B PR OSTITUTIE-A R TIK EL CADEAU KNMG: LEERSTOEL ETHIEK IN GRONINGEN VOND ZIJN WATERLOO BELONING VOOR lOO.OOOste KLACHT Voorzitter KNMG: Hasj-smokkelaars aangehouden in Arnhem Officier van justitie aan gijzeling ontsnapt Bita ditmw] POTTERS linia „Consument vraagt te veel op gebied gezondheidszorg” Elseviers magazine „Affaire geheim gehouden” Httige piepkleine pikzwarte II pilletjes. Ij L Z/ ambulancevervoer 59 I Booreiland vergaan „Abnormale” stijging van kosten Griekenland hoort Theodorakis weer SC 2 DONDERDAG 1 0 OKTOBER 1974 BINNENLAND-BUITENLAND (Van onze Haagse redactie) Stimuleren Dynamiek f (Van onze Haagse redactie) Preventie WEERRAPPORTEN (Van onze correspondent) LEIDEN De ontwikkeling van de medische zorg is tot dusver te sterk op de vraag gericht geweest. De vraag naar curatieve zorg is groter dan de behoefte. Maar de behoefte aan preventieve en geestelijke gezondheids- zorg komt onvoldoende in de vraag van de consument tot uitdrukking. De kostenstijging in de gezondheidszorg loopt minder sterk op dan men het wil doen voorkomen. DEN HAAG Het jubileum cadeau van de 25 jaar bestaande Koninklijke Nederlandse Maat schappij Geneeskunst is het in stellen van een bijzondere leer stoel in de medische ethiek aan de Groningse universiteit. Dat maakte KNMG-voorzitter dr. A. E. Leuftink vanochtend bekend tijdens het jubileumcongres, dat tot en met zaterdag in Leiden wordt gehouden. ons eer nui I tan ser hel pa£ 20 !f3 AMSTERDAM. De Rotter damse Officier van Justitie mr. R. graaf van Randwijk is op het nippertje aan een gijzeling ontko men. Zijn belagers zijn echter nog op vrije voeten, zo onthult deze week Elseviers Magazine in een reportage. Het blad meldt dat de overheid de affaire tot nu toe angst vallig geheim heeft gehouden. De zaak deed zich voor op 6 de cember van het vorig jaar. De gij zeling werd voorkomen door twee agenten van de Goudse politie die op surveillance waren. Dat het om een gijzelingspoging ging, bleek uit een brief die bestemd was voor de minister van Justitie. z èj'SW DO idoo de (Van onze correspondent) - o 8 26 Twente Vlissingen Tel Avlv Tunis Weer in binnen- en buitenland wzw zzw 8 11 9 7 19 10 14 19 8 12 6 26 25 uur uur Met deze arrestatie heeft de politie de organisatoren van de hasj-lijn Marokko- Arnhem achter slot en grendel. De aan- Medische ethiek is niet meer pas klaar aan te bieden volgens de strak geformuleerde begrippen van Hippo- Bekend is, dat de auto in Genua is gearriveerd en rechtstreeks via Duits land zou doorrijden naar de grenspost Bergh-autoweg. Maar in Genua raakte de politie het spoor bijster. Interpol is ingeschakeld en volgens de chef van de Arnhemse recherche, hoofdinspecteur J. Wilzing, is er nog hoop dat de wagen boven water komt. Het aantal klachten bij de Meld- en Regelkamer bedroeg vorig jaar 19.432 tegen 724 in 1967. Ongeveer 7.000 cursisten beneden de 18 jaar zullen vrijgesteld worden van het betalen van cursusgeld. Het zijn de jongeren die zonder leerovereenkomst onderwijs volgen in het kader van het leerlingenwezen of van twee dagen pro gramma’s. De regeling zal gelden voor het cursusjaar 1974-1975. Vijf Steenwijkse jongemannen van 19 tot 23 jaar hebben bekend de laatste maanden vijfentachtig auto’s te hebben opengebroken om er rijbewijzen en ken tekenbewijzen uit te ontvreemden. De papieren werden verhandeld of vervalst. De universiteitsraad van de Rijksu niversiteit in Utrecht heeft gisteren be sloten een enquête te laten houden door een onafhankelijk bureau naar de be hoeften en verlangens van de studenten ten aanzien van het Utrechts Universi teitsblad. De Haagse recherche heeft een 23- jarige tuinman aangehouden, die in een cafetaria in de Polderdijkstraat een elf jarig meisje heeft mishandeld. Het er gerde hem dat het meisje een sigaret stond te roken. Zij is met twee afgebro ken tanden en een zwelling in de nek naar het ziekenhuis overgebracht. De Eindhovense gemeenteraad heeft gisteravond besloten gewetensbezwaar den van de Kalkarheffing vrij te stellen. Om geen rechtsongelijkheid te veroorza ken moeten de weigeraars het bedrag van de heffing storten in de gemeente kas en dit bedrag zal gebruikt worden voor milieu-vriendelijke doeleinden. In Leiden is de Algemene Vereni ging Gezondheidsrecht opgericht, die de volstrekte vrijheid van patiënten in het kiezen van hun arts, therapie en aard van de te gebruiken geneesmiddelen na streeft. De vereniging is bedoeld als tegenhanger van de onlangs door de Nederlandse Artsenorganisatie opgerich te Vereniging Gezondheidszorg. treffender te kunnen optreden tegen de overlast veroorzaakt door de prostitutie. Dit op grond van gepleegd overleg met de justitie en ervaringen opgedaan in andere grote steden, met name Rotter dam. De Bilt Deelen Belde n wnw wzw n n w o n no zw z nnw w D der: ster 33 1 ben dra: toei de derl ven zich tore gaa zich cjjf< voo mei resi E teit ten zei ste zev het in An Ral D Nat febi hun Eng der, hét list< de i ting hui: voo wat kon aan ver V Bril der! biet deZ' non der alti. (de wa; nin. de al pen wee B aan wai ber ten N pos Cyj pre bui gee all< pos en 12 0.3 13 0 0 0 0 0 N pro* tige op veri ren, een kat! voo tisc bef; gek van Uls- zete oni! MENTHOL felle SJjf C co 2 1 1 8 5 4 2 2 5 3 4 0 0 12 4 13 1 7 0 0 0 2 0 0 0 2 0 0.1 2 0 crates, aldus Leuftink. Onder invloed van het medisch kennen en kunnen is zij van een statische in een dyna mische fase geraakt. Deze dynamiek brengt de onzekerheid met zich die in verandering van waarden is begrepen. De plicht van de artsen individueel en van hun maatschappij blijft om zich te laten leiden door de geldende beginselen, meedenkend in de bele vingswereld van de patiënt of cliënt. Koningin Juliana woonde een deel bij van de eerste dag van het jubi leumcongres der artsen. Zij ontving het gedenkboek, dat bij deze gelegen heid verscheen: „125 jaar geneeskunst en maatschappij”. Dat boek is ge schreven door dr. H. Festen, oud- voorzitter van KNMG, die onder de zelfde titel als zijn publikatie de feestrede hield. De KNMG hoopt dat de te benoe men bijzondere hoogleraar binnen niet al te lange tijd zijn stoel in ARNHEM. De Arnhemse recherche heeft een belangrijke smokkelbende van verdovende middelen opgerold. In eerste instantie is 75 kg hasjiesj van uitsteken de Marokkaanse kwaliteit, ter waarde van 110.000 tot 140.000 gulden, in beslag genomen. Er zijn acht arrestaties ver richt: vier mannen uit Arnhem, een mede-financier uit Nijmegen, een inwo ner van Rheden, alsmede twee Engelse meisjes. Drie van hen zijn weer op vrije voeten. CAIRO (DBA). Volgens het Egypti sche blad „Al Achram” zijn 12 Ameri kaanse en 6 Egyptische oliezoekers in de Golf van Suez om het leven gekomen bij het vergaan van het booreiland „Ge mini 21’. Het ongeluk is dinsdag ge beurd. Er was een overlevende. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 45-jarige hoofdagent van politie uit de hoofdstad wegens mishan deling veroordeeld tot een geldboete van 200 gulden. De rechtbank achtte het bewezen dat de hoofdagent (toen in burger) een Amsterdamse vrouw, waar mee hij met zijn fiets in botsing was gekomen, een klap tegen het hoofd had gegeven. Een 26-jarige man uit Geleen heeft bekend vorige week woensdag de 24- jarige krantenbezorgster B. Schmeitz- Jennissen in een flat met een mes te hebben gestoken. Zij werd door vier messteken ernstig gewond. De Schiedamse mevrouw Muis-Schip- pers heeft gisteren in de Centrale Meld en Regelkamer van Rijnmond de „gou den telefoon” gekregen omdat de door haar op 16 augustus van dit jaar inge diende klacht over stank de honderddui zendste bleek te zijn. Rechts het klach tenformulier dat een ambtenaar invulde tijdens het telefoongesprek. Het laat aan duidelijkheid niets te wensen over: „Het stinkt hier als de hel!” had mevrouw Muis de ambtenaar meegedeeld. „Dit is geen mijlpaal, eerder een pis paal”. Hiermee wilde de heer Boerma van de Vereniging tegen Milieubederf, die de ontvangst en beloning van me vrouw Muis had bedacht, onderstrepen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen •2? &S w wzw w w w n wzw w wnw wzw nw Dit stelde dr. A. E. Leuftink, voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij Geneeskunst, vanochtend in een rede op het jubileumcongres van de 125-jarige artsenorganisatie. Hij wees erop dat het kostenstijgingsvraagstuk zich in a 11e westerse landen voordoet, ongeacht het stelsel van gezondheidszorg dat wordt gehanteerd. Dit houdt een waarschuwing in om het effect van structuurmaatregelen niet te onderschat ten. Zolang de vraag van de consument gericht blijft op maximale en kostbare voorzieningen zal de kostenstijging voortduren. Over de inhoud van behoef ten en vraag in hun onderlinge verhou ding is te weinig bekend. Veel tijd wordt besteed aan onderzoek dat uiteindelijk slechts dient tot geruststelling van de cliënt. Volgens dr. Leuftink zal de consument moeten leren zijn eisen meer in over eenstemming te brengen met zijn be hoeften. De gezondheidszorg zou zich moeten bedienen van onderzoek om na te gaan welke behoeften in bepaalde groepen leven om daarin dan op aan vaardbare wijze te voorzien. Het kan soms lang duren voordat een bevolking een nieuwe opzet aanvaardt. Maar door verandering in het constructieve gedrag kan het rendement van de zorg belang rijk worden verhoogd. a .SS £2 7 5 4 6 6 8 6 8 9 7 5 18 9 7 6 4 7 3 5 2 5 17 0 4 6 4 14 8 3 9 5 6 10 7 5 5 4 14 16 21 20 15 De Wereldgezondheidsorganisatie gaat binnenkort een nieuwe, door Deen se artsen ontwikkelde anti-conceptie pil testen die volgens de samenstellers al leen natuurlijke, vrouwelijke hormonen bevat en volledig vrij is van neveneffec ten. Deze pil, die na goedkeuring over twee jaar op de markt komt, moet dagelijks worden ingenomen. Het commentaar van de raad kwam erop neer, dat een ongenuanceerde toe passing van het artikel aanleiding kan geven tot irritatie van de kant van de burgerij. Volgens de verordening is het verboden zich op of aan de kant van de weg in een houding te bevinden die uit een oogpunt van de openbare zedelijk heid kwetsend kan zijn. Daaronder, zo werd opgemerkt, kan ook een sanitaire stop worden gerekend. Aldus vond een experimenteerartikel, dat aan het oudste beroep paal en perk wilde stellen, zijn Waterloo. De vrijheid van het medisch handelen beschouwt de KNMG nog steeds onver kort als het recht van iedere arts. In dit verband blijft zij van mening dat het waken voor de kwaliteit van de medi sche zorg aan de artsen zelf voorbehou den moet blijven. Een kritisch geluid liet de KNMG- voorzitter horen over de nascholing van artsen. De pogingen om hiervoor een landelijk instituut op te richten zijn tot dusver mislukt vanwege de weigering van de minister van Onderwijs om mid delen beschikbaar te stellen. De twee agenten kregen die zesde december enige argwaan jegens de inzit tenden van een Volkswagen waarvan Groningen kan bezetten. De naam van deze hoogleraar kan nog niet worden genoemd. De leerstoel wordt in Groningen gevestigd om redenen, die gelegen zijn in de bezetting van deze post. De artsenorganisatie wil bewerkstelligen dat aan iedere uni versiteit in de toekomst een dergelij ke leerstoel wordt gevestigd. De Nederlander Willem Klein heeft in Genève het wereldrecord worteltrek ken verbeterd, door de wortel 19 uit een getal van 200 cijfers te trekken. Na twee vergeefse pogingen lukte het hem in de tijd van 18 minuten en 7 seconden. Het oude record stond op naam van een Mexicaan, die er precies 31 minuten over deed. Het personeel van het gemeentelijk vervoersbedrijf in Rotterdam (RET) zal waarschijnlijk getraind worden in het ongewapend vechten. De RET-werkne- mers worden regelmatig negen keer sedert 1 januari 1974 gemolesteerd door passagiers. Het PPR-kamerlid Waltmans is ver ontrust over de aantasting van het Bel gische natuurgebied in de gemeente Kin- rooij, nu hier tot ontgrinding wordt overgegaan. De voorgenomen ontgrin ding kan ook nadelige gevolgen hebben voor het aangrenzende Nederlandse deel van het natuurgebied. tegen nieuwe, zinvolle maatregelen be staat, helaas ook bij artsen. Ook in de geestelijke gezondheidszorg zal de pre ventie aanzienlijk moeten worden uitge breid. Daarvoor zal meer geld nodig zajn, dat kan worden gevonden via een stelsel als de in te voeren volksverzekering ziektekosten. Met de structuurnota gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks kan de artsenorganisatie in grote lijnen mee gaan. Met nadruk stelde dr Leuftink echter dat ordening en besturing van de gezondheidsvoorzieningen bij afzonder lijke wet moeten worden geregeld. De KNMG zou besturing door middel van een budgetterings- of tarievenwet on aanvaardbaar achten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Een heftige discus sie over het prostitutieprobleem heeft gisteravond in de Eindhovense gemeen teraad geleid tot intrekking van een voorstel over het optreden tegen exces sen op het gebied van de openbare zedelijkheid. Burgemeester J. J. van der Lee verdedigde deze aanvulling op de algemene politieverordening om doel- ADVERTENTIE) Tot vreugde van de KNMG werd reeds in de kernstaf van de achtste medische faculteit in Maastricht een ethicus benoemd, zodat daar bezetting van een dergelijke leerstoel verzekerd lijkt. Met het instellen van de post in Groningen wil de KNMG de overheid stimuleren tot uitbreiding op gelijke wijze als dit indertijd geschiedde met kennissen van de twee in de Volkswa gen. De Goudse politie slaagde er na een paar dagen al in te achterhalen dat de gijzelingspoging was opgezet door twee neven uit Schiedam. Mr. van Randwijk zelf gelooft niet dat hij het slachtoffer van de gijzelingsactie had moeten worden. „ïk hoorde dat maandagavond voor het eerst van de mensen van Elsevier”. De Rotterdamse Officier van Justitie is wel bij de zaak betrokken geweest, maar dan als behan delend Officier van Justitie omdat het recherche-bijstandsteam uit Rotterdam op het spoor van de twee neven werd gezet. Mr. Van Randwijk zegt, dat niet in de brief werd vermeld wie het slachtoffer van de voorgenomen gijzelingsactie moest worden. „Ik heb nooit iets met zowel de voortvluchtigen als de figuren in Groningen die zij vrij wilden krijgen, van doen gehad en kan me daarom maar moeilijk voorstellen dat er van enige agressie tegen mij sprake is ge weest”. De Rotterdamse Officier van Justitie geeft toe dat de pers over de geplande gijzelingsactie niet is ingelicht. „Maar er x alleen het kenteken al te denken gaf. Bij het naderen van de politieauto stoof de Volkswagen echter weg. Het liep uit op een levensgevaarlijke achtervolging door het Zuidhollandse polderland, richting Moordrecht. Daar kwam het tot een vuurgevecht. De twee inzittenden van de Volkswagen ontkwa men aan de politie door een tamelijk breed water in te springen, naar de overkant te zwemmen en na het over steken van een stuk land nog eens een (ijskoud) water over te zwemmen. In de Volkswagen werd de brief ge vonden die gericht was aan minister van Justitie mr. A. van Agt. Er stond in dat de Rotterdamse Officier van Justitie graaf van Randwijk was gegijzeld. De minister kon de gijzeling ongedaan ma ken door de vrijlating te gelasten van enige gevangenen uit de gevangenis in Groningen, aldus de brief. Officier van Justitie Van Randwijk zou kennelijk worden gegijzeld in zijn woning in Nieuwerkerk aan den IJssel. Zijn twee belagers moeten daarheen op weg zijn geweest, toen zij in Gouda met de twee politiemannen te maken kregen. De vrij te laten arrestanten waren is geen sprake van een angstvallig ge heim houden. Je kunt niet bij iedere zaak het achterste van je tong laten zien, omdat je op die manier de daders in de kaart speelt”. Volgens commissaris Valken van de gemeentepolitie te Gouda is het perti nent onjuist dat de daders niet konden worden aangehouden vanwege de „ge brekkige opbouw van de politie in Ne derland”, zoals men stelde. De gemeente politie van Gouda heeft in de bewuste nacht nauw samengewerkt met rijkspo litie. Bovendien geldt voor deze gevallen een bepaling in de politiewet, die het mogelijk maakt dat gemeentepolitie ook in actie komt buiten het eigen gebied. De bewering van Elsevier dat Goudse politiemannen in Schiedam oog in oog hebben gestaan met een van de twee neven, verwijst commissaris Valken naar het rijk der fabelen. „Wij hadden sterke aanwijzingen dat we de twee in Schie dam moesten zoeken. Dat onderzoek is weliswaar in uitstekende samenwerking met de Schiedamse politie verlopen, maar het heeft niets opgelevefd”. De twee neven zijn nog steeds voortvluch tig. De Amerikaanse senaat heeft giste ren een wetsvoorstel, dat militaire hulp aan Turkije verbiedt, aanvaard en het naar het Witte Huis gezonden, waar een veto van president Ford dreigt. Deze week is in Rio de Janeiro Amada Maria da Conceiao, de laatste ex-lijfeigene van Brazilië, overleden. Zij is vermoedelijk 121 jaar geworden, maar artsen van het ziekenhuis waar zij over leed geloven dat zij misschien wel 130 jaar was. Amada Maria is tweemaal getrouwd geweest. Haar tweede man leeft nog en is ver boven de honderd, hoeveel weet hij ook niet. Het Japanse Rode Leger heeft bij de gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag vermoedelijk steun gekregen uit Aken en Keulen. Hiermee in verband wordt een onderzoek ingesteld naar Azi aten die in deze steden wonen. Zon op Maan op houding geschiedde tijdens een lang van tevoren, goed uitgekiende en getimede overval bij een woning aan de Grijps- kerkstraat in Arnhems zuidelijke woon wijk Vredenburg. Dat gebeurde kort na dat daar een auto van de hasj-expeditie uit Marokko was gearriveerd. Reeds zondagmiddag gebeurde dat, maar in goed overleg met de politie werd teneinde het opsporingsonderzoek niet te schaden aan de zaak geen rucht baarheid gegeven. Er zou namelijk wel dra nog een tweede auto met hasjiesj uit Marokko op hetzelfde adres arriveren. En op die auto wilde de politie wachten. Maar tot dusver is die wagen, met een zelfde hoeveelheid hasj, niet aangeko men. De wagen is spoorloos verdwenen, maar de recherche weet dat de wagen ergens in West-Europa moet zwerven. In dit verband betoogde de KNMG- voorzitter dat de prevente een belang rijke en onlosmakelijk deel van het geheel der zorg moeten zijn. Hij consta teerde dat er nog steeds veel weerstand DEN HAAG (ANP). Volgens KVP-Kamerleden mevrouw Cornelissen en ir. Cornelissen zijn maatregelen nodig om de „abnormale” stijging van de kos ten bij het ambulancevervoer te voorko men. In vragen hierover aan staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) verwijzen beide Kamerleden naar de opvatting van de secretaris van de Unie van Zieken fondsen, die meent dat er sprake is van een over-organisatie als gevolg van een teveel aan centrale posten waardoor in vesteringen van tientallen miljoenen guldens nodig zijn. c •6= dfc o 14 14 13 13 13 12 14 11 13 12 10 VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Opklaringen, maar aanvankelijk nog een lokale bul. Weinig verandering In tempera tuur. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. ATHENE (AP). De populaire Griekse componist Mikis Theodorakis is gisteravond voor het eerst in acht jaar weer in eigen land opgetreden. Zijn openlucht-concert in een voetbalstadion werd bijgewoond door 50.000 enthousias te Grieken. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca licht bew. windstil 23 nno n zzo wzw de eerste leerstoel sociale geneeskun de in Utrecht, waarop algehele ver breiding volgde. De nadruk, die van overheidszijde meer en meer op de mensweten schappen wordt gelegd, zoals in Maastricht blijkt, vindt de KNMG belangrijk. De ontwikkelingen leren dat medische ethiek en gedragsleer steeds duidelijker dienen te worden gescheiden, aldus dr. Leuftink in zijn jubileumrede. In deze ontwikkeling moet de veelzijdigheid, die meer en meer in de bevolking ook tot uiting komt, worden uitgedrukt. Amsterdam licht bew. zw. bew. mist zw. bew. Eindhoven licht bew. Den Helder regenbui Rotterdam onbewolkt geh. bew. half bew. Z.-Limburg half bew. regenbui onbewolkt windstil 25 licht bew. n 21 regen wnw 9 mist windstil 15 licht bew. zw. bew. zw. bew. windstil regen zw. bew. regen zw. VRIJDAG 11 OKTOBER Hoog water 11.47 uur en Laag water 7.08 uur en 19.39 VRIJDAG 11 OKTOBER 6.57 uur onder 17.56 uur 1.35 uur onder 15.47 uur dat het niet ging om een feestelijke gebeurtenis. Hij zei de herdenking te zien als een aansporing voor de Rijn- monders zoveel mogelijk te klagen. Arie van Dijk, Rijnmondgecomm.it- teerde voor Milieuzaken, achtte het be wezen dat de industrie de grootste ver vuiler is in het Rijnmondgebied. En die vervuiling gaat nog steeds door, Ook al stinkt het nu wat minder. De risico’s in dit gebied zijn nog steeds kolossaal en moordend. Elke dag kan hier de grote klap komen”. no nw nnw bew. windstil 20 licht bew. windstil 15 zw. bew. nnw 13 Luxemburg geh. bew. w 8 licht bew. windstil 19 onbewolkt windstil 21 licht bew. windstil 22 regen licht bew. zw. bew. half bew. licht bew. half bew. regen zw. bew. regen Istanboel mist Las Palmas onbewolkt onbewolkt half bew. igl El?:?' a l i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2