Nivon, afdeling Beverwijk: kruimels ZOUTE HARING IN GEHANDICAPTEN DANKBAAR EN VERRUKT OVER VAKANTIEREIS NAAR MALLORCA Helder Camara in Heemstede MODEHUIS Agenda Cursief Relatief DE VIJVERS? „ELEGANT" Verenigingsnêeuws qqë dte IteoMi Jeugdsoos in „De Brulboei” lp metnico scheepmaker Eksklusieve stoffen met blijspel in Stadsschouwburg Nierstichting collectanten om dringend verlegei „Het Voetlicht" l. Ji I ta i - OKTOBER 1974 6 o r FLAATSZLIJK NEUWS Castricum Wijk aan Zee Bij de terugkeer van het gezel schap gehandicapten dat dank zij enige acties van de Velsense stichting „Ontspanning voor In validen en Gehandicapten” („OIG”) een onbezorgde vakan tiereis op Mallorca kon worden aangeboden, werd er door wet houder C. Ockeloen terecht op gewezen dat hiermee sprake is geweest van voorbeeldige burger zin. Zowel de vliegreis als een verblijf van veertien dagen in het gerenommeerde hotel „Hafria” in Portals Nous, plus nog zes excur sies door Mallorca werden im mers geheel bekostigd uit giften en gaven van de burgerij, terwijl ook de tijdrovende organisatie geheel belangeloos door het be stuur van „OIG” werd verzorgd. In ieder geval moet het voor al len, die deze reis mogelijk heb ben gemaakt een grote voldoe ning betekenen te weten dat het voor alle betrokkenen een onver gefelijke vakantie is geworden, waar men nimmer van heeft kun nen dromen. Velsen-Noord V elsen-I Jmuiden Heemskerk Velsen-I Jmuiden Heemskerk Beverwijk Beverwijk O i N S D A G 2 2 I Q Q (Van onze stadsredactie) De „rode” bisschop zal met de aanwe- ADVERTENTIE) Huygens- risico. Geo- 19 en 21.15 nu L <4 fa»; 1 k'i Voor de selectie van het reisgezel schap is men bij de stichting uiterst voorzichtig te werk gegaan. Er waren namelijk zevenentwintig plaatsen be schikbaar en omdat Velsen ongeveer zestig gehandicapte inwoners telt, die hiervoor in aanmerking zouden ko men, is het duidelijk dat een aantal gegadigden moest afvallen. e 9 n BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). Dinsdag 20 u.: Cabaret”; woensdag 15 u.: „Heidi”. WOENSDAG 23 OKTOBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u. Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE sfc De grond moet bemest worden, de tijd is er rijp voor. e )t e De toneelvereniging „Het Voetlicht” geeft donderdagavond 31 oktober in de Velsense Stadsschouwburg haar eerste voorstelling van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Het witte schaap van de familie”, blijspel in drie be drijven door L. du Garde Peach en Ian Hay. Het stuk zal worden ge speeld door Ria Kamp, Marijke van Oevelen, Corry Wardenaar, Truus van Westbroek, Andries Brunekreef, Jack Gorter, Hein Jansen, Leo Kemp en Leo Serné. Bij dit alles had het bestuur van „OIG” zelfs van het verre Nederland uit nog voor een plezierige verrassing gezorgd, door ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de heer P. Leurs een enorme taart te zenden, op toepasselijke wijze met vijftig bran dende kaarsjes gegarneerd. Het ge vaarte kon de deur van het hotel nauwelijks passeren en moest door drie mannen worden binnen gebracht. Uiteraard werd deze surprise hier door het gezelschap met veel gejuich ontvangen. Daartentegen moet ik mijn eerste in druk van „Vader en Zoon” bevestigen. Ik heb af en toe wel degelijk geglim lacht, maar er is een merkwaardige tegenstelling tussen de opzet, die een dik aangezet komediespel vereist met één kwinkslag per halve minuut (Zoals MASH, Dick van Dyke en All in the Family gegarandeerd voor één kwink slag per halve minuut zorgen), maar ondanks Ton van Duinhoven, Ko van Dijk, Gees Linnebank en Guus Hermus blijven die kwinkslagen uit, en lijkt er meer sprake te zijn van mensen die in een bepaalde situatie zo’n beetje langs elkaar heen scharrelen. zigen discussiëren over de werkwijze en de betekenis van de basisgemeenschap- pe nin Brazilië, en de daarmee samen hangende pluriformiteit m de kerk. Hij zal dit doen tegen de achtergrond van de beleidsnota „De Kerk, Wij Samen”. Mgr. Helder Camara geniet wereldbe kendheid om zijn strijd voor sociale rechtvaardigheid, tegen onderdrukking en onmenselijke levensomstandigheden in zijn land. Dat hebben de machtheb bers in Brazilië hem nimmer in dank afgenomen en ze lieten dat ook bij her- Een ander opmerkelijk onderdeel in Aktua was het interview met een Russi sche spijtoptant die nu klem zit in We nen. Enkele honderden Russen die na emigratie naar Israël daar niet konden aarden en terug wilden naar de Sowjet- Unie, krijgen geen inreisvisum en zitten in schamele kamers, waarvoor zij 150 gulden per maand aan de Joodse eige naar moeten betalen. Of die Joodse eige naar ook een kromme neus had, ver zuimde de TROS-Aktua-reporter helaas te vermelden dat zijn toch interes sante details die we graag willen weten. In .Hoogtepunten uit de kliniek” ver., telde dr. Van Swol ons over het natio nale kankerprogramma in Amerika. Al mompelend weet Van Swol zijn grote gave om bewondering te koesteren krachtig te handhaven. Ook nu ontmoet te hij of „een bijzonder mens”, of „een geweldenaar”, of „een grote figuur”, of iemand die door zes secretaressen wordt bemand, zoals Ted Kennedy. In ieder geval bleek wel dat de Amerikanen het kankeronderzoek op soortgelijke wijze willen aanpakken als het ruimteonder zoek, en dat is uiteraard goed nieuws voor de mensheid. Tenslotte zullen een op de zes Nederlanders, dus drie mil joen van de huidige bevolking aan kan ker overlijden, zei mevrouw Lasker. Daaruit blijkt dat we vijf miljoen meer inwoners hebben dan de regering ons wijs probeert te maken. De heer en mevrouw Nieburg met hun reissouvenirs van Mallorca. Bij hen de heer J. G. Breur, bestuurslid van „OIG" en hier belast met de coördinatie van het vervoer. Hij bleek er wel eens over te hebben nagedacht waarom juist hij het doelwit was van deze kleine linkse groeperingen. U denkt misschien dat het zijn Nieuw- Guineapolitiek was, of zijn uitgesproken voorkeur voor het fascistische regime in Portugal, of zijn demonstratieve kerk gang naar diensten van anti-Alfrink- priesters, of zijn openlijke gelukwensen aan Nixon en Agnew, of zijn laatdun kende bedankje voor de KVP, vergezeld gaan van een briefje van 25 gulden voor het verkiezingsfonds. met gulle hand Dit alles resulteerde in een voor de deelnemers waarlijk fantastische reis, waar zij niet over uitgesproken kun nen raken. Zoals de heer en me vrouw Nieborg uit de Lange Nieuw- straat in IJmuiden, die bijna geen woorden kunnen vinden om te getui gen van hun grote erkentelijkheid en lof. Zij zijn aldus verrukt over de uitstekende verzorging in „Hafria”, terwijl door hen als om strijd de Vandaar dat door vier bestuursleden afzonderlijk een lijstje werd opge maakt met de namen van hen, die om de een of andere reden voorkeur genoten. Hierna bleek dat op alle lijstjes achtendertig dezelfde personen werden vermeld, zodat voor de selec tie van dit aantal kon worden uitge gaan. Vervolgens heeft het bestuur de huisartsen en familieleden van de gegadigden benaderd, om te infor meren of een dergelijke reis voor hen niet te bezwaarlijk zou zijn. Dit was voor enkelen inderdaad het geval zo dat uiteindelijk definitief een gezel schap van zevenentwintig gehandi capten kon worden samengesteld. Ook voor de noodzakelijke begelei ding was men spoedig rond. Dr. W. Geldrop van het Dijkzicht-ziekenhuis uit Rotterdam werd bereid gevonden zich met de algehele leiding te belas ten, geassisteerd door enige verpleeg sters, waaronder zuster Wil van der Berg van het Zeewegziekenhuis in IJmuiden-Oost. De heer R. Rol van het Velsense Rode Kruis werd als „sterke man” uitverkoren om behulp zaam te zijn met de zeventien rol stoelen, terwijl het bestuur van „OIG” tenslotte werd vertegenwoor digd door de heren D. C. Koster en W. Vos. Eerstgenoemde op invitatie van het reisbureau, waar de vakantie bij was uitbesteed. De Damclub IJmuiden bestaat vol gend jaar een halve eeuw. Vooraan staande inwoners van Velsen zijn ge vraagd om in het feestcomité zitting te nemen. Maar nee, men is fel op hem gebeten omdat hij gematigd is, de steun heeft van een groot deel van het volk, en een zekere populairiteit geniet. Zo ziet men weer waar nadenken toe leidt. Ik herinnerde me van Wibo van de Linde een kritischer ondervraging uit zijn Te- levizier-periode, maar dat is kennelijk voltooid verleden tijd. ’Niet onvermeld mag blijven dat Luns ons ook zijn fameuze verspreking niet onthield: de Sjaloom-groep noemde hij slalom-groep. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS HAARLEM De geïnterviewde Rus maakte de in. druk sterk over zijn toeren heen te zijn. Ik heb onlangs in een andere actualitei tenrubriek veel doeltreffender inter views gezien met Russische spijtoptan ten, die minder hysterisch waren maar minstens zo schrijnend. Rabijn Soeten- dorp wees erop, dat er tot nu toe 95.000 Russen naar Israël geëmigreerd zijn, dat van hen 3000 naar een ander buitenland willen, en dat slechts enkele honderden naar Rusland terug willen, zodat het afvalpercentage erg meevalt. De afdeling Kennemerland van de „Vereniging tot Steun aan de Nier stichting Nederland” is er bij het organiseren van de collecte, te hou den van maandag 4 tot en met zater dag 9 november, nog niet in geslaagd hier voldoende medewerkers voor aan te trekken. En in verband met de noodsituatie, waar de vele patiënten met een ongeneeslijke nierziekte zich nog altijd in bevinden, wordt dit tekort aan collectanten door het af delingsbestuur bijzonder betreurd. Vandaad dat een dringend beroep wordt gedaan op allen, die in de gelegenheid zijn zich actief voor deze noodzakelijke collecte in te zetten. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de heer L. M. Linsen, Pegasusstraat 110, IJmuiden, telefoon 16068. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de Nivonette, het maandblad van hel NIVON, afdeling Bever wijk en omstreken, komt een ontboezeming voor over de Beverwjjkse vjjvers. De Beverwijkse afdeling van het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden, altijd goed voor een beschermende vinger op de pols, is bang, dat het zoute rioolwater de vissen in de vijvers schade toebrengt. „Bij de bouw van de woningen in de omgeving van de Büllerlaan en de Van Loe- nenlaan wordt een systeem toegepast van gescheiden riolering. Dat wil zeggen: één leiding is bedoeld om het afvalwater van de woningen af te voeren naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Op de andere leiding zijn de straatkolken aangesloten. Dit systeem heeft het voordeel dat het regenwater, wat door de straatkolken in andere delen van Beverwijk in de riolering wordt geloosd, niet behoeft te worden gereinigd in de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Het heeft ook een nadeel: in de winter wordt veel zout gestrooid (bij gladde we gen). Dit zout wordt met het smeltwater van sneeuw en ijs voor een groot deel afge voerd via de straatkolken. Deze herfst is de afdeling Plantsoenen weer begonnen met het spuiten tegen onkruid. Ook de restanten hiervan komen met het regenwater in de straatkolken en de „regenriolering” in de Beverwijkse vijvers terecht. Als de gemeente niet te veel spuit is de kans groot, dat in het voorjaar zoutwatervis kan worden uitgezet in de vijvers. Sinds kort heeft het Nivon een vertegenwoordiging in de nieuwe commissie, welke het gemeentebestuur in milieu-zaken van advies moet dienen. Wij wensen Henk Mandos (de Nivon-vertegenwoordiger in de commissie) in deze veel succes”, zo schrijft het Nivon. DINSDAG 22 OKTEBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. WOENSDAG 23 OKTOBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17.30 u. Een geslaagde vakantiereis voor ge handicapten dus, zonder klachten en incidenten verlopen. Alleenheeft het bestuur zich geërgerd aan de houding van het gemeentebestuur van Velsen, dat aan de ene kant wethouder Ocke loen voor de ontvangst heeft afge vaardigd, om daarnaast echter hon- derdtachtig gulden in rekening te brengen voor de afzetting op het parkeerterrein van de Kennemerlaan. Alleen na enig „gepingel” was men bereid het bedrag tot de helft te verminderen. „Moest dat nou”, vroeg een der bestuursleden zich af, „een dergelijk krenterige houding van het gemeentebestuur, terwijl de burgerij zich zo gul heeft gedragen”. BIOSCOPEN City, dinsdag en woensdag 14.30 uur: „Kuif je en het haaienmeer”, 20 uu: „The Sting” (geprolongeerd). DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Dinsdag en donderdag van 12 tot 14 uur. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, woensdag 20 uur: COV „IJmuiden”, met „Pauken Messe’’. WOENSDAG 23 OKTOBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. officiële heropening door wethouder A. F. M. van Herpen. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45 volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14.30-17 u. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). Dinsdag 20 u.: ,,De drie musketiers”; woensdag 14 u.: „De vrolijke piraten van schateiland”. TENTOONSTELLINGEN Openbare bibliotheek (Kerkweg). Expositie van op het thema boek door kleuters ver vaardigde werkstukken. DINSDAG 22 OKTOBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 194'5: 14.30-17.30 uur volwassenen en tie ners; Willemsbeekweg: 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Wüstelaan, Sant poort: 14.30-17.30 uur (volwassenen,tie ners en jeugd); Wijkerstraatweg, Velsen- Noord en Zeewijkplein, IJmuiden-West: 19-21.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Velserbad, Briniostraat, 16.40-18 en 20- 21.30 uur: gemengd zwemmen. Gebouw Baptistengemeente, J. P. Coen- straat, 20 uur; Repetitie Velsens Ge mengd koor. Cultureel Centrum: Moerbergplant- soen, 20 uur. repetitie „Bel Canto”. Stadhuis, 19.30 uur: openbare -verga dering commissie volkshuisvesting. WOENSDAG 23 OKTOBER Centrale Bibliotheek en filialen Plein 1945: 14.30-17.30 uur en 19-21.30 uur (volwassenen en tieners); Willemsbeek weg: 14.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Santpoort, Velsen-Noord en IJmuiden- West: 14.30-17.30 uur (volwassenen, tie ners en jeugd). Velserbad, Briniostraat, 6.30-800, 14- 15.15 en 21.30-22.30 uur: gemengd zwem men. Speeltuinvereniging „In veilige haven”, Heerenduinweg, geopend van 13.30-17 uur. Sociëteit „Asterix”, 19.30 uur lezing over Sahel. Geef donderdag voor de Sahel. De Bolle weet nooit of hij vooraanstaand is of niet. -k Vanmiddag zijn Velsens kroegbazen in het stadhuis bijeen gekomen. Ze kregen daar voorlichting over het be ruchte blaaspijpje, dat hun plezierig werk zo bedreigt. Ze zijn te weten gekomen dat na een stevige borrel hun klanten het verkleuren van ’t pijpje niet meer kunnen tegengaan. Daarom hebben zij maar na afloop triest het glas geheven. Toppunt van dronkenschap: naast het pijpje blazen. Niets kan de Bolle nog deren. DINSDAG 22 OKTOBER Progress-sociëteit, Const. Huygens- Jtraat. Geopend vanaf 20 u. exotische schoonheid van Mallorca wordt geprezen. Ook hebben zij met de anderen volop genoten van de gezellige barbecue-avonden in de weelderige tuinen van het hotel, compleet met Flamengo-dansers, gi taarmuziek en.de zo verraderlijke Sangria --- - Het zal een ieder dus duidelijk zijn dat „OIG” de gehandicapte reizigers een onvergefelijke vakantie heeft be zorgd, hetgeen vooral het geval is geweest bij hen, die zo moeilijk in staat zijn hun woning te verlaten. „Ook de temperatuur op Mallorca was nog verrukkelijk”, vertelt de heer Nieberg, „zodat de koude Ken nemerlaan zaterdag wel even een af knapper is geweest. Maar de bijzon der hartelijke ontvangst hier heeft ons direct weer verwarmd”. Bij de AVRO zagen we de eerste aflevering van een Edgar Allan Poe- programma. Het was door Emanuel Boeck enigszins in het karikaturale ge trokken, met lichteffecten, indringende muziek en een rolbezetting die soms de indruk wekte alsof daarvoor het rari teitenkabinet van het Nederlandse toneel geplunderd was. Maar het was met veel zorg gemaakt, en aardig om tegen aan te kijken. Wij kijken soms ver vooruit. Wethouder Ockeloen zou deze mor gen feestelijk een eerste paal de grond in drijven voor 72 woningwetwonin gen aan de Orionweg in IJmuiden. Toen bleek dat de gunningen voor de bouw nog niet binnen waren, trok hij zich gehaast terug- Het heien is van morgen wel begonnen. Niet officieel of feestelijk, doch bij wijze van proef. De aannemer doet dat op eigen In het buurtcentrum „De Brulboei” aan de Kanaalstraat in IJmuiden wordt voortaan elke dinsdag- en vrij dagavond een tienersoos gehouden, met medewerking van „John Player Special Show” en de „Eddy Go Round-show”. De soos begint telkens om 20.30 uur, zodat iedereen van zestien jaar af hier terecht kan voor gezellige muziek en een babbeltje aan de bar. „Stap eens binnen, het is er bere gezellig!”, vermeldt de uitnodi ging hiervoor. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). u.i „Alicia”, 19.30 u.: „Anatevka”. Luxoi Theater (Breestraat). 19.45 en 21.15 u.: „The sting” TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510-25120. Openbare bibliotheek (Kerkstraat). Expositie jeugdbijbels in het kader van de kinderboe kenweek; veopend tot en met 30 oktober. HEEMSTEDE. De Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara zal op zon dag 27 oktober ’s avonds om acht uur in het college Hageveld in Heemstede spreken op een bijeenkomst voor pasto res, leden van diocesane pastorale raad en andere belangstellenden. DINSDAG 22 OKTOBER Buurtcentrum, Schans. 19 u. Eelke de Jong signeert eigen jeugdboeken in het kader van de kinderboekenweek. Grenspost, Van Riemsdijklaan. Vanaf 19 u. schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 23 OKTOBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend 7-10, 12.30-13.45 en 14.15-15.15 u. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan. 14-16 u. optreden komisch duo (goochelaar en clown) voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Buurtcentrum, Schans 14. u. filmvoor stelling in kader van kinderboekenweek, 20 u. inleiding door Jaap ter Haar over kinderboeken in het algemeen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 14.30-17.30 u. Luns werd in Aktua geïnterviewd over de handtastelijke moeilijkheden die studenten in Rotterdam hem hebben be zorgd. Wibo van de Linde voelde zich daarbij als een vis in het water. Hij porde het vuurtje zo hoog mogelijk op, sprekend over „de regering van de straat” en „de groeiende intolerantie”, en Luns liet zich dit buitenkansje natuur lijk niet ontgaan. Ook hij sprak over „de groeiende mentaliteit van laatdunkende onverdraagzaamheid”, en over de degene ratie van Nederland. r t i- r’ -..r’ - J ipi: Aak*

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7