Twaalfde plaats minimum om Olympische Spelen te halen m Hongaars paardemiddel voor goed voetbal Turnsters krijgen het moeilijk in Varna '3 c - R ZIEKTE TRAINSTER EVA BARTHA ENORME TEGENSLAG BIJ VOORBEREIDING OP WK Geselecteerden ■!JR Obstructie Indirecte Gekleed ZATERDAG 1 9 OKTOBER 1974 SS oed D ANT door Jan Blijboom 1 Minder intensief fl sa Nt Ld Morgen begint in de Bulgaarse plaats Varna het toernooi om de wereldkampioenschappen turnen, dat tot en met 27 oktober zal duren. Een bijzonder be langrijk gebeuren voor de Nederlandse damesploeg. omdat dan de beslissing zal vallen, of deelneming aan de Olympische Spelen in Montreal (1976) al dan niet mogelijk is. Nederland moet zich namelijk minimaal als twaalfde in Varna plaatsen, wil het voor uitzen ding naar Canada in aanmerking komen. Voor zover de krachtsverhoudingen op turngebied in de wereld kunnen worden gepeild, zal de ploeg volgende week waarschijnlijk in een strijd om de elfde, twaalfde en dertiende plaats verwikkeld raken. Een hachelijk perspectief, dat nog wordt versomberd door een enorme tegenslag, die de meisjes in haar voorberei dingsperiode hebben moeten verwerken. Begin september, na een trainingsstage in Roe menië, is de zo succesvolle en vakbekwame Hongaarse bondstrainster Eva Bartha ernstig ziek geworden. Vo rige week onderging ze een zware niersteenoperatie, waardoor het lang zal duren voordat ze haar werk zaamheden kan hervatten. Als noodoplossing heeft het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond toen een beroep gedaan op de Roemeense Vera Grymon- prez die echter wegens verplichtingen in België waar zij onder andere de nationale ploeg onder haar hoede heeft gehad slechts onregelmatig de Neder landse selectie op Papendal heeft kunnen trainen. Voorts zou een Roemeense specialist op het gebied S I werk1 fl GINUS LAAGE EVA BARTHA 98 de op t heb- 4 me- te maar ibi STOPPER 1 *an NY Jtaties /an opgehouden, dat het thuisfront zich niet ongerust hoeft te maken en dat iedereen het volste vertrouwen heeft in de lei dinggevende capaciteiten van Vera Gry- monprez en Cajus Janu, kon de merk bare afwezigheid van Eva Bartha toch niet als een bagatel terzijde worden geschoven. Het staat als een paal boven water dat er aanzienlijk minder inten sief is getraind dan onder het regime- Bartha het geval zou zijn geweest, ter wijl het aan de discipline ook zo nu en dan heeft gehaperd. Geen ingrijpende conflicten weliswaar met onder anderen Vera Grymonprez (Ans Smulder: „In de beste families komen wel eens onenighe den voor”), maar alles bij elkaar zijn er toch voorvalletjes geweest die niet be vorderlijk waren om de voorbereiding nog worden, ramnu is-ken- Naast zal d( tal val ehorei dit eet i Wij 1 m aan: S.-Be- gezet- lectro- „Een verschrikkelijke tegenslag. We missen echt haar strenge ogen en harde hand. Nu voelen we pas goed, wat zij voor ans betekent. Het had niet onge lukkiger kunnen uitvallen. Tijdens de trainingen werkten we gewoon keihard om een compliment te krijgen. Dan wist je pas, dat je het goed had gedaan.” Aan het woord de oud-turnkampioene van Nederland Ans Smulders-Van Gerwen (23 jaar) aan de vooravond van het toernooi om de wereldkampioenschappen turnen in Varna. Onderwerp van het gesprek: de afwezigheid van bondstrain ster Eva Bartha, die zo gauw het medisch verantwoord is haar uit het ziekenhuis te ontslaan naar haar ge boorteland Hongarije reist om in Boeda pest geheel van de nasfeep, die een zware operatie onvermijdelijk tot gevolg heeft, te herstellen. Voor haar ditmaal geen actieve rol temidden van de crème de la crème van de internationale turn- wereld. De afwezigheid van Eva Bartha, met alle onzekerheid daaromheen wekt on willekeurig herinneringen op aan het vorige toernooi om de wereldkampioen schappen in 1970 (Ljubljana), toen een amateuristisch voorbereide damesploeg een complete afgang beleefde en zó gedesillusioneerd naar huis terugkeerde dat de leiding van het Koninklijk Ne derland Gymnastiek Verbond energiek maatregelen ging nemen om in ieder geval voor de Olympische Spelen in München aanzienlijk beter voor de dag te komen. Niemand, die toen met een gerechtvaardigd optimisme had kunnen voorspellen dat het verbond met het contracteren van de Hongaarse trainster Eva Bartha een gouden greep had ge daan; een keuze die er binnen twee jaar toe leidde dat Nederland zich in München tot een van de toonaangeven- duidelijk gebleken dat Nederland in het buitenland nogal eens jaloers wordt be keken om het bezit van deze trainster, die het vermogen bezit om streng optre den tijdens trainingen en wedstrijden af te wisselen met een persoonlijke bena dering die precies voldoende is om een uitstekende verhouding met de turnsters te garanderen. Een waardevolle combi natie binnen een groep die slechts één doel voor ogen staat: het leveren van topprestaties. Het is overigens niet de bedoeling dat iedere overtreding in het straf schopgebied ook meteen tot penalty wordt gepromoveerd, wat de logische consequentie van het afschaffen van de indirecte vrije schop zou zijn. Als de keeper bijvoorbeeld meer dan vies passen met de bal doet, zou er geen penalty moeten volgen, maar een di- zin meer en wordt de kans doelpunt aanzienlijk groter. op deze wereldkampioenschappen als op timaal te kunnen karakteriseren. In dit verband is het zonder meer een gelukkige omstandigheid, dat Ans Smul ders ruim twee maanden geleden het besluit heeft genomen zich weer voor de nationale ploeg ter beschikking te stel len. Na haar successen op de laatste Olmpische Spelen, waar zij met een twee en twintigste plaats als de beste Westeuropese turnster eindigde, besloot zij zich uit de actieve wedstrijdsport terug te trekken. Ans Smulders: „In de voorbe reidingsperiode op München hadden we weken lang zóveel getraind, dat ik op het laatst alleen nog maar tumtoestellen 2ag. Toen ben ik onder andere als hulp van mevrouw Bórtha les gaan geven, waarmee ik leerde relativeren. Ik kreeg te maken met de vraag: lessen tegen vergoeding of doorgaan met wedstrijd- turnen zonder geld. Dat werd het breek punt, omdat het KNGV niet bereid was mij enigszins in de inkomstenderving bij het beoefenen van mijn lievelingssport tegemoet te komen. Want reken erop, dat wedstrijdsport op topniveau geld kost. En aangezien het turnen me in die periode niet meer zó trok, koos ik voor het lesgeven.”' Toch had Ans Smulders in een later stadium, toen ze eenmaal over het diep tepunt vaan haar aversie heen was, geen vrede met deze beslissing. En aangezien het haar aan de zijde van Eva Bartha van lieverlee steeds duidelijker werd, dat ze eigenlijk in de inmiddels sterk verjongde ploeg niet kon worden gemist, kwam er opnieuw een gesprek tussen de sectie topsport van het KNGV en haar op gang, dat zo’n twee maanden geleden uitmondde in een bevredigende regeling voor beide partijen. Wie mocht menen dat Ans Smulders wellicht in staat zal zijn haar prestatie op dé Spelen van 1972 te evenaren, moet onvermijdelijk op een teleurstelling re kenen. De Eindhovense oud-kampioene voelt er namelijk niets voor, alles op haren en snaren te zetten om de voorma lige positie van beste Westeuropese turn- de landen van West-Europa bleek te hebben opgewerkt. Een formidabele prestatie, die voor het allerbelangrijkste deel mocht worden toegeschreven aan de professionele wijze, waarop Eva Bartha in betrekkelijk korte tijd, die haar was toegemeten, alle mogelijkhe den had uitgebuit om elk lid van de ploeg individueel tot zo hoog mogelijke prestaties te activeren. Met andere woorden: elkeen kreeg precies dié aan dacht en aanpak die nodig was Om op alle onderdelen optimaal te kunnen functioneren binnen de ploeg teneinde tot een zo hoog mogelijk puntentotaal te komen. Niet voor niets staat Eva Bartha als vakvrouw internationaal bijzonder hoog aangeschreven. En meer dan eens is ster op haar Westduitse opvolgster Uta Schorn die tijdens de Europese kam pioenschappen, vorig jaar in Londen, als enige West-Europese tot de finale-groep doordrong te heroveren. Zij heeft daarvoor een alleszins aan vaardbare verklaring, die als volgt luidt: „In Varna is ons enige doel, als team minimaal de twaalfde plaats te halen. Lukt dit niet, dan zijn we immers uitge sloten voor deelname aan de Olympische Spene van Montreal. Vandaar dat ik me helemaal voor de ploeg moet instellen en geen enkel risico mag nemen om punten te verspelen. Als ik opnieuw een gooi zou willen doen naar de eer van beste Westeuropese ben ik gedwongen meer te riskeren om de concurrenten voor te blijven. Alles of niets is onder de omstandigheden, waarin we nu ver keren, onverantwoord. Ik ga uitsluitend op safe werken, helemaal in dienst van de groep die het voor deelname van Nederland aan de volgende Spelen zal moeten maken.” Ans Smulders, die niet kan ontkennen dat het een dubbeltje op zijn kant gaat worden, acht het een gelukkige omstan digheid, dat Nederland voor deze we reldkampioenschappen met Polen, Cana da en Italië in één poule is onderge bracht. Haar lichtpuntje: „Deze landen zijn ongeveer van gelijke sterkte, wat misschien gunstig voor de puntenwaar dering kan zijn.” En dan toch een pessi mistische opmerking: „Maar daar staat weer tegenover dat we er rekening mee moeten houden dat Bulgarije voor eigen publiek ongetwijfeld hoger zal reiken dan in München, waar we de Bulgaar- sen achter ons lieten. Dit betekent toch weer een concurrent méér in de strijd om de klassering tot aan die twaalfse plaats. Van de andere gelijkwaardige ploegen weet ik weinig of niets. Ik heb alleen gehoord dat de Zwitserse ploeg lange tijd in een internaat is geweest. Ik hoop dat we het redden. Anders ziet de toekomst er internationaal voor het Ne derlandse dames-tumen niet zo best uit.” Afgelopen zondag stond Studio Sport aan: ik keek, met steeltjes op m’n ogen en mijn vrouw las een weekblad. Af en toe pleegt ze op te kijken, als haar oren een bekende klank opvangen (Jan Mulder!) of als er iets anders gebeurt dat haar aan- structie een typisch „continentale” overtreding, daarbij denkend aan de geraffineerde wijze waarop vooral de Italianen het een voorhoedespeler on mogelijk kunnen maken te spelen denk bijvoorbeeld aan de „onzicht bare” wijze (onzichtbaar stoppen" heet dat bij Palthe) waarop Oriali van Inter Milan in de Europa-Cupfi- nale Cruyff dacht te kunnen afstop- pen. De scheidsrechter en de toe schouwers hadden daar weinig erg in maar de filmcamera onthulde in „Nummer 14” op overduidelijke wijze hoe je via onschuldige obstructie een speler helemaal lam kan leggen (be halve uiteraard Cruyff, die beide doelpunten scoorde, maar Cruyff is een ander verhaal). Brian Glanville noemt als voordeel van het afschaffen van de indirecte vrije schop ook nog, dat ieder mis verstand (denk weer even aan FC AmsterdamAjax) dan uitgesloten is en hij herinnert aan de halve finale van de Europa-Cup tussen Inter en Liverpool in Milaan in 1965. De Spaanse scheidsrechter Ortiz de Men- debil gaf een indirecte vrije schop tegen Liverpool, maar toen Corso de bal rechtstreeks in het doel schoot, kende hij bliksemsnel een doelpunt toe, waardoor Liverpool werd uitge schakeld. Waaruit maar weer eens blijkt dat Fransje Derks gelukkig nog altijd geen Ortizje de Mendebil is. Goed, ik geef toe dat tweemaal drie kwartier penalty-schieten ook mijn ideaal niet is, maar zo goed als een volleybalwedstrijd tussen twaalf „on- aanraakbaren” bijzonder spannend kan zijn, zo goed moet het ook moge lijk zijn uitstekend, spannend, oog strelend voetbal te creëren zonder al dat gesjor, getrek, geduw, geschop, gekleef, gechicaneer en getreiter van wat dan het moderne totaalvoetbal heet te zijn. Ik juich daarom het initiatief van de Hongaarse voetbalbond toe, die van plan schijnt te zijn voor binnen lands gebruik een nieuwe gedragslijn in te voeren, die door oud-scheids- rechter Istvan Zsolt is ontworpen Zsolt wil dat een speler na een „tactische overtreding” meteen uit het veld wordt gestuurd. Met andere woorden (Ik citeer nu even „World Soccer”): als een verdediger met op zet een voorhoedespeler vasthoudt, op z’n hielen trapt, onderuit haalt en wat dies meer zij, om te voorkomen dat deze met de bal kan doorbreken in de r,'’h-‘!ng van het doel, dan dient die verdediger van het veld te wor den gestuurd en moet hij voor vier wedstrijden worden geschorst! Aldus Zsolt, en waarschijnlijk de Hongaarse voetbalbond. Een paardemiddel, dat geef ik toe, maar reken maar dat het helpt! In zijn column in Voetbal Interna tional van deze week vraagt Herman Kuiphof zich af, waarom de sportart sen in het betaalde voetbal („De Gre pen, Rolinks en Abarbanels”) al die carrière-bedreigende verwondingen van hun topspelers (Kuiphof noemt Hulshoff, Mulder en Rijsbergen, hij had er nog wel meer kunnen noe men, want ook spelers als Keizer en Van Hanegem voetballen verder met enkels en knieën waarvoor een paard zou worden afgemaakt) niet eens daar aanpakken waar het nog zin heeft: in de kléedkamer, voordat de wedstrijd begint. Met andere woor den: waarom gaan de sportartsen, die iedere week weer geconfronteerd worden met blessures die aan het zogeheten „professionele” voetbal te wijten zijn, niet eens een maandje met z’n allen (massaal) in staking, om een wat fatsoenlijker en waarlijk- professionele speelwijze af te dwin gen. Want laten we elkaar niets wijs maken: een beroepsvoetballer is pas echt „professioneel” als hij binnen zijn eigen kleine gemeenschap van enkele honderden beroepsvoetballers zijn collega’s in staat stelt hun beroep .uit te oefenen en zij van de weeromstuit ook hem daartoe in staat stellen. Het „zuiverste” spelmoment is bij voetbal nog altijd de strafschop. De keeper in het doel, die op zijn lijn moet blijven staan. Een tegenstander die op 11 meter afstand van die keeper vanaf een vast punt de penal ty moet nemen. En dan maar zien wie het hardst schiet, het snelst rea geert, het zuiverst mikt of het hoogst springt. En wie zou willen beweren dat de strafschop door het gemis aan lichamelijk contact het saaiste mo ment van de wedstrijd is? dacht trekt. We kregen een samen vatting van NederlandBelgië hoc key. Ik keek natuurlijk, want zes goals bij interland-hockey is bijna net zo bijzonder als een 128 uitslag bij interland-voetbal of een 21 zege bij interland-basketbal. Mijn vrouw las rustig verder. Daarna kwam een interview met Frans Spits, de aanvoerder van het Nederlandse hockeyteam, die zijn af- scheidswedstrijd had gespeeld. Hij legde uit dat zijn maatschappelijke carrière nu voor ging. Hoewel het begrip „maatschappelijke carrière” me erg vaag voorkomt (wil hij zijn studie afmaken, heeft hij een baan gekregen als onderdirecteur op een bank, wordt hij handelsreiziger of computerdeskundige of oorlogsvrij williger of onderwijzer of gaat hij in de handel, of wordt hij ondanks an dersluidende berichten toch voorman in de bouw?) vroeg zijn interviewer niet om een andere specificatie. Omdat ze vermoedeliik /vreemde klanken opving, raakte' mijn vrouw geïntrigeerd. Ze keek op van haar lectuur, zag Frans Spits zitten (keurig pak, nette das, die combinatie zie je vaker, ook in de sport, maar toch. en vroeg: „Wat voor sport is dat Hockey?” Ik kon dat bevestigen. Het was natuurlijk niet alleen de recht zittende das en de snit van het pak, maar ook de haardracht en de spraak die Frans Spits verrieden. Hockey blijft hoeken, daar helvt neen moe- dertjelief aan. Henk Terlingen had bliikbac- ook -at** want toen het interview met Frans Spits was afgelopen en hij weer in het beeld kwam, zei hij: „Ook een sport waarin een gekleed voorkomen belangrijk is, is de paardesporf’. Een andere spelregelwijziging waarover gedacht wordt (althans door de Welsh Football Association) is het afschaffen van de indirecte vrije schop. Frans Derks zal daar een voorstander van zijn, neem ik aan Een van de redenen om de indirecte vrije schop af te schaffen, is dat hij het spel onnodig compliceert (daar kan Theo Husers over meepraten) terwijl voetbal in principe een simpel spel is, dat zoveel mogelijk van kunstgrepen gevrijwaard dient te blijven (aldus Trevor Morris van de voetbalbond van Wales). De belang rijkste reden vindt hij, dat de indi recte vrije schop in geen enkel op zicht bijdraagt aan een beteugeling van het harde spel, integendeel. De overtredende partij wordt er eerder door bevoordeeld, schuld en boete zijn niet met elkaar in evenwicht Dat er vermoedelijk meer doelpunten door zullen vallen, is dan nog een bijkomende meevaller. Uit de volgende selectie zal de ploeg van zes deelneemsters aan de wereldkampioenschappen tur nen in Varna worden samenge steld: Ans Smulders-Van Gerwen, Ans Dekker, Joke Kos, Betty van Dam. Franka van der Vorst, Jea nette van Ravenstijn (wanneer zij tijdig van een enkelblessure, opge lopen tijdens de voorbereiding op Papendal, zal zijn hersteld), Petra van de Brink en Linda Toorop. Bij de heren is Nederland slechts door één deelnemer verte genwoordigd: de „eeuwige” natio nale kampioen Cor Smulders. Hans Gunneman, die normaal ge sproken ook zou zijn afgevaardigd, heeft van deelname moeten afzien omdat hij lange tijd geblesseerd is geweest en niet tijdig genoeg meer in vorm kon komen om z(jn uit zending te kunnen rechtvaardigen. Helemaal ideaal zou zijn als de zogenaamde obstructie (de huichel- achtigste overtreding in het huidige voetbal, want het lijkt net of je niets doet, terwijl het resultaat maximaal is) ook steeds met een directe vrije trap in plaats van zoals nu met een indrecte zou worden bestraft. Brian Glanville, die over het Welles-voorstel in „World Soccer” schrijft, zou het zelfs toejuichen als obstructie in het strafschopgebied radicaal met een pe nalty werd bestraft. Hij noemt ob- van de tumacrobatiek, prof. Peter Niklaus, op Papen dal de helpende hand reiken. Maar hoewel hem een vliegticket was toegestuurd, heeft men nooit meer iets van hem vernomen. En daar bovendien ook de los-vaste hulptrainer Cajus Janu (eveneens een Roe meen) slechts sporadisch in het nationale sportcen trum verscheen zijn werkkring ligt in West-Duits- land is de voorbereiding op Varna hoofdzakelijk in handen geweest van de (té) bescheiden Nederlandse assistent-oefenmeester Ginus Laage; een man die zich al zo’n vijftien jaar uit liefhebberij vanuit een onder geschikte positie uitermate verdienstelijk maakt. En uitgerekend hij heeft van het KNGV geen toestem ming gekregen, de ploeg in de moeilijke uren, die onr- getwijfeld wachten, als trait d’union terzijde te staan. Een merkwaardige beslissing onder genoemde om standigheden. Voeg bij dit alles nog het zwaarwegende feit, dat van de formatie, die op de Olympische Spelen van München zo verrassend sterk voor de dag kwam, al leen Ans Smulders, Ans Dekker en Linda Toorop zijn overgebleven, dan hoeft nauwelijks meer te worden benadrukt, hóe moeilijk Nederland het de komende week zal krijgen, zich voor Montreal te kwalificeren. De spieren van oud-kampioene Ans Smulders-Van Gerwen worden losgemaakt op het nationale sportcentrum Papendal, waar de turnselectie zich veertien dagen op het toernooi om de wereldkampioenschappen heeft voorbereid. Ans Smulders en de Roemeense hulptrainster Vera Grymonprez hebben er kennelijk, ondanks alle inspanningen, plezier in. recte vrije schop op de plaats des onheils. Dat kan dus- dichter bij het doel zijn dan de penaltystip, maar dan wel met elf verdedigers in het doel. Als de bal dan niet eerst opzij geschoven hoeft direct kan worden ingèkngld, heeft het voortijdig toelopen weinig op een Geen wonder dat de Nederlandse ploeg zich in Varna niet helemaal zijn gemak voelt, nu Eva Bartha nood gedwongen verstek moet laten gaan. Hoewel tijdens de veertiendaagse voor bereiding op Papendal de schijn werd ,aii -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25