Coerver over Spaanse verdedigers: ZE KUNNEN BEST EEN Eigen defensie baart zorgen Ajax houdt Steffenhagen BELGEN HOPEN OP ONDERSCHATTING ROUTINE TEGEN ONERVAREN SELECTIE Italiaanse intimidatie bedreigt FC Amsterdam PSV - met René van de Kerkhof - speelt op winst RIJVERS NIET GEÏMPONEERD Twente s problemen vallen bijzonder mee Keizer niet in trainingskamp ispoinKwm BAL TEGENHOUDEN” Nieuwe definitie begrip amateur’ De Hchtgewicht Singer Starlet i/l I J IOC AKKOORD een miljoen gulden aan prijzen Alternatieven door Theo Klein Geen democratie Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! I I I I I I I I I I I B 1 De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— (Van onze sportredactie) ZEIST Vooral de afgelopen dagen heeft Wiel Coerver de zich nu al meer dan drie maanden voortslepende blessure van Wim Rijsbergen betreurd. Juist in de confrontatie met CF Barcelona zou Feyenoords oefenmeester maar wat graag hebben beschikt over de blonde verdediger, die zich tijdens het toernooi om het wereldkampi oenschap in West-Duitsland als een van de grootste ontdekkingen ont popte, maar in de finale van dat evenement een ernstige kniebles sure opliep. Coerver: „Rijsbergen heeft de hele wereld laten zien dat hij in het uitschakelen van de gevaarlijkste aanvaller van de tegenpartij tot de absolute top behoort. Bovendien is hij in conditioneel opzicht een niet kapot te krijgen voetballer, die 90 minuten in staat zou zijn om Johan Cruijff het leven zuur te maken”. J I 1 lansen: klever aan „nummer veertien’’? j beslist of hij (Van onze sportredactie) ,elden. ■rwijli Cruijff: Feyenoords grootste probleem I ■1 Bescheiden Peter Dahlqvist: „Ik heb de tijd. Ik ben nog jong genoeg. Boven dien moet ik echt nog wel het een en ander leren. Daarom ben ik zo blij dat ik bij PSV terecht ben gekomen. In Nederland wordt momenteel het beste voetbal gespeeld. De wereldkampioen- MILAAN Precies drie dagen heeft Pim van der Meent om zijn Lievertjes mentaal voor te bereiden op de botsing met de Italiaanse gigant Internazionale. Geen overdreven lange periode. Van der Meent: „Maar we konden niet anders. Ik wilde beslist voorkomen dat er afgelopen zondag tegen Den Haag zou worden gespeeld terwijl de gedachten al bij Inter waren. Pas maandagmorgen zijn we echt voor het eerst over Inter gaan praten”. Onder optimale omstandigheden, dus wanneer er geen blessures aan de orde zijn, heeft Feyenoord de beschikking over drie spelers die in de mandekking goud waard zijn: Rijsbergen, Ramljak en Jansen. Coerver: „Met die drie in de ploeg zou Barcelona misschien drie keer in ons zestienmeter-gebied komen maar vermoedelijk niet vaker”. De wat trieste realiteit van het ogen blik is echter, dat behalve Rijsbergen wellicht ook Ramljak aan de kant moet blijven. In de aanloop naar de eerste van de twee confrontaties tussen Feyen oord en Barcelona, waarvan het laatste bedrijf zich wat Feyenoord betreft in Van der Meent: ^Ondanks die nederlaag blijf ik toch vol houden dat we nog steeds aan het terugkomen zijn. Ik zie het wekelijks dat een Flinkevleugel, een Bianchi en een Fransz meer en meer op durven komen. We zitten nu nog helemaal in de opbouw. Amsterdam zal eerst echter het juiste karakter moeten tonen. Zolang dat er niet helemaal is heeft het geen zin om over allerlei tactische en technische tips te praten”. Of de klap van Den Haag inderdaad niet zo hard aangeko men is zal pas woensdagavond in het beruchte San Siro-Sta- dion blijken. Van der Meent: „Het belangrijkste is dat we voorkomen dat er door ons te veel met tackels gewerkt moet worden. Want daarvoor krijgen we dit fanatieke publiek al leen nog meer tegen. Al zitten er woensdag maar 40.000 man. Dat zou voldoende kunnen zijn om een paar jongens van slag te brengen. Jansen liet zich zondag in Den Haag al door 10.000 toeschouwers het hoofd op hol brengen. Dat kunnen we hier tegen Inter niet hebben”. De waarschijnlijke opstelling van Amsterdam: Jongbloed; Bianchi, Koopman, Fransz, Flinkevleugel Van der Merkt, Dekker, Husers, Otto. Jansen en Van der Lem. •gade- Stads- :r van 1-22.00 andag raad Pres, omen. ?erga- AMSTERDAM. Hoewel er ook in de Belgische pers een tendens heerst dat FC Antwerp woensdagavond in de eerste wedstrijd van de tweede ronde voor de ÜEFA-cup in Amsterdam niet ontevre den mag zijn als het elftal met twee, drie doelpunten verschil van Ajax ver liest, is manager Hans Kraay toch twee keer naar België gegaan om de op papier nauwelijks aansprekende tegen stander van Ajax te gaan bekijken. En hij zag Antwerp, dat momenteel op de vierde plaats van de ranglijst staat, thuis met 3-0 van Lierse winnen en uit met 1-1 gelijkspelen tegen Montignies. Kohn: „Drost kreeg vrijdag op de training last van een spiertje in de knieholte. Wat het precies was weten we niet, mogelijk kramp. Overmatig veel hinder ondervond hij er niet van en hij voelde zich dan ook wel in staat om zondag (tegen MW) een uur mee te spelen. Maar om onnodige risico’s te vermijden hebben we besloten om hem niet op te stellen. Woensdag is hij er echter weer zeker bij. Met Jeuring gaat het ook de goede kant op. Tegen Ipswich Town verrekte hij een bilspier, die hem geruimte tijd aan de kant hield. In het weekeinde heeft hij behoorlijk getraind en alles ging naar wens, ook het sprint- jestrekken. Ik wil alleen nog even af- wachten hoe hij zich houdt als we met de bal gaan oefenen.” In Helsinki won profbokser Tuininga een gevecht in het halfzwaargewicht tegen de Fin Vartiainen. In het Hollandtoernooi in Amster dam verloor Brouwer in het lichtgewicht van de Engelsman Des Gwilliam. Volgens dr. Euwe, voorzitter van de inter nationale schaakbond, zal Bobby Fischer zijn wereldtitel niet verdedigen. De Amerikaan moet de regels van de FIDE aanvaarden. Dat doet hij niet en dus zal hij waarschijnlijk zijn kroon verliezen’’. De wat al te gretig geuite veronder stelling dat Barcelona in verdedigend opzicht tegen Feyenoord wel eens snel door de mand zou kunnen vallen, wijst Coerver met klem van de hand. „Ik laat me niets wijsmaken. Die jongens spelen al een jaar of vijf, zes met elkaar en die kunnen heus wel een bal tegenhouden. Trouwens, de cijfers van de laatste drie uitwedstrijden die Barcelona speelde zeggen mij voldoende. Zowel in de com petitiewedstrijden tegen Gijon als Her cules Alicante als in de Europa-Cupont- moeting tegen Vost Linz hoefde Barcelo na geen doelpunt toe te staan. Hun defensie is erg bedreven in het verdedi gen van een klein territorium”. „Als Barcelona aanvalt en de verdedi gers mee naar voren moeten, dan ligt het wat anders. Dat heb ik met eigen ogen kunnen zien in de thuiswedstrijd van Barcelona tegen Valencia. Maar een thuiswedstrijd van Barcelona is nu niet aan de orde. De individuele kwaliteiten van de verdedigers mogen dan misschien niet van Europese topklasse zijn, hun ervaring vergoedt heel veel. Nee, al die flauwekul die er verkocht is over aller lei zwakkeplekken. daar lach ik maar om”. De schappen hebben dat zonneklaar aange toond. Ik krijg heus mijn kans nog wel bij PSV. Ook zonder mij zal het tegen Gwardia echt wel gaan, want normaal gesproken hoeft de Poolse ploeg voor PSV toch echt niet het einde van de Europa-Cup te betekenen”. In Teheran versloeg Tom Okker de Ira nees Derfshijavan (6-4, 6-4). Tegenover de defensieve zorgen staan voor Coerver evenwel ook lichtpunten. In de ontmoeting tegen De Graafschap toonden vooral de vleugelspitsen Kris tensen en Resseil in het geheel geen last meer te hebben van lichamelijk onge mak dat hun de afgelopen periode par ten speelde. Zeist af speelt, is al het mogelijke gedaan om de aan zijn rechterenkel gewonde Joegoslaaf op tijd fit te krijgen. Of dat lukt bleef, althans maandag nog, de vraag. Zou Ramljak niet spelen, dan blijft er maar één speler over die de specifieke kunst van het uitschakelen van een gevaarlijke opponent tot in de finesses beheerst, namelijk Wim Jansen. Coerver: „Dat is natuurlijk een pro bleem. Als Ramljak ook maar even kan spelen gaat hij het veld in. Ik kan hem eigenlijk niet missen. Ik weet natuurlijk dat Feyenoord het spel moet maken en dus veelvuldig in de aanval zal gaan, maar Barcelona heeft toevallig wel een Cruijff en een Neeskens in de ploeg, en ik hoef niemand te vertellen dat die het wapen van de snelle tegenaanval erg goed beheersen. Verdedigend moeten we waakzaam zijn en blijven”. Na een paar dagen rust gehad te hebben vrees ik dat ik weer te vroeg met de training ben begonnen. Vrijdag zijn er foto’s van mijn knie gemaakt en het resultaat was volgens Spitz Kohn Mocht Ramljak het af laten weten (Feyenoords arts Abarbanel is over de blessure van de donkere Joegoslaaf re delijk optimistisch) dan staan Coerver twee alternatieven ter beschikking. Coerver: „Of Jan Everse gaat op rechts in de verdediging óf Dick Schneider. In dat laatste geval is Joop van Daele de laatste man. Maar die is al een hele tijd niet fit. En Everse heeft nog nooit op rechts gespeeld en ook hij is de laatste tijd niet optimaal in training geweest in verband met de ziekte en het overlijden van zijn vader”. ter moeten blijven. Zij gaan waarschijnlijk een driehoek vor men met Jansen als vooruitgestoken punt”. Toch Jansen, de man die er zondag tegen Den Haag uitge haald werd voor Meyer? Van der Meent: „Ja, het zou mis schien wél goed voor hem zijn als hij er een paar wedstrijden naast zou staan, maar dit wil ik hem toch niet onthouden”. Geen mannetje extra dus op het middenveld, als versterking voor de confrontatie met de licht aan zijn knie geblesseerde Mazzola en de zijnen? ,Nee, wanneer ik met vier man op het middenveld ga voetballen, dan zou ik alleen Inter maar in de kaart spelen. Want gaat Amsterdam met twee spitsen van start, dan houdt dat tegelijkertijd in dat ook de Italianen een mannetje op het middenveld overhouden. En dat willen ze juist zo graag. Dan kunnen zij nog beter op hun counters spelen”. Hoewel Amsterdam zondag in Den Haag eigenlijk tegen de verwachtingen in de punten liet schieten, heeft de stemming in de ploeg daar niet noemenswaard onder geleden. Vrijdagmiddag, toen Keizer wist dat hij tegen Roda niet m het elftal zou staan, weigerde hij om de bespre king voor de wedstrijd mee te maken en maandagmiddag is Keizer niet mee naar Wassenaar gegaan. Kraay: „Ook Keizer heeft een contract. En dan speel je of je speelt niet. Keizer acht zichzelf weinig geschikt om op de bank te zitten en in te vallen. Dat wil hij gewoon niet. Maar ik wil niet te veel op de zaak vooruitlopen. Dat zou niet fair tegenover Keizer zijn, omdat ik vrijdag een gesprek met hem heb.” niet posittief en niet negatief. Een menis cus is het gelukkig in geen geval, ik denk dat het iets met de aanhechting van de banden is.” Vandaag zal de medische staf van FC Twente definitief uitsluitsel kunnen ge ven over de aard van de blessure van Bos die nu echter tegen RWDM zeker niet van de partij zal zijn. Het ligt voor de hand dat zijn plaats, evenals tegen FC Den Haag en MW, zal worden ingenomen door Eddy Achterberg. Trainer Felix Week van de Belgische equipe, die vandaag in Vierhouten op de Veluwe is aangekomen om daar in alle rust de laatste voorbereidingen op het cupduel te treffen, heeft evenals Kohn weinig problemen. Tegen Beerschot wer den Willens, Bjerre en Koens weliswaar licht geblesseerd, maar zoals het er nu uitziet zullen zij wel van de partij zijn. Dat geldt ook voor Teugels, die zaterdag op het appel ontbrak omdat hij een paar graden koorts had. Week: „Ik reken er op dat we met onze sterkste formatie naar Enschede kunnen gaan, maar we moeten zien een draaglijk resultaat te bewerkstelligen. Lukt het, dan hebben we over veertien dagen thuis een volle bak en dat levert flink wat franken op.” Vermoedelijke opstelling: De Bree, Du- mon, Bjerre, De Sanghere, Martens, Nielsen, Boskamp, Polleunis, Koens, Wil lens en Teugels. Peter Dahlqvist, het 18-jarige voetbal talent uit Zweden en voorlopig nog al tijd Rijvers’ belangrijkste stand-in bij voorhoedeproblemen zal ook' ditmaal niet in de basisopstelling van de Eindho venaren staan. Dahlqvist, die op 16- jarige leeftijd al met een schitterend aanbod van het Italiaanse Juventus op zak liep, tilt daar echter nu ook weer niet zo zwaar aan. zal worden ingenomen door de 18-jarige Paul Postuma. Van Beveren - hersteld, maar conditioneel nog niet op het juiste peil - zal in Warschau achter Van Gerven als tweede man fungeren. ENSCHEDE (ANP) Met veel minder problemen dan aanvankelijk gevreesd werd leeft FC Twente geconcentreerd toe naar de eerste botsing met Racing White Daring Molenbeek in de tweede ronde van het toernooi om de ITEFA-cup. Eind vorige week nog had de Enschedese trainer Spitz Kohn drie namen op de geblesseerden-rol staan, maar maandagmiddag kon hij, duidelijk opgelucht, meedelen dat Epi Drost en Jan Jeuring geen nadelige gevolgen meer ondervinden van hun blessure. Een mening die door trainer Kees Rijvers volledig wordt gedeeld. Voor één keer laat de Brabantse oefenmeester even zijn voorzichtigheid varen. „We zullen woensdag in Warschau zonder meer op de overwinning spelen”, aldus Kees Rijvers. „Wat ik tot nu toe van die Polen gezien heb heeft me bepaald niet kunnen imponeren”. AMSTERDAM. Nu iedereen zo langzamerhand weer volledig fit is bij Ajax wordt de Amsterdamse club opnieuw geconfronteerd met het „probleem”-Keizer. Keizer, ooit een van de beste linkerspitsen ter wereld, kan niet meer op zijn vertrouwde linksbuitenplaats spelen, omdat hij vanwege een achillespeesblessure de sprintsnelheid mist, die hij op deze plaats nodig heeft om niet volledig weg te zakken. Ook op het midden veld kwam Keizer tot nu toe onvol doende uit de verf. Bertus Quaars, de ex-NAC'er, maakt de reis naar Warschau niet mee. Hij heeft veel hinder van een ontsteking in het gelaat en mag van clubarts Van de Breekel voorlopig twee weken niet spe- ï«n. Quaars’ plaats in de PSV-selectie Minder optimistische geluiden liet Kohn horen over Jaap Bos, die eveneens tegen Ipswich geblesseerd raakte. De begaafde rechtsbuiten daarover zelf: „Toen ik uit wilde halen voor een schot zag ik doelman Sivell voor me op de grond liggen. Ik hield me in en ver draaide daarbij de rechterknie. Via Willy Alberti wisten de leiders van Amsterdam beslag te leggen op een video-opname van de tweede helft van Ajax tegen Inter (twee jaar geleden in de Rotterdamse Kuip. Ajax veroverde bij die gelegenheid de tweede Europa-Cup, het voorbeeld kon dus nauwelijks beter). Maandag werd de eerste voorbereidingsdag van de FC dan ook geopend met de film van deze finale. Van der Meent: „Ze hebben zo stil als een muis zitten luisteren. En dat was ook de bedoeling. Ik wilde de ploeg na zondag in de ban van de Cupwedstrijd krijgen”. Intimidatie, een beproefd strijdwapen van Inter, vormt daarbij voor de Amsterdamse oefenmeester het grootste pro bleem. Op Flinkevleugel, Jongbloed en Bianchi na (die bij DWS eens om de Jaarbeursstedenbeker speelden), beschikt Amsterdam over een jeugdige selectie zonder echte Cup- ervaring. Tenzij men de twee duels uit de eerste UEFA-Cup- ronde tegen het Malthezer Hibernians als leerzame Cupwed strijden zou willen betitelen. Twee spelers (Karte en Otto) komen zelfs rechtstreeks uit amateurteams. Inter brengt daarentegen een ploeg binnen de lijnen die uitpuilt van routine. Bordon, Bertini, Guibertoni, Fachetti, Mazzola en Boninsegna behoorden in 1972 al tot het team dat in Rotterdam met 2-0 van Ajax klop kreeg. Al deze indruk wekkende namen tezamen kunnen Van der Meent er echter niet toe brengen zijn geliefde offensieve speltrant helemaal te laten varen. Zelfs tegen de uitvinders van het beruchte catenaccio wil hij uitgaan van de aanval. Van der Meent: „Natuurlijk niet in die mate dat we maar blijven gaan. Ik denk dat ik wel met drie man in de eerste linie blijf spelen (Otto, Van der Lem en Jansen, red.), maar de vleugel aanvallers zullen daarbij meer dan gewoonlijk ach- Ajax zal in de eerste wedstrijd tegen Antwerp, waarvoor vooral in België nogal wat belangstelling bestaat, met nagenoeg hetzelfde elftal spelen als te gen Roda JC. Alleen Brokamp, die nog niet gerechtigd is om voor Ajax in Europa-cupwedstrijden te spelen, zal worden vervangen door Steffenhagen. Kraay: „De onderhandelingen over Stef fenhagen zijn door het Ajax-bestuur definitief stopgezet tot het einde van dit seizoen. Zondagavond bood Eintracht Frankfurt nog 400.000 mark voor hem, maar we willen een half miljoen heb ben. Nu is Steffenhagen niet meer te koop.” De vraag is of Steffenhagen, die al enkele keren duidelijk zijn onvrede over zijn huidige Ajax-situatie, die hem geen vaste plaats in het elftal garandeert, ventileerde, daar zelf erg over te spre ken is. Kraay: „Dat doet niet ter zake. Steffenhagen heeft een contract en daar heeft hij aan te voldoen. Het klinkt misschien niet erg democratisch. Maar democratie bestaat helemaal niet in de voetballerij.” Kraay: „Overal waar ik kwam deed men het voorkomen of men met een 3- 0-nederlaag tegen Ajax best tevreden zou zijn. Maar daar geloof ik niet in. Daarvoor heeft Antwerp in mijn ogen te veel mogelijkheden. Stilletjes rekent men wellicht op een onderschatting bij ons waardoor Antwerp toch zou kunnen verrassen.” Verbazingwekkend zou dat niet zijn. De entourage ademt op dit moment helemaal geen Europa-cupsfeer bij Ajax uit. De Ajacieden lijken momenteel meer bezig met FeyenoordAjax en Feyen oordBarcelona. De manier waarop Ajax tijdens de oefencampagne ter voorbereiding op de nieuwe competitie achteloos Club Brugge (1-3) versloeg, én het spelpeil van de Belgische clubs in het algemeen, maken een zeker optimis me van het tot nu toe nog steeds goed draaiende Ajax ook wel begrijpelijk. Hoewel Kraay meent: „Vooral die voorhoede van Antwerp is vrij beweeg lijk. Hun linksbuiten, de Oostenrijker Riedl, is een van de topscorers van België, terwijl op rechts de Deen Lund voetbalt. Hij lijkt een beetje op Schmidt Hansen en is lastig af te stoppen. De grote dirigent op het middenveld is Hey- liger. Ook Antwerps defensie zit goed in elkaar. In het doel staat de oud-dOelman van Anderlecht, Trappeniers.” Zoals het er momenteel uitziet kan Ajax woensdagavond opnieuw over Hulshoff beschikken. Blankenburg is echter vrij hardnekkig geblesseerd. Pas in Wassenaar, waar Ajax in trainings kamp is, zal worden beslist of hij woensdag kan spelen. De vermoedelijke opstelling van Ajax tegen FC Antwerp, dat pas woensdag middag in Amsterdam arriveert, luidt: Schrijvers; Suurbier, Blankenburg, Huls hoff, Krol; Haan, Mulder, G. Mühren; Rep, Geels, Steffenhagen. MARC SERNÉ WENEN (UPI, REUTER. AFP). Het Internationaal Olympisch Comité heeft een nieuwe definitie van het begrip „amateur” aanvaard. De in Wenen voor de 75ste zitting van het IOC aanwezige 65 leden spraken zich unaniem uit voor een nieuwe versie van de beroemde regel 26, die op twee punten afwijkt van de oude. Een sportman of -vrouw mag ten eerste voortaan zo lang trainen voor een bepaald evenement als hij/zij wil, terwijl voorts tijdens deze periode(n) loonderving mag worden ontvangen. Tot dusver was het zo dat alleen tijdens „het” evenement, in de praktijk de Spelen, loonderving mocht worden ontvangen. De tijd van voorbereiding mocht officieel een periode van 60 dagen niet te boven gaan. Onverbloemd en in niet mis te versta ne bewoordingen heeft Lord Killanin, de president van het IOC zich in zijn openingsrede uitgesproken tegen politie ke inmenging in de Olympische bewe ging- Bij de weréldtitelstrijd volleybal in Mexi co vormen Polen, West-Duitsland, Japan, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en de Sovjet Unie de finalepoule bij de heren. Bij de dames zijn dat de equipes van Japan, Honga rije, Roemenië, de Sovjet Unie, Zuid-Korea en de DDR. Na de nederlaag tegen Bulgarije spelen de Nederlandse heren nu om de zevende tot en met de dertiende plaats, de dames - na winst op de Fran^aises - om de dertiende tot en met de achttiende plaats. In het Bulgaarse Varna begonnen de we reldkampioenschappen turnen. De Nederland se damesploeg is in de landenwedstrijd na de verplichte oefenstof al$ twaalfde geklasseerd. Rusland staat bovenaan, ook in het individue le klassement (met resp. Toeristjeva en Kor- boet). vermoedelijke opstellingen van Feyenoord en Barcelona: Feyenoord: Treytel; Ramljak(Everse), Schneider, Jansen, Vos; Olsen, De Jong, Van Hane- gem; Ressél, Kreuz, Kristensen. Barcelo na: Mora: Rife, Torres, Costas, De la Cruz; Asensi, Neeskens, Juan Carlos (Mi- gueli)Clares, Cruijff en Reixach. BERT BREVOORD. EINDHOVEN. Zeer waarschijnlijk zal PSV woensdag in Warschau, wan neer de Eindhovenaren voor de eerste maal uitkomen tegen het Poolse Gwar dia Warschau in de tweede ronde van het Europa-Cup 2-toernooi, in zijn sterkste opstelling kunnen aantreden. Dat betekent dus dat René van de Kerkhof, die zondagmiddag al na 18 minuten in het competitietreffen met NAC geblesseerd het veld moest verla ten, zal kunnen meespelen. Achteraf blijkt de blessure lang niet zo ernstig te zjjn als aanvankelijk werd veronder steld. De vermoedelijke opstelling van PSV: Van Gerven - Krijgh, Van Kraay, Nordqvist en Deijkers - middenveld: Willy van de Kerkhof, Strik en Van der Kuylen - René van de Ktrkhof, Edström en Lubse. '1 i K

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19