Teddyberen de Wilson wil „waarlijk Verenigd Koninkrijk”: voor prinsjes Geheime bijeenkomst in Sirica’s kamer VERSCHIL VAN MENING OM TIJDSCHRIFT KONTINENT Baader-Meinhof-leden met dwang gevoed Zuid-Afrika Frelimo realiteit voor Nederland wenst maatregelen tegen folteren Ml SKOL bier Lil 1 u IL4 I 1 een miljoen gulden aan prijzen Verbannen Russen als medewerkers ét „VERDOEZELEN BEGON AAN DE TOP” „Wellicht ook Nederlander Augustin” DINSDAG 1974 OKTOBER BINNENLAND-BUITENLAND (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) 1 lil» (Van een speciale medewerker) Goud-industrie Verbod Iedereen 1 i t 1 fcri en Engelstalige kranten van man praten. Op bezoek A te verzoenen met een „periode van twee of meer jaar de levensstandaard niet omhoog zal gaan”, zoals hij verklaarde. Hij deelde mee dat hij het overkoepelende vakverbond TUC, al voor de verkiezingen had gezegd dat het land zich „geen machtsgroepen kon veroor loven die proberen meer dan het hun eerlijk toeko mende deel te persen uit datgene wat beschikbaar is”. Dochter Vervalsen LONDEN Premier Wilson riep gisteravond in een televisietoespraak het Britse volk op om samen te werken in een „waarlijk Verenigd Koninkrijk”. Het was Wilsons eerste aanzet tot een campagne waar in hij zal proberen de Britten ertoe te brengen zich Wilson vervolgde in zijn televisietoe spraak: „Het gaat er de komende jaren- niet om geld te maken, maar het te verdienen”. Repliek WASHINGTON (UPI en DPA). Op de eerste dag van het proces in Washington tegen vijf voormalige naaste medewerkers van ex-presi dent Nixon in het Watergate-schanr- daal, heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie in zijn aan klacht verklaard dat hij zal aan tonen dat het verdoezelen aan de JOHANNESBURG De schok die de laatste weken zuidelijk Afrika vrijwel verlamde, is gevolgd door een nuchter inventariseren. Nooit tevoren werden blanke Zuidafrikanen, blanke Rhodesiërs en in het bijzonder blanke Portugezen zo direct met Frelimo-strijders geconfronteerd als in deze dagen van de bevrijding in Mozambique. Nooit eerder ook konden Zuidafrikaanse journalisten van Afrikaanse tot man met Frelimo-guerrilla’s ri* ff llll ■I 1 I /rif <1 Wil B .1 1 Ti evens standaard SE (Van onze redacteur in Bonn) L (Van onze redacteur in Bonn) r l l 1 studentenorganisatie i I 5 5 1 5 1 r bijna V* L 5 Praktisch alle gevangen genomen le den van de groep nemen aan de honger staking deel. De woordvoerder van het ministerie van Justitie ontkende dat de toestand van Augustin levensgevaarlijk zou zijn. „Hij staat onder medische con trole en hij wordt in staat geacht in de gevangenis te blijven”, aldus de woord voerder. s i In Hannover hebben wetenschapslie- den, predikanten en leraren in een open brief van de ministers van Justitie van de deelstaten gevraagd om gevangenen, die zich in hongerstaking bevinden, niet onder dwang te voeden, omdat dit ern stige gevolgen kan hebben. Men wijst in dit verband op het lot van IRA-gevan- .n -Jroot-Brittannië. Ook de leider van de TUC Is bij Wilson op bezoek geweest. Hij verklaar de bij het verlaten van de eerste-minis- terswoning tegenover verslaggevers dat er geen sprake is van een crisis. De premier verklaarde ook begrip te hebben voor het feit dat de prijsbeheer- singsmaatregelen een last voor de klein handelaar en vooral voor de kleine in dustrieel betekenen. Wat hen ertegen wilde doen onthulde Wilson echter niet. dus met een zwarte buurman wil leven en hem niet vreest. De Portugese socialistische advocaat Pereira Leite, adviseur van de nieuwe regering in Mozambique, heeft al dui delijk gemaakt dat de overeenkomst met de mijnen een nieuwe basis moet krijgen. Hij zei dat in de toekomst misschien arbeiders uit Mozambique naar Zuid-Afrika kunnen emigreren. De nieuwe regering staat de mijnor ganisatie Wenella echter niet langer toe om zelf arbeiders in Mozambique aan te werven. uitsluitend Zoeloes, een van de mili- tantste volken in Zuid-Afrika. In een open brief antwoordt Andrej Sinjavski dat hij en zijn vrienden het in eerste instantie te doen is om het tijd schrift Kontinent. Hij wijst erop dat het Springer-concern nog „geen enkele au teur heeft doodgeschoten of in een con centratiekamp heeft gestopt”, en noemt de vergelijking tussen Springer en het heersende Russische systeem „schande lijk”. In deze uren van blanke staatsgre pen, die werden neergeslagen, in deze uren waarin honderden Portugezen naar de Zuidafrikaanse grensposten vluchtten en duizenden blanken bij het Zuidafrikaanse consulaat in Lou- renco Marues om een visum komen vragen, in deze uren heeft alleen de Zuidafrikaanse regering haar kalmte bewaard. Dr. Leite zei bovendien dat de Fre- limo-regering de levering van elektri citeit, opgewekt door de Cabora Bas- sa-Stuwdam, aan Zuid-Afrika niet zal stopzetten. Het valt te betreuren dat Mozambique voor zijn elektrici teit maar één koper heeft, maar het land heeft geen keus. „Waarschijnlijk zullen wij elkaar niet mogen”, aldus dr. Leite, „maar wij zullen moeten proberen om tenminste met elkaar te leren leven”. MET FRELIMO leven moeten in deze dagen meer mensen in zuidelijk Afri ka. Ten eerste de rond 180.000 blan ken in Mozambique zelf, waarvan nog altijd het grootste deel het land verlaten wil. Niet zonder reden ver klaarde de nieuwe Frelimo-premier Joaquim Chissano in een vraagge sprek met het dagblad „Noticias”: „In Mozambique is plaats voor iedereen”. Augustin, die ervan wordt verdacht hand- en spandiensten te hebben ver richt voor de zogenaamde Baader-Mein- hofgroep, bevindt zich al ruim vier we ken in hongerstaking. Ulrike Meinhof, het intellectuele brein van de Baader- Meinhofgroep, had tijdens haar proces in West-Berlijn tot deze hongerstaking op geroepen. Zuidafrikaanse Saso en minister Jimmy Kruger van justitie. De algemeen secretaris van deze zwarte studentenorganisatie zei in Durban, dat vier Frelimo-leiders Zuid-Afrika waren binnengesmokkeld om op een massabijeenkomst te kun nen spreken. In de hoofdstad van Natal werden affiches verspreid met de tekst „Viva Frelimo” en „Steunt Frelimo”. De bijeenkomst werd geor ganiseerd door Saso, De Black Peop le’s Convention en Frelimo. Er werd geen reden opgegeven voor het ontslaan uit de gerechtelijke jury van de 59-jarige Lucille E. Pfunkett, wier plaats werd ingenomen door de 63-jarige Helen Pratt, eerste van zes alternatieve juryleden. MINISTER KRUGER, die een bot sing tussen blank en zwart in Durban vreesde, verbood kortweg iedere ver gadering van de genoemde organisa ties voor de komende twintig dagen. Ook het Engelstalige dagblad „The Star”, dat anders alleen negatieve kritiek op de Zuidafrikaanse regering heeft, schreef: „Als je buurman bin nenkomt en alleen maar hatelijke dingen over het sanitair en de tuin zegt, is het logisch dat hem de deur wordt gewezen”. top begon, „de president van de Verenigde Staten niet uitgesloten”. Zo werd de ex-president zonder dat zijn naam genoemd werd, afwezige cen trale figuur in het proces tegen de mannen die ervan worden beschuldigd het grootste schandaal uit de Ameri kaanse politieke geschiedenis in de doof pot te willen stoppen. De aanklacht van de plaatsvervangen de speciale officier van justitie Richard Ben-Veniste, werd twee uur vertraagd door een geheime bijeenkomst van advo caten in de raadkamer van rechter John Sirica. Waarom deze bijeenkomst gehouden werd is niet bekendgemaakt, maar toen Sirica in de rechtszaal had plaatsgeno men, wees hij een verzoek van de ver dediging te verklaren dat het proces niet aan de gestelde normen voldeed en daarom zou moeten worden geannuleerd, af. Ook ontsloeg hij desgevraagd een lid van de jury van gezworenen die vorige week vrijdag gekozen was. „In de loop van dit proces zullen wij aantonen dat pogingen van politiële in stanties uit te zoeken wie verantwoorde lijk was, stootten op pogingen de feiten te verdoezelen en het onderzoek te be moeilijken van de machtigste mannen in de regering in het raam van een samen zwering waarbij de president van de Verenigde Staten zelf betrokken was”, aldus Ben-Veniste. De plaatsvervangende speciale officier herinnerde aan de arrestatie van de agenten van Nixons herverkiezingscam- pagne in het landelijke hoofdkantoor van de Democratische Partij in het Wa- tergate-gebouwencomplex op de vroege morgen van de zeventiende juni 1972. De ex-president die in de affaire is aangeduid als een niet-aangeklaagde mede-samenzweerder kan niet wor den vervolgd omdat zijn opvolger presi dent Ford hem daarvoor op 8 september krachtens presidentieel voorrecht heeft gevrijwaard. Nixon- is gedagvaard als getuige te verschijnen, maar zijn advo caten proberen hem op grond van slech te gezondheid daarvoor te behoeden. men, om zijn gefundeerd? verzet ten aanzien van het totalitaire communisme onder woorden te kunnen brengen, steun bij krachten zoeken die zich nooit op bijzondere wijze hebben geërgerd aan de westelijke dictaturen en die in hun anti communistische blindheid bovendien be reid zijn de communistische duivel met de fascistische Beëlzebub uit te drij ven?”. Grass vraagt de beide auteurs hun plannen om het tijdschrift in het Sprin ger-concern te laten verschijnen nog eens te overwegen. Günter Grass dat de reactionaire intole rantie van het Springer-concern dezelfde mentaliteit weerspiegelt, die de beide schrijvers in de Sovjet-Unie tot protest en verzet heeft bewogen. Grass zegt niet te begrijpen waarom beide auteurs, die uit morele motieven handelen, een voor de westelijke democratie zo gevaarlijk machtscomplex ondersteunen. In de produkten van het Springer concern gebeurt dagelijks precies datge ne wat de dissidente auteurs in de Sovjet-Unie overkomt, aldus Grass. Hij noemt: het vervalsen van infor matie door doctrinaire meningen, het bekladden van de politieke tegenstan ders, het richten van oproepen aan de latente bereidheid tot geweld van de zogenaamde zwijgende meerderheid, en het al veroordelen van een aangeklaag de. Grass stelt dan ook de vraag: „Moet Chissano vroeg de blanke vluchte lingen in Zuid-Afrika naar Mozambi que terug te komen omdat het land in deze moeilijke tijd iedereen nodig heeft om de nieuwe staat op te bouwen. Maar veel blanke Portuge zen bekommeren zich maar om één ding: een visum om Zuid-Afrika bin nen te komen. Ook Zuid-Afrika moet nu met Fre limo leven. Alle Zuidafrikaanse kranten zijn nu in Mozambique ver boden. In Zuid-Afrika zelf ontstond een eerste controverse tussen de In zijn ogen diende de Britse econo mie alleen maar zoiets als een klein steuntje in de rug te krijgen. Premier Wilson drukte dat in zijn televisierede anders uit. Hij verklaarde: „We beleven de grootste crisis sinds de oorlog, daar zijn we het allemaal over eens”. En ter wijl voor de verkiezingen de Conserva tieven nog de schuld kregen van de gestegen prijzen, luidde Wilsons oordeel nu dat we „sinds vorig jaar” dus nog tijdens het conservatieve bewind van premier Heath getroffen zijn door de hoge importprijzen van grondstoffen en vooral van de olie”. Voor een heel jaar Skol bier in huis: 52 dozen van 24 blikjes hoppig pils. Makkelijk om mee te nemen, te bewaren en te koelen. Wees blij met Skol in blik. Uit en thuis! SKOL! Aangeboden door Skol Brouwerijen N.V. als prijs in de Nationale Puzzelaktie Geven voor Leven in deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! Met veel plezier namen prins Claus en prinses Beatrix gisteren in het slot Char lottenburg drie teddyberen voor hun kin deren in ontvangst van de Westberlijn- se burgemeester Klaus Schütz (rechts). De prins en prinses zijn in Berlijn om de jaarvergadering van de Club van Rome bij te wonen. MET FRELIMO leven moet in de toekomst ook Zuid-Afrika’s goud- mijnindustrie. Al 46 jaar bestaat er een overeenkomst tussen Mozambique en de Zuidafrikaanse goudmijnen, die regelt dat ieder jaar een bepaald aantal mijnwerkers in Mozambique mag worden gerecruteerd. Tot nu toe waren dat jaarlijks circa 100.006 zwarte arbeiders, wier salarissen gedeeltelijk in goud aan de regering van Mozambique werden uitbetaald. Alle beklaagden Bob Haldeman, John Ehrlichman, John Mitchell, Robert Mardian en Kenneth Parkinson maakten een gespannen indruk, ze glim lachten niet. Alle beklaagden hadden wel een of meerdere familieleden in de zaal, uitge zonderd Mitchell, van tafel en bed ge scheiden van zijn vrouw Martha. Haldemans 23-jarige dochter Susan, tweedejaars-studente in de rechten helpt de advocaten van haar vader bij hun verdediging. Ben-Veniste zei nog dat de jury in de loop van het proces zou kunnen luiste ren naar gesprekken t ussen Nixon en zijn medewerkers zoals ze op band zijn opgenomen. Hij adviseerde de jury de vulgaire opmerkingen en krachttermen op die banden als niet relevant te be schouwen. zoveel onzichtbare deviezen voor Groot- Brittannië verdienden. Er dient een partnerschap te bestaan tussen regering ,.en de nationale familie”, aldus Wilson, en dat was naar zijn mening de kern van het zogenaamde „sooiale contract”. De premier wil hier nu ook de werk gevers bij betrekken en inderdaad zal vandaag de voorzitter van het Britse werkgeversverbond een gesprek met de premier hebben, na een inleidend onder houd dat gisteren plaats vond. BONN. De Nederlander Ronald Augustin, die op het ogenblik opgesloten zit in de gevangenis van Hannover, wordt, als dat nodig is, door middel van dwang gevoed. Dat verklaarde gisteren een woordvoerder van het ministerie van Justitie van de deelstaat Nedersak- sen in Hannover. Het thema van de EEG werd door de premier met geen woord aangeroerd. Oppositieleider Heath zal vanavond Wilson van repliek dienen. De strijd om Heath’s opvolging na zijn verkiezingsne derlaag van afgelopen donderdag, schijnt te luwen. De meerderheid van de conservatieve parlementsleden neigt naar de mening dat het beter is de zaak voorlopig op zijn beloop te laten. Er is bovendien ook niemand anders dan Heath die in de komende grote debatten in het Lager huis premier Wilson lik op stuk zou kunnen geven. Naar aanleiding van berichten van de justitie in West-Berlijn heeft de Evange lische Kerk in deze stad verklaard dat de toestand van de 22-jarige Irene Görgens en van Ronald Augustin als gevaarlijk moet worden beschouwd. De centrale van de Evangelische Kerk in Hannover heeft gevraagd om de instel ling van een onafhankelijke commissie van deskundigen, die de wijze waarop de bestraffing in de Bondsrepublikeinse gevangenissen plaatsvindt, zou moeten onderzoeken. Ook over het door de linkervleugel van de partij losgelaten nationalisatie - spook sprak Wilson bezwerende woorden. Hij verklaarde een voorstander te zijn van een gemengde economie en er zou van alles aan gedaan worden om de privé-sector van de industrie weer zo gauw mogelijk sterk en gezond te ma ken. Dat de industrie aan een chronisch gebrek aan investeringen geleden had, werd door Wilson toegegeven, evenals het feit dat zijn eigen regeringen uit vroegere dagen daar mede schuldig aan waren. NEW YORK (UPI). Nederland heeft gisteren in de Algemene vergade ring van de Verenigde Naties maatrege len voorgesteld om het folteren van gevangenen te verbieden. Mede namens zeven andere landën stelde Nederland voor de kwestie ter sprake te brengen tijdens een VN-con- gres over misdaad-vookoming en de be handeling van delinquenten, dat in sep tember 1975 zal worden gehouden in de Canadese stad Toronto. Dit congres zou een voorstel voor een internationale ethische code voor de politie, en voor andere organen belast met gezagshand- having, moeten bespreken. Daarop ontstonden hevige botsingen tussen politie en demonstranten, die de straat opgingen om te protesteren tegen het vergaderverbod. Ook in Pietersburg kwamen duizenden ne gers bijeen. Zij werden door de poli tie met honden en traangas verdre ven. Zes demonstranten en de links liberale hoofdredacteur van het dag blad The Daily News, O’Mally, wer den gearresteerd. O’Mally kwam later tegen een borgsom vrij. De demonstranten waren Noch de vooraf gehouden „over winningsfeesten” van blanke soldaten in een feodaal hotel in Johannesburg, noch de roep om hulp van blanke kolonisten hebben het duidelijke standpunt van Pretoria kunnen beïn vloeden: Zuid-Afrika wenst zich niet in de zaken van Mozambique te men gen. Niet alleen in Washington, maar ook in Zambia en Tanzania wordt de Zuidafrikaanse diplomatieke houding bijzonder gewaardeerd. De republiek Zuid-Afrika nandelt echter alleen uit nuchter eigen belang en wil twee dingen duidelijk maken: ten eerste dat ze geen koloniale macht maar een Afrikaanse staat is, en ten twee de dat Zuid-Afrika met Frelimo In de toespraak van tien minuten, waarin de verkiezingsdemagoog van nog maar een paar dagen geleden bij tover slag was veranderd in een wijze, witge- lokte vader des vaderlands, vertelde Ha rold Wilson zijn publiek dat partijleiders elkaar beslist niet haten of dat ze geen waardering voor elkaar hebben. Ook harde woorden in de pers dienen niet als animositeit te worden uitgelegd, aldus de grote verzoener. De geldmakers in de City van Londen, tijdens de Labourverkiezingscampagne onverminderd de kop van jut, werden nu door de premier geprezen, omdat ze BONN. Tussen de Westduitse schrijver Günter Grass en de Russische auteur Sinjavski is een hevige contro verse ontstaan over het tijdschrift „Kon tinent”. Het tijdschrift wordt geleid door de Russische schrijver Vladimir Maxi mov. Medewerking verlenen onder ande re Solzjenitsyn en Sinjavski. De verbannen Russische auteurs wil len door middel van het blad, dat op de Frankfurter Buchmesse werd geïntrodu ceerd, trachten het „andere Oost-Euro- pa” voor te stellen. Het tijdschrift ver schijnt in de Russische taal in Londen. De uitgeverij Propylaen in West-Berlijn, dat een onderdeel vormt van het Axel- Springer-concem, zal de voornaamste artikelen in pocketvorm later op de markt brengen. Juist dat laatste feit heeft de contro verse veroorzaakt. In een open brief aan Solzjenitsyn en Sinjavski verklaart gaat niet omhoog” ...i S

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3