TOP-TAFELTENNISSER NICO VAN SLOBBE: natuurtalent ik heb hard moeten werken tier De primeur van de FC Avondrood Japan trainen hoeft het „Zoals ze in voor mij niet" ol Hl „Ik ben geen BK1B ■F. Geen antwoord Ernst en luim In washok door Bert Brevoord Hoger niveau Gelijkwaardig Commercieel F ZATERDAG 29 ■wi II, 'Bm ame- Is de Met name zijn verblijf in Japan heeft Nico van Slobbe tot de overtuiging gebracht, dat een leven dat louter in dienst staat van topsport ook niet je ware is. „Het is”, zegt de hoogblonde tafeltenniscoryfee, „niet voor te stellen hoe ik daar in Tokio heb moeten af zien. Je moest ’s morgens om acht uur opstaan, dan haast-je-rep-je met de metro naar de zaal, vervolgens anderhalf uur conditietraining met daarin een duurloop van een kilometer of acht en dan een zaaltraining, waarbij het ac cent vooral op het voetenwerk lag. Dat herhaalde zich ’s mid dags en ’s avonds en pas na de laatste zaaltraining moest je wedstrijden spelen. ruil i K. 415 I I STOPPER Nico van Slobbe zal zijn moge lijkheden om op de maatschappe- de aan geldt trouwens niet alleen voor de tafeltennissers”. Tot zijn genoegen constateert Nico van Slobbe dat het vaak wat onderschatte tafel tennis in Nederland terrein wint. „Ik besef dat ik ten opzichte van rivalen bevoordeeld ben”. iH goed art k aomen! rwvwvwvvvv’*' ïngeboden verwarm k. met .ken-doucbi Tel. 18K Na zo’n dag ben je kapot als je een dergelijke manier van trainen niet gewend bent en dat zijn we in Nederland nu eenmaal niet. Voor die Japanners was zo’n daginde ling een doodnormale zaak, die gasten hebben daar ook helemaal geen moeite mee. Het gaat voor hen het hele jaar op die manier, ook zaterdags en zondags. Elf maanden tafeltennis, één maand vakantie. Je moet er van houden. Er waren maar 10.000 toeschouwers bij NederlandZwitserland. Ik zal de Oranje-supporters daar geen verwijt van .maken, want ik was er zelf ook niet, terwijl ik op mijn perskaart Dat is een groot manco. En dan blijf je natuurlijk zitten met het verschil in faciliteiten met een land als bijvoorbeeld Hongarije. Afgelopen zondag werd er één mi nuut besteed aan Tempo Team- Delta Lloyd. En je houdt het niet voor mogelijk, hoeveel reacties daar dan op komen. De volgende dag werd ik benaderd door zowel AVRO’s Sportpanorama als TROS Sport, die nu bij ons opnamen willen komen maken. Dat is nog nooit gebeurd. Zo zie je maar wat zelfs zo’n ene minuut voor gevol gen kan hebben”. Een goede coach, waarschijnlijk, maar zwaar gestoord, als je dat zo leest. Ik citeer nogmaals René van de Kerkhof: „Vlak voor het vertrek naar West-Duitsland zei Rijvers: Ik weet zeker dat jij speelt. De vrijdag voor de eerste wedstrijd, zaterdag tegen Uruguay, zei Michels: Rep speelt en jij niet. Toen ik vroeg waarom hij me niet in een oefenwedstrijd had opgesteld, gaf hij geen antwoord- Vanaf die vrijdagavond tot de finale tegen West-Duitsland, om exact te zijn tot de rust, heeft hij nooit een woord tegen me gezegd.” Aan de hand van mijn Japan- reis is een instructieboekje ge maakt, dat binnenkort op dé lage re en middelbare scholen zal wor den verspreid. Dat gebeurt gratis, dus je kunt moeilijk zeggen dat mijn werkgever het begrip sport sponsoring enkel en alleen met het oogmerk winstbejag benadert. Maar natuurlijk wil men er bij Tempo Team wel zijn voordeel mee doen, dat is logisch”. Een doorn in het oog van de publici- teits-bewuste Van Slobbe is de relatief kleine belangstelling die tafeltennis van de diverse nieuws media krijgt. „De NOS heeft vorig jaar een opiniepeiling gehouden en daarbij kwam tafeltennis er nou niet zo daverend uit. Maar ik stel daar tegenover dat de interesse ook nauwelijks impulsen krijgt als er af en toe eens een flits op de televisie te zien is en niet meer. Ik citeer René van de Kerkhof: „Ik zag Piet Keizer zijn veters al aan trekken, die dacht natuurlijk dat hij erin moest. Dat dacht ik trouwens ook. Michels bleef maar in het was hok. Vlak voor we weer het veld op moesten gaan, liep Johan Cruyff naar hem toe en vroeg: Wie moet erin? Hij kreeg geen antwoord. Toen het belletje ging ten teken dat de rust voorbij was, zei Michels: Van de Kerkhof, omkleden- Ook na afloop heeft hij niets tegen me gezegd. Zelfs op Schiphol niet, toen we afscheid namen. lijke ladder te klimmen evenwel hoger blijven aanslaan. Reden waarom hij in de uiterst woelige transferperiode van de tafeltennis sers ondanks aantrekkelijke aan biedingen bij Tempo Team bleef. door een Sonderkommando van De Telegraaf. De geheimzinnige stem had succes vol toegeslagen! Telefonische infor matie leerde dat dokter Rolink ergens in het buitenland vertoefde, en toen naar het NEC-stadion werd gebeld om te vragen of het kon kloppen dat Jantje Peters naar Amsterdam was afgereisd, zei de dienstdoende tele- foonopnemer dat hij niet eigenwijs wou zijn, maar dat hij, als hij naar buiten keek, iemand op het veld bezig kon zien die als twee druppels water op Jantje Peters leek Toen Rob van den Dobbelsteen van Het Parool deze practical joke rond vertelde in de rust van FC Amster damAZ’67, zei Henk van Dorp fijntjes glimlachend: „Ja jongens, jul lie staan er allemaal prachtig op, kijk morgenavond maar naar FC Avond rood”. Een geintje, meneer Sonne- veld! Maar ik weet zeker dat sommi ge slachtoffers van de Peters-grap toen ernstig zijn gaan twijfelen of ze niet inderdaad als filmmateriaal had den gediend voor een leuk item in FC Avondrood duidelijk, maar Michels had gewei gerd hem te laten vervangen). De spelers wisten toen niet waar ze aan toe waren, want Michels was spoor loos verdwenen, die bleek later in het washok te zitten! De groei van het spelpeil van de Nederlandse top voltrekt zich, is de stellige mening van Van Slob be, in een beduidend gematigder tempo dan die van het aantal bondsleden. „De stijging van het spelpeil gaat niet zo vreselijk hard, maar dat is terug te voeren op de redenen die ik net al noem de”. gratis voor niks niemendal op de beste plaats had kunnen zitten. Toch had ik er geen zin in. Omdat Cruyff en Neeskens niet meededen? Welnee, ik heb hen langzamerhand vaak genoeg zien spelen en hun aanwezigheid in Finland heeft aangetoond dat ook met hen erbij nog wel naargeestig gevoetbald kan worden. Ik begrijp dan ook niet dat Knobel ze er ook in deze, onbelangrijke wed strijd per se bij wilde hebben, tenzij vanwege het publiek. Als ik bonds coach was, zou ik zo’n vriendschap pelijke wedstrijd juist aangrijpen om plaatsvervangers te testen- Bij alle enthousiasme over het spel van het Nederlandse elftal in West- Duitsland en het optreden van Rinus Michels mogen we niet vergeten dat Michels daar met een minimum aan vervangers heeft gewerkt. Zelfs toen Rensenbrink onherstelbaar gebles seerd was, zette hij hem in de finale nog in de eerste helft in. René van de Kerkhof heeft laatst in Vrij Neder land onthuld hoe dat gegaan is. De rust brak aan, West-Duitsland leidde met 2-1, Rensenbrink ging zich om kleden omdat het echt niet langer ging (dat was al na vijf minuten Maar zie, George Knobel maakte geen knieval, ook niet toen bleek dat Cruyff en Neeskens niet mee zouden spelen, hij bleef de PSV’ers domweg negeren en verklaarde na de miezeri ge wedstrijd van afgelopen woensdag dat de Zwitsers zich „schandalig had den gedragen”, want ze hadden al door gewiekste elleboogstootjes en knietjes gegeven. Ik was er, zoals gezegd, niet bij, maar ik heb de samenvatting gezien, ik heb gelezen dat Nederland 22 overtredingen ge maakt heeft tegen Zwitserland der tien, een Zwitser was weer per onge luk tegen de elleboog van Van Hane- gem aangelopen (net als Neeskens 'ndertijd), dus zo’n uitspraak van Knobel valt voor mij in hetzelfde gedragspatroon als dat van Michels. KNVB-voorstel om met ingang van het volgende seizoen de twee grens rechters te promoveren tot „halve scheidsrechters” die ieder met de fluit een helft mochten besturen, terwijl de scheidsrechter als umpire op een podium bezijden het veld zou zitten voor de uiteindelijke beslissing (met als groot voordeel dat er ook befaam de oud-scheidsrechters als Leo Horn en Karei van der Meer nog „actief” konden scheidsrechteren, omdat het loopwerk immers door hun twee as sistenten verricht zou worden), toen wisten de kijkende leden van de sportredacties genoeg. Het droevige gevolg van dit wan trouwen? Alle kranten kwamen pas woensdag met het bericht over de hernieuwde belangstelling van Feye- noord voor Peters, dus twee dagen nadat het in FC Avondrood al bloed- ernstig onthuld was. „Qua ledenaantal is er sprake van een jaarlijkse stijging van zo’n vijftien a twintig procent. Dat is een hoopgevende ontwikkeling. Tafeltennis heeft natuurlijk tegen, dat het een sport is die gemakke lijk in de huiskamer kan worden beoefend. Ik bedoel daarmee dat je niet persé lid hoeft te worden van een club om te kunnen tafelten nissen. Want het aantal niet-geor- ganiseerde beduidend leden die heeft.” Van Slobbe (rechts) met Bert van der Helm in actie tijdens een wedstrijd in het dubbelspel voor Tempo Team. Een situatie die tot het verleden behoort, want Van der Helm stapte over naar de grote rivaal Delta Lloyd. Omge keerd traden Carel Deken en coach Hoefnagels toe tot Tempo Team. „Ik zit hier uitstekend en boven dien bevalt de manier waarop Tempo Team het begrip sport sponsoring benadert me uitste kend. Door mijn positie ben ik natuurlijk commercieel gaan den ken en ik ben er inmiddels van overtuigd dat sport niet buiten sponsoring kan en omgekeerd. Dat wil echter niet zeggen dat ik iede re vorm van financiële steun aan sportclubs of sportbonden toe juich. Van Tempo Team durf ik te eigen zeggen dat het tafeltennis op een hoger plan probeert te bren gen. Dus wat zal de eerste reactie zijn geweest toen de sportverslaggevers via FC Avondrood te horen kregen dat er een Feyenoord-delegatie op weg was naar Nijmegen? Wantrou wen natuurlijk. Ja ja, daar trappen we geen tweede keer in! Toen de mededeling ook nog gevolgd werd door de foto van een antieke auto, waren ze er al voor 75 percent van overtuigd dat het een Avondrood- grap was- Toen later in het program ma nog werd gesproken over een spelers is natuurlijk groter dan de 30.000 de NTTB momenteel Vergeleken met de topspelers daar trainen wij als amateurs, maar dat Van Slobbe: „Ik wil er verder niet op ingaan, maar het valt niet te ontkennen dat Tigerman geen per soonlijkheid is. Geen type Rinus Michels zal ik maar zeggen. En dat is toch eigenlijk wel een voor waarde voor een bondscoach. Maar ik zal de laatste zijn die zegt dat Tigerman (wiens contract met de NTTB zeer binnenkort afloopt, red.) de laan uit moet. Die man heeft mij eigenlijk helemaal ge maakt. Zes jaar geleden was ik een pure verdediger, terwijl ik-nu nauwelijks meer weet wat dat is, verdedigen. Dat is vooral het werk van Tigerman geweest”. Nico van Slobbe heeft om het peil dat hij inmiddels als tafelten nisser heeft bereikt hard moeten vechten en hij is dan ook geneigd de meningen van velen als zou hij een puur natuurtalent zijn, naast zich neer te leggen. „Natuurtalen ten zijn er bij tafeltennis uiteraard wel, je hebt ze in iedere tak van sport. Bert Onnes was er een en ook René Hijne, die is pas negen tien en hoort nu al bij de sterk- sten, kan als zodanig worden be schouwd. Maar ik ben vooral met keihard werken op het huidige niveau gekomen. Ik ben erg laat begonnen, op mijn dertiende of veertiende jaar en ik ben stapje voor stapje hogerop gekomen. En omdat onderzoekingen hebben uit gewezen dat een tafeltennisser zijn top rond zijn 27ste, 28ste jaar bereikt, houd ik de moed er voor lopig maar in”. /WVVVWV*'1 huis in 8 woning i i bii vo°r Br. G 48* Vassaukai: :am. 2 et» r :eukens rinere 'vol i isterdan. olland J' t ■m e.o. I*1 Illustratief voor de geringe krachtsverschillen aan de top noemt Van Slobbe het feit dat de twee grote evenementen in Neder land (nationaal kampioenschap en NTTB-cup) de laatste tijd nooit door dezelfde speler werden ge wonnen. Van der Helm (kampi oen) en Van Slobbe (NTTB-cup) zijn de meest recente winnaars. FC Avondrood had maandagavond een mooie primeur. Felix Meurders meldde, tussen allerlei andere nieuwtjes door, dat er een delegatie van Feyenoord op dat moment op weg was naar Nijmegen, om alsnog met NEC te gaan praten over een transfer van Jantje Peters. Meteen daarop liet men een oude, antieke auto in beeld zien. Een grapje De volgende dag trof ik dit nogal opzienbarende bericht in geen van de ochtend- of avondbladen aan- Dat verbaasde me. Ik schat dat FC Avond rood het omstreeks half acht meld de, dus zelfs de ochtendbladen (en reken maar dat alle sportredacties keken!) hadden dit nieuwtje van de doorgaans uitstekend geïnformeerde Henk van Dorp en Frits Barend ge makkelijk de volgende dag kunnen hebben. Maar toen ik er nog eens over nadacht, begreep ik waarom geen der kranten „erin getuind” was. De vrij dag daarvoor was de sportredactie van Het Parool door een fluisterende stem via de telefoon gewaarschuwd dat zo juist Jantje Peters in gezel schap van dokter Rolink het Amster damse Sint-Lucas-ziekenhuis was binnengegaan. Dat leek een logisch vervolg op het bericht op de sportpa gina van Vrij Nederland (redactie Henk van Dorp en Frits Barend), dat Ajax hernieuwde belangstelling had voor Jan Peters, op voorwaarde dat Steffenhagen verkocht zou worden, waardoor er voldoende aankoopgeld vrij zou komen. Geen wonder dus dat Het Parool meteen een vliegende bri gade naar het Sint-Lucas-ziekenhuis zond. Ze waren er nog niet, of daar kwam al de fotograaf van Voetbal International aan, even later gevolgd Insiders achten het evenwel al lesbehalve uitgesloten dat juist Ni co van Slobbe op korte termijn wel een soort alleenheerser (zoals in een nog niet zo ver verleden Bert Onnes en Frans Schoof dat waren) kan worden. Zij wijzen daarbij op de „andere” Van Slob be, de mentaal geharde, die tijdens zijn trainingsstages in het buiten land met succes aan zijn zwakke punt te grote dosis kwetsbaar heid op kritieke momenten zou hebben gewerkt. Van Slobbe: „Nogmaals, je hoort mij niet zeg gen dat ik nu de beste speler van Nederland ben. Zondagavond is dat tijdens „Studio Sport” wel met veel nadruk beweerd, maar daar distantieer ik me maar liever van. Het is wel zo dat ik na terugkeer uit Japan en Hongarije minder snel beïnvloedbaar ben. Tot voor kort was ik vaak niet opgewassen tegen typische trucjes, die een tafeltennisser tot zijn beschikking heeft om een tegenstander uit zijn spel te halen. Daar ben ik nu overheen gegroeid, dacht ik”. In de prestigeslag tegen Delta- Lloyd een soort Ajax-Feyenoord in de tafeltenniswereld le verde Nico van Slobbe een over tuigend bewijsstuk in grotere mogen. Van der Helm, vorig jaar nog zijn clubgenoot bij Tempo Team, kwam Van Slobbe na een aanvan kelijke voorsprong in de tweede game even in moeilijkheden, maar waar hij vroeger door de knieën gegaan zou zijn, sloeg hij nu krachtig terug en met succes. Hoewel hij opmerkin gen in die richting duide lijk voor rekening van anderen laat, valt het moeilijk te ontkennen dat Nico van Slobbe zich van de pakweg zeven spelers die de Nederlandse tafel- tennistop vormen steeds nadrukkelijker als een van de sterksten, zo niet als de allersterkste mani festeert. Nico van Slob be, al jarenlang tegen de absolute bovenlaag aan leunend, keerde voor het begin van het nieuwe sei zoen gelouterd terug van trainingsstages in Japan en Hongarije. Het effect van zijn bezoeken aan die twee toonaangevende ta- feltennisnaties bleek het afgelopen weekeinde heel duidelijk. Vooral dankzij Nico van Slobbe, die al zijn enkelspelen won, bracht zijn club Tempo Team de prestige slag tegen Delta Lloyd tot een zéér goed einde: 7-3 winst. Een voor de Nederlandse top pers gelukkige bijkomstigheid is het feit, dat de bovenlaag door zo’n acht vrijwel gelijkwaardige spelers wordt gevormd en dat die situatie met zich brengt dat de rivalen elkaar wel naar een hoger niveau moeten opjagen. Naast al jaren gevestigde namen als Van der Helm, Bert Schoofs. Deken en ook Van Slobbe wordt de top gevormd door Hopman. Lingen, Hijne en Ham. Is het wonder dat de PSV’ers na zulke idiote ervaringen wat recalci trant reageerden bij die eerste vriendschappelijke) wedstrijd tegen Zweden? Ik heb de vorige keer, na FinlandNederland, al geschreven dat Knobel zich in de nesten had gewerkt door zich zo onverzoenlijk op te stellen tegenover de aanvanke lijk „dienstweigeraars”, want dat Fin landNederland bewezen had dat hij spelers als René van de Kerkhof en Willy van der Kuylen eigenlijk niet missen kon. Als hij één of twee PSV’ers had opgesteld of had laten meedraaien tegen Finland, was het probleem voorgoed uit de wereld geweest, maar nu moest hij (zo schreef ik) ze bij wijze van spreken komen smeken of ze weer mee wil den doen, in plaats dat meespelen omgekeerd een gunst was die hij aan de PSV’ers verleende. Wat dat betreft heeft Nico van Slobbe het nog niet zo slecht ge troffen. Het uitzendbureau Tempo Team is niet alleen sponsor van de tafeltennisformatie waarvoor Nico van Slobbe uitkomt (Tempo Team heette in het sponsorloze tijdperk SML-Smash, red), maar tevens zijn werkgever. Als „adviseur voor het inpassen van tijdelijk werk” heeft de op het bijkantoor in Rot terdam gestationeerde Van Slobbe de taak de naam van het uitzend bureau in het bedrijfsleven een bekende en gewilde klank te be zorgen. Van Slobbe: „Toen ik drie jaar geleden uit militaire dienst kwam, had ik het voornemen om te proberen als tafeltennisser zo ver mogelijk te komen. Maar ik wilde niet, dat dat ten koste zou gaan van mijn maatschappelijke carrière. Uiteindelijk is deze posi tie eruit gekomen en daar ben ik bijzonder gelukkig mee. Vanaf ’s middags drie uur heb ik de moge lijkheid om te gaan trainen, dat is een voor Nederland vrij unieke situatie. Ik besef dat ik wat dat betreft ten opzichte van een groot aantal concurrenten bevoordeeld ben. Hetzelfde geldt voor mijn clubgenoot Herman Hopman, die op de hoofdvestiging van Tempo Team in Amsterdam werkzaam is”. Nico van Slobbe (24 jaar) is evenwel realist genoeg om ook te beseffen dat zelfs de uitzonder ingspositie waarin hij en Hopman verkeren geen garantie biedt voor het op korte termijn dichten van de kloof die het duo scheidt van de internationale top. Van Slobbe: „Om dat te bereiken is regelmatig contact met sterke buitenlandse spelers een eerste vereiste. Maar helaas ontbreekt daarvoor bij de tafeltennisbond (NTTB) het nodige geld. De bond is te klein om het zich te kunnen veroorloven de topspelers steeds maar naar bui tenlandse evenementen te sturen. Vooral in het begin van mijn stage heb ik mezelf enorm moeten forceren om het tempo bij te hou den. Eerlijk gezegd was ik blij, dat die maand voorbij was. Ik heb er natuurlijk veel geleerd en de er varing als zodanig was geweldig, maar als het altijd op die manier zou moeten was de lol er gauw af In Hongarije, waar ik tien dagen ben geweest, doen ze het weer heel anders. Daar staan de topspe lers zo’n zeven a acht uur per dag achter de tafel en wordt er aan conditietraining vrijwel niets ge daan. Ze redeneren daar zo: als je per dag zo lang aan de tafel staat als wij, dan kan het niet anders of de conditite komt vanzelf. Voor mij is een middenweg van die twee methoden de manier. In Zweden (met Hongarije en Joego slavië toonaangevend in Europa, de Scandinaviërs zijn momenteel zelfs houder van de wereldtitel voor landenteams, red) wordt ge traind op een manier die mij het meest aanspreekt. Drie uurtjes trainen per dag en dan eens per maand een trainingskamp van een paar dagen. Kijk, dat is het nou helemaal voor mij. Maar in Ne derland, waar vrijwel iedere speler maatschappelijke verplichtingen heeft, is zo’n situatie niet te ver wezenlijken. Ik zie het in ieder geval voorlopig niet zover komen. Het motto is hier: roeien met de riemen die je hebt”. De centrale trainingen van de Nederlandse ploeg vinden voor Van Slobbe en de andere Ne derlandse topspelers met een te geringe frequentie plaats om het door Van Slobbe en zijn collega’s gewenste effect te sorteren. Van Slobbe: Eén keer in de week is natuurlijk niet al te veel. Maar ja, bondscoach Dusan Tigerman moest zijn gezicht vaker in de regio laten zien, dus dan krijg je dat. Met Tigerman noemt Nico van Slobbe de naam van een door een aantal internationals sterk ge kritiseerde, door anderen bewon derde bondscoach. Van Slobbe hoort bij de laatste categorie, al geeft hij te kennen begrip te hebben voor de bezwaren die er tegen de aimabele Joegoslaaf zijn. 4 kam. ■rgkast, t» i t. in H'l® f net 3 ka1 Lvonds 6 Zaandai 1 ruvWVWW* vraagd ;.st. Tel Van Slobbe: „Ik ben ervan overtuigd dat mijn spel op een hoger niveau zou kunnen komen als er maar een mogelijkheid was om mezelf regelmatig te toetsen aan de internationale top. Dit weekend spelen we voor de Euro pa Cup tegen PSV uit Düsseldorf en met zo’n wedstrijd ben ik dol gelukkig. West-Duitsland is een sterk tafeltennisland, althans ster ker dan Nederland, en van dat soort wedstrijden kun je het nodi ge opsteken. Tegen mannen als Eberhard Schöler (ooit tweede bij het wereldkampioenschap, vooral dankzij zijn fabelachtige defensie ve kunnen) $n Jochem Leisz, mo menteel de sterkste speler in Duitsland, valt eer te behalen”. van zijn mentale incasseringsver- Tegen zijn grote rivaal 11, t bij erf «■F I h J

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 29