J. C. BUIS: NIET PESSIMISTISCH OVER WERKLOOSHEID IN DE IJMOND :e 1 De meeste van deze mensen zijn tegen hun wil uitgerangeerd...” I Verenigingsnieuws mffi 95 E.S-juwelier omens E.S-juwelier Fortgens helpt u tijd en mode kombineren M4TC/REI. dtër i s 5 VRIJE DAG HEEFT GEEN WAARDE ALS ER GEEN WERKDAG TEGENOVER STAAT VACUUM V&tPAKT ‘ga WOENSDAG 16 OKTOBER PLAATSELIJK NIEUWS 4 Door Ko van Leeuwen F: Door Loes De Fauwe Op uitgekeken Overlopen door jongeren 1 i i i i i I I jgi IJMOND „Ze hebben me niet meer nodig. Dat gefrustreerde ge voel wordt steeds erger. Je had een goede baan, werd gewaardeerd en opeens is dat over. Dan tel je niet meer mee en ze laten je dan ook vallen als een baksteen”. Zo beschrijft een werkloze man zijn gevoelens. Gevoelens die waar schijnlijk algemeen geldend zijn voor alle „ww’ers”. „Het is voor mensen die werk hebben gemakkelijk om grapjes te maken, maar ik kan er echt niet hartelijk om lachen”. Ook mijnheer Van S„ die nog maar betrekkelijk kort zes weken zonder werk is, merkt al iets van de ongewilde discriminatie: „De toestand op zich is al vervelend genoeg, maar wordt door je medemens nog vervelender gemaakt. Je wilt er zo snel moge lijk uit en je denkt: ik heb wel vlug een andere baan, maar dat valt be hoorlijk tegen”. IJMOND „Ik vind dat een mens echt niet geboren is om alleen maar te werken”, zegt directeur J. C. Buis van het Gewestelijk Ar beidsbureau IJmond tegen de tele foon. En dat is op z’n minst een opmerkelijke uitspraak voor een man op deze post. Maar het is ook een opmerking die illustreert dat Buis een man moet zijn, die er uitermate veel begrip voor heeft, dat een werknemer ook zoveel mogelijk plezier moet hebben in de dagelijkse bezigheden die hem zijn levensonderhoud moeten garande ren. In het gesprek dat volgt blijkt hij ongenuanceerde kreten over een verminderde lust tot werken bij de jeugd resoluut de deur uit te zwaai en. „Daar durf ik rustig tegenin te gaan. De jeugd functioneert in het arbeidsproces niets minder dan de volwassenen. Kijk alleen maar hoe veel jongeren hun studie binnen de normale tijd afmaken”. Wijk aan Zee D Weer opnieuw beginnen V elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk V/lUMTeNtlMONAPeSUlOOP. rees o.sc/7eR366-géfa i - achtergebleven bij de emancipatiegedachte niet (ADVERTENTIE) 21.30-22.30 Geo- Huygens- 45: IA N Huygens- @5 lee. ten het iek dachte. En laten we ook even bedenken dat je tweeduizend jaar Christelijke in vloed niet zomaar kunt wegcijferen. Van ouds is het cultuurpatroon van invloed dat zegt: de vrouw hoort in huis. We zijn nog lang niet zover dat de vrouw, net zo geaccepteerd wordt als de man. Dat is een proces dat maar heel, heel langzaam vooruit gaat”. de E.S. juwelier van Haarlem, Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt,Tfn.023-324259 In het Gewestelijk Arbeidsbureau in Beverwijk kunnen alle werkzoeken den terecht voor inlichtingen over en bemiddeling bij nieuwe banen. men ondermeer terecht kan voor voor lichting over en bemiddeling bij nieuwe banen. in sde ten bi de eid op sch be- iiek een akt, inte ken is sti- vi- op itie het ide ge- sri- di- rde ing >ort nd- ïk 03 sn •k, üj en is, as. :er en ;se an de P- de ‘er jn en tir. re- id- je- en 1”. rt- let en als ir- sr- ïr- lat jr- ng ar- ‘U- jes te en, ei- 10- nd 1. Voor de 33-jarige Van S„ voor de 21- jarige Jieke, voor de 20-jarige Mirjam, voor Rob van 19, voor Nico van 18, voor die gescheiden vrouw van 32 en ga zo maar door. Dagelijks lezen we de statis tische gegevens over werkloosheid in de krant. Gelukkig valt het in de IJmond procentueel gezien mee. Maar dat maakt de situatie voor de mensen die hier geen werk kunnen vinden niet minder onple zierig. Van S.: „Zes weken geleden werd ik ontslagen. Ik was salespromotor bij een machinefabriek. Ze hadden mij indertijd gevraagd om bij hen te komen werken. Het ging goed. In de drie jaar dat ik er heb gewerkt, kreeg ik van drie concur rerende bedrijven een aanbieding. Ik ben daar toen niet op ingegaan omdat ik het niet op z’n plaats vond om weg te gaan: ik werkte er net. En opeens krijg je dan te horen: je zult het zeker wel gemerkt hebben, maar de zaken gaan niet zo best, en daar ga je. En dan laten ze je ook goed vallen ook. Ik heb sindsdien van niemand van de collega’s meer wat ge- In de IJmond dus toch allemaal wel zaken die op een bepaalde manier om verbetering vragen. Van een onrustba rende stijging van de werkloosheid is in dit gebied echter geen enkele sprake. En wat de jongste schoolverlaters betreft, daarvan is de verwachting dat het over grote deel binnen afzienbare tijd passend werk zal hebben gevonden. Nico bijvoorbeeld. Hij is 18 jaar en deze zomer van de LTS gekomen. Hij is ziek geweest, maar sinds korte tijd weer genezen verklaard, dus hij kan aan de gang. Hij heeft enige tijd gezocht, ver veelde zich vreselijk, maar heeft deze keer geluk: er is ergens een baan be schikbaar en hij kan naar de medische keuring. eens” dat boek te lezen of die fiets te repareren. „Je wordt heel sloom”, vertelt Jieke, „daar moet je je tegen verzetten. Ik sta gewoon elke dag om negen uur op. Als je dat niet doet, blijf je steeds langer in bed liggen.” Van S.: „Je wordt rusteloos, je gaat jezelf ontlopen. Ik sport veel. Je moet tegen een opkomende lusteloosheid vechten. Als er weer een negatief be richt is binnengekomen, dan mag je dat niet op je gezin afreageren. Als ik dat rottige gevoel weer krijg, dan pak ik mijn fiets.” WOENSDAG 16 OKTOBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. Voor de goede orde moeten alle men sen die via het GAK een ww-uitkering ontvangen, wekelijks bij de controleur een „werkbriefje” inleveren. Op dit briefje dienen alle gegevens over gedane sollicitaties te worden ingevuld. In IJ- muiden gebeurt dit op maandagmorgen, in het Cultureel Centrum. Dat de ww zo’n feest niet is, blijkt maar duidelijk. Zwijgend wachten daar de mensen op de gang op hun beurt. Norse gezichfen, soms haast schichtige reacties. Praten willen ze liever niet. Op de foto hele maal niet. zien of zelfs maar een telefoontje gehad. Dat komt toch wel hard aan. Ik begrijp best dat het, vanuit bedrijfsstandpunt wel moest. Als een bedrijf niet voldoen de verkoopt, is het economisch verantwoord toch de hele dag een vent op de weg te hebben. Maar dit is een goede les geweest. Je gaat in de toe komst hetzelfde toepassen. Hard worden, net zo materialistisch, je gaat ook over lijken.” Directeur J. C. Buis van het Gewes telijk Arbeidsbureau IJmond: „In geen enkele advertentie staat: wij zijn eigenlijk een rot bedrijf’. „De werkgevers zijn ver Het gesprek met Buis gaat over de toenemende stroom van berichten die aangeeft dat er sprake is van een fikse werkloosheid. Vooral vrouwen en jonge ren lijken minder gemakkelijk aan de slag te kunnen komen. Hoe ligt dat in de IJmond? „Daar ben ik zeker niet pessimistisch over. Van de mannelijke bevolking is één percent werkloos en dat is belang rijk onder het landelijk gemiddelde. Maar het is wel zo, dat er nu tweemaal zoveel jongeren werkloos zijn dan vorig jaar september. Dat is niet alléén te verklaren uit de grotere groep jongeren die zich nu aandient; de vraag is ook beperkter en dat baart wél zorgen”. De IJmond, waaronder Beverwijk, Ca- stricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen vallen, telt 422 werklozen. Daaronder vallen 236 vrouwen en zijn 91 mannen en vrouwen jonger dan 21 jaar. Daarte genover staat een vraag naar 1500 man nen en 255 vrouwen. Buis: „De mogelijkheden voor vrou wen zijn nog steeds veel kleiner dan die voor mannen. De werkgevers zijn ver achter gebleven bij de emancipatiege- WOENSDAG 16 OKTOBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg: tot 21.30 uur: open huis; Santpoort, Wüstelaan: Velsen-Noord, Rijksstraat- weg; IJmuiden-West, Zeewijkplein: 14.30-17.30 uur (volwassenen, jeugd en tieners). Velserbad, Briniostraat, uur; gemengd zwemmen. Speeltuinvereniging„In veilige haven”, Heerenduinweg, geopend tot 17 uur. Gebouw „Velserduin”, Velserduiinplein, 20 uur: ledenvergadering P.vdA. DONDERDAG 17 OKTOBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 10-12.30 uur en 14.30-17.30 uur (volwassenen en tieners); Willemsbeek weg: 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners): Velsen-Noord, Wijkerstraatweg: 10-21.30 uur: open huis; IJmuiden-West, Zee wijkplein: 19-21.30 uur volwassenen, tie ners en jeugd). Velserbad, Briniostraat, 6.30-8, 12.15- 13.15 en 16.30-17.30 uur gemengd zwem men. Boksclub De Ring, 20.00 uur: gymnas tiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zee- erweg, les, training en wedstrijd. In de Abeel”, Abelenstraat 20 uur: repetitie V.A.71. WOENSDAG 16 OKTOBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 17 OKTOBER Hulpdienst? Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. „Maar het grootste probleem bij de jeugd is de onbekendheid met de ar beidsmarkt. Daardoor weten ze gewoon niet precies wat ze willen. Dat merk je hier heel goed. Onze afdeling jeugd en de jeugdconsulenten worden vanaf juni tot het eind van het jaar gewoon overlo pen door jongeren. Ze lezen natuurlijk wel advertenties in de kranten, maar in geen enkele advertentie staat: Wij zijn eigenlijk een rot bedrijf. Men zoekt hier dan objectieve voorlichting. Wij bewegen ons ook steeds meer op het gebied van de voorlichting”. De grootste groep onder de werklozen wordt ook in de IJmond aangetroffen bij de administratieve beroepen. Buis: „Deze produktiemaatschappij aanvaardt ze niet meer omdat ze te oud zijn; maar ook de inpassing van jeugdigen is moei lijk. De functie van jongste bediende is komen te vervallen door de computer. De onderste sport op de ladder ont breekt dus al en voor de volgende sport komt er nu al meteen iemand die nog geen ervaring heeft”. Er is nog steeds een te grote hang naar de witte-boordjes-baantjes en be staat er onvoldoende belangstelling voor de techniek. Want daar moet je zeker in het begin je handen vuilmaken. Maar er zijn tal van functies, zeker in de pro- duktiesfeer, waarvoor eigenlijk een bete re opleiding noodzakelijk is. Voor elec tronica bijvoorbeeld kun je eigenlijk niet meer onder het niveau van mavo komen. Maar ook hier speelt de onbe kendheid een grote rol”. Rob (19 jaar, LTS electro-techniek) boft minder. Hij is tijdens zijn proefpe riode ontslagen en zoekt nu een andere baan in dezelfde sector. „Het is mijn hobby”, vertelt hij, „dus ik zou het niet leuk vinden om op iets anders over te moeten stappen.” Hij heeft twee werklo ze maanden achter de rug: „In het begin knutsel je nog aan je auto, maar daar raak je ook op uitgekeken. En het is wel vervelend om je hand op te moeten houden, maar het kan niet anders. Zo denkt Mirjam er ook over. Zij is 20 jaar en heeft als telefoniste gewerkt. Zij wil graag weer dergelijk werk heb ben, maar voorlopig zit het er niet in: „Het zal wel op kantoorwerk uitdraaien, verschrikkelijk, maar er is niets anders. Ik vind het een onhebbelijk gevoel om in de ww te lopen. Je hebt er wel recht op, maar toch werk ik er liever voor”. Talloze werkende mensen zien het werkloos zijn, het ww-trekken, als een betaalde vakantie. Er klinkt enige af gunst in kreten als „dan kun je lekker elke dag uitslapen” of „lekker elke dag doen waar je zin in hebt”. Dat deze ongewilde vrijheid minder waarde krijgt als er geen school- of werkdagen tegen over staan, dringt niet door. Door de lusteloosheid die optreedt, verdwijnt al snel het enthousiasme om „eindelijk 1. Rond zilveren horloge met marine-blauwe wijzerplaat, het zilveren bandje is gevlochten op de manier van de Milanese edelsmeden 187.50 2. Zwaar zilveren horloge uit grootmoeders tijd, let op de mooie cijfers en de minutentelling langs de kant, 325.- 3. Doublé meisjeshorloge, wijzerplaat en bandje dieprood, betrouwbaar uurwerkje-44.- 4. Wit doublé, grote ovale schakels, romeinse cijfers, stootvrij uurwerk, 95.- 5. Progressief model, zilverkleur, rookbruine wijzerplaat, glanzend bruine band 89.- 6. De oude tijd, Jeuk als hanger aan collier om uw hals, zilverkleurig gegraveerd, 79.50 WOENSDAG 16 OKTORER Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 17 OKTOBER Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. „Het is toch een zeker gevoel van schaamte”, zegt Van S„ „en ik kan me dat heel goed voorstellen. De meeste van deze mensen zijn tegen hun wil uitge rangeerd. Daar schamen zij zich voor, al is dat geheel ten onrechte. Ik geloof dat je dat schaamtegevoel kunt doorbreken door erover te praten. Tegenover je kennissen en vrienden, maar ook met alle werklozen onderling. Daarom zou ik het een goed idee vinden om hier, net als in Groningen ook eens bij elkaar te komen. Het praten alleen al kan een opluchting zijn. Misschien kunnen we er ookwat deskundigen bij halen en wel licht dat we zelf tot een oplossing ko men.” Als we de cijfers bekijken valt on- middedlijk op dat het aantal vacante arbeidsplaatsen het werklozencijfer ver overtreft. Toch is er sprake van een blijvende groep die niet aan de slag komt. „Ja, dat is zo. Dan zeggen we: De vraag past niet op het aanbod. Dat is natuurlijk een kreet. Maar het is ook zo dat men geen ander werk wil gaan doen dan dat wat men gewend is. Men kan het ook dikwijls niet en je hebt ’t recht zulk werk te weigeren.” Hier in de IJmond is het scala van mogelijkheden toch beperkt omdat er heel wat grote bedrijven zijn. Neem je de grootste werkgever, Hoogovens, daar werken grof geschat 23.000 mensen. Dat is, ook weer grof geschat, de helft van de bezette arbeidsplaatsen in dit gebied. Dus ben je heel sterk afhankelijk van de selectiepolitiek van zo’n bedrijf. Nou is Hoogovens geen moeilijk bedrijf, maar toch volgtt het een vrij intensieve selec tieprocedure. Wie daar niet doorheen komt, is al voor de helft van het aantal beschikbare arbeidsplaatsen in dit hele gebied uitgesloten.” Toch ben ik ten aanzien van de IJ mond beslist niet pessimistisch. De be drijven zijn over het algemeen goed. Maar als straks Berghaus Confectie in Beverwijk dicht gaat, dan komen er weer heel wat mensen op straat te staan. Normaal had Berghaus zo’n hon- derdtachtig werknemers. Dat is nu al teruggevloeid tot ongeveer tachtig. De directie heeft daarvoor ook al een ont slagaanvraag gedaan en de procedure daarover is lopende. Er bestaat wat onenigheid over de wijze van afvloeiing met de vakbonden. De bonden willen een bepaalde regeling, maar Berghaus zegt dat zij dat niet kan betalen”. Over de jongeren die werkloos zijn: „Ja, dat lijkt nu wel veel, maar daar zitten er ook héél wat bij die pas van school komen. En daarvan is dan weer een deel dat oktober afwacht. Dan is het kinderbijslagkwartaal ten einde en pas dan kan de rijksgroepsregeling werkloze werknemers voor ze in werking treden, omdat daarvóór de ouders nog in aan merking komen voor kinderbijslag en extra belastingfaciiiteiten. Dat is zeker van invloed op de werkzoekenden. In de cijfers is het terug te vinden”. De toekomst is voor deze man echter nog zeer vaag. „Natuurlijk solliciteer ik. Maar is het gek als ik selectief te werk ga? In die vorige baan zat ik, door een goede praktijkervaring, op een behoor lijk salarisniveau. Dan wil je toch niet al te veel zakken en ik heb bij sollicita ties gemerkt dat mijn vroegere salaris toch een negatief besluit in de hand werkt. Ik wil best voor minder werken, maar dan wel ergens waar goede voor uitzichten zijn. Ik had bij die vorige baan iets opgebouwd, maar nu moet ik weer helemaal opnieuw beginnen.” Dat een werkloze niet al het werk aanneemt dat wordt aangeboden, zien veel mensen als een kwalijke zaak. Toch beschouwt ook het Gewestelijk Arbeids Bureau het als een goed recht van iedere werkzoekende om een baan af te wachten die past in een bepaalde be roeps- of interessesfeer. Jieke is 21 jaar. Na de Havo (met talenpakket) en één jaar kweekschool, zoekt zij nu werk bij een reisorganisatie of de ANWB. Zij heeft in haar opleiding het accent op de talen gelegd en die kennis wil zij nu ook gebruiken. Jieke: „Ik heb goede contacten met het ar beidsbureau. Ze helpen goed en je hoeft echt niet te solliciteren op banen die je niet leuk vindt. Ik geloof ook niet dat het zin heeft om een dergelijke baan te nemen, want dan wil je na een maand toch weer weg. Vaak zeggen mensen tegen mij: er zijn toch genoeg baantjes? Maar dat is het hem juist. Ik dacht ook dat ik zó iets zou vinden, maar zo vlot gaat het niet. Vooral ook omdat dit nu niet bepaald een gunstige tijd is om te solliciteren: de meeste bedrijven zijn al voorzien.” Meer jonge mensen die net van school komen kampen met dat probleem. Dat blijkt tijdens een bezoek aan het Gewes telijk Arbeidsbureau in Beverwijk, waar SSS: - -S>SS t:A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5