Besprekingen in Equador volgende maand Regering over CIA verontrust Joppers en coats in Andere plavuizen p hensenbv H L „Geen recessie in Verenigde Staten Bijeenkomst over toekomst van Waddenzee ry-\xsa TJe liefdes vanüwpoleon 2450 ZEEDUFFEL hensenbv JH BOUW UW DROOMWAGEN 1 Particulier autoverkeer berokkent veel schade blijft noodzakelijk maar Renault 5 in snelle versie intercodam TELEFUNKEN Verpleegsters- kleding jasschorten Nieuwe Audi 50 'F De ff vte roman van de televisieserie Complete uitgave, 4 Hz., met ió Hz.foto’s Ag 99 MARDON ELECTRONICS I 3 DONDERDAG 1 0 OKTOBER 1974 VARIA aar PRESIDENT FORD: 47.50 BIJ ATLAS Vervoer beïnvloeden ATLAS Er zijn andere pla vuizen. Mooier, eenvoudiger in on derhoud, en toch niet zoveel duurder. Wij hebben er lang naar moeten zoeken. Voor u ligt de zaak veel eenvoudiger: u vindt ze in onze show-room. Kamerlid wil einde vogelvangst Amstel 135, Amsterdam (naast Carré), ma t/m vrij 09 00-1700 za 10.00-16.00 uur. TELEFUNKEN v: kleurentelevisie. .9 .3 93 Is een panter nou zwartrood gevlekt o£ bruingeel? Gelukkig laat de kleuren-t.v. van Telefunken u nimmer in het ongewisse. Altijd prachtige natuur getrouwe kleuren dankzij het Telefunken PAL-systeem. U gelooft 't niet? Ga kijken bij uw winkelier en laat u overtuigen. VERPLEEGSTERSSCHORTEN en BARAKSCHORTEN. Tijdelijk Grote Markt Haarlem ZT*EEN GOEDE WAGEN HUURT U AA AA Herziening JOPPERS vanaf 80,00 COATS vanaf 105,00 Tijdelijk Grote Markt, Haarlem (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE I Telefoon 023- 326750 1 ADVERTENTIE de F de (ADVERTENTIE) Telefoon 023-326750 (ADVERTENTIE) 1 RIJKSSTRAATWEG 145 HAARLEM TEL. 260585 aan te knopen met China en op voet van oorlog te blijven met Castro. Nor malisatie van de betrekkingen met Cuba schijnt eerder te stranden op de houding van Fidel Castro dan op onwilligheid van de uiterst pragmatische Henry Kis singer. Het persbureau AFP meldt dat de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van afgevaardig den met 22 tegen 2 stemmen een amen dement voor opheffing van de handels- blokkade tegen Cuba heeft verworpen. Het amendement was ingediend door de democraat Michael Harrington uit Mas sachusetts. Een Haarlems bedrjjf, gespecialiseerd in onder meer bouwpakketten voor buggy’s, gaat volgend jaar een nieuw Amerikaans bouwpakket op de markt brengen. Evenals voor de buggy, kan ook voor dit nieuwe bouwpakket een in gekort VW-chassis als onderstel dienen. Het bouwpakket bevat een zeer futu ristisch ontwerp, de Matula GT. Zo genoemd naar de ontwerper, een zekere heer Ed Matula uit Los Angeles, die als industrieel ontwerper in dienst is van een vliegtuigfabriek. Eventueel kan de polyester carrosserie kant-en-klaar worden geleverd, zy het tegen een aanzienlijk hogere prjjs: 10.000. Wil men liever zelf aan de slag, dan kost het bouwpakket waarmee deze wagen kan worden vervaardigd, 3.500. Op de foto het eindprodukt, de Matula GT. DEN HAAG (ANP). Het VVD-ka- merlid Tuijnman meent, dat alles in het werk gesteld moet worden om de vangst van beschermde vogels in ons alnd te beëindigen. In vragen aan landbouw-minister Van der Stee wijst hij er op, dat indien de vangst en het doden van vogels in ons land niet de kop wordt ingedrukt dit de positie verzwakt van die vogelbescher- mers. lil? d’J IcH heeft ze, ALLE TYPEN Barrevoetestraat 8 Haarlem T’* ofó •rr,F öiO SJJH £’<U □Tlil tig „I'S ‘•IX ;ItT n.r ••rui fijt ■wad .WV ;.(CH M.é Mi A —It w iet? nad UIT OR -M - ia<! 90 li Reeds vanaf 22,- p. dag. teil /t.X Blokkade V.S. tegen Cuba kan opgeheven worden Het Volkswagenconcern heeft op nieuw een auto gelanceerd, dit keer een kleine wagen onder de naam Audi 50. Evenals die Audi 80, die in de jaren ’72-’73 werd geïntroduceerd, belooft deze nieuwe Audi veel succes te hebben. Zoals gebruikelijk bij VW, zal de „moederfirma” volgend voor jaar ongeveer dezelfde wagen ook onder VW-embleem uitbrengen. De Audi 50 komt in twee uitvoe ringen op de markt: een 50 LS (1093 cc, 50 pk en 142 km/uur) en de 50 GL (60 pk, 152 km/uur). Het laatste mo del heeft door een hogere compressie- verhouding super-benzine nodig. De wagen is erg compact gehouden, met echter veel binnenruimte. Voorts heeft de fabriek veel „extra’s” meege geven, wat uiteraard merkbaar is in de prijs. Naar verwachting zal de nieuwe Audi 50 in ons land rond de tien mille gaan kosten. De Audi 50 bezit voorwielaandrijving. In Duitsland werd eind 1971 de Raad van deskundigen voor milieuvraag stukken geïnstalleerd. Het eerste rapport van deze raad „Auto en milieu” werd enige jaren later gepubliceerd. Het rapport behandelt niet alleen verkeerspoli- tieke, maar ook economische en maatschappelijke aspecten. Vit dat rapport stamt de volgende samenvatting. WASHINGTON. (Reuter, AP) Pre sident Ford gelooft niet dat de Verenig de Staten een economische recessie doormaken. Op een persconferentie 24 uur na de bekendmaking van het pakket van maatregelen waarmee hij de nu 12 percent bedragende geldontwaarding wil bestrijden zei hij onder meer dat de inflatie en de andere economische pro blemen tijdelijk zijn. „Ik denk niet dat de Verenigde Staten zich in een recessie bevinden. We hebben zeker problemen, maar het is een erg ingewikkelde situa tie”. Begin oktober is in ons land Renault 5 LS verkrijgbaar. Een klei ne wagen met een 1300 cc motor en voorts veel snufjes: rembekraehtiging, speciale wielen, voorruit van gelaagd glas en extra ruitenwisser op de ach terruit. De Renault 5 LS kreeg de vier cilinder 1300 cc motor, die al vijf jaar in de Renault 12 en nadien ook in de 15 TL werd gemonteerd. Het vermogen van deze krachtbron werd op 64 din-pk gebracht bij 6000 t.p.m. Dit houdt onder meer in, dat de R 5 LS krachtiger en pittiger is, dan het basismodel de R 5. Remsysteem en vering werden aan deze opzet aange past. De R 5 LS is herkenbaar aan de aanduiding LS op de motorkap en een dunne streep op de flanken. JAPONNEN in katoen en terlenka, wit, blauw, gekleurd. JAPONNEN vanaf vlotte modellen en leuke tinten, zonder mouwen - 3/4 mouw en lange mouw. in pijzen vanaf22.50 De president gaf de belastingbetalers in de middelmatige en hogere inkomens groepen de verzekering dat de belasting- toeslag van vijf percent die hij voor het komende jaar heeft voorgesteld niet zal worden verlengd. Hij zei met zijn pak ket van maatregelen een zorgvuldig evenwicht te willen bewaren tussen be strijding van de inflatie en het al te sterk afremmen van de economische be drijvigheid. William Eberle, de vertegenwoordiger van president Ford voor de handelsbe- sprekingen, heeft er gisteren bij de West, europese landen op aangedrongen eco nomische maatregelen te nemen die sa menhangen met het anti-inflatie pro gramma van president Ford. „Wij willen een politiek van de vrije handel, niet een politiek die zich niets aantrekt van de belangen van de buur staten”, zei hij tijdens een persconferen tie. „De programma’s van de landen moeten onderling met elkaar in over eenstemming zijn”. Eberle sprak na de gehele dag overleg te hebben gepleegd met vertegenwoordi gers van Denemarken, Ierland, Neder land, België en Luxemburg en met leden van de commissie van de Europese ge meenschap. Hij zei dat het nog te vroeg was om een overwogen reactie van hen te verwachten op de toespraak van pre sident Ford. Steeds de nieuwste modellen. Alle auto's met radio. De categorie „beïnvloeding van de vraag naar vervoer” biedt een aantal Interessante aspecten. In eerste in stantie zal aldus de raad het openbaar vervoer aantrekkelijker moeten worden gemaakt. Er volgt dan een opsomming van de bekende middelen hiervoor, zoals vrije banen, meer parkeerplaatsen bij haltes, ver hoging, reissnelheden. Maar daartus sen in, vermeldt het rapport: „Om het overstappen op lokaal openbaar vervoer niet door prijspolitieke maat regelen in gevaar te brengen, moeten de tarieven voorlopig op het huidige niveau worden bevroren. De groeien de verliezen die hier het gevolg van zijn, zullen uit de algemene middelen moeten worden gedekt.” En ook zegt het rapport: „Om ge bruikers van het openbaar vervoer niet achter te stellen bij gebruikers van particuliere vervoersmiddelen, dient aan alle werknemers te worden toegestaan voor de rit tussen woning en werk, onafhankelijk van het geko zen vervoermiddel, een gelijk bedrag per kilometer als aftrekbaar van de belasting te beschouwen.” De houding van de Verenigde Staten op dit punt Is niet duidelijk. De Ameri kaanse ambassadeur bij de OAS, Willi am Maillard, verklaarde onlangs: „Mijn regering is erop voorbereid een herzie ning van het huidige standpunt te on dersteunen”. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissin ger, liet echter alle politieke mogelijkhe den nog open. rcV -.4’ Uruguay heeft vroeger altijd gewaar schuwd, dat een blokkade de positie van Castro alleen maar zou versterken. Op dit moment zijn het Uruguay en Chili die voortdurend hameren op wat zij als de Cubaanse werkelijkheid zien: de in menging van Castro in hun binnenland se aangelegenheid ten gunste van de „terroristen”. Minister Facio heeft die gewraakte „subversieve activiteiten” van Castro als „rhetorische beschuldigingen van de hand gewezen. Zelfs Brazilië oefende geen druk uit om eerst een onderzoek naar Cubaanse activiteiten in andere Zuidamerikaanse landen te beginnen, voordat een besluit tot opheffing van de blokkade wordt genomen. Op dit moment zijn achttien lidstaten van de OAS meer dan de vereiste twee der de meerderheid voor een zo snel mogelijke beëindiging van het isolement van Cuba. De verontrusting van de regering vindt haar grondslag in de overtuiging dat ieder volk het recht dient te hebben in vrijheid, zonder inmenging van buiten door wie dan ook, zijn toekomst te bepalen. Uit het antwoord blijkt, dat de Nederlandse regering langs diplomatieke weg de Amerikaanse regering van dit standpunt op de hoogte heeft gesteld. Minister Van der Stoel herinnert in zijn antwoord aan de deelname van de rege ring tot verbetering van de algehele situatie met betrekking tot de mensen rechten in Chili. Zij zal, zo verzekert hij de Kamer, deze beleidslijn krachtig voortzetten. (Van onze correspondent) DEN HELDER. De gemeente Den Helder en de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee hebben el kaar gevonden in hun bezorgdheid over de toekomst van de Waddenzee. Op 8 en 9 november beleggen beide een studie bijeenkomst in Den Helder, waarbij voor de gemeente de bestuurlijke kanten van dit gebied centraal staan, en voor de Waddenzee-vereniging de milieu-techni- sche aspecten. Basis voor de studiebij eenkomst is het rapport van de Wadden- zee-commissie onder leiding van prof. Mazure. Het rapport van de commissie-Mazure, samengesteld in opdracht van de rege ring, geeft een analyse van de Wadden zee en somt mogelijkheden op voor (ge deeltelijke) inpoldering van dit unieke natuurgebied. In een aantal diepgaande hoofdstukken wordt de enorme waarde van dit gebied, zowel voor Nederland als internationaal, zeer duidelijk aange toond. De Waddenzee-vereniging acht dit deel van het rapport zo treffend, dat „het de regering houvast biedt om nu eens ein delijk aan het gebied de bescherming te geven waarop het aanspraak maakt, en waarom al zovele jaren nationaal en internationaal is gevraagd”. Op grond van ervaring moet men er echter rekening mee houden, dat ook al is het openbaar vervoer meer attractief dan voorheen slechts een klein deel van de automobilisten van het gebruik van de eigen auto af ziet. Om de automobilisten nu te stimuleren meer met het open baar vervoer te reizen, stelt de raad een aantal maatregelen voor: tarieven voor kort-parkeren in de binnenstad verhogen in fasen; progressieve tarie ven voor lang-parkeren (met speciale voorzieningen voor bewoners); beper king aantal lang-parkeerplaatsen in de binnenstad; afsluiting voor auto’s van gebieden in de binnenstad. En als je dit leest, denk je onwille keurig: „Waar heb ik dat meer ge hoord?” En jawel, precies hetzelfde propageerde enkele jaren terug de heer Drees jr. X M 1 De positie van de Verenigde Staten is moreel gezien voorzover beslissingen van politieke grootmachten iets met mo raal van doen hebben onhoudbaar geworden. De grote Amerikaanse bladen, die in Latijns-Amerika een sterke echo hebben menen vrij algemeen dat de Verenigde Staten niet het recht hebben Cuba te veroordelen wegens inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van soe vereine landen. Gewezen wordt daarbij op de, door president Ford toegegeven, miljoenen dollars die de Amerikaanse regering heeft gestoken in CIA-actdvitei- ten in Chili, gericht tegen de democra tisch gekozen regering van Salvador Al lende. De eis van de linkse Columbiaan- se senator Diaz Callejaz om Amerika wegens inmenging in Chileense aangele genheden uit de OAS te stoten, is daar om meer dan alleen een ironische op merking en moet ernstig genomen wor den. Ook het Amerikaanse Congres lijkt steeds meer de mening toegedaan, dat het absurd is diplomatieke betrekkingen De raad meent, dat het particulier verkeer per auto het milieu nadelig beïnvloedt. De problemen die hier door ontstaan zullen in de komende jaren met spoed moeten worden op gelost. Tot de schadelijke invloeden van de auto kunnen worden gere kend: het grote ruimtebeslag, de vrij heid van beweging, die weliswaar voordelen heeft, maar die de beoogde concentratie van woongebieden in de weg staat; geluidshinder en schadelij ke uitlaatgas; autowrakken, oude banden, afgewerkte olie; het hoge gebruik van schaarse voorraden mi nerale oliën; de grote verliezen aan mensenlevens. Met deze opsomming gaat de raad verder, dan andere studies over dit onderwerp die meestal deelproblemen behandelen. Toch vindt de raad niet, dat de auto zonder meer afgeschaft moet worden en vervangen door het open baar vervoer. Daarvoor voert hiij on der meer de volgende redenen aan: voor een groot aantal doelen is de auto economisch en technisch het meest geschikte vervoermiddel; het huidige openbaar vervoer bezit niet de capaciteit en de kwaliteit om op korte termijn essentiële taken van het individuele verkeer over te nemen; de auto biedt onafhankelijkheid en be wegingsvrijheid en draagt daardoor bij aan de „kwaliteit van het bestaan.” Het individuele vervoermiddel mag volgens de raad in zijn totali teit niet gediscrimineerd worden, maar evenmin kan een onbegrensde groei van het particuliere verkeer worden toegestaan. Om uit deze peni bele situatie te geraken, stelt de raad een pakket maatregelen voor, die men in drie categorieën kan verde len: ontwikkelen van milieu-sparende verkeerssystemen, beïnvloeding van de vraag naar vervoer, en maatrege len die direct ziijn gericht op vermin dering van de schadelijke invloeden van motorvoertuigen op het milieu. (Van onze redacteur in Montevideo) MONTEVIDEO. In Quito, de hoofdstad van Equador, zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de bij de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) aangesloten landen op 8 november moeten beslissen over het opheffen van de al tien jaar bestaande blokkade van de Pan-Amerikaanse landen tegen Cuba. De permanente raad van de OAS heeft hiertoe onlangs tijdens een zitting in Washington besloten. In die tien jaar Is de houding van verschillende landen op het Amerikaan se continent tegenover het Cuba van Castro volledig veranderd. Zo waren aanvankelijk Venezuela en Costa Rlca krachtige voorstanders van een volledige isolatie (of discriminatie) van het socia listische Cuba. Nu heeft de minister van buitenlandse zaken van Costa Rica, Gonzalo Facio, samen met Venzuela en Columbia, het initiatief genomen om aan deze situatie een einde te maken. DEN HAAG(ANP). De regering heeft met grote verontrusting kennis genomen van het feit, dat de Ameri kaanse regering CIA-aktlviteiten in Chili in de jaren voorafgaande aan de staats greep niet heeft kunnen ontkennen. Al dus de reactie van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) op vragen van de PvdA-Kamerleden van Thljn en Ter Beek. WATERAFSTOTEND - WINDDICHT joppers met rits en zonder zakken montycoats, 3Zt lengte knoopsluiting vanaf leeftijd 12 jaar. .r>L4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25