Siebe Rolle benoemd tot archivaris Weinig romantiek inefficiënt geleide koopvaardij Sport en jeugd horen in feite bij elkaar College: geen behoefte aan discussie over aan uw toekomst Als (gevorderde) assistent accountant bij Van Dien+Co werkt u Werkgroep Amsterdam-Halfweg A optreden mr. De Gou I ALS DANK VOOR VELE BELANGELOZE WERK Winterprogramma van Adelbertvereniging Problemen Prikkelbaar Minimum 1 PLAATSELIJK NIEUWS ZATERDAG 1 2 OKTOBER 1974 3 t Beginnende en gevorderde assistenten kunnen schriftelijk of telefonisch een onderhoud aanvragen waarbij hun alle gewenste informatie zal worden verstrekt. Uw reactie zal uiteraard diskreet worden behandeld. Jonge mensen die aan deze voorwaarden voldoen krijgen bij Van Dien Co alle medewerking bij hun studie - o.a. door interne opleidingen en goede studiekostenregelingen. Honorering en secundaire voorwaarden zijn eveneens gunstig. VAN DIEN CO Fizeaustraat 2, Amsterdam tel.:020-91 01 11 I De ervaring bewijst het: met studiezin gekoppeld aan een overtuigende praktijkervaring kan de assistent die reeds gevorderd is met de studie voor het NIvRA-diploma of het diploma MBA of SPD iets maken van zijn toekomst. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De vereenza ming van zeelieden aan boord van moderne koopvaardijschepen blijkt een snel groeiend probleem. Waren taken en manschappen in het na bije verleden nog zeer talrijk, steeds meer bezuinigt men op het personeel en probeert men de af lossingen van de wacht zo efficiënt mogelijk te laten verlopen. Gevolg: van leden van de werknemersorga nisatie in de zeevaart (een van de vervoersbonden aangesloten bij het NVV) hoort men steeds vaker de klacht dat het sociale leven aan boord volledig de nek wordt omge draaid. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) aan boord Zeelieden vereenzamen (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) IceoinM 4 Gedurende de afgelopen twee seizoe nen hebben zij voor de afdeling public relations van het bedrijf 38.000 mensen per trein over het Hoogovencomplex ge reden. Een dat alles volkomen belange loos. Daarom dat de voorlichtingsafde- ling van Hoogovens eens iets terug wilde doen en dat aanbood. Als wens kwam uit de bus: met de eigen trein naar Goes op bezoek bij de Stichting Stoomtram Goes-Borssele. De eigen loc kon niet mee volgens de richtlijnen van de Ne derlandse Spoorwegen, maar NS stelde een dieselloc beschikbaar, waarmee dan de moeilijkheden van water tanken on derweg en kolen laden waren opgelost. AMSTERDAM ARNHEM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE S-GRAVENHAGE - RIJSWIJK GRONINGEN HENGELO s-HERTOGENBOSCH HOOGEVEEN De excursietrein van Hoogovens, waar van dit weekeinde twee wagons vol met leden van de Stoomclub en hun familie, naar Goes zijn vertrokken. LEEUWARDEN LOCHEM MEPPEL ROTTERDAM TILBURG UTRECHT VENLO WAALWIJK ZAANDAM ZWOLLE ANTWERPEN BRUSSEL WILLEMSTAD-CURACAO ORANJESTAD - ARUBA PHILIPSBURG - ST MAARTEN CARACAS - VENEZUELA GS moesten voor 12 oktober een be slissing nemen. Omdat zij het onverant woord achtten op het overleg vooruit te lopen hebben zij hun goedkeuring aan de wijziging onthouden. In verband met L I Toch waren er van de zijde van enkele leden van de PvdA enige beden kingen. Uit hun naam merkte H. Scheepers op, dat jeugd en sport in feite bijeen horen, daar de jeugd in haar vrije tijd veel aan sport doet. Daar hij echter nog maar kort raadslid is, wilde hij niet tegenstemmen. Maar het uitsplitsen van sport- en jeugdzaken achtte hij onlo gisch. De raadsvoorzitter moest hem in zekere zin gelijk geven. Scheidingen in de welzij nsportefeuille zijn nooit ideaal aldus de burgemeester. Maar aange zien de wethouder ook al de zware portefeuilles van onderwijs en culturele zaken onder zich heeft, zou hij te zwaar worden belast met èn sport- èn jeugdza ken. Daarom het besluit om beide zaken gesepareerd te houden. Stoomclub van Hoogovens zonder loc een weekeinde naar Goes VELSEN. De gemeenteraad van Vel- sen heeft donderdagavond een voorstel aangenomen om Siebe Rolle te benoe men tot gemeentearchivaris. De raadsle den gingen ook akkoord met de krediet aanvraag door het college van ruim honderdveertigduizend gulden voor de inrichting van een nieuwe archiefruimte in het souterrain van het stadhuis. B. en W. u daarbij overwogen dat het beschermen en respecteren van gevoelens van de bevolking of van groe pen daarvan van groot belang is en derhalve steeds met de grootst mogelijke zorgvuldigheid dient te geschieden. De burgemeester heeft er in het verleden steeds naar gestreefd dit algemeen be ginsel van behoorlijk bestuur de zorgvuldigheidsnorm in acht te ne men en hij is nadrukkelijk voornemens die zorgvuldigheid te blijven betrachten. Hij pleegt daaraan inhoud te geven door waar dat mogelijk is, vooraf overleg te plegen en zal dit, waar dat niet mogelijk is, bij zijn representatief optreden doen in de lijn en in de geest van het college, aldus B. en W. ..Daarbij dient evenwel beseft te wor den dat het uiteraard onvermijdelijk is dat tijdens een optreden in het open baar, bij een plotseling opkomende, on verwachte situatie in de reactie op dat moment de persoonlijke geaardheid en opvattingen kunnen doorklinken.” VELSEN. De wijziging van de ver ordening op de vaste commissies van advies en bijstand en enige andere ver ordeningen, onder meer als gevolg van de deels gewijzigde portefeuilleverdeling van de wethouders heeft donderdaga vond tijdens de raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester drs. J. Reehorst het fiat van de gemeenteraad gekregen. te voeren overleg gaan GS niet nader in op de door Amsterdam aangevoerde be zwaren tegen de wijziging. J. Gerritse van de Federatie van Werk nemersorganisaties in de Zeevaart: „Doodsbenauwd voor experimenten met het uithoudingsvermogen van zeevaren den”. In augustus 1973 besloot de raad van Haarlemmerliede de bestemming van het gebied ten westen van de Machineweg te wijzigen in „groenzónes en groenscher- men”. In het oorspronkelijke plan, dat in juni 1974 door de Kroon werd goed gekeurd, had dit gebied de bestemming „Zeehaven en Zeehavenindustrie”. De gemeente Amsterdam had bezwaar ge maakt tegen de bestemmingswijziging. fan DienCo :r=.-: J. E. P. N. Gerritse van de Federatie van Werknemers Organisaties in de Zee vaart: „We glijden langzaam af naar een punt dat we niet mogen bereiken. De voldoening voor veel zeelui in het werk dreigt weg te vallen. Dat vermindert de animo om zeeman te blijven”. Met ande re woorden: de aantrekkingskracht van het beroep is tanende. Zelfs de beste stuurlui zoeken heden ten dage de wal op. Terwijl velen van ons nog de idee koesteren dat het zeemansvak dagelijks Gedeputeerde Staten willen een werk groep instellen van ambtelijke vertegen woordigers van de gemeente Amsterdam, de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude en de provincie om tot overeenstemming te komen over de wes telijke begrenzing van het industriege bied. De begrenzing zou voor alle partij en aanvaardbaar moeten zijn. De werk groep zou de beslissingen van de be stuurders moeten voorbereiden. Amster dam heeft hieraan al medewerking toe gezegd. De agenda ziet er als volgt uit: dins dag 15 oktober dr. G.W. Grimbergen over „Waterfluoridering en milieu”; maandag 4 november W.E. Veldman: „Wat is anthroposofie”vrijdag 13 no vember bridgedrive; maandag 18 novem ber F. Asbeek Brusse: „Geloof en poli tiek in het Midden-Oosten”; maandag 9 december: dr. B. van Cranenburgh: „Het leerproces”; vrijdag 10 januari: nieuw jaarsborrel met een dansje; maandag 20 januari prof. J. de Graaf: „Pacifisme”; donderdag 6 februari drs. N.E.A.M. Kraetzer (voorzitter stichting Peregri- nus): „Problematiek van de gastarbei- des”; woensdag 19 februari dr. E. Bron- gersma: „Kerk en politiek in Portugal”; maandag 3 maart J.H. van de Burg: „Ontwikkeling Recreatiegebied Spaarn woude”; dinsdag 11 maart dr. F. van Ree: „Rechteloosheid van de psychiatri sche patiënt”; vrijdag 4 april: bridgedri ve; woensdag 21 mei: prof. H. Hoefna gels: „Inkomensnivellering”; zaterdag 24 mei: gezamenlijke uittocht, met eten, dansen en andere bezigheden. Niet wereldschokkend zo op het eerste gezicht. Maar vooral de lange duur van deze gedwongen rustige uren, blijkt door te werken. Waarbij nog komt dat van wege de goedkoopte (zeggen de reders) veel buitenlanders in de lagere functies werken. Gevolg: het contact dat mis schien aanwezig was met landgenoten, wordt met vreemdelingen spaarzamer en oppervlakkiger. Beide groepen hebben vaker last van aanpassingsmoeilijkheden. Nog een probleem. Veel moderne schepen varen met volautomatische ma chinekamers. De werktuigkundigen wor den gewaarschuwd door alarmsignalen wanneer er iets mis is. Vaak worden de Op de vraag van Evers of de burge meester het onp’-'!-'"sconcert van het NPO in functie en namens het gemeen tebestuur bijwoonde antwoorden B. en W. dat het de gewoonte is alle leden van de besturen van de gemeenten, die het NPO subsidiëren, uit te nodigen voor de openingsconcerten. Als zodanig hebben de burgemeester en een aantal andere leden van het gemeentebestuur van Haarlem en van andere gemeenten de uitnodiging aanvaard. De burge meester was dus wel in functie maar „niet bij uitsluiting namens het gemeen tebestuur” aanwezig. Het college zegt geen behoefte te hebben aan een discus sie in de raad over de uitvoering van de representatieve taak door de burgemees ter. Raadslid Hosselet (CDA) had ook vra gen gesteld, maar niet zozeer over het opstappen door de burgemeester, als wel over het niet spelen door het NPO van het volkslied. Het college stelt dat het verlenen van subsidie niet het recht geeft zich tot in onderdelen in te laten met hetgeen een particuliere instelling meent te moeten doen of nalaten zolang aan de subsidievoorwaarden wordt vol daan. Het zonder mededeling in afwijking van een sedert jaren gevestigde traditie weglaten van het volkslied tijdens het bedoelde openingsconcert van het NPO is naar mening van het college niet elegant. Het college kent evenwel de motiveringen, die het bestuur hiertoe hebben doen besluiten, niet en kan zich om die reden geen oordeel vormen over de inhoudelijke kant van het besluit. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Ben Evers (PSP) heeft een diepgaande -htenwisseling in het college uitgelokt met zijn vraag of het passend is dat burgemeester De Gou het gewicht van zijn functie in de schaal legt om persoonlijke protesten luider te doen klinken, zo blijkt uit het antwoord van B. en W. Evers stelde zijn vraag ter gelegenheid van het demon stratieve vertrek van mr. De Gou bij het openingsconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, toen dit niet traditiegetrouw het Wilheïmus speelde. TS Toen het collegevoorstel ter discussie werd gesteld bood het CDA-raadslid Kraetzer voor het nieuwe archief een cadeau aan. Het waren de notulen van de katholieke kiesvereniging Driehuis die uit 1893 stammen. De heer Kraetzer citeerde hieruit en maakte de opmerking dat in die tijd de protestanten dé grote politieke tegenstanders van de katholie ke partij waren. Hij zei dat er sindsdien veel veranderd was. Deze opmerking deed het PvdA-raads- lid Harry Scheeper de vraag stellen of de socialisten gezien worden als de hui dige tegenstanders van het CDA. Dit deed Kraetzer weer opmerken dat hij slechts gesproken had over de tegenpar tij in 1893, waarna burgemeester Ree horst de discussie sloot door te zeggen dat het raadslid Scheeper zich waarschijn lijk zorgen maakte over de afloop van de Tweede Kamerdebatten rond de nieu we rijksbegroting. gegraven havens bieden die mogelijkheid steeds minder. De haven groeit langzaam richting zee. Hoe groter de schepen, des te verder ze van Rotterdam afliggen. Grote zeeschepen liggen vaak 20 kilo meter of verder van het centrum verwij derd. Dat maakt het passagieren tijdro vend en kostbaar. Soms is er ook geen mogelijkheid doordat moderne laad- en losmethoden de ligtijdën tot het mini mum verkorten. Hoge havengelden dwin gen de reders zo efficiënt mogelijk te werk te gaan. De zeeman die nog wat wil, moet tegen veel geld haastje-repje genieten van wat Nederland hem te bieden heeft. De Federatie van Werknemers Organi saties in de Zeevaart houdt echter vast aan een goede arbeids- en rustregeling aan boord. Dat zal de stemming en de arbeidsprestaties ten goede komen, vindt Gerritse. „Zo’n regeling willen we al vanaf 1965 invoeren. De overheid moet controleren en straffen wanneer de hand wordt gelicht. Maar de arbeids- en rustregeling is steeds op de lange baan geschoven. De reders geloven dat het een aantasting van de concurrentieposi tie is. Nu hoop ik dat dit kabinet met een parlementaire regeling komt, maar er op zweren dat we niet nóg langer moeten wachten, zou ik niet durven”. mammoetvloot is de interesse voor de vloot met kleine schepen groter gewor den. Met over ettelijke maanden de heropening van het Suezkanaal in zicht, is de vraag naar kleine tankers en bulkcarriers toegenomen. Wanneer het kanaal wordt uitgediept, zal deze schaal verkleining verder doorzetten. Voor deze nieuwe generaties schepen geldt echter dezelfde norm als voor de grote broe ders: zo min mogelijk opvarenden. De vereenzaming van de zeelieden heeft ook nog andere oorzaken. Wie naar een haven als Rotterdam kijkt, weet het. Meerden vroeger alle koop vaardijschepen af binnen bereik van het uitgaanscentrum van de stad, de nieuwe opbolt van ruige romantiek, blijkt het in de praktijk even anders. De schuimkop pen die door de boeg uiteengedreven worden, zijn niet meer zo wit als wel eer. De ruwe-bolste-blanke-pit-menta- liteit aan boord is ook vaker ontsproten aan de fantasie van jongensboekenschrij vers dan aan een nauwkeurige weergave van de werkelijkheid. De huidige zee vaart of het nou gaat om kustvaarders of mammoettankers) is op zoek naar bedreven managers met het diploma van de zeevaartschool. Hetzelfde als in vele fabrieken waar landrotten de scepter zwaaien, doet zich ook aan boord voor. De rederijen willen hun winstmarges zeker stellen, liever nog vergroten met een gelijk aantal schepen. Het betekent: be uiningen op het personeel. De vraag komt dan snel: hoe kan men met een minimum aan manschappen een schip van het ene punt van de aarde naar het andere krijgen? Bijkomende vragen: wat heeft dat voor gevolgen voor de weinige over gebleven opvarendten en wat is de norm die nog een gegarandeerde veiligheid biedt? In West-Duitsland is een experiment afgesloten waarbij men deze vragen wil de beantwoorden. Misschien heeft het tot gevolg dat de voorschriften betref fende het aantal mensen aan boord wor den gewijzigd. Een containerschip van 14.200 brt heeft men twee reizen laten maken naar het Verre-Oosten met een bemanning van 12 koppen. Tijdens de reis waren wel de voorgeschreven 32 zeelui aan boord, maar 20 van hen volgden belangstellend de prestaties van de anderen. Die bleken het schip aan te kunnen. HAARLEMMERLIEDE. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan de eer ste wijziging van het bestemmingsplan „Landelijk gebied 1968” van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Dat betekent dat het gebied direkt ten wes ten van de Machineweg voorlopig nog geen bestemming „groenzónes en groen- schermen” krijgt. HAARLEM. De Adelbertverenigin- gen Haarlem en Midden Kennemerland bieden hun leden dit winterseizoen weer een gezamenlijk programma aan. Alle bijeenkomsten zullen worden gehouden in de Spaamberg-bungalow, Wüstelaan 80, Santpoort. Samen met vrouwen en kinderen zijn zij vanmorgen tussen half negen en negen uur vertrokken. In Goes wordt vandaag het rijdend materieel bezichtigd en zondagmorgen wordt een tochtje on dernomen naar Borssele. Zondagnamid dag hoopt het gezelschap weer thuis te zijn. IJMUIDEN. De Stoomclub van Hoogovens de bekende groep enthou siastelingen, die de excursietrein van Hoogovens over het terrein en verder rijden en zich ook met het onderhoud van de locomotief en ander rijdend ma terieel befasten is dit weekeinde naar Goes. Getrokken door een dieselloc van de NS maar gezeten in twee van de eigen wagens zijn zij vanmorgen ver trokken en keren zij zondag namiddag terug. In het kader van dit experiment wer den de 12 toen nog eens extra onder druk gezet. Men deed het voorkomen alsof zich problemen voordeden. Dichte mist, man overboord, acht van de twaalf man tijdelijk ziek, ontploffing in de machinekamer. Tijdens het tweetal rei zen bleek de onderzoekers dat de 12 zonder verdere gevolgen het schip in de hand konden houden en geestelijk niet overmatig waren belast. Een punt waar Gerritse (zelfs ex- stuurman op de handelsvloot) grote vraagtekens bij zet. „Soms zal het wel mogelijk zijn. In dit geval wisten die 12 en dat is een geruststelling die zwaar weegt dat er nog 20 man aan boord waren. Ik ben altijd doodsbenauwd voor deze experimenten, ’t Uithoudingsvermo gen van zeevarenden is niet van elastiek. Het kan twee reizen lang goed gaan, maar wie vertelt me wat er een derde of vierde reis gebeurt?” Zijn argwaan bij dit experiment geldt echter niet alleen deze uitzonderingssitu atie, maar veeleer de dagelijkse gang van zaken, „er is op dit ogenblik al sprake van vereenzaming van zeelieden aan boord van de moderne schepen van de handelsvloot. De mannen die de hon- dewacht (12 tot 4) lopen, doen dat met zijn drieën. Allemaal apart. Ze worden ’s morgens afgelost, duiken hun kooi in, komen te laat voor het gewone ontbijt, moeten te vroeg eten tussen de middag, anders halen ze hun tweede wacht niet, en zien alleen de anderen in het borrel uurtje van vier tot vijf ’s middags. Als dat dag in dag uit zo gaat, schort er iets aan”.' apparaten afgesteld op „snel alarm”, zo dat men kan ingrijpen voordat het te laat is. Vier tot tien keer ’s nachts je bed uit voor zo’n alarm is niets bijzonders. Het vergroot de prikkelbaarheid aan boord. „De tendens om steeds verder in te krimpen dreigt de leefbaarheid aan boord in het geding te brengen. De eerste mensen op wie bezuinigd wordt, zijn die in de verzorgende secotr. Dat kan tot gevolg hebben dat bepaalde dingen aan boord stroever verlopen en zo van invloed zijn op de totale sfeer”. Een tijdlang zag men die tendens nog eens weerspiegeld in de grootte van de bestelde koopvaardijschepen. Bezuiniging definieerde men als volgt: een schip van 200.000 brt heeft half zoveel mankracht nodig als twee schepen van 100.000 brt. Uiterlijke invloeden hebben deze laat ste situatie enigszins gewijzigd. Naast de

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7