Bouwprogram in 1975: ongeveer 130.000 huizen Specialisten 8 pet duurder Gijzeling in Den Haag Namen van Japanners bekend gemaakt Biesheuvel niet naar Zeeland Dieven maken 25 Picasso’s buit Henry Wijnberg voor rechter nul* /paarbank ZWEEDS „GEEN NATIONAAL AANVAARDBARE FIGUUR” ^paarbiljetten IA IQ/ aan toonder 1 V 2/0 Extra prijzenpot voor eerste keer eruit f/H Cynisch Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN PUZZELACTIE Vrouw benoemd tot commissaris der koningin in Drenthe Waarde f 20 miljoen AGENDA pagina 4 Nu en dan buien gemakkelijk, e'e'n adres voor al uw geldzaken mart nederland VAN DER VOOREN bakt 't I J ZATERDAG 19 OKTOBER 1974 iel Turnsters E. H. C. O. b.v. arron 2 3 7 7 7 ii BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 r - Ki' Ml IJmuider Courant 64e jaargang nummer 295 Frans spreekwoord: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20,. (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. Benoeming Van der Louw door KVP en ARP betreurd ANDRÉ VAN DER LOUW (Van onze parlementsredactie) Ferron jonge is een -4 klein een Telefoon 1 55 44 IJmuiden Deze krant bestaat uit 12, 13 Sport en opluchting 1 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie 9 9 had een eigenlijk baas is. ieder fascistje en de de waarvoor ik dankbaar ben, maar ook en juist ten opzichte van de minderheden in de raad”. Zie verder pagina 2. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft gisteren besloten mevrouw mr. A. P. Schilthuis bij de Koningin voor te dragen voor benoeming tot commissaris van de Koningin in de provincie Dren the. De 53-jarige mevrouw Schilthuis zal de eerste vrouw zijn die in deze functie in ons land wordt benoemd. Nu is ze nog gemeenteraadslid voor de PvdA in Den Haag. In 1947 studeerde mevrouw Schilthuis af in de rechtsgeleerdheid aan de rijksu niversiteit te Groningen. Van 1956 tot 1967 was ze lid van de Tweede Kamer en van 1969 tot 1971 secretaresse van de Partij van de Arbeid. dachten van zijn boek, -lat in de negentiende eeuw speelt. Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond: DEN HAAG (ANP).— De Haagse re cherche is erin geslaagd de identiteit vast te stellen van de drie terroristen van het Japanse „Rode Leger”, die van 13 tot en met 17 september de gijze lingsactie in de Franse ambassade in Den Haag hebben uitgevoerd. LOS ANGELES (Reuter) Henry Wjjnberg, de Nederlandse vriend van Elizabeth Taylor, sinds haar breuk met Richard Burton vjjftien maanden ge leden, is gisteren in Los Angeles voor de rechtbank verschenen omdat hij geknoeid zou hebben met de kilome tertellers op vier verkochte tweede hands auto’s. een aan i Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van De 40-jarige Wijnberg is vrijgelaten hangende zijn berechting op 26 no vember wegens diefstal viermaal ge pleegd tussen juli 1972 en mei van het vorig jaar. Hij zou de knoeierij heb ben gepleegd toen hij eigenaar was van een handel in tweedehands auto’s in Los Angeles, die hij nu afgestoten heeft. Het zijn: de 25-jarige Haruo Wako uit Tokio (geboren in Kanagawa in Ja pan). Hij droeg tijdens de gijzeling een snor en een baardje. Hij was de leider van de drie. De eveneens 25-jarige Junzo Okudaira uit Okajama (geboren in de Japanse plaats Kobe). Hij raakte tijdens de gijzelingsaffaire gewond door een pis toolschot, afgevuurd door de Haagse po litieagent P. Springer. De derde is de 24-jarige Jun Nishika- wa uit Jokohama (geboren in Tokio). De Haagse recherche heeft de identi teit vastgesteld aan de hand van getui genverklaringen en signalementen van De drie Japanse terroristen van het Rode Leger die hebben deelgenomen aan de gijzelingsactie in de Franse ambassade in Den Haag, zijn geïdentificeerd. Het zijn v.l.n.r.: Junzo Okoedaira (die gewond raakte), de leider Haroeo Wako en Jun Nishikawa. de gijzelaars en de bemanning van de Boeing, waarmee dé drie terroristen uit ons land zijn vertrokken. Het bureau Interpol heeft daarbij als schakel gefun geerd tussen de Nederlandse en de Ja panse politie. De Japanse politie stuurde aan de hand van de signalementen foto’s over. Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest. Minimumtemperaturen 8 graden aan zee tot omstreeks 5 graden in het oosten van het land. Maxi ma morgen rond 10 graden. NIMES, (Reuter, UPI). Uit een kas teel in Zuid-Frankrijk zijn 25 Picasso’s gestolen. Samen met een eveneens ver dwenen Braque en een Juan Gris heb ben de gestolen doeken een totale waar de van meer dan 20 miljoen gulden. De 27' gestolen schilderijen waren eigendom van de Britse kunstcriticus en historicus Douglas Cooper, die de doe ken had hangen in het Chateau de Cas- tille, bij de Franse stad Avignon. De die ven, die konden binnenkomen doordat een luik niet dicht was, konden in het kasteel rustig hun buit bij elkaar zoe ken door de bewoner niet aanwezig was. De lijsten van de gestolen kunstwerken zijn later in de omgeving teruggevonden. Wie zich schaapachtig gedraagt, wordt door de wolf gegeten. L - DEN HAAG (ANP).— De ministers van Economische Zaken en van Eociale Zaken en de staatssecretaris van Volks gezondheid en Milieuhygiëne hebben na overleg met de Landelijke Specialisten Vereniging en de sectie specialisten van de Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde besloten met ingang van 1 oktober 1974 voor de komende jaarperiode aan deze specialis ten een verhoging van de particuliere tarieven met 8 percent toe te staan. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203 5 71. DEN HAAG (ANP).— Het kabinet heeft een deel van het wekelijks kabi netsberaad, dat gisteravond werd voort gezet, besteed met de vaststelling van het bouwprogramma 1975. Volgens dit program zal het aantal in aanbouw te nemen woningen volgend jaar 125.000 a 130.000 bedragen. De werkgelegenheid over 1974 Lgt wat beter dan in 1973, maar bijzondere inspanning blijft gebo den om verder inzakken van de bouw markt te voorkomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Door de abrupte wei gering van oud-premier Biesheuvel om commissaris van de Koningin in Zeeland te worden, is het kabinet gisteren nog niet uit de benoemingsproblemen geko men. Weliswaar werden mevrouw Schilt huis en de heer Van der Louw be noemd op posten in Drente resp. Rotter dam, de post Zeeland blijft voorlopig open. De opbrengst van puzzel nummer vier in de Nationale Puzzelaktie voor het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds onder het motto: „Geven voor Leven” was wederom een succes. Ruim twee ton aan op brengst:/ 206.755,85. Notaris J. H. Birkoff had de vierde trekking in zijn proces verbaal vast gelegd waarop voor de eerste maal de extra prijzenpot van dat moment ter waarde van f 18.735,44 in ronde be dragen van 1000,- onder de puzze- laars(sters) van die week verdeeld moest worden. Achttien gelukkigen kregen daar door 1000 schoon in het handje. Het restantbedrag van 735,44 werd aan de nieuwe prijzenpot, die nu 5.958,16 opbracht toegevoegd, zodat er nu al weer een bedrag van 6694,60 in deze pot zit. Oplossing van puzzel nummer vier: „Inzenden is een ander helpen” Weekhoofdprijzen: Peugeot-auto: mevr. M. vxl. Weter- lo, Deume. Philips kleuren T.V.: H. Faro, Breda. Olga Springboxcomb: Mevr. Vos, Lichtenvoorde Oosthoek encyclopedie: J. C. Bakx, Leiden. Bauknecht vaatwasautomaat: L. v.d. Boom, Dinther-Heeswijk. Waardebom van 1000,- van fa Wit- teveen: C. Slinerland, Kampen. Sun flower Polyester zeilboot: Mevr. G Bakker Elenbaas, Duinwijklaan 51 Beverwijk Singer Starlet naaimachi ne: mevr. J. van Spronsen, Den Haag 4 Conti TSautobanden: J. Stekelen- burg, Utrecht. Bauer Star C4 filmca mera: G. Bril, Wekerom (Gld). Uit de prijzenpot kwamen 18 win naars, helaas geen enkele winnaar woont in ons verspreidingsgebied. Van de overige 82 weekprijzen vie len er vier in ons gebied: K. P. N. Ensink, Rijnstraat 137, IJmuiden: Het Beste Gezondheidsboek. Mevr. J. E. de Boer-Mettes, Hendrikslaan 33, Be verwijk: Cosmetica van Estes Lauder. Mevr. B. Brand-De Beer Zaanenstraat 79 Haarlem voor 30 levensmiddelen van de VIVO. J. G. Schultz, Molen- werfslaan 56 Heemstede: een Birdy tafelgarnituur. De volledige trekkingslijst ook van de voorgaande drie puzzels, ligt ter inzage op onze kantoren. Aan al onze kantoren en bij de VW te Hillegom kunt u voorbedrukte briefkaarten ad f 1,35 kopen (35 ct porti en 1 gld voor het KWF). U behoeft daar alleen maar uw naam en adres, alsmede de oplossing van de puzzel op te vermel den. De weigering van Biesheuvel, waarvan hij het kabinet pas gistermiddag laat op de hoogte stelde, heeft Den Uyl in een moeilijke positie gebracht. De premier zei gisteravond na het wekelijkse kabi netsberaad, dat men geen andere kandi daat voorhanden had. Biesheuvel zelf zei gisteren dat hij erkentelijk was dat hij was gepolst voor een zo blangrijke bestuurspost, maar dat hij na zorgvuldi ge afweging van alle factoren die bij zo’n beslissing een rol spelen, tot de conlusie is gekomen dat hij niet voor benoeming in aanmerking wilde komen. Politieke motieven speelden volgens hem geen rol. De late afwijzing van Biesheuvel heeft in Den Haag wel enige verbazing ge wekt. Al maandenlang was bekend dat hij een van de belangrijkste kandidaten was. Door de weigering is onzeker gewor den of Zeeland nu wel een AR-commis- saris krijgt. Als eventuele andere kandi daten voor de commissierispost zijn ove rigens wel genoemd AR-fractievoorzitter Aantjes en R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Ook het Tweede-Kamer- lid mevrouw Hannie van Leeuwen van de AR zou in aanmerking kunnen ko men. De mededeling van Biesheuvel heeft in Den Haag zeer uiteenlopende com mentaren opgeleverd. Ze kwamen neer op teleurstelling in confessionele kring en opluchting in de linkse gelederen. Ergens in Noord-Holland de plaats wordt geheim gehouden zal binnenkort een duel op de vuist worden gehouden tussen twee woonwagenbewoners. Dat duel zal een vete moeten beëindi gen tussen de twee families, die enige tijd geleden zijn hoogtepunt vond in een schietpartij. Jantje een, autosloper van enorme afme tingen deponeerde toen een ko gel in het hoofd en de bilpartij van de eveneens niet geringe au tosloper Heini. Het tweetal vond elkaar terug in de wachtkamer van het parket van Justitie, waar hun zaak zou voorkomen. Daar beslo ten ze tot het duel. Rolf Stallinga gesprek met Jantje, die helemaal geen vechters- Louis schrijver, die momenteel in de be langstelling staat bij het verschij nen van zijn boek „Gekkensche mer”. Ferron heeft een hekel aan mensen, deelde hij Kees Tops mee. Hij vindt ze wel aardig om een borreltje mee te drinken, maar daarmee is het dan ook wel ge beurd. Hij meent dat in mens wel steekt. Dat is één van de basisge- De Nederlandse damesturnploeg staat dit weekeinde voor een krachtproef. Het leek een paar jaar geleden allemaal zo mooi. Ten tijde van de Olympische Spe len in München deden de Neder landse turnsters het met Ans Smulders voorop uitstekend. Er zat volop toekomst in. Dat kwam onder meer door de voortreffelijke coaching en training van de Hon gaarse Eva Bartha. Nu is Eva ziek geworden en de problemen dienen zich aan. Het zal dan ook een zware toer worden voor de meis jes om zich een goede uitgangs stelling voor de OS in Montreal te verwerven. Jan Blijboom had een gesprek met de turnsters. DEN HAAG. KVP en ARP hebben gisteravond laten weten de benoeming van de heer A. van der Louw tot burgemeester van Rotterdam te betreu ren. De heer Wijters vice-voorzitter van de KVP-ftactie in de Tweede Ka mer zeli dat Van der Louw geen nationaal aanvaardbare figuur is en dat hij ook onvoldoende bestuurservaring heeft voor deze post AR-fractievoorzit- ter Aantjes zei dat zijn bezwaren zich niet richten tegen de persoon van Van der Louw, maar dat ze van politiek- zakelijke aard zijn. Hij herinnerde aan de „politieke greep naar de macht” „de onverzoenlijke houding” van PvdA in de Rijnmondgemeenten na laatste verkiezingen. De Partij van de Arbeid in Rotterdam toonde zich zoals verwacht ver heugd over de benoeming van Van der Louw als opvolger van Thomassen. In Rotterdamse werkgeverskringen toonde men zich in tegenstelling tot werkne- merskringen enigszins gereserveerd op tegenover Van der Louw. De heer J. Schoufour, vice-voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid, zei dat Rijnmond alleen maar van onschatbaar belang voor Nederland en de EEG kan blijven als het politieke klimaat voor de werkgevers verbetert. Voor de CDA- oppositie in Rotterdam is de benoeming van Van der Louw „volkomen onaan vaardbaar”. Ex-wethouder Viersen zei dat de christen-democraten zich bij hun ministers zouden gaan beklagen. De VVD stelt zich in Rotterdam heel wat gematigder op dan de CDA. De fractievoorzitter verklaarde dat de libe ralen hun uiterste best zullen doen loy aal met de nieuwe burgemeester samen te werken, ondanks de bezwaren die in de partij leefden tegen „deze socialist”. André van der Louw zei zelf: „Ik ben erg verheugd over de voordracht. Wan neer de benoeming een feit is, hoop ik te kunnen aantonen dat de publieke dis cussies die met name i n de afgelopen weken zijn gevoerd, bij mij geen enkele rancune hebben nagelaten. Integendeel, ik zie er een extra aansporing in om te functioneren als een goed beschermer van de democratische spelregels, niet alleen ten opzichte van diegenen die mijn kandidatuur hebben gesteund, De Zwitserse politieke partij „Aktie tegen de „Ueberfremdung” wil voor de tweedë maal een uitspraak over het vraagstuk van de buitenlanders. Morgen zal het Zwitserse volk in e"n referen dum beslissen of de voorstellen van de partij uit geveerd zullen worden. Die voorstellen zijn niet mis: in de komende drie jaar zullen tussen de 540.000 en de 560.000 buiter,1’’"ders het land moeter verlaten, dat is gemiddeld zo’n vijfhon derd mensen per dag. Een aanzienlijk' deel van de Zwitserse bevolking wil de buitenlanders er of dezelfde manier uitzetten als ze het land na de oorlog zijn binnengehaald: de Zwitserse industrie expandeerde, maai omdat een economische crisis gevreesd werd, leek het de rekenmeesters onder de Zwitsers beter om buitenlanders te „importeren” dan te investeren in ar beidsbesparende machines. Nu de Zwit serse bevolking voor 17 percent uit bui tenlanders bestaat en het de Zwitserse economie goed blijft gaan, laat een soort angstpsychose tegen buitenlanders en dan vooral wanneer ze afkomstig zijn uit landen rond de Middellandse Zee zich voortreffelijk combineren met het op grote schaal aanschaffen van arbeids besparende machines. Wat dat betreft doet zich een parallel voor met alle westerse landen, zij het dat nergens een operatie op zo’n grote schaal en met zoveel cynisme wordt vqorgesteld als in Zwitserland. Mensen die met hard werken een groot deel van de welvaart van het land hebben opge bouwd worden plotseling door vreemde lingenhaters van hun bestaan" en var huri huis beroofd. We kennen in Nederland geen „Aktie tegen de „Ueberfremdung”, een woord dat trouwens de griezeligste remeniscen- ties oproept. We kennen wel het pro bleem van de buitenlandse werknemer die het minder aantrekkelijke werk doet, terwijl massa’s Nederlanders werk loos zijn. En al is de aannak van de Nederlandse regering, die buit^ianders met een soort „gouden handdruk” huis waarts wilde stu.ón, een stuk' humane dan de opvattingen van de „Aktie tegen de „Ueberfremdung”, de uitgangspunten verschillen in wezen alleen maar gradu eel en komen er in principe op neer dat men mensenmateriaal „importeert” wan neer men het kan gebruiken en weer de laan uitstuurt wanneer het overb"d'g is geworden in economisch opzicht. In Nederland is daar een stokje voor gestoken en het valt te hopen dat ook de Zwitserse bevolking een du:deliik „nee” zal laten horen tegen voorstellen, die niet in deze eeuw thuishoren. In het andere geval zal het Zwitserse prestige internationaal ongetwijfeld onherstc”'a- re schade lijden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1