Plan voor flats in Spaarnekerk Verkeersgroei neemt af in Noord-Holland VN nodigen PLO uit Onrust blijft in Katendrecht Beekman - <w\ „Multinationals werkelijke bron van welvaart” Midden-Oosten 98.- in de V.N. PROF. TINBERGEN: Telefoonbeantwoorders 1 20 BfNSDAG 15 OKTOBER 1974 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 (Van onze parlementsredactie) Palestina-debat de Deze krant bestaat uit AGENDA pagina 4 zestien pagina’s 2 3 Mist 7 7 9 9 eigen ontwerpstudie voor 11 men? houtmarkt 21 023-319309 O Haarlem - Haarlem Schalkwijk - Bloemendaal - IJmuiden Telefoon 31 46 50 perspex lichtbakken neon lichtreklames Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Wat zit het warmst en draagt het fijnst? >ed b P Zilver Een jersey japon! Fraai voorbeeld uit onze kollektie: 13 14, 15 Dean getuigt spoedig ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Bill Ki Umuider Courant 64e jaargang nummer 291 Friedrich Nietzsche Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. AH doorgelicht Dassault zou Dankert voorlopig al anderhalf miljoen 100 ontslagen hebben geboden (Van een onzer verslaggevers) MARCEL, DASSAULT (Van een onzer verslaggeefsters) Statiegeld wordt f 0,50 (Van onze stadsredactie) ADVERTENTIES (Van onze correspondent) 9 Beurs Sport Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: vens zou Dankert betaald advi seur van het bedrijf hebben kun nen worden. Dit werd vanmor gen door het Algemeen Dagblad bekendgemaakt. Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis. In de nacht en ochtend op veel plaat sen mist en minimumtempera turen van 6 tot 2 graden. Maxi ma morgen circa 10 graden. In het algemeen weinig wind. de als KOOP vanaf ƒ485,— HUUR vanaf 20,p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 tarlem 320431 E De statiegeldaanpassing betekent geen extra last voor de consument, omdat bij inlevering van de fles het geld terugbe taald wordt. De frisdrankenindustrie denkt ook aan een uniforme fles. Hier over wordt door TNO een studie verricht, die voornamelijk is gericht op de vorm geving. Was de groei tussen 1957 en 1971 gemiddeld 12 percent per jaar, in 1973 was dat vier percent. Blijkens telling in mei van dit jaar van auto’s op wegen naar de oevers van het Noordzeekanaal is een daling te constateren in vergelijking met vo rig jaar mei. Wel nam het verkeer naar de Coentunnel nam het ver- gereedkomen van de weg Velser- tunnel-Haarlemmermeer, maar naarde Coentunnel nam het ver keer af. Vorig jaar daalde tevens het aantal ongelukken in de pro vincie. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. NEW YORK (DPA). De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond met overweldigende meerderheid besloten vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO uit te nodigen ter deelneming aan het Palestina-debat dat in november ge houden wordt. ROTTERDAM. De onrust in Rot terdams rosse buurt Katendrecht duurt voort. Nadat zondagavond buurtbewo ners de ruiten ingooiden van een aantal seksclubs en bordelen, hebben gister avond souteneurs als reactie daarop de ruiten aan de achterkant van een aantal woonhuizen vernield. ZAANDAM. Het aantal arbeids plaatsen in de kantoren van Ahold NV te Zaandam zal met ongeveer 100 moe ten verminderen en er zal een aantal mensen tengevolge van reorganisa tie naar andere afdelingen moeten worden overgeplaatst. Dit zijn de eerst bekende resultaten van een bedrijfsdoor- lichting, die de afgelopen weken heeft plaatsgevonden en die zich ook nog over de komende maanden zal gaan uitstrek ken. De overweldigende meerderheid waar mee V.N.-afgevaardigden hebben toege stemd in toelating van het Palestijnse bevrijdingsfront PLO tot de behandeling van de kwestie Midden-Oosten wordt een stap in de richting van de vrede genoemd, maar de grote vredestichter in dat deel van de wereld, Amerika, stemde tegen. Waaruit moet worden geconclu deerd dat de vredesmissie van Kissinger in het Midden-Oosten andere wegen en doeleinden omvat dan de erkenning van een Palestijnse autoriteit. Nederland heeft zich, samen met ne gentien andere landen, van stemming onthouden. Een voorzichtig beleid, heel wat voorzichtiger dan dat van Washing ton, een afgedwongen neutraliteit de monstrerend die in feite door de politie ke ontwikkelingen binnen de bondge nootschappen is gedicteerd. Het zou niets hebben uitgehaald wan neer Nederland in afwijking van de EEG-partners en als enige Europees land een „neen” zou hebben laten horen, al zou dat wellicht velen in ons land meer bevredigd hebben met het oog op de methoden, die de Palestijnen hebben gebruikt om „sympathie” te winnen. Terreur en chantage, moord en sabotage tegen burgers van het „neutrale” buiten land hebben dan blijkbaar toch succes gehad. Of is het alleen maar een kwestie van meer aandacht voor de Palestijnse zaak, zonder dat men werkelijk het hoofd gebogen heeft voor de dreiging van de misdaad? Het is de vraag of de leiders van de eventuele toekomstige Palestijnse staat hun trawanten zodanig in de hand hebben, dat terreurdaden nu voortaan uitblijven. Wanneer zou blijken dat men gedurende de V.N.-behandeling van het vraagstuk met nieuwe terreur daden ook de sfeer in de vergadering zelf zou willen beïnvloeden, zullen de V.N.-delegaties zich terdege moeten af vragen of zij de belangen van vrede in het Midden-Oosten wel kunnen die nen met de loop van een pistool in de rug. Volgens Tinbergen zijn deze internati onale ondernemingen onontbeerlijk. Wel moeten zij in veel opzichten hun activi teiten wijzigen maar hun werkzaamhe den vormen de werkelijke bron van welvaart. BERLIJN (DPA). Jan Tinbergen, de Nederlandse econoom en Nobelprijswin naar, heeft gisteren op de jaarvergade ring van de Club van Rome in West Berlijn een pleidooi gehouden voor de waardevolle rol die multi-nationals in het economisch leven spelen. Honderdvijf lid-staten stemden voor de desbetreffende, Arabische resolutie, vier waren tegen de Verenigde Sta ten, Israël, Bolivia en de Dominicaanse Republiek en twintig landen onthiel den zich van stemming, waaronder ze ven lid-staten van de EEG, Italië en Frankrijk stemden vóór. De aankoopprijzen van de flessen zijn de afgelopen jaren tot ongeveer deze bedragen gestegen en het publiek blijkt veel minder geneigd te zijn om lege flessen terug te brengen. De Egyptische vertegenwoordiger, Me- guid, zei dat deelneming van de PLO aan het werk van de Algemene Verga dering noodzakelijk is, omdat het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten geba seerd moet zijn op het recht. Dit aan de PLO te weigeren, zou dit recht belem meren en als gevolg daarvan de pogin gen om voor het conflict in het Midden- Oosten een oplossing te zoeken. De Algerijn Rahal noemde deelneming van de PLO aan het Palestina-debat geboden „als men afwil van gemeen plaatsen en achterhaalde leuzen”. DEN HAAG De Franse vliegtuigfabriek Dassault zou het PvdA-Tweede-Kamerlid Darn- kert een bedrag van anderhalf miljoen gulden geboden hebben als hij wilde bevorderen, dat de Franse Mirage de opvolger wordt van de Starfighter. Te- De Israëlische woordvoerder in de Verenigde Naties, Tekoah, zei na de met applaus verwelkomde stemming, dat de VN zich aan moord en barbaarsheid hadden uitgeleverd. Hij zei dat de reso lutie het vredesstreven in het Midden- Oosten saboteerde. Veel mensen Zijn té overtuigen met verheven gebaren, maar men maakt hen wantrouwend met argumenten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. WASHINGTON (AP). John Dean, de eerste medewerker van het Witte Huis die beschuldigingen aan het adres van ex-president Nixon uitte in verband met de Watergate-zaak, zal als getuige in het desbetreffende proces zijn be schuldigingen spoedig herhalen. (zie verder pagina 3) In totaal worden per jaar ongeveer 700 miljoen grote flessen en 475 miljoen kleine flesse frisdrank geconsumeerd. Daarvan gaan rond 45 miljoen grote en 10 miljoen kleine flessen verloren. Op basis van de huidige kostprijs van fles sen betekent dat een verlies van onge veer 25 miljoen gulden. Recente ontwikkelingen doen ver wachten dat wanneer maatregelen zou den uitblijven, het percentage flessen dat niet wordt geretourneerd sterk zou tonemen. De PLO-vertegenwoordigers zullen in het plenaire debat het woord mogen voeren, maar niet stemmen. Hiermee is een precendent geschapen, zodat nu ook andere bevrijdingsbewegingen hun weg naar de Algemene Vergadering kunnen zoeken. Tot dusver konden vertegen woordigers van bevrijdingsbewegingen alleen tot commissies doordringen. HAARLEM. Bij het Aartsbisdom ligt' naar verluidt, een spectaculair plan op tafel voor de bouw van flatwoningen in de Spaarnekerk in Haarlem, die, met sloop bedreigd, onlangs op de monumentenlijst is geplaatst door de minister van CRM. De woningen zouden be stemd zijn voor alleenstaanden. De bouw van woningen in een kerk ruimte is nieuw voor Nederland. De Spaarnekerk zou als proefobject dienst doen voor het aartsbisdom dat met ongeveer twintig rooms katholieke kerken zit, die hun functie voor de eredienst verloren hebben, maar wegens hun histori sche of bouwkundige waarde be houden blijven. Het Kamerlid Dankert, gisteren ge fotografeerd tijdens de traditionele steenwerpwedstrijd in Purmerend tussen de bejaarde leden van de plaatselijke club „De werpsteen” en een aantal politici. Dankert zelf heeft zich tegenover ons of het Algemeen Dagblad niet willen uitlaten over de hoogte van het bedrag dat hem aangeboden zou zijn. De VVD’er Keja, die ook bena derd was met steekpenningen, liet eerder weten dat hem door de Franse vliegtuigfabriek 30000 geboden was. Dankert heeft nooit een bedrag wil len noemen, maar verzekerde ons wel dat hij een veelvoud van dit bedrag gehoord heeft. De verhalen over het aanbieden van steekpenningen door Dassault zijn door Dankert zelf in de wereld geholpen. Hij heeft de Nederlandse correspondent van het Franse blad Le Monde op het spoor gezet van dit verhaal, om de praktijken aan de kaak te stellen. Volgens het Algemeen Dagblad, dat schijnt te beschikken over de verkla ring die Dankert voor de rijksrecher- che heeft afgelegd, zou de PvdA’er drie maanden geleden benaderd zijn door algemeen secretaris Pierre Fran- ccis, tweede man onder president- directeur Marcel Dassault. Deze zou hem het geld aangeboden hebben „op een veilige bankrekening”. Tevens werd Dankert uitgenodigd zich als adviseur aan het bedrijf te verbinden. Onze redacteur in Parijs tekent hierbij aan: „Marcel Dassault, de geestelijke vader van het Mirage- gevechtsvliegtuig dat nog steeds een van de gegadigden is voor opvolging van de Starfighter, is nooit een man geweest om, tenminste voor zichzelf, de publiciteit te zoeken. En daarom vindt hij alle drukte rond de be schuldigingen van pogingen tot om koping van de beide Nederlandse Ka merleden aan zjjn adres helemaal niet leuk. Dassault, die nu 85 jaar is, heeft zich zijn hele lange leven bij voor keur op de achtergrond opgehouden vanwaar hij niettemin zijn industriële imperium met vaste hand wist te regeren. Hij wordt in de internationale luchtvaartkringen als een geniaal vliegtuigontwerper beschouwd en er kend. De militaire jagers en ook ci viele vliegtuigen, zijn de vruchten van zijn eigen brein. De Mirage is echter zijn succesvol ste geesteskind geweest. Al ettelijke honderden van die jagers, die ook lichte bommen kunnen vervoeren, zijn overal in de wereld al verkocht en ze hebben hun kwaliteiten overda dig bewezen. De Zesdaagse oorlog werd, zo erkennen ze ook zelf, door de Israëliërs vooral wel dank zij de Mirage gewonnen. Maar als zakenman is Dassault vol gens de ingewijden niet minder groot en taientvol dan als vliegtuigbouwer. En om nog wat dichter bij het vuur te zitten wierp Dassault zich even eens in de verkiezingsstrijd. Als gaullistische kandidaat in een kiesdistrict dicht bij Parijs, onder scheidde hij zich vooral door de ro yale hand waarmee hij links en rechts overal geschenken uitdeelde en daar voor hebben de kiezers hem dan ook met een Kamerzetel beloond. Van de vliegtuigindustrie is Das sault ook in de Franse krantenwereld (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse fris drankenindustrie zal met ingang van 28 oktober het statiegeld op frisdranken verhogen van 25 op 50 cent voor grote en van 15 op 25 cent voor kleine flessen. terechtgekomen waarvan hij nu eveneens een der belangrijke magna ten is. De filmindustrie laat Dassault evenmin onverschillig. Marcel Dassault vindt dat geld moet rollen al loopt het hem soms een beetje uit de hand. Hij mag zich wel de rijkste man van Frankrijk noemen. En als je zo rijk bent als Dassault is het soms verleidelijk te veronderstellen dat voor geld op de wereld alles te koop is. Eerst kamer zetels; waarom niet ook Kamerle den?” Op de bouwafdeling die als een van de eerste werd doorgelicht zullen 20 van de 44 personeelsleden moeten afvloeien. Deze en andere, inmiddels ge nomen, maatregelen zijn volgens de be- drijfsleding van Ahold noodzakelijk om de sterk gedaalde resultaten van de laatste jaren in positieve richting om te buigen. De oorzaken van de reorganisatie zijn volgens de heer A. Heijn, voorzitter van de raad van bestuur van het concern in Zaandam, de overbezetting bij personeel dat werkt voor de verschillende afdelin gen (onder andere inkopers), de loonex plosie van de laatste jaren en de ver mindering in de groei van de beste dingen van de Nederlandse consument. De heer F. Gottner van de NVV-bond „Mercurius” zei vanmorgen dat de eerste resultaten van de doorlichting zijn te gengevallen. Hij durfde geen schatting te maken hoeveel werknemers van Ahold zullen moeten afvloeien. Wel is het streven er volgens de heer Gottner op gericht eerst te zoeken naar de mo gelijkheden tot interne overplaatsing en pas in het uiterste geval over te gaan tot ontslag. HAARLEM. Volgens Provinciale Waterstaat van Noord-Holland neemt de groei van de verkeersin tensiteit in de provincie af.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1