Bij ook liefde kijken 1 „dieren-houden” komt Kruiden en gezondheid Chang: >31 Kwast goed Bi 2 m wip tips voor vrije tijd NOODLOTTIGE VERVREEMDING MENS/NATUUR (E) Chinees kookboek van Constance vondst ware een Opbergen platen en cassettes van w o II ll B 5. 4 ZATERDAG 12 OKTOBER 1 974 /an I door Hewnan Moscoviter Soelaas Medische waarde Drukknop-beleving U jen sta- Knuffel-weiden P. Steltman, de algemeen secretaris van het Instituut voor Natuurbe- schermingseducatie in Amsterdam, vertelt het verhaal zonder merkbare emotie. Hij was in die tijd onderwijzer in een stad ergens in Nederland. Zijn vak: biologie. Met de klas behandelde hij het begrip herfst. De kin deren hadden bladeren verzameld, opgeplakt, bijpassende vruchten van bomen en struiken gezocht en als sluitstuk ging men naar een boerderij om te zien of het „daar ook herfst was”. „Er was een klein meisje bij dat naar de koeien toeliep, een beetje bang vanwege hun grootte en voor zichtig de flank aanraakte. Dat was een heel nieuwe ervaring voor haar, een koe in levende lijve voelen. Op een bepaald moment wees ze op de uier van het dier en vroeg: Meester, valt die ook af in de herfst?” BB® ey- er- en J Steeds meer kinderboerderijen in Nederland. Je kan eigenlijk zo gek niet prak- tionaris >rwaar- o o KLASSIEK 5^)88 GASTON GOURMET Wn-uwïliiBHMi igs-instal ris een t illeere e 140 wen fdeling nheden een Het rollen van plafond en trapgat hoeft geen circuswerk te zijn. Plaats een bezemsteel in het handvat van de roller. Past hij er niet in dan kan de roller door middel van ijzerdraad of touw op zijn plaats worden gehouden. Wel goed bevestigen, anders krijgt men de roller in de haren. Gelukkig is het grootste deel van het royaal met illustraties voorziene Het is niet alleen een zeer -fraai boek geworden met op elke pagina een kleurenfoto van een gerecht of een feestelijk gedekte tafel met daar- boek gewijd aan aan inderdaad de kruiden, beproefde kruidenmeng sels en voeding. Dat is verreweg het interessante deel. Je vindt er bijv, kruiden receptuur tegen bronchitis, vetzucht, winderigheid, zweetremming of bevordering enz. >rte ns- ten miet de er- iUW i. In het alfabet der geneeskrachtige planten treft men praktisch alle soorten kruiden en planten aan, die van nut kunnen zijn dan wel gevaar lijk bij veelvuldig gebruik. Voor kruidige doe-het-zelvers valt er heel wat te snuffelen in dit boek. Alleen: houd wel in de gaten, dat dokters onmisbaar zijn i ener- s; inistra- Ik moet u echter bekennen dat het opzoeken van de juiste karaktertjes vaak teveel tijd vergt. Ik moet ver trouwen op de vertaler en de be werkster. Dat heb ik graag gedaan. de vol- Voor die kinderen is de mens vaak te bedreigend, maar zijn dieren dat juist niet. Hoezeer het besef in wetenschappelij ke kringen ook groeit, in de praktijk komt het contact mens-dier steeds moei zamer tot stand. „Nu groeit 50 percent van de Nederlandse jeugd op in een stedelijk milieu. Ze slijten de eerste levensjaren tussen asfalt, beton, hoge op een geheel dinertje, het is ook in de receptuur eenvoudig, bovendien verlucht met tekeningetjes die de volgorde van bewerking aangeven. Het is een ware vondst van de Uitgeverij Zomer Keuning te Wa peningen, die schrijft dat de auteur van het boek een autoriteit is op het gebied van de Chinese keuken. Ik geloof dat dat een van de minst, overtuigende argumenten is die een uitgever ooit kan aanvoeren. Al had mevrouw Chang vroeger voor de kei zer van China gekookt... Nee, dat wat ze kan, dat wat ze heeft opgeschre ven, aan ons wil overdragen, dat is belangrijk en vóóral de wijze waar op! Eén voorbeeld uit haar boek: GE FRITUURD VARKENSVLEES. Ingre diënten: l’/s pond varkensvlees (ham lap, rib- of schouderkarbonade), 10 cm lange sjalot (mag ook best een uitje zijn, GG), l’/s eetlepel sherry, 4 eetlepels sojasaus, 1/4 theelepel gem berpoeder, 1 liter olie om in te bak ken, 1 eetlepel suiker, 3 flinke aard appelen, slabladeren. Werkwijze: snijd het varkensvlees in stukjes van 2‘ls x 5 cm. Plet met de platte kant van een (hak)mes de sjalot enigszins. Marineer het vlees gedurende een half uur in de sherry, sojasaus, gemberpoeder en sjalot. Verhit de olie en frituur de stukjes vlees tot ze mooi bruin zijn. Schep ze uit de olie en laat ze uitlekken. Verhit de marinade, voeg de suiker toe en laat een paar seconden inko ken. Voeg de stukjes vlees toe en roer goed tot alles weer door en door warm is. Leg het vlees op een ver warmde schotel. Schil de aardappels en snijd ze (volgens tekening) (in het boek). Leg ze even in ijskoud water, laat ze uitlekken en frituur ze in de olie tot ze goudbruin zijn. Leg ook de gebakken aardappelen op de verwarmde schotel en garneer het geheel met de blaadjes sla. Dit gerecht heet: Joe-Tsja-Zjow. Overheerlijk en daarom aanbevolen. Net als al die andere heerlijkheden in dit boek. - kizeren op het gebied van het raak vlak van ziekten en gezondheid of je vindt het hier. Of dat nou allemaal zo nodig in één boek gepropt moet worden is weer een heel andere zaak. Want alles blijft aan de oppervlakte Waarom in hemelsnaam bijvoorbeeld een compleet hoofdstuk EHBO in een kruidenboek. De samenhang ontgaat ons volkomen (de paddestoelenver giftiging daargelaten). Sigma Coatings verschafte ons en kele tips over het gebruik en bewa ren van verfkwasten. We geven die tips graag door, omdat we ervan overtuigd zijn, dat iedereen op zijn tijd tobt met druipende of vuile kwasten. Als een kwast lang haar heeft kan hij lang mee. De moeilijk heid met dit soort kwasten is, dat de lange haren weleens lastig zijn. Om wikkel het haar bij de kwastbus met plakband. Slijt de kwast af, dan het plakband eraf en men heeft weer een voortreffelijk stuk gereedschap. Om op de vingers druipende verf te voorkomen het volgende: men neme een absorberend doekje, maakt dat om de kwastbus vast. Vervolgens wordt het doekgedeelte van de haren teruggeslagen tot aan het bevestigde touwtje en het resterende doekge deelte kan onder de kwastbus worden vastgezet. De verf loopt nu op het doekje. Wanneer je iets geschilderd hebt en je weet dat je de kwast weer snel nodig hebt, dan hoef je die niet in peut of water te zetten. Wikkel de kwast,die eerst nog even in de verf is gedoopt, in altuminium-folie- Draai de folie onder de kwastbus en aan de topzijde dicht. Zo krijgt u een va cuum verpakte kwast, die minstens vijf dagen niet uitdroogt. Voorkom kliederpartijen bij het ze ven van verf. Snijd uit twee karton nen of plastic wegwerpbekertjes de bodem. Leg op het ene gat een stukje nylonkous en schuif het tweede bo demloze bekertje eroverheen. De verf- zeef is klaar. 1 Een van de voortreffelijkste kook boeken die in de laatste jaren op de markt verschenen zijn vind ik het „Chinees kookboek” van Constance D. Chang (bewerking Katinka Hèn- drichs). Dat laatste zij uitdrukkelijk vermeld. Uw Gaston is de Chinese taal niet machtig, ofschoon ik wel een woordenboek uit die spraak in huis heb. Enkele illustraties Kruiden gezondheidsboek”. De teke ningen moeten verduidelijken wat slecht voor de maag is of kan zijn. De foto behandelt de gunstige invloed van komkommerschijven op het ge laat. huizen en kantoren. Tegen 2000 zal dat lot aan 70 percent van de jeugd bescho ren zijn”, aldus Steltman. „Uit rapporten van gezondheidsdiensten in de steden blijkt dan, dat ze worden geplaagd door onveiligheidsgevoelens, zich uitend in verminderde concentratie, toenemende agressiviteit en ontwikkelingsstoornissen. Je zou kunnen zeggen dat er sprake is van een emotioneel verhardingsproces.” Over de sociale betekenis van het contact tussen mens en dier zegt hij, dat het vele eenzamé mensen op de been houdt; over de op voedende betekenis dat het de mens bepaalde, inzichten ver schaft, en over de genezende werking dat er experimenten aan de gang zijn waarin de medische wetenschap het contact mens-dier opzettelijk toepast. In Zetten tracht men bij moeilijk opvoed bare kinderen drempels te verlagen door hen met dieren in contact te brengen. Grammofoonplaten opbergen blijft een precies werkje. Je kunt de platen wel op een stapeltje deponeren of op een plank tegen elkaar aangedrukt neerzetten, maar dat is niet bepaald bevorderlijk voor de kwaliteit. Platen zjjn zwaar als ze boven op elkaar liggen. Als het gewicht niet goed verdeeld is, krijg je afwijkingen. Ook als ze scheef staan. Nu is er weer een nieuw bergsysteem bijgekomen. Naho (Prinsengracht 655, Amsterdam) brengt onder de naam „hit 2000” een doe-het-zelf-kunststof-rekje op de markt. In een pakje vindt men een bodem- en rugvlak. dat men uit kan klappen, plus vier bogen. De bogen zijn gemakkelijk aan te brengen. Er tussenin kan men vier, eventueel vijf platen opbergen, zodat men per setje royaal twaalf platen kwijt kan. Men kan setjes aan elkaar klikken, zodat je een royale standaard krijgt. Het is mogeljjk de platenhouder op te han gen. Dezelfde firma brengt ook een kantenklare platen standaard van kunststof (Gustavsberg-platenrek), waarin men 25 tot 30 platen kwijt kan in vier compartimentjes. Ook voor muziekcassettes heeft Naho doe-het-zelf-opberg- systemen. Daar is de Sculthorp-kiosk (zullen we hem maar noemen). Uit het compacte pakketje maakt men zelf een draaiend rekje, waarin men een duidelijk overzicht heeft over 36 cassettes. Dan is er de Hirsch-cassettes-box. Met enkele eenvoudige handgrepen zet men deze kunststofdoos in elkaar. Men kan er twaalf cassettes in kwijt. Tenslotte is er nog een soort cassettes-album. Het lijkt op een foto album in felle kleuren, ook weer van kunststof. Als men het album openklapt is er ruimte voor twaalf cassettes. „Roep naam” van dit album is ook Hirsch. Voor Steltman niets, bijzonders. De onwetendheid over de natuur bij stads kinderen is bijna spreekwoordelijk. P. J. M. van Engelen, de algemeen secretaris van de stichting Ruimte voor de Jeugd kan daar ook een aardig boekje over opendoen. Wat in beperkte mate ook gebeurde op een studiedag, speciaal ge wijd aan Kinderboerderijen, onlangs in het Bouwcentrum in de Maasstad ge houden. Tot verbazing van de organisa- toren bleek de zaal voor de aanwezigen te klein. Met het aantal kinderboerderij- ’ersoneei en in het hele land, groeit tegelijkertijd aemend® f< kennelijk ook de belangstelling. Een wenden) bont gezelschap van gemeenteraadsleden. Heide 02 wethouders, directeuren van plantsoe nendiensten, opbouwwerkers, biologen en kleuterleidsters luisterde haar inlei dingen en boog zich over de vraag hoe belangrijk de kinderboerderij voor de hedendaagse jeugd is. gaat dat nou? Worden die dieren veel verkocht? De man antwoordde zonder blikken of blozen: Meneer, het is een van mijn beste produkten. Ze gaan maar al te vaak dood en dan komen ze weer een nieuwe halen.” Een Hoogst merkwaardig boek is het „Groot Kruiden gezondheidsboek”. Want wat verwacht men ervan? Juist, alles over het gebruik van kruiden ten gerieve van de gezond heid. En wat biedt dit door uitgeverij Helmond verspreide werk van Oos tenrijkse origine? Zeer veel over dia kruiden, het gebruik, bereiding, toe passing enz., maar daarnaast komen ook zaken aan de orde als radio actieve straling (in vijftien regels af gedaan met als geruststellende slot zin: er is geen reden voor een algeme ne atoomangst), het één-zijn van li chaam en ziel, sexuele zelfbevrediging, sexuele voorlichting, menstruatie, kraambed, overgangsjaren, kanker, ui teraard de natuurgeneeswijze (regels voor het harden, geneeskrachtige ba den, juiste ademhaling, vasten als geneesmiddel) psychosomatiek, aller lei ziektes, eerste hulp enz enz. enz. Men ziet het: dat is niet niks. In zo’n geselecteerd gezelschap is het niet moeilijk de beantwoording van die vraag te raden, of zoals P. J. M. van Engelen het formuleert: „De scheiding in onze moderne steden van de functies wonen, werken en recreatie heeft niet alleen een vierde, moordend geworden functie binnengehaald, namelijk die van het verkeer, maar heeft tegelijkertijd een noodlottige vervreemding tussen mens en natuur veroorzaakt. Schooltuin, plukweide en kinderboerderij zijn ont staan als compensatie voor de tekorten in het stedelijk milieu. Ze kunnen1 in verknoeide woonwijken wat soelaas bie den. De kinderboerderij kan tekorten compenseren.” Een gegeven waar Steltman graag op verder borduurt. Hij spreekt dan over het contact tussen mens en dier. En dat is allesbehalve positief in veel gevallen. De economische betekenis van dat con tact tussen mens en dier is nog groeien de. De omzet van dierenvoeding, verzor- gingsartikelen, hokken en dieren zelf loopt in de tientallen miljoenen guldens. Steltman: „Een tijdje geleden stond ik in een dierenhandel en zag hoe een vader voor zijn kinderen een schildpadje kocht. Ik vroeg aan de handelaar: hoe Tot nog toe gebeurde er sporadisch wat. Een enkel schooltuincomplex, een enkele kinderboerderij. Maar het waren dingen die in de technische maatschappij „erbij” kwamen. Ze hadden geen voor rang. Contact met de natuur had im mers geen direct nut. Langzaamaan is die instelling veranderd. In 30 plaatsen in Nederland zijn kinderboerderijen; het totaal schat men op een 70 stuks. Het getal van de school tuincomplexen ligt veel hoger, maar is allerminst overdon derend. Van Engelen: „Het misverstand ligt vaak hierin, dat men denkt dat deze plekken voor het kind alleen maar ont- spanningsgelegenheden zijn; het zijn echter plaatsen waar spel en opvoeding elkaar raken.” Niet voor niets spreekt men in Rotterdam op de zes kinderboer derijen van „knuffelweiden”, waar het aanraken van de dieren gepaard gaat met demonstraties in het melken(i). Want dat die melk uit de koe of geit komt, is dan wel vlug verteld, maar hoe dat nou gaat, is geen stadskind duidelijk. Tot ze het gezien hebben. Steeds meer gemeenten willen over gaan tot het stichten van kinderboerde rijen. Waarover Van Engelen opmerkt: „Laat men dan ook met enig beleid te werk gaan. Het handhaven van oude, bestaande boerderijen in nieuwe woon gebieden kan de kosten van de stichting van een kinderboerderij aanzienlijk drukken.” Natuurlijk is er ook veel begrip nodig van de onderwijskracht. Er komen groe pen van verschillende scholen, uit ver schillende buurten, van verschillende leeftijd. Enthousiasme alleen is niet ge noeg; liefde voor de dieren is ook nodig. Anders krijgt men het automateneffect, zoals Steltman het beschrijft. „Het kind van nu is gewend met een kwartje naar een automaat te lopen, het geld erin te werpen en dan door het drukken op een knop onmiddellijk de rol drop of de kroket te krijgen. Hoe vaak zien we niet dat ze zaad in de grond van de school tuin stoppen en verbaascapijn dat er niet binnen de kortste keren*een plantje uit komt.” Volgens hem zijn dit door de maat schappij niet voorziene belemmeringen in de harmonische opbouw van het kind. Willen we wat toevoegen aan de druk- knopbeleving van kinderen, dan moet het niet alleen bij dieren in en om de kinderboerderij blijven. Dan moeten er ook dieren zijn op school en liefst thuis. „De kleine jongen met die grote dog heeft een hele serie gevoelens. Hij is de baas, maar tegelijk een beetje bang; het is zijn troeteldier en tegelijk zijn speel- kaméraad; het geeft hem een gevoel van veiligheid en soms van zelfherkenning. En tevens krijgt hij een stuk verant woordelijkheid (het zorgen voor het beest), passend bij zijn ontwikkelingsni veau.” Steltman waarschuwt voor het nemen van dieren in huis zonder dat dit gron dig is doorgepraat. Met andere woorden: het kind en de ouders moeten weten wat ze gaan doen en wat ze in de toekomst om wille van het dier moeten laten. „Hoe vaak zie ik niet dat er dieren worden genomen die in het huis gezin niet gewild zijn. Op zo’n moment wordt de betrekking mens-dier alleen maar geschaad. Als je een dier neemt, moet het van harte gaan. Het is de taak van elke opvoeder om die relatie tussen kind en dier met alle werkelijkheidszin te benaderen. Of dat nou een leerkracht op school, iemand van de kinderboerde rij, of een van de ouders is”, aldus Steltman. zorgen uit GEZINÉORMATIE r u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27