Papadopoulos nu officieel e Frankrijk zal gematigde Palestijnen steunen beschuldigd Ontwerp kieswet bekendgemaakt Procesbloed bad Kent’ begonnen Bisschopsynode onder spanning Boeren kunnen oogst niet afmaken VVDM boos over degradatie van coördinator „Verklaring Mitchell Augustin zou het in Duitse gevangenis slecht hebben moest Nixon redden” MINISTER SAUVAGNARGUES SPRAK MET ARAFAT PICCADILLY CIRCUS WORDT VERANDERD Doodvonnissen in Irak Dronken koeien JOHN DEAN IN WATERGATE-PROCES SLOTDOCUMENT OORZAAK MOEILIJKHEDEN DOOR REGEN boeken niet terug Bibliotheken krijgen tienduizenden DINSDAG 22 OKTOBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 3 (Van onze redacteur in Lissabon) Y BONN Augustin werd in de gevangenis van Hannover door mid del van dwang gevoed. De advoca ten van de Nederlander hebben een aanklacht tegen de gevangenisarts ingediend omdat deze door middel van een dikke slang zou hebben ge tracht Augustin voedsel toe te die nen. Bij deze zeer pijnlijke methode bestaat de kans dat de slokdarm wordt beschadigd Portugal gaat naar de stembus (Van onze redacteur in Rome) (Vervolg van pag. 1) (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) Omdat de arts in Lingen wist dat A V31 t eeft mse Eici- drie de pro- ister >ben ont- dnd ings- vijf erle- offen rluis- 1 het in de ming i af- ieetje :hrij- zijn- dag >enen ver- nzaak partij i. De Jerd- nmer De veroordeelden zijn ook beboet met 1.000 Iraakse dinars en inbeslagneming van geld en waardepapieren. Een vierde man kreeg de doodstraf wegens handel in wapens en verdovende middelen. „Ik geloof niet aan een communisti sche regering in Portugal’’, verklaarde Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag wordt reeds geruime Augustin wordt, zo is gebleken streng geïsoleerd gehouden. teit Gregoriana in Rome en directeur Amalor Pavadass van een bijbelcentrum in India. VERDUN, Frankrijk (AP). De 14 koeien van Jean Spitz zijn door de veearts 48 uur op een speciaal dieet gezet nadat Spitz ze stomdronken in de wei had aangetroffen en met geen stok naar de melkstal had kunnen krijgen. reede d tot >naal loon. ze als id. een Jel- lin- het met 1de iten tscy- nge- men. el de stak, nder ex- ;oon- zoor- zo ta’s, oor. die het de van •de- >re- de pel- leze ?rel- van een- no- i - te Het twee had ge acht acht i tot isten rten- mid- liak- rs in >nge- en. om, 'age gen. tleg chil ap- zoor •ede iten van rieën lipil” n de irmo- is de met Het enige detail dat over de zaak is meegedeeld, is dat de drie mannen en de vrouw samen tien mensen hebben ge dood. In die tijd werd voor Bagdad een uitgaansverbod afgekondigd en werden personen met een strafregister opgepakt. LONDEN (Reuter). De gemeente raad van Londen heeft gisteren het plan aanvaard dat een drastische verandering voor Piccadilly Circus, het middelpunt van het Londense West End, beoogt. Over de wijzigingen waarvoor diverse voorstellen zijn gelanceerd, is al twintig jaar gediscussieerd. Dit slotdocument had gisteren ter be handeling in de synode klaar moeten zijn waarna de bischoppen het nog hadden mogen amenderen. Pater Grasso schijnt echter in dit weekeinde zijn papieren ter beschikking te hebben ge steld onder dé mededeling dat hij er niet uitkwam. Bekend is immers dat er ette lijke aanbevelingen liggen, stammend uit Afrikaanse, de Latijns-Amerikaanse en Aziatische groepen die echter vernieuwin gen willen wat betreft de lokale kerk, de basisgroepen, de pluriformiteit, de MIDDELBURG. (ANP)— De oogst van suikerbieten en late aardappels is in het zuidwesten van ons land tot staan geko men door de zware regenval. Met slechts een enkele onderbreking regende het van vrijdagmiddag tot in de maandag avond. De boeren kunnen het land niet op. dat doordrenkt is van water. gate-proces verteld dat hij eens de aan beveling heeft gedaan de toenmalige mi nister van Justitie John Mitchell zover te krijgen dat deze schuld zou bekennen in de Watergate-zaak. Een dergelijke bekentenis had, aldus Dean, het Witte Huis buiten schot kunnen houden. Dean zei te geloven dat Mitchell opgeofferd had kunnen worden. llem- een ie tot ■n de loofd. is hij jende llem- De constituerende vergadering zal de toekomstige regeringsvorm van Portugal vaststellen. Wie zonder reden bij de stembus wegblijft sluit zichzelf uit van verkiezingen in een vertegenwoordigend lichaam. Het wetsontwerp verscheen op de dag dat Willy Brandt, de voormalige Duitse bondskanselier zijn bezoek aan Portugal beëindigde. LISSABON De voorlopige regering van Portugal heeft gisteren een ontwerp kieswet bekendgemaakt. Erin wordt bepaald dat alleen politieke partijen aan de verkiezingen mogen meedoen voor de Constitutionerende Vergadering in maart van het volgend jaar. Het ontwerp zal in een open baar debat worden behandeld. Publicaties van opiniepeilingen tijdens de verkiezingscampagne zullen niet zijn toegestaan, spreektijd voor radio en televisie wordt alle partijen gegarandeerd, de stemming zal geheim zijn en iedere kandidaat mag niet meer dan 8000 voor zijn campagne uitgeven. Volgens een woordvoerder van dit mi nisterie is inmiddels van Nederlandse zijde, via het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn en het ministerie van justitie in de Westduifse hoofdstad, de wens geuit om een Neder landse commissie van deskundigen toe stemming te verlenen om de situatie waarin Augustin verkeert, te onderzoe ken. De Portugese Communistische Partij heeft op haar buitengewoon congres in Lissabon een spoed-programma voor de korte termijn aangenomen. i uit het aard i. De •s te ir te agen otste mals De bij de schietpartij omgekomen stu denten waren twee jongens en t wee meisjes. Er vielen voorts negen gewon den aan de kant van de betogers. Het selecteren van 12 juryleden zal nog wel een week duren. tijd, via de consul-generaal in Hamburg en de Nederlandse ambassade in Bonn, op de hoogte gehouden van de toestand van Augustin. Volgens de woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Bonn, J. van den Bogaert, wil Augustin alleen een Nederlandse consulaire vertegen woordiger ontvangen indien hij onge stoord onder vier ogen met hem kan spreken. Volgens het consulaire verdrag, dat tussen Nederland en de Bondsrepu bliek bestaat, moet echter een Duitse tolk bij een dergelijk gesprek aanwezig zijn. Augustin weigert een dergelijk ge sprek omdat alles wat hij zegt door de Duitse autoriteiten wordt opgeschreven en als belastend materiaal kan worden gebruikt, aldus de advocaten van de Nederlander. Ook de gesprekken die hij met zijn moeder en zijn zuster heeft, worden genoteerd. Vandaag, als het slotdocument in de synode komt, zal blijken of het een document geworden is dat de huidige noden van de Kerk weet te onderken nen, of dat het zich toch weer tot het vertrouwde kerkbeeld van uniformiteit en centraal gezag bepaalt. De veearts vertelde dat de anders zo ingetogen zuivelleveranciersters zich gegoed hadden gedaan aan prui men die in een storm van de bomen waren gerukt en op de natte grond waren gaan gisten. De afgelopen dagen is op vele plaatsen meer dan 80 mm regen gevallen. De gemalen van de polders draaien dag en naeht, maar kunnen niet tegen de re genval op; het water in sloten en andere watergangen is hoog gestegen, veel ak kers zijn blank komen te staan en hier en daar ook binnenwegen. Een hopeloze situatie, zo verklaarde men gisteren op het hoofdkantoor van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij in Goes. Afgezien van een enkele droge dag regent het eigenlijk al sedert 31 augus tus, zo zei men. WASHINGTON. (AP) De voormali ge adviseur van de Amerikaanse oud- president Richard Nixon, John Dean, heeft gisteren als getuige in het Water- De vorige week verbleef Augustin en kele dagen in het gevangenishospitaal van Lingen. Tegen de chef-arts van dit hospitaal hebben de advocaten eveneens een aanklacht ingediend. Hij zou gewei gerd hebben Augustin water te geven. Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Hannover verklaarde ech ter dat Augustin wel melk, sinaasappel sap en bier is aangeboden. Al deze vloeistoffen bevatten echter voedings stoffen. Eén van de advocaten van Au gustin, Rainer Koencke in Hamburg, meent dat zijn cliënt voor de keuze werd gesteld: de hongerstaking te beëin digen of verdorsten. CLEVELAND (Reuter). In Cleve land (Ohio) is gisteren het proces begon nen tegen acht leden van de Nationale Garde die in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens schending van de burgerrechten van vier studenten van de universiteit van Kent die op 4 mei 1970 op de campus van deze universiteit zijn doodgeschoten. Ijlings heeft men nu nieuwe leden aan de commissie toegevoegd. Onder an dere mgr. Lorscheider van Brazilië die het knappe panorama van de Kerk voor deze synode heeft vervaardigd en zeker niet behoudend is en mgr. Quinn van Oklahoma die geacht wordt een neutrale figuur te zijn. In het aangenomen plan blijft de algemene vorm van het plein ongewij zigd met het beroemde beeld van Eros als middelpunt. Er komen overdekte ga lerijen en verkeersvrije voetgangerszo nes. Waar mogelijk zullen de bestaande gebouwen gehandhaafd blijven. De krot achtige bouwsels in dit gebied zullen echter worden opgeruimd. Het paviljoen zal een passende schijnwerperverlichting krijgen, terwijl de ontsierende reclame ervan zal moeten verdwijnen. totale menselijke bevrijding, enzovoorts. Even bekend is echter dat uit de Latijn se gespreksgroep, waarin zich voorname lijk behoudende bischoppen hadden ver zameld, aanbevelingen zijn gekomen die de vernieuwingen volkomen ondergra ven. Het is geen geheim dat pater Graso met zijn hart geheel bij deze laatste groep is. Hij heeft blijkbaar niet met zijn overtuiging in overeenstemming kunnen brengen om mede verantwoor delijk te zijn voor een einddocument waarin de vernieuwingsgedachten die toch door een meerderheid op deze sy node wordt gedeeld, duidelijk wordt uit gesproken. Het programma voorziet in het conso lideren van de nieuwe politieke situatie, het verzekeren van de economische en financiële stabiliteit en het verbeteren van de levensomstandigheden van de werkende klasse. Voorts willen de Portugese communis ten voortzetting van de dekolonisatie en het voorbereiden van de verkiezingen. Nadrukkelijk verklaart de partij „de de mocratische orde te respecteren”. De communistische partij zal alles doen wat in haar macht ligt opdat de vrije ver kiezingen deze naam waard zullen zijn, aldus een verklaring. Dat gebeurde toen de Nationale Garde het vuur opende op enkele honderden studenten die protesteerden tegen Nixons besluit de oorlog in Vietnam uit te breiden tot Cambodja. Zeven van de acht gardisten zijn sindsdien niet meer in actieve dienst. BEIROET (UPI). Een revolutionai re rechtbank in Irak heeft gisteren drie mannen en een vrouw wegens sabotage, moord en diefstal in Bagdad in de zomer van 1973 terdoodveroordeeld, zo heeft het Iraakse persbureau bekendge maakt. „De Verenigde Staten en Israel proberen het hele probleem te be stempelen als slechts een grenskwes tie tussen Israel en Syrië, en Israel en Egypte. Daarom heb ik het gevoel dat de conferentie helemaal niet zal doorgaan”, aldus Arafat. Later heeft Arafat in een niet van tevoren aangekondigd interview met de Libanese televisie zijn besprekin gen met Sauvagnargues als „succes vol” omschreven. Details heeft hij echter niet bekend gemaakt. ATHENE (AFP). De ex-president van Griekenland, George Papadopoulos, het gewezen hoofd van de militaire poli tie generaal Dimitrios loannidis en het ex-hoofd van de geheime dienst, Rou- fogalis, zijn gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens zedelijke, verantwoordelijkheid voor moord en mishandeling. De ex-adviseur van de ex-president deed gisteren ook mededelingen over een converstatie in het Witte Huis op 21 maart van het vorig jaar, waarin de president, Bob Haldeman, John Ehrlich- man en hij zelf bespraken hoe men de senaatscommissie voor de Watergate- zaak zou „aanpakken”. Deans verklaring over deze bespreking werd geïllustreerd met een bandopname van het gesprek. In het gesprek waarschuwde Ehrlich- man Nixon er o.m. voor dat toestem ming aan mensen om te getuigen voor de federale jury van onderzoek „grieze lige mogelijkheden tot strafvervolging met zich bracht” en dat u (de president) „uiteindelijk komt te zitten met de men sen binnen en buiten het Witte Huis die voor diverse vergrijpen worden aange klaagd”. Verder werd gesproken over de moge lijkheid van het opstellen van een rap port over de Watergate-zaak door men sen uit het Witte Huis. Een dergelijk rapport zou hebben moeten bewerkstel ligen dat de werkelijke gang van zaken rond „Watergate” verhuld zou blijven. Augustin zijn hongerstaking niet wilde beëindigen, heeft hij zich schuldig ge maakt aan een „poging tot moord”, door Augustin drie en een halve dag geen water te geven, zo meent Koencke. De advocaat wijst erop dat het bovendien levensgevaarlijk is een persoon, dié zich vijf weken in hongerstaking bevindt, bier voor te zetten. „Bovendien is het consumeren van alcohol in de gevange nis verboden. Het geeft wel aan met welke methoden deze lieden werken”, aldus Koencke. Koencke heeft vorige week midden in de nacht de officier van Justitie gebeld en hem op de toestand van Augustin gewezen. „Ik heb de indruk dat deze niets wist van het feit dat men in het gevangenishospitaal in Lingen weigerde Augustin water te geven”, zegt Koencke. Zijn collega Kurt Grönewold meent dat Augustin slechts „naar Lingen is ge bracht om hem te vermoorden”. De Nederlander bevindt zich inmiddels weer in de gevangenis van Hannover. Het wordt niet uitgesloten geacht dat hij binnenkort wordt overgebracht naar het Centrale ziekenhuis van de gevangenis van Hamburg waar momenteel reeds tien andere leden van de Baader-Mein- hofgroep door middel van dwang wor den gevoed. rechtvaardigheid wil en rekening houdt met de rechten van het Pales tijnse volk. Arafat voegde daaraan toe dat de Palestijnse delegatie, die deel gaat nemen aan het VN-debat, niet meer verwacht dan dat een „rechtvaardige beslissing” wordt ge- DEN HAAG. Het Nederlands Bibli otheek en Lektuur Centrum in Den Haag inventariseert op het ogenblik in hoeveel gezinnen gehoor is gegeven aan zijn oproep in het kader van de afgelo pen bibliotheekweek om „zwartlezers” hun boeken „straffeloos” te laten terug brengen naar de plaats waar zij horen: de bibliotheek. Gemiddeld worden jaarlijks zo’n 100.000 bibliotheekboeken niet of veel te laat terugbezorgd. Er bestaat een grote verscheidenheid in boektitels en leeftijd van de „zwartlezers.” Een eerste onder zoekje van het centrum heeft uitgewe zen dat op sommige plaatsen in ons land wel grootscheeps aan de oproep tege moet is gekomen en op andere plaatsen in het geheel niet. Een concrete actie om de niet teruggebrachte boeken op grote schaal weer in de bibliotheken te krij gen, wordt niet overwogen. Zo’n actie Jou duurder zijn dan wat de boeken bebbe.- gekast Sauvagnargues zei later op een persconferentie dat hij Arafat had gezegd dat de activiteiten van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie „op politieke wijze” dienden te worden uitgevoerd. Men vroeg de minister of hij Arafat had verzocht de militaire activiteiten van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO te staken. „Poli tiek optreden houdt afzien van ter- DEN HAAG. In de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) is op winding ontstaan over de degradatie tot kanonnier (soldaat) van cornet (aspirant luitenant) Jos de Hoogh. De VVDM schrijft de degradatie toe aan De Hoogh’s activiteiten als afdelingscoördi- nator van de Vereniging in de leger plaats ’t Harde. De VVDM beschouwt de terugstelling in rang en de overplaatsing van De Hoogh daarna - als een aanval op de VVDM in het algemeen en op de VVDM-afdeling ’t Harde in het bijzon der. Het bestuur van de vereniging ver wijt de legerleiding een eigenmachtig optreden. Het VVDM-bestuur verwacht op zeer korte termijn over de kwestie een on derhoud te hebben met de staatssecreta ris van defensie Van Lent. De vereniging noemt de maatregelen tegen De Hoogh „volstrekt onaanvaardbaar.” Jos de Hoogh verrichtte volgens zijn directe meerderen op uitstekende wijze zijn militaire taak, aldus heeft de VVDM uit rapporten opgemaakt. ROME. De bisschoppensynode is on der grote spanningen haar laatste week ingegaan. Zo groot zijn de spanningen dat men gisteren de synode een dag vrij heeft gegeven om intern te trachten uit de moeilijkheden te komen. De oorzaak van de moeilijkheden is het slotdocu ment. Daarin moeten alle aanbevelingen worden verwerkt die in de loop van deze synode door de diverse gespreks groepen zijn opgesteld. Met de opstelling ervan zijn de speciale secretarissen van deze synode belast, die daarbij door een commissie worden geholpen. Het zijn pater Grasso van de pauselijke universi- Willy Brandt tijdens een gisteren gehou den persconferentie. Brandt was sinds vorige week zaterdag op verzoek van zijn vriend en sociaal-democraat Mario Soares in Lissabon en Porto. Soares was overhaast uit New York teruggekeerd om de ex-kanselier van de Bondsrepu bliek in Portugal welkom te heten. De Portugese minister van Buitenland se Zaken Soares heeft in een interview met het Weense dagblad „Kurier” ver klaard niet te geloven dat Angola binnen de komende twee jaar onafhankelijkheid zal verkrijgen. Verder verklaarde de Portugese bewindsman te hopen dat rechtstreekse onderhandelingen met Pe king kunnen worden aangeknoopt over de toekomst van Macao. Soares gaf te kennen dat Portugal, wat Angola betreft, de keus had tussen wat hij noemde „democratisch formalis me” door het gebied te vroeg onafhan kelijkheid te verlenen, of het „zekerstel len van de vrede”. „Om praktische redenen hebben wij voor de vrede gekozen”, aldus de Portu gese minister. Wat Macao aangaat, zei Soares: „Wij Zij worden door de justitie verant woordelijk gesteld voor de „bloedige on derdrukking van de opstand in de poly technische school van Athene op 16 en 17 november 1973. Het neerslaan van de opstand in de polytechnische school kostte aan minstens 34 mensen het leven terwijl er ongeveer 1.200 werden ge wond. Naast Papadopoulos, loannidis en Rou- fogalis zijn nog 24 personen in staat van beschuldiginggesteld. Onder hen zijn de vroegere opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten, Dimitrios Zagori- anakos, de gewezen garnizoenscomman dant van Athene, Nikolaos Rafailakis en ex-generaal Konstantinos Mavroidis. Ook de voormalige politiechefs Nikolaos Daskalopoulos en Loukas Christoloukas en twee brigade-generaals moeten op berechting rekenen. «ge- Fi- mi- vege ubli- luwd beschouwen Macao niet als een kolonie. Het heeft een politiek statuut dat we met de Chinezen willen bespreken. Wij hopen zo spoedig mogelijk diploma tieke betrekkingen met China aan te knopen. De kwestie van Macao moet gezamenlijk met China worden opge lost”. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Sauvagnargues (links) met de Palestijnse leider Arafat (midden) en Muhsin, de Syrische guerrilla-organisatie Saika. BEIROET (Reuter, AP). De Franse minister van Buitenlandse Za ken Sauvagnargues, op officieel be zoek aan Libanon, heeft gisteren in de Franse ambassade in Beiroet ge sproken met het hoofd van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie Jasser Arafat. Hoe gematigder hun eisen zijn in de VN-assemblée, hoe krachti ger Frankrijk de Palestijnen zal steu nen. Dat heeft Sauvagnargues, naar hij op een persconferentie meedeelde, aan Arafat gezegd. De Palestijnen zijn uitgenodigd voor het debat, dat volgende maand in de VN-assemblée over Palestina wordt gehouden. De Franse minister liet de Palestijn ook weten, dat hij zich zorgen maakt over de territoriale integriteit van Libanon, die in gevaar kan worden gebracht door de Palestijnse overval len in Israel, van Libanon uit. reuractiviteiten in”, aldus Sauvagnar gues. Hij zei een gunstige indruk te heb ben gekregen van de mate waarin de Palestijnse leiders hun internationale verantwoordelijkheden erkennen. „De beste manier om mensen van wan hoop en geweld te weerhouden is hen verantwoordelijkheden op zich te doch nemen op internationaal vlak”. „Het gesprek heeft mijn overtui ging bevestigd dat wij een juist be sluit hebben genomen door de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie uit te nodigen naar de Verenigde Naties als vertegenwoordiger van het Palestijnse volk”, aldus Sauvagnargues. Sauvag nargues is gisteren doorgereisd naar Jordanië. Hij riep de olieproduceren de landen op matiging te betrachten in hun onderhandelingen met ver bruikende landen. Hoe kan een kristalhard vastgelegd kerkelijk recht in de pas blijven met de ontwikkeling van de tijd? Waarom heb ben we naast het evangelie nog een kerkelijke grondwet nodig? Waarom zo veel geheimhouding - de commissie werkt in strenge beslotenheid - in deze tijd van openheid? En een laatste alles bepalende vraag: Neemt de herzienings- commissie de opvatting van deze synode over de lokale kerk ter harte? Deed ze dit namelijk, kende ze de lokale kerk meer zelfstandigheid toe, dan zou deze commissie die uniformiteit en centralis me als hoogste goed ziet, zich zelf waar schijnlijk onmiddellijk opheffen. Hij zei dat het bezoek van de Franse minister aan het Midden-Oos- ten een teken was dat Frankrijk nomen, aldus Arafat. „We moeten niet alleen met geweren voor onze zaak vechten. We moeten ook diplo matieke wegen bewandelen”. Arafat zei te geloven dat de vredesconferen tie in Genève waarschijnlijk hele maal niet zal doorgaan. Is dit laatste het geval, dan zal zeker kardinaal Felici daar niet rouwig om zijn. Het is de president van de pauselij ke commissie die nu al jarenlang werkt aan de herziening van het kerkelijk wetboek. Op deze synode heeft hij weer eens mededelingen gedaan over de vor deringen wat betreft de opstelling van een grondwet voor de kerk. Hoe dit werk aan een grondwet door de meeste bisschoppen gewaardeerd wordt kan men misschien het duidelijkst aflezen aan de vragen die zij aan kardinaal Felici stelden. f

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3