dering van de druk van belastingen en sociale premies met 500 mil joen. HAARLEM. Het Rembrandtthea- ter aan de Grote Markt wordt weer bioscoop. Het City Concern, dat 17 bioscopen in grote steden exploiteert, streeft ernaar de bio scoop half november te openen. Het concern heeft het theater ge huurd van AKOM, de huidige eige naar van het Brinkmanncomplex, waar het in 1971 gesloten theater deel van uit maakt. voorkomen is dat de duizenden liters olie doorzakken naar het veel lagere grondwater dat door het waterbedrijf wordt opgepompt. Vandaar dat men zeer snel maatregelen heeft genomen. Door de vijf bronnen in de onmiddellijke omgeving stil te leggen voorkomt men ook dat door sterk zuigende kracht de olie zakt. Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 11, 13 Uitwijzer19 Kastje kijken13 Kunst19, 21 Radio en televisie 23 Strips23 Economie 29 Beurs27 Sport31, 33 Weg en wiel25 Poprubriek 21 Amsterdam15 AMSTERDAM (ANP). Sint Nico- laas zal dit jaar op zaterdag 16 novem ber zijn intocht in Amsterdam houden. Hij komt die dag tegen twaalf uur per boot aan bij de zanddam tegenover de Sint-Nicolaaskerk aan de Prins-Hendrik- kade. De kilometerslange stoet van wa gens en groepen, die, Sint-Nicolaas en zijn Pieten zal begeleiden, heeft dit jaar als nieuw element o.m. een aantal stoomwalsen. De plannen van de firma Haarlem Electronics Helios BV om een the ater voor pop, jazz, toneel en caba ret van het Rembrandttheater te maken zijn, nu er weer films gedraaid zullen worden in het ge bouw, van de baan. ROME. In de Italiaanse stad Turijn protesteerden gisteren bijna 100.000 werknemers van de autofabrieken Fiat en Lancia. Hierbij raakten meer dan twintig mensen gewond, van wie twee ernstig. De stakers bekogelden de arbei ders die wél aan het werk gingen en de politie kon vechtpartijen voor de poort van de grootste automobielfabriek van West-Europa niet verhinderen. Er werd gisteren vijf uur gestaakt, omdat deze week al 75.000 werknemers gedwongen worden nog maar drie dagen in de week te werken. Is er in het instituut voor epilepsiebe- strijding Meer en Bosch in Heemstede een strijd gaande, die door de partijen wordt gezien als een strijd tussen fana tici en behoudzuchtigen? Gesprekken met de directie en haar tegenvoeter de Kritische Werkgroep wijzen onmisken baar in die richting. De KW beschuldigt keihard en laat er geen twijfel over bestaan, dat zij de organisatie op Meer en Bosch een troep vindt; dat de leiding bestaat uit incapabele mensen. De direc tie drukt zich omzichtiger uit, maar maakt heel duidelijk, dat zij de KW wantrouwt en in het geheel niet over tuigd is van de constructieve opstelling van de groep. Beide partijen komen met een stapel argumenten en bewijzen, al dan niet gefundeerd. Beide partijen ma ken ook een volstrekt integere indruk. Beide partijen zeggen niet het eigen belang, maar dat van de epileptici voor ogen te hebben. Zoals de zaken er nu voorstaan, is er geen oplossing in zicht. De KW komt niet uit haar loopgraven en smijt met modder; de directie zit veilig in haar burcht en heeft de hete olie klaar staan. Het gaat onzes inziens bij Meer en Bosch momenteel niet meer om wie er gelijk heeft. Het is niet meer van ge wicht of de één ontslagen is en de ander niet. In plaats van elkaar eindeloos te bekampen, lijkt de enig juiste weg die van het gesprek, het open en eerlijk met elkaar praten zonder wrok, rancune of voorwaarden. Als beide partijen het be lang van de patiënt voor ogen staat, moet het mogelijk zijn om elkaar te vinden. Een herhaling van Dennendal moet kost wat kost voorkomen worden. ininmmBnnnnim»ii FAIRFAX (Reuter, UPI en AFP). De vrouw van senator Edward Kenne dy, de 38-jarige Joan, is gisteren in Fairfax (Virginia) bekeurd wegens rijden onder invloed. Ze reed achterop een andere auto, die bij een verkeerslicht stond te wachten. UTRECHT (ANP). De rechtbank in Utrecht heeft vandaag meubelbouwpak- kettenonderneming „Kant en klaar” in Zeist met 80 werknemers failliet ver klaard. De directie van het bedrijf had het faillissement zelf aangevraagd. Tot cura tor werd benoemd mr. A. J. J. Stox in Utrecht. De voortdurende verslechtering van de marktpositie is oorzaak van de onder gang van „Kant en klaar”. Het hoofd kantoor is in Zeist. De beide fabrieken van „Kant en klaar” staan in Zevenaar en Dronten. Vanavond zal de NOS-televisie in het programma Panoramiek van 22.20 tot 22.35 via Nederland I rechtstreeks beel den uitzenden van deze Britse verkie- zingsslag, die wel de belangrijkste sinds 1945 worden genoemd. Om 23.50 vervolgt men op Nederland I met de uitslagenla wine. Voor vroege vogels wordt op vrij dagochtend van 07.30 tot 8.00 uur on nieuw op Nederland I de vermoedelijke uitslag bekendgemaakt. De radio zendt via Hilversum I van 22.00 uur tot 04.00 uur uitslagen en commentaren uit. Voor de 635 zetels in het Britse Lager huis (tweede Kamer) zijn 2.252 kandida ten in het strijdperk getreden. De situa tie in het oude I agerhuis wasLabour 298 zetels, Conservatieven 296, Liberalen 15 en overigen 26 zetels (twee zetels Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Begin volgende week hoopt men op de plaats waar de tank ligt (achter de school aan de Houtmanstraat) een nieu we bron te slaan. Een krachtige pomp zal water van twintig meter gaan opzui gen. Men hoopt dat de olie die inmiddels de bovenste laag grondwater heeft be reikt wordt meegezogen. Op deze manier denkt men te voorkomen dat de stooko lie nog verder de grond inzakt tot de diepte waar het drinkwater wordt opge pompt. De maatregelen zijn genomen na overleg met geologen van het Rijksinsti- tuut voor drinkwatervoorziening. Bij een controle van de tank begin oktober kreeg men wantrouwen toen bleek dat het reservoir leeg was. Vol gens de berekeningen moest zich toen nog in deze tank onder de schoolspeel- plaats tienduizend liter olie bevinden. De tank is onmiddellijk opgegraven, waarbij bleek dat het gevaarte van binnenuit is doorgeroest. Op de plaats waar het re servoir lag heeft men al vele kubieke meters zand weggehaald. Met het weg graven heeft men echter moeten stoppen omdat anders de school aan de Hout manstraat zou kunnen instorten. Het waterbedrijf heeft berekend dat de olie ongeveer zeven meter diep is weggezakt en het grondwater boven Nieuw Amsterdams Peil heeft bereikt. Door het natuurlijk verval naar het lager liggende Noordzeekanaal hoopt men ook een deel van de olie kwijt te raken. Wat men in ieder geval wil Eerder al had Kruisinga (CHU) een dergelijke eis gesteld. De algemene in druk op het Haagse Binnenhof was van morgen, dat minister Duisenberg wat „wisselgeld” bij zich had om de chris ten-democraten althans gedeeltelijk te gemoet te komen. De christen-democraten lieten bij de financiële beschouwingen duidelijk blij ken dat zij uitgebreid onderling overleg hebben gevoerd voor het begin van de debatten over de Miljoenennota. Zij wil len de lastenverlichting met f 500 mil joen bereiken door verlichting van de sociale-premiedruk (de kinderbijslagpre- mie), invoering van belastingaftrek op de winst van kleine zelfstandigen en verla ging van de inkomstenbelasting door het toch volledig laten doorgaan van de inflatiecorrectie, die de regering in 1975 slechts voor 80 percent wil doorvoeren. De WD wil, blijkens de gisteren door deze fractie ingediende tegenbegroting, veel verder gaan: een belastingverlaging van 1410 miljoen en een vermindering van de overheidsuitgaven met 1288 mil joen. De WD wil met name een bezui niging van 1,5 percent op alle departe menten. Vanmiddag om 1 uur is minister president Den Uyl begonnen de opmer kingen en vragen te beantwoorden, om streeks 4 uur zou minister Duisenberg (Financiën) aan het woord komen. DEN HAAG. PvdA-voorzitter An- dré van der Louw zal waarschijn lijk toch burgemeester van Rotter dam worden. Dat valt althans te beluisteren in regeringskringen. Men is er daar van overtuigd dat het kabinet niet zal buigen onder de druk die KVP en ARP uitoefe nen om een andere PvdA’er be noemd te krijgen. LONDEN. Terwijl een waterig zon netje vanmorgen over de Britse eilanden scheen, is een deel van de veertig mil joen stemgerechtigde bewoners van Groot-Brittannië al om zeven uur in de ochtend naar de stembus gegaan. De stembureaus blijven tot tien uur vana- Tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer hebben An- driessen en Aantjes de strijd over Van der Louw slechts indirect aan gestipt. Andriessen deed dat door de premier te vragen zijn stand punt te geven over de vorming van programcolleges en afspiegelings colleges. Mevrouw Kennedy is de afgelopen maanden enkele keren opgenomen om dat ze overspannen was. Haar moeilijk heden begonnen nadat van haar oudste zoon, de 13-jarige Teddy, een been moest worden afgezet. Hij leed aan een weinig voorkomende vorm van beenderkanker. De andere kinderen zijn de 15-jarige Kara en 7-jarige Joseph, die chronische astma heeft. Wisselend bewolkt met plaatse lijk buien. Overwegend matige wind tussen west en noord. Mini mumtemperaturen van 8 graden vlak aan zee tot omstreeks 3 graden in het binnenland. Volgens een woordvoerder van het City Concern verkeert het theater technisch gezien in goede staat. Al leen de stoelen, de vloerbedekking en de projectie-apparatuur worden vernieuwd. De nieuwe City-bio- scoop blijft waarschijnlijk de naam Rembrandttheater voeren.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1