Grote aandacht LEONID BREZNJEV IN JANUARI NAAR EGYPTE Liddy vrij PROF. DR. D. VAN BEKKUM: Kankerbestrij ding met medicijnen in Nederland achterop GIJZELING IN BELGIE Beyers Naudé krijgt pas Satellieten tegen analfabetisme terug voor overleg in Warschau I. Ül m 2 Vluchtauto raakte geblokkeerd Zeeuws-Vlaanderen achtergrond krijgt „borrelbus” Goedkoper dan alle andere, f 11,70 per half jaar. Bel 020 - 6 52 32 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, postzegel hoeft niet. WOENSDAG 1 6 OKTOBER BINNENLAND-BUITENLAND Olie-inkomsten 7 (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Rond de aardbol cirkelen ruim 700 satellieten die door toedoen van mensenhand in hun vaste baan door de ruimte zijn ge bracht. Verreweg de meeste van deze satellieten dienen de doelein den waarvoor de machtigste landen van deze wereld zich de grootste inspanningen getroosten: wetenschappelijke research en militaire spionage. Het aantal satellieten dat de wereld op meer democratische wijze „open legt” via communicatie blijft tot enkele tientallen beperkt. ling worrdt gecentraliseerd in zie kenhuizen, waar in de toepassing van deze stoffen gespecialiseerde artsen hun volle werktijd aan de behandeling van kankerpatiënten geven, dit in nauwe samenwerking met andere deskundigen op het ge bied van kankerbestrijding, zoals chirurgen en bestralingsartsen. RIJSWIJK (ANP) In Neder land bestaat een duidelijke achter stand bij de bestrijding van ver schillende soorten kanker met me dicijnen. De achterstand bestaat zowel op het gebied van het ex perimenteel onderzoek als in de op leiding van artsen. Ook de best mo gelijke toepassing van deze stoffen bij patiënten is nog niet bereikt. Daarvoor is nodig dat de behande- JF •>z V - Kissinger (Van onze correspondent) De secretaris-generaal van de commu- (ADVERTENTIE) tide ren vee den Ige. oek van Gordon Liddy, een van de organisatoren van de Watergate-inbraak, verlaat het gerechtsgebouw in Washington na be taling van een borgsom van vijfduizend dollar. Liddy zat 21 maanden in de ge vangenis. In eerste instantie werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van ten minste zes jaar en acht maanden. Kissinger is vijf uur in Marokko ge weest en heeft er een onderhoud van bijna twee uur gehad met koning Has san. De Amerikaanse minister heeft zijn achtste reis naar het Midden-Oosten in een jaar afgesloten in het vertrouwen dat hij de Arabieren en Israëliërs dich ter bij onderhandelingen heeft gebracht en de prijs van ruwe olie dichter bij een verlaging. De Israëlische oud-minister van De fensie Mosje Dajan heeft verklaard een voorstel in het parlement dat zich uit spreekt voor annexatie van de Jordaan- westoever, te zullen steunen. Daarmee heeft hij de kleine meerderheid die het kabinet van Rabin in de Knesset heeft, in gevaar gebracht, aldus meldt onze redacteur in Jeruzalem. den. Het schijnt nu dat een meerderheid in de NRP bereid is de religieuze zaken voorlopig te laten rusten en nu toch tot de regering toe te treden. Dat zou het kabinet kunnen redden in geval Dajan en de zijnen uit de boot zouden vallen. Een extra complicatie is echter dat de NRP, en in het bijzonder haar radicale jongeren vleugel, op de bres staat voor de kolonisatie van de Jordaan-westoever. De invasie van potentiële kolonisten op de westoever gedurende de afgelopen week was op initiatief van de jongeren uit de NRP. Het is dus uiterst onwaar schijnlijk dat de NRP in het geval een voorstel dat de westoever bij Israel moet blijven wordt ingediend, daar tegen zal stemmen. In Marokko sprak de Amerikaanse mi nister Kissinger (links) met koning Has san (rechts, met hoofddeksel). Dit onder houd betekende het einde van Kissingers reis door het Midden-Oosten. Naast Kis singer, de Amerikaanse onderminister Sisco. men sch- Iza- ste- Het kri- ANTWERPEN. (Belga en AFP) In de Antwerpse voorstad Brasschaat heeft gisteren een jongeman enige uren het zesjarig dochtertje van een bekende dia manthandelaar uit Antwerpen in gijze ling gehouden. Na langdurige onderhan delingen ging hij er mee akkoord dat de vader van het kind de plaats van het meisje zou innemen. ich ing aus de oie, lay lui de nen tel- van rer- che ven ven hun van de i in De 17- ?eld ’on- ruis aan Ook ton- ien. mi. ■ren eeft sten duf heid rote men »an- izoor om- t in sche on- ver- rlog van die t de )ten, cun- heid iden af- and- lelk- dat i de arei- die zo’n de ijk sm, len fd- ert len ten huis mde :rle- was i de dui- >n- in- an >n- :en nt- ïds een oor- Hij keld an in it- nd ne is >rt ;n- fa- »n- ste die te- lap lad ste n. el- )er an an ;ch e- jze ray iale uit aan na en vas. vist pis- Tenslotte deed prof. Van Bekkum me dedeling over een stof die in de Verenig de Staten uitvoerig is getest en waarvan gebleken is dat deze de terug keer van borstkanker bij vrouwen sterk vermindert. Tijdens zijn reis van zeven dagen naar zeven landen heeft Kissinger volgens zijn zeggen met de regering van Israel overeenstemming bereikt over principes en procedures voor de volgende onder handelingsfase. Na die- overeenstemming in Arabische hoofdsteden te hebben toegelicht, kreeg de Amerikaanse minister onverwachte medewerking van koning Feisal van Sa- oedi-Arabië voor het vaststellen van sta biele en eventueel lagere olieprijzen. Dr. Kissinger heeft de leiders van Israel, Egypte, Syrië, Jordanië, Algerije en Marokko, toegezegd dat hij begin november terugkeert voor het op gang brengen van de volgende fase, waar schijnlijk na zijn komende bezoeken aan de Sovjet-Unie, India, Bangladesj, Pakis tan, Afghanistan, Iran, Roemenië, Joego slavië en Italië. De eerste satelliet van de nieuwe generatie is in april van dit jaar gelanceerd en tegelijkertijd is een proefprogramma begonnen in de Ver enigde Staten. It UTRECHT (ANP). Ten gerieve van de dorstigen gaat na de invoering van de strengere alcohoiwetgeving per 1 no vember in het Zeeuwsvlaamse land een „borrelbus” rijden. De speciale buslijn, inmiddels „0,5 express” gedoopt, komt er op initiatief van enkele horeca-onderne- mers in Kloosterzande. WENEN. Met spanning worden in Oost-Europa de resultaten van de verga dering van communistische partijen te gemoet gezien, die vandaag in Warschau is begonnen. Alleen door substantiële concessies van de Sovjet-Unie aan Joe- go-Slavië en enige andere communisti sche partijen kon de bijeenkomst eigen lijk nog doorgaan. Daarnaast is het volgens hem noodza kelijk de hulp aan kankerpatiënten zo danig te organiseren, dat nieuwe stoffen zo snel mogelijk maar ook met maxima le veiligheid kunnen worden toegepast. in een van de bovenkamers van waaruit hij langdurig onderhandelde met de vader van het meisje en de politie. Tenslotte kwam men om 20 uur tot een akkoord. Dit hield in dat de vader de plaats innam van zijn dochter en dat hij samen met de overvaller in de richting van Nederland zou vertrekken. Vlak voor de grens volgde de ontknoping. De dader bleek een bekende van de Belgische justitie te zijn. De kleine Mu riel was de heldin van de avond. Vol gens de politie had zij de overvaller voortdurend aan de praat gehouden mstische partij in de Sovjet-Unie, Leo nid Breznjev, gaat in de loop van janua ri naar Cairo voor een topconferentie met president Sadat van Egypte. Dit is gisteren in Moskou vernomen. Ismail Fachmi, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, die naar Mos kou is gegaan met een boodschap van president Sadat om de topconferentie in Cairo voor te bereiden, is gistermiddag door Breznjev ontvangen, met wie hij een gesprek van drie uur had. 1 Satellieten en analfabetisme. Pro- dukten van moderne technologie ten dienste van de bestrijding van onwe tendheid bij honderden miljoenen mensen. De twee begrippen lijken bijna met elkaar in tegenspraak te zijn. „Toch”, zegt Sommerlad, „zullen verantwoord gebruik van de massa media, moderne communicatie, tech nologie en nieuwe methoden en tech nieken van onderwijs misschien de enige oplossing binnen redelijke ter mijn vormen voor de gigantische on derwijsproblemen in de wereld”. Vooral ook omdat combinatie van twee of meer middelen, mits goed toege past, veel betere resultaten oplevert, is het volgens prof. Van Bekkum vereist dat die toediening wordt gedaan door zeer ervaren specialisten. Met hem reed hij per auto in de richting van Nederland, gevolgd door enige auto’s van de Belgische rijkswacht: Op honderd meter van de grens bij Kapellen werd de weg voor de vlulcht- auto geblokkeerd. De politiemannen wisten de man, een barkeeper uit Ant werpen, ondanks diens heftige verzet spoedig te overmeesteren. In de scher mutseling viel een schot dat echter nie mand trof. UNESCO, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, heeft sinds vele jaren de mogelijkhe den onderzocht hoe satellieten dienst baar kunnen worden gemaakt aan de ontwikkeling, de educatie van de we reldbevolking. UNESCO-experts heb ben een enorme kennis verzameld over onderwijs via televisie, vooral aan kinderen en volwassenen in ont wikkelingslanden, die nu van elk on derwijs verstoken blijven. Als gevolg van hun sterk gestegen inkomsten uit de export van ruwe olie zijn nu twee landen, Indonesië en Iran nogal plotseling in staat aan de onderwijs-satelliet deel te nemen. Lloyd Sommerlad. hoofd van de UNESCO-afdeling die zich met de Volgens prof. Van Bekkum is het voor een land als Nederland niet mogelijk onderzoek te doen dat vergelijkbaar is met dat in de Verenigde Staten, waar veel meer geld beschikbaar is. Wel is het zowel noodzakelijk als mogelijk dit Amerikaanse onderzoek te volgen, in Nederland aanvullende experimenten te doen en mensen in de toepassing van deze middelen op te leiden. JOHANNESBURG. (Reuter) De Zuidafrikaanse regering zaf ds. Beyers Naudé, de directeur van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika, zijn paspoort teruggeven. Het paspoort werd vorig jaar in beslag genomen toen Beyers Naudé weigerde te getuigen voor een parlementscommissie, die een onderzoek instelde naar het christelijk instituut en naar drie andere organisaties die zich tegen de apartheidspolitiek van de rege ring keren. Toepassing op grote schaal is ech ter altijd min of meer een illusie gebleven. René Maheu, de aftredende Franse directeur-generaal van UNE SCO, gaf onlangs ronduit toe dat het al vele jaren geleden door de UNE SCO begonnen programma voor de alfabetisering van de honderden mil joenen mensen op de wereld, die niet schrijven of lezen kunnen, een mis lukking is geworden. „Bij veel ont wikkelingslanden heeft alfabetisering een hoge prioriteit”, aldus Maheu. ..En als ik bij de rijke landen aan klop, kan ik wel geld krijgen voor de ontwikkeling van de satelliet-televi- sie-programma’s bezighoudt, zegt daarover: „Indonesië zal waarschijn lijk het eerste ontwikkelingsland wor den dat educatieve televisie met be hulp van deze nieuwe satellieten op grote schaal zal invoeren, waarschijn lijk al in 1976. Dit land, dat zich over 5000 kilometer uitstrekt en duizend bewoonde eilanden omvat, waarvan alleen Java tot nu toe televisie kent, is perfect geschikt om een satelliet systeem ten dienste van onderwijs toe te passen”. Beyers Naudé had zijn paspoort terug gevraagd om naar de Verenigde Staten te kunnen reizen, waar hem een onder scheiding is verleend voor zijn „strijd voor vrede en gerechtigheid in Zuid- Afrika”. Volgens een zegsman van het Christelijk Instituut is ds. Beyers Naudé ook van plan kerkelijke vergaderingen in Nederland, West-Duitsland en Enge land bij te wonen. De man had in de middag bij de woning van de diamanthandelaar Fred dy Ferstenberg aangebeld. Tegen het dienstmeisje dat alleen thuis was, zei hij monteur te zijn en opdracht te hebben naar de verwarming te kijken. Toen hij binnen was, trok hij een revolver en boeide het dienstmeisje. Enige tijd later kwamen mevrouw Ferstenberg en haar vier kinderen thuis. Toen zij de overvaller zagen die een sjaal voor zijn gezicht had gebonden, probeerden zij te vluchten. Dit lukte hun allen behalve de zesjarige Muriel. De man trok zich met het kind terug De bussen, toeringcars van een buson derneming in Axel, gaan tijdens het weekeinde Axel en Kloosterzande met een dozijn andere gemeenten verbinden. Als alles volgens plan verloopt gaat minister Van Agt van Justitie de buslijn 'W penen. Premier Rabin heeft al enige tijd ingezien dat zijn meerderheid in de Knesset in gevaar komt wanneer de discussie over de toekomst van de Jor daan-westoever op gang komt. Daarom probeert hij alsnog de Nationaal Reli gieuze Partij binnen de coalitie te bren gen, die op het moment over 61 van de 120 zetels beschikt. Deze meerderheid zou dan groeien tot 71. Tot nu toe stond de ingewikkelde kwestie, wie volgens de joodse wet als jood beschouwd moet worden, toetreding van de Nationaal Religieuze Partij in de weg. Maar het religieuze establishment zou graag weer tot de regering toetre- RABAT (UPI en Reuter) Dr. Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren zijn reis van zeven dagen door het Middew-Oosten en Noord-Afrika beëindigd en is ’s middags kwart voor vijf terug gekeerd naar Washington. Hij ver trok vanuit Rabat. Noch de farmaceutische experts van de universiteiten, noch die van de indu strie hebben volgns prof. Van Bekkum tot nog toe farmacologische eigenschap pen van de chemo-therapeutica onder zocht. Toch is dit volgens hem erg belangrijk. Deze stoffen zijn zonder meer giftig, alleen in de meeste gevallen voor kankercellen iets giftiger dan voor gezonde lichaamscellen. Het is dus ui terst belangrijk precies na te gaan hoe veel men van de stof nodig heeft om op bepaalde plaatsen in het lichaam de stof werkzaam te doen zijn zonder dat al te grote schade wordt aangericht. Belgrado was zo verontwaardigd over het pas opgerolde Russische complot in Montenegro, dat het oorspronkelijk iede re medewerking in Warschau weigerde en de bijeenkomst bijna moest worden afgeblazen. Om een dergelijke smadelijke diplo matieke nederlaag te vermijden, ver zochten de Russische leiders de Hon gaarse partijleider Kadar om te bemid delen. Joego-Slavië bleek enige ultima tieve eisen voor deelneming aan de ver gadering in Warschau te stellen daar mee tevens als woordvoerder voor Roe menië en diverse Westeuropese partijen fungerend. De belangrijkste eisen waren dat Mos kou geen aanspraak meer mag laten gelden het ideologische centrum van de wereldrevolutie te zijn en dat er in Warschau geen kritiek wordt geleverd op andere niet aanwezige communisti sche partijen bedoeld is natuurlijk China. Volgens prof. Van Bekkum ontbreekt er in Nederland een soort nationale directie voor het kankeronderzoek, waar centraal wordt uitgemaakt wat voor on derzoek noodzakelijk is en hoeveel geld daarvoor beschikbaar is. Een nationale directie zou volgens prof. Van Bekkum bijv, rechtstreekse researchopdrachten aan laboratoria van universiteiten of farmaceutische industrieën kunnen ge ven. Nu is men afhankelijk van het spontane initiatief van de wetenschaps mensen bij universiteit of industrie, en dat is volgens prof. Van Bekkum niet voldoende. ATHENE. (DPA) De Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken en vice- premier, George Mavros, is gisteren or verzoek van zijn partij uit de regering- Karamanlis getreden. Zijn partij, de Unie van het Centrum, waarbij zich de groepering „Nieuwe kr<'"’,ten” heef' aangesloten, had Mavros daarom ver zocht opdat de partij bij de algemene verkiezingen van 17 november niet al te zeer geïdentificeerd zal worden met de regering-Karamanlis. redding van de tempels van Aboe Simbel in Egypte of de Boroboedoer op Java, maar als ik over alfabetise ring begin, zegt men: kunnen we niet van onderwerp veranderen?” Niettemin openen zich nu nieuwe perspectieven. De huidige generatie satellieten, die gebruikt kunnen wor den voor de televisie-uitzendingen, vergen kostbare investeringen. De signalen die ze opvangen, worden heruitgezonden, maar zijn zo zwak dat ze alleen door kostbare grondsta tions (kosten twee tot vijf miljoen dollar elk) kunnen worden opgevan gen. Deze grondstations geven de sei nen vervolgens door naar gewone televisiezenders, die ze op hun beurt weer uitzenden naar gewone televi sietoestellen. Dit kostbare systeem wordt toege past bij Orbita, het televisie-commu- nicatiesysteem van de Sovjet-Unie waarbij de Oostbloklanden zijn aan gesloten en bij Intelsat, het „westelij ke” systeem dat tegelijk ook het grootste is. Er is nu echter een nieuwe genera- De meeste ontwikkelingslanden kunnen zich de uitgaven hoe be trekkelijk gering ook in vergelijking met de kosten voor een „klassiek” onderwijssysteem niet permitteren. Zij streven naar samenwerkihg en het zelfstandig ontwikkelen van de eigen programma’s, waarvoor overi gens volgens de UNESCO-experts nog „enorme krachtinspanningen” nodig zullen zijn. Deze opmerkingen heeft prof. dr. D. van Bekkum, hoogleraar radiobiologie en directeur van -het radiobiologisch insti-* tuut van TNO in Rijswijk gisteren ge maakt naar aanleiding van een confe rentie over genoemde geneesmiddelen die gisteren en eergisteren in het insti tuut is gehouden. De desbetreffende stoffen, chemo-the rapeutica genaamd, hebben het al moge lijk gemaakt een vrij zeldzaam voorko mende maar dodelijk verlopende vorm van kanker als leukemie bij kinderen zodanig aan te pakken, dat het genezings- percentage tot boven 40 pet. is gestegen. In het Rijswijkse TNO-instituut is het onderzoek naar de werking van deze stoffen sinds 1966 aan de gang. Daarbij wordt gebruik gemaakt van proefdieren. DE GOEDKOOPSTE tie satellieten ontwikkeld, die geen grondstations en televisiezenders meer nodig hebben. Deze satellieten zijn in staat enkele televisieprogram ma’s tegelijk uit te zenden naar tele- visie-ontvangtoestellen, die voorzien moeten zijn van een speciale antenne. Een dergelijk ontvangtoestel kost naar schatting 1000 dollar per stuk. In 1980 zal het mogelijk zijn, aldus UNESCO-experts. uitzendingen van de satelliet direct op een gewone ontvanger te krijgen. Deze nieuwe mogelijkheden zijn van kardinaal belang voor ontwikke lingslanden. Met behulp van deze nieuwe satellieten zullen ze televisie programma’s kunnen uitzenden naar de bevolking in afgelegen streken, tientallen jaren voordat ze zowel fi nancieel als technisch in staat zullen zijn een gewoon televisie-netwerk zo als in Nederland bijvoorbeeld bestaat, op te bouwen. „Akkoord met Israel”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3