HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN BEIERSE BISSCHOPPEN: voor recht en Noodweer in Frankrijk er Beieren Overplanting Franse minister van eileider voert overleg met Arafat Mogelijke opvolger van Heath, sir Keith: President van Portgal op bezoek bij Ford Emigranten extra belasting Israel Nog steeds geen vervolging van Griekse kolonels Pater Koopman heeft waardering voor NVSH Deense premier bezoekt Mao Oefeningen orde Oudste vrouw ter wereld DEMONSTRATIE TEGEN THIEU 99 1 AMIN: MAAND VERLOF PAPADOPOULOS' BROER DRAAIT THEODORAKIS-PLATEN I r' R W 1 MAANDAG 1974 3 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Jeruzalem) Recht en orde Probleemkinderen h OKTOBER I BONN (UPI en DPA) De rooms-katholieke kiezers in de Westduitse deelstaat Beieren is gis teren vanaf de preekstoel gevraagd komende zondag bij de verkie zingen voor het deelstaat-parle- ment (de landdag) niet te stemmen op de sociaal-democratische partij. Ag - e) ■i te-H Idi I Panagoulis iiHÜüöiii bijzondere grote er bij een (Van onze redacteur in Londen. Rudolf Bakker) de I I dbe- bond imen ppen lier- i een van st in s de sidde idie- het ngs- •mee be- van sken van □gen verp van ectie raad van het >rja- alles lichaam afstoot. De operatie is twaalf dagen verricht. Er zijn geen tekenen de nieuw ingeplante In het klassieke Athene, aldus memo reerde het dagblad, kregen de „tirannen- doders” Harmodios en Aristogeiton we gens het vermoorden van de tiran Hip- parchos postuum standbeelden op het stadsplein en hun familieleden werden voor het leven van staatswege van eten Honderdenveertien lentes telt Zoebeida Sjeidaeva, afkomstig uit het stadje Cubo aan de voet van het Kaukasus gebergte. Honderd jaar heeft zij gewerkt in een tapijtfabriek, wat de aanleiding vormde om haar te onderscheiden met „de rode banier voor de arbeid”. Maar dat is nog/ niet alles: Zoebeida maakt er. aanspraak op de oudste vrouw ter wereld te zijn. i s -i» swt geleden dat het eileider en drinken voorzien. Het enige wat aan Panagoulis’ daad herinnert, is een kapel letje op de plaats van de aanslag, als dank door de daaraan ontsnapte dictatot opgericht. Beide partijen waren het erover eens, dat zulk een treffen alleen maar verhel derend kan werken en mogelijk tot heil kan strekken in deze „doodernstige” si tuatie, waarin wij allen zijn geraakt, merkte pater Koopman tenslotte nog op. van een De krachtigste windstoten tot 180 kilometer per uur werden gemeld uit het Kanaal, waar een aantal visserssche pen en pleziervaartuigen in moeilijkhe den geraakten. De bemanningen van alle gezonken of gestrande vaartuigen kon den gered worden. niet tot een normale vervol"’-'» is geko men van de daders van de staatsgreep van 21 april 1967. Wanneer men deze staatsgreep opvat als „verraad van de natie”, kunnen zij met levenslang wor den bestraft, terwijl er de doodstraf op staat wanneer zij geïnterpreteerd wordt als ..militaire rebellie”. Tot nu toe is het gebleven bij een particuliere aanklacht van een Atheens advocaat. en de een van kabi- at de •aden Vol- van St de op te n de wets. van rkne- aag- den- elijk mis- bis- van. hrij- ectle raad tiek, lan- cho- 6‘/i jaar. i de ene- p de zanaf van het iciale n de SER- Van dnis- lister zaar- PPR il bij dit see rd mma tiaar :rne- aan”, no- notie tuur, oalen een oden. >g in Gor- i de Bij alle 'v'lariteit over d'4 "t be richten klinkt ook verbazing en verbol genheid door over het feit dat het nog mis- drag Het Ver- and- oca- ge- van ge- i te irden :cht- Het zwijgen is begrijpelijk. De Russen hebben geen enkel belang bij politiek gezichtsverlies. Dat ze in het vertrek van joodse Russen moeten toestemmen als voor waarde voor Amerikaanse handels- voordelen, is natuurlijk een bittere pil voor de Russen. Voor Israel is de hoofd zaak dat deze mensen in staat worden gesteld naar Israel te komen. UTRECHT (ANP). Pater J. Koop man, voorzitter van de Stichting voor recht zonder onderscheid, heeft gisteren verklaard veel waardering te hebben voor het feit, dat de Nederlandse Vere niging voor Sexuele hervorming hem als gastspreker had uitgenodigd op de zater dag in Utrecht gehouden vormingsdag van de vereniging. Hij zag in de uitnodi ging van de NVSH de goede wil om objectief geïnformeerd te willen worden. dag ook wordt gestemd voor de landdag, hebben de bisschoppen zich van een stemadvies onthouden. De afgelopen tien jaar hebben de Westduitse bisschoppen zich afzijdig gehouden van de partijpoli tiek in de Bondsrepubliek, een gewoonte die nu door de Beierse bisschoppen is verbroken. WASHINGTON (AFP). De Portuge se president Francisco da Costa Gomes en minister van Buitenlandse Zaken Mario Soares hebben gisteren in het Witte Huis in Washington met president Ford en minister Henry Kissinger be sprekingen gevoerd over „Kwesties van wederzijds belang”. LONDEN De strijd binnen de conservatieve partij, die bij de recente ver kiezingen opnieuw in de oppositiebanken werd gedrongen, heeft tijdens het afgelopen weekeinde een nieuwe impuls gekregen. Ze kwam van de mi nister van Binnenlandse Zaken in het conservatieve „schaduwkabinet”, Sir Keith Joseph, die als een van de mogelijke opvolgers van oud-premier Heath als leider van de Conservatieve Partij wordt gedoodverfd. (Van onze redacteur in Istanboel. Frans van Hasselt) Frankrijk hecht groot belang aan een toestand van vrede in het zuiden van Libanon, dat herhaaldelijk door de Is raëlische strijdkrachten is aangevallen in hun acties tegen bases van Palestijnse guerrilla-organisaties. De transplantatie is verricht 31-jarige vrouw die zich had laten steri liseren toen zij en Maar eerste man drie kinderen hadden. Na een echtscheiding hertrouwde ze echter en haar huidige echtgenoot wilde tot elke prijs ook een kind hebben, zo vertelde ze. Als zijn plaatsvervanger is aangewe zen de minister van Transport en Ver bindingen, Matthew Obado. Waar de generaal zijn verlof zal door brengen is niet bekend. PEKING. (Reuter) De Chinese par tijleider Mao Tse-toeng heeft gisteren de Deense premier Poul Hartling ontvangen en ongeveer een uur met hem gespro ken. „Men dient de Palestij nen te horen en in het bijzonder de Palestijnse leider die de verlangens van de Palestijnen verte genwoordigt en incarneert,” aldus de mi nister. De Stichting van Pater Koopman, die actie voert tegen abortus, kwam die middag te staan tegenover de Stichting voor medisch verantwoorde zwanger schapsonderbreking, die diverse abortus klinieken exploiteert. De voorzitter van deze stichting, de heer Ruud Veenhoven, was eveneens als gastspreker aanwezig. Op kardinale punten, aldus pater Koopman, bleken de principes van beide stichtingen lijnrecht tegenover elkaar te staan. Beide partijen zijn het erover eens dat er geholpen moet worden, maar verschillen van mening over de wijze waarop de hulp moet worden gegeven. Daar het om mensenlevens gaat is het van het grootste belang dat men elkan ders uitgangspunten en motieven leert kennen, zo vervolgde hij. JERUZALEM De twee vooiv- naamste belanghebbenden in de zaak van de emigratie van Rus sische joden, de Sovjet-Unie en Is rael, zwijgen in alle talen over het compromis dat jaarlijks 60.000 jo den de Sovjet-Unie mogen verlaten. De overeenkomst is zoals bekend door senator Jackson bekendge maakt. #■- in r de non- ken- 'oor- bben stel- eling >n in ligen nde- hop- ogen Zij weg en stel- In de Zuidvietnamese hoofdstad zijn massale demonstraties gehouden tegen het regime van president Thieu. Een boeddhistische monnik houdt een foto van Thieu omhoog bewerkt met zwarte verf. Onderwerp van gesprek was waar schijnlijk de toekomst van de Ameri kaanse militaire basis Lajes op de Azo- ren. Het Amerikaans-Portugees akkoord over deze basis, die tijdens de oktober- oorlog eenn grote rol speelde bij de be voorrading van Israel, liep in februari vsn dit jaar af. PARIJS (AFP en DPA). Een zware storm vergezeld van hevige regenbuien is dit weekeinde in oostelijke richting over Frankrijk via Zwitserland, naar het Alpengebied en Zuid-Duitsland getrok. ken. Gisteren woedde de herfststorm boven Beieren -en Baden-Württemberg. Het verkeer in deze Westduitse deelstaten ondervond veel hinder van omgewaaide bomen. Nabij München werd een automo bilist gedood toen een boom op zijn auto viel. In de Beierse hoofdstad zelf had de brandweer de handen vol aan afgewaaide daken en tv-antennes. In het noorden van Beieren waren de wegen spiegelglad door gevallen sneeuw. Bij Furth (Beieren) knapte ooor de storm een 35 meter hoge radio, en televisiemast van een steunzen- der af. FRANKFORT (AFP). —Artsen in de Westduitse stad Frankfort zijn er met succes in geslaagd een eileider over te planten in het lichaam van een jonge vrouw. Het zou de eerste keer zijn dat een dergelijke operatie met succes is verricht. Terwijl Edward Heath zijn eerste korte vakantie na de verkiezingsne derlaag bij vrienden op Mallorca doorbracht, brandde sir Keith los. In een toespraak in Birmingham vertel de hij zijn gehoor dat „er mensen geboren worden die we niet kunnen gebruiken”. NAIROBI (AP).De president Oeganda, generaal Idi Amin, is maand op verlof. van het economisch probleem was foutief geweest. Men had zich dienen te concentreren op het publiek als „totale mensen”, meer dan als „eco nomische mensen”. F -A, Papadopoulos’ broer Chalamdbos, die hoge functies heeft bekleed onder de dictatuur, vestigt op zijn ma-:''" He aan dacht op zich. In ziin woning vlak bij de Amerikaanse ambassade speelt hij de hele dag zo luid mogelijk en met geo pend raam platen van Theodorakis. Buii’-tgenoten die in hun mid-i'’-”1’>apje worden gehinderd, hebben gevraagd of het niet wat zachter kan., Tenslotte heb ben, zij die platen zeven jaar ook heel zach* moeten afdraaien, zo zeggen 'j. aanpassingsproblemende Russische maatschappij is heel anders opgebouwd dan de Israëlische en een massale om schakeling in het toch al niet gesmeerd lopende apparaat is een bijzonder moei lijke zaak, ook al omdat immigranten die allerlei privileges hebben door de Israëliërs met scheve ogen worden aangekeken. Het nieuws over grote aan tallen joodse Russen die Israel de laatste maanden weer verlaten, spreekt boekde len over de problemen die zich kunnen voordoen. Het zijn moeders uit lagere sociale lagen, velen van hen ongehuwd, som migen met een lage intelligentiegraad en met een geringe opvoeding. Ze produceren op hun beurt probleem kinderen”, zo ging Sir Joseph voort. „Met name de toekomstige onge trouwde moeders, de delinquenten, de De Israëlische politiek is steeds ge weest om officieel geen mededelingen te verstrekken over de emigratie van jood se Russen. Er zijn voor Israel ook scha duwzijden: een emigratiegolf betekent een extra belasting van de Israëlische schatkist van ongeveer drie miljard gul den per jaar, geld dat van Amerika geleend zal moeten worden en waardoor verdere belastingverhogingen wel onver mijdelijk zullen zijn. Dat terwijl de Israëlische belastingbe taler toch al wereldrecordhouder is, voornamelijk als gevolg van de hoge defensielasten. Bovendien zijn Het Palestijnse probleem neemt belangrijke plaats in op de agenda de Franse minister. Vanochtend heeft hij in Beiroet als eerste westelijke mi- „Zo lang we niet beginnen met eerbied te hebben voor anderen, voor recht en orde, voor het welzijn van jonge mensen en de toestand van het gezin, voor culturele waarden, natio nale verdediging en het nationale ge voel van bij elkaar te horen, dan kunnen de beste economische formu les ons niet redden”, aldus Sir Keith. in Beieren herderlijk ATHENE. Alexander de dader van de misfukte moordaanslaj op de Griekse ex-dictator Papadonoulos in augustus 1968 heeft gisteren al zijr politieke rechten terugge’--—ren. dank zij een gevraagde gratiev 11 var de minister van Justitie. In de Griekse pers was verbazing uitgesproken over het feit dat Panagoulis, die nu een leidende rol speelt in de jeugdbeweging van de Centrum-Partij, actief noch pas sief aan de verkiezingen van 17 novem ber mocht deelnemen. onderontwikkelden, de toekomstige bevolking van de gevangenissen, op voedingsgestichten en tehuizen en landlopers. Als we daar niets tegen doen, gaaf ons land de kant op van de degeneratie”, aldus de conservatie, ve politicus. Tijdens de verkiezingscampagne was Sir Keith, die in het laatste kabinet-Heath minister van sociale zaken was, al afgeweken van de par tijlijn in een beroemd geworden rede. Hij stelde dat een oplossing van het inflatieprobleem wellicht in een grote werkloosheid kan worden gevonden. Al zei hij dat natuurlijk niet op zo’n manier dat men hem erop had kun nen vastpinnen dat hij werkloosheid propageerde. In een ander deel van zijn toe spraak van afgelopen week in Bir mingham verklaarde sir Keith dat zijn partij de recente verkiezingscam pagne verkeerd gevoerd had. Het leg gen van de nadruk op de oplossing Volgens betrouwbare kringen heeft Sauvagnargues tijdens het overleg hulp voor verscheidene Libanese economische projecten toegezegd alsmede steun voor de Libanese verlangens bij de onderhan- delingen over de handel met de Europe se gemeenschap. Het is niet bekend waar het gesprek heeft plaatsgevonden. Mao is al zeker zes weken niet in de Chinese hoofdstad gezien. Hartling zou het verzoek hebben gekregen niet te vertellen waar hij voorzitter Mao heeft ontmoet. Wel is bekend geworden dat de premier acht uur nodig heeft gehad om bij Mao te komen en naar Peking terug te keren. Russische emigranten hebben in Israel vaak een slechte naam: ze zijn veeleisend op materieel gebied, klagen over gebrek aan cultuur in Israel, zoals theater en concerten, vervalsen op grote schaal di ploma’s om een goede baan te krijgen en ga zo maar door. Leden van de militaire politie van de Nationale Garde in de Verenigde Staten oefenen in oproerbestrijding. Met hun knuppels gericht naar denkbeeldige tegenstanders kunnen deze gardisten eventueel worden ingezet bij de rassen onlusten in Boston. Met deze toespraak in Birmingham slaat de eventuele kandidaat voor het leiderschap van de partij voor het eerst een onvervalst rechtse toon aan. Hij appelleert aan al diegenen die er genoeg van hebben „dat de waarheid niet meer gezegd mag worden” aan het insulaire karakter van meeste Britten. De conservatieve voormannen in de partij zijn erg geschrokken van Sir Keith’s initiatief. In ieder geval te kent zich de strijd om Heath’s opvol ging nu duidelijker af. Het gaat niet meer alleen om de kwaliteiten van personen, maar bovenal om zeer uit- eenlopuende politieke denkbeelden. In alle kerken in Beieren werd gisteren een herderlijk schrijven voorgelezen waarin de Beierse bisschop pen hun afkeuring uitspreken over de legalisering van de abortus en het ver eenvoudigen van de echtscheidingsproce dure. „De balans van onze bevolking wordt bedreigd”, aldus sir Keith „om dat een hoog en steeds stijgend per centage kinderen wordt geboren uit moeders die het minst geschikt zijn om voor deze kinderen te zorgen. „STEM NIET OP SOCIALISTEN” Verder uitten zij hun bezorgdheid over het optreden van de linkervleugel van de SPD, dat naar hun mening de maatschappelijke tegenstellingen ver scherpt. Hans-Jochen Vogel, minister van Jus titie in de regering van bondskanselier Schmidt en leider van de Beierse soci aaldemocraten, noemde het herderlijk schrijven een niet gerechtvaardigde in menging in de verkiezingscampagne. Een woordvoerder van de bisschoppen liet weten dat de kerk het recht heeft een mening te geven over zaken die haar leden aangaan. Maar in Hessen, waar komende zon- 4ur^ r Panagoulis hc~ft na zijn niet ten uit voer gebrachte doodvonnis jarenlang in barre omstandigheden e n volledige af zondering Peleefd m de mi,:,a’--e gevan genis Boyati, totdat Papadopoulos hem amnestie verleende. Enkele leden van het bewakend personeel Van "evan- genie zijn juist dezer dagen, ?•”-* -net twaalf beruchte politieambtenaren in voorlopige staat van beschuldi»’-’- ge steld na een algemeen onderzoek naar gepleegde martelingen door de officier van jusitie Pappas. Zij zijn echter nog niet in hechten’s genomen. BEIROET (DPA, AFP en UPI). De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Jean Sauvagnargues, heeft gisteren tij dens zijn eerste officiële bezoek aan het Midden-Oosten „openhartige en vriend schappelijke” besprekingen met zijn Li banese ambtgenoot, Foead Naffah, ge voerd over de economische, politieke en culturele banden tussen Frankrijk en Libanon. „Engeland degenereert De transplantatie is verricht door dr. Georg Sillo-Siedl van de Paracelsus- kliniek in Frankfort. nister van Buitenlandse Zaken een offi cieel gesprek gevoerd met Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie. In een gisteren uitgezonden vraaggesprek met een Franse televisie- correspondent in Beiroet verklaarde Sauvagnargues dat de Palestijnse kwes tie bij een regeling in het Midden oosten op het i eerste plan behoort te staan en een element van die regeling moet uitmaken. Op een bevolking van drie miljoen zou een jaarlijkse toeneming van de bevolking met 60.000 Russen ongetwij feld verregaande sociale gevolgen heb ben voor de aard van de Israëlische samenleving. Bovendien heeft de Israëlische pers de laatste maanden onthuld dat de autori teiten, met name het ministerie van immigratie en het joodse agentschap die met het opvangen van immigranten be last zijn, op onvoldoende wijze zijn voorbereid op zo’n grote golf nieuwe Israëliërs. ■C cc’éii ,-l jw ,A.. 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3