De Boer (A.R.) wil kastje Kyfen steunfonds oprichten voor de visserij VOOR JONG EN OUD ACTIEF Examens Verenigingsnieuws raS (fe Oud-Heems- kerker schrijft boek over zijn dorp STICHTING „KREATER" IN VELSEN 1 Volkstuinders willen orde cursicjrclatic(J) Wisselbeker voor Wandelen voor jong en oud bij de sportbond OP zaken stellen ,Post Scriptum' uit Santpoort J Beatavond voor jeugdleden van Stormvogels' VELSENS KAMERLID DIENT MOTIE IN met nico scheepmaker v.v. NIEUWE BOEKEN BIBLIOTHEEK ’/i 7 PLAATSELIJK NIEUWS DINSDAG 15 OKTOBER 1974 I 11 Velsen-IJmuiden Beverwijk I' Wijk aan Zee B t Heemskerk Heerüjk...gebakkenvis! U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit J Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktscha^^^fc ^^^voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Velsen-Noord I KREATER, de stichting die iedereen de kans wil bieden om zich in de vrije tijd creatief te ontwikkelen, is ook na de laat ste zomervakantie weer actief van start gegaan in Velsen. Op verscheidene plaatsen in onze ge meente bestaat voor vele leef tijdsgroepen en dat geldt dan werkelijk voor jong en oud aldus gelegenheid om samen prettig bezig te zijn met teke nen, schilderen, boetseren, het maken van keramiek, het samen stellen van werken in textiel. Jl fe»» kruimels (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Sexy Bolle Bosman Huygens- Huygens- 1 bd u. KREATER richt zich in Velsen ook speciaal op bejaarden, zoals dat ook vorig seizoen al het geval was. In samenwerking met de Federatie Be jaardenzorg zijn voor hen speciale cursussen georganiseerd tegen een ge reduceerde prijs, waar verschillende technieken kunnen worden beoefend. De bejaarden die vorig jaar de stap Wie meer informatie over KREA TER wil hebben, kan de stichting in Haarlem bellen: 023-317183. WOENSDAG 16 OKTOBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u. J. p Repetitie Velsens Het bestuur van de volkstuinders- vereniging „Wijkeroog” uit Velsen. Noord heeft voor hedenavond een buitengewone ledenvergadering uitge schreven, welke in gebouw „De Meerpaal” aan, de Banjaertstraat zal worden gehouden. Het is namelijk gebleken dat er nog steeds misver standen bestaan over de regeling voor het bouwen van tuinhuisjes. Het huidige bestuur, waarvan het beleid in mei door een grote meer derheid van de leden werd gesteund, heeft zich voorgenomen nu eindelijk eens een eind te maken aan de min der prettige gang van zaken van de laatste tijd, waarbij niet zal worden geaarzeld zo nodig enige leden voor het royement voor te dragen. Wie aan de speciale cursussen voor bejaarden wil meedoen ook met de hulp van kreater-begeleiders kan zich daarvoor opgeven bij het bureau voor de Federatie Bejaarden zorg, Abelenstraat 1 IJmuiden; dage lijks van 9 tot 11 uur. Telefoon 02550-12464. De kosten voor deze cur sussen bedragen ƒ0,50 per keer. Er kan worden gewerkt op woensdag ochtend van 10-12 uur in de recrea. tiezaal van Velserhooft in Santpoort en op vrijdagochtend van 10-12 uur en vrijdagsmiddags van 13.30-15.30 uur, in de sociëteitszaal van gebouw „In de Abeel”, Abelenstraat 1, te IJmuiden. De natuur wordt guur. De blaaspijp nadert. Bij de PvdA zijn ze aan het onder zoeken hoe oud je precies moet zijn om nog tot de jongeren te worden gerekend. DEN HAAG. Tijdens de gisteren gehouden openbare vergadering in de Tweede Kamer van de commissie voor landbouw en visserij heeft het AR-lid Hans de Boer uit Driehuis voorgesteld een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij e vormen. De motie met het voorstel is mede ondertekend door de PvdA, VVD, CHU, KVP, SGP, PSP en DS’70. HEEMSKERK. Begin 1975 zal er een boek verschijnen over de geschiede nis van Heemskerk met als titel „Heemskerk in oude ansichten. Uitgever is de Europese bibliotheek te Zaltbom- mel. Het boek zal 80 foto’s en oude an sichten bevatten. De auteur is de in Nederhorst den Berg wonende oud-Heemskerker de heer N. M. Blankendaal. Hij is Heemskerker van geboorte, bezocht er de lagere school en zat in een aantal verenigingen. Reeds op jonge leeftijd begon hij zich te interesseren in de geschiedenis van zijn geboorteplaats. Hij bezit een foto- en documentatiearchief over Heemskerk. Over zijn woonplaats Nederhorst den Berg heeft hij begin van dit jaar een boekje geschreven. Alhoewel hij over veel materiaal beschikt verzoekt hij toch bezitters van oude foto’s en ansichtkaar ten contact met hem op te nemen omdat hij alle delen van het dorp en zoveel mogelijk verenigingen in zijn boek aan hun trekken wil laten komen. Mocht u iets hebben, zijn adres is Esdoornlaan 25, Nederhorst den Berg, telefoon 02945- 1657. Het is voor Heemskerk, dat eens een klein dorp was, het eerste boek dat zal verschijnen. Nu het dorp de laatste ja- ren zo gegroeid is zal het voor de oude en de nieuwe bewoners een verrassing zijn te zien hoe het dorp er in het begin van deze eeuw uitzag. naar de hobby-cursussen van KREA TER hebben gewaagd, waardeerde de sfeer in de groepen bijzonder, zo meldt ons KREATER. De voorwerpen die zij samen tot stand brachten, zullen op woensdag 16 oktober aan staande worden tentoongesteld in de recreatiezaal van Velserhooft, Wul- verderlaan in Santpoort. DINSDAG 15 OKTOBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 16 OKTOBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14.30-17 u. Vrouwelijk raadslid Rootjes-Nab- ben liep donderdag per vergissing de publieke tribune op in plaats van de raadszaal binnen. De bode, als altijd galant, wilde haar wel over het hek heen helpen. „Dan willen jullie zeker heel wat zien, hé”, sprak het raadslid guitig toen zij toch maar omliep. En zo bleef de bode van uitbundige sex verstoken. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 16 OKTOBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend 7-10, 12.30-13.45 en 14.15-15.15 u. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 14.17.30 u.; Amstelstraat 44: Volwassenen en jeugd 14-17.30 en 10-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 14.30.17.30 u. Voor Velsen-Noord is er samen werking tot stand gekomen met buurtcentrum De Mei aan de Geel- vinckstraat 281 Op woensdagmiddag van 15.00-17.00 uur is daar een groep kinderen bezig. Wie mee wil doen kan zich ter plaatse opgeven. Een bijdrage in de kosten van ƒ7,50 per maand, waarin materialen zijn begre pen, wordt daar gevraagd en graag als contante betaling. Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabel- 'W jauw, koolvis, spiering, tong,.gebakken: ^■■verrukkelijk! Laat de schoongemaakte en licht gezouten /Sgs vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met K; stevige bodem. Wentel de vis luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter mooi bruin. Wie aan een van deze activiteiten vorig jaar heeft deelgenomen, weet dat er op deze hobby-uurtjes een gezellige sfeer heerst en dat iedere deelnemer vrij naar eigen inzicht kan handelen. Je kunt bijvoorbeeld teke nen en schilderen wat je zelf maar wilt. Maar wie daarbij hulp wil heb ben van iemand die er misschien meer van weet, kan altijd een beroep doen op een van de docenten van KREATER. Begeleiders, zo willen die docenten overigens zelf liever worden genoemd, omdat zij vooral niet willen suggereren dat juist zij de wijsheid in pacht hebben. Vanzelfsprekend zijn de activiteiten van KREATER in Haarlem, waar de Stichting is ontstaan en waar de meeste ruimte ter beschikking is, het meest uitgebreid. Dit jaar heeft KRE ATER daar de beschikking over een deel van het voormalige St. Elisa beth’s gasthuis, dat nu „Egelantier” is gaan heten. In de speciale Kreater- krant ziet het er allemaal uit als een waar luilekkerland voor mensen die in hun vrije tijd eens lekker bezig willen zijn; die misschien daar tot de ontdekking komen dat hun creatief vermogen nog veel verborgen talent jes bezit. Wie dat zou willen kan natuurlijk naar Haarlem toekomen. Ook buslijn 70 stopt er voor de deur. Maar voor wie daar niet helemaal naar toe wil en voor kinderen of bejaarden kan dat misschien wel pro blemen geven, heeft KREATER ook in Santpoort, IJmuiden en Velsen- Noord uitwijkmogelijkheden gecre- eerd. Voor Santpoort is dat in badhuis „Spaarnberg”, Wüstelaan 79, waar op woensdag van 14-00-16.00 uur kinder groepen bezig zijn en ook op zaterdag van 10.00-12.00 uur. In de muziek school, Troelstraweg 20, IJmuiden wordt door volwassenen gewerkt op donderdag van 9.00-11.30 uur (textiele vormen) en eveneens op donderdag van 20.00-22.30, waarbij dan kan wor den getekend, geschilderd, geboet seerd en keramiek kan worden ge maakt. Ook liefhebbers voor werken met textiel kunnen daar dan weer terecht. DINSDAG 15 OKTOBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. WOENSDAG 16 OKTOBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17 30 u. In zijn toelichting stelde De Boer dat de instelling van het fonds op korte termijn noodzakelijk is in verband met de onrustbarend snelle kostenstijging. Ook de zich doorzettende daling van de visstand noopt tot bijzondere maatrege len, aldus De Boer. Hij zei dat een dergelijk fonds zich kan bezig houden met de uitkoop van niet levensvatbare bedrijven. Hierdoor blijkt er gegeven de vangstenbeperking ook meer zicht op rendement in de toekomst voor de blijvers. Er kan gedacht worden aan het verstrekken van overbruggingskredieten om door de moeilijke jaren heen te komen. Een ander punt kan zijn het geven van rentesubsidies, die de liquidi- teitspositie van de bedrijven zodanig versterken dat een voortbestaan moge lijk wordt. Het fonds zou bijdragen kunnen verlenen in de vorm van ont- wikkelingspremies. Hierbij wordt ge dacht aan bijdragen ten behoeve van bedrijfsgebouwen voor be- en verwer king van vis. In zijn beschouwing ging De Boer er vanuit dat de overheid graag een gezond visserijbedrijf in stand ziet blijven. „Dan zullen er in de uitzonderlijke situatie ook concrete steunmaatregelen getroffen moeten worden en zal de overheid mil joenen guldens moeten uittrekken”. Darvoor had De Boer al uitvoerig stilgestaan bij het feit dat de lidstaten van de E.E.G. niet in dezelfde mate hun visserij steunen. Hij toonde met cijfers aan dat de steunmaatregelen binnen de E.E.G. sterk uiteenlopen, hetgeen volgens hem een overduidelijke concurrentie ver valing ten gevolge heeft. „Het laat zich verstaan”, aldus De Boer „dat een niet of onvoldoende op elkaar afgestemd zijn CASTRICUM. Agrarische School Noord-Kennemerland. Voor het diploma „machinaal melken in de rij met drie apparaten” zijn geslaagd de heren C. G. M. Kuys, Castricum, C. J. de Wildt, Beverwijk, J. W. ,GM. Res, Castricum en W. L. Dam, Heemskerk. Van de jeugd-postzegelvereniging „Post Scriptum” uit Santpoort heeft een aantal leden deelgenomen aan de k'wis, die onlangs in Breda werd ge houden ter gelegenheid van „De Dag van de Postzegel” voor de jeugd. Het waren Inge Nijhof, Michael Koolhaas, Kees Broek en Erik Minderhout, met Robert Broek als reserve. De jeugdige verzamelaars eindigden hier als eerste en mochten aldus in het bezit van de wisselbeker en een andere trofee naar Santpoort terugkeren. BEVERWIJK. Door de verenigde openbare bibliotheek Beverwijk-Heems- kerk is een serie nieuwe boeken gekocht. Hieronder een keuze uit de aanwinsten lijst. 'I DINSDAG 15 OKTOBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 uur (volwassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Wüstelaan, Sant poort: 14.30-17.30 uur (volwassenen, tie ners en jeugd); Wijkerstraatweg, Velsen- Noord: 19-21.30 uur (volwassenen, tie ners en jeugd). Zeewijkplein, IJmuiden west, tot 21.30 uur open huis. Veiserbad, Briniostraat, 16.40-18 en 20- 21.30 uur: gemengd zwemmen. Gebouw Baptistengemeente, Coenstraat, 20 uur: Gemengd Koor. Cultureel Centrum: Moerbergplant- soen, 20 uur: repetitie „Bel Canto”. WOENSDAG 16 OKTOBER Centrale Bibliotheek en filialen Plein 1945: 14.30-17.30 uur en 19-21.30 uur (volwassenen en tieners); Willemsbeek weg: 10-21.30 uur, open huis, Santpoort, Velsen-Noord en IJmuiden-West: 14.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Veïserbad, Briniostraat, 6.30-8.00, 14- 15.15 en 21.30-22.30 uur gemengd zwem men. Speeltuinvereniging „In veilige haven”. Heerenduinweg geopend van 13.30 tot 17 uur. Gebouw „Velserduin”, Velserduinweg. 20 uur: ledenvergadering PvdA. Romans. Ellin, S. Spiegel, spiegel aan de wand (Céntrale-Heemskerk-Ooster- wijk). Forbes, C. Incident bij Muc Wa (C-H-O). Hesse, H. Kuren (C-H-0) Hough, R. Kapitein Bligh en Fletsher Christian (C-H-O). Konsalik, Heinz; De laatste gevangene (C-H-O). Maclean, A De laatste grens (C-H-W). Potok, Ch. Mijn naam is Asjer Lev (C-H-O). Duits. Jaeger, H. Jakob auf der Leiter (C). Engels. Clifford, Fr. Amigo, amigo (C). Loraine, Ph. Voices in an emp ty room (C). Frans. Beauvoir S. de Le sang des autres (C). Fries. 938. Dijkstra, W. Uit Frieslands volksle ven (C-H). Godsdienst. 252.4 Roscamm Abbing, P. De mondige gemeente (C.) Sociale Wetenschappen. 323 Goodman, P. Grootworden is gekkenwerk. (C-H-O) Psychologie, opvoeding, onderwijs 433 .9 Ritter, P., en J. Ritter. Vrije opvoeding in het gezin (C-H). 493.6 Sen sitivity training (C). Wiskunde en Na tuurwetenschappen. 566.1 Lieber, W Mooie stenen (C-H). Geneeskunde, sport handenarbeid, huisdieren, tuinieren techniek 611.57 Laing. R. Het verdeelde zelf (C-H). Muziek, dans, toneel, film. 793.3 Duinhoven, Ton v. Dit ben ik geloof ik zelf (C-H-O-W). Geschiedenis 945.6 Kuiper, A. Watergate (C-H-O). Simon Carmiggelt vertelt in Het Pa rool van gisteren dat de befaamde Fran se regisseur René Clair, die blijkbaar ook zijn zegje te zeggen had bij de voorbereidingen van „Het verborgen le ven van Walter Mitty”, Danny Kaye indertijd te jong vond voor die rol. Hij achtte het verhaal beter geschikt voor een man van middelbare leeftijd, een type als de Fransman Raimu. Je mag er toch niet aan denken dat producer Samuel Goldwyn de „goede raad” van Clair had opgevolgd: de cine matografie zou dan zeker een van de hoogtepunten in net komische genre zijn misgelopen. Als ik „komische genre” zeg, gelieve u overigens aan iets anders te denken dan aan zo’n scène in het nieu we Tros-spel „Ons kent ons”. Een goede titel overigens, daar niet van. Niet „te lang, te literair en oncom mercieel”. Dat waren namelijk de be zwaren in 1947 tegen de titel „The secret life of Walter Mitty”, maar (gelukkig alweer!) ook de „betere titel”, te weten „I woke up dreaming”, ging niet door. Als we het nu over „een Walter Mitty” hebben, weten we tenminste dat we het over een dagdromer hebben. De scène in ,Ons kent ons” die ik bedoel, was de uitkleedpartij in de lig stoelen. Ik zat nog wat te dagdromen over het programma van Mies Bouwman (waarvan de titel me nu even ontscho ten is), en ik hoorde haar nog tegen Fred Kaps ten afscheid zeggen: „Tot de volgende keer met af geknipte broekspij pen” (Kaps had gegoocheld met afge knipte mouwen), toen meneer Van Hoorn (of ben ik nu weer in de war met Walter Mitty?) zijn overhemd moest uit trekken en met ontbloot bovenlijf nog net niet zijn broek hoefde uit te trek ken, maar wel moest toestaan dat een der pijpen door zijn vrouw werd afge knipt. Ik hoorde (in mijn dagdroom) presen tator Rob Out. die dit akkefietje overi gens met gemak wist te klagen, al uitroepen: „Tot de volgende keer met afgeknipteMet afgeknipte wat? Wat kan de televisie verder nog afknip pen, zonder in mutilaties te vervallen? De verknipte winnaar ging schoot met een volwaardig rijpaard, met een ge schatte waarde van ongeveer driedui zend gulden. Een dagdroom vervuld! De cirkel was weer gesloten. Vanuit een huiskamer in Voorschoten presenteerde Wibo van de Linde daarna Aktua. Zieke poezen, een aangeslagen maar winnende Rudi Lubbers en on- doorschietbaar glas bevolkten de Voor- schotense huiskamer, waar het fauteuil tje Wibo als gegoten zat. Het ondoor dringbare glas voor benzinestations be wees zijn aktualiteit door het laatste nieuws van een roofoverval op een ben zinestation in Opeinde, waarbij de pomphouder door een schot werd ge wond. En ten slotte moet me van het hart, dat ik het geen „stijl” vind, en ook „ideologisch” onjuist, om een film als „Het verborgen leven van Walter Mitty” midden in een scène te onderbreken voor „Het is toch allemaal prima gere geld”, hoe goed en positief dit laatste programma ook mag zijn. De film was te goed om onderbroken te worden, en die korte maatschappijvisietjes zijn weer te goed om als vulling te dienen in een geforceerde plaspauze. Want daar komt het uiteindelijk toch op neer. De sportbond „IJmuiden” heeft voor zondag 20 oktober een puzzel- wandeltocht voor het gehele gezin georganiseerd. De deelnemers zal hiervoor een stencil ter hand worden gesteld met grappige, gemakkelijke en moeilijke opdrachten, welke door jong en oud kunnen worden vervuld. Ook dient men onderweg vragen te stellen voor het vinden van de juiste weg. Het inschrijfgeld bedraagt een gulden per persoon, welk bedrag ten goede komt aan het jeugd- en kam- peerwerk van de bond. Voor deze gezellige wandeltocht kan men zondag tussen 12 en 14 uur starten bij het sportbondgebouw aan de Snelliusstraat, waar ook de in schrijving mogelijk is, evenals bij de heer H. Koster, Zeeweg 204, IJmui den. Oud-burgemeester Bosman is woensdag jarig. Mogen onze hartelij ke gelukwensen hem bereiken. Laatst werd opgemerkt dat je op zaterdagmiddag in de Kennemerlaan een kanon zou kunnen afschieten. Die opmerking heeft stof doen opwaaien. Maar de man achter deze uitspraak spoedde zich naar ons om te verklaren dat hij niet echt wilde schieten. Het pleit voor de vossen in de Velsense bossen dat zij niet de kippen van een arme drommel te grazen hebben genomen. Vannacht is weer een bromfietser bekeurd. Hij had teveel aan Bachus geofferd, meende dat hij op een ui terst bochtige weg reed- Maar de weg was recht. De jeugdcommissie van de voetbal vereniging „Stormvogels” heeft voor de A-junioren een beatavond georga niseerd, zondag 20 oktober te houden in de kantine op het sportpark „Zee wijk”. Het programma hiervoor be staat uit een „Sjaak, draai maar raak-show”, met gloed-nieuwe en „gouwe ouwe” hits. Indien blijkt dat dergelijke beatavonden bij de jeugd leden zullen aanslaan, is de commis sie voornemens voor enkele herhalin gen per seizoen te zorgen. Nieuws, nieuws, we kunnen niet zonder- van het visserij steunbeleid in de lidsta ten ook een relatie heeft tot de bereid heid akkoord te gaan met vangstbeper king, met quoteringsmaatregelen. De minister werd gevraagd met een duidelijk steunbeleid te komen en te bevorderen dat in EEG-verband de steunmaatregelen op elkaar worden af gestemd. Hij besloot met op te merken dat het voor het bedrijfsleven niet doen lijk is quoteringsregelingen te aanvaarden zonder dat daar een kompensatie tegen over staat. „Niet genoeg waar het om ge zinnen en hun inkomens en om toekomst mogelijkheden van mensen gaat. Niet genoeg kan worden beklemtoond dat quoteringsregelingen alleen aanvaard baar zijn wanneer de inhoud van de regelingen een ieder duidelijk voor ogen staat, er volle inspraak van het bedrijfs leven is geweest en er tegelijkertijd zicht is op vervangende mogelijkheden en kompenserende steunmaatregelen”, aldus de Boer. DINSDAG 15 OKTOBER Grenspost, Soerstraat. Vanaf 19 schaakclub Weenink. £1 15

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7