Harde eisen van ministerie van justitie Brabant p 998.- Stakingsrecht voor Europese ambtenaren Koningin bezocht Noord- Amerikaan krijgt Nobelprijs voor chemie Nederlands ziekenhuis voor Vietnam MEDISCH COMITÉ NEDERUND-VETNAM VANREEUWUK „Geen absoluut nee tegen progressieve samenwerking GORDEL VAST NA SLUITEN PORTIER Oude banden Rusland wil de strijd LUXE VOLVO (machine-) bankwerkers s s ESTEL Hoogovens vraagt voor de 4-ploegendienst elektromonteurs en 1 HOOGOVENS# tegen lawaai Uw beste wonen begint bij rw meer export De Tijdgeest jn w 8 Mi PSP-FRACTIELEIDER VAN DER LEK: H 1 I ei i L 16 WOENSDAG OKTOBER VARIA (Van onze correspondent) Ti Naam: Woonplaats: L] NIJMEGEN Het beleid in de Prof. Pompe Kliniek in Nijmegen wordt straffer. Van de klinielo-oude-stijl, zoals die tot voor kort werd geleid door oud-geneesheer-directeur J. Maas, zal niet veel meer overblijven. Het moet een tbr-inrichting worden met een nieuwe directeur, het personeel moet bekwaam zijn, er moet weer een gesloten afdeling komen, de gasten (vrijwillig in de kliniek verblijvende oud-patiënten) die geen psychisch- sociale nood hebben, moeten verdwijnen en tenslotte moet de Pompe-kli niek zich houden aan de richtlijnen die gelden voor een psychiatrisch zie kenhuis. rliisi Een Duits bedrijf in Hütten- tal heeft twee vliegen in een klap gevangen door geluidwerende elementen te ontwerpen, die ge vuld werden met oude autoban den, aldus meldt Automobil Re vue. De elementen laten zich ge makkelijk samenvoegen tot een geluidabsorberende wand, bij voorbeeld langs druk bereden wegen. Ook bouwplaatsen kun nen met deze elementen worden afgeschut, totdat het bouwwerk is voltooid. Daarna kunnen de elementen weer elders worden gebruikt. Ook dit is een voordeel. i f Alles voor wonen Strenger beleid in Pompe-kliniek (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. I Geb. datum: Adres: a UI r te I I Dat zijn de harde eisen die het minis terie van Justitie op tafel heeft gelegd om uit de huidige impasse te komen. Het ministerie wil eindelijk eens veran deringen in de kliniek zien. Daar heerst nu chaos en wordt aan de lopende band vernield. De kliniek is meer leefgemeen schap geworden dan behand'elingshuis en deze situatie drukt op het personeel en de bewoners. Drs. Hustinx heeft goede hoop dat hij geaccepteerd zal worden. „Ik heb het in het praatstuk zwart-wit gesteld. Met verder praten komen de scherne kantjes er wel af. De meeste personeelsleden ven verdeeld op te treden en dat de PSP nauwer moet samenwerken met PvdA, PPR en D’66. Het partijbestuur daaren tegen vindt dat de PSP zoveel mogelijk zichzelf moet blijven en zich niet in het wespennest van een progressief akkoord moet steken. kunnen het onderschrijven”, aldus de heer Hustinx. Teener-kombinatie buro-bed-kast In groen rood bruin k blank eiken i Sy dat net sti< vol hot wo ant Syi alg 1 pr< ste aai An we gei vol vij eet va: dei VRIJ TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdags, van 9 tot 17 uur 30. Op koopavonden tot 21 uur. 's Maandags gesloten. aai Sir sit. Te Zv Leeftijd 21 - 50 jaar. Vakopleiding en ervaring vereist. Afhankelijk van vak bekwaamheid en de afdeling waar u geplaatst wordt, begint u met een bruto inkomen van circa ƒ1.834,- tot 2.026,- per maand, waarin o.a. de ploegendiensttoeslag is begrepen. (Vakantietoeslag en winst uitkering zijn niet mee gerekend.) Belangstelling? Stuur dan nevenstaande bon in, waarna wij u nader zullen informeren. Adresseer als volgt: Hoogovens, Personeels voorziening, Antwoord nummer 94000, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt contact met u opgenomen. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. hf or til H tv m rii ki Li m R< d£ op, m£ mt da ku gei afl De tui zij m< La W< mi gei nu on ste alt wi me me Uit zijn praatstuk blijkt dat het beleid in de kliniek strenger moet worden. De vrijheid die de bewoners tot nu toe ken nen, zal worden ingeperkt. Er moet een goed geleide staf komen, overtredingen van de bewoners worden gestraft en be woners die niet in de kliniek passen, moe ten in andere instituten worden onder gebracht. Dat zal overigens per individu worden bekeken. Het personeel dat zich niet met de nieuwe stijl kan verenigen, moet een andere werkkring zoeken. Voor hen zal er een goede afvloeiingsre geling komen. Dat drs. Hustinx de touwtjes strak in handen neemt, blijkt wel uit de volgen de passage van zijn praatstuk: „Aan de patiënten die om medemenselijke rede nen nog niet uit de kliniek weg kunnen, zal duidelijk gemaakt worden dat zij alleen gehandhaafd kunnen worden als ze welwillend meewerken aan het stop pen van terreur, vernielingen en geweld- STOCKHOLM (Reuter). De Nobel prijs voor chemie 1974, groot 550.000 Zweedse kronen is gisteren toegekend aan prof. Paul J. Flory van de Stanford universiteit in Californië. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De PSP heeft zijn draai ten opzichte van het kabinet-Den Uyl nog steeds niet gevonden. Dat werd deze week weer eens duidelijk door de mededeling van het partijbestuur dat tegen 47 partijleden een schorsingsproce- dure op gang is gebracht. De 47 „dissi denten” staan namelijk op het standpunt dat links zich niet de luxe kan veroorlo- Gehuwd/ongehuwd Ik stel prijs op nader contact over plaatsing als (machine-)bankwerker/ elektromonteur. komt ben je voor je het weet, gebonden aan veel verder gaande maatregelen. Af en toe moet je nee zeggen en je tanden laten zien. Tenslotte is het beleid van Den Uyl geen socialistisch beleid. De verschillen met de opvattingen van de PSP moeten duidelijk blijven”. Van der Lek zegt op zich niets tegen progressieve samenwerking op plaatse lijk niveau te hebben. Maar het beleid moet dan wel linkser zijn dan dat op landelijk niveau. Hij betwijfelt of dat in Amsterdam, waar de PSP’er Riethof tot het college van B. en W. is toegetreden, wel het geval is. „Ik betwijfel of mensen als Lammers en Sinnige wel helemaal con amore willen meewerken aan een echt socialistisch beleid. En daar is het ons toch om begonnen”, zegt hij. Voornaam: DEN BOSCH (ANP). Een rondlei ding door boerderij ,.De Kleine Aarde” in Boxtel vormde het sluitstuk van een werkbezoek van koningin Juliana giste ren aan Noord-Brabant. Zij werd tijdens de rondgang voorgelicht over het werk van de Stichting Jonge onderzoekers Proeftuin Noord-Brabant. Projectleider S. Leeflang bracht de vorstin op de hoogte van de verschillende experimen ten die moeten leiden tot een betere beheersing van het milieu en tot ener giebesparende methoden. Eerder op de dag vertoefde de konin gin op het Provinciehuis in Den Bosch, waar twee leden van Gedeputeerde Sta ten haar het een en ander vertelden over de problemen waarmee Noord-Bra bant wordt geconfronteerd op het punt van het milieu en het behoud van het groot aantal monumenten in deze pro vincie. Voor een versnelde restauratie van de kathedrale basiliek Sint Jan in de Bra bantse hoofdstad, zo werd de koningin verteld, zal tien jaar lang 2,5 miljoen gulden jaarlijks nodig zijn. Zoals de restauratie thans verloopt zal het nog 26 jaar duren voordat de kathedraal weer uit de steigers komt. Na het bezoek aan Den Boch ging het gezelschap naar het vestingstadje Heus den, waar de inmiddels vergevorderde restauratiewerkzaamheden werden beke ken. De Zweedse Academie van Weten schappen zegt hiermee de fundamentele prestaties van de professor, zowel op theoretisch als experimenteel gebied, in de fysische chemie van macromoleculen te onderscheiden. De 64-jarige professor is Amerikaans staatsburger. Een absoluut „nee” tegen de samen werking wil Van der Lek overigens niet laten horen. Op bepaalde punten onder houden we wel degelijk contact. De tweemansfractie in de kamer vergadert om de week met PvdA, PPR, D’66. Maar de PSP moet naar zijn mening erg voorzichtig zijn om zich op concrete punten vast te leggen. „Als je op een ondergeschikt terrein tot een akkoord Staatssecretaris van Justitie Glastra van Loon heeft onlangs het bestuur van de Pompe-kliniek geschreven dat op korte termijn veranderingen gerealiseerd moeten worden, wil de kliniek nog lan ger in aanmerking komen voor plaatsing van personen, die ter beschikking van de regering zijn gesteld. Eerste stap in de richting van de nieuwe structuur is het aanstellen van een directeur. Daar die niet op korte termijn kon worden gevonden, heeft drs. A. Hustinx, psychiatrisch adviseur voor de psychopatenverpleging van het minis terie van Justitie, aangeboden als waar- nemend-geneesheer-directeur op te tre den. Met het oog op de nieuwe stijl heeft hij ook een praatstuk over de Pompe- kliniek gemaakt, waarin hij uitgaat van een straf beleid. Zowel het aanbod van drs. Hustinx als het praatstuk staat momenteel ter discussie bij personeel en bewoners van de kliniek. Nog deze maand zal de Pompe-kliniek moeten be slissen over de aanstelling van drs. Hus tinx. niet zeggen hoeveel personeelsleden en bewoners achter de nieuwe plannen staan. „Er zijn In de kliniek geen partij en, maar wel veel verschillen van me ning”, aldus mr. Hagemans. Deze maand worden de laatste voorbereidingen getroffén voor de verzending van het geprefa briceerde ziekenhuis dat het Medisch Comité Nederland-Vietnam, dankzij de steun van vele duizenden donateurs, aan de Voorlopige Revolu tionaire Regering van de Republiek Zuid-Vietnam heeft kunnen geven. Voor de aanschaf van de inventaris voor dit ziekenhuis, die ook zo snel mogelijk moet worden verzonden, is nog ruim 1 miljoen gulden nodig. Steun daarom het r Iwll 1^11 III t.n.vpenningmeester Postgiro IV V W eW MCNV, Amsterdam. Belangrijk is echter dat de be schermende wanden, bestaande uit holle staalprofièlen, gevuld worden met aan stukken gesneden afgedankte autobanden. Op die manier kunnen oude banden in de Bondsrepubliek worden er per jaar 50 tot 70 miljoen afgedankt nog een positieve rol spelen. Er is reeds veel studie ver richt naar de mogelijkheid om het geluid van het verkeer in recreatiege bieden of in de buurt van woonbe bouwing terug te dringen. Rijkswa terstaat heeft over dit onderwerp in samenwerking met het TNO ooit eens een rapport gepubliceerd. De bescheitningsmaatregelen be stonden tot nu toe uit aarden wallen, beplanting of schuttingen. Alle drie hebben ze ook nadelen. De aanleg van een aarden wal neemt ruimte in beslag en is relatief duur, een be planting moet eierst nog groeien voor dat zaj haar rol in de bescherming tegen het geluid kan spelen en schut tingen zijn om het zacht te zeggen niet zo esthetisch. Bovendien be zitten dit soort beschermingen de ei genschap, dat zij het geluid terug kaatsen of van richting doen veran deren. De nieuwe elementen gevuld met rubber absorberen echter het lawaai. Bovendien blijft de dichtheid van het rubbermateriaal bewaard en is dit „verpakte” rubber ongevoelig voor bijvoorbeeld corrosie. Onderzoe kingen in Duitsland hebben dit be wezen. De elementen kunnen in al lerlei vormen worden samengevoegd. Het opstellen van een dergelijke ge- luidabsorberende bescherming kan snel in zijn werk gaan en is daardoor relatief goedkoop. Kortom: met de berg oude autobanden is met een beetje vernuft en goede wil nog heel wat waardevols te bereiken. Ford werkt aan een nieuw gordelsysteem, dat zich automatisch om de voor ste passagiers sluit zodra de deuren van de auto worden gesloten. Bij dit „den kende” systeem werd de driepuntsgordei in de stoel geïntegreerd. Twee van de drie verankeringen zitten direct aan de stoel, het riemslot werd gemon teerd in de versterkte deurstijl. Een elektrische motor brengt de sluiting van de gordel in het geleidingsmechanisme in de deurstijl tot stand. Na het instap pen spant de gordel zich om het lichaam. Bjj het openen van de deur ontspant de gordel zich. Een elektronische aftaster onder de motorkap, die elke plotselinge snelheids- vermindering registreert, „instrueert” de autogordel. Bij een botsing wordt de bestuurder eerst in de stoel gedrukt, waarna de gordel geleidelik afspoelend, het naar voren schietende lichaam opvangt. Ook de hoofdsteun maakt onderdeel uit van dit systeem. De beweging van het hoofd wordt bij een botsing gevolgd. Als de terugstoot komt, wordt het hoofd door de steun zacht opgevangen. Er zijn hefbomen aangebracht om de ingesnoerde bestuurder na een ongeluk snel te kunnen bevrijden. Op de foto: het nieuwe gordelsysteem; na het sluiten van de deur gespt de gordel zich om het lichaam vast. HF 364j. STRAATSBURG (ANP). Het Euro pese parlement heeft gisteren voor het eerst het stakingsrecht van EEG-ambte- naren met zo veel woorden erkend, vooropgesteld dat een voorgenomen sta king tijdig wordt aangemeld. (Het ont breken van een formele erkenning van het stakingsrecht heeft de Europese ambtenaren er vroeger overigens niet van weerhouden, het werk neer te leg gen als zij dit nodig vonden. Wordt hij afgewezen, dan zal het er voor de kliniek niet gemakkelijker op worden. De kans dat de zaak gesloten wordt, is volgens mr. J. Hagemans, se cretaris van hel» bestuur van de kliniek, niet groot. Zo verklaarde hij gisteren op een persconferentie in Nijmegen: „Het mes is niet op tafel gelegd tijdens het gesprek met de staatssecretaris.” Hij kon De ruzie in de PSP is tot uitbarsting gekomen na een artikel van fractievoor zitter dr. Bram van der Lek in het partijorgaan „Radikaal”. Van der Lek spreekt daarin zijn twijfel uit, over de zogenoemde tweesporen-Politiek, dit wil zeggen „enerzijds een duidelijk revolutio nair geluid laten horen, samenwerken met de basis, actiegroep zijn en ander zijds proberen samen met andere duide lijk niet-revolutionaire groepen tot praktische resultaten te komen”. Samenwerking met de drie progressie ve partijen van het kabinet-Den Uyl wijst Van der Lek niet van de hand, maar wel moet het doel van de samen werking met de grootste zorgvuldigheid in het oog worden gehouden. Nu, ruim een maand later, neemt hij nog geen woord terug van zijn gerucht makend artikel. Wel vindt hij het jam mer dat het partijbestuur tot schorsing wil overgaan. Dat doet de partij bepaald geen goed. „Maar de groep van 47 is dan ook dwars tegen de partijlijn ingegaan. Wat zij willen is een volledig opgaan in het samenwerkingsverband van de drie progressieve partijen. Dan blijft er vol gens mij van het bestaansrecht van de PSP niet veel over”. Rusland wil zijn personenwagens gaan exporteren naar de rest van Europa. Volgens Sovjet-deskundigen is de fabricage van auto’s in hun land nu zodanig dat de Russische auto, zowel wat prijs als wat kwaliteit betreft, spoedig kan concurreren met de produkten van westerse autofa- brieken. Het aardige hierbij is, dat het tevens deze westerse fabrieken, zoals Renault en Fiat, zijn geweest die de Russische personenwagenin dustrie mee op poten hebben gezet. De Fiat 127 bijvoorbeeld is thans reeds aangepast aan Russische ei sen als de Lada in West-Europa verkrijgbaar. pleging, aan het stoppen van gebruik van drugs en alcohol in de kliniek, aan het zich houden aan een avondklok die moet worden ingesteld, terwijl ook het meedoen aan arbeid, indien dit voor hen gewenst wordt geacht, tot een verplich ting gaat worden.” Tot die arbeid wil drs. Hustinx de bewoners niet dwingen, zo deelde hij dinsdagmiddag mee, maar meer activeren. In de veranderde Pompe-kliniek zal in de toekomst plaats zijn voor een gemeng de bevolking van 40 justitiebewoners en 40 personen met soortgelijke gedragspro blemen, de optimale capaciteit. In de kli. niek verblijven nu 40 personen, van wie 20 gasten. Er zijn 120 personeelsleden werkzaam. Afwezigheid wegens staking heeft een proportionele salarisvermindering tot ge volg waarvan de gezinstoelagen zijn uit gezonderd, tenzij de betrokken Europe se instelling (commissie, raad, parlement of hof van justitie) anders beslist. Amiterdim Bllderdijkstraat 73/87 020-181414 0«lórpplein3-17 020-191707 AnuUlveen Winkelcentrum 020-454951 Amsterdam Stadhouderskade 3, 020-160491 Nederlands grootste woning- Inrichters-kombinatie. Keus uit meer dan 3000 meubel- en woningtextlelkombinaties. Volvo heeft voor het komende jaar een geheel nieuwe serie auto’s geïn troduceerd: de 240-serie. Niet alleen wordt de nieuwe generatie Volvo’s uitgerust met een eveneens nieuwe motor, maar ook met McPherson voorwielvering, tandheugelbesturing en onder meer een achteras met sta bilisator. Overigens zaken die ook al op andere merken toepassing hebben gevonden De nieuwe 240-serie be schikt eveneens over een langer front, rolgordel en nieuw ontworpen voorstoelen De vormgeving van de Volvo 1975 verraadt de resultaten die de fabriek heeft bereikt met zijn experimentele veiligheidswagens De nieuwe Volvo’s zijn vooraan onder meer lager gehou den, om het zicht op de weg te verbeteren Daarbij zijn bumpers ge monteerd waarvan de uiteinden in zekere zin „om de hoek” zijn gebo gen, om een betere bescherming te geven tegen eventuele schade bij het parkeren Op de nieuwe serie zijn ’14 wielen gemonteerd: een maat waar voor internationaal gezien, gemakke lijker banden zijn te leveren Het „vlaggeschip” van Volvo is voor 1975 het type 264 met lichtmeta len V6-motor De krachtbron heeft een inhoud van 2,7 liter en een vermogen van 140 din-pk bij 6000 t.p.m. De motor kan gecombineerd worden met een vier- of vijf versnel lingsbak, of met een automatische transmissie. De meest exclusieve uit voering is de 264 GL, onder meer uitgerust met air-conditioning, elek trisch bediende zijruiten vóór, ver warmde bestuurdersstoel, koplamp- wissers en- sproeiers en leren bekle ding. De Volvo 264 laat zich onmiddellijk herkennen aan de rechthoekige kop lampen met aparte halogeen gloei lampen voor dim- en grootlicht. Ook de vormgeving van het dashboard is rechthoekig.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 8