Af ARTS EN APOTHEKER MOETEN MEER SAMENWERKEN Conclusie van studie over energiehuishouding Verkeersregeling voor de ruimte m Korter werken voor 209 man Andreas Baader kunstmatig gevoed Rl I Tina Niarchos overleden au Lachmon beschuldigt Nederlandse sectie in Koninkrijkscommissie NVJ wil erkenning vijfdaagse werk week .„BioL dit msg]. 0 r 1 si Arts alleen kan medicijnen niet goed benutten V2 5 Ongerustheid over „salarisverlaging” van leraren 4 ZA ZATERDAG 1 2 OKTOBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze redactie economie) Problemen Minder (Van onze Haagse redactie) 5 Surinaamse zaak DEN HAAG. Nieuwe kerncentrales zijn voor ons land overbodig. Het elektriciteitsverbruik zal namelijk niet zo sterk stijgen als in de tot dusver bekende prognoses wordt gesteld. Aldus de conclusie van een stu die over de Nederlandse energiehuishouding, die ing. C. G. Booij, als energiespecialist aan het AKZO-concern verbonden, heeft gemaakt. S’ - Nieuwe kerncentrales niet nodig ono van pci VClll percent. WEERRAPPORTEN en achten”, de centrales Hoog water Laag water ZONDAG 13 OKTOBER Hoog water 1.22 uur en 13.52 Laag water 9.36 uur en 21.54 zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. half bew. regenbui zw. bew. mist licht bew. regen half bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. regen half bew. regen regenbui regen zw. bew. half bew. regen licht bew. licht bew. regen licht bew. zw. bew. zw. bew. mist half bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. onweer omstreeks 5 gra- omstreeks 12 13 12 12 12 11 12 13 11 12 10 10 25 18 12 14 10 11 8 8 14 7 19 7 9 7 17 27 20 12 18 7 11 18 10 7 12 9 23 22 26 25 uur uur uur uur uur uur uur uur 0 0.1 middelen beschikbaar zijn, maar dat anderzijds een gebrek aan kennis van en ervaring met deze geneesmiddelen bestaat. „De speurtocht naar werkzame en zo min mogelijk bijverschijnselen ver tonende geneesmiddelen gaat onafge broken door en nieuwe wegen worden gezocht en gevonden”, aldus mevrouw Voermans. Ze zei dat vooruitgang van de artsen ook een aan de nieuwe mo gelijkheden aangepast gedragspatroon vraagt. Drie leden van de Koninkrijkscommis- sie: van links naar rechts mr. E. Kara- mat AU, voorzitter van de Surinaamse delegatie, prof. mr. J. v. d. Hoeven, voor zitter van de Nederlandse afvaardiging, en mr. C. E. Dip, die de Antilliaanse sectie leidde. defensie een dat LC zal c telle: verk stém dat NOORDWIJKERHOUT (ANP) De arts is onvoldoende geschoold om de mogelijkheden van de huidige farma cotherapie (behandeling met genees middelen) zodanig te benutten, dat het voor de patiënt beste effect wordt verkregen. Pre hand? kwart klarei niet hij v plann verki opges dien last deeld een waar toeko In bij J del bloe gew men J de mi Ki de nii J sec vai ze? Ar kri on’ tel me va ste he G t S t 1 H VI ee Vi za ni ir <i< is sl be sc m tie 0 o o o o 0.1 o o o 0.1 1 o 0.4 o 2 0 0.3 3 7 0 1 0 19 0.6 3 0 0 13 0 0 0.1 0.1 0 0.2 0 0 4 0 0 5 re v W CN C re 01 ri a P z; f u s n ten zijn geregeld voordat Suriname onaf hankelijk wordt. Voorzitter prof. Van der Hoeven van de Koninkrjjkscommissie legde er de- na druk op, dat een nationaliteitenregeling, ook zoals voorgesteld door de commissie, niet behoort te worden aangewend om de migratie van Surinamers naar Neder land te beperken en ook een ondoelma tig middel zou zijn. Tij’ overt alarn later dreig bour- en z LONDEN (AP) Mevrouw Tina Niar chos, echtgenote van de Griekse scheeps- magnaat Stavros Niarchos, is in Parijs op 45-jarige leeftijd overleden. Als doodsoorzaak werd een hartaanval of een longembolie opgegeven. Mevrouw Niarchos was eerst gehuwd met Aristo- teles Onassis; zij hadden een dochter en een zoon. NEW YORK (UPI) Omdat het in de ruimte om de aarde steeds voller wordt met ruimtevaartuigen zijn de VN gis teren begonnen met de voorbereiding van een verdrag waaronder alle ruimte vaartuigen moeten worden geregistreerd, net als auto’s op de begane grond. RC cier ren op 1 Snul done van weel wen brac vind Het grote probleem van de huidige farmacotherapie is volgens hem, dat er enerzijds sterk werkzame genees- - M prognose is afgestemd op een te ver wachten maximaal energie-aanbod. Dit zei prof. dr. T. Huizinga, hoog leraar in de farmacotherapie in Gro ningen en voorzitter van de genees middelencommissie, gisteren in Noord- wijkerhout op het congres van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. wnw zw zzw zw zw n wzw zzw wnw zzw nw ono ono zzw nw w oz wnw nno verand. W n ozo n zzw no nw ono o n nnw w z n nw zzo zzw nnw nw ono no ozo De huidige journalisten-cao biedt naar zijn mening mogelijkheden te over om actie te voeren. De redactiecommissies bij de kranten zijn daarvan op de hoog- W«er In btnnen- buitenland Zon Maan op diging van het statuut een logisch gevolg is van het aannemen van een grondwet. Deze studie is nog niet verschenen, maar ing. Booij, die ook meewerkte aan een soortgelijke studie van de Stichting Toekomstbeeld der Techniek, geeft de belangrijkste resultaten weer in het wekblad PT-Aktueel. Hij komt tot zijn conclusie nadat hjj diverse berekenin gen over het energieverbruik tegen el kaar heeft afgewogen. Hij meent dat zelfs de bouw van conventionele cen trales zal kunnen worden beperkt. Twee Haagse scholieren van 13 en 14 jaar hebben tegenover de politie bekend in de loop van dit jaar driemaal brand te hebben gesticht in de houthandel „Bouwhout” aan de Haringkade in Den Haag. De totale schade die de drie bran den hebben aangericht bedraagt 260.000 gulden. Prof. Huizinga meent, dat artsen en apothekers meer moeten samen werken en dat zij samen de mogelijk heden en moeilijkheden van een in te steller) behandeling met geneesmidde len moeten bekijken. De apotheker kan de arts ook waarschuwen als hij vermoedt, dat er problemen kunnen ontstaan door het op elkaar inwerken van gelijktijdig voorgeschreven ge neesmiddelen. Di rapi is g Zui< Mevrouw Voermans noemde beide partijen „veeleer componenten dan opponenten”. Het zou volgens haar goed zijn om in plaats van irritaties te cultiveren, samen te werken aan de ontwikkeling en vooruitgang van wat al is bereikt door het moderne geneesmiddelenpakket. Daartoe zou dan, zegt Booij, een kern centrale op maximaal die afstand van belangrijke industrie- of wooncentra moeten staan. Een oplossing zou zijn dat de kerncentrale als industriecentrale op een terrein van een groot bedrijf komt te staan. Gezien de problemen rond vei ligheid, radio-actief afval en dergelijke lijkt deze oplossing voorlopig niet te verwezenlijken. Dit is volgens ing. Booij ook een reden waarom de kernenergie centrales voorlopig overbodig zijn en dus niet hoeven te worden gebouwd. ARNHEM (ANP) Voor de 145 per soneelsleden van TPT Nederland in Aal- ten is werktijdverkorting voor onbepaalde duur aangevraagd. Het Gewesteljjk Ar- beidsbreau is verzocht toestemming te verlenen voor halvering van de werktijd. TPT Nederland vervaardigt papieren spinhuizen voor de garenindustrie. Door de stagnatie in de afzet bij de grote tex tielondernemingen heeft ook dit bedrijf te kampen met problemen. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück «Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas licht bew. New York Tel Aviv Tunis De NVJ kiest vandaag onder meer een nieuwe voorzitter. Kandidaten zijn de huidige waarnemend voorzitter Max de Bok en de naar een intern conflict over een artikel van zijn hand over de kwes tie Solzjenytsin afgetreden vice-voorzit- ter Wim Klinkenberg. Binnen het dage lijks bestuur van de NVJ bestaat geen eensgezindheid over Klinkenberg als NVJ-voorzitter. Unaniem is het bestuur ten aanzien van het feit dat het geen standpunt kan innemen over de door hem geschreven en gewraakte artikel, omdat dat artikel niet in NVJ-functie werd geschreven. FRANKFORT (DPA) De vroegere leider van de anarchistische Baader- Meinhof-groep, Andreas Baader, wordt in de strafinrichting Schwalmstadt in de deelstaat Hessen kunstmatig gevoed, zo heeft een woordvoerder van de justitie gisteren meegedeeld. houden, zou het een schaal van ten hoogste drie a vier kilometer moeten bestrijken. te gesteld. „Omdat wij te goed zijn geweest, omdat wij eerlijk allen ver wacht hadden dat de vijfdaagse werk week geregeld kon worden, zijn enkele compensatie-artikelen. uit de cao dode artikelen gebleven. Wij zullen ze tot leven wekken.” De VHP-leider meent ook dat de grensproblemen met Frans Guyana moe- Over de moeilijke positie van veel dag- en weekbladen zei de heer De Bok, dat minister Van Doorn haast moet maken met zijn media-nota. Zij menta liteit spreekt de NVJ wel aan, maar hij moet die mentaliteit nu omzetten in een beleid, vindt de heer De Bok. Als er niet snel wat gebeurt, vreest hij dat de problematiek de volgende keer wordt gerangschikt onder de paragraaf monu mentenzorg. „Vandaar uit naar het Pers museum is nog maar een stap.” directeur van de inspectie voor de ge neesmiddelen van het staatstoezicht op de volksgezondheid, betoogde dat het klinisch oordeel over een geneesmiddel tijdgebonden is, zowel wat betreft de werkzaamheid als de schadelijkheid. Een periodieke herbeoordeling van toegelaten farmaceutische specialités is noodzakelijk, omdat de ontwikkeling van het klinisch onderzoek en van de farmacotherapie doorgaan. Deze raming geeft het maximale dek- kingsvermogen voor het totale binnen landse energieverbruik weer. Dat bete kent volgens ing. Booij dat de elektrici teitsafname uit het openbare net niet hoger kan zijn dan ongeveer 8,5 miljard watt in 1985. Dit totaal is 3,8 miljard minder dan de prognoses van de Stich ting Toekomstbeeld en Techniek aanga ven. Aangezien de voor 1985 geplande drie kernenergiecentrales een gemiddeld verbruik van 1,8 tot 2,2 miljard zouden moeten dekken, volgt daaruit volgens Booij dat deze centrales niet nodig zijn. Het verdrag moet een soort verkeers regeling worden. Het voorstel, dat inge diend is bij de VN-commissie voor vreed zaam gebruik van de ruimte, moet door de Algemene Vergadering worden aan genomen en door de leden-landen worden ondertekend voordat het bindend wordt. Het nieuwe verdrag wil niet alleen dat landen die ruimtevaartuigen lanceren dit bij de VN melden maar dat het toestel zelf ook is voorzien van een nummer plaat. Ook voor de 64 werknemers van de vestiging in Ede is verkorting van de ar beidstijd gevraagd. In Ede maakt men kartonnageprodukten voor de folie-, pa pier- en tapijtindustrie. Uit berekeningen van het Nederlands Economisch Instituut, die in 1972 werden gemaakt, kan worden afgeleid dat het energieverbruik van 1968 tot 1980 met 8,3 percent zou stijgen; van 1980 tot 1990 met 5,5 percent en van 1990 tot 2000 met 4,2 percent. In 1980 zou het totale ener gieverbruik 171 miljard wat zijn, in 1990 312 miljard en in 2000 509 miljard. HILVERSUM (ANP) De Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) blijft erbij, dat de Nederlandse Dagbladpers, de organisatie van dagblad uitgevers, het recht van journalisten op een vijfdaagse werkweek moet erken nen. De journalistenvakbond is dan be reid te praten over het opvangen van eventuele organisatorische moeilijkhe den. Dr. C. A. Teijgeler, hoofdinspecteur - De Franse minister van Jaques Soufflet heeft gisteren op persconferentie in Parijs gezegd Frankrijk voortaan geen kernproeven meer in de atmosfeer zal nemen. De laatste Franse kernproeven in de Stille Oceaan van deze zomer hadden over de hele wereld tot protesten geleid. Een luitenant van het Argentijnse le ger is gisteren in Santa Fé (Argentinië) doodgeschoten. De politie vermoedt dat het een nieuwe wraakoefening is van linkse guerilla’s tegen het leger. Hij was de vijfde officier die werd vermoord se dert het verboden volksrevolutionaire leger (ERP) vorige maand aankondigde dat legerofficieren zouden worden dood geschoten uit wraak voor de dood van leden van het ERP bij een botsing met militairen in augustus. Tot nieuwe ambassadeur van India in Den Haag is de 46-jarige heer K. S. Bajpai benoemd, die tot voor kort zijn land vertegenwoordigde in het autonome protectoraat Sikkim. de geneesnaiddenindustrie. zei ze. heeft misschien aan de artsen een dy namiek opgedragen, die zij niet zon der horten en stoten kunnen verwer ken. Het is voor een arts ook niet een voudig om steeds een goede greep te houden op de ontwikkelingen binnen het arsenaal van geneesmiddelen: de industrie heeft in de periode 1961 tot en met 1970 internationaal 755 nieuwe therapetisch werkzame stoffen ontwikkeld. Daarbij komt dan voor de artsen nog een dagelijkse stroom van mondelinge en schriftelijke in formatie van de kant van de indus trie. Baader ging, evenals bijna alle leden van de groep, een maand geleden in hongerstaking uit protest tegen de be handeling van politieke gevangenen in de Bondsrepubliek. Baader heeft inge stemd met de kunstmatige toediening van voedsel. De vorig jaar verschenen studie van de Stichting Toekomstbeeld der Tech niek komt tot aanzienlijk lagere progno ses, aldus Booij. Hij heeft berekend dat de ramingen van het NEI overeenkomen met een groei van het bruto nationaal produkt per hoofd met maximaal 6 per cent per jaar. Die van de stichting ko men niet hoger dan 3,3 percent. En deze •0= iï Prof. Van der Hoeven, voorzitter van de Nederlandse sectie, gaf toe dat in de commissie verdeeldheid bestond over de ze vraag. Hij zei persoonlijk van mening te zijn dat er na aanneming van een grondwet niet langer een twee-derde- meerderheid nodig is voor beëindiging van statuut en staatsregeling. De com missie heeft echter besloten dat beant woording van deze vraag niet tot haar taak behoort en een Surinaamse zaak is, aldus prof. Van der Hoeven. Gisternacht is in een woning te Mar- kelo ingebroken en voor 35.000 gulden aan zilverwerk gestolen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Een 38-jarige Amerikaanse toerist is in de buurt van het Centraal Station te Amsterdam neergeslagen en beroofd. Hij liep hierbij ernstig oogletsel op en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De daders maakten 300 gulden, 400 dol lar en 150 Engelse ponden buit. Een begraafplaats in Wageningen wordt momenteel geteisterd door een ko- nijnenplaag. Bloemen op de graven wor den afgeknaagd en de beplanting wordt dikwijls volkomen vernield. De vraat zucht van de dieren gaat B. en W. te ver en daarom zal de gemeenteraad in 1975 een krediet worden gevraagd voor o.a. het aanbrengen van een afrastering van konijnengras rond het kerkhof. De twee afgezwaaide soldaten Nico Bruystens en Kees van Dijk zullen maan dagochtend tot aan de poort van de ge vangenis in Scheveningen worden bege leid door hoofdbestuursleden van de VVDM en een aantal soldaten. De ex- militairen moeten een straf van drie we ken uitzitten wegens hun aandeel in de stakingsaktie tijdens een oefening in Duitsland op 22 maart. Andere soldaten die aan de staking deelnamen zijn door hun commandant gestraft, terwijl Bruy stens en Van Dijk voor de militaire rechtbank werden gedaagd. In Cairo zijn gisteren twee Egypte- naren veroordeeld tot 25 en 15 jaar ge vangenisstraf en dwangarbeid omdat zij voor Israel gespioneerd zouden hebben. De kritiek van de VHP-leider In mijn 35-jarige praktijk als advocaat heb ik nog nooit zoiets meegemaakt”) geldt vooral het standpunt van de Nederland se sectie inzake de vraag of Suriname vóór de datum van de onafhankelijkheid al overeenstemming moet hebben be reikt over een nieuwe grondwet en of, in dat geval, er een twee-derde-meer- derheid vereist is, zoals in het statuut is voorgeschreven, bij het besluit het sta tuut en de staatsregeling te beëindigen. Mr. Lachmon maakte duidelijk dat er eerst een grondwet moet komen waarin de rechten van de minderheid zijn ge waarborgd, voordat de Surinaamse oppo sitie akkoord gaat met beëindiging van het statuut en van de staatsregeling, wat volgens hem met twee-derde-meerder- heid moet gebeuren. De vertegenwoordi gers van de Surinaamse regering in de commissie huldigen het standpunt dat als eenmaal overeenstemming is bereikt over beëindiging van het statuut en de invoering van een grondwet, niet langer een twee-derde-meerderheid in de Suri naamse staten nodig is, maar dat beëin- De voor de elektriciteitsproduktie, overbodige centrales op kernenergie zouden wel van nut kunnen zijn als warmtekrachtcentrales. Het lage rende ment, ongeveer 25 a 30 percent, zou sterk kunnen worden verbeterd als de afvalwarmte werd gebruikt. Deze warm te zou met bijvoorbeeld een temperatuur van 150 graden in water kunnen worden vervoerd naar de afnemers. Om de ver liezen in een dergelijk net gering te De heer De Bok erkende, dat de NDP inderdaad de vijfdaagse werkweek niet principieel heeft afgewezen, maar in juli en nu ook weer heeft laten weten be hoefte te hebben aan een studiecommis sie die gaat onderzoeken of en hoe de vijfdaagse werkweek kan worden gerea liseerd. De heer De Bok gaf als zijn opvatting te kennen, dat de taktiek van de NDP is beslissingen op de lange baan te schuiven. De NVJ doet daaraan niet mee. „Wij wensen voor nu en altijd erkenning van dat recht”, aldus de heer De Bok, die daaraan toevoegde, dat de vijfdaagse werkweek behoort tot de nor male sociale verworvenheden in onze samenleving. 1.22 uur en 9.36 uur en DEN HAAG. „De Nederland se sectie van de Koninkrijkseom- missie heeft de bepalingen over be ëindiging van het Koninkrijkssta- tuut en de staatsregeling genegeerd, omdat Nederland geen verschui ving wenst van de datum van Suri- name’s onafhankelijkheid”. Deze beschuldiging uitte de Surinaamse oppositieleider, voorzitter van de Verenigde Hindostaanse Partij, Jaggernath Lachmon, gisteren na afloop van het overleg van de Ko ninkrijkscommissie. i De commissie heeft overeenstemming bereikt over een advies dat aan de drie regeringen van het koninkrijk ijal wor den uitgebracht ten aanzien van een aantal vraagstukken die verband houden met de onafhankelijkheid van Suriname, die zo is het streven van de Suri naamse regering voor eind 1975 tot stand moet zijn gebracht. Mr. Lachmon, die namens de Surinaamse oppositie vier minderheidsnota’s aankondigde, zei ge schrokken te zijn over de houding die de Nederlandse sectie van de commissie had ingenomen. „Ik had zoiets nooit verwacht van mensen die zichzelf grote staatsrechtgeleerden achten”, aldus Lachmon. Dit heeft de waarnemend voorzitter van de NVJ, de heer Max de Bok, vanochtend te Hilversum gezegd bij de opening van de verenigingsraad van de NVJ. Hij haakte daarmee in op het recente voorstel van de NDP de vastge lopen onderhandelingen over de journa listen cao te heropenen. Dat zal op 31 oktober of op 1 november gebeuren. Lachmon noemde het advies van de commissie twijfelachtig. „Ik ben ervan overtuigd dat de achterban van de par tijen in Suriname die voor onafhanke lijkheid zijn, zich gaat realiseren dat onafhankelijkheid niet binnen een jaar is te realiseren”. De VHP-leider zei eventueel inzake de grondwetskwestie een beroep op het Europese Hof van Justitie te zullen doen. Over het pro bleem van de nationaliteit „die men ons niet door een daad van willekeur kan afnemen”, zie hij een beroep op de burgerlijke rechter te overwegen. ZONDAG 13 OKTOBER op 7.00 uur onder 17.51 4.21 uur onder 16.32 Mevrouw C. Voermans-Nelemans (arts) sprak over de wrijvingen die nogal eens voorkomen tussen de arts en de farmaceutische industrie. Het snel tot grote ontplooiing komen van MAANDAG 14 OKTOBER 2.13 uur en 14.38 10.25 uur en 22.43 Mr. Lachmon kondigde ook een min- derheidsnota aan over de scheiding van nationaliteiten. De commissie heeft ge adviseerd dat Surinamers die op het mo ment van onafhankelijkheid in Neder land verblijven, de Nederlandse nationa liteit behouden. Deze Surinamers hebben wel vrije toegang tot Suriname en als ze daar dan twee jaar zijn, krijgen ze automatisch de Surinaamse nationaliteit. „Dit zal de migratiestroom van Suri namers naar Nederland slechts verster ken”, zegt Lachmon, „omdat de nationa liteit in deze regeling meer dan ooit een „vliegticket naar Nederland” zal beteke nen”. Mr. Lachmon, die er op wees dat „een groot deel van het Surinaamse volk niet bereid is de onafhankelijkheid nu te accepteren”, kondigde nog twee minder heidsnota’s aan. Na onafhankelijkheid zal Suriname niet langer onder jurisdic tie van het Europese Hof van Justitie vallen. ,Wij willen dat er een andere mogelijkheid van beroep komt ter waar borging van menselijke vrijheden en rechten, aldus Lachmon, die ten slotte eist dat de uitgangspunten voor de Ne derlandse ontwikkelingshulp aan Surina me worden vastgelegd in een verdrag. MAANDAG 14 OKTOBER Zon op 7.02 uur ondei- 17.49 Maan op 5.43 uur onder 16.55 DEN HAAG (ANP). Heeft het mi. nisterie van Onderwijs en Wetenschap pen plannen uitgewerkt voor een sala risverlaging van de eerste-graads-lera- ren? In het weekblad van het Neder lands Genootschap van Leraren wordt deze vraag bevestigend beantwoord. Daarvoor worden twee verschillende, doorgaans goed ingelichte bronnen ge noemd. Minister Van Kemenade heeft de vraag ontkennend beantwoord. Met na druk verklaarde hij, dat de hem overi gens onbekende bronnen in ieder geval ten aanzien van deze salariskwestie vals zijn. Er zijn of worden op het departe ment momenteel geen plannen voor zo’n' salarisverlaging uitgewerkt. Het maxi mum salaris voor de eerste-graads-leraar is gelijk aan het maximum van de zoge noemde schaal 148 voor rijksambtenaren en dat is thans 4.429 per maand. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Overwegend droog met opklaringen, maar plaatselijk mist. Vrij koud met hier en daar nachtvorst. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum temperaturen: den; maximum temperaturen: graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2