Dynamische hockey-persoonlijkheid besluit internationale carrière Geen bezwaar KNVB tegen AMBITIE IS ER FRANS SPITS tv-uitzending NOG, MAAR WERK GAAT NU VOOR overleden Gebrek aan slagkracht lijkt SPORT»! achilleshiel van Athletics BOZE OKKER KANSLOOS TEGEN BORG Vissers blijft het proberen Van Beusekom Bernardini: Italië succesvol in verliest van Oranje dubbelspelen Jan Hartog in Amerika Afgebroken 1. I cBirdy’ IIJ I 1 99 ïi een miljoen gulden aan prijzen ■k TOCH FAVORIET IN „WORLD SERIES” TEGEN DODGERS 111 winnen in 15 ZATERDAG 1 2 1974 OKTOBER SPORT Impulsief 'et - it Andere hoedanigheid J CEXCLUSIVE»/ WW F 1 u -■ 1 (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Frans Spits in een voor hem karakteristieke pose in een wedstrijd van Amsterdam tegen Kampong. BERT BREVOORD Borg: simpele zege. (ADVERTENTIE) de 1 l 2 t Dat is eigenlijk erg jammer, want twee weken geleden nog bewees Frans Spits (28 jaar) tijdens de ontmoeting Europa-Azië in Brussel dat hij nog al tijd tot ’s werelds gevaarlijkste aanval lers behoort. Zijn overtuigend optreden in de Europese formatie heeft Spits’ Overigens is het niet zo, dat het einde van Frans Spits’ internationale hockey escapades ook het slot betekent van de activiteiten voor zijn club, hoofdklasser Amsterdam. Maar toch zijn ook de da gen als clubspeler voor Spits binnen afzienbare tijd geteld. Spits: „Dit seizoen maak ik af en zeer waarschijnlijk ook het volgende nog. Maar dan is het toch wel gebeurd, denk ik, want voor mijn werk (bedrijfseconoom bij een golfkar- tonindustrie in Bussum, red.) moet ik over anderhalf jaar voor een vrij lange periode naar Engeland.” Behalve Frans Spits treedt zondag te gen de Belgen nog een aantal spelers voor de laatste maal aan in het Neder lands elftal: Thijs Kaanders, Bart Tami- niau, Paul Litjens en wellicht ook Coen Spits: „Dat is zeker zo, maar toch ben ik vrij optimistisch over de nabije toe- komst. Er is sprake van een vrij goede doorstroming, maar dat neemt niet weg dat het in Maleisië voor Nederland erg zwaar wordt. De ploeg die straks over blijft, met inmiddels ervaren mensen als Ties Kruize, Wouter Leefers en Maarten Sikking, moet de aansluiting met de wereldtop kunnen houden. Maar of ze in staat zal zijn de wereldbeker met succes beslissing is gevallen dan speelt Oakland de vijfde wedstrijd thuis en mocht het dan nog niet beslist zijn dan worden de laatste twee wedstrijden weer in Los Angeles gehouden. MOSKOU (TASS). De elfde partij van de kandidatentweekamp tussen de Russische grootmeesters Viktor Kortsj- noj (wit) en Anatoli Karpov (zwart) is na de 40ste zet afgebroken. Karpov heeft zijn 41ste zet afgegeven. Hij heeft in de tweekamp de leiding met twee winstpartijen. MILAAN (AP) Fulvio dini, de nieuwe coach van aanse Kranenberg. Enkele maanden voor het toernooi om de wereldbeker in de Ma leisische hoofdstad Koeala Loempoer (1 tot en met 15 maart) ontvalt de nationa le ploeg daardoor een enorm brok routi ne. Viktor Kortsnoi In het gemengd dubbelspel bereikte Joke van Beusekom met de Deen Elo Hansen de halve finales. Zij versloegen de Britse combinatie Paul Whetnall- Margaret Boxall met de merkwaardige cijfers 15-6, 0-15 en 15-10. HILVERSUM Ruim vier maanden geleden, op de laatste dag van het Europese kampioenschap in Madrid, mijmerde bondscoach Cees Tania van de Nederlandse hockey- ploeg: „Ik had Frans Spits in zijn laatste interlandwedstrijd zo graag een doelpunt gegund. Dat had zijn afscheid nog meer cachet gegeven”. Spits krijgt evenwel toch nog een kans het „verzuim” van Madrid te herstellen, want het definitieve af scheid van het Oranje-team komt voor de vurige aanvaller pas zon dag aan de orde. Tegen België speelt Spits zijn 121ste interland, waarmee hij zijn positie als record- international nog wat meer accen tueert. Dat Spits lang geleden, om precies te zijn op 25 maart 1965, eveneens tegen de Belgen zijn de buut maakte, is voer voor hen die gevoelig zijn voor sportieve sym boliek. besluit niet aan het wankelen gebracht: Madrid was zijn laatste grote internatio nale evenement en de ontmoeting tegen België vonmt het onverbiddelijke einde van een opmerkelijke carrière. Een car rière, die Frans Spits in vrijwel alle werelddelen bracht. „Behalve op het continent van Zuid-Amerika”, zegt Spits, „ben ik overal geweest. Dat is een fasci nerende bijkomstigheid van mijn inter nationale loopbaan geweest. De moge lijkheid om kennis te nemen van situa ties in totaal andere werelden heb ik altijd als een zeer aantrekkelijk aspect van het international-zijn beschouwd”. Het is niet uitgesloten dat Frans Spits in de toekomst andermaal bij het hoc- keygebeuren op het hoogste niveau be trokken raakt, maar dat zal dan uiter aard wel in een geheel andere hoedanig heid zijn. Spits: „Met de ervaringen die ik de afgelopen jaren heb opgedaan, wil ik wel wat doen. Al was het alleen maar om iets terug te doen voor alle steun en begeleiding die ik al die tijd heb gehad. Mijn betrokkenheid met de hockeywereld houdt echt niet op als ik geen international meer ben”. In de Haagse sporthal Overbos wordt op 19 en 20 oktober een zeven landen- tafeltennistoemooi gehouden. Deelne mers: Engeland, Joegoslavië, België, West-Duitsland, Luxemburg, Oosten rijk en Nederland (met een A_ en B- ploeg). Tjeerd Velstra is per 1 november be noemd tot directeur van het Neder lands Hippisch Centrum in Deume. Heineken zal ook de komende winter de sponsor zijn van een serie van tien lange afstand-schaatswedstrijden. De eersite race wordt gehouden op 25 no vember. Johan Heins won tijdens het concours hippique in Leeuwarden een overwin ning in een internationaal springcon cours a l’Americaine. DJAKARTA (REUTER). Joke van Beusekom heeft samen met de Deense topspeelster Lene Koppen de finale be reikt van het damesdubbelspel bij het tweede wereld-invitatietoernooi in Dja karta. De Nederlands-Britse combinatie versloeg in de halve finales de Britse meisjes Margaret Boxall en Sue Whet- nall met 15-6, 12-15, 18-16. In de finale komen Joke en Lene uit tegen het Indonesische paar Sudarjanto Minarni en Regina Masli, dat Margaret Beck en Gillian Gilles (GB) met 15-11, 15-3 ver sloeg. LOS ANGELES (REUTER). Voor de Oakland Athletics, de officieuze we reldkampioen honkbal, zal in de zater dag te beginnen strijd in de zgn. „World Series” tegen de Los Angeles Dodgers de kwaliteit van werper(s) en het veldwerk van doorslaggevende betekenis zijn. De Athletics toonden namelijk in de twee beslissende wedstrijden tegen de Balti more Orioles om het kampioenschap van de American League een opvallend ge brek aan slagkracht. De titel verdediger en tweevoudig winnaar van het meest spectaculaire honkbalgebeuren ter we reld, kwamen in die uiteindelijk gewon nen serie slechts tot een totaal van vijf honkslagen. Fenomenaal werpen hield het team van de Athletics overeind. In de „best of seven” ,waarvoor de eerste twee wedstrijden in Los Angeles worden gespeeld en de twee daaropvc gende in het stadion van de Athleti zou de uitblinkende rechtsvelder van Athletics, Reggie Jackson, wel eens ku nen ontbreken. Hij heeft een verrel spier in het dijbeen. Jackson was seizoen met 29 homeruns de beste sla man van de ploeg en werd uitgeroep tot de meest waardevolle speler in League van dit jaar. Als hij, als bes „hitter” in de niet zo sterke slaglijst, z ontbreken zou dat waarschijnlijk een grote aderlating voor de Athletics zijn. Indien na vier wedstrijden nog ge Het KVP-Kamerlid Du Chatinier wil dat uitkering van de netto-opbrengst van lotto en toto aan belanghebben den mogelijk wordt. Hij wijst erop dat tal van sportorganisaties met finan ciële problemen te kampen hebben. Door het vervroegen van de beide ontmoetingen tussen Feyenoord en Bar celona is de competitie-wedstrijd FC Den HaagFeyenoord verschoven van zondag 3 naar zaterdagavond 2 novem ber. Pogingen om ook de wedstrijd De GraafschapFeyenoord een dag te ver vroegen, zijn op niets uitgelopen. Deze ontmoeting blijft gehandhaafd op zon dag 20 oktober in Doetichem. te verdedigen, betwijfel ik. Wat dat betreft zijn de omstandigheden straks ook bepaald niet ideaal. In maart is het in Maleisië ontstellend warm. Het toer nooi in Koeala Loempoer is klimatolo gisch op het lijf geschreven van landen als India en Pakistan.” Een Nederlandse ploeg zonder de naam Spits (broer Nico beschouwde vo rig jaar de strijd om de wereldbeker in Amstelveen als het eindstation van zijn internationale belevenissen) is wat moei lijk voor te stellen, maar het gaat er na zondag toch van komen. Frans Spits: „De ambitie om in het Nederlands elftal te spelen is er eigenlijk nog wel, maar ik het altijd gesteld dat het na studie en diensttijd afgelopen moest zijn. Er moet nu gewerkt worden. Het spelen van grote internationale toernooien is voor mij niet langer een haalbare kaart”. Frans Spits, die kort geleden plaats nam in de commissie audio-visuele hulpmiddelen van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond, ambieert voorlopig evenwel geen functie als bestuurslid en hij heeft daar zeer acceptabele redenen voor. „Misschien dat ik over tien jaar bereid zou zijn iets op bestuurlijk ni veau te doen, maar nu nog in geen geval. Ik ben de overtuiging toegedaan dat het beter is eerst de zaak een poosje van een afstand te bekijken. Zou ik nu bijvoorbeeld in het bestuur komen, dan word ik onherroepelijk bekeken als Frans Spits de hockeyer en niet als Frans Spits het bestuurslid. Dat is niet prettig, daar heb ik genoeg voorbeelden van gezien. Een dergelijke situatie wil ik beslist voorkomen”. Of FeyenoordFC Barcelona inder daad op het scherm te zien zal zijn is overigens nog in het geheel niet zeker. Feyenoordmanager Guus Brox: „Wij hebben op het ogenblik nog niet zo’n haast met die tv-plannen. We gaan ons eerst weer eens oriënteren en in de loop van volgende week zal de beslissing dan wel vallen. De verkoop van kaarten is een belangrijk punt, maar ik ben wel zo reël om te geloven dat we geen proble men hebben om de Kuip vol te krijgen. Maar voorlopig blijft het gewoon nog even afwachten”. Waarmee een markante persoonlijk heid van de Nederlandse hockeyvelden zal verdwijnen. De veelzijdige sportman Frans Spits (tot vier jaar geleden behal ve hockey- ook cricket-international en in een sport als golf meer dan middel matig begaafd) heeft zich vanaf het begin van zijn sportcarrière gemanifes teerd als een brok dynamiet, dat af en toe hoorbaar tot ontploffing komt, lo gisch gevolg van zijn impulsieve karak ter en zijn vechtermentaliteit. Beide eigenschappen hebben Frans Spits de reputatie van een „niet altijd even ge- makkelijke” bezorgd, een reputatie die nog eens wordt versterkt door het feit dat hij in het veld regelmatig bewijst goed van de tongriem gesneden zijn. Tegen de Los Angeles Dodgers, waar bij het evenwicht tussen sterk werpen en goed'slagwerk veel constanter is, zou het gebrek aan werkelijk sterke slag mensen de licht favoriete Athletics wel eens kunnen opbreken. Derhalve rust er een uitzonderlijke zware taak op de werparm van de beginnende werper Ken Holtzman. Bij de Dodgers start Andy Messersmith op de heuvel. Toevalliger wijs zijn beide werpers hun loopbaan begonnen in eikaars competitie. .Derhal ve zullen beiden ook enigszins bekend Omdat zij het niet eens waren met een hen opgelegde boete van 400 gulden (wegens te weinig aktiviteit) hebben Leo Duyndam en Gerben Karstens de Zesdaagse van Berlijn al na 18 uur verlaten. Hun overgebleven partners, Stam en Deloof, hebben een nieuw koppel gevormd. MADRID (UPI). Tom Okker heeft gisteren in de kwartfinales van het Me- lia-tennistoemooi te Madrid een kanslo ze nederlaag geleden tegen de jeugdige Zweed Björn Borg. Okker verloor in twee sets: 1-6, 1-6. Okker raakte in het begin van de wedstrijd opgewonden door enige beslissingen van de lijnrechters. Op een gegeven moment wierp hij van woede zelfs zijn racket buiten de baan. Hij slaagde er daarna niet in zijn kalm te te herwinnen en verloor kansloos zonder aanzienlijke tegenstand te bieden. Behalve Borg plaatsten zich bij de laatste vier: de Argentijn Vilas, de Roemeen Nastase en de Spanjaard Orantes. In het herendubbelspel had Okker meer succes. Met de Zuidafrikaan Frew McMillan bereikte hij de halve finales via winst op de Amerikaans-Mexicaanse combinatie Gootfried-Ramirez: 6-1, 6-2. Tine Zwaan bereikte de halve finales damesenkelspel. In de kwarteindstrijd versloeg zij de Tsjechische Koveluhova met 6-3, 6-3. Spits: „Ik ben altijd gewend geweest me in een wedstrijd voor 100 percent in te zetten. Inderdaad ben ik vrij impul sief, maar het is niet zo dat ik altijd loop te kankeren. Ik praat vaak tegen scheidsrechters, dat is waar, maar dat wil niet zeggen dat ik het met de arbitrage per definitie niet eens ben. Ik durf zelfs te stellen dat mijn verhouding tot het scheidsrechterskorps goed is. Waar ik me altijd wel aan erger, dat is aan mensen die door een gebrek aan inzet een prestatie leveren die beneden hnn vermogen ligt. Of dat nou scheids rechters of spelers zijn. Een dergelijke instelling botst nu eenmaal met de mij ne.” Aangevuld met Cruyff wordt hij al leen maar sterker.” Bernardini deed de Italiaanse voet balwereld schrikken toen hij in sep tember bij het samenstellen van het nationale elftal de vermaarde binnen- veldspelers Gianni Rivera en Sandro Mazzola had weggelaten. Hij zei toen van oordeel te zijn dat „internationa le ervaring en een beter spel ook via nederlagen kunnen worden verkre gen”. In Italië geeft men het elftal, waarin nogal wat nieuwelingen zit ten, niet veel kans op succes in het Europese toernooi. In de voorronde vormen Italië, Polen, Finland en Ne derland samen een groep. w DEN HAAG. Het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB heeft geen bezwaar tegen een tv-uitzending van de Europa Cup-wedstrjjd Feyenoord-CF Barcelona op dinsdag 22 oktober. Bij de voetbalbond is overigens inmiddels al wel een protesttelegram van Ajax bin- gengekomen tegen toestemming voor uitzending. ’-SF l zijn met de tegenover hen staande slag mensen. Bernardini, die de wedstrijd Neder - land-Zwitserland woensdagavond bij- woonde, zei dat de Nederlanders het beste en modernste spel te zien ga ven. Lee Calhoun, tweevoudig Olympisch kampioen op de 110 meter horden, is toegevoerd als trainer van de Ameri kaanse atletiekploeg voor de Olym pische Spelen van Montreal. Hij is vooral belast met de training van de sprinters. Bernar- de Itali- nationale voetbalploeg, heeft verklaard dat Nederland Italië zeker zal verslaan als de twee ploegen in november tegen elkaar uitkomen in het Europees kampioenschap voor landenteams. HAARLEM Geheel onverwacht 1« tijdens zijn vakantie in Amerika over leden Jan Hartog oud-bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Baseball en Softball Bond. Hartog, nog actief werk zaam als directeur van de Europese Babe Ruth League, ondervond ook in Amerika veel waardering voor zijn vele werk. Als enige Europeaan is zijn naam in de Hall of Fame terug te vinden. Hartog, die in de periode 19481971 deel uitmaakte van het bondsbestuur, be kleedde achtereenvolgens de functies van vice-voorzitter en tweede secretaris. Ook als speler heeft Jan Hartog zijn sporen verdiend. Achtmaal droeg hij als speler van HHC het oranje shirt. Vele malen verdedigde hij eveneens de kleuren van het Haarlems negental. Jan Hartog, in leven directeur van de Amro-bank in Gouda werd in 1971 vanwege zijn vele verdiensten benoemd tot erelid van de KNBSB. EINDHOVEN (ANP) Het komende seizoen zal een nieuwe prof-wielerploeg zijn intrede doen onder de naam „Alsa- ver”. Manager is de in wielerkringen niet onbekende Ton Vissers, die directeur wordt van de Nederlandse vestiging van de firma Alsaver. Ploegleider van nieuwe formatie is Lomme Driessens. De volgende renners zijn reeds ge contracteerd: Leo Duyndam, Jan Kre kels, Jo Vrancken, Wim Kelleners, Klaas Pieter Sterk en de Belgen Albert van Vlierberghe en Lucien Debrauwere. Hoewel Cruyff en Neeskens er niet bij waren, bleek de Nederlandse ploeg compact en krachtig te zijn. -ft In.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15