Bilaterale overeenkomsten niet meer mogelijk Grote problemen bij Jessel Securities Besprekingen tussen DDR en Nederland MBMKGRD In Nederland 4900 Surinamers werkloos Buitenlandse werknemers willen generaal pardon illegalen Aanstekerbedrijf Van Poppel kort werktijd Serie premies uitgeloot Pi I Jongeren betogen voor Spanjaarden il Rustig verlopen demonstratie STAKING BIJ PHILIPS Kamervragen over prijsstijgingen een miljoen gulden aan prijzen „ZWARTE ARBEIDSMARKT” KAN VEEL KLEINER WORDEN WOENSDAG 1 6 OKTOBER ECONOMIE 13 (Van onze redacteur in Luxemburg) Pr „Handel drijven” UTRECHT (ANP) De Neder landse regering moet een generaal pardon verlenen aan illegale bui tenlandse werknemers. De „zwarte arbeidsmarkt” wordt hierdoor klei ner, zeker wanneer er strengere straffen komen voor de werkgevers die illegaal in ons land verblijvende buitenlanders in dienst nemen. Het werken van illegalen in Nederland bewijst dat de Nederlandse econo mie ze nodig heeft, terwijl ze nu in onaanvaardbare lees-, woon- en werksituatie verkeren. De illegalen vallen nu dikwijls in handen van koppelbazen. elektrisch schrijven ’of het gedrukt is’ Uw brieven in grafisch schrift. Elektrisch typen is gelijkmatiger (dus betere doorslagen, stencils en offsetplaten). En u werkt moeiteloos ASPA-ZAANDAM BV peperstraat 86-(075) 123450* 7 f BB, 'Qe i« „1 EEG gaat onderhandelen met Oostblok j buitenlands (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) en B9i besproken die de regering op 27 septem ber uitbracht. De Britse regering is voor een topcon ferentie van de EEG tegen het einde van Het: in handen stellen van de werkge ver van de tewerkstellingsvergunningen en de bepaling van een maximum aantal buitenlanders per bedrijf wijst de dele- het concern mogelijk te maken over de situatie die is ontstaan na het schorsen van twee Spaanse werknemers. Districtsbestuurders van de drie indus triebonden zouden vanmorgen met de bedrijfsleiding van Philips een bespre king daarover hebben. Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven” in deze krant. Deze week een Peugeot 104 t.w.v. 9.500,-, aangeboden door Gebr. Nefkens NV. Utrecht. PUZZEL MEE! LONDEN (AP). In afwachting van een opheldering van de financiële toe stand van de vennootschap is gisteren de handel in de aandelen van Jessel Secu rities op de Londense effectenbeurs ge schorst. Dc vennootschap zelf heeft om deze tijdefijke schorsing van de bonde’ in haar aandelen gevraagd. Dit schrijft de delegatie van buiten landse werknemers aan de vooravond van de behandeling in de Tweede Ka mer van de regeringsnota buitenlandse werknemers op 16 en 17 oktober. Onder auspiciën van de stichting Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) heeft de ze delegatie het afgelopen weekeinde de nota naar aanleiding van het eindverslag De staatshandellanden zijn nu voorxd( keuze gesteld, zo zei de heer Brinkhorst Ze moeten duidelijk maken wat ze wil len. De EEG kan niet onderhandelen met de Comecon die een fundamenteel andere organisatie is. EEG-commissie- voorzitter Ortoli gaat wel op uitnodi ging van die Comecon naar Moskou doch zijn visie zal eerst op het lagere niveau van de ambtenaren worden voor bereid. DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamerleden mevrouw Epema-Brugman en Janssen (beiden PvdA) willen van minister Lubbers (Economische Zaken' weten "wat de oorzaken zijn van de stijging van het prijsindexcijfer tusser half augustus en half september. In vragen spreken beide Kamerleden over een forse stijging. Zoals wij gisteren berichtten is dc index :n genoemde periode met 1,5 per- ton-kilometers. LUXEMBURG De EEG-commissie (uitvoerend orgaan van de Euro pese Gemeenschap) gaat onderhandelen over het afsluiten van handels- overeenkomsten tussen de EEG en de Oostbloklanden. Deze stap is nodig geworden, omdat de EEG-landen geen bilaterale overeenkomsten met de zogenoemde staatshandellanden meer mogen afsluiten na 1 januari 1975. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben nu een schema opgesteld, waarin de elementen zijn verwerkt van de ak koorden die de EEG nastreeft en dat. vergezeld van een memorandum, in dc betrokken hoofdsteden zal worden aan geboden. De advieskoersen voor Leuzen in een stoet meevoerend betoog den jongeren gisteravond in Eindhoven ten gunste van de stakende Spaanse ar beiders bij Philips. De betoging, onder politie-escorte, verliep rustig. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Fel heeft de vergadering van buiten landse werknemers de zogenaamde bo nuspremie van 5000 afgewezen. De vol gende argumenten spelen daarbij een rol: de bonus zal van de mensen die er gebruik van maken zwervers maken die al of niet illegaal elders in Europa werk gaan zoeken, en worden „wegwerparbei- ders” van de buitenlanders gemaakt, de bonus zal dienen als een afkoopsom van rechten die in feite veel groter zijn, en de inpassing in de eigen maatschappij krijgt door de regeling geen enkele on dersteuning. „De regering zou er ver standiger aan doen dit geld te besteden aan scholing en vorming, of in over leg met de desbetreffende regeringen daarmee de werkgelegenheid te vergro ten”, aldus de delegatie, die overigens niet kan inzien waarom het bedrag van 5000 is gekozen. De Europese Gemeenschap en Canada gaan hun betrekkingen verhevigen Wanneer eerste minister Pierre Trudeau volgende week in Brussel op bezoek komt, wacht hem een EEG-verklaring die zich niet alleen maar uitstrekt tot df handelsbetrekkingen doch waarin tevens ruimte wordt gelaten voor ond^hande- lingen over andere terreinen van samen werking. Dit hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG-landen gisteren besloten. Tevens zal van Nederlandse kant de kwestie van de zogenoemde „Wiedergut- machung” (schadevergoeding voor om redenen van ras, geloof of wereldbe schouwing vervolgde Nederlandse nazi- slachtoffers) aan de orde worden gesteld. maar een aantal ambtenaren op het ministerie van Sociale Zaken meent, dat er toch een mogelijkheid is om dit project door te voeren. s EINDHOVEN (ANP) Naar schatting 800 tot 1000 mensen, voornamelijk jonge ren, hebben gisteravond in Eindhoven gedemonstreerd uit solidariteit met de Spaanse staking bij Philips. Onder de demonstranten bevonden zich enkele honderden Spanjaarden afkomstig uit de woonoorden El Pinar uit Maarheeze en El Prado in Eindhoven. Een aantal deel nemers was per bus uit Nijmegen geko men. Volgens een woordvoerder van het steuncomité Spaanse Philips-arbeiders waren de demonstranten voornamelijk leden van de organisaties, die deel uit maken van het steuncomité, te weten de Communistische Studentenbond, de Soci alistische Partij en de Communistische Bond Proletariërs Links. De demonstratie had een rustig ver loop. De staking van de Spaanse werkne mers duurt voort. Gistermiddag gevoerd overleg heeft niet tot resultaat geleid. Vanmiddag zou het overleg worden her vat. Daarbij zullen ook vertegenwoordi gers van het NKV en het NW aanwezig zijn. Het overleg van dinsdag heeft vol gens P. Grol, hoofd personeelzaken van Philips geen resultaat opgeleverd omdat er nauwelijks sprake is geweest van echt overleg. „De Spaanse deputatie wil de dat bij het gesprek vakbondsbestuur ders aanwezig zouden zijn. Aanvankelijk was het NVV niet bereid iemand te sturen. Bovendien hebben de Spaanse werknemers om vier uur het overleg beëindigd in verband met de voorberei dingen voor de demonstratie die ’s avonds werd gehouden”. De heer Grol noemt de sfeer waarin het overleg heeft plaatsgevonden in ie der geval hoopgevend. Georganiseerde Spaanse werknemers van Philips hebben zich tot de drie industriebonden gewend met het verzoek een gesprek met de bedrijfsleiding van AMSTERDAM (ANP). Bij de jaar lijkse uitloting van de 2,5 percent, 30- jarige premielening 1967 van Het Roode Kruis is obligatienummer 1937 uitgeloot met 50.000. De 10.000 viel op nr. 25.451, de 5.000 op nr. 7207 en 1.000 op de nrs. 3271 en 3599. Verder worden 145 obligaties aflosbaar gesteld met f 105. Jessel Securities is een houdster- en beheersmaatschappij. Haar belangen om vatten machinebouw- en andere indus trieën, handelsondernemingen, scheep vaartbedrijven, staal- en kopergieter!jen suikerfabrieken en distilleerderijen, be leggingsmaatschappijen, levensverzeke ringsmaatschappijen en makelaa-’-'-’-ito- ren in schadeverzekeringen. Jessel ver klaarde te zullen voorstellen het slotdi vidend voor het boekjaar per 30 juni 1974 te passeren. De vennootschap verklaarde dat dr huidige moeilijkheden voornamelijk te wijten waren aan een combinatie van d< hoge rentetarieven der laatste maanden en de invloed van de dalende beurskoer sen op de op actuariële wijze berekende solvabiliteit van haar verzekerigsdochter de London Indemnity and General Insu rance Co (Ligi). Het betreft vooroorlogse vorderingen, vermogensrechtelijke belangen welke door nationalisatie, onderbeheerstelling en dergelijke aan de beschikkingsbe voegdheid van de rechthebbenden zijn onttrokken en kunstvoorwerpen en an dere goederen die gedurende de Tweede Wereldoorlog zijn weggevoerd en op het grondgebied van de DDR zijn terechtge komen. DEN HAAG. In Oost-Berlijn zijn gisteren de eerste oriënterende bespre kingen op ambtelijk niveau tussen Ne derland en de Duitse Demokratische Re publiek (DDR) begonnen over financiële en vermogensrechtelijke vraagstukken. Een Nederlandse delegatie zal gedurende de twee dagen durende besprekingen aanspraken van Nederlandse particulie ren en instellingen op de DDR aan de orde stellen, aldus een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De maatregel houdt een vrijheidsbero ving in van de keus van arbeidsplaats en is in strijd met de rechten van de mens, zeggen de buitenlanders. Ze eisen dan ook een gelijke behandeling als hun Nederlandse collega’s en achten daar voor ondermeer nodig dat de arbeidsver gunningen in handen van de buitenland se werknemers blijven. Op lokaal niveau eisen de buitenland se werknemers actief en nassief kies recht. Zij zeggen als deelneme”s de Nederlandse samenleving thans niet in staat te zijn op andere wi.ize hun rech ten voldoende te verwezenlijken. Indien nodig wensen de buitenlanders een grondwetswijziging die het kiesrecht voor hen mogelijk maakt. dit jaar die het politieke klimaat en de politieke wil rond de Britse positie in de EEG mede kan bepalen. Minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan heeft tijdens een persconferentie in Luxemburg uiteengezet dat zijn regering een EEG voor ogen staat die fundamen teel toch anders is dan het ideaal dat bijvoorbeeld Nederland nastreeft. D< Britten mikken kennelijk op een EEG van intergouvernementele samenwer king, die de nationale soevereiniteit on aangetast laat. Bij de jaarlijkse uitloting van de 2,5 percent premielening Amsterdam 1951 (Woningbouwpremielening) is obligatie nr. 8 van serie 1934 uitgeloot met 50.000. Nr. 10 van serie 5069 wordt afgelost met 10.000 en nr. 1 van serie 3710 met 5.000. Met 1.000 lootten vijf obliga ties uit: nr. 4 serie 6293, nr. 3 serie 6618, nr. 3 serie 7735, nr. 9 serie 8869 en nr. 7 serie 9521. Twaalf obligaties worden met 500 af gelost: nr. 9 serie 450, nr. 10 serie 1353, nr. 4 serie 1494, nr. 4 serie 1934, nr. 9 serie 5256, nrs. 4 en 7 serie 5612, nrs. 6 en 10 serie 7060, nr. 10 serie 8173, nr. 6 serie 8779 en nr. 7 serie 8869. Voorts worden nog 480 obligaties aflos baar gesteld met 125 elk. Bij de jaarlijkse uitloting van 3.000 obligaties van 100 behorende tot de 5 percent 8 percent premielening 1969 van het Bouwfonds voor Limburgse Ge meenten (BLG) is obligatie nr. 14932 uitgeloot met 100.000. Op nr. 66062 viel 25.000 en op nr. 50132 10.000. Met 5.000 lootten tien obligaties uit: 30178, 30208, 30908, 35821, 35822, 35823, 35824, 53578, 88758, en 86928. Voorts worden 65 obligaties afgelost met 1.000, 100 met 500 en 2.822 met 100. Buitenlands geld ..DB Districtsbestuurder A. Dantuma van de Industriebond NVV zei desgevraagd dat de afzetproblemen met Ame-ika be gin dit jaar zijn gaan spelen. Inmiddels is door natuurlijk verloop het perso neelsbestand bij Van Poppel volgens hem al met circa 20 werknemers inge krompen. Over de vooruitzichten van het bedrijf zijn de vakbonden nogal somber gestemd. De heer Dantuma acht de kans groot dat er nog verdergaande maatregelen dan arbeidstijdverkortinj zullen moeten worden genome om hei bedrijf uit de moeilijkheden te halen Volgende week dinsdag hopen de bonden door de- directie van Van Poppel nader over de bedrijfssituatie te worden inge licht. gatie van de hand. Niet alleen binden deze regelingen de buitenlandse werkne mers met handen en voeten aan het bedrijf waar zij werken, bij ontslag zullen de buitenlanders ook illegale werknemers worden, terwijl voor de werkgevers de verleiding kan ontstaan onderling handel te drijven met werk vergunningen en goedkoper illegale bui tenlanders in dienst: te nemen, zo meent de delegatie- DEN HAAG (ANP). Niet iedere Surinamer in Nederland is werkloos. Slechts van ongeveer twintig percent kan men zeggen dat zij niet die plaats in de Nederlandse maatschappij hebben kunnen krijgen, die zij zich gewenst hebben, aldus een functionaris van het ministerie van Cultuur, Recreatie Maatschappelijk werk in Rijswijk. UTRECHT (ANP). Aanstekerfa- briek Van P«m-el in Assen gaat werk tijdverkorting aanvragen voor de circa 180 man personeel. De maatregel houdt verband met afzetmoeilijkheden in de VS, een belangrijke afnemer van het bedrijf. Ondanks de groeiende markt in Europa zal men tot deze tijdelijke maat regel moeten overgaan, aldus een mede deling van de directie. Naar schatting van het ministerie be vinden zicht 75 a 80 duizend Surinamers in Nederland. Hiervan blijken volgens de cijfers van het ministerie van Sociale Zaken op eind september 4.900 werkloos (3400 mannen en 1500 vrouwen). Enige tijd geleden heeft de Nederland se ministerraad besloten dat een aantal ministeries al het mogelijke moet doen om te voorkomen dat de Surinaamse migranten (CRM weigert te spreken over „stroom”) een probleem gaan vor men in de Nederlandse samenleving. Men wil, zoals indertijd gebeurde met de migranten uit Indonesië, zorgen dat zij allen een plaats in de Nederlandse sa menleving vinden. Het kabinet heeft daarom een interdepartementale werk groep ingesteld onder leiding van de vroegere Rotterdamse wethouder De Vos om te zoeken naar oplossingen. Het ministerie van CRM heeft de directeuren van Gewestelijke Arbeidsbu reaus in Nederland gevraagd meer aan dacht te besteden aan rijksgenoten uit Suriname, die in Nederland werk zoe ken. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag heeft met deze nieuwe methode al succes geboekt. Men probeert of het mogelijk is werk loze Surinamers aan werk te helpen bij bedrijven, waar ze de benodigde be- roepsscholing krijgen. Gedurende deze Periode zouden zij geen salaris krijgen maar gewoon een uitkering van de Bij standswet. Na een bepaalde periode kan een werkgever aangeven dat hij de werkne mer voldoende geschoold acht. Dan gaat de man salaris verdienen en vervalt de uitkering. Volgens een bepaalde lezing verzet de Bijstandswet zich hiertegen, „Het belangrijkste politieke besluit van de vergadering”, zo kenschetste staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Brinkhorst deze onderneming, die ten doel heeft de handelsbetrekkingen op contractuele basis te regelen en uit te breiden. De EEG staan daarbij drie pun ten vooral voor ogen: niet-preferentiël< handelsakk'oorden die evenwicht brengen tussen de voor- en nadelen op basis van een behandeling als begunstigde natie speciale maatregelen met het oog op de landbouw en het stichten van gemengde commissies met de individuele landen waarin de bes ':’n~?n worden gevoerd 2.81- 2.71 6.09- 6.39 6.68- 6.98 101.25-104.25 36.75- 40.25 8.85- 10.35 2.65- 2.75 54.50- 58.00 90.00- 93.00 58.75- 61.75 46.50- 49.50 42.25- 45.25 14.28- 14.58 4.44- 4.74 8.10- 9.60 68.25- 71.25 14.50- 17.50 In het algemeen zijn de buitenlandse werknemers van mening dat van de hele gang van zaken rond de nota buiten landse werknemers een schertsvertoning is gemaakt, omdat van eerder gedane voorstellen onder meer naar aanlei ding van de memorie van antwoord op 8 juni en tijdens hoorzittingen van de bijzondere Kamercommissie nauwe lijks iets terug te vinden is in het regeringsantwoord van 27 september op het eindverslag van de commissie. Over het generaal pardon het offi cieel toelaten van buitenlanders en het verlenen van een tewerkstellingsvergun ning zegt de delegatie nog dat de werkgevers nu een macht hebben over de illegalen die zeer nadelig is voor de buitenlandse werknemers, onder andere door minder loon en geen sociale verze keringen. De delegatie wijst er op dat ook in andere delen (België. Engeland) een generaal pardon is toegepast. De argumentatie van de regering dat het gevaar dreigt van steeds nieuwe toestro ming van illegalen noemen de buiten landers tegenstrijdig en zwak. uw gesprekspartner voor kantoorefficiency Q 1 I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13