NL Nederlandse scholen bij veel projecten betrokken UNESCOCENTRUM ZORCT DAT GELD GOED WORDT BESTEED 4 door Harm Van Kooy Wijd open mond Alles kan. als je er maar voor wil werken iit weg. Sporten Persoonlijkheid ■99 ZATERDAG OKTOBER 20 1 2 1974 21 e- w. I ’P ig :i- •1 De uit Dallas in Texas naar Almelo gekomen Lee Kitchens (44 jaar) is de kleinste werknemer van Texas Instruments. Hij meet 1,24 meter. Tegelijk is hij voor de Almelose vestiging waarschijnlijk een van de be langrijkste functionarissen. Hij was het die vorig jaar voor het wereld concern Texas Instruments de zakrekenmachine ontwierp, die nu op grote schaal in Almelo wordt gemaakt voor de Europese markt. Lee Kit chens is overgevlogen om een jaar lang de produktie te begeleiden, spe ciaal voor de kwaliteitscontrole. Hij is elektronica-ingenieur van huis-uit, werkt al 22 jaar bij het concern en zal een jaar lang „engineering mana ger’ in de Almelose fabriek zijn, waar de bouw van nieuwe hallen voor de produktie van zijn „pocket calculators” in hoog tempo gaande is. 4 Ma <AAA/VVVW\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAWV^AAAAAAAA/WVVVWVVVVViAAA'VVVV\.A/»AAAAA/VVVVV Lee Kitchens Soms, als hij in een stad wandelt J het wóórd Moeder met zoon op school in Roggiano Gravina. Een oude dorpsbewoner krijgt schrijf les. Lil SCO. maar En nu uw Centrum. Ja, het geld, hoe zit het daarmee? Het Unesco Centrum Neder land bestaat 25 jaar. Ter gele genheid van dit jubileum had Dr. P. A. Schröder een gesprek met de directeur van het Cen trum Mr. F. H. Tunnissen. Moet je lid zijn van de Verenigde Naties om lid te zijn van de Unesco? Wij beschouwen de fondsvorming als een onderdeel van de voorlichting of liever: als een gevolg daarvan. Ik ben er dan ook tamelijk trots op dat een derde daarvan van scholen komt. De monden van wandelaars van meer normale lengte blijven gewoonlijk hele maal wijd open staan, vertelt hij la chend, als hij met zijn vrouw en zijn 14-jarige (aangenomen) dochter Sandra een aangenomen zoon Alan (18 jaar) woont tijdelijk bij vrienden in Amerika door Almelo wandelt, naar de markt bijvoorbeeld. Als je dan zegt, dat hij daarom zeker niet vaak naar de markt gaat, is zijn laconieke antwoord: waar om niet? Er is volgens hem geen enkele reden om dergelijke scenes te voorko men door thuis te blijven. En de Unesco zelf? Waar bestaat die van? van het apparaat en voor de uitvoe ring van de Unesco-programma’s. I 3StU 1WS. lws van :n Uyl. ieuws! pen- ht eB oden. ;och? vooral schieten kleine mensen geregeld aan, bij voorbeeld om te vragen hoe oud ze zijn. En waar ze ook komen iedereen kijkt. Nederlanders doen dat beslist niet meer dan bijvoorbeeld Ame rikanen, is zijn ervaring. Dwergen zijn tenslotte zeldzaam, ze moeten de aan dacht wel trekken. Lee Kitchens is. er aan gewend, hij wordt er niet anders van. Moet het Centrum daar zelf óók van bestaan? Inderdaad is dat het geval. Alle landen die bij de Unesco zijn aange sloten dat zijn er op het ogenblik 131 hebben een Nationale Unesco Commissie die hun land vertegen woordigt, maar op 14 oktober 1949 dus nu 25 jaar geleden, hebben twee enthousiaste idealistische studenten in Amsterdam een Unesco Centrum op gericht. En daar ben ik sinds 1955 directeur van. Nee, zeker niet. Twee duidelijke voorbeelden: Zwitserland is als enige Westeuropese staat géén lid van de Verenigde Naties, maar wel van Une- Ömgekeerd is Zuid-Afrika wel lid van de Verenigde Naties, niet van Unesco. En wat is het verschil tussen die twee, dus tussen de Commissie en het Centrum? en hij kent heel wat steden ter wereld moet Lee Kitchens wel eens opbellen Nergens ter wereld trof hij tot dusver een telefooncel waarin hij zonder hulp van buitenstaanders ’n gesprék kon voe ren hij kan nooit bij de gleuf waai het muntstuk in moet. Maar, zegt hij, ei is altijd wel iemand in de buurt die je helpt. En waarom zou ik verbergen, vraagt hij zich af, dat ik klein ben? Er zijn lilliputters die dat doen, met allerlei kunstmiddelen, maar hier is volgens hem geen enkele reden voor. Ik heb net zoveel recht om van het leven te genie ten als ieder ander. En als ik het niet doe, redeneert hij, dan is dat mijn fout en niet de fout van een ander. Een echtpaar, dat een kind krijgt waarvan de ledematen niet voldoende willen groeien, moet zich er nooit voor scha men, zet hij uiteen, zich nooit schuldig voelen. Het is gewoon iets dat gebeurt. Er kunnen 85 verschillende medische oorzaken voor zijn. Kunnen de ouders het accepteren, dan kan het kind het ook. En dan niet naar een speciale school, adviseert hij, want de samenleving wordt ook niet aangepast aan de kleine mens. Natuurlijk gaat niet alles van een leien dakje. Daarom was hij er in 1957 H Die hebben ons dus eerst inlichtingen gevraagd. Ze krijgen dan een over vloed van materiaal zodat ze zich in de problemen kunnen verdiepen. Daardoor groeit het gevoel dat ze ook zelf een stukje verantwoordelijkheid dragen. Dan organiseren ze acties, fancy-fairs, collectes en zo meer. Zo komt er geld binnen voor een be paald project en het Centrum zorgt dat het te bestemder plaatse komt. En dat het goed wordt besteed. Het aardige is dat dikwijls een correspon dentie ontstaat tussen de school hier die het geld bijeen gebracht heeft en de school die het heeft ontvangen. Soms is de taal een onoverkomelijk bezwaar, maar meestal brengt hei Engels uitkomst. Op het ogenblik hebben wij contact met zo’n 2500 scholen in ons land, niet permanent natuurlijk maar incidenteel. Lee Kitchens heeft het gevoel dat hij veel van de Nederlanders kan leren. In het jaar dat hij in Nederland zal blijven, op het adres Schubertstraat 22 in Alme lo, wil hij iedereen helpen die met dwerggroei geen raad weet. Hij voelt het als een plicht omdat zovelen hem gehol pen hebben. En de veronderstelling, dat de meesten die als dwerg geboren wor den, in een circus belanden, is volgens hem grote onzin. Nog geen percent van de kleine mensen wordt circusartiest, weet hij; Het is ook helemaal niet nodig. De lidstaten betalen de centrale kosten. De U.S.A, draagt bijna 30 pet. bij, Rusland meer dan 13 pet. en Nederland iets meer dan één procent. Dat is dus voor de instandhouding - ",'4 Ijii mensen toch voorlichting te geven. Dan is er de afdeling van de weten schappen. Men doet onderzoekingen in woestijnen en oceanen, onderzoe kingen die op den duur nut moeten afwerpen voor de mens. De Unesco verleent steun aan objecten als de restauratie van de Borobudur, het redden van de Nubische tempels en van de kunstschatten in Venetië en Florence die door het water bedreigd worden. En dat zijn nog maar een paar voorbeelden uit vele. Maar het is ook zo wel duidelijk dat voor dat alles geweldig veel geld nodig is. Vieren is niet het juiste woord. Feestvieren ligt niet zo in de aard van ons werk. Maar omdat de Vere nigde Naties dit jaar het probleem van de wereldbevolking centraal stel len, hebben wij een prijsvraag uitge schreven onder de studenten van de academies voor beeldend kunstonder wijs. De opgave is: een affiche te ontwerpen dat dat vraagstuk in beeld brengt. Op 25 november worden de inzendingen tentoongesteld in het In stituut voor de Tropen. Er zijn na tuurlijk prijzen en we hopen op een aantal mooie inzendingen, waarmee we kunnen werken. al snel bij, toen een Amerikansse enter tainer de organisatie voor kleine mensen oprichtte. Die helpen elkaar nu waar dat mogelijk is, geven elkaar adressen door van goedkope kleermakers, bemiddelen bij personeelsproblemen, houden con tactdagen waar huwelijken uit voort spruiten, bespreken eikaars moeilijkhe den. Lee Kitchens was geruime tijd president van de Little People of Ameri ca. Propagandafolders heeft hij in over vloed bij zich. Er blijkt onder meer uit dat bij de 3000 leden van deze vereni ging accountants, artiesten, leraren, ban kiers en ingenieurs voorkomen. De hui dige president is hoogleraar. Kleine mensen kunnen evenveel als grote mensen, stelt hij met grote na druk, als ze er maar voor willen wer ken. Hij is ook onderaan begonnen. Op de ranch van zijn vader was geen plaats voor hem en bovendien wilde hij elek tronica studeren. Hij werkste er keihard voor en haalde ondertussen ook nog even zijn vliegbrevet, evenals zijn vrouw. Hij vloog over heel Noord-Ame- rika, in zijn eigen kist. En bij Texas Instruments beleefde hij een glanzende carrière. Dat heeft niets te maken met lichaamslengste, zegt hij nóg maar eens. Als je maar bereid bent iets van ande ren te leren. U zegt: u zorgt ervoor dat het geld goed wordt besteed. Is men niet bang voor de beruchte strijkstok? Neen. Wij hebben een waterdicht systeem, het geschenkbonnen-sys- teem. Stel, een school brengt f 1000,- bijeen voor schoolboeken en schrijf behoeften voor een school in India Daarvoor worden dan geschenkbon- nen-cheques naar die school gezon den, waarmee de leverancier wordt betaald. En die kan weer bij de Unesco die cheques inwisselen tegen baar geld. Het systeem lijkt een beet je ingewikkeld, maar de zekerheid dat het geld besteed wordt voor het doel waarvoor het is gegeven, weegt daar ruimschoots tegen op. kantoortjes van het bedrijf zetten we het gesprek voort. Lee Kitchens blijkt een persoonlijkheid, een man van gezag in het concern, een man van gewicht als je hem hoort telefoneren. Hij heeft al leen zijn lengte niet mee. Er zijn zoveel mensen met afwijkin gen en handicaps, zegt hij. Kale mensen, linkshandigen, roodharigen. Sommigen maken het zichzelf moeilijk, maar nodig is het niet. Het is eenvoudig een kwestie van je hersens gebruiken, ervan profite ren zonodig. En als je ouders je dat nu maar geleerd hebben, als zijzelf geaccep teerd hebben dat je nu eenmaal kleiner bent en blijft dan de meeste anderen in de wereld, dan hoeft er niets te ontbre ken aan je levensgeluk. Zo ongeveer is zijn filosofie. Hij wijst op zijn oren. „Het gaat om hetgeen daartussen zit”, zegt hij. „En als de mensen naar je wil len kijken, laat ze kijken. Een halve meter lichaamslengte, dat is het enige verschil”. Lee Kitchens vertelt openhartig, dat hem honderden keren dezelfde vragen worden gesteld, die hij honderden keren op dezelfde manier beantwoordt: rustig, zelfverzekerd, met begrip voor de vra gensteller. Hij heeft het er niet moeilijk mee, anderen kennelijk wel. Kinderen Voor voetbal hebben deze kleine men sen gewoonlijk te korte beentjes, maar er blijven nog tal van sporten over, zwemmen, fietsen en golf bijvoorbeeld. Zeilen en schaatsen zijn populair in Nederland Lee Kitchens hoopt ze snel onder de knie te krijgen, evenals de Nederlandse taal. Hij is een doorzetter, een man die zjjn lichaamsgebrek op fenomenale wijze weet te compenseren. Geen moment sta je erbij stil dat je tegenover een dwerg zit, als je met Lee Kitchens zit te praten. Een normale volwassen man lijkt het; scherpzinnige ogen achter een montuurloze bril, wilskrachtige kin, vriendelijk gezicht. Maar zijn voeten raken de grond op geen stukken na. Lee Kitchens meet slechts 1.24 meter. Als je met hem praat, is er niets ongewoons. Het wordt pas moeilijk bij het afscheid nemen, als hij tegenover je staat, het hoofd in de nek. Je voelt je dan wat ongemakkelijk, ongewild uit de hoogte doend naar die kleine verschijning ter hoogte van je heupen. Een krachtige handdruk, dat wel, een joviale zwaai met de arm ook, maar je ontkomt toch niet aan gevoelens van verwarring en verwondering. Neen, neen, helemaal niet. Het Centrum krijgt subsidie van de Over heid en van Unesco Parijs. Nee, wat hier wordt bijeengebracht wordt tot de laatste cent besteed voor het doel waarvoor het gegeven is. Zelfverzekerd en met vaste tred gaat Lee Kitchens intussen voor naar het parkeerterrein achter de fabriek, waar de wagen staat die hem door het bedrijf ter beschikking is gesteld. Hij doet wat de fotograaf hem vraagt en Iaat intussen de voorzieningen zien, die aan de zitting en de pedalen zijn getroffen om de wagen tijdelijk geschikt te maken voor zijn postuur. Thuis heeft hij een veel grotere wagen, laat hij weten, helemaal aangepast aan zijn lichaamslengte. De auto gaat weer op slot en in een van de Nederland slaat in dat opzicht een goed figuur. Jaarlijks komt er toch zeker drie ton binnen, soms zelfs meer. making en de fondsvorming. Het Cen trum heeft contact met het Hoofdse cretariaat van de Unesco dat zetelt in Parijs; het poogt door middel van voorlichting film, radio, televisie, lezingen bekendheid te geven aan het werk dat de Unesco in allerlei delen van de wereld doet; het wekt op scholen belangstelling voor dat werk, het staat de plaatselijke Une- sco-Comité’s bij als ze hulp of raad nodig hebben, bijvoorbeeld bij de or ganisatie van een tentoonstelling denkt u maar aan de manifestatie in de Haarlemse Vleeshal in het begin van dit jaar en tenslotte: het Cen trum zamelt geld in voor allerlei Unesco-projecten. Heel belangrijk is daarbij het onderwijs: meer dan de helft van de wereldbevolking kan niet lezen en schrijven: zeventig pro cent heeft geen kranten, radio of televisie. De Unesco probeert die De Nationale Unesco Commissie telt zo’n zestig leden die door de Kroon benoemd worden en die samen een weerspiegeling vormen van de belangrijke stromingen in -ons land. Er zitten dus wetenschapsmensen in en cultuurdragers, onderwijsdeskun digen en een groep die de massa communicatie vertegenwoordigt. Je zou kunnen zeggen: het zijn de verte genwoordigers van het wóórd Unesco. Het Centrum daarentegen is meei een uitvoerende instantie. doende soepelheid springt Lee Kitchens weer van de bureaustoel, waar hij zich net met een sprongetje op gehesen heeft. Een foto bij zijn auto om duidelijk te laten zin, hoe klein hij is? Allright, hij vindt het uitstekend. De kleine man gaat ons voor door de fabriekshallen. De ene produktieafdeling na de andere. Overal zijn nijvere lieden met montagewerk bezig .Een enkeling kijkt wat tersluiks, wat schuw naar de voorbijgangers, van wie de kleinste nu eenmaal door zijn •verschijning een in het oog lopende figuur is. United Nations Educational Scientific, Cultural Organisation, dus: de Organisatie van de Verenigde Na ties voor Onderwijs en Opvoeding, Wetenschap en Cultuur. De Unesco is kort na de oorlog, jn 1946 in het leven geroepen met als hoofddoel: de vrede te bestendigen door het contact tussen de volkeren op die gebieden te versterken. U zegt: het wóórd Unesco. Wat betekent dat woord dan eigenlijk? „Mijn” Centrum als u ’t zo noemen wilt, is een stichting waaraan de Nationale Unesco Commissie bepaalde taken heeft gedelegeerd.' Dat zijn in hoofdzaak: de voorlichting, de bewust- Om welke bedragen gaat het zo ongeveer? Heb ik het juist dat Nederland door het bezit van een Unesco Cen trum een uitzonderingspositie in neemt? Diezelfde ir. Kitchens is ook nog top man bij de organisatie van Amerikanen die net als hij, door wat voor medische oorzaak dan ook, klein zijn gebeleven, dwergen zo men wil. Tot voor kort was hij president van de „„Little People of America Inc.”, waarbij 3000 mannen en vrouwen van allerlei slag zijn aangeslo ten. Nederland kent sinds enige tijd een overeenkomstige vereniging, die evenals de Amerikaanse LPA opkomt voor de belangen van de kleine mens. Mensen, die het zo op het eerste oog niet makke lijk lijken te hebben, maar Lee Kitchens laat nauwelijks iets heel van die veron derstelling. ,„Het enige verschi tussen u en mij”, zegt hij bij herhaling, „is een halve meter”. En speciale problemen bestaan niet voor hem, zet hij uiteen. Hooguit wat onaangenaamheden: „Nui sances, no problems". Alleen al om an dere kleinen mensen te helpen, wil hij er graag over paten. Met een bewonderenswaardige, maar onwillekeurig toch wat komisch aan- En hoe gaat u nu uw jubileum vieren? Ss* WWW e

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21