Cruyff beheerste de show weer eens ORANJE IS VAN VERPLICHTE NUMMERS AF Duel met Zwitsers Hans Kraay een anti-vertonmg kan dinsdags Spelpeil zakte naar bedenkelijk niveau POOLS ELFTAL MISTE WEER VEEL KANSEN •p- „Feyenoord niet op tv” i D B iat j 3 J1 iliil H I DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 SPORT ze Herstel van Bayem Engels voetbal Nonchalant rij Calculatie Ie 59 ig 1 HM fit Rr H. w I J, (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) n- MARC SERNé. Wim van Hanegem in een verbeten gevecht met zijn felle bewaker Schild. Georg Kessler blijft het met zijn Her tha BSC Berlijn redelijk goed doen. Nu wonnen de Berlijners van het sterker geachte Schalke ’04 met 1-0. Voor 30.000 aanhangers maakte Hermandung zeven minuten na de pauze de enige treffer. elen verk PARIJS (AFP). CF Barcelona heeft in het Parc des Princes in Parijs gede monstreerd hoe voetbal moet worden gespeeld. De tegenstander van Feyenoord in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen had in het geheel geen moeite met een combinatie van Reims en Saint Germain: 5-1. Met name Johan Cruyff bracht de 50.000 toeschouwers, die het Parc des Princes tot de laatste plaats bezetten, meermalen in verruk king door zijn weergaloze spel. Bayem München kon de amper 14.000 toeschouwers, die het Olympiastadion na alle slechte resultaten van de laatste weken toch nog wisten te vinden, nau welijks boeien. De thuisclub was voort durend in de aanval, maar Gerd Müller is momenteel geen schim van de eens zo gevaarlijke schutter. Nadat Uli Höness kampioen had in de eerste 45 minuten genoeg van zijn klasse laten zien om een geweldige indruk achter te laten. 2 1 3 0 2 1 0 0 0 o o o De uitslagen van de woensdagavond voor de Bundesliga gespeelde wedstrijden zijn: MSV Duisburg—1 FC Kaiserslautern 3-2. HSV Ham burg—1 FC Köln 3-1. Rot Weiss Essen—Tennis Londen. De belangrijkste uitslagen van de woensdagavond voor de Engelse league cup gespeelde wedstrijden in de derde ronde zijn: Bury—Leeds United 1-2. Chelsea—Stoke City 2-2. Manchester UnitedManchester City 1-0. West Bromwich Albion—Norwich City 1-1. Schotse League Cup halve finale: Alrdrloni- ans—Celtic 0-1. FalkirkHibernian 0-1. ROTTERDAM Sinds het Nederlands elftal op 7 juli in München een werkelijk schitterend wereldtoernooi afsloot is Oranje veel geld waard. Nog maanden later druppelen uit alle delen van de wereld niet alleen de felicitatietelegrammen maar ook de invitaties binnen van landen die bereid waren om voor grof geld tegen het „Duitsland-elftal” van Nederland uit te komen. Zo ligt er bijvoorbeeld een schitte rend aanbod uit Rio de Janeiro van Brazilië dat voor een recordbedrag graag in het eigen Maracana-stadion (met een toeschouwersaccomodatie van 200.000 het grootste ter wereld) een revanchewedstrijd tegen Nederland wil spelen voor de 20 neder laag tegen Oranje in Dortmund. itste irm. De stand aan de kop na de achtste speeldag is: 1. Hamburger SV 13 punten; 2. Eintracht Frankfort, Eintracht Braunschweig en Borus sia Mönchengladbach 11 punten, 5 Schalke ’04, Kickers Offenbach, Fortuna Dusseldorp, Her tha BSC Berlijn en MSV Duisburg 10 punten. In ieder geval is één Nederlander er stellig van overtuigd, dat de KNVB voor een dergelijke uitzending onmogelijk zijn fi at kan geven: Ajax manager Hans Kraay. „Dit geval”, zegt Kraay, „is het zelfde als wanneer een competitie-wed- strijd van Feyenoord en Ajax van de zaterdag naar de zondag wordt verscho ven. Van een directe tv-reportage kan dan geen sprake zijn, omdat die van negatieve invloed zou zijn op de toe schouwersaantallen bij de wedstrijden die een dag later gespeeld worden. Het verschuiven van een Europa-Cup-wed- strijd met het oog op de mogelijkheid van een tv-uitzending is precies hetzelf de. Volgens mij komt er van de kant van de KNVB geen fiat.” Een inzet van Rob Rensenbrink (boven) betekende de inleiding tot het enige Nederlandse doelpunt tegen Zwitserland. De van het lichaam van doelman Burge ner terugspringende bal werd door Geels in het lege doel getikt. in de 20e minuut zijn ploeg op een voorsprong van 1-0 had gezet, geloofde Bayern het wel en aangezien ook Wer der geen illusies had aanvallend spel te demonstreren werd het voor het publiek een saaie vertoning. Jupp Kapellmann zorgde diep in de tweede helft voor 2-0. Müller werd na afloop door de suppor ters uitgefloten. Het zijn zaken waar de „minister van financiën” van de KNVB, Telstar-voor- zitter Ton Zwikstra, van kan watertanden. Maar wat is de realiteit Eerst zat Nederland vast aan een nietszeggende interland tegen Zweden. Het was geen wonder dat het voltallige bestuur van de Zweedse voetbalbond op het vliegveld van Stockholm, Arlanda, aanwezig was, om het Nederlandse gezelschap uitgelei de te doen om daarmee nog eens extra te accentueren hoe geslaagd de ontmoe ting wel was geweest. Zweden had zijn publiek namelijk een wedstrijd kunnen aanbieden, die al twee jaar voor de Nederlandse successen in Duitsland was vastgelegd en waar de KNVB dus niet meer onderuit kon, die normaal gespro ken min of meer onbetaalbaar voor de Zweden zou zijn geweest Mocht het wel zover komen, dan zijn Ajax en Twente, die op 23 oktober thuis spelen tegen respectievelijk FC Antwerp en Racing White Daring Molenbeek, de dupe volgens de door de KNVB gehan teerde maatstaven. Manager Guus Brox van Feyenoord wilde niet op de zaken vooruit lopen. In ieder geval is hij met het oog op de competitie-krachtmeting Feyenoord-Ajax, op 27 oktober, uiterma te geporteerd van het vervroegen van de ontmoeting tegen FC Barcelona. En be denkingen tegen een tv-reporage zullen er van Feyenoord-zijde niet zijn, want het staat nu al vast dat de wedstrijd in Rotterdam uitverkocht zal zijn. Brox: „Er moet nog over gepraat worden. Dat moeten we eerst maar afwachten”. De Zwitserse bondscoach René Hus sy toonde zich over het spel van zowel Nederland als zijn eigen formatie duide lijk teleurgesteld. „Dit Nederland was natuurlijk wel wat anders dan de ploeg die het bij de wereldkampioenschappen zo voortreffelijk deed. Van de mogelijk heden die mijn spelers na de rust kre gen, hadden ze er natuurlijk een paar moeten benutten”. De vraag of hij het spel van Nederland niet aan de harde kant had gevonden werd door Hussy diplomatiek omzeild. „In Nederland wordt nu eenmaal wat anders gevoet bald dan bij ons. Maar bij de wedstrijd Nederland-Brazilië in West-Duitsland vergeleken, viel het nu allemaal nogal mee”. ROTTERDAM. Vermoedelijk valt eind deze week de beslissing of de eerste ontmoeting tussen Feyenoord en CF Barcelona van woensdag 23 naar dinsdag 22 oktober verhuist en of die met zoveef spanning tegemoet geziene Europa Cup- confrontatie rechtstreeks op de televisie wordt uigezonden. De aanvalsleider van de Catalanen maakte twee doelpunten, in de vierde minuut en in de 24e. Marcial scoorde eveneens twee keer (15 en 65) en het kwintet werd volgemaakt door Heredia. Voor de Franse combinatie trof Bianchi doel. De tweede helft was minder inte ressant dan de eerste, maar de Spaanse Borussia Berlijn 3-2. VFB Stuttgart—Wupper- taler SV 5-1. Kickers OffenbachEintracht Braunschweig 2-1. VFL BochumEintracht Frankfurt 3-1. Hertha BSC Berlijn—Schalke ’04 1-0. Fortuna DusseldorpBorussia Mönchengladbach 3-2. Bayem München—Wer der Bremen 2-0. inzage te verstrekken in het geld dat zij in de kwalificatiewedstrijden voor het Europese kampioenschap kunnen verdie nen. De spelers hebben bovendien nog het geld tegoed uit de voorronden voor en de wedstrijden in West Duitsland. Als Zwikstra over drie weken de afrekening uit West Duitsland krijgt kan hij de rekening met de spelers vereffenen. Ver dere verdiensten liggen er voor de Oran- je-klanten niet in het verschiet want het Nederlands elftal kan zijn faam in het buitenland niet te gelde maken aangezien de clubbelangen en het mondjesmaat af staan van Barcelona van zijn wereld- tandem Cruyff-Neeskens, dit niet toe staan. Exhibitiewedstrijden zijn prachtig. Maar niemand zit in het buitenland te wachten op een elftal met Geels en Ressel. Gisteravond stond de tweede „ver plichting” op het programma. Ook de wedstrijd tegen de Zwitserse semi-prof- jes was al enkele jaren geleden overeen gekomen en kon dus niet meer geannu leerd worden. Was het wonder, dat er na de bar slechte vertoning, die uitein delijk in een wat sombere 1-0 overwin ning voor Oranje eindigde, toch nog enige opluchting heerste? Bij Ton Zwik stra bijvoorbeeld: „Ik kan nu met een schone lei beginnen. Met die 7000 men sen die hier vanavond waren speel ik wel quitte. Maar bevredigend is het niet. Want het Nederlandse voetbal moet het financieel gezien juist van dit soort wedstrijden hebben.” Bayern München heeft zich woensdag, avond enigszins hersteld van de slechte resultaten van de laatste weken. Voor eigen publiek won (moeizaam overigens) de Duitse en Europese kampioen met 2-0 van Werder Bremen. Een prettige bijkomstigheid voor Zwikstra is dat het Nederlands elftal voor de komende wedstrijden voor het Europese kampioenschap is ingedeeld bij landen als Italië, Polen en Finland. Zwikstra: „Die wedstrijden tegen Italië en Polen zijn uitverkocht, terwijl ik tegen Finland toch ook wel wat toe schouwers verwacht.” Daarop is Zwik- stra’s calculatie afgestemd als hij vana vond met de clubbestuurders van Ajax, Feyenoord, PSV, FC Twente en Amster dam, de leveranciers van spelers an Oranje, gaat praten over de bedragen die deze clubs krijgen voor het af staan van hun spelers. Daarna zal snel een gesprek met de spelers volgen om hun Maar Rene Notten, die in de tweede helft met een enkelblessure het veld moest verlaten voor Van lerssel, bena derde meer de realiteit toen hij opmerk te: „Het was uiterst matig wat dit Ne derlands elftal liet zien. Dit soort wed strijden zou je eigenlijk niet moeten organiseren. Dat heeft toch geen zin.” Met die mentaliteit liep Nederland ook te voetballen. Iedere inspiratie ontbrak, de inventiviteit van het genie Cruyff was afwezig en de stootkracht van Neeskens bleek ook moeilijk te missen. Hoe zwak deze Zwitsers wel waren bleek uit hun onvermogen om een doel punt te maken. Ondanks de nonchalance waarmee Haan en Schneider (ingevallen voor de geblesseerde Jansen) in het cen trum van de defensie corrigeerden. Wel toonde Jongbloed toch ook nu weer enkele keren zijn uitzonderlijke klasse maar ook hij deelde in de malaise door te struikelen toen hij een eenvoudige terugspeelbal van Suurbier wilde pak ken. Gelukkig sukkelde de bal naast want anders was de 1-0 voorsprong, ontstaan toen de voortreffelijke Zwitser se doelman Burgener een schot van Rensenbrink voor de voeten van Geels stompte die raak schoot, niet eens vol doende geweest. De stand in groep 5 is: Polen Nederland Finland Italië WARSCHAU Ook in het tweede kwalificatieduel tegen Finland in groep vijf van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen heeft Polen niet kunnen imponeren. Na de ze ge van 21 in Helsinki volgde in War schau een magere overwinning van 30. De Polen hebben de gehele wedstrijd een groot overwicht gehad, maar konden de talloze kansen niet verzilveren. In het begin kregen vooral Lato en Szar- mach schitterende mogelijkheden, maar onzorgvuldigheid en uitstekend werk van de Finse doelman Holli verhinderden treffers. In de dertiende minuut kwam Polen op 10. toen Kasperczak een voor zet van Bula met het hoofd afrondde. Twee minuten later was het wederom raak. Vanuit een moeilijke positie zorgde Robert Gadocha voor 20. Finland leek te bezwijken onder de Poolse druk, maar wist met grote moeite overeind te blij ven. De counters van de Noordeuropea- nen zorgden telkens voor enige opluch ting, maar de defensie van Polen kwam niet werkelijk in gevaar. Het spelpeil zakte in die periode naar een bedenke lijk niveau en het was voor de 50.000 toeschouwers, die een voortdurende mot regen moesten trotseren, geen interessant duel meer. De tweede helft heeft de toeschouwers nauwelijks meer kunnen boeien. Polen viel wel aan, maar er was weinig over van het team, dat tijdens het toernooi om de wereldtitel de derde plaats behaalde en voortreffelijk spel liet zien. Het enige opwindende moment was het derde doel punt, dat acht minuten na de hervatting tot stand kwam. Lato profiteerde van een misser in de Finse verdediging en pas seerde Holli me een strak schot van tien meter afstand: 30. In de resterende tijd kreeg Finland de kans zelfs ook enkele aanvallen op te zetten, maar Laine en Rahja (de eerste is reeds MVV-er en de laatste wordt het) waren fysiek niet op gewassen tegenover het forse ingrijpen van Ostafinski en Szymanovski. Onthutsend was toch de aanvalslinie waar zowel Geels als Ressel aantoonde toch geen volwaardig international te zijn. Nederland domineerde negentig mi nuten, vooral via zijn slordig plaatsende Van Hanegem, maar niet één keer was er de briljante flits die het voetbal van dit elftal zo beroemd heeft gemaakt. Knobel tenslotte: „Er is een aantal kan didaten dat de gelegenheid heeft gehad om in een hele wedstrijd te bewijzen wat zij waard zijn. Van die kandidaten heb ik nu een juist beeld. Daarom is deze interland toch nog ergens goed voor geweest.” Opstellingen Nederland: Jongbloed., Suurbier, Haan, Jan sen (47. Schneider), Krol., De Jong, Notten (65. Van lerssel) Van Hanegem (73. Peters)., Ressel, Geels en Rensenbrink. Zwitserland: Burgener. Ducret, Guyot (46. Stlerli), Bizzinl, Hasler., Pfister, Schild, Kuhn., Jeandupeux, Demarmels en Botteron. Scheidsrechter: Somlai (Hongarije). Zelfs het eigen publiek komt daar niet voor opdraven. Iets waar men de toe schouwers geen ongelijk in kan geven. Het Nederlands elftal dat gisteravond nonchalant en zonder enige inspiratie tegen Zwitserland domineerde stond wel erg ver af van het elftal dat in West Duitsland en in Stockholm tegen Zwe den de wereld verbijsterde. Hoe logisch de verontschuldigingen ook dit keer weer klonken. Bondscoach Knobel bij voorbeeld: „Als je hier om vjjf voor zeven met de bus in het stadion aan komt en je ziet dan nauwelijks één toeschouwer dan heb je al bij voorbaat geen trek meer. We hebben geprobeerd om zoveel mogelijk aan te vallen maar met een elftal van Zwitsers die alleen maar zo snel mogelijk terugliepen als wij in balbezit waren was het niet gemakkelijk voetballen.” 0 5—1 4 0 3—1 2 3 2—8 0 0 0—0 0 Ir; -ff A J-. Deze prijs ter waarde van 295,- is beschikbaar gesteld door Irisette Naarden, de makers van de échte donsdekens en de mooiste lakenovertrekken. PUZZEL MEE!

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 31