Ook NCRV-gids Fraaie kamermuziek wordt kleiner op Beeckesteijn loeren met NS Toneeltoestand Cor Olthuis in Amsterdam verlaat Ned. Frustraties brengen milieu keling tot en en Olthuis verlaat Operakoor 3 dagen Ardennen v.a. f 159,' 3 dagen Eifel en Moezel v.a. f 159; 4 dagen Nederland v.a. f249,' 6dagen York v.a. f399,' Operakoor i wanhoop Wf KvanVEELEN uniscó??? rri _wii heten u-n-i-sk-a/parket. lèrugnaar de natuur. Weg uit de consumptie maatschappij! •BfiiÖÏK IKiMKlf DECROOS EN DECHENNE Doorslaand succes van Wegens pensionering BOEKENSTROOM OVER GENEZING VAN DE PSYCHE H Wl J ONTVINGER PST5 „Tofuba in Scherzogrofi” I 9 ZATERDAG 1 2 OKTOBER 1974 KUNST i MM Speciale NS herfstarrangementen. Brochure en boekingen op de stations. DEN HAAG Vrijdagavond gaf het Nederlands Danstheater de eerste van drie week-end voorstel lingen in het HOT. Een absoluut doorslaand succes hierbij was het ballet Tofuba in Scherzogrofi van Nils Christe. Het publiek ontving het met luid geklap en langdurig voetgetrappel en dansers en toe schouwers zaten er gelukkig bij te lachen. MlMM AFWIJKINGEN, maar ook echte ziekten van de geest kun nen zowel de mens persoonlijk treffen als gehele groepen of vol ken. De oorzaken van mentale conflicten, neurosen en psycho sen kunnen ook dezelfde zijn bij mens of groep. Vaak is het zelfs zo, dat conflicten binnen de groep die van de enkeling in het leven roepen. Tal van psychologen en psychiaters houden zich de laat ste jaren bezig met het zoeken naar wegen om mensen in de samenleving te leren met elkaar te leven. Ze prediken in tal van boeken manieren tot bewustwor ding, zelfhandhaving, onderlinge contactverbetering. Onder die vele boeken met „wegen ter ge zondmaking” zijn goede en min der goede. Een paar zal ik hier in het kort noemen, zonder er te diep op in te gaan, want zaken als psycho-analyse of andere methodieken zijn niet binnen een krantekolom af te doen. EERSTE IJMUIDE MARKIEZENFABRiÉK i - Nederlands Danstheater (Van onze correspondent) met ontspannen gein CONRAD v. d. WEETERING (ADVERTENTIE) P. ZWAANSWIJK I 1 UNIEK MEESLEPEND „Doodlopend s Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 98 Na 18.00 uur telefoon 02550 - l 12 02 Twee herdrukken in de Meulenhoff- reeks: Louis Couperus: „Van Vage bonden en Schelmen” en andere ver halen Mary Mc.Carthy: „De Oase”, haar eerste in 1949 verschenen roman in vertaling van Dolf Koning. Een paar herdrukken in een nieuwe uit gave van deze uitgever, uitgevoerd in klein formaat met linnenband. O.a. Günter Grass: „Kat en Muis”, ver taald door Hermien Manger. Arthur van Schendel: „Een zwerver verliefd” en Matteo Bandello: „Joyeuze Novel len,” H. van Dam zorgde voor de keuze, vertaling en het nawoord van deze bundel. W. A. Paap: „Vincent Haman”, da teert al van 1898; in 1936 verscheen de derde druk, voorzien van een in leiding van Menno ter Braak. Het boekje is een satire op het „letter kundig bedrijf” van de beweging van ’80. AMSTERDAM. De dirigent Cor Al thuis, sinds de oprichting in 1965 leider van het Nederlands Operakoor, legt deze functie neer in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tot zijn opvolger is benoemd de organist en koordirigent Thijs Kramer. AMSTERDAM (ANP). Door het voor tijdig uitvallen van de toneelgroepen Podium en The Family is er in de Am sterdamse toneelvoorziening een lacune gekomen, die niet eerder dan in het sei zoen 1975-1976 kan worden opgevuld. De Amsterdamse Kunstraad verzoekt nu in een oproep „iedere toneelmaker en/of groep, die ideeën heeft voor een inciden teel of langer lopend project op het ge bied van de theaterkunst in Amsterdam voor het seizoen ’75-’76 zijn plannen voor 15 november aanstaande schrifteljjk ken baar te maken aan het secretariaat: Spin huissteeg 3, Amsterdam”. De Kunstraad wil hiermee een inzicht krygen in het mogeljjk aanbod. Er kan echter geen ga rantie worden gegeven voor verwezen lijking van de ingediende plannen. AMSTERDAM' Dirigent Cor Olthuis heeft wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zjjn functie van leider van het Nederlands Operakoor per 1 oktober neergelegd. Tot zijn opvolger is benoemd de organist en koordirigent Thijs Kramer. Sinds de oprichting in 1965 was de heer Olthuis' dirigent van het koor. Van 1946 af was hij vast verbonden aan de Neder landse Opera als solo-repetitor en later als koor- en orkestdirigent. Maandagmiddag 21 oktober cm 15.00 uur is er in de grote .over van de Am sterdamse stadsschouwburg gelegenheid afscheid te nemen van c.e heer Olthuis. Voor wie zich wil verdiepen in hetgeen sf precies inhoudt, is Lund- wall’s boek, vertaald en bewerkt door Warner Flamen, een uitstekende gids. Lundwall behandelt geschiedenis en toekomst van sf, genres en beoefe naars e.. in het laatste hoofdstuk analyseert Warner Flamen de situatie in ons land, waar de belangstelling voor sf dan mag zijn achtergebleven met die in andere landen; de interes se voor sf is duidelijk groeiende, concludeert Flamen terecht. ieder wel een kamertje zullen suggereren. In het eerste kamertje woont Mea Ve- nema, in het tweede kamertje Gérard Lemaitre en in het derde samen Jeanne Solan en Michel Rahn. De twee eersten zoeken elkaar op en scheiden weer van elkaar, de twee laatsten zitten daar soms tussenin. De dansers en musici deden uit stekend wat er van hen verlangd werd, maar de zin ervan werd me niet erg duidelijk. Op advies van de Amsterdamse Kunst raad was er voor de toneelvoorziening in het seizoen ’73-’74 een open inschrijving, die leidde tot de bespeling van de stads schouwburg door het Publiekstheater, het Shaffy theater door de groep Baal, het Nieuwe de la Mar door toneelgroep Po dium en theater de Brakke Grond door The Family. Later werd deze „eenjaars- regeling” omgezet in een zogenaamde „termijnbespeling”, waardoor de genoem de groepen in de gelegenheid werden ge steld drie achtereenvolgende seizoenen te spelen. Verwacht wordt dat het Publieksthea ter en toneelgroep Baal in het seizoen ’75-’76 de bespeling van resp. de stads schouwburg en het Shaffy theater zullen voortzetten. Intussen zal Centrum in dal seizoen theater Bellevue gaan bespelen, waarmee het aantal theaters in Amster dam weer uitgebreid is. boekenboekenboelcenbo«k«a| boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boeken boekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boeken boekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl hoofdstuk bundels de vermelding van nog vier verhalenbundels uit de Meu- lenhoff-reeks: „Welkom op aarde” van Eric Frank Russell (Msf 72) „Dinochroom” van Keith Laumer (Msf 63); „Xanadu” van Theodore Sturgeon (Msf 65) en Msf 74, waarin twee verhalen van Jack Vance: zijn eerste boek „De stervende Aarde” en „Het laatste kasteel”, dat in 1966 werd onderscheiden met de Nebula Award. Marnix Gijsen: „De Kat in de boom”, een van zijn bekende romans uit 1953, die zijn twaalfde druk heeft beleefd. En tot slot: „Yvette” van Guy de Maupassant, het Parijse ver haal uit het einde van de vorige eeuw, waaraan we niets hoeven toe te voegen. Louis Couperus: „De Zwaluwen neergestreken”, een bundeltje korte verhalen. Cor Olthuis is ruim 37 jaar betrokken geweest bij het operaleven in Nederland; sinds 1946 was hij vast verbonden aan De Nederlandse Opera als solo-repetitor en later als koor- en orkestdirigent. Cor Olthuis leidde in de periode tot 1965 ruim 200 voorstellingen van een negen tal verschillende opera’s. In de afgelopen jaren had hij een belangrijk aandeel in de voorbereiding van meer dan 10 produkties van De Nederlandse Operastichting, waaraan het Nederlands Operakoor heeft medege werkt. Na zijn pensionering blijft Cor Olthuis actief werkzaam in het Neder landse muziekleven als pedagoog en di rigent van koorverenigingen. Met het Nederlands Operakoor bereidt Cor Ol thuis bovendien concertuitvoeringen voor van de opera „Goyescas” van Gra nados met het Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink in december. Hij is aangezocht een koorensemble voor te bereiden op de voorstellingen van de opera „Svejk”, een gezamenlijk produc tie van De Nederlandse Operastichting en het operagezelschap Forum. Thijs Kramer werd in 1938 in Amster dam geboren. Hij studeerde orgel bij dr. Anthon van der Horst en Piet Kee, directie bij dr. Anthon van der Horst, Peter Eros en Frans Moonen. In 1961 behaalde Thijs Kramer een eerste prijs op het concours van de Zomer-academie in Haarlem. Als organist was hij ver bonden o.a. aan de St. Willibrorduskerk in Amsterdam en in die functie nauw betrokken bij het behoud van het orgel van die kerk dat nu een plaats heeft gevonden in de St. Bavobasiliek in Haarlem. Een vierde bundel poëtische verha len over de wijze rechter Ooka van Bertus Aafjes: „De vertrapte pioen roos”. Een spannende bundel ont- spannings „literatuur”, want deze boeken van Aafjes hebben toch altijd een zeker niveau. Het boek van Jacques Massacrier die zijn goed betaalde baan er aan gaf, met zijn gezin de consumptie-maatschappij verliet en een nieuw leven begon op het land. In 192 bladzijden op royaal formaat, met 350 teke ningen van hemzelf, vertelt hij hoe te leven bij een terugkeer naar de natuur. is een^f^h eerlijk boek dat laat zien hoe ’t óók zou ■tfven kunnen! IA* bij elke boekhandel Na 1 januari 1975- f 24,50 (voor zover nog verkrijg baar) In de Meulenhoff-editie schrijft Manuel Puig een roman: „Het ver raad van Rita Hayworth”. Alexander Koppenol vertaalde de roman: „Nachtwake” van Stephen Koch. Een psychologische studie over een inces tueuze verhouding van de hoofdper soon met zijn zusje. VELSEN. De kamermuziek-serie van de Velser Kunstkring „Voor Allen”, die voor het nieuwe muziek-seizoen is vastgesteld, heeft een prachtige inzet ge kregen met het concert, dat de pianiste Danièle Dechenne en haar echtgenoot, de violoncellist Jean Decroos vrijdag avond in het Noordelijk Koetshuis van huize „Beeckestijn” hebben gegeven. Voor dit concert was een programma samengesteld met werken, die voortref felijk waren afgestemd zowel op het klank-medium, dat de vleugel kan bie den als op de karakteristieke tohen-rijk- dom, welke de violoncel kan schenken. van Robert Schumann en van Johannes Brahms. Van Schumann kozen zij het melodi euze, gevoelige Adagio, dat met een be wegelijk Allegro opus 70 vormt. Het Adagio werd uitgevoerd met een grote rijkdom van verinnigde klank, het. Al legro met vaart en meeslepende stuwing. Van Johannes Brahms was het de Sonate in e kleine terts, waarmede opnieuw een indrukwekkend hoogtepunt van dit uit nemende concert bereikt werd dank zij uitzonderlijk goed samenspel, buitenge wone technische beheersing en vooral ook door een grote betrokkenheid van beide solisten tot deze openhartige muziek van een sensitieve componist. De vrij talrijke toehoorders hebben Da nièle Dechenne en Jean Decroos met langdurige bijval hun dankbaarheid be tuigd. Er volgde nog een toegift: Pièce en forme de Habanera van Maurice Ravel. Op dit concert werden deze klankver- wachtingen van de instrumenten tot een verheugende realiteit. Danièle Dechenne kent het geheim van de vleugelklank, niet slechts in zijn objectieve glans van schoonheids-fenomeen, maar ook in zijn bezieling als expressie van innerlijke be wogenheid. Jean Decroos heeft in zijn violoncel, ge bouwd door Joseph Guarneri in 1709, een zeldzaam fraai instrument gevonden, waaraan hij muzikale gedachten toever trouwen kan en dat aan zijn intenties door een wederzijds vertrouwen gewillig beantwoorden wil, want het wordt be speeld door een meester-violoncellist. Op dit concert klonk Guarneri’s mees terstuk met prachtige, uitdrukkingsrijke toon bij Decroos’ vertolking van het me lodieuze Adagio en virtuoze Allegro in A van Luigi Boccherini, waarbij Danièle Dechenne in uitnemende eenheid met het violoncello-spel begeleidde. Bij de uitvoering van de Twaalf varia ties over een zeer bekend thema uit Han dels oratorium „Judas Maccabaus” van Ludwig van Beethoven werden haar voor het spelen van de piano-partij weer zwaardere eisen gesteld, waaraan zij uit nemend heeft voldaan. Ook Jean Decroos beweest met dit werk hoe groot zijn tech nische beheersing is en zijn muzikaliteit door aan deze in wezen niet zo diep gaande variaties toch inhoud te geven. Als derde werk had het duo de Sonate gekozen, die Debussy in 1915, drie jaar voor zijn dood, componeerde, een prach tig werk, vol stemmings-wisselingen van „fantasque et léger” tot „con morbidezza” toe. Eigenlijk een romantisch werk, wan neer men al die menselijke emotionali- teits-accenten laat gelden, zoals Jean Decroos en Danièle Dechenne dit deden in een waarlijk grootse vertolking. Na de pauze vroegen beide kunstenaars aandacht voor de muzikale romantiek Meulenhoff is bijzonder actief op het terrein van sf. De sf-reeks werd niet alleen met verhalenbundels uit gebreid, maar ook met uitgaven van enkele verhalen. We noemen: „Zwerftocht tussen de sterren” van Heinlein (Msf 59); „De Wachtvelden” van Ballard (Msf 61); „Emphyrio” vn Jack Vance (Msf 64); „De spelers van Titan” van Philip Dick (Msf 71) en „Duin een lijvig boekwerk van 566 pagina’s, dat de auteur de beide sf- prijzen opleverde: de Hugo Award en de Nebula Award. Kenners bij uit stek gaven als mening: „Duin lijkt mij uniek onder de modern sf-ro- mans wat de diepte betreft van de karaktertekening en de buitengewone details van de wereld, die erin ge schapen wordt”, aldus Arthur Clarke en „Duin is een krachtig boek, over tuigend en uiterst vernuftig in elkaar gezet”, volgens Robert Heinlein. In een ander kwalitatief hoogstaan de sf-reeks, die van Prisma, valt ten slotte de uitgave van de volgende vijf sf-boeken te melden: „Bestemming Nirwana” van Clifford Simak (1571), van wie eerder uitstekende prima’s zijn verschenen; „Ballingsplaneet” van Ursula LeGuin (1590); De G.O.D. computer van David Gerrold” (1596) en van Roger Zelazny volgden „Hellevaart” (1616) en „Prinsen van Amber” (1626). Van John Wyndham is door Prisma enige tijd geleden de tweede herdruk van een verhaal uit gegeven. Na het indrukwekkende „De Getekenden” (18484 was 485), is nu een herdruk gekomen van het bizarre „Operatie Koekoek” (1593 was 837). Sf van grote klasse. WIM VAN LUYKEN. -L» 1 INI HILVERSUM. Per 1 maart 1975 zal ook de NCRV-gids overgaan op een klei ner formaat, De VARA-gids verkleinde zich op 5 oktober, de KRO heeft nu een grote en een kleine gids, maar de NCRV gaat, net als de VARA. TROS en de VPRO, alleen met een mini-gids op de markt komen. den met de Hugo Award, lijkt op het eerste gezicht meer aspiranties te koesteren en dat nu valt juist bij het lezentegen. Een weinig toegankelijk verhaal, stukken minder meeslepend geschreven als Colin Kapp’s avon tuur, al belooft de uitgever op het omslag „een enerverende thriller Wat overblijft is een opvallend thema twee legers bestrijden elkaar in het verleden, heden en toekomst dat echter meer mogelijkheden biedt, dan de auteur heeft verwezenlijkt. Veel boeiender is „Midzomereeuw” van James Blish (Born sf 53), dat als ondertitel meekreeg „In gevecht met de vogels”. Het thema, een mens uit deze eeuw komt na een ongeval, waardoor hij bewusteloos raakt, ont- lichaamd in een tijdperk terecht, waarin de vogels de leidende rol van een tot een primitief stadium terug gekeerde buitenzintuigelijke waarne ming en mystieke ervaringen. In de Meulenhoff sf-reeks zij.n de laatste tijd verhalenbundels troef. In een uitzonderlijke dikke pockpt, geti teld „Tschai, de waanzinnige planeet” (sf 67) bundelt de uitgever de Tsjai- cyclus van de in Nederland populaire Jack Vance. De vier verhalen, waar uit deze cyclus bestaat, zijn reeds eerder afzonderlijk bij Meulenhoff verschenen: „Een stad vol Chasch” (Msf 16); „Onder de Wankh” (Msf 25), „De Dirdir” (Msf 41) en „De Pnume” (Msf 48). Het is jammer dat de uitge ver niet direct deze cyclus in één uitgave heeft gebundeld. De verhalen vormen voor de lezer in deze nieuwe uitgave een veel logischer geheel. De afzonderlijke boeken werden reeds eerder besproken. Een bundel, die nauwelijks aanbeveling behoeft is „Super Nova”, Meulenhoff Msf 68. De namen van Heinlein, Asimov en Bal lard staan borg voor uitstekende sf. De drie verhalen van deze auteurs zijn eveneens eerder afzonderlijk bij Meulenhoff verschenen. Van het drietal is Ballard de onbekendste, maar met sf-juweeltjes als „De ver dronken aarde” en strand”, eveneens uit de sf-reeks van Meulenhoff, heeft deze auteur een uitstekende reputatie gevestigd. Super Nova bundelt „Verdwaald tussen sterren” van Heinlein, Assimov’s „De Stalen Holen” en „De brandende aar de” van Ballard. Vertaald en samengesteld door de eerder genoemde Warner Flamen is de bundel „Alfa één” (Msf 66), dat 16 verhalen biedt van de hand van be kende en onbekende sf-meesters. Door de uiteenlopende tijdstippen van verschijning van deze veerbalen tussen 1948 en 1970 is de bundel als het ware een brok geschiedschrij ving van sf. Ter afsluiting van het J. Bernlef: „Stukjes en beetjes”. Het verhaal van een twaalfjarige jongen, die het laatste oorlogsjaar doorbrengt op het platteland, waar hij zichzelf terugtrekt in zijn eigen droom- en fantasieleventje, maar langzamerhand ontwaakt hij door al lerlei invloeden van buiten af. Nils Christe is al vanaf 1966 als danser aan het Danstheater verbonden en dat is dan ook duidelijk in dit eerste ballet van hem te zien. Het stuk zit vol dans- geintjes, die uitsluitend bij iemand kun nen opkomen die alle toneelsituaties uit eigen ervaring kent. Het soort citaten dat hij toepast komt ook helemaal voort uit het typische Danstheater-repertoire (met uitzondering van een „stervende-zwaan- standje” aan het slot). Een andere bijzondere factor is de mu zikaliteit waarmee alle bewegingen aan sluiten bij de compositie van Karl Her mann Pillney, die zijn Divertimento voor piano en orkest in 1924 schreef als een virtuoos geschreven persiflage van de klassieke muziek uit zijn tijd. De dansers zitten tussen het publiek en wel met één, twee of zes man op een stoel, dansen tango, trekken grimassen, lopen over elkaar heen, proberen eikaars aandacht te trekken (of dit juist te voor komen) en alfe het nodig is om zich hier voor staande van een stoel te laten val len, dan wordt er niet geschroomd dit te doen. Dankzij deze laatste vondst mogen Karen Tims en Harmen Tromp trouwens mijn erepalm mee naar huis nemen, hoe wel het hele stel (Eve Walstrum, Chris topher Frey, Sheri Gaia en Johan Meyer) geweldig op dreef was. Met schitterende kostuums van Mario Mocenni (witte rokken en broeken en lijfjes zonder rug in pasteltinten, stijl 1920, voor de dames en bloezen in dezelf de tinten voor de heren) kwam dit stuk te voorschijn als een bijzonder ontspan nen en ontspannend ballet, dat barst van de humor. Voor de uitstekende uitvoering van de muziek verdient het Nederlands Ballet Orkest o.l.v. Jan Stulen tenslotte ook nog een pluim. Heel wat minder enthousiast was ik over de tweede première van de avond Moods (stemmingen) van Don Asker op een kwartet van Peter Sculthorpe. Er waren inderdaad verschillende stem mingen, die over het algemeen op mij óverkwamen als zeer huiselijk, variërend van kruiperig, kriebelig, strelend (twee gelieven), zich uitrekkend en vrolijk wor dend, in variaties tussen Arabische buik dans of via sprong-bewegingen. Het decor van Walter Nobbe bestaat uit drie beige matten met Jugendstil- motieven in lichtgroen en oranje, die MARJOGZEN/ZON NESCHERMEM. wuuikghAüxahxx aalouzieen In aansluiting op de Meulenhoff pocket nsf 69 „Wat is science fiction” - een bloemlezing van onlangs ver schenen sf-boeken, waaruit tot uit drukking zal komen, dat sf vele, sterk uiteenlopende genres kent. Van nietszeggende avonturenromans tot juweeltjes van sf-literatuur. Afgaan de op de titel, „Dalroi en de zwarte ridders” van Colin Kapp (Meulenhoff msf 73), lijkt dit boek tot de eerste categorie te behoren. Zeker in het begin schijnt dat predikaat terecht, al is het een vlot geschreven en toch ook meeslepend avontuur. Pas naar mate het einde nadert verweeft Colin Kapp sf van hogere waarde in het verhaal. Slotconclusie na de laatste pagina: een goed boek. „In de macht van morgen” van Fritz Leiber (Bron sf 54), onderschei- De heer Kieft, hoofdredacteur van het programmablad: „We streven naar 1 maart, maar of het lukt is nog niet zeker”. Wel wordt in een advertentie van de RTV-combinatie, de overkoepelende advertentieafdeiing van de programma bladen, over 1 maart gesproken, terwijl tevens een tariefverlaging van tien pro cent wordt aangekondigd. De heer Kieft kon echter nog niet zeggen of de abonne mentsprijs van het blad nu enige ver anderingen zal ondergaan. In Heemstede, Heemsteedse Dreef 264, tel. 023 - 23 94 08/09

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9