Erotisch spektakel in Edenhal Tina: oude succesformule Ike en Swingen met Rory Gallagher Invasie hedendaagse muziek in vier grote steden Nelleke Geesink ERKENNING VOOR IVENS geen mens bang maken >s speelde boeiend op koffieconcert „Vrolijke guerrilla” zal u-1 Kinderboekenweek begonnen nd t n er- ben is. ;op t theeconoom 9 Blues-zanger in Rotterdamse Doelen it Met NPO in Concertzaal Politieke show van Jaap van de Merve I willa reinke cv Organist Dirk Zwart naar Amerika internationale boekhandel kinderboekenweek 19 t/m 30 oktober 1974 W Frans Masereelprijs voor Jan Cremer jaap ter haar thea beeman OKTOBER 1974 MAANDAG 2 1 KUNST 9 s. Nu is dat laatste wel wat over dreven, maar dat er heel wat pit in de show zit, valt niet te ontkennen. Dat was jaren geleden zo, dat is nu nog zo. Ike en Tina en niet te vergeten het wervelende trio The Ikettes maakten er gisteravond ROTTERDAM Rory Gallagher is een naam die op liefhebbers van ruige blues werkt als een rode lap op een stier. In blind vertrouwen waren ze dit weekeinde naar de Rotterdamse Doelen gekomen, de bluesfans. Al tijdens het voorpro gramma Roland, een Belg met een gitaar, die het eigenlijk ook niet kon helpen schreeuwden de fanatieksten onder hen om Rory. En toen die uiteindelijk kwam, was het al gauw bekeken: de halve zaal op zijn kop en Gallagher met zijn band swingend op het podium. In feite dus niet zozeer een verdienste van in de Amsterdamse Edenhal weer een fraai, erotisch getint spektakel van. Zij het dan zonder verras singen. Want van de succesformule wijkt algeheel leider Ike Turner niet af. Hij kijkt wel uit. AMSTERDAM „Tina Turner, funky en mooi en de belichaming van wispelturige sex”. Woorden van de criticus Russ Wilson over de ster van de Ike and Tina Turner Revue ’74. En de KRO-gids Studio over die zelfde revue: een zo overrompelende en dynamische muziekshow als nog nimmer ver toond is”. dit afzonderlijke optreden, maar van de faam die hij in vooraf gaande jaren Want voor zijn gende. Hpr 24 0. heeft verworven, fans is hij een le- 1 KEES TOPS KEES TOPS 1 zijn Ondanks F vt en (ADVERTENTIE) (ANP). gierstraat 64haarlem J. HEIJER Tina Turner met haar uitdagende act in de Edenhal. Links Ike. (Foto: Gijsbert Hanekroot) 3M Duikertjes. 40 voor 1.30 Da’s 3’/4 cent per pot overheerlijke thee^ De revue heeft vaak goede teksten en een uitstekende bezetting, aangevoerd door het stuk buskruit Jenny Arean. Maar als theaterervaring, die Van de Merwe bedoelt, schiet de show tekort- Als er nummers bij het publiek inknal len, dan komt dat door het elan van de spelers en de bewegingsadvlezen van Jo han Verdoner en Adriaan Adriaanse. En niet te vergeten de uitstekende arrange menten van Henk de Jonge. De schetsjes Op de foto mevrouw Beekman geflan keerd door Jaap ter Haar (links) Wim Hofman. De prijs voor het beste jeugdboek ging in de vorm van een Gouden Griffel naar Thea Beekman voor haar „Kruistocht in spijkerbroek”. Mevrouw Beekman won al eerder een Zilveren Griffel „iets dat ik eigenljjk veel moeilijker vind dat het winnen van een Gouden Griffel”. Voor die Zilveren Griffels komen immers ook vertaalde boeken in aanmerking en wat er vertaald wordt, is doorgaans het beste uit het buitenland”. UTRECHT (ANP). Volgende week begint in de vier grote steden met Rot terdam als centrum van activiteiten een invasie van hedendaagse muziek ter ge legenheid van het dit jaar in ons land te houden wereldcongres van het Internati onaal Genootschap van Hedendaagse Muziek en de jaarlijkse Gaudeamus Mu- ziekweek. Aan het congres nemen musi ci e n componisten uit 27 landen deel. Voor de Gaudeamus Muziekweek bestaat belangstelling uit ongeveer evenveel lan den. Voor het eerst in de geschiedenis van het Internationaal Genootschap van He dendaagse Muziek werken heel veel or kesten mee. Het zijn het Concertgebouw orkest, het Residentieorkest, het Om roep Orkest, het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, het Radio Kamerorkest en het Utrechts Symfonie Orkest en voorts vele ensembles en koren. Ze gaan een groot aantal kersverse composities uit voeren. De concertenreeks begint op 22 okto ber in de Rotterdamse Doelen en eindigt met een workshop in De Doelen, een concert in Hilversum en een slotmani- Een van de schetsjes in Vrolijke guer rilla” met v.l.n.r. Jenny Arean, Loes Vos en Marius Monkau. AMSTERDAM. Jaap van de Mer we staat bekend als een eigenzinnig tekstschrijver, die ziel en zaligheid heeft gewijd aan de linkse zaak. Rij is een ambitieus en produktief man. Zijn vele en vaak uitstekende teksten zijn niet meer weg te denken uit ons theaterle ven. Heel mooi. Maar hij is ook stontei- genwijs. TURNHOUT, BELGIË. In het cul tuur- en ontmoetingscentrum „De Wa rande" in het Belgische Turnhout is vrijdagavond aan auteur Jan Cremer de jaarlijkse prijs voor grafiek van de „vrienden van het rijksmuseum Frans Masereel” onverhandigd. Een van de litho’s van Cremer werd door een jury onder voorzitterschap van directeur Walter de Broek bekroond. Eervolle vermeldingen gingen naar de Belgen Alain Lambillptte en Ghislain Kuyle en de Duitser Walther Dohmen. Ér waren 76 inzendingen. Ze blijven de komende twee weken te zien. Van de Merwe heeft jarenlang zelf opgetreden, totdat ook hij inzag, dat hij het uitvoerend werk beter aan anderen kon overlaten. Daarna is hij achter de schermen gebleven- Hij heeft een TV- serie bewerkt als „Tot de dood ons scheidt” en stelde er zelf een samen onder de titel ,,’t Oproer kraait”. Hij heeft ook toneelwerk, geschreven: de be werking van het Zweedse bejaardenstuk „Tehuis” voor Centrum en een oorspron kelijk stuk „Jungle opera”, dat nu bij de Nieuwe Komedie op het repertoire staat. Hij heeft hierbij samengewerkt met re gisseurs en wat betreft de toneelstukken ook met dramaturgen. Die samenwer king heeft tot succes geleid. Maar nog steeds meent Van de Merwe alle alleen te kunnen. De cabaret-revue „Vrolijke guerilla”, die vrijdag in de Brakke Grond in première ging, bewijst niet dat Van de Merwe veel van z’n regisseurs of dramaturgen geleerd heeft. Met een feestelijke prijsuitreiking van Gouden Griffels, Zilveren Griffels en Gouden Penseel is zaterdag in het Rot terdamse Luxortheater de Kinderboe kenweek van start gegaan. Jaap ter Haar ontving de Gouden Griffel voor het volgens de Kinderboekenweek-jury best geschreven kinderboek „Het we reldje van Beer Ligthart”. De Gouden Penseel werd in ontvangst genomen door Wim Hofman vanwege zijn illustra ties b’j het door hem zelf geschreven boek „Koning Wikkepokluk de Merk waardige zoekt een Rijk”. Het begon niet best, gisteravond. Tij dens het stemmen van het tien-mans orkest kwam iedere noot driemaal voor bij en dat deed het ergste vrezen. Ge lukkig viel de akoestiek uiteindelijk mee. Maar wat het orkest nog zonder Ike het eerste half uur presteerde, was beneden alle peil. De installatie was niet goed afgesteld, de ritme-gitarist en de pianist waren onhoorbaar en wat er wel aan geluid werd geproduceerd, ram melde aan alle kanten. Daar kwam verandering in toen The ROTTERDAM (ANP). Organist Dirk Jansz. Zwart uit Rotterdam is naar Canada en de Verenigde Staten vertrok ken voor een concerttoernee, waarvan hij half november hoopt terug te keren in ons land. Hij zal concerteren in onder meer Toronto. Hamilton en Winnipeg in Canada, alsmede in Californië, en San Francisco. De heer Zwart is vorig jaar tevens voor verscheidene kerkbesturen opgetre den als orgelbouwadviseur. Drie Canade se orgelbouwers werken thans deze ad viezen uit, zodat begin volgend jaar de orgelwerken van New Westminster, Clo verdale en Chilliwack in gebruik geno men kunnen worden. De adviezen be troffen zowel restauratie als nieuw bouw van orgel? Ikettes als een soort soul-treintje het toneel op kwamen. De band kreeg weer de begeleidingsfunctie die hij uiteinde lijk heeft en werd gelijk een stuk beter. The Ikettes zongen inmiddels met hun volumineuze stemmen bekende songs als „Have you seen him” en „I’ve got the music in me” en trokken tussen bedrij ven door met hun zwoele heupwiegen een paar dozijn bezoekers naar het podi um' toe. Hun voorbeeld werd in de pauze ge volgd door de voltallige menigte, die de stoelen met rijen tegelijk zo dicht moge lijk naar voren schoof. Men komt dan ook voornamelijk om het visuele gedeel te van de show want de muziek kennen we zo langzamerhand wel. En waar het uiteindelijk allemaal om ging maakte Tina, zoals gebruikelijk in een los nie mendalletje gehuld, direct na haar en- hand bewust zou moeten zijn van het gebrekkige maatgevoel waarover de doorsnee Nederlander beschikt. De 75-jarige filmmaker Joris Ivens heeft zaterdag de Pint en Wim Prijs voor de filmkunst, groot 10.000 gtilden ontvangen. „De prijs is in principe be stemd voor een jong filmmaker”, vertel de cineast Pirn de la Parra, die samen met Wim Verstappen de jury vormt van deze (privé)prijs. „De jury is echter van mening dat een cineast die recentelijk nog tot de knieën in de modder stond om de film te maken, die hij maken moest, jonger is dan veel oude heertjes die als jong filmmaker poseren". Het is voor de eerste keer dat Ivens een filmprijs in ons land krijgt. Een onze gasten in de kinderboekenweek zijn op woensdag, 23oktober van 15.30 tot 16 30 uur op donderdag, 24oktober van 11.30 tot 14.00 uur iedereen die met deze auteurs wil praten is van harte welkom1 Over het repertoire valt weinig nieuws te melden. Blues, blues en nog eens blues. Een rauw-scheurend stemgeluid afgewisseld met vakkundige gitaarsolo’s. Zijn spel is rijk aan variaties, nu eens scherp en afgebeten, dan weer subtiel. De ene keer bespeelt hij zijn instrument als een mandoline, daarna als scheur- hout. Daarbij weet hij zich gesteund door drums, bas en elektrische piano, die stevig meespelen maar nauwelijks uit schieters produceren. J» Het muzikaal opvallendste lid van de band is Rod De'Ath. een dynamisch drummertje met een zeer originele aan pak. Bassist Gerry McAvoy is gewoon goed, maar valt voornamelijk op doordat hij zich op de bühne veel drukker staat te maken dan Gallagher zelf. Deze bouwde in ruim anderhalf uur een optreden dat, uitgaande van simpele blues, uiteindelijk terecht kwam op pure rock and roll. Na een klein uur met nummers als „Tattoo’d lady”, „I wonder who” en „Walk on hot coals” waagde hij zich aan een akoestische solo-set. Gewo ne blues in de sfeer van de oude neger die op een stoel voor zijn huis zit met een gitaar die drie weken in de regen heeft gelegen. Opvallend daarbij was vooral Gallaghers beheersing van de moeilijke bottle- neck-techniek. Na 20 minuten kwam de band er weer bij en rondde men het concert af met oude rock-and-rollers. Al met al een optreden met veel vaart, dat alleen zo nu en dan vooral tijdens rustige gedeelten werd geteis terd door een nogal dom meeklappen van het publiek, dat zich zo langzamer- beginnen vaak goed ,maar lopen altijd dood en zijn slecht geregisseerd. De nummers rijgen zich aaneen zonder een duidelijke vorm, die dramatische eenheid suggereert. De inhoud gaat over de klassieke klas senstrijd en tegen het verburgerlijkt soci alisme a Ia Den UyT in het bijzonder. Het geheel wordt bijeengehouden door een uiterst warrig draadje. Revues heb ben per definitie altijd warrige draadjes, maar „Vrolijke guerilla’s” heeft méér pretenties dan Snip en Snap. Van de Merwe roept als verbindende figuur Judas Poth op het toneel, een uiterst onduidelijk mannetje- Het ene moment is hij een rijke patser die een eigen voetbalclub heeft gehad, het ande re moment is hij een miezerige werkne mer en tenslotte ook nog een karikatuur van Den Uyl. Als toeschouwer begrijp je er niets meer van, ook al speelt Cor' van Rijn die Judas Poth (vanwaar die naam toch?) met veel charme en vakkundig heid. Maar als er niks inzit kun je er ook niks uithalen. Blijven over de lied jes. Jenny Arean zingt en speelt met ongekende gloed; een genot om naar te luisteren en te kijken. Bij zoveel vuur houdt Loes Vos zich behoorlijk staande en ook Marius Monkau mag er vooral als zanger zijn. Hoe sprankelend de buitenkant soms ook is, een politieke show moet uiteinde lijk om z’n inhoud het publiek aan het denken kunnen zetten. „Vrolijke Gueril la” is over ’t algemeen best vrolijk, maar ontsteld van deze guerilla kan geen zinnig mens worden- Laat staan overtuigd van zijn gelijk. HAARLEM. Dat de „koffieconcer ten” in een leemte voorzien, is gisteren nogmaals bewezen door de grote op komst van e en qua leeftijd zeer gemêleerd publiek in de Gemeentelijke concertzaal. Solist op dit concert van het NPO, was de pianiste Nelleke Geesink, die veel te genieten gaf in Mozart’s Pianoconcert in Es grote terts K.V.271. Onder leiding van André Vandernoot zorgde het orkest voor een bijna steeds bij de solopartij aansluitende begelei ding, waardoor grotendeels een hechte eenheid kon worden bereikt. De pianiste wist te treffen door een poëtische voordracht, waarin een sterk gevoel voor juiste dynamische accenten op de daartoe geëigende plaatsen ken baar werd. Hoewel de muzikale span ning van dit tamelijk uitgesponnen pia noconcert gemakkelijk wordt verbroken door overvloedige cadensen, werd hier een boeiende vertolking gegeven, mooi van opbouw en afgewogen van klank, waarbij de soliste er blijk van gaf grote pianistische kwaliteiten te bezitten. Bij de aansluitend uitgevoerde Tweede Symfonie van Beethoven, bleek de grote affiniteit die André Vandernoot voor het oeuvre van deze meester heeft. Reeds in het inleidende adagio was een emotione le geladenheid waar te nemen, die ook de overige delen kenmerkte en op een hartstochtelijke, doch beheerste wijze tot een gloedvolle weergave van deze parti tuur leidde. Hoewel de keuze van deze symfonie misschien niet erg gelukkig is ten op zichte van de vele jeugdige toehoorders, werd het luistergenot slechts een enke le maal verstoord door een kinderkreet en wat gefluister, zodat de aandacht toch heel goed te noemen was. Naar het volgende koffieconcert, waarin deze nog betrekkelijk jonge traditie op 17 november haar voortzetting vindt, kan met belangstelling worden uitgezien- JOH. CHR. VAN KEMPEN tree duidelijk met de lokroep „Are you ready for me?” Dat was het publiek wel. Zoals gezegd, weinig nieuws onder de zon: „Get Back”, „Movin’ On”, „With a little help from my friends”. Slechts één nieuwe song, een stevige boogie van de nieuwe elpee „Sweet Rhode Island Red”. Het eerste hoogtepunt kwam pas na een half uur, bij „Proud Mary”, zoals te verwachten was. De uitvoering was nog precies hetzelfde als bijvoorbeeld twee jaar geleden, maar nog steeds even stu wend. En direkt daar overheen een schitte rend „My Man”. Pure erotiek in een sketch voor één dame die haar vin gers sensueel over de microfoonstand- aard laat glijden en één heer, die daar vanuit de donkere achtergrond met een lage en lome stem op reageert. Niet gespeend van humor trouwens. En voor het geval de zaal hierna nóg niet plat was, tracteerde Tina in de toegift nog op een hartverscheurende uitvoering van „I’ve been loving you to long”, van wijlen Otis Redding. Het is niet verwonderlijk dat Janis Joplin Tina de allerbeste zangeres vond. In „I’ve been loving you drong zich bij vlagen de indruk op dat Janis daar stond te zingen. Vreemd genoeg was de Edenhal bij lange na niet uitverkocht. De thuisblij vers kunnen hun schade vrijdagavond nog inhalen, want dan staat de Ike ad Tina Turner Revue in KRO’s „Van Speyk-show”. Men is gewaarschuwd. offidële erkenning voor zijn vele ver diensten was tot nog toe uit semi- politieke overwegingen achterwege ge bleven. „Eigenlijk is het schandalig dat de Lenin-prijswinnaar het in eigen land moet doen met een Pim en Wimprijsje”, aldus De la Parra, links op de foto met Joris Ivens in het midden en voorts Wim Verstappen. festatie op 28 oktober in De Doelen. Er staan weer heel wat verrassingen op stapel. Ongewoon is bijvoorbeeld een muziekwerk van Curtis Smith, dat op 23 oktober in Utrecht wordt uitgevoerd en waarbij de snaren van de piano worden aangestreken. Dit experiment werd nog niet eerder toegepast. De Koreaan Junsang Bahk laat verder in zijn trio voor fluit, slagwerk en cello heel wat gebeuren. Afgezien van het feit dat de uitvoerenden in gekleurde koss- tuums zullen zijn gestoken, moeten ze nog meer doen dan muziek maken. Ze voe ren een stukje theater op, dat compleet wordt gemaakt door belichting en elek tronische vervorming en versterking. De slotmanifestatie wordt geen ge woon concert, maar een presentatie van een groot aantal Nederlandse ensembles en een Amerikaans koor in alle zalen van De Doelen in Rotterdam op 28 oktober, compleet met een muziekinfor- matiemarkt. Radio en tv gaan veel aan dacht besteden aan deze „invasié van hedendaagse muziek.” UTRECHT. Morgenavond om kwart voor tien zal voor de eerste keer de Kodak Camera Award een inter nationale prijs waarvoor in ieder Euro pees filmactief land een camera®--- wordt onderscheiden worden uitge reikt. In Nederland is de prijs toegekend aan Jan de Bont voor zijn fotografie en filmprodukties uit de periode ’73-’74. In die tijd verrichtte hij de cameravoering in onder meer Turks Fruit, De blinde fotograaf. De family, Dakota (de helft), Liefde op sterk water. Laatstgenoemde film is op dte Cinemanifestatie té zien. Bovendien doet Jan de Bont momenteel de fotografie voor Keetje Tippel. enorme populariteit heeft Gallagher weinig van de daarmee meestal gepaard gaande sterallures. Zijn houding binnen de band en tegenover het publiek maakt een gemeende indruk. Optreden blijkt voor hem niet slechts het afwerken van een programma te zijn, maar veeleer een bron van eigen vermaak. Een doodgewone jongen die zich lekker staat uit te leven. PHIlll

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9