MOETEN SAMEN WADDENGEBIED BESCHERMEN MINISTER VAN DER STEE KONDIGT AAN: NA VO gevaarlijk I n Katja Prijzen stegen in een maand fors „Energiecrisis voor I „NEDERLAND, DENEMARKEN EN WEST-DVITSLAND □□□En dit mti 99 2 CIJFERS VAN CBS en communisten Bankroof in Brussel LUNS IN ROTTERDAM: BINNENKORT PROTEST MOGELIJK TEGEN ONGEWENSTE RECLAME Onenigheid tussen Franse socialisten D 1974 1 5 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG (Van onze correspondent) Tuchtmaatregelen Kilo’s '1 Waarborg (25 soorten’) DEN HAAG In tegenstelling tot het bedrijfsleven verwacht mi nister Van der Stee (Landbouw en Visserij) dat de Nederlandse vis sersvloot in EEG-verband zich blijvend moet beperken bij de visvangst, omdat anders enkele vis soorten dreigen te worden uitge roeid. Over die zgn: „quoterings- maatregelen” is overleg gaande met het bedrijfsleven en in de Noord- atlantische commissie. De industrie, aldus minister Van der Stee, ver wacht dat na een paar jaar van beperking de oude toestand zal zijn teruggekeerd. De bewindsman is echter van mening dat door de ver beterde huidige vistechnieken be paalde vissoorten bedreigd zullen blijven. Lekkere drop van Langenberg W* 4 t AMSTERDAM Wie meent dat zijn brievenbus te vaak gevuld wordt met postreclame, kan in de nabije toekomst maatregelen ne men. De reclamewereld zelf is be zig de postreclame aan een gedrags code te binden. Net zoals radio- en tv-reclame aan een gedragscode vastzit en de krantenreclame te maken heeft met regels. De ge dragscode voor de postreclame zou een toevoeging moeten worden aan de bestaande algemene code. - c (Van onze redactie economie) Deze vierde de Maatregelen tegen overbevissing be- VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Brievenbusvervuiling” aan banden WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) nw 0 16 DEN HAAG. Tussen half augustus en half september zijn de prijzen fors gestegen: 1,5 percent Het prijsindexcijfer, dat het CBS maandelijks samenstelt, liep op van 142,9 tot 145,1 punten (op basis van 1969 100). De toeneming lijkt grotendeels het gevolg te zijn van het vrijlaten der meeste detailhandefs- prijzen. Bij voortgaande ontwikkeling kan de prijsstijging dit jaar toch nog diaht in de buurt van de tien percent komen, hetgeen een record zou beteke nen. BRUSSEL (AP). Drie mannen heb ben gisteren een overval gepleegd op een filiaal van de Kredietbank in het cen trum van Brussel. hoeveelheden is dan wel een emotionele kwestie”. De minister verklaarde dit gisteren tijdens een openbare vergadering van de commissie voor Landbouw en Visserij. Nationaal gezien heeft het overleg over w n 17 8 2 2 0 8 4 9 ren, meubelen, woningtextiel, huishoude lijke artikelen en apparaten, schoeisel, sigaretten, treintarieven en PTT-tarie- ven. Prijsdalingen kwamen onder andere voor bij groenten. I Au zit w<> dw eei vai ser Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich ver. ver. nno zw ver. n ver. w zw nnw n nnw n no nw nw n nno 11 11 10 11 9 11 13 9 10 8 14 17 10 14 9 8 10 6 15 7 9 7 I dei sta mii toe zoi tro ge^ vot I dei br. de die on» sti; dit 3 sp: ni< ve 1 ha] ric hol kei hel Me We gei ee te H in 5 3 4 3 3 4 4 3 7 4 7 6 6 2 5 4 2 2 1 1 Wc m< sla lol rol ell Wc ha an gn tij< on nu I jus list de Gö ge^ eer Ha lin vai bei ge^ on< o 0.1 4 1 0 0.1 o 0.4 0.4 0 o 1 1 0.3 2 0.1 0.5 0.3 o 0 0 0.5 0 0 0.2 0.1 o 2 0 1 2 1 11 12 -3 6 2 19 18 M3 c ROTTERDAM (ANP) De energie crisis kan gevaarlijk zijn voor de NAVO. Dit heeft mr. J. Luns, secretaris-gene- raal van de NAVO, gisteren gezegd in een gastcollege voor studenten van de economische faculteit van de Erasmusu- niversiteit in Rotterdam. De eerste negen maanden stegen tot dusver de prijzen al bijna acht percent. Vorig jaar was de stijging over het gehele jaar 8,9 percent. Als gevolg van de hogere grondstoffenprijzen werd al vroeg in 1974 geschat dat de prijsstijging dit jaar tussen de tien en elf percent zou kunnen komen. Aanvankelijk leek de ontwikkeling nog mee te vallen, maar nu zien de uitkomsten er weer volgens de oorspronkelijke raming uit. Vrij koud en overwegend droog. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimum tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tem peratuur: omstrëeks 11 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Weer In binnen- en buitenland uur uur PARIJS (UPI). Een conflict tussen de twee grote linkse partijen in Frank rijk is gisteren verergerd doordat de Socialistische Partij een voor vandaag belegde topconferentie met de commu nisten heeft afgelast. wil bevorderen. Maar het betreft hier ook een zaak van de hengelsportorgani- saties zelf, die onder elkaar nog geen volledige overeenstemming hebben reikt. Voor zijn uitspraken gelden conclusies van een onderzoek naar postorderbedrij ven. Bij een indringend medium als brievenbusreclame accepteren de mensen minder. Ze denken dat ze doodgegooid worden met aanbiedingen, dat het ge bruik van naam en adres door de recla mewereld als thjverschijnsel zou kunnen hebben dat men nog meer van hen weet. West-Duitsland en Nederland moeten worden getekend.” De parlementariërs stemden in met het voorstel van het Tweede-Kamer- lid mevr. mr. E. Veder-Smit en het lid van de Duitse bondsdag C.E. Ewen om de Duits-Nederlandse com missie voor ruimtelijke ordening een inventarisatie te laten maken naar bestaande en te verwachten milieu vervuiling door industrialisatie en af voer van vervuild water rond de Eemsdollard. Men was van mening dat er veel te Wat wil zeggen dat degenen die zich mateloos ergeren aan de „brievenbusver vuiling” hun maatregelen kunnen tref fen om een eind te maken aan de stroom folders, krantjes, brochures, aan- biedingslijsten, brieven op naam en ga zo maar door. Geërgerde adressanten kunnen over enkele maanden een klacht indienen. Het maken van reclame die via de brievenbus bij de mensen komt, is de laatste jaren sterk toegenomen. Tussen de 600 en 700 miljoen gulden wordt er jaarlijks aan besteed. Uit een onderzoek van de Nederlandse Reclamestichting bleek dat niet iedereen even onverdeeld positief tegenover postreclame stond. Er waren duidelijke barrières. De reclame mannen waren er tot dan toe zelf van overtuigd dat postreclame een gunstige bijklank had. J. M. Bouten, reclameconsulent te Delft, vice-voorzitter van het Genoot schap voor Reclame en voorzitter van de sectie Postreclame en Sampling: „Meer en meer blijkt dat de consument zich kritisch gaat opstellen. Hij verzet zich tegen alle dingen die zijn privéleven beïnvloeden. Behalve deze duidelijk ne gatieve benadering stond ook de Europe se wet op economische mededinging op stapel waarbij ook bijzondere aandacht aan postreclame wordt gegeven. Op die gronden zijn we aan een versnelde ge dragscode voor postreclame en sampling gaan werken”. geneigd is het mes te zetten in de defensiebegroting. Toch zal het niet mo gen gebeuren, zo meende Luns. Hij ves tigde er de aandacht op dat de landen van het Warschaupact veel meer (24 a 25 pct. van hun nationaal inkomen) dan de westerse landen over hebben voor hun leger. Luns pleitte ervoor dat de economisch sterke landen van de NAVO de zwakke landen de helpende hand zouden toeste ken. „Het is noodzakelijk om het econo misch potentieel van het westen in stand te houden”. Luns stelde voor dat Neder land, dat door zijn gasbel betrekkelijk weinig last heeft van de hoge olieprij zen, zal beginnen met het bieden van hulp aan in moeilijkheden verkerende bondgenoten. De secretaris-generaal verklaarde dat naar zijn mening de communistische landen zich verkneukelen over de door de oliecrisis veroorzaakte economische moeilijkheden in het westen. Het gastcollege van Luns verliep nogal chaotisch. Een groot aantal studenten, dat de collegezaal niet in mocht, sloeg vaak en hard op de toegangsdeuren en scandeerde leuzen („Nederland uit de NAVO”) door een megafoon. Zij konden, in een auto ontsnappen met een buit van een miljoen frank. Tussen de politie en de rovers is nog een vuurgevecht geleverd toen agenten de overvallers per auto achtervolgden. Onder postreclame verstaat men het „hele commerciële brievenbusgebeuren” en onder sampling: aan de deur afgege- ven artikelen, monsters zonder tegen prestatie (dus colportage valt er duide lijk buiten). Groepen die duidelijk „be voordeeld” zijn in dit opzicht: artsen en architecten. Zij krijgen kilo’s materiaal thuisgezonden. Bij de „gewone man” valt het aantal binnengekregen stukken nog wel mee. Drs. C. R. Rog, directielid van Readers Digest te Amsterdam en sectie lid: „Het gemiddelde is 13,5 stukken per twee weken. Dat wil dan zeggen dat twee derde ervan folders van winkels en huis.aan-huisbladen zijn. Ik geloof beslist dat het minder een probleem van de GRONINGEN (ANP). De staats secretaris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) en Meijer (CRM) zullen op 11 november in Bonn besprekingen voe ren met de Westduitse regering over de „gevoelige natuurgebieden” in het grensgebied. Dit deelde VVD-tweede- Kamerlid ir. D. S. Tujjnman gister middag in Groningen mee na afloop van de tweedaagse Duits-Nederlandse Parlementariërs-conferentie, die op Borkum is gehouden. Parlementaire Unie was dit jaar ge wijd aan de problematiek van indu strialisatie en natuurbescherming in het Duits-Nederlanse grensgebied. De conclusie van de parlementariërs- conferentie was, zo werd meegedeeld: „De Wadden vormen een natuurge bied van onvervangbare waarde, dat op alle levende wezens een grote aantrekkingskracht uitoefent. Een overeenkomst over de bescherming van dit gebied tegen ongewenste in dustrialisatie en recreatiedruk zou door de regering van Denemarken Britse verkiezingen waarbij de rege rende Labourpartij een krappe meerder heid behaalde wat meer optimisme is gerezen voor een unaniem EEG-stand- punt over de 200 mijlszone. Tot op heden hebben de Britten een afwijkende visie gehad. Volgens Kooijmans was dit niet los te denken van de moeilijkheden die de Engelse vissersvloot heeft onder vonden in de wateren rond Ijsland. Dat het in de visserij op het ogenblik niet zo best gaat illustreerde de minister nog eens met cijfers die het Landbouw- Economisch Instituut voor hem bijeen gegaard had. Volgens een prognose zijn in 1974 de non-factorkosten (alle kosten behalve die van rente, loon en sociale lasten) in de hele visserij gestegen van 214 miljoen tot 311,6 miljoen. De rentekosten stegen van 23,6 miljoen tot 30,9 miljoen. De totale besomming steeg veel minder: van 417,4 miljoen tot 429,5 miljoen. De netto resultaten van de gehele Nederlandse visserij zullen volgens de prognose dit jaar neerkomen op een ver lies van 53,4 miljoen, tegen 20,7 miljoen winst vorig jaar. Bij de kleine zeevisserij is het verlies 41 miljoen, bij de grote zeevisserij 16,8 miljoen. Over de sportvisserij zei de minister o.m. dat hij de afgifte van de „grote vergunning”, waarmee men in vele wa teren in het hele land mag vissen, wel de quoteringsmaatregelen al diverse po sitieve resultaten gehad. Bijna tweederde van de kottervloot georganiseerd in de Nederlandse Visserij Bond is ak koord gegaan met maatregelen tegen de overbevissing van schol, tong en Hebri- den-haring. Ook verwachtte de minister dat de trawlersector zich spoedig ten gunste van quoteringen zal uitspreken. Om de gevolgen van de maatregelen op te vangen, zal de overheid komen met een ontwikkelings- en sanerings- fonds voor de visserij. Wat precies de taakstelling van het fonds zal' worden, hangt af van de te nemen maatregelen. Het overleg hierover is noch in het kabinet, noch in Brussel afgerond. Het AR-kamerlid de Boer wilde dat de minister met meer gegevens kwam en diende een motie in, waarin wordt aangedrongen op een spoedige totstand koming van het fonds. Volgens de mi nister zal de vloot in ieder geval moeten worden aangepast, omdat er anders bij de bestaande capaciteit geen winstper centage meer zal zijn. De commissie besprak ook de zee- rechtconferentie die in Caracas aan de gang is. Staatssecretaris Kooijmans (Bui tenlandse Zaken) zei dat er door de Na afloop van zijn gastcollege voor .stu denten van de Rotterdamse Economische Hogeschool moest NAVO-secretaris- generaal mr. Luns haastig een veilig heenkomen zoeken. Leden van de com munistische studentenvereniging dreig den hem in te sluiten. De ordedienst van de universiteit en de politie moesten eraan te pas komen en er vielen rake klappen. Luns wees erop dat het defensiemate rieel, met name het ingewikkelde mate rieel, door de energiecrisis, welke de in flatie op hol heeft doen slaan, zeer veel duurder zal worden. Leden van het bondgenootschap zullen bereid moeten zijn, aldus de secretaris-generaal, om een groter percentage van hun budget te besteden aan defensie. Luns vreesde dat dat laatste weleens moeilijk zou kunnen worden, omdat men volgens hem onder economisch moeilijke omstandigheden, Ongeveer eenderde van de prijsstijging komt op rekening van de kleding, waar van het indexcijfer van 147,7 tot 155 punten steeg. Verdere prijsstijgingen speelden zich voor een groot deel af in de levensmiddelensector: hier werden koekjes, gebak, fruit, suiker, vlees duur der. Andere artikelen die duurder wer den: niet-alcoholische dranken, eie- Bouten: „Wij zijn als reclamemensen niet gelukkig met mensen die postrecla- M C ■o aj ■So Ex weinig samenspraak en coördinatie is tussen Noord-Oost-Nederland en Noord-West-Duitsland. De Duitse en Nederlandse parle mentariërs waren het in grote lijnen eens met de conclusie van het Twee- de-Kamerlid J. C. Terlouw (D’66) en de West-Duitse bioloog Klaus Gerdes die beiden spraken over de natuur wetenschappelijke en milieu-bescher- mende aspecten aan het Waddenge bied, dat het Waddengebied de inter nationale status van beschermd ge bied zou moeten krijgen. me niet willen ontvangen. Wij willen alleen positieve ontvangers. Daarom is het in ons eigen belang dat we de weigeraars kansen geven hun naam te laten schrappen. We zijn niet zo voor het opleggen van deze maatregelen van bovenaf, maar meer voor zelfregulering. Als bedrijf probeer je immers een goede relatie met de klant te krijgen en dat staat dan garant voor het naleven van de gedragscode”. Als tuchtmaatregelen bij het niet nale ven van de gedragscode is er bij recla- me-uitingen in krant en tijdschrift een plaatsingsverbod; voorgesteld wordt om voor postreclame een verspreidingsver bod van kracht te laten worden. Duide lijk moet ook de adressen verkoop gere geld worden. Meestal komen zij uit het telefoonboek of het giro-adressenboek. Soms van particuliere instanties, zoals de NVSH, soms van overheidsinstanties, zoals de Rijksdienst voor het Wegver keer. De verbolgen onvrede met de adressenhandel moet ook worden wegge nomen via de nieuwe gedragscode. uur en uur en Secretaris-generaal Georges Marchais van de Communistische Partij heeft verklaard, dat de communistische partij niet zal buigen voor chantage.' Het huidige geschil in het twee jaar oude verbond van links is vorige week ontstaan toen de communisten de socia listen verweten kiezers van de commu nisten weg te trekken. De Franse Communistische Partij be schouwt zichzelf met 20 percent van de stemmen der Franse kiezers als de grootste linkse partij. Het Landbouwschap heeft in een brief aan de Nederlandse minister van Landbouw en Visserij van zijn ongeduld doen blijken nu in de EEG een nieuwe rooiregeling voor fruitbomen uitblijft. De EEG-ministerraad heeft wel al tot het invoeren van zo’n regeling besloten, maar het wachten is nog op uitgewerkte voorstellen van de Europese Commissie. De Sittardse politie heeft weer een illegale vogelvanger gegrepen. De man was bezig met twee putters als lokvogels soortgenoten van de diertjes te vangen. De commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, mr. W. Geert- sema, heeft gisteren de eerste Gelderse „snuffelwagen” overgedragen aan de provinciale waterstaat. De Australische regering zou graag willen dat tweeduizend Cyprische meis jes naar Australië emigreren, zo heeft de Australische minister van Arbeid en Im migratie gisteren meegedeeld. Hij zei dat zijn land ook daadwerkelijk pogingen in die richting onderneemt. De meisjes zijn allen twaalf tot twintig jaar oud. Ze wonen in de bergen van het eiland omdat ze bang waren verkracht te wor den als ze in hun dorpen bleven tijdens de oorlog op het eiland. Een 23-jarige Argentijn is gisteren overleden aan de schotwonden die hij had opgelopen bij een aanval op een regionaal hoofdkwartier van de pero. nistische beweging in de buurt van de stad La Plata zondag j.l. De dood van mevrouw Tina Niar- chos, echtgenote van de Griekse reder en miljonair Stavros Niarchos, is ge volgd op een poging van haar dochter zichzelf van het leven te beroven. Dit heeft Niarchos gisteren in Parijs laten meedelen nadat in de pers berichten hadden gestaan als zou mevrouw Niar chos zelfmoord hebben gepleegd. In de mededeling van de reder stond o.m. dat mevrouw Niarchos na de zelfmoordpo ging van haar dochter nooit meer ge zond was geweest. Op verzoek van de plaatselijke bevol king en de bevrijdingsbeweging Frelimo zullen de ruim zeventig missionarissen die in de laatste jaren Mozambique ver laten hebben, naar dat land terugkeren. Dit is in Lissabon besloten door verte genwoordigers van de missionerende congregaties. De terugkeer van de missio narissen zal geleidelijk geschieden. Het is nog niet duidelijk hoe hun houding zal zijn tegenover de in Mozambique achtergebleven Portugese bisschoppen. De naam van het kamp op Boeroe, waar Indonesiërs zijn gedetineerd die verdacht worden van deelname aan de mislukte communistische staatsgreep en daar „worden voorbereid op hun terug keer naar de gemeenschap” is van naam veranderd. In plaats van „politiek indoc- trinatiecentrum” heet het kamp nu „re habilitatiecentrum”. Een 32.jari.ge Arnhemse prosituee is gisteren door een 22-jarige concurrente tot driemaal toe met een groot mes gestoken. De vrouw is zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. De dade- res is nog voortvluchtig. De politie zegt te vermoeden dat de ruzie tussen de twee vrouwen is ontstaan om de beschermer van de 22-jarige daderes. De Nederlandse sierteelt heeft, in vergelijking met die van andere landen, de beste prestatie geleverd op de inter nationale tuinbouwtentoonstelling in Wenen. In de landencompetitie eindigde West-Duitsland op de tweede plaats en Hongarije op de derde. ■Morgenmiddag wordt op het Binnen hof een protestdemonstratie gehouden door Nederlandse en buitenlandse arbei ders tegen de voorgenomen regerings maatregelen die naar hun mening „de rechten van de buitenlandse werknemers in Nederland nog verder inperken en de solidariteit tussen buitenlandse en Ne derlandse arbeiders bemoeilijken”. In de Turkse moskee, die in Almelo is gebouwd op kosten van de ongeveer duizend in die plaats en omgeving wo nende Turken, zal donderdagochtend om zeven uur voor het eerst een gebeds dienst worden gehouden. Een 15-jarige scholier uit Renkum is ernstig aan een hand gewond toen hij aan het spelen was met een patroon die in de bouw in schiethamers wordt ge bruikt. De patroon, die ontplofte, was een van de zevenduizend die uit een bouwkeet in Doorwerth waren gestolen. In Maastricht heeft de rechtbank een 29-jarige man uit Brunssum wegens het veroorzaken van een ernstig ver keersongeval veroordeeld tot twaalf we ken gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij had een aanrij ding veroorzaakt terwijl hij onder in vloed van alcohol en zonder een rijbe wijs in een auto reed. Daarna was hij doorgereden. Bij het ongeval waren de inzittenden van de andere wagen zwaar gewond geraakt. Zowel de SGP als de progressieve partijen in Elburg hebben nogal wat bezwaren tegen de benoeming van een vrouw tot ambtenaar van de burgerlijke stand. mist geh. bew. mist regen mist regen mist mist regen mist zw. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. geh. bew. windstil zw. bew. windstil half bew. half bew. geh. bew. windstil 10 i mist nno 9 geh. bew. windstil 13 nw n Een bedrijf als Readers Digest, zo vertelt drs. Rog, heeft zo’n 800.000 klan ten. In de afgelopen 15 jaar hebben er 2000 schriftelijk verzocht verschoond te blijven van brochures. „Dan antwoorden we altijd dat het zal gebeuren, en vaak staan dan de mensen verbaasd dat wij zo netjes zijn om het schriftelijk te bevestigen”. WOENSDAG 16 OKTOBER Hoog water 3.41 uur en 16.01 Laag water 11.53 uur en WOENSDAG 16 OKTOBER Som op 7.06 uur onder 17.45 uur Maan op 8.26 uur onder 17.49 uur conferentie van Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno l Londen licht bew. nw 13 Luxemburg geh. bew. n 4 onbewolkt windstil 16 onbewolkt nw 20 regenbui windstil 16 licht bew. n geh. bew. windstil zw. bew. windstil 12 geh. bew. windstil 18 geh. bew. nnw mist windstil zw. bew. zw. bew. Las Palmas licht bew. Tel Aviv mist X.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2