UITLAATSYSTEEM KAN LANGER MEE s I Hoeteteö WENNEKER f I VoorAlfaRomeo rijders is 100 km peruur vaak een aparte sensatie. bij G.M. „Macht van deskundigen zou alleen gecontroleerd gebruikt mogen worden I Nieuwe signalen bij grens Bouwdoos- Geen rotatie ...wij heten systeem bij VW J u-n-i-s-k-a/parket. jonge jenever 1 Motor bromfiets gekoeld met vloeistof Hoe verstandig bent u als u een bontmantel koopt...? (SE uwsstniska??? i® y NICO RODENBURG PROMOVEERT IN SOCIALE WETENSCHAPPEN: T Gun uzelf h Alfa. OKTOBER VRUDAG 1 8 1974 VARIA IS en (Van onze correspondent) Drie manieren Verheugd F 98 Dit woord: OPOE Dit woord: GEBELGD Dit woord: ONBESUISD Dit woord: ONBESCHOFT Nieuws in 't kort Alfetta G.T. HEEREMANS VAN LEUVEN B.V. -= Fijn, dat onze deskundige adviseuses u niet in één of andere mantel praten, maar u goed en duidelijk tonen hoe de kwaliteiten duurzaamheid is van de mantels, die u bij ons past. Trouwens onze vakbekwame en ervaren bontwerkers hebben uw mantel op ons eigen bont-ateliervooru reeds van buiten èn van binnen beoordeeld... Een extra waarborg is boven dien de schriftelijke garantie van de Stichting Bont- Waarborg... Kom zien hoe verstandig u bont kunt kiezen in onze speciale afdeling... Loop eens binnen bij: 65 46 Als u voor 490.- ergens een slechte bontmantel kunt kopen en voor 590.- een goede, dan... koopt u die mantel van 590.-. En dat is dan verstandig... Indien u voor2500.-een niet zo sterke bontmantel in een exclusieve bontsoort kunt kopen, maarvoor 1500.-een heel goede in een wat eenvoudiger bontsoort, dan... koopt u die jas van 1500.-. En dat is ook verstandig... Kort en goed gezegd: Het juiste, eerlijke advies bij de aankoop van uw bont mantel is heel, heel belangrijk! 1 i I - Iemand die als deskundige wordt gepresenteerd heeft bij mensen in vloed op hun meningsvorming. Eigenlijk krijgt hij daardoor te veel macht die moeilijk te controleren is. De overheid zou dan ook bij be langrijke beslissingen op zijn minst twee deskundigen onafhankelijk van elkaar bij de plannen moeten betrekken. Verder zouden actie groepen evengoed van gemeente lijke, provinciale of rijksdiensten gebruik moeten kunnen maken als de bestuurder, of moeten ze finan cieel in staat gesteld worden een onafhankelijk deskundige aan te trekken. I Ontspannen achter het sportstuur. Kijken op de toerenteller. Even terug naar z’n vier. Afstand schatten, gas doordrukken en., in no-time erlangs van zeventig naar honderd. Meteen in z’n vijf. Dat is het rijplezier van de Alfetta G.T. Daar doen snelheids beperkingen niets aan af. Dat blijft. Want waar andere auto’s konfektie bieden, biedt Alfa Romeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. 12 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé’s en cabriolets. ALFA HAARLEM, B.V. AUTOM. BEDR. SAM VAN LINGEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) l35*0 MGI J I Delftstraat 50 - Haarlem - Telefoon 023 - 31 91 38 Nieuwe Gracht 78 - Haarlem - Telefoon 023 - 31 92 45 Werkplaats: Spaarndamseweg 380 - Haarlem - Tel. 023-26 56 56-26 56 57 «ML Automobilisten die tussen het Duitse Kehl en Straatsburg de grens passeren, ontmoeten bij deze grenspost nieuwe verkeerssignalen. Zij geven de richting aan die de verschillende categorieën voertuigen moeten volgen om zo snel mo gelijk de grens te kunnen passeren. Onder andere is er een baan vrijgemaakt voor wagens met een CD- of CC-kenteken. Dr. Rodenburg stelt verheugd vast dat op deze punten de deskundigheid steeds meer wordt aangevochten. De volgzaam heid die Milgram vond geldt volgens hem vooral in het ambtelijke apparaat en het leger. ten omdat de deskundigen het zo gepland hebben. Eigenlijk is onbesuisd dus: onbewerkt en het woord is volkomen synoniem met onbeschoft, onbeschaafd en on behouwen die alle drie betekenen: wat niet bewerkt is, waar de schaaf of een ander werktuig niet over is ge gaan om ’t te polijsten, glad te maken. Ze betekenen alle drie: lomp, terwijl onbesuisd meer: doldriftig is. i F ver (zelfs tot dodelijke schokken), zolang de deskundige maar opdrachten af. Ditzelfde is ongeveer aan de gang als steeds maar weer kostbare natuurgebie den verdwijnen, kerncentrales zouden gaan draaien zonder dat daarop een woord van protest wordt gehoord. Dat we het lieten gebeuren, eraan meewerk- Het woord onbesuisd is het eerst aangetroffen in een te Haarlem in 1486 gedrukt boekje waarin van een oude pelgrim verteld wordt: hi droech enen groten onbesuusten stock daer hi hem op leende. Uit de bijgevoegde plaat blijkt dat een knoestige wilde- mansknots bedoeld is. Onbesuisd was dus oorspronkelijk: ruw, onbehouwen en daaruit ontwikkelde zich de bete kenis: onbetamelijk, onfatsoenlijk en die leidde tot: ongemanierd, wild, on bezonnen en in zwakkere opvatting: roekeloos, onbedachtzaam, onberaden. De Duitse fabrikant Solo heeft in Keulen een nieuwe bromfietsmotor met vloeistof koeling gedemonst-eerd. De constructie is technisch opmerke lijk omdat er geen radiator en pom pen nodig zijn. De koelvloeistof be vindt zich in een mantel om de cilinder. Door verschillen in tempera tuur blijft de vloeistof in beweging. Een vloeistof-gekoelde bromfiets motor produceert aanmerkelijk min der lawaai, dan de huidige motoren met luchtkoeling (Rai-orgaan). De apparatuur waarmee het uitlaatgas wordt afgevoerd, behoort tot de kwetsbare systemen van de auto. Regelmatig ontstaan er lekkages in uitlaat en knalpot, die vervanging van het hele systeem nodig maken. Een vrij dure repa ratie, die met een beetje pech eens per jaar voorkomt. In Engeland bij voorbeeld worden per jaar ruim zeven miljoen uitlaatsystemen vernieuwd. In totaal kost dat tientallen miljoenen guldens. Dit betekent voor de fabricage dat in één moeite door onderdelen voor verschillende wagens kunnen worden vervaardigd. Terwijl tevens bijvoor beeld de produktie van de Audi 80 net zo goed in Ingolstadt als in Wolfsburg kan plaatshebben. Maar gelijke onderdelen betekent nog niet dat de wagens ook een gelijk uiter lijk hebben. Elke nieuwe wagen heeft een eigen vormgeving. dat van dit woord poe een afleiding grootpoe zou zijn gevormd die in de kindermond tot opoe zou zijn „ver- brabbeld”. Waarschijnlijk is dit niet, ook al omdat de vorm grootpoe niet is aangetroffen. Eerder moet worden aangenomen dat opoe moet worden verklaard als brabbelvorm op dezelf de wijze als opa en omoe uit grootpa en grootmoe. Onder invloed van opa zou dan omoe tot opoe zijn geworden, zoals waarschijnlijk in Dordrecht en omgeving moe onder invloed van pa tot poe is vervormd. Voor grootmoe der bestonden vanouds de kindervor- men omoe en oma naast elkaar. Opa was de enige vorm voor grootvader- Naast het tweetal opa-oma ontstond nu het nieuwe tweetal opa-opoe. De Opel Rekord de Luxe-modellen en de Commodores zijn thans ver krijgbaar in de nieuwe Berlïna-ver- sie: de uitrusting van het interieur biedt hierbij de nodige luxe en com fort. Zo behoren tot de Berlina-versie speciale tapijten, stoelbekleding en onder meer een vierspaak-sportstuur- wiel. Aan de geluidisolatie werd extra aandacht besteed. De woorden onbeschaafd: waar de schaaf niet overgegaan is en onbe houwen: steen die nog niet behakt is, zijn duidelijker dan onbeschoft dat niet is gevormd van het zelfstandig naamwoord schoft: schouder. Dit woord schoft komt ook voor in de betekenis: schurk en men neemt aan dat dit en andere woorden met sch- zoals schavuit en schoelje de beteke nisverandering hebben beïnvloed. Zo is ook bonk dat eigenlijk betekent: bot, zwaar been geworden tot: zware kerel. Maar onbeschoft hangt samen met schobben: wrijven en betekent dus: ongewreven, ongepoetst en van daar: lomp, grof, brutaal. Het werk woord schobben vindt men terug in schobbejak: iemand die zijn jak schoonwrijven moet omdat er luizen in zitten. Ook schrobben en schrobbe ring zijn verwant. Voor dr. Rodenbugr is duidelijk ge worden dat deze groep jongeren zich bij het vormen van een eindoordeel heeft laten beïnvloeden door „de deskundige”. Van de kreet: „Mensen zijn kritisch genoeg om zelf te oordelen. Ze laten zich niet zo gauw beïnvloeden” blijft zo niet veel over. „Dit Is een vorm van subtiele macht”, zegt dr. Rodenburg. De man bezat geen enkele deskundig heid op het terrein van stedebouw. Toch liet vrijwel de gehele groep zich in meer of mindere mate door hem beïnvloeden. r I En die macht, die mogelijkheid tot beïnvloeding, moet worden ingedamd, vindt dr. Rodenburg. Dat kan op dire manieren: a) zorgen dat je zelf deskun dig wordt. Gebleken is dat de bevolking vaak wel goede argumenten heeft, maar ze niet weet te verdedigen, b) Een eigen deskundige aantrekken. Hier schuilt overigens wel een gevaar in: deskundi gen kunnen discussiëren over de hoof den van de bevolking heen. We zien het bij het probleem van de kememergie. c) Op bestuurlijke niveaus (rijk, provincie en gemeente) meer dan één deskundige aantrekken bij het uitwerken van plan nen. De bevolking kan dan met eigen ogen zien dat deskundigheid ook maar betrekkelijk is. Dat wat de een „onmo gelijk” noemt, door de ander wel uitvoer baar wordt geacht. De nieuwe Saab-modellen voor 1975 zijn in Nederland gearriveerd. Ze zijn meteen 5 tot 6 percent duur der geworden. De nieuwe typen kre gen onder meer verbeterde remmen en krachtiger 2-liter motoren. In de „99” serie werd een gewijzigde grille geplaatst. Volgens de fabrikant is het verbruik van de 2 liter modellen met 8 percent verminderd. Dat zegt de psycholoog Nico Roden burg die gisteren aan de rijksuniversiteit in Groningen promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. De hierboven samengevatte conclusie zal weinigen verbazen, maar het was nog niet eerder onderzocht. Op basis van deze gegevens kan duidelijk gemaakt worden hoe noodzakelijk het is dat des kundigheid alleen gecontroleerd mag worden gebruikt. Het onderzoek dat tus sen 1968 en 1971 werd gehouden, kreeg de titel „De macht van een deskundige”. Ruim 300 studenten in het hoger be roepsonderwijs en havoscholieren waren erbij betrokken. Zij werden in twee situaties geplaatst. De deelnemers aan de ene groep konden met elkaar praten over stedenbouw en stadsvernieuwing zonder dat daar een deskundige bij was. Verder kregen ze een aantal problemen binnen dit vakgebied op te lossen. De andere groep discussieerde over precies dezelfde zaken in aanwezigheid van een deskundige. Een zogenaamd deskundige, want het was een medewerker van het Instituut voor Sociale Psychologie in Utrecht. Zelfs als hoogwaardig staal wordt ge bruikt, kan een minder goede con structie en bevestiging van het sy steem aanzienlijk bekorten. In elk ge val zal men nooit uitlaatsystemen kunnen produceren, die even lang meegaan als de auto, waarvan de gemiddelde levensduur volgens de statistieken tien jaar kan bedra gen. Tenslotte is voor de levensduur van het uitlaatsysteem de rijstijl en de onderhoudstoestand van de wagen minstens zo belangrijk. De macht van de deskundigen, de mogelijkheid dat zij mensen soms hele maal onterecht beïnvloeden, heeft nog een andere gevaarlijke kant. Daarvoor moeten wij even terugvallen op een on derzoek van de Amerikaan Milgram, die mensen via een zogenaamd deskundige, opdracht gaf andere mensen pijn te doen. Die„anderen” waren dan scholie ren die in een kist zaten en gestraft moesten worden met een elektrische schok. Een groot aantal proefpersonen ging hierbij tot ieders schrik bijzonder Gebelgd, dat wil zeggen: boos, geërgerd, is eigenlijk het voltooide deelwoord van het werkwoord belgen, dat vroeger sterk was, zoals nog blijkt uit de vorm (ver)bolgen. Maar dat later zwak geworden is. Het werk woord is afgeleid van het zelfstan dig naamwoord balg, dat nu nog over is in het woord blaasbalg. Een balg is een zak, een omhulsel en vandaar ook een buik, een lijf. Het woord is verwant met bal. Het Engels heeft belly- De eigenlijke betekenis van belgen is: opzwellen. In die zin ge bruikte Vondel het zeggend dat de walvis „zonder zich te belgen Jonas levend kon verdouwen”. Uit de bete kenis: opzwellen is die van: zich boos maken afgeleid. Beide begrippen zijn verwant. Men zegt immers tot iemand die zich opwindt: maak je niet dik! In Heemstede, Heemsteedse Dreef 264, tel. 023 - 23 94 08/09 In de omgeving van Dordrecht en Sliedrecht schijnt dialectisch het woord poe voor te komen in de betekenis: moeder. Er is nu beweerd Volkswagen is begonnen met de levering van de Golf- en Scirocco- modellen waarin de 1,1 liter motor is geplaatst. Dat dit vrij vlot verloopt is te danken aan het zogenoemde „bouwdozen-systeem”, dat deze fa briek met de introductie van de nieu we modellen heeft ingevoerd. De voordelen van dit systeem zijn onder meer, dat naast een ver doorgevoerde massaproduktie, de levering van on derdelen, het onderhoud en de trai ning van het onderhoudspersoneel veel eenvoudiger verloopt. V; de betere De ADAC (Allgemeuner Deutscher Automqbil Club) heeft onlangs een onderzoek afgesloten, waarin wordt aangetoond, dat veelvuldige reparaties van dit systeem niet nodig zijn, als tenminst de fabrikanten het gehele systeem van duurzamer materiaal vervaardigen. En als ook de nodige zorg wordt besteed aan een correcte montage. Het onderzoek van de ADAC heeft circa drie jaar geduurd en werd uit gevoerd met behulp van de ruim 250 voertuigen van de „Strassenwacht” te vergelijken met onze wegenwacht. Het doel was ondermeer, uit te vin den uit welke materialen of combina ties van materialen het uitlaatsy steem het beste kan worden vervaar digd. Er werden verschillende soorten uitlaatsystemen beproefd, die qua constructie en materiaal soms aan zienlijk verschilden. Aan het eind van de proef stond vast, dat met sommige geteste systemen bijna vier jaar zonder defecten kan worden gereden. Uit de gegevens van het onderzoek bleek onder meer hoe de verschillende delen van het uitlaat systeem moeten worden opgebouwd uit onder meer staal en aluminium om de levensduur te verlengen. De ADAC heeft de gegevens van het onderzoek ter beschikking gesteld van de betrokken fabrikanten. Uit industriekringen werd er echter op gewezen, dat weliswaar het materiaal belangrijk is, maar dat ook een cor recte bevestiging van het systeem medebepalend is voor de levensduur. General Motors heeft de (reeds aangekondigde) introductie van de rotatiemotor uitgesteld. Dit in af wachting van de verdere eisen die de Amerikaanse overheid aan bestrijding van schadelijke stoffen in het uitlaat gas wil stellen. De eisen voor 1977 worden door de industrie als bijzon der streng ervaren. En het is nog niet zeker of men met de bestaande pro- ductie-motoren aan deze eisen kan voldoen. General Motors vindt het dan ook onmogelijk een nieuwe mo tor in produktie te nemen waarvan nu al vaststaat dat hij niet aan de huidige eisen tegemoet komt. De ont wikkeling van de rotatie- of draaizui- germotor wordt echter wel voortge zet. Maar de vooruitgang op dit ge bied hangt eveneens af van de toe komstige acties van de Amerikaanse regering. GM blijft van mening da! de rotatiemotor door zijn afmetingen en gewicht belangrijke voordelen biedt, zeker als de markt voor kleine re wagens blijft groeien. Bij de oude modellen was het niet mogelijk onderling onderdelen uit te wisselen. Daarvoor verschilden ze te veel. Toen men besloot een aantal nieuwe modellen uit te brengen, kwam men tevens tot de inrichting van dit bouwdozen-systeem. De Audi 80 en de Passat bezitten vele, ge meenschappelijke technische onderde len. Dit geldt ook voor de Scirocco en de Golf. Onder meer zijn de beide auto’s uitgerust met dezelfde agrega- ten. En de 1500 cc motor van de Audi 80 vindt men terug in de Scirocco en de Golf. Terwijl het tevens mogelijk is de 1100 motor van de Scirocco en de Golf in de Audi 50 te monteren. Reminstallaties, velgen en transmis- sie-onderdelen van deze wagens kun nen eveneens zonder veel moeite worden uitgewisseld. «i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15