Grootste kernreactor ter wereld niet serieus te nemen Geverfde borstharen NA INJECTIE DOOR WALLSTREET bedrijven fetr MM» GELD Ongerustheid rond vestiging van General Motors in België BEURS Hl NVV: „Rapport van NEI 99 A ak? „Beleggers kunnen gaan aarzelen” Staat krijgt 81 percent van gasopbrengst „Onzinredenering over investeringsvrijheid” I 09*. I lak I F* o y Opgaande lijn Kloos zette zich voort VNO OVER REDE VAN DEN UYL Premie-inkomensgrens komt f 200 lager uit Ten aanzien van pendel naar Nederlandse bedrijven Bestuur bedrijfsfonds voor de pers benoemd lel t ebie a L 1? ZATERDAG 1 2 OKTOBER 1974 ECONOMIE s/bns; Menselijke natuur Herstel Obligaties Als raket I I huis, Snelle ken. NDAAl (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM De Amster damse Beurs werd deze week vol komen verrast door een complete doorbraak naar de hausse-kant bij de New Yorkse zuster. En niet al leen Amsterdam, maar vrijwel alle belangrijke effectenbeurzen. Want alom zag men weinig brood in de met spanning verwachte toespraak van de Amerikaanse president tot het Congres. Rentedaling >ssing SU M S, -... af* FOR/; 'L. - - L-V ■378012. de prijsstijging. Damrak veerde op •25 54 64 geposteerd erdam-C ctus Infl Beneden wordt de „uit Ierland afkom stige’’ zakenman James McCarthy ge toond die geduldig wacht tot zijn voor aanzicht een lichte groene waas heeft gekregen en verder is gefatsoeneerd. Waarmee gezegd kan worden dat de met rede begaafde mens opnieuw een stap heeft gezet naar een gelukkiger toe komst. Tdwijnt. harrtnekü t ven 250 bedrijf bi ve autorn Ferrari „Toch blijken de werkgevers uit de nu plotseling op tafel getoverde theorie het magisch recept te hebben gepeurd voor de werkloosheidsbestrijding: een lasten verlaging voor het hele bedrijfsleven een kleinere loonstijging en een soepeler prijsbeleid. EINDHOVEN (ANP). In zuidoost- Brabant is grote ongerustheid ontstaan rond de plannen van het Amerikaans autoconcern General Motors om een fa briek te vestigen in het Belgische Lom- mel. Deze fabriek zou in eerste instantie werk bieden aan 2000 man en mogelijk kunnen uitgroeien tot een complete in dustrie met 5000 arbeidsplaatsen. De onderhandelingen over die vesti ging zijn in een vergevorderd stadium. Alleen technische problemen zouden een eventueel akkoord nog in de weg staan. Met name bij grote Nederlandse indus- W«ën als Philips en DAF is bezorgdheid Het vakverbond meent dat de NEI- deskundigen in een statistisch valletje zijn getrapt bij hun argumentatie. „Ze De voor Aanvankelijk was deze grens van het inkomen waarover ten hoogste premie moet worden betaald voor de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen en wezenwet, de algemene wet bijzonde re ziektekosten, de algemene kinderbij slagwet alsmede de kinderbijslagwet voor loontrekkenden voor het komende jaar bepaald op 31.950. DEN HAAG (ANP). Als gevolg van een rectificatie door het Centraal Bu reau voor de Statistiek op het loonin- dexcijfer per 31 juli 1974 valt de pre mie-inkomensgrens van de volksverzeke ringen voor 1975 twee honderd gulden lager uit dan was berekend. Deze grens is thans nader vastgesteld op 31.750, aldus het ministerie van Sociale Zaken. De strijd tegen de inflatie was daarin het hoofdthema. Maar de negen punten maakten in de diverse financiële wereld centra weinig indruk. Het Amerikaanse publiek dacht er echter anders over en stortte zich massaal op de beurs, die omdraaide als een blad aan de boom. De orderportefeuille neemt nog steeds toe. Samen met enige naburige bedrijven worden pogingen gedaan om Engelse metaalbewerkers aan te trekken. verrassing, dat zelfs plaatselijke proble men geheel werden vergeten. Intensieve studie is nodig. De premier dwingt ons daar extra toe. Het NCW zal zeker initiatieven nemen.” jeien. nikmaat 87 1. isinUtred: ntra f 6.750, 1600,-, Fora ’50.- Fort f 11.000,. maar, paan .900.-. Q. pe ’71 Peug» 1971, groaa f 7.750... un 1200 tj. 1972, Toyoli. indore typ f 5.900.- >atsun 120 1972, rooi Vauxhalt 1970, ba 4.750.- 70 type Ti 5,600,-. VI Belina typ i ƒ5.900,- mus 1600 type 197 Peugs type 19! I 3.900,- »pel Recoil Railly typ .750.-. Fa ti lt R 16 typ h. 5.900,-. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engels pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse Ure (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) >n H is ai FoordireB l behandelii er maar 8 eparatioi *HandeIsini Het nieuwste vak: de borsthaarstylist. Plaats van handeling: de Amerikaanse stad San Francisco. Op de foto links bo ven kan men zien hoe een man zijn borstharen laat verven groen schijnt in te zijn. Rechts boven: de haren wor den om de eigenaar „een meer manne lijk, gorilla-achtig effect” te geven fraai in de krul gebracht. WALL STREET boekte deze week in elk geval in enkele dagen een herstel van meer dan 70 punten volgens de Dow Jones-registratiemethode. En dat is een ontwikkeling die in geen maanden is voorgekomen. Kennelijk boezemt het in derdaad gedurfde programma het grote publiek meer vertrouwen in dan de meeste financiële deskundigen, die er de DAT DEZE ingrijpende maatregelen tegen inflatie en werkloosheid op de gemiddelde Amerikaanse burger grote indruk hebben gemaakt, is dan ook wel begrijpelijk. Wall Street was de eerste grote vertaler van deze indruk en liet vele aandelen een paar dagen koers- sprongen maken van 5 dollar tot 10 dollar per dag. Een opmerkelijke bijzon derheid is nog, ddt nu meer hoop is ontstaan op een spoedige verdere rente daling. Vrijwel alle grote Amerikaanse ban ken hebben nu de rente op grote lenin gen tot 11 3/4 of ll'/e verlaagd. Maar een spoedige verdere daling behoort niet alleen tot de hoopvolle verwachtingen, maar ook tot de reële mogelijkheden. President Burns van de gezamenlijke Amerikaanse Centrale Banken deelde kort geleden al mee, dat als hij flinke steun zou krijgen van de regering in de strijd tegen de inflatie, hij de rente niet extreem hoog meer behoefde te houden. Een wat ruimere kredietpolitiek zou bo vendien goed passen in de strijd tegen Het is echter uiterst onwaarschijnlijk, dat ondernemingen die veel arbeids plaatsen besparende diepte-investerin- gen hebben gepleegd, nu ineens zullen gaan proberen besparingen in te voeren voor het uitbreiden van het aantal ar beidsplaatsen”, aldus het NVV. „In feite pleit de premier voor ver vanging van een democratisch proces door een aanzienlijk minder democra tisch proces. Het prijsvormingsmechanis- me is in wezen de uitkomst voor een UTRECHT (ANP) Het NVV acht het rapport, dat in opdracht van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen door het Neder landse Economisch Instituut is op gesteld, „met de beste wil van de wereld niet als serieus te beschott- wen”. advieskoersen buitenlands de werkloosheid. Kortom, het Ameri kaanse publiek kreeg twee vurige wen sen vervuld: een groots inflatie bestrij dend programma en een begin van de rentedaling. Zo boekte de Londense effectenbeurs een herstel dat samenviel met de natio nale verkiezingen in het land, waarbij een vrij radicale wijziging van de be staande economische orde in meer socia listische richting als belangrijke inzet diende. Ook in ons land, waar een milde afspiegeling daarvan deze week als inzet bij de begrotingsdebatten fungeerde en premier Den Uyl verklaarde wel dege lijk bezig te zijn kennis en macht te spreiden, schoot de effectenbeurs door Wall Streets injectie als een raket om hoog. groot aantal democratische individuele beslissingen. Den Uyl stelt zich voor om, met zijn stelsel van centrale beleidsbe slissingen door de overheid, hoe dan ook een vergaande concentratie van beslis singsmacht te verwezenlijken. „Iedereen heeft natuurlijk recht op zijn eigen overtuiging, maar het feit dat de minister-president dit zo nadrukke lijk poneert, kan alleen maar tot gevolg hebben verder kunnen geld in het Nederlandse bedrijfsleven te steken, waardoor de financiële structuur van onze ondernemingen nog meer zou verslechteren”, aldus het VNO. Bovendien zullen zijn uitspraken on dernemers doen aarzelen in Nederland te investeren, hetgeen negatieve invloed op de werkgelegenheid zal hebben. Juist de precaire positie op de arbeidsmarkt had voor de heer Den Uyl aanleiding moeten zijn zijn verantwoordelijkheid als minister-president zwaarder te laten wegen dan zijn idealisme als socialis tisch leider.” ■K Het ziet er dan ook naar uit dat het inflatie en recessie bestrijdende pro gramma van de Amerikaanse president, dat uit negen opmerkelijke punten be staat, gaat fungeren om de crisissfeer op de grote New Yorkse effectenbeurs vol ledig te doorbreken. l l KINDERDIJK (ANP). De opgaande lijn waarin F. Kloos en Zonen’s Werk plaatsen NV zich sinds midden 1973 ontwikkelt, heeft zich in de loop van 1974 voortgezet. Torquay, Edinburgi SA. Neuctó ■ii, Amboi Het NCW geeft als commentaar dat Den Uyl met zijn heilsboodschap uit komt in een jungle van verstikkende overheidsbepalingen. Want die overheid en die overheidjes, die passen in de gedecentraliseerde opzet van de premier, zullen overal wegwijzers en controlepos ten plaatsen. En omdat socialisten ook niet de menselijke natuur kunnen ver anderen, zullen langs alle sluikwegen politiepatrouilles geposteerd moeten worden.” „Maar”, voegt het NCW in een com mentaar daaraan toe: „Dit ontslaat ons niet van de verplichting de kwalen van deze maatschappij te verbeteren. Daarbij is het, gezien de situatie in staatssocialis tische en andere landen, nauwelijks denkbaar dat die allemaal aan het wes terse stelsel te wijten zijn. Toeristische markt. De Onroerend Goed Maatschappij Kok Groep bv in Rot terdam gaat zich op de toeristische markt begeven. De maatschappij wil in het buitenland bungalowparken en hotels gaan bouwen. Daartoe is een nieuwe onderneming opgericht onder de naam „Kok International Hotel and Resort Management”, die valt onder Kok Groep International in Brussel, onderdeel van het Rotterdamse be drijf. Het eerste bungalowpark zal worden gebouwd aan de Maas in Bel gië in de buurt van Dinant. Het pro ject omvat 240 bungalows, 2 apparte- mentgebouwen, een zwembad, tennis banen, supermarkt, restaurant, enz. Blijkens het NVV-blad „De Vakbewe ging” wordt in dit rapport „met hocus- pocus-formu.es verdedigd dai hogere rendementen van ondernemingen auto matisch tot investeringen leiden, die dan weer veel werknemers vragen en die dus gunstig zijn voor de werkgelegen heid”. Het NVV vraagt zich in dit verband af hoe „een overigens gerenommeerd instituut als het NEI met een dergelijke onzinredenering kan aankomen”. De vakcentrale wijst erop, dat juist die ondernemingen die met relatief weinig arbeidskrachten en veel kapitaalgoede ren werken, het best renderen. fff M’i-’ Voor de Europese beurzen was de volledige ommezwaai in Wall Street zo’n Op grond van een halfjaarlijkse resul tatenbepaling en een prognose van het resultaat van het tweede halfjaar mag worden verwacht dat het bedrijf, na de verliesjaren 1972 en 1973, over het lo pende jaar quitte zal spelen, aldus Kloos. De obligatiemarkt deed deze week op nieuw weinig, hoewel de ondergrond vast bleef. De rijzing bleef beperkt. Een nieuwe 11-procent-lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen 100 percent, maar met wat langere looptijd dan de vorige, werd goed opgenomen. Zowel de lening voor AKZO als de ziekenverpleging Zonnehuis werden fors overtekend zodat ook hier te lande de overtuiging wint dat de rente nu wel zijn uiterste top heeft bereikt. Bij ons wordt, evenals in Amerika, een zekere ontspanning op het rentefront verwacht. DEN HAAG (ANP). Van de op brengst van het aardgas gaat, dooreenge- nomen, volgend jaar 1975 81 percent naar de staat en 19 percent naar de oliemaatschappijen. Dit heeft minister Lubbers van Economische Zaken giste ren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Een gesplitste berekening voor bin nen- en buitenland leert, dat van het in het binnenland afgezette gas de op brengst voor een groter deel naar de staat vloeit, namelijk ongeveer 83 per cent. Van de nog in de Tweede Kamer te bespreken verhoging van de aardgasprij- zen van de kleinverbruikers voor 1975, gaat 95 percent naar de staat en 5 percent, overeenkomend met ongeveer f 35 miljoen, naar de maatschappijen. De totale stijging van inkomsten voor de maatschappijen in binnen- en buiten land tezamen is veel hoger, aldus minis ter Lubbers. Deze bedraagt ruim 300 miljoen, gerekend tezamen de volume en Directeur V. Neesen zegt geen enkele behoefte te hebben aan overleg met Nederland: „Ik ben me niet bewust van enig overleg van Nederlandse zijde ten aanzien van de vestiging van grote in dustrieën in Zuid-Nederland. Waarom zouden wij dan nu ineens wel overleg moeten plegen”. De vestiging van General Motors zal wel, zo veronderstelt directeur Neesen, remmend werk op de pendel naar Ne derland. „Ik verwacht zelfs dat de jaar lijkse stijging van die pendel helemaal zal verdwijnen. Er zal een stabilisering optreden. Of het aantal pendelaars zal afnemen kan ik niet overzien”. DEN HAAG (ANP). Minister Van Doorn van CRM heeft het bestuur van het bedrijfsfonds voor de pers benoemd. Het is als volgt samengesteld: Drs. J. W. Schoonderbeek (voorzitter) Amsterdam, Accountant, drs. G. van Lieshout, Rijswijk (Z.H.), lid van de persraad, dr. J. van Putten, De Bilt, lector politicologie Vrije Universiteit Amsterdam, prof. dr. A. van der Zwan, Den Haag, hoogleraar aan de Erasmus- universiteit te Rotterdam, drs. IJ. P. W. van der Werff, Breda, lid van de Eerste Kamer en van G.S. van Noord-Brabant, mr. W. C. D. Hoogendijk, Den Haag, directeur van de Dr Abraham Kuyper- stichting te Den Haag, J. Kassies, Am sterdam, directeur van de Theaterschool te Amsterdam. voorkeur aan gaven de werkelijke meri tes eerst nog eens grondig te bestuderen. Het is dan ook wel uniek twee onver- zoenlijken, inflatiebestrijding en werk loosheidsbestrijding, in één programma te willen verzoenen. Alle elementen van conservatief en progressief economisch beleid zijn er daardoor in te vinden. Overheidsbezuinigingen, maar ook weer werkgelegenheidsprogramma’sbelas tingverhoging, maar ook weer -verlaging en bovendien, wat de Amerikanen bij zonder aanspreekt, een zuinigheidsplan voor energieverbruik. De Amerikaanse president heeft bo vendien nog bekendgemaakt dat als dit plan, dat door het Congres overigens nog moet worden aanvaard, niet helpt, hij met een nog ingrijpender programma wil komen. Het grote doel is, de inflatie volgend jaar te halveren en in 1976, als de grote nationale verkiezingen komen, weer in de conjuncturele lift te zitten met alle spectaculaire economische won deren van dien. Ook de lege lokale markt, die door de aanhoudende baisse volledig was uitge schud, kon wat op verhaal komen en zich enigermate verbeteren. Hier bleven de winsten, ook van de goede en even eens zwaar gevallen aandelen, nog be perkt door de aarzeling van het grote publiek in de beurs te stappen. In de afgelopen paar maanden werden enkele ernstige teleurstellingen geboekt bij eer dere herstelpogingen. Daarom bief de verbetering rond vijf gulden hangen bij de Friesch-Groningse hypotheekbank, Buehrman, Pakhoed, Naarden, Gist-Bro- cades, Telegraaf en Bols. Ongeveer 10 gulden echter boekten deze week aan winst aandelen ACF, Elsevier, OCE-Van der Grinten en VNU. (Vah onze redactie economie) DEN HAAG. Wat premier Den Uyl in zijn rede over „socialisme en vrije ondernemingsgewijze produktie” voor het NCW in Nijmegen heeft gezegd, vindt de werkgeversorganisatie VNO niet bevorderlijk voor het onderne mingsklimaat. „De premier overschat bovendien de invloed van de kapitaalbe zitters op de ontwikkelingen in het be drijfsleven. Den Uyl zit klem tussen theorie en praktijk”, aldus het VNO. Koninklijk Petroleum en Unilever boek ten een herstel van vijf gulden, even als Hoogovens, en Heineken kon zelfs tien gulden aantrekken. Als groep rea geerde de scheepvaart zeer vast, waar dan ook zware klappen waren gevallen tijdens de afgelopen baisse. Daarbij be ëindigde de KNSM zijn strijd met de Engelse Jessel-groep, door bijna veertig percent van het uitstaande aandelenka pitaal terug te nemen. De beurs hono reerde gesteund door de hoop dat in elk geval een deel van dit pakket ingetrok ken zou worden, de nieuwe situatie met een koersrijzing van 30 gulden. Van Ommeren schoot 25 gulden omhoog, Holland-Amerikalijn 10 gulden, de scheepvaart Unie 15 gulden. Joego-Slavië. Het presidium van de Joe goslavische Communistische Parti] heeft beleidsaanbevelingen gedaan ter bestrijding van de inflatie en de bui tensporige bestedingen. De maatrege len omvatten strenger toezicht op prijzen, kapitaalinvesteringen en le ningen in het buitenland, een vergro ting van het aanbod van grondstoffen uit het land zelf en vergroting van de produktiviteit. De nadruk moet gelegd worden op verbetering van de han- delsbalans, die uit haar evenwicht is door de 700 miljoen dollar waarmee de oliekosten naar schatting zijn ge stegen. Van Schuppen. Hoewel externe factoren zoals de ontwikkelingen op valutage- bied en de hoge rentevoet het bijzon der moeilijk maken om een voorspel ling te geven voor het op 1 mei begonnen boekjaar 1974-1975 is NV Koninklijke D. S. van Schuppen in Veenendaal van mening dat een gun stiger uitkomst verwacht mag worden, zo blijkt uit het jaarverslag. De om zetten en marges ontwikkelen zich beter dan in het afgelopen jaar. gerezen ten aanzien van de pendel uit België. Beide bedrijven zijn voor een deel daarvan afhankelijk. Een woordvoerder van DAF zei desgevraagd ook moeilijk heden te verwachten ten aanzien van de werving van nieuw personeel. Over de eventuele vestiging van General Motors in Lommel is geen overleg gepleegd tussen Belgische en Nederlandse overhe den. De onderhandelingen met General Mo tors worden van Belgische zijde gevoerd door de Lomburgse Economische Raad (LER) te Hasselt. dat het ondernemingsklimaat verslechtert. Zijn uitspraken beleggers doen aarzelen hun 2.61— 2.71 6.10— 6.40 6.68— 6.98 101.25—104.25 37.00— 40.50 8.75— 10.25 2.65— 2.75 54.50— 58.00 90.00— 93.00 58.75— 61.75 46.75— 4975 42.25— 45.25 14.32— 14.62 4.46— 4.76 8.10— 9.60 68.25— 71.25 14.25— 17.25 hebben een tussen bepaalde cijfers ge vonden verband maar meteen vertaald in een relatie tussen die cijfers, in oorzaak en gevolg. Dat is echter net zo iets als constateren dat in een bepaald jaar er veel geboorten zijn en veel ooievaars en dan concluderen dat tussen beide gegevens een refatie bestaat”, meent het NVV. De tegenvallende tussentijdse be richten lieten zowel Nutricia als KVT met een verlies van 5 gulden zitten. Een betere verkoop voor auto’s kon daaren tegen Riva 10 gulden verhogen. i[B«; Jiy yj™ T In Novovoronezj, in de Sovjet-Vnie, staat de grootste kernreactor ter wereld. Dit krachtstation is goed voor 1,5 miljoen kilowatt. Gedurende de afgelopen tien jaar werd hier 1,5 miljoen kw per uur geproduceerd. De bouw aan een nieuwe centrale is inmiddels begonnen. Deze nieuwe centrale moet alleen al 1 miljoen kilowatt gaan produceren. x B.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13